Schap wil meer planten in berm Bond Heemschut brengt bezoek aan Tholen-Stad Leutfeest voor bewoners Den Berg Nieuwbouw bij De Schutse begint voor eind dit jaar Ondernemers eisen behoud parkeerplek in herstelplan Goes CDA-vragen over toestand sportvelden Inspraak leidt niet tot aanpassingen in waterbeheerplan zeeuwse almanak Rijbewijs Ecologisch beheer moet vegetatie gevarieerder en stabieler maken De Middelburgse wist niet hoe ze het haar dochter moest vertellen. Altijd hield ze haar voor dat ze goed haar best moest doen op school, dat ze flink moest leren. Een zes vond ze al bijna onaccep tabel, een onvoldoende was onmogelijk, 'want dan heb je zitten suffen' Helaas zakte de moeder voor haar rijbewijs. Het was een onnozel foutje, de instruc teur had duidelijk zijn dag niet en hij was vast en zeker ook nog een ordinaire vrou wenhater. Ondanks al die overtuigende argumenten was haar vrees voor de hoon van haar doch ter terecht. „Je hebt zeker je best niet ge daan. Je dacht zeker dat je het wel kon," kreeg ze 's avonds te horen van haar ne genjarige. MIDDEN dinsdag 12 februari 2002 De verstandelijk gehandicapte bewoners van Huize Den Berg vierden gistermiddag in het Goese café Midcity hun eigen carnaval. foto Dirk-Jan Gjeltema door Harold van Ginkel GOES - In het Goese café Midcity vond gisteren het traditionele carnaval plaats voor de verstandelijk gehandicapte be woners van Huize Den Berg te Goes. Na alle optochten en feesten van dit weekein de werd het carnavalsfeest nog eens dun netjes overgedaan. Wie nog geen genoeg kon krijgen van het feestgedruis was gistermiddag aanwezig in het stampvolle café aan de Grote Markt. De vloer van het café lag nog vol met confetti, feestslierten en andere car navalsspullen van eerdere feesten. Aan het plafond hingen veel vlaggetjes, waar op het kersverse bruidspaar Willem- Alexander en Maxima waren vertegen woordigd, en enkele oranje ballonnen. Ve len van de gehandicapten kwamen de feestelijk versierde ruimte verkleed en ge schminkt binnen. Zij werden vergezeld door het, in toepasselijk roze gestoken, huisorkest The Pink Panthers, terwijl de leden van de Goese carnavalsvereniging Arti al op de gasten stonden te wachten. Prins Alex en zijn gevolg waren natuur lijk ook van de partij op het feest. De sfeer onder de aanwezigen zat er al na enkele minuten goed in door de luide klanken van het orkest. De Nederlandstalige smartlappen en de carnavalsmuziek waren niet van de lucht. De ongeveer honderd vijftig tot tweehon derd aanwezigen zongen de krakers als Er staateen paard in de gang en Tulpen uit Amsterdam uit volle borst mee. door Mieke van der Jaqt GOES - In de plannen voor de binnenstad van Goes, algemeen bejubeld om hun revolutionaire visie maar evenzeer beknord vanwege de torenhoge kosten, moet de parkeergelegenheid overeind blijven. De Goese on dernemers willen via een baat belasting zes miljoen euro bij dragen, maar dan moet de baat wel overeind blijven. R. Berks van de Ondernemers Organisatie Goes (OOG) wil de ondernemersbijdrage niet me teen op de helling zetten, nu de raad in koor heeft geroepen dat de plannen te duur zijn. „De vraag is hoe er zal worden ge sleuteld om de plannen goedko per te krijgen. Maar dat zal niet eenvoudig zijn. Het ene staat in nauw verband met het andere. Voor Berks staat evenzeer als voor burgemeester en wethou ders als een paal boven water dat er iets moet gebeuren. „De mensen die vinden dat het zo ook wel best is, vergeten de ont wikkeling die de stad tot 2010 zal doormaken. Goes moet aan trekkelijk blijven en de sterke punten uitbuiten. Verbetering van de ruimtelijke kwaliteit vergt geld en inzet, maar ook dat het blik van pleinen en straten verdwijnt. Dat kan nooit zonder elders ruimte te maken voor die auto's. Je kunt die dingen niet los van elkaar zien. Maar voor de ondernemers is de toeganke