Weerzin tegen beleid VS groeit Wethouder die kind doodschoot wil terug in raad Ruzie om controle RAI barst los Iran aan Rijke landen zijn gematigd positief over herstel economie Algerijnse leger doodt beruchte GIA-leider Palestijnse aanval op Israëlische legerbasis Europa baalt van solistisch optreden van Washington Sancties Zimbabwe uitgesteld Duitse werkloosheidscijfers onjuist Burgemeester schaft koffiepauze af Antibioticum in kippenvoer België Abu Sayyaf-strijders gedood Argentinië sluit ambassades 'Slobo we houden van je' maandag 11 februari 2002 door Hetty van Rooij CACERES - Binnen de Europe se Unie groeit de weerzin tegen het solistische optreden van de VS en de bescheiden rol die Eu ropa is toebedeeld. „Wij moeten ons niet als lilliputters gedra gen", was het afgelopen week end de boodschap van Europees Commissaris Patten tijdens een informele ministersbijeen komst in het Spaanse Caceres. Minister Van Aartsen haalde za terdag uit naar de 'cynici' die de CACERES - De oppositie in Zimbabwe heeft de Eu ropese Unie ervan over tuigd dat ze voorzichtig moet zijn met sancties te gen Moegabe. Een besluit valt waar schijnlijk niet eerder dan volgende week. „De ti ming is belangrijk. We moeten oppassen dat we Moegabe niet in de kaart spelen", zei minister Van Aartsen in Caceres. Vrijdag besloten de Euro pese ministers van bui tenlandse zaken om on middellijk strafmaatre gelen te treffen tegen het regime van Moegabe, mochten de Europese ver kiezingswaarnemers in Zimbabwe problemen on dervinden. De Britse mi nister Straw, die nauw contact onderhoudt met de oppositie in het land, wist zijn collega's een dag later te overtuigen dat het beter is om te wachten. „We moeten het sanctie wapen gebruiken op het moment dat het helpt om veranderingen in gang te zetten. Het gaat om het juiste moment en het is daarom noodzakelijk om goed te luisteren naar de oppositie", aldus Van Aartsen zaterdag. GPD van onze redactie buitenland KALMTHOUT - Vandaag be slissen burgemeester en wet houders van de Belgische grens gemeente Kalmthout over de positie van wethouder Fonne Smeulders, die in december per ongeluk een zesjarig buurjonge tje doodschoot. De wethouder zelf wil graag te- rugkèren, maar zowel in zijn partij (de Vlaamse Liberaal De mocraten), het college als in de gemeenteraad bestaat veel weerstand tegen het aanblijven van Smeulders. De zakenman-politicus Smeul ders schoot in december met scherp, om zijn vuurwapen te testen. Hij hield er geen reke ning mee dat de kogel een eind verderop schade zou kunnen aanrichten. Dat gebeurde wel, met fatale gevolgen: de zesjari ge Victor van der Werf werd in het hoofd getroffen. Hij stierf enkele uren later in een Ant- van onze redactie buitenland OTTAWA - De financiële leiders van de zeven belangrijkste in dustriële landen zijn voorzich tig optimistisch over herstel van de economie. Ondanks de vele risico's die er nog zijn, zien ze toch verbetering van de con junctuur. Dat bleek zaterdag in het Cana dese Ottawa bij de G7-bij een komst van de ministers van Financiën en centrale bankpre- sidenten. De situatie toont vol gens hen sporen van verbetering in vergelijking met hun laatste vergadering in november vorig jaar. „We blijven waakzaam en zullen stap voor stap aan een ze kere en duurzame verbetering werken", klonk het in de slot verklaring. ,,We zijn het erover eens dat de teruggang snel verleden tijd zal zijn", zei de Canadese minister van Financiën Paul Martin. President Wim Duisenberg van vijftien EU-landen 'afschilde ren als niet belangrijk'. De Eu ropese partners raken in toene mende mate gefrustreerd door de manier waarop de Amerika nen zich concentreren op de be strijding van het terrorisme en daarbij hun eigen gang gaan, zonder rekening te houden met de gevolgen en zonder acht te slaan op hun Europese partners. In de Britse krant 'The Guardi an' beschuldigde Commissaris Patten (Buitenlandse Betrek kingen) president Bush zater dag van 'absolutisme' en een 'simplistische stellingname' te genover de rest van de wereld. „Het wordt hoog tijd dat we on ze mond opendoen om te voor- komen dat de Amerikanen doldraaien, en alleen nog maai de bestrijding van het teiToris- me belangrijk vinden", waar schuwde hij. Het interview zette zaterdag de toon voor de informele discussie van de ministers van Buiten landse Zaken in het Spaanse Caceres, waar de bewindslieden zich voor de zoveelste keer het hoofd braken over de vraag hoe Europa het vastgelopen conflict in het