Waterbeheerplan blijft intact Bonbonnière schittert weer n Leutfeest voor bewoners Den Berg Bond Heemschut brengt bezoek aan Tholen-Stad PZC CU pleit voor meer inspraak burgers in ruimtelijke ordening Semee*. Schouwenaar naar Arnemuiden Schip op drift voor Vlissingen Jeugdige diefjes in Breskens Vernieling zeven auto's in Rilland Gewond bij aanrijding Mishandeling in 's-Heerenhoek Zeeuwse Eilanden ziet in inspraak geen reden voor aanpassingen Knutselen in fruitmuseum in Kapelle Filatelisten zuider m buren Brugse toren lager dan Antwerpse naamgenoot Christenunie O O a Zangavond met meditatie dinsdag 12 februari 2002 ARNEMUIDEN - Burgemeester K. Schouwenaar van Mid delburg gaat morgen op bezoek naar Arnemuiden. Hij is wijk wethouder van het vissersdorp. Het bezoek van de burge meester valt in twee delen uiteen: een werkbezoek waarbij hij kennismaakt met het gebied Arnemuiden en een kennisma king met de bewoners van het dorp. De wijkbeheergroep heeft een rondleiding door het dorp ge maakt. Op het programma staan bezoeken aan het nieuwe on derkomen van de politie, stadstoezicht, museum en het wijk- ondersteuningspunt in het voormalige gemeentehuis, het vliegveld en enkele andere markante plekken in Arnemuiden. Na het werkbezoek kunnen inwoners van Arnemuiden kennis komen maken met de nieuwe burgemeester. Samen met zijn partner zal hij tussen 16.30en 18.00 uur een informele bijeen komst houden in verenigingsgebouw De Arne. VLISSINGEN - Een Russisch vissersschip is gisteren bij Eve- ringen ter hoogte vanBorssele op drift geraakt. Een sleepboot en een loods konden voorkomen dat kabels in dat gebied wer den beschadigd. Het schip, waarop de vis gelijk werd ver werkt. is 72 meter lang, heeft een diepgang van 4,80 meter en weegt bruto 1454 ton. Het lag voor anker bij Everingen, om dat het een kleine hoeveelheid bunkers aan boord moest ne men. Door de harde wind sloeg het schip even voor half één 's middags op drift in de richting van het kabelgebied tussen Vlissingen en Terneuzen. Het hoofd verkeersleiding van het Schelde Coördinatiecentrum in Vlissingen stelde een loods en een sleepboot verplicht. Het schip is daarna verder van het kabelgebied af, voor anker gelegd. BRESKENS - Zes jongens uit Oost-Souburg, met leeftijden van 13, 14, 15 en 16 jaar zijn zondagmiddag rond half vijf in Breskens aangehouden. De jongens hadden in het zwembad geld en een horloge uit de kluisjes weggenomen. Ze werden al len doorverwezen naar bureau HALT. RILLAND - Vandalen hebben in de nacht van zaterdag op zondag op een bedrijfsterrein aan de Engelandwegin Ritthem vernielingen gepleegd aan zeven auto's die daar geparkeerd stonden. De auto's zijn geramd met een andere auto die daar stond. Deze auto werd vernield. Het totale schadebedrag is nog onbekend. MIDDELBURG - Een 49-jarige automobiliste uit Bonn is gis termiddag om tien voor vijf gewond geraakt bij een aanrij ding op de Sandberglaan in Middelburg. Toen de vrouw voor verkeerslichten remde, kon een 41-jarige automobilist uit de gemeente Schouwen-Duiveland, die ach ter haar reed, niet meer op tijd tot stilstand komen. De vrouw hield aan de aanrijding nekklachten over. 's-HEERENHOEK-Een twintigjarige man uit Heinkenszand is in de nacht van zaterdag op zondag in de Pastoor Fronhoff- straat in 's Heerenhoek door diverse onbekend gebleven per sonen mishandeld. Het slachtoffer geslagen en geschopt. Hij is per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. Hij hield aan de mishandeling pijn in zijn pols, nek, kaak, schouder, elleboog en hoofd over. door Rolf Bosboom GOES - De inspraakronde is voor waterschap Zeeuwse Ei landen geen aanleiding het wa terbeheerplan ingrijpend aan te passen. De meeste kritiek, voor namelijk afkomstig van de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF wordt weerlegd of voor ken nisgeving aangenomen. Opmerkingen en suggesties van - andere organisaties worden ter harte genomenmaar leiden niet tot noemenswaardige wijzigin gen. Het grootscheepse plan, waar voor de komende achttien jaar ruim 