lijkheid even belangrijk als een fraaie binnenstad." Een alternatief zou, volgens Berks, de aanleg van twee par- keerlagen op de Oostwal zijn. „Je gaat daar een eindje de grond in en daar bovenop maak je een parkeerdek. Daarmee schep je in een keer heel veel parkeergelegenheid voor veel minder geld dan de 12 miljoen euro die nu voor die plek moeten worden uitgetrokken. Een par keergarage met een herstelde veste erboven is natuurlijk wel veel mooier. Van het alternatief zou je best spijt kunnen krijgen, maar je kunt niet alles tegelijk als het geld er niet is." De voorman van de Goese on dernemers vind het niet netjes om de bijdrage van de onderne mers te verbinden aan de inte grale uitvoering van de mooie, maar ambitieuze plannen. „Daarvoor zijn we al te lang sa men op weg. Ik ben heel be nieuwd hoe het nu verder gaat en het spreekt vanzelf dat wij daarin ook heel intensief mee gaan denken." door Harold van Ginkel GOES - De CDA-fractie in Goes is niet tevreden met de situatie rond enkele velden van het Goe se sportpark Het Schenge. Vol gens het CDA laat de toestand bij sommige velden veel te wen sen over. De partij vraagt ophel dering van B en W. Het derde veld, dat meestal door de voetbalvereniging Robur wordt bespeeld, kampt na een forse regenbui met waterover last. De afgelopen tijd zijn er po gingen ondernomen om de situ atie te verbeteren, maar dat is volgens de partij niet gelukt. De fractie wil weten welke maatre gelen er worden genomen om de situatie te verbeteren. Ook over het tweede veld, dat eveneens in slechte staat ver keert, stelt het CDA vragen aan het college. De fractie wil weten of het veld door de KNVB is af gekeurd en welke maatregelen worden genomen om de toe stand te verbeteren. Verder wil het CDA weten waarom er een hek is geplaatst rond het vierde veld en lichtmasten bij het vijf de veld. door Esme Soesman SINT-ANNALAND - Nog voor het einde van dit jaar moeten de bouwactiviteiten van zorgcen trum De Schutse in Sint-Anna- land beginnen. De bewoners verhuizen tussen tijds naar een tijdelijke - volle dig aangeklede - voorziening. Zij worden, evenals personeel en omwonenden, woensdag over de nieuwbouw ingelicht. Als De Schutse groen licht krijgt van het college bouw zie kenhuisvoorzieningen en de ge meente Tholen, kunnen de circa zeventig bewoners van De Schutse naar verwachting in september of oktober verkassen naar een tijdelijk onderkomen. Zoals de plannen nu zijn wordt dit uit units samengestelde bouwsel neergezet op een ter rein aan de F.M. Boogaard weg. In dit tijdelijk centrum wordt alle zorg als vanouds geleverd. Ook de keuken verhuist mee. Volgens directeur P. Kok van De Schutse kan het tijdelijk onder komen in een maand of drie staan. In maart, is de verwach ting, wordt uitsluitsel gegeven door het college bouw zieken huisvoorzieningen. Desloop van het in 1969 neerge zette zorgcentrum en de nieuw bouw gaan tesamen zo'n acht tien maanden duren. Het nieuwe pand moet onderdak bieden aan 78 bewoners. Daar onder valt ook een verpleegunit, die in samenwerking met Ten Anker in Tholen-stad wordt op gezet. Deze unit biedt plaats aan zestien psychogeriatrische en vier somatische patiënten. De keuken blijft behouden, wat - aldus Kok - tamelijk uniek is voor zo'n klein centrum. Het ontbreken van voorzieningen en mogelijkheden van samenwer king in de directe omgeving ma ken behoud van de eigen keuken de economisch meest voordelige oplossing. Groter De nieuwbouw wordt volgens de nieuwste richtlijnen opgezet, wat voor de bewoners bijna een verdubbeling van het vloerop pervlakte van de appartemen ten betekent. Het aantal bewo ners blijft onveranderd. Dat heeft als consequentie dat er een groter gebouw dan er nu staat wordt weggezet. De stijl ervan moet aansluiten bij de stijl van de naastgelegen seniorenwo ningen Vroonhof. Deze wonin gen zijn nu al op