Midden-Oosten kan openbreken. In Caceres kwam een Spaans/Frans plan op tafel, waarin de onmiddellijke op richting van een Paiestijn.se staat het uitgangspunt vormt voor nieuwe onderhandelingen. Het is de bedoeling dat het vre desinitiatief de komende weken verder wordt uitgewerkt, maar zonder de instemming van de Amerikanen is het nieuwe initi atief bij voorbaat kansloos. Vernietigend oordeel Een ander twistpunt tussen Eu ropa en de VS vormt Iran, het land dat samen met Irak en Noord-Korea door president Bush is gebrandmerkt als de 'as van het kwaad'. „Ik kan me niet voorstellen dat ze daarover heb ben nagedacht", was zaterdag het vernietigende oordeel van Patten. De EU doet haar best om handelsbetrekkingen met Iran aan te knopen teneinde het land uit zijn isolement te halen. „Het is veel verstandiger om te pro beren Iran bij de internationale gemeenschap te betrekken dan om het land buiten te sluiten", vindt Patten. GPD werps ziekenhuis. In de dorpen die samen de gemeente Kalmt hout vormen, is grote commotie ontstaan onder de inwoners, na dat Smeulders vorige week per brief vanuit het buitenland liet weten dat hij terug wil keren als gemeentebestuurder. De vader van Victor van der Werf heeft al verklaard dat dat wat hem be treft niet zou mogen. „Hij heeft een briefje gestuurd waarin hij zegt dat hi j door het voorval veel heeft geleerd. Hij wil met ons praten om het gebeurde voor zichzelf beter te kunnen ver werken. Maar daar zitten wij niet op te wachtenHij heeft niet eens excuses aangeboden", al dus de Nederlander Van der Werf. Ook kopstukken uit Smeulders' eigen partij en collega-schepe nen, zien zijn terugkeer achter de collegetafel niet zitten. Gis termiddag is er spoedberaad ge weest met Smeulders, maar dat heeft niet geleid tot overeen stemming. GPD de Europese Centrale Bank meent dat het gevaar van een wereldwijde recessie geweken is. De Duitse economie heeft vol gens president Ernst Welteke van de Duitse centrale bank zijn dieptepunt bereikt. De Duitse regering werd eind januari nog door de Europese Unie berispt voor het oplopende begrotings tekort. De G7 betitelde de Duit se economie als 'langzaam'. Welteke verwacht dit jaar een iets hogere groei dan de 0,6 pro cent van afgelopen jaar. Japan Zorgen zijn er vooral over de Ja panse economie. De Japanse re gering moet impulsen geven om dit land weer tot een economi sche motor in de wereld te ma ken, meent de G7. Japan kampt met de vierde recessie in een pe riode van tien jaar. Martin om schreef deze economie als de 'zorgwekkendste' van de zeven landen. RTR/AFP/DPA Een vrijgelat van onze redactie buitenland TEHERAlN - Iran sluit het kanl Afghaanse krijgsheer Gulbudd tyar. Hij zegt de strijd tegen het ghaanse regime en de Amerikai: willen zetten. het land uit te zettetf. Daarover met Kaboel overlegd. Volgens bruikt Hekmatyar de Iraanse gas De radicaal Hekmatyar woont Teheran. Hij heeft verschillend! in het land, vooral bij de Afgha; Hekmatyar zei vorige week fel te ghaanse interim-regering te zij veel georganiseerde strijdkracht door Hans Geleijnse ROME - De oorlog om controle over de Italiaanse staatsomroep RAI is afgelopen weekeinde in volle hevigheid ontbrand. Een mitrailleursalvo van premier en mediamagnaat Silvio Berlusco ni tegen wat hij 'de ondemocra tische, partijdige en schanda leuze RAI' noemde, werd gevolgd door kanongebulder van de uiterst rechtse minister van Omroepzaken Maurizio Gasparri. In het dagblad II Giornale (ook eigendom van Berlusconi) zei hij gisteren dat links 499 van de 500 banen in handen heeft bij RAI Educational, een satelliet/- kabelzender van de omroep. bewapend en we staa: zei hij toen. r van de Iran steunt de interim Hekma- Maar de VS en lokal ;uwe Af- neurs hebben Iran be voort te ging in het buurland. Hekmatyar kunnen verzoenend gebaar na ;gen hem boel. vordt nu In Afghanistan werk •an mis- banminister van Buit mijheid. Ahmed Muttawakilir jaren in toriteiten. Hij gaf ziel santoren reet overgedragen aa se grens. pen. De Afghaanse au ?n de Af- een doorbraak in de s] „Ik heb gezochte Talibanleidt Ze zijn Muttawakil gold als e Berlusconi - die tijdelijk ook het ministerie van Buitenlandse Zaken beheert - gebruikte voxri- ge week vrijdag de bijeenkomst van de EU-ministers van Bui tenlandse Zaken in het Spaanse Caceres om de Europese pers college te geven over de linkse dictatuur bij de staatsomroep. De premier toonde zich vooral bezorgd over zijn imago in Eu ropa, dat hevig te lijden zou hebben van voortdurende