150 miljoen euro nodig is, moet leiden tot een nieuwe aan pak van het waterbeheer. De kans op wateroverlast wordt daarin beperkt, de waterkwali teit verbeterd en verdroging te gengegaan, rekening houdend met de belangen van natuur en KAPELLE - Het Fruitteeltmu seum in Kapelle houdt donder dag een voorjaarsevenement voor kinderen. Er zijn doorlopende knutsel- workshops, waarbij gekozen kan worden uit appelmannetjes maken, vogeltaartjes versieren of kalendertjes beplakken. Ook zijn er speurtochten door het museum. Het Fruitteeltmu seum in Kapelle is geopend van 13.00 tot 17.00 uur. - VLISSINGEN - De Vlissingse Filatelisten Vereniging houdt donderdag 21 februari haar maandelijkse bijeenkomst in het Theo van Doesburgcentrum aan de Brouwenaarstraat. De zaal is open om 19 uur. De vergadex-ing zelf begint een uur- tje later. Tijdens de bijeenkomst wordt een dialezing gehouden over de Zeeuwse luchtl ij n Ideaal landbouw. In de ruimtelijke or dening moet voortaan ook na- dnikkelijk rekening worden ge houden met het watei'beheei'. Het totale pi'oject loopt tot 2020, maar die tex'mijn woxxlt verdeeld in drie periodes van zes jaar. De eerste fase, die loopt tot en met 2007, is vorig jaar uitge werkt in een plan dat vorig jaar november tijdens een congres in de Grote Kerk in Goes is gepre senteerd. Daarna is de in- spi-aaktermijn geweest. Het wa terschapsbestuur wil nu het plan definitief vaststellen en ter goedkeuring aan Gedeputeerde Staten voorleggen. biedsplannen moet duidelijk worden of bergingsgebieden nodig zijn. Vervolgens wordt in overleg met betrokken partijen bepaald welke gronden daar voor in aanmerking komen. Het waterbeheerplan wordt dinsdag 26 februari voorgelegd aan het algemeen bestuur van het waterschap. Dan wordt ook besloten over een bedi'ag van 1,8 miljoen euro, dat dit jaar nodig is voor een aantal werkzaamhe den in het kader van het plan. Het gaat daarbij onder meer om uitbreiding van de capaciteit van het Schouwse gemaal Den Osse en de voorbereidingen van gebiedsplannen voor Sint Phi- lipsland en Maelstede/De Poel op Zuid-Beveland. Veixler is er geld nodig voor het opstellen van waterplannen, die de wa tersystemen binnen de kernen dienen te verbeteren. Daaivoor loopt in de gemeente Vlissingen, Middelburg en Tholen een proefproject. De ZMF uit in haar inspi'aakre- actie harde kritiek. Voornaam ste bezwaar is dat in het plan 'afrekenbare' doelstellingen en concrete maatx-egelen ontbx-e- ken. Het waterschap wijst er echter op dat het een plan op hoofdlijnen is, dat veivolgens in overleg met andex-e pai'tijen en belanghebbenden concreet per gebied moet worden uitge werkt. Vrijblijvend is het plan niet, aldus het. bestuur van Zeeuwse Eilanden. Er is een concrete planning, waarop het waterschap kan worden afgere- kend. Ook zijn er 'streefbeelden' opgesteld van hoe watersyste men er in 2020 in het ideale ge val uit zien. Zowel de ZMF als landbouwox- ganisatie ZLTO heeft aandacht gevraagd voor de positie van Walcheren, dat aanvankelijk niet op de lijst stond van gebie den die als eerste worden aange pakt. Onder dx-uk van het alge meen bestuur is Walchex-en vorig jaar september alsnog als 'voorkeursgebied' toegevoegd, maar staat echter pas voor de volgende periode (na 2007) op het programma. Bij de evaluatie die over drie jaar is voorzien, woi'dt bekeken of het wenselijk en haalbaar is Walcheren naar voren te halen. De ZLTO heeft er verder op aan gedrongen om eerst natuurge bieden en pas in tweede instan tie landbouwgronden aan te wijzen als bergingsruimte voor water. Het watex'schap zegt ech ter 'op voorhand' geen voorkeur te hebben voor een van beide functies. Pas in de concrete ge- De verstandelijk gehandicapte bewoners van Huize Den Berg vierden gistermiddag in het Goese café Midcity hun eigen carnaval. foto Dirk-Jan Gjeltema door Harold van Ginkel GOES - In het Goese café Midcity vond gisteren het traditionele carnaval plaats voor de verstandelijk gehandicapte bewoners van Huize Den Berg te Goes. Na alle optochten en feesten van dit week einde