PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Afghanen klagen over leger VS Fortuyn komt met eigen lijst Aantal gaatjes in ozonlaag boven Europa neemt toe 1? 8° Milosevic het proces van de eeuw Onderzoek Pentagon na berichten mishandeling door Amerikanen Israël slaat hard terug Berlijn ontloopt gele kaart EU Uitglijder Wother spoon Zeeuwse LN-kandidaat Weststrate blijft partij zonder Fortuyn trouw Het vertrekpunt voor elke reis. Wegwijzer windmolenparkjes Oranje begint training ontspannen Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- i i i i i i i i m Regen dichtbij Bewolkt en vooral later op de dag kans op wat regen. Vrij krachtige tot krachtige westelijke wind en 12 graden. 245e jaargang no. 36 dinsdag 12 februari 2002 los nummer 1,00 internet: www.pzc.nl MM door Ans Bouwmans WASHINGTON - Het Pentagon onderzoekt of ten onrechte opgepakte Afghanen zijn mishan deld door Amerikaanse militairen, na berichtge ving hierover in Ameri kaanse media. De 27 ge vangenen waren op 23 januari opgepakt na in vallen in een school en een overheidsgebouw in Ha- zar Qadam in de provincie Uruzgan. Daarbij werden 19 mensen gedood. Abdel Rauf, de zestigjarige po litiechef uit het dorpje, zegt in de New York Times en Washing ton Post dat hij gekneusde nie ren en gebroken ribben heeft overgehouden aan zijn gedwon gen verblijf op de Amerikaanse basis in Kandahar. Ook drie anderen zeggen direct na hun arrestatie te zijn geschopt en ge slagen door de Amerikanen. De groep gevangenen werd vo rige week vrijgelaten nadat het Pentagon, het Amerikaanse mi nisterie van Defensie, had vast gesteld dat ze onschuldig wa ren. Het Centraal Commando doet nog Onderzoek naar de aanval, om vast te stellen of er zich onder de doden Al Qaeda- of Talibanstrijders bevonden. Defensiewoordvoerder schout bij-nacht John Stufflebeem zei gisteren op de dagelijke briefing van het Pentagon geen aanwij zingen te hebben voor militaire misdragingen, maar de aantij gingen toch te zullen uitzoeken. Hij erkende dat het Amerikaan- BRUSSEL - Duitsland krijgt ondanks een groot begrotings tekort geen officiële waarschu wing van de Europese Unie. Gisteravond bleek tijdens een informele bijeenkomst dat de EU-ministers van Financiën Duitsland de blamage van een 'gele kaart' willen besparen. ANP pagina 2: Schroder pokert met euro se leger steeds meer moeite heeft met het vinden van betrouwba re informatie, in de jacht op res terende terroristen en Taliban strijders in Afghanistan. Er waren gisteren ook vragen over de beschieting bij Zawar Kili op maandag 4 februari. Een onbemand vliegtuig van de CIA vuurde een raket af op een groepje mannen, in de veron derstelling dat het om hoogge plaatste Al Qaeda-strijders ging. Amerikaanse militairen hebben inmiddels de plek van de aanval gevonden en daar vol gens de woordvoerster van mi nister Rumsfeld van Defensie, Victoi'ia Clarke, menselijke res ten, documenten, wapens en ammunitie aangetroffen. Het Pentagon gaat er van uit dat het een gerechtvaardigde actie was. Volgens dorpelingen in dit afge legen deel van Afghanistan zijn de slachtoffers boere.n die me- taalresten verzamelden, schreef de Washington Post gisteren. Ook meldde de krant dat hun journalist met de dood was be dreigd door een Amerikaanse militair toen hij probeerde de plek te bereiken. Stufflebeem en Clarke zeiden gisteren zich dit niet te kunnen voorstellen, maar ook dit wordt onderzocht. De schattingen van het aantal burgers dat de afgelopen maan den door Amerikaanse bombar dementen is gedood, lopen uit een, maar mogelijk gaat het om enkele duizenden. Sinds het aantreden van de interim-rege ring onder leiding van Hamid Karzai wordt de Amerikaanse actie in Afghanistan kritischer gevolgd. Lokale leiders hebben de VS de afgelopen tijd ver scheidene keren beschuldigd van fouten. GPD van onze sportredactie SALT LAKE CITY - De eerste olympische 500 meter kende gisteren in de Olympic Oval van Salt Lake City een dramatisch slot. Misschien wel dé grootste favoriet voor het goud, de Canadees Jeremy Wotherspoon, haak te al direct na de start in zijn race tegen Jan Bos met de punt van z'n ene schaats achter z'n andere en ging on deruit. Gedesillusioneerd krabbelde de wereldrecord houder overeind en staakte onmiddellijk de race. Het bleef gisteren niet alleen bij die verrassing, want ook de nog altijd regerende 'keizer van de sprint' Hiroy- asu Shimizu geldt na de eerste race niet meer als dé fa voriet voor de gouden medaille. De Amerikaan Casey FitzRandolph heeft na de helft van het programma al bijna tweetiende voorsprong op de Japanse