de eerste ver dieping verbonden met De Schutse. In de toekomst moet dat ook op de begane grond zijn gereali seerd. Bovendien kunnen Vroonhof-bewoners gebruik maken van meer diensten van De Schutse. De Bouwstichting voor Oude ren Habion (voorheen LHHB) wordt eigenaar van het nieuwe complex. De Schutse gaat hu ren. Habion is al eigenaar van Vroonhof. Bewoners en perso neel worden morgenmiddag over de nieuwbouw ingelicht. Omwonenden kunnen 's avonds terecht op een informatieavond in de recreatiezaal van De Schutse. Deze begint om 19.00 uur. door Rob Paardekam GOES - Het waterschap Zeeuwse Eilanden gaat een groot deel van de bermen op na Schouwen-Duiveland, Walche- de ren en de Bevelanden ecologisch ijn beheren. Op die manier moeten cin de wegbermen een meer stabiele a's,, en soortenrijke vegetatie krij- erj gen. te-' *e- Het waterschap beheert en on- ler derhoudt ruim tweeduizend ki ste lometer weg en de daarbij beho- iog rende bermen in Zeeland. Deze bermen hebben in de eerste plaats een verkeerskundige functie, omdat ze de fundering van de weg tegen aantasting be schermen en de verkeersveilig- )i- heid bevorderen. Toch wil het n- waterschap door het ecologi- ne: sche beheer ook de natuurlijke un kant wat meer naar voren halen, ar omdat bermen een belangrijke 0- esthetische rol zouden spelen in en de beleving van de weggebrui- rv ker. Volgens het waterschap maakt een bloem- of structuur- rijke wegbermvegetatie het landschap aantrekkelijker voor zowel wandelaars en fietsers als andere recreanten, re Een grotere soortenrijkdom kan >n worden gecreëerd door een eco- ftlogisch maaibeheer. Het afvoe- 1- ren van het maaisel staat daar- r-bij centraal. Het waterschap p, geeft de voorkeur aan het zoge- m heten 'hooilandbeheer'. Het :e gras wordt daarbij gemaaid en blijft enkele dagen liggen voor dat het wordt afgevoerd. Het i- voordeel hiervan is dat zaden Mishandeling 's-HEERENHOEK - Een twin tigjarige man uit Heinkenszand is in de nacht van zaterdag op r zondag in de Pastoor Fronhoff- straat in 's Heerenhoek door di- s verse onbekend gebleven perso- i nen mishandeld. Het slachtoffer werd geslagen i en geschopt. Hij is per ambulan ce overgebracht naar het zie kenhuis in Goes. Hij hield aan de mishandeling pijn in zijn pols, nek, kaak, schouder, elle boog en hoofd over. kunnen af rijpen en uit het maa i- sel kunnen vallen, zodat er meer en meer soorten zaden in de grond komen. Ook krijgen veel insecten die in het gras leven zo voldoende tijd om een veilig heenkomen te zoeken. Als het maaisel direct wordt afgevoerd, het 'stofzuigerbeheer', verdwij nen veel zaden en insecten juist, waardoor ook veel soorten het veld moeten ruimen. Uit het beleidsplan ecologisch bermbeheer blijkt dat lang niet alle bermen geschikt zijn om een soortenrijke vegetatie te ont wikkelen. Daar waar sprake is van een stabiele beheerssituatie streeft het waterschap naar eco logisch bermbeheer, maar ber men langs intensief gebruikte landbouwpercelen, woonker nen of industrieterreinen zou den daar nauwelijks geschikt voor zijn, omdat ze veelvuldig worden bereden of omdat er vaak (landbouw)voertuigen worden geparkeerd. De gebie den waar het waterschap met ecologisch bermbeheer wil be ginnen, liggen vooral in of nabij natuurgebieden. Selectie Het waterschap heeft zo'n 33 ki lometer wegberm en negen kilo meter dijktalud geselecteerd dat in aanmerking komt voor ecologisch bermbeheer. Op Schouwen-Duiveland gaat het om de weg door Dijkwater nabij Sirjansland, de Rijksstraatweg naar Zijpe, de Schenkeldijk bij Brouwershaven en de Kijkuit- sedijk en de Rietdijk bij Zonne- maire. Op Walcheren zijn de wegen door het poelgebied ten westen van Sint-Laurens aangewezen, evenals het gebied rond de Sint Jan tenHeere Sprink en de Oude Veerseweg. Op Noord-Beveland heeft het waterschap het traject Schotsmanweg, Campensweg en