Hulp bij maken windmolenparkje PZC Wat kan in een kerk nou branden? Connexxion houdt bussen binnen voor reparatie stuurstang Schelde Groep ziet af van schadeclaim proef slibvergassing 13 Chauffeur fout, transportbedrijf gaat vrijuit Checklist provincie wijst gemeenten op valkuilen Overtreden winkeltijdenwet beboet Boete als klap op de vuurpijl Gevaarlijk vervoer stoffen bestraft Magere kwark niet mager genoeg Theatersport met landskampioen Zeekadetten bij kranslegging op de Dam Kook wedstrijd Zeeuwse Koks Vervoersbedrijf krijgt na 7 jaar toch bekeuring dinsdag 12 februari 2002 door Aector Dooms MIDDELBURG - Economische politierechter G. van Unnik was gisteren gevoelig voor de argu menten van de eigenaar van Vaane Transport uit Ooster- ]and. Het gedagvaarde trans portbedrijf werd vrijgesproken van de overtreding in het kader van de regeling arbeidstijden besluit vervoer. De te korte rust tijd die een van de chauffeurs had genomen, viel het bedrijf niet te verwijten. „Dit is een speciaal geval, omdat de chauf feur zelf besloten heeft om niet naar u te luisteren", motiveerde de politierechter zijn beslis sing. De werkgever voerde op zitting aan dat de desbetreffende chauffeur zich opl9 januari vo rig jaar in Waddinxveen niet aan de afspraak had gehouden om zijn rust te pakken. Het bleek dat hij slechts één uur en 41 minuten van de 24 uur had gerust. „Het was zaterdag. Pas maan dag moest hij lossen. Ik heb te gen hem gezegd dat hij naar bed moest gaan, maar hij koos er voor om naar zijn vriendin te rij - den", zei de werkgever. De poli tie hield hem onderweg aan. De politierechter vroeg zich af of er door verdachte nog consequen ties zijn verbonden aan het on verantwoordelijk gedrag van de werknemer. „Hij heeft beloofd het niet meer te doen", was zijn reactie. Officier van justitie J. de Graaf geloofde best dat het moeilijk te controleren valt waar de werk nemers uithangen, maar vol gens haar lag de verantwoor ding toch bij de werkgever. Ze wees op het gevaar. „De man heeft gereden van 's ochtends vroeg tot bijna het klokje rond. Dan moet hij dood moe zijn geweest. De kans op ongevallen is dan groter." Ze re fereerde aan eerdere overtre dingen van de rij- en rusttijden waarvoor het transportbedrijf in '99 flinke boetes heeft be taald. De Graaf vond een boete van 1000 euro recht doen aan de overtreding. De politierechter sprak van een ongelooflijke stommiteit, waarvoor de vrachtwagenchauffeur zelf ver antwoordelijk is. Hij conclu deerde dat het bedrijf moest worden vrijgesproken. doorMaurits Sep MIDDELBURG - Een garantie is het niet, maar de Handreiking Windenergie die de provincie binnenkort publiceert, biedt ge meenten wel meer kans op suc ces als zij een klein windmolen park willen oprichten. Dankzij de checklist weten zij precies waaraan ze moeten denken en wat ze moeten doen om te voor komen dat plannen mislukken. De provincie Zeeland heeft zich verplicht tot de opwekking van 250 megaWatt windenergie in 2010. Grootschalige windpar- ken op een paar plekken in de provincie moeten de meeste stroom leveren, maar kleine parken zijn onmisbaar. Veel ge meenten struikelen echter over de procedures, omdat burgers en milieuorganisaties met suc ces protest aantekenen. „Daarom hebben we de Hand reiking Windenergie gemaakt", zegt initiatiefnemer gedepu teerde T. Poppelaars (milieu en energie). Volgen zij de handrei king, dan zijn gemeentebestu ren ervan verzekerd dat zij een zorgvuldige afweging hebben gemaakt tussen alle belangen van burgers, milieu, veiligheid, landschap, recreatie en wind energie. „En dat betekent auto matisch dat er niet veel bezwaar meer valt te maken", conclu deert mede-auteur gedeputeer de G. van Zwieten (ruimtelijke ordening). De Handreiking benadrukt het belang van gemeentelijke be leidsvisies voor windenergie. Daarin moet staan waar kleine windparken van drie tot tien molens kunnen komen. In be stemmingsplannen moeten die plekken worden vastgelegd en omschreven. De aandachtspunten voor de beleidsvisie zijn bekend, maar nog eens handig samengevat. Belangrijk