titelverdediger. Gerard van Velde schaatste een Nederlands record van 34,72 en staat daarmee vierde. ANP pagina 18: Van Velde weer top foto Shoma Fujiwaki/AP door Harmen van der Werf KRABBENDIJKE - Het Zeeuwse kandidaat-Kamerlid voor Leefbaar Nederland M. Weststrate uit Krabbendijke is blij dat Pim Fortuyn een eigen lijst begint en niet probeert als lijsttrekker van Leefbaar Ne derland terug te keren. West strate blijft Leefbaar Neder land zonder Fortuyn trouw. „Leefbaar Nederland heeft met Fortuyn een bepaald risico ge nomen", stelt Weststrate. ,,Op het partijcongres in november heeft hij voor de hele zaal ge zegd: At your service. Tot uw dienst. Dat vertrouwen heeft hij geschaad door zich niet aan af spraken te houden." Weststrate beseft dat Leefbaar Nederland een stemmentrekker van formaat is kwijtgeraakt. „Hij heeft ons in de peilingen van vier op ruim twintig Ka merzetels gebracht. Dat was zijn verdienste, maar je moet mensen wel in hun waarde la ten. En dat Filip Dewinter van het Vlaams Blok de uitspraken van Fortuyn toejuichte, dat is helemaal erg. We willen juist niets met extreem rechts te ma ken hebben." Overspannen Het district Zeeland van Leef baar Nederland vergadert van avond. De bijeenkomst was bedoeld om de ontwerp-kandi- datenlijst vast te stellen met Fortuyn als landelijk lijsttrek ker en Weststrate op de tweede plaats, als regionaal kandidaat- De vergadering gaat 'gewoon' door. Zeeuws districtsvoorzit ter A. de Velde liet gisteren over dag nog weten achter Fortuyn te staan. Hij vindt dat het lande lijk bestuur van Leefbaar Ne derland 'overspannen' heeft ge reageerd op de uitlatingen van Fortuyn zaterdag in de Volks krant. „Hij heeft niks nieuws verteld." In de ogen van De Velde is For tuyn 'een uitnemend figuur om de gedachten te vertolken die onder veel Nederlanders leven.' „En dan gaat het mij niet om asielzoekers, maar bijvoorbeeld om zijn strijd tegen de te ver doorgeschoten schaalvergro ting in het onderwijs en de ge zondheidszorg. Zuivering Mocht een meerderheid van het LN-district Zeeland Fortuyn als lijsttrekker willen handha ven, dan is Weststrate weg. ,,Ik kies in elk geval voor Leefbaar Nederland in de gezuiverde vorm." Weststrate heeft inmid dels vernomen dat het landelijk bestuur alle. nummers twee op de kandidatenlijsten uitnodigt voor een gesprek over het lijst trekkerschap. Weststrate voelt zich niet direct geroepen. „Staat leuk, dat je ooit kandidaat-lijst trekker bent geweest, maar daar gaat het mij niet om." van onze redactie binnenland DEN HAAG - Pim Fortuyn, de voormalig lijsttrekker van Leefbaar Nederland, doet op ei gen kracht mee aan de verkiezi- gen voor de Tweede Kamer. Hij maakte dit gisteravond bekend nadat voorzitter Jan Nagel van Leefbaar Nederland even daar voor had gezegd dat de breuk tussen de partij en Fortuyn niet meer kon worden gelijmd. Volgens Nagel zouden de partij en Fortuyn beiden hun geloof waardigheid bij de kiezers ver liezen als ze het alsnog op een akkoordje zouden gooien. Nagel geeft aan eventueel be schikbaar te zijn voor een zetel in de Tweede Kamer voor Leef baar Nederland. Hij wacht eerst de gemeenteraadsverkiezingen af. Hij is wethouder in Hilver sum en lijsttrekker van Leef baar Hilversum. Als de partij geen verlies lijdt bij de gemeen teraadsverkiezingen, wil hij, zo zei hij gisteravond, een nieuwe periode als wethouder. Anders wil Nagel zich kandidaat stellen voor de Tweede Kamer. Hij sluit uit dat hij lijsttrekker wordt voor Leefbaar Nederland. Fortuyn verwacht dat het moei lijk zal zijn om op eigen kracht nog een campagne op te zetten voor de verkiezingen. Hem is, zo liet hij weten, al hulp toegezegd van 'bekwame mensen' als on dernemers en juristen. Fortuyn blijft lijsttrekker van de lokale partij Leefbaar Rot terdam. Prognoses Verschillende televisiepro gramma's presenteerden gister avond verkiezingsprognoses voor Leefbaar Nederland en Fortuyn. Uit een enquête van het bixreau Interview, uitge voerd in opdacht van NOVA, blijkt dat Fortuyn tien zetels in de wacht zou slepen als er giste ren verkiezingen waren ge weest. Interview nam als uit gangspunt de 22 zetels die LN volgens onderzoek vorige week nog haalde. Leefbaar Neder land zou er daaxwan nu vij f over houden. Behalve de tien die naar Fortuyn gaan, zou de partij er vier kwijtraken aan andere parijen. Drie verdampen omdat voormalige aanhangers aange ven niet te weten op wie ze zou den stemmen. Het televisieprogramma 2Van- daag liet een enquête uitvoeren door het NIPO. Uit dat onder zoek blijkt dat 5 5 procent van de achterban van de partij wil dat er een