Ruiterplaatweg en het tracé Molendijk, Oude Dijk en Veer- havenweg geselecteerd. Ook de bermen langs de Katseveerweg en de Oostbermweg worden in de toekomst wellicht ecologisch onderhouden. Op Zuid-Beve land blijft het ecologisch berm beheer voorlopig beperkt tot de Pietweg, de Callandweg en de Muidenweg nabij natuurgebied De Piet. Op Tholen heeft het wa terschap geen gebieden aange wezen. Het waterschap heeft berekend dat ecologisch beheer op de ge noemde trajecten zo'n 23.000 euro per jaar kost. Geprobeerd zal worden bij de Europese Unie, het Rijk of de provincie een subsidie te verkrijgen. door Rolf Bosboom GOES - De inspraakronde is voor waterschap Zeeuwse Ei landen geen aanleiding het wa terbeheerplan ingrijpend aan te passen. De meeste kritiek, voor namelijk afkomstig van de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF wordt weerlegd of voor ken nisgeving aangenomen. Opmerkingen en suggesties van andere organisaties worden ter harte genomen, maar leiden niet tot noemenswaardige wijzigin gen. Het grootscheepse plan, waar voor de komende achttien jaar ruim 150 miljoen euro nodig is, moet leiden tot een nieuwe aan pak van het waterbeheer. De kans op wateroverlast wordt daarin beperkt, de waterkwali teit verbeterd en verdroging te gengegaan, rekening houdend met de belangen van natuur en landbouw. In de ruimtelijke or dening moet voortaan ook na drukkelijk rekening worden ge houden met het waterbeheer. Het totale project loopt tot 2020, maar die termijn wordt verdeeld in drie periodes van zes jaar. De eerste fase, die loopt tot en met 2007, is vorig jaar uitge werkt in een plan dat vorig jaar november tijdens een congres in de Grote Kerk in Goes is gepre senteerd. Daarna is de in spraaktermijn geweest. Het wa terschapsbestuur wil nu het plan definitief vaststellen en ter goedkeuring aan Gedeputeerde Staten voorleggen. Ideaal De ZMF uit in haar inspraakre actie harde kritiek. Voornaam ste bezwaar is dat in het plan 'afrekenbare' doelstellingen en Advertentie concrete maatregelen ontbre ken. Het watex-schap wijst er echter op dat het een plan op hoofdlijnen is, dat vervolgens in overleg met andere partijen en belanghebbenden concreet per gebied moet worden uitge werkt. Vrijblijvend is het plan niet, aldus het bestuur van Zeeuwse Eilanden. Er is een concrete planning, waarop het waterschap kan worden afgere kend. Ook zijn er 'streefbeelden' opgesteld van hoe watersyste men er in 2020 in het ideale ge val uit zien. Zowel de ZMF als landbouwor ganisatie ZLTO heeft aandacht gevraagd voor de positie van Walcheren, dat aanvankelijk niet op de lijst stond van gebie den die als eerste worden aange pakt. Onder druk van het alge meen bestuur is Walcheren vorig jaar september alsnog als 'voorkeursgebied' toegevoegd, maar staat echter pas voor de volgende periode (na 2007) op het programma. Bij de evaluatie die over drie jaar is voorzien, wordt bekeken of het wenselijk en haalbaar is Walcheren naar voren te halen. Berging De ZLTO heeft er verder op aan gedrongen om eerst natuurge bieden en pas in tweede instan tie landbouwgronden aan te wijzen als bergingsruimte voor water. Het waterschap zegt ech ter 'op voorhand' geen voorkeur te hebben voor een van beide functies. Pas in de concrete ge- biedsplannen moet duidelijk worden of bergingsgebieden nodig zijn. Vervolgens wordt in overleg met betrokken partijen bepaald welke gronden daar voor in aanmerking komen. Het waterbeheerplan wordt dinsdag 26 februari voorgelegd aan het algemeen bestuur van het waterschap. Dan wordt ook besloten over een bedrag van 1,8 r miljoen euro, dat dit jaar nodig is voor een aantal werkzaamhe den in het kader van het plan. Het gaat daarbij onder meer om uitbreiding van de capaciteit van het Schouwse gemaal Den Osse en de voorbereidingen van gebiedsplannen voor Sint Phi- lipsland en Maelstede/De