is dat het parkje past in het landschap, aansluit bij bestaande infrastructuur of be bouwing en geen afbreuk doet aan het landschap en stads- en dorpsgezichten. Wat de vorm geving betreft gaat de voorkeur uit naar molens met een kegel vormige mast, drie wieken en een gedekte kleur. De hinder voor omwonenden en voor recreanten - zichtbaar heid, geluid, slagschaduw en veiligheid - moet zo klein moge lijk zijn. Ook luchtverkeer mag ër geen last van hebben. Bou wen op of nabij dijken en dam men is verboden, omdat die be langrijk zijn voor de veiligheid of landschappelijke waarde be zitten. Bovendien leggen flora en fauna (Vogel- en Habita trichtlijn) en natuurgebieden beperkingen op. Gemeenten mogen evenmin vergeten dat windmolens stroom leveren en dus in de buurt moeten staan van kabels en leidingen van Delta Nutsbedrijven. Onderhoud De Handreiking adviseert om de turbines ten minste één keer per jaar te beoordelen op veiligheid, onderhoud en reparaties. Turbi nes mogen niet te lang buiten werking staan. Verouderde of lang niet gebruikte molens moe ten worden weggehaald. Daar over dienen al bij de bouw van een park afspraken te worden gemaakt met de eigenaar. „En nou maar hopen dat het werkt", verzucht gedeputeerde Van Zwieten. Want waterdicht Gemeenten die een windmolenpark willen aanleggen, zoals hier bij Nieuwe Tonge, moeten terdege rekening houden met een aantal zaken. foto Marijke Folkertsma is de procedure voor de bouw van een windmolenpark dank zij de Handreiking nog steeds niet, beamen de gedeputeerden. Van Zwieten: „Het blijft tou- chie." Poppelaars: „Daarom ad viseren we ook goed te blijven praten met de burgers.]' Beiden gaan er desondanks vanuit dat de doelstelling om in 2010 250 mW windenergie op te wekken in Zeeland nu gehaald kan worden. Momenteel is dat 50 mW. Poppelaars streeft er naar in 2005 150 mW te halen. „Dankzij de Handreiking kun nen we nu harde afspraken ma ken." Van Zwieten verwacht dat ondanks de strenge richtlijnen in de Handreiking Windenergie er voldoende plaatsen overblij ven in Zeeland waar kleine windparken gebouwd kunnen worden. „We zijn zorgvuldig ge weest bij het maken van de checklist. Als daaruit komt dat er niet één plek in Zeeland ge schikt is, dan deugt het systeem niet. Maar vooralsnog denk ik dat bezwaren tegen plannen hiermee goed te weerleggen zijn." MIDDELBURG - De economische politierechter heeft giste ren in Middelburg een 47-jarige man uit Domburg veroor deeld tot 135 euro boete. De Domburger had vorig jaar op 3 ju ni, een zondag, zijn winkel 's morgens al geopend, terwijl hij volgens de winkeltijdenwet pas vanaf 12.00 uur open mocht zijn. De ondernemer had tegen de politie gezegd dat hij al ne gentien jaar in het vak zit en nog nooit een bekeuring heeft ge had. MIDDELBURG - Een negentienjarige inwoner van Vlissin- gen is gisteren in Middelburg door de economische politie rechter voor het afsteken van vuurwerk veroordeeld tot een boete van 75 euro. De Vlissinger had op 16 juni vorig jaar in zijn woonplaats een rotje gegooid, terwijl vuurwerk alleen op 31 december vanaf 10.00 uur tot 2.00 uur 's nachts mag wor den afgestoken. MIDDELBURG - Een 49-jaxdge inwoner van Sluis is gisteren in Middelburg veroordeeld tot 100 euro boete. De economi sche politierechter achtte bewezen dat de beroepschauffeur op 6 maart vorig jaar met een tankwagen gevaarlijke stoffen door de bebouwde kom van Axel was gereden. Dat sprak de Sluissenaar gisteren ook niet tegen, maar wel vond hij dat het verbodsbord halverwege de Zuid Singel niet op de goede plaats was geplaatst. „Het bord is daarna verplaatst. Nu kon ik niet meer terug en moest ik wel doorrijden." Verder zei ver dachte dat de doorgang naar de Tractaatweg was belemmerd door een vrachtwagen met pech, zodat hij zich verplicht had gevoeld door Axel te rijden. „Dan heeft u de verkeerde keuze gemaakt", merkte officier van justitie J. de Graaf op. Zij eiste 270 euro boete. De politierechter minderde de boete tot 100 euro, omdat een andere chauffeur voor een soortgelijke over