werd het carnavalsfeest nog eens dunnetjes overgedaan. Wie nog geen genoeg kon krijgen van het feestgedruis was gister middag aanwezig in het stampvolle café aan de Grote Markt. De vloer van het café lag' nog vol met confetti, feestsliex-ten en andere carnavalsspullen van eerdere feesten. Aan het plafond hingen veel vlaggetjes, waarop het kersverse bruidspaar Willem-Alexander en Maxima waren vertegenwoordigd, en eixkele oranje ballonnen. Velen van de gehandicapten kwamen de feestelijk vex-sierdë ruimte verkleed en geschminkt binnen. Zij werden vergezeld door het, in toepasselijk ï-oze gestoken, huisorkest The Pink Panthers, terwijl de leden van de Goese cax-navalsvereniging Ai*ti al op de gasten ston den te wachten. Prins Alex en zijn gevolg waren natuurlijk ook van de partij op het feest. De sfeer onder de aanwezigen zat er al na enkele minuten goed in door de luide klanken van het oi'kest. De Nedei'landstalige smart lappen en de carnavalsmuziek waren niet van de lucht. De ongeveer honderdvijftig tot tweehonderd aanwezigen zongen de krakers als Er staat een paard in de gang en Tulpen uit Amsterdam uit volle borst mee. door Esme Soesman THOLEN - De Landelijke Ver eniging Monumentenbescher ming Heemschut houdt zater dag 23 februari haar Muzikaal Monument in Tholen-stad. De honderd beschikbare plaatsen zijn al uitgegeven. Deelnemers krijgen na een muzikaal inter mezzo een rondleiding met toe lichting van Henk Elenbaas. Sinds een jaar of vijftien gidst de in Poortvliet geboren Elen baas belangstellenden door zijn woonplaats. Zijn liefde voor - Zeeuwse - geschiedenis in com- binatie met zijn interesse voor symbolen en moderne theolo gie. maakt hem tot een boeiende verteller'. De samenkomst van de heem schutters begint in het vijftien- de-eeuwse stadhuis en voert via de Gasthuiskapel naar de Grote Kerk, die momenteel wordt ge restaureerd. De kapel stamt uit het begin van de veeitiende REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl eeuw en is - weliswaar met tus sentijdse aanpassingen - behou den gebleven toen het ernaast gelegen gasthuis in de vijftiende eeuw afbrandde. Vooral de ze ven tapijten die de geschiedenis van de verloren zoon verhalen zijn de moeite van het bezoek waard, meldt Elenbaas. Vijf Ne derlandse kunstenaars teken den halverwege de vorige eeuw voor deze werken. Dat betekent enerzijds variatie in stijl, ander zijds eenheid - dankzij afspra ken over afmetingen, inhoud en materialen. De Grote Kerk - gebouwd in de veeiüende, vijftiende en zes tiende eeuw - biedt tal van aan knopingspunten voor Elenbaas' vertellingen. Het - voor analfa beten - tastbaar maken van reli gie in de Middeleeuwen is nog altijd van het bouwwerk af te zien. Vanuit de gedachte dat God licht is, valt het ochtend gloren door de ramen op het oos ten pal op het altaar. De laatste zonnesti-alen doen datzelfde vanuit het westen. Het Van Damorgel uit 1827 en de goed bewaard gebleven mummies vormen andere the ma's waar de gids hoogstwaar schijnlijk over uit wijdt. Door de restauratiewei-kzaamheden af gesloten koorkerk is een kijkje bij de grafzei'ken niet mogelijk. AAGTEKERKE - Verenigingsgebouw Amicitia, 14.00 uur: Koersbal en biljart; BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal, biljart en soos voor ouderen; KOUDEKERKE - Intratuin, 13.30 - 17.00 uur: Indianenfeest voor basisschoolkin deren; MIDDELBURG - Oostkerkplein 22.20.00 - 21.00 uur en 21.00 - 22.00 uur: Tai Chi voor beginners; Turnhal De Zandput, Breeweg, 9.00 uur: Wandeltocht voor senioren; Zeeuwse Bibliotheek, 10.15 uur: Praat- morgen van patiëntenvereniging Harte- zorg; CaféThe Duke, Vlasmarkt: 20.30 uur. Pub Quiz; OOST-SOUBURG - Buurthuis de Schuur, 13.00 - 15.00 uur: Inloopmiddag voor al lochtone vrouwen; VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur: Ontmoetingsmiddag 50- plussers; De Oude Stad, 10.00 uur: Peutermorgen en 13.30 uur: Koersbal; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 9.30 -12.00 uur: Koffie contactochtend en 14.00 uur: Sjoelclub; WESTKAPELLE - Hervormd Jeugdge- bouw, 14.00 uur: Soos voor 60-plussers en koersbal; door Frank Gijsel Het stadstheater in Brugge schittert weer als voorheen en bevestigt zich opnieuw als de parel aan de culturele kroon van Brugge. De totale kosten voor de restauratie bedroegen ruim acht en een half miljoen euro. Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan de restauratie van dit markante ge bouw in de Brugse binnenstad. De over- vloedige versierselen kwamen bij de bouw in 1869 helemaal tegemoet aan de smaak van de bourgeoisie. Het bezorgde de schouwburg in de volksmond de naam 'bonbonnière'. Het staat bekend als een van de best bewaarde stadstheaters in Eu ropa. Toen deze 'statige dame' zich als jonge freule in Brugge vestigde kwam er heel wat protest en kritiek. Het liberale stads bestuurvan toen wilde met het project de ongezonde buurt van het Beursplein x-eno- veren en tevens de werkloosheid bestrij den. Zesenveertig panden en enkele straten werden opgeofferd. Daaronder verschillende ontuchthuizen. Het publiek bestond tot de Eerste Wereld- ooidog hoofdzakelijk uit de adellijke klas se. De rangen en standen van de bezoekex's waren duidelijk af te lezen aan de ingang die ze gebruikten om het gebouw te betre den en aan de zetels of stoelen waarin zij plaatsnamen. De stadsschouwburg was een bij uitstek hiërarchisch opgevat ge bouw. Het bleef lang onaangeroerd. Pas in de jax'en vijftig vonden enkele ingrepen plaats. Volgens een bijna lyrische burgemeester Patrick Moenaex-t van Brugge mocht dit markante gebouw niet. ontbreken op het restauratiepx-ogramma dat mede door de titel van culturele hoofdstad van Europa werd mogelijk gemaakt. ,,PIet was verant woord dit gebouw op te frissen en mooi te maken. Dit historisch pand heeft een gro te symboolwaax-de en maakt deel uit van ons werelderfgoed. Het is een voorbeeld van levend en levendig gebruik in een ac tieve historische stad." "V Het gerestaureerde theater in Brugge. Het dak werd volledig vernieuwd en ge- isoleerd en er kwam een brandscheim tus sen toneel en zaal. Op technisch vlak kan de schouwburg door het geautomatiseex'de tx-ekkensys- teem, de professionele geluidsinstallatie en het bewegend licht met aangepaste lichttafel concurreren met de best uitge ruste theaterzalen. Door de opeenvolgende schildersbeurten in de loop der jaren ging een deel van de kleurenpracht veiioren. Na verwijdering van oude verflagen werd opnieuw ge schilderd met de ooi'spronkelijke verf soorten, glanzen en kleuren. Speciale aandacht ging uit naar het bladgoud in de foyer en toneelzaal. Het originele stoelen- pati'oon uit de negentiende eeuw is in ou de glorie hersteld. De stoelen vormden een weerspiegeling van de standenmaat schappij uit die tijd. foto Charles Strijd De restauratie van de verlichting gaat te rug naar het oorspronkelijk concept van de gasverlichting. Op 19 februari luiden in Brugge de feest- klokken. De 'bonbonnière'zal weer schit teren in al zijn nieuwe glorie en grandeur-. Directeur Sonja Debal: „Brugge schrijft geschiedenis. Het vlaggenschip van de cultuur in Brugge is er weer. Dx'omen wor den werkelijkheid. Het grote openings feest kan beginnen met Herman van Veen. Zo vrolijk zullen we nog nooit zijn ge weest.Hij was een van de axiiesten die zich het lot van de stadsschouwburg ter haxie nam." Naast de gex-estaureerde stadsschouw burg opent Brugge volgende week op 't Zand een concertgebouw met 1200 zit plaatsen. De stad Brugge doet er alles aan om zijn naam als culturele hoofdstad van Europa te rechtvaardigen. door Frank Gijsel. In Brugge is enige verwarring ontstaan omtrent de precie ze hoogte van de imposante bakstenen toren van Onze Lie ve Kerk. Er zijn verschillende hoogte- cijfers in omloop. Sommige publicaties gaan er zelfs van uit dat de Bx-ugse kerktoren hoger is dan de toren met de zelfde naam in de havenstad Antwerpen. Om nu alle ondui delijkheid over de hoogtecij- fers uit de wereld te helpen heeft het stadsbestuur van Brugge onlangs de juiste cij fers naar buiten gebracht. Vol gens het stadsbestuur