lijmpoging komt tussen Fortuyn en Leefbaar Neder land. Op het moment van de pei ling was nog niet bekend dat het bestuixr van Leefbaar Neder land de breuk als orxherstelbaar ziet. Bijna driekwart (71 pro cent) van de LN-achtei-ban zegt in de NlPO-enquête, na het ver- trek van Fortuyn, de partij de rug toe te kex-en. De onderzoe kers rekenen die mensen tot de achtex-bandiebij eerdere peilin gen hebben aangegeven hun stem op Leefbaar Nederland uit te brengen. Tenslotte concludeerde Into- martj in opdracht van Netwerk, dat Fortuyn 23 zetels zou kun- (Advertentie) www.pzc.nl/reizen De Israëlische luchtmacht heeft zware aanvallen uitgevoerd op doelen in Gaza-Stad. De bombardementen, op onder meer het hoofdkwartier van het Palestijns bestuur, waren een vergelding voor een Palestijnse aanslag zondag bij de stad Be'ersheva. De provincie hoopt met de 'Handx-eiking Windenergie' ge meenten voor fouten te behoeden bij het oprichten van kleine windmolenparkj es. Als initiatiefnemers de checklist in de ga ten houden, is een zorgvuldige belangenafweging gegarandeei'd en maken bezwaarschriften weinig kans. 1 Aan de hand van de nieu we bondscoach Dick Ad vocaat en zijn assistent Willem van Hanegem zet te het Nederlands elftal gisteravond met een ui terst ontspannen training in de Arena de eerste stap van een lange weg die moet leiden tot eerhex'stel. Oranje speelt morgen avond een oefen duel met Enge land. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 7; zeeland: 9,10,11,13 en 15; sport: 17 en 18 nen halen als hij op eigen kracht mee zou doen aan de verkiezin gen. Ook hier geldt dat op het moment van het onderzoek nog niet bekend was dat Fortuyn in derdaad voor deze optie zou kie zen. Tien van die zetels lijken volgens de onderzoekers zeker. De overige dertien komen van kiezers die zeggen mogelijk op Fortuyn te zullen gaan stem men. Leefbaar Nederland zou, zonder Fortuyn, goed zijn voor negentien zetels. Zes van die ne gentien zijn, volgens Intromart, zeker. Het gros van de voox-zitters van de districten van de paxlij steunt Nagel en de zijnen in hun beslissing te breken met For tuyn. De afdeling Rotterdam echter niet. Ze blijft Rotterdam mer Fortuyn trouw. Enkele voorzitters hebben, uit protest tegen de anti-islamitische uit spraken van Fortuyn, gebroken met hun partij. ANP pagina 3: meer niet-stemmers Pinto relativeert interview Fortuyn door Inqrid van Wifferen DEN HAAG - De laatste jaren zijn er steeds meer kleine gaten in de ozonlaag boven Europa bijgekomen, wijst een groot Eu ropees onderzoek uit. Volgens ozononderzoeker Mare Allaart van het KNMI zijn de gaten niet direct gevaarlijk voor de ge zondheid. „Het is wel een waarschuwing dat het nog niet goed gaat met de ozonlaag." De gaten boven Europa zijn ook dieper gewor den. Dat betekent dat er nog minder ozon in de gaten te vin den is dan voorheen. De toena me heeft te maken met verande rende luchtstromingen. „Maar wat er precies aan de hand is, weten we nog niet", aldus Al laart. Onderzoek met een nieu we satelliet die op 1 maart wordt gelanceerd moet meer duide lijkheid geven over het ontstaan van de mini-ozongaten. De ozongaten verschijnen meestal in november boven Eu ropa. In november 1999 ontdek ten onderzoekers voor het eerst een mini-ozongat boven Neder land. Er is volgens de onderzoe ker een grote kans dat er vaker gaten boven Nederland komen. Dat de gaten vooral in novem ber boven Europa zijn, is vol gens Allaart gunstig. „Mensen liggen dan toch niet uitgebreid te zonnen en de zon is niet zo fel." Het onderzoek wees ook uit dat de dikte van de ozonlaag sinds 1970 met 20 tot 30 procent is af genomen. Dit houdt volgens Al laart in dat mensen zo'n 10 tot 20 procent sneller door de zon verbranden dan in de jaren ze ventig. Dit kan gevaarlijk zijn omdat zonnebrand huidkanker kan veroorzaken. GPD Advertentie naam: finffnoteert u mij voor een proefabonnement van voorletters;m/v 6 weken voor 15,- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder- -staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) straat: postcode: telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- handtekening. PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. Pim Fortuyn (r) met leden van Leefbaar Rotterdam gisteravond na een vergadering in zijn woning in Rotterdam. foto Ed Oudenaarden/ANP "713214H000002" O noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: c per maand met automatische incasso 19,25). C; per kwartaal met automatische incasso 52,-). c per jaar met automatische incasso 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1