treding tot dezelfde boete was veroordeeld. MIDDELBURG - Een 51-jarige ondernemer uit Oostburg is gisteren in Middelburg veroordeeld tot 410 euro boete. De economische politierechter, G. van Unnik, achtte bewezen dat de man consequent had volgehouden minder magere kwark te verpakken dan op de verpakking staat vermeld. De overtreding werd op 11 december 2000 bij de ondernemer ge constateerd. De netto-inhoud bedroeg toen 490,25 gram, ter wijl het etiket van het pak magere kwark 500 gram aangaf. „Hij was al eens gewaarschuwd. Dus hij wist waar hij aan toe was", verzekerde Van Unnik. ZIERIKZEE - Theatersportvereniging Kiekieres uit Zierik- zee gaat het opnemen tegen de regerend landelijk kampioen Pluk de Dag uit Rotterdam. De improvisatiestrijd wordt aan gebonden in verband met het koperen jubileum dat de Zierik- zeese vereniging dit jaar viert. Ook is er een gastoptreden van een aantal veteranen van Kiekieres. Bij theatersport mag het publiek de ingrediënten van een scene bepalen. Van de spelers wordt verwacht dat ze ter plekke een stuk neerzetten dat aan de wensen van de toeschouwers voldoet. Zogeheten rechters letten op de spelregels en kennen punten toe op basis van spel techniek, inhoud en amusement. De stem van het publiek (tot uitdrukking gebracht in de vorm van het gooien met natte sponzen of i-ozen) geeft uiteindelijk de doorslag. De kracht meting met de Rotterdamse landskampioen vindt plaats op zaterdagavond 16 februari (aanvang 20.30 uur) ïnBrogum in Zierikzee. Met de indeling van kerkgebouwen in de categorie bijeenkomstgebouwen zijn de veiligheidseisen fors aangescherpt. foto Ruben Oreel Beheerders godshuizen: veiligheidsvoorschriften overtrokken door Jacques Cats VLISSINGEN - Bij beheer ders van monumentale kerk gebouwen in Zeeland is beroe ring ontstaan over de brand veiligheidsvoorschriften. Tot nu toe waren deze gebouwen uitgesloten van dit soort eisen. Uitvoering van de nieuwe re gels kan handenvol geld gaan kosten. „Daar is het laatste woord nog niet over gezegd", meldt J. de Koning, beheerder van de Nieuwe Kerk en de En gelse kerk in Middelburg. Hij noemt de opgelegde eisen overtrokken. De commissie kerkelijke ge bouwen van het Interkerkelijk contact in overheidszaken heeft de kwestie landelijk aan gezwengeld. Het is de bedoe ling het parlement en de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten in de zaak te mengen. Ook wordt een proefproces overwogen. De strengere eisen komen voort uit de indeling van ker ken in de categorie bijeen komstgebouwen, waarin ook congrescomplexen en biosco pen zijn gerangschikt. Dat leidt zelfs tot de verplichting van het aanbrengen van een verlichting langs treden van het altaar, lijkend op de nood verlichting in vliegtuigen. Kerkbeheerders vinden dat een vorm van doorslaan. „Heel, heel erg overdreven", meent G. Leen knecht van het beheer van de basiliek in Hulst. „Wat kan er nou in een kerkgebeuren? Hooguit dat de bliksem er op slaat. Behalve de stoelen is er nauwelijks iets brandbaars in zo'n kerk." Leenknecht heeft nog geen ei- senlijst onder ogen gekregen. Maar hij ziet de bui al hangen: „Wie gaat dat betalen?" Kerkbeheerder De Koning in Middelburg gruwt van de hin derlijke uitstraling van bord jes die uitgangen markeren. Soms, bijvoorbeeld tijdens kerstvieringen, is het wense lijk dat het in een kerk donker is, „In een groot gebouw zullen die bordjes niet zo snel opval len. Maar in een klein gebouw als de Engelse kerk zie je dan die vreselijke groene dingen." De beheerder wijst erop dat bij druk bezochte diensten zoals met Kerstmis, wanneer de Nieuwe Kerk wel 1200 bezoe kers telt, uitgebreide voor zorgsmaatregelen worden ge troffen. Deuren worden tevo ren van het slot gehaald. Daar naast staat een tiental perso nen die het gebouw goed ken nen, paraat om in geval van nood kerkgangers zo snel mo gelijk naar buiten te kunnen loodsen. Ook is er tijdens zo'n druk bezochte dienst vrijwel altijd iemand van de brand weer aanwezig. Discotheek Volgens K. Hamelink, hoofd afdeling preventie van de stadsgewestelijke