Poel op Zuid-Beveland. Verder is er geld nodig voor het opstellen van waterplannen, die de wa tersystemen binnen de kernen dienen te verbeteren. Daarvoor loopt in de gemeente Vlissingen, Middelburg en Tholen een proefproject. Ook het dak komt bij de restauratie van de Grote Kerk aan de beurt. foto Willem Mieras door Esme Soesman THOLEN - De Landelijke Ver eniging Monumentenbescher ming Heemschut houdt zater dag 23 februari haar Muzikaal Monument in Tholen-stad. De honderd beschikbare plaatsen zijn al uitgegeven. Deelnemers kunnen rekenen op een toelich ting van Henk Elenbaas. Sinds een jaar of vijftien gidst de in Poortvliet geboren Elen baas belangstellenden door zijn woonplaats. Zijn liefde voor - Zeeuwse - geschiedenis in com binatie met zijn interesse voor symbolen en moderne theolo gie, maakt hem tot een niet te stuiten verteller. Voor het Muzi kaal Monument van de Bond Heemschut moet hij wel inbin den. In plaats van zijn gebruike lijke rondleiding van zo'n twee tot tweeëneenhalf uur heeft Elenbaas dit keer maar een uur te gaan. Dat heeft te maken met de deels muzikale invulling van het bezoek van Heemschut. W. van Klaveren (piano) en de op Tholen geboren T. Mellema (saxofoon) spelen vanaf 14.00 uur een repertoire dat de luiste raars door de muzikale geschie denis voert, van barok tot mo dern. De samenkomst van de heem schutters begint in het vijftien- de-eeuwse stadhuis en voert via de Gasthuiskapel naar de Grote Kerk, die momenteel wordt ge restaureerd. De kapel stamt uit het begin van de veertiende eeuw en is - weliswaar met tus sentijdse aanpassingen - behou den gebleven toen het ernaast gelegen gasthuis in de vijftiende eeuw afbrandde. Vooral de ze ven tapijten die de geschiedenis van de verloren zoon verhalen zijn de moeite van het bezoek waard, meldt Elenbaas. Vijf Ne derlandse kunstenaars teken den halverwege de vorige eeuw voor deze werken. Dat betekent enerzijds variatie in stijl, ander zijds eenheid - dankzij afspra ken over afmetingen, inhoud en materialen. De Grote Kerk - gebouwd in de veertiende, vijftiende en zes tiende eeuw - biedt tal van aan knopingspunten voor Elenbaas' vertellingen. Het - voor analfa beten - tastbaar maken van reli gie in de Middeleeuwen is nog altijd van het bouwwerk af te zien. Vanuit de gedachte dat God licht is, valt het ochtend gloren door de ramen op het oos ten pal op het altaar. De laatste zonnestralen doen datzelfde vanuit het westen. Elenbaas: „God is altijd in de kerk." Van Damorgel Het Van Damorgel uit 1827 en de goed bewaard gebleven mummies vormen andere the ma's waar de gids hoogstwaar schijnlijk over uitwijdt. De door de restauratiewerkzaamheden afgesloten koorkerk maakt een kijkje bij de grafzerken niet mo gelijk. Jammer, meent Elen baas. De versieringen, letters en symbolen laten modeverande ringen door de jaren heen zien. De Bond Heemschut is de oud ste (1911) landelijke vereniging die zich inzet voor behoud van het culturele erfgoed. Via pro vinciale afdelingen worden ont wikkelingen die cultuurmonu menten bedreigen in de gaten gehouden en de bond onder neemt waar nodig actie voor het behoud ervan. Daarnaast is Heemschut uit op het meer toe gankelijk maken van monu menten. Het Muzikaal Monu ment is daartoe een middel. Jaarlijks worden zo'n zes tot acht van dergelijke bijeenkom sten in het land gehouden, vaak gekoppeld aan een actuele ont wikkeling. In dit geval is het op het einde lopen van de restaura tie van de Grote Kerk reden om Tholen-stad te bezoeken. De veiwachting is dat deze klus eind mei is geklaard. Het Muzikale Monument van de Bond Heemschut begint om 13.30 uur in het Stadhuis met een welkomstwoord van A. van der Zwan. Om circa 16.00 uur is het evenement afgelopen. TURNOVER SANDWICH JACKPOT OILILY MAC Badstraat 3.04 Domburg 0118-584450

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19