is er sprake van twee soorten hoog tes: de topogx*afische hoogte en de bouwhoogte. De topografi sche hoogte is bepaald vanaf het gemiddeld zeeniveau tot de horizontale as van het kruis. Volgens een meting in 1999 bedraagt de hoogte van de tox-en 122.32 meter. De bouwhoogte wordt be paald door het verschil te ne men tussen de topogx-afische hoogte van de toren en de hoogte van de laagste dorpel. Die ligt op een hoogte van 6,72 meter. Daardoor bedraagt de bouwhoogte van de Onze lieve Vrouwe Kerk van Brugge 115 meter Hiermee is voox-goed duidelijk gewox'den dat de to x-en van Bx-ugge lager is dan die van Antwerpen. Die meet 123 meter. door Nadia Berkelder Politiek vanuit bijbelse nor men, praktisch vertaald naar maatschappelijke vraag stukken. De Chi'istenUnie Mid- delbux-g legt in haar verkie- zingspx-ogramma voor de komende vier jaar de nadruk op eigen verantwoordelijkheid van de burger. Daarnaast is er aan dacht voor specifiek Middel burgse problemen op het gebied van vex-voer, economie en ruim telijke ordening. De Christenunie vindt dat men sen gestimuleerd moeten wor den om hun verantwoordelijk heid te nemen. Daarom moet particulier ini tiatief en vrij willigerswerk gesteund wor den. Zo moet er bijvoorbeeld een gemeentelijk loket komen voor vrijwilligerswerk. Mensen die van een uitkering rondko men, moeten worden gestimu leerd om vrijwilligerswerk te doen, zodat de afstand tot de ai'- beidsmai'kt verkleind wordt. De gemeente, schrijft de partij, moet inwoners de mogelijkheid ge ven tot inspraak op het gebied van ruimtelijke ont wikkeling, infra structuur en wo nen, zodat er 'enthousiasme ontstaat om mee te werken aaneen gezonde en leefbare samenle ving'. In de binnenstad ont breekt nu een wijktafel, een overlegplatform tussen bewo ners en gemeente. De Chi'isten Unie vindt dat de binnenstad een wijktafel moet krijgen, om de leefbaarheid te bevorderen. Vooral ruimtelijke ordening leent zich om de vex-houdingen tussen burger en bestuur te ver beteren. vindt de partij. Burgers moeten in een vroeg stadium worden uitgenodigd om mee te praten. Verouderde bestem mingsplannen moeten zo snel mogelijk worden aangepast, ar tikel 19-px'ocedures moeten zo veel mogelijk worden voorko men. Verkeer beslaat een belangrijk deel van het px-o- gramma. De aanleg van de N57 moet tussen nu en vier jaar wor den begonnen, stelt de paxdij. Doorgaand vex-keer uit woon wijken moet worden geweerd door het instellen van 30-kilo- meterzones. Er moet een meld punt komen voor vei'keerson- veilige situaties. In het stationsgebied moet een brug worden aangelegd om de ver binding tussen noord en zuid voor fietsers en voetgan- gers te verbe teren. Verder pleit de partij voor behoud van het station Arnemuiden als hal teplaats voor de trein. Als het aan de ChristenUnie ligt, gaan de winkels op zondag weer dicht. Detailhandel in de kleine kernen, Arnemuiden, Nieuw- en Sint Joosland en Sint-Laurens moet de ruimte krijgen. De ge meente moet de bouw van een be drijfsverzamel gebouw voor startende onder nemers op bedx'ij- ventexTein Mor- tiex-e stimulei'en. De pai-tij vindt dat de gemeente, binnen de mogelijkheden van de wet, een ruimhartig vluchtelin genbeleid moet voeren. Uitge procedeerde asielzoekei's moe ten door de gemeente tijdelijk worden opgevangen. Bij de in- bui'gering van allochtonen die nen maatschappelijke en kerke lijke organisaties te worden ingeschakeld. De gemeente zorgt voor een overlegplatform waarin gemeenten en betrokke nen deelnemen. MIDDELBURG - De commissie Zingen in Middelburg houdt za terdag 2 maart samen met de Stichting Roemeniëhulp Mid den-Zeeland een zangavond met meditatie. S. Doolaard spreekt over het thema 'lijden'. Muzikale mede werking verlenen jongex'enkoor Elsefan uit Goes. Jos Vogel speelt op het orgel. De collecte opbrengst is voor de meewer kende stichting, die het geld gebruikt voor het project Straatkinderen in Boekarest. De zangavond in de Ontmoe- tingskex-k in Middelburg begint om 19.30 uui'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11