brandweer Middelburg/Vlissingen, wordt de soep niet zo heet gegeten als ze wordt opgediend. „Kerken beoordeel je toch weer anders. In diensten komt ander volk dan in een discotheek, waar te veel wordt gedronken. Boven- diei} kan bij brand in zo'n hoog gebouw de rook naar boven." De wenselijkheid van het aan brengen van een vliegtuig noodverlichting langs de tre den van een altaar komt de functionaris wat overdreven voor. „Alleen als dat altaar in een vluchtroute ligt, zou je daarover kunnen denken. Meestal ligt zo'n altaar op een doodlopend eind." Volgens Hamelink moet niet alles in re geltjes worden vastgelegd. „Je moet situaties met een nuchter verstand beoordelen." De brandweer heeft inmiddels op het gebied van de brandvei ligheid advies uitgebracht over de Sint Jacobskerk in Vlissingen en een bedehuis in Arnemuiden. Dat heeft slechts tot kleine ingrepen geleid, zo als het veranderen van de draairichting van deuren. door Ben Jansen MIDDELBURG - Busondèrne- ming Connexxion heeft gisteren zes bussen in Zeeland uit voor zorg in de remise gehouden. Ze hebben mogelijk een manke ment aan de stuurstang. De bus sen konden zonder problemen worden vervangen, waardoor passagiers geen hinder hebben ondervonden. In het werkgebied van Connex xion staan hondernegentig van de in totaal diieduizend bussen voorlopig binnen. Dat gebied bestaat uit Zeeland (met uitzon dering van Tholen en Sint Phi- lipsland), Utrecht, Overijssel, Flevoland, Gelderland (zonder de Achtei-hoek) en Noord- en Zuid-Holland. VLISSINGEN - Leden van het Zeekadetkorps Scheldcmond uit Vlissingen gaan op 4 mei naar Amsterdam om te helpen bij de jaarlijkse dodenherden king op de Dam. Zij zullen deel uitmaken van de jongeren die assisteren bij het plaatsen van de kransen. Ieder jaar wordt een Zeekadet korps uit Nederland uitgeno digd om mee te helpen. Dit jaar is Vlissingen aan de beurt. Tien leden van het korps, onder lei ding van een bootsman, gaan naar Amsterdam toe. Vooraf gaand daaraan gaan de Zeeka detten, zowel jongens als meis jes, eerst een weekeinde naar Boxmeer voor een training. Het Zeekadetkorps is een jeugdvereniging die jongeren van 11 tot 21 jaar door een ge richte opleiding het zeemans vak leert. Veel leden vinden later werk bij de marine, de koopvaardij of een baan aan de wal die een relatie heeft met de zee. Het korps in Vlissingen heeft 36 leden, waaronder zeven meisjes en vier man kader. Schel dem- ond staat onder leiding van commandant Constant Krul. Voor de trainingen maakt het korps gebruik van het eigen, zeegaande opleidingsschip De Zaandam. Een paar maanden geleden werd bij een bus van het type Al liance een defect geconstateerd aan de stuurstang. Daarop wer den alle bussen van dit type ge controleerd. Er werd niets aan getroffen. „Later kwam het probleem toch weer bij een bus aan het licht", aldus de Connex- xion-woordvoerder. „De con trole bleek niet betrouwbaar, dus hebben we besloten bij al deze bussen met meer dan 180.000 kilometer op de teller het onderdeel te vervangen." De vervanging van de stuurstangen vergt enkele we ken. De bussen die het betreft, blijven om alle risico's te vermij den, voorlopig in de garages. In Zeeland gaat het om vier bussen die vanuit de remise in Middel burg rijden en twee bussen die in Kruiningen zijn gestatio neerd. In andere regio's is de om vang van het probleem groter. Zo staan in Utrecht en Gelder land meer dan honderd bussen stil. Daarentegen hoefde in de regio Noord-Holland-Noord geen enkele bus binnen te blij ven. Om de bussen die voorlopig in de remise moeten blijven, te ver vangen, zet Connexxion reser ve-materieel in andere delen van het land in. Ook wordt ge schoven in onderhoudspro- gramma's en worden bussen van andere ondernemingen inge huurd. De Alliance-bussen zijn gebouwd bij de Woerdense bus senbouwer Den Oudsten, die eind vorig jaar failliet ging. De vervanging van de stuurstangen kost Connexxion waarschijn lijk enkele tonnen'. Het bedrijf weet niet wie het voor de kosten aansprakelijk zal stellen nu Den Oudsten weg is. „Wellicht de fa brikant van de stuurhuizen." GOES - De Vereniging van Zeeuwse Koks houdt op maan dag 18 februari in de Goesegolf club haar jaarlijkse kookwed- strijd. Dit jaar is de opdracht om een een dessert van geitenkaas en honing te maken. Vanaf 19.00 uur worden de gerechten ge keurd. De jury verwacht rond 20.30 uur de winnaar te kunnen aanwijzen. De wedstrijd is voor iedereen toegankelijk. door Rolf Bosboom GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden hangt niet langer een schadeclaim van vijf miljoen euro boven het hoofd. Dat be drag was geëist door de Konink lijke Schelde Groep in verband met de mislukte proef met slib vergassing. Het bedrijf heeft in middels besloten de juridische procedure te staken. De Schelde, het toenmalige Wa terschap Walcheren en Delta Nutsbedrijven richtten in 1993 de gezamenlijke onderneming Slibverwerking Zeeland BV op. Dit was een proefbedrijf, met als doel te onderzoeken of het technisch en financieel haal baar was slib afkomstig uit zui veringsinstallaties te vergassen. In Vlissingen-Oost werd een fa briek gebouwd, die in 1996 heeft proefgedraaid. Waterschap Zeeuwse Eilanden, waarin Wa terschap Walcheren inmiddels was opgegaan, weigerde verder te investeren in uitbreiding van de fabriek, omdat het vond dat de nieuwe techniek zich onvol doende had bewezen. Het gevolg was dat het project strandde. In 1998 werd Slibver werking Zeeland, dat inmiddels kampte met een miljoenen schuld, failliet verklaard. De Schelde heeft wegens 'ge derfde winst' bij het watei'schap een schadeclaim van ongeveer vijf miljoen euro ingediend. Zeeuwse Eilanden wees die van cle hand. De rechtbank in Mid delburg stelde het waterschap begin vorig jaar in het gelijk. De rechter was van mening dat met recht kan worden beweerd dat de proef niet was geslaagd. Daardoor was er geen sprake van onrechtmatig handelen. Het vonnis was voor de Schelde aanleiding om in hoger beroep te gaan bij het gerechtshof in Den Haag, wat een procedure van ongeveer twee jaar zou ver gen. Onlangs liet de Schelde echter weten het beroep in te trekken. Een nadere motivering daarvoor is niet gegeven. Bij het bedrijf was gisteren ook nie mand aanwezig die een toelich ting kon geven. Voor het waterschap betekent het intrekken van het beroep een opluchting. De schadeclaim bleef de afgelopen jaren Zeeuw se Eilanden in de begroting ach tervolgen als een aanzienlijk fi nancieel risico. door Aector Dooms MIDDELBURG - Economisch politierechter G. van Unnik heeft gisteren in Middelburg H. van der Berg BV uit Duiven 820 euro boete, waarvan 320 euro voorwaardelijk, opgelegd. Het vervoersbedrijf was op 21 juli vorig jaar in Axel in overtre- ding. Een tankwagen met dertien ton kooldioxide stond binnen de be bouwde kom geparkeerd, het geen in strijd is met de wet ver voer gevaarlijke stoffen. Een agent had 's nachts om drie uur de vrachtwagencombinatie met gevaarlijke stoffen aan de Noordpolderstraat waargeno men. De directeur van Van der Berg BV vertelde gisteren dat zijn chauffeurs nog nooit problemen hebben gehad met de politie. „De onderneming heeft al jaren een aantal chauffeurs uit Axel ih dienst. Zij hebben zeven jaar lang de tankauto's aan de Noordpolderstraat geparkeerd zonder dat de politie ingreep. Het is altijd goed gegaan", zei hij. „Dan heeft u zeven jaar ge luk gehad", stelde officier van justitie J. de Graaf. Zij eiste 820 euro boete. Gisteren bleek dat de gemeente verordening sinds enige tijd is gewijzigd, zodat er binnen de bebouwde kom van Axel een verbod geldt voor voertuigen met gevaarlijke producten. Vol gens de politierechter was de re gelgeving duidelijk, maar hij wilde er wel rekening mee hou den dat de politie niet eerder tegen het vervoersbedrijf is op getreden. Vorig jaar heeft de verdachte onderneming nog de kans gehad om op verzoek van justitie een transactiebedrag van 1500 gul den te betalen, maar daarop was men niet ingegaan. „Dat bedrag was buiten proporties voor een parkeerovertreding", meende ,de directeur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13