aan vallen van 'linkse journalisten'. De klaagzang van Berlusconi staat haaks op de feiten. Niet al leen won hij de verkiezingen met overmacht, de RAI gaf hem 2,5 keer zoveel aandacht als op positieleider Rutelli. Berlusco ni's commerciële zenders hiel den Rutelli vrijwel buitenbeeld. een nieuw leven te beginnen. ste vertroi lah Mohai zien als e schone ha nister van De overga weekeinde vrijgelatei betrokken strijders. algemene daten van krijgen.Pr nenheenn wapens te verdienen, kreeg 500. mee. AFPt Er zijn actuele redenen voor Berlusconi's woede-uitbar sting. Vrijdag komt de Britse premier Blair op bezoek en de premier wil, zoals hij gisteren in een interview met de Sunday Ti mes zei, met 'mijn vriend Tonv' binnen de EU een as Italië- Spanje-Verenigd Koninkrijk vormen. Die as zou de invloed van de sociaal-democratische regeringen van Frankrijk en Duitsland op het EU-beleid moeten verminderen. Volgens Berlusconi doen Frankrijk en Duitsland te weinig aan Euro pese deregulering en is de staatsbemoeienis met de econo mie en belastingdruk in die lan den te zwaar. Berlusconi's poging om met Blair te pacteren zou onder- foto BullitMarquez/AP relingen van Talibanleider mul- med Omar, maar wordt ook ge- n gematigde Talib die relatief den heeft. Hij werd in 1999 mi- -uitenlandse Zaken, gsregering in Kaboel heeft dit 350 gevangen Talibanstrijders Volgens de regering waren de n 'onschuldige', eenvoudige et besluit is onderdeel van een mnestie, waardoor gewone sol de Taliban hun vrijheid terug- rnier Karzai zond de gevange- ri de vermaning om in plaats van gebruiken, te werken en geld te Iedere vrijgelaten gevangene 00 Afghani (ongeveer 17 euro) mijnd worden door negatieve berichtgeving over zijn belan- genconflict als mediamagnaat en 'regeringsleider en nog tegen hem lopende processen wegens corruptie. En juist deze week zal het Italiaanse parlement debat teren over een door de regering ingediend wetsontwerp dat be langenconflicten moet voorko men. Geen sanctie Het voorstel stelt geen enkele sanctie op overtreding. Het par lement, waarin Berlusconi een grote meerderheid heeft, zou in laatste instantie zelf moeten be slissen of er van strijdige belan gen sprake is. De oppositie heeft het dan ook afgekraakt. GPD van onze redactie buitenland ALGIERS - De leider van de Ge wapende Islamitische Groepen (GIA) in Algerije, Antar Zoua bri, is vrijdagmiddag gedood door Algerijnse veiligheidstroe pen. Dat hebben de veiligheids troepen zaterdag meegedeeld. In de media is de afgelopen jaren meermalen melding gemaakt van zijn dood, maar het is nu voor het eerst dat de regering die bevestigt. Zouabri werd doodgeschoten in een huis in Boufarik, 35 kilome ter ten zuiden van de hoofdstad Algiers. Ook twee van zijn aan hangers zouden bij de aanval zijn omgekomen. In het pand troffen de veiligheidsdiensten ook wapens en belastende docu menten aan. De GIA houdt op wrede wijze huis in Algerije. Ze verzet zich tegen de politiek van nationale verzoening van president Bou- van onze redactie buitenland JERUZALEM - Palestijnen hebben gisteren een Israëlische legerbasis aangevallen in het zuiden van het land. Daarbij verloren twee vrouwelijke mili tairen het leven. Vijf andere per sonen raakten gewond onder wie twee ernstig. De beide da ders zijn doodgeschoten. Het Israëlische leger voerde la ter vergeldingsaanvallen uit op Gazastad en het noorden van de Gazastrook. F-16 gevechts vliegtuigen en helikopters vuui'den onder meer raketten af op kantoren van de veiligheids dienst van de Palestijnse Auto riteit. Ten minste 37 mensen raakten gewond. Bij de aanval op Gazastad raak ten ook twee medewerkers van de Verenigde Naties gewond, al dus een verklaring van de VN- gezant voor het Midden-Oosten Terje Roed-Larsen. De Noorse VN-afgevaardigde is woedend op Israël omdat het land zware bommen afgooit op doelen zo dichtbij woonwijken en facili teiten van de VN. De Palestijnse aanval op de Is raëlische militaire basis nabij de oude stad van Beersheva is opgeëist door de militaire vleu gel van Harnas. Op de basis is het zuidelijke commando van de teflika. Algerije is al tien jaar in de greep van religieus geweld. De 31-jarige Zouabri leidde de beweging sinds 1996. Onder hem zijn enkele slachtingen uit gevoerd, zoals in 1997 in Raïs en Bentalha. Daarbij kwamen honderden mensen om. De GIA maakt geen onderscheid in sol daten en burgers. Antar Zouabri was één van de meest gezochte mensen van Al gerije. Sinds 1997 is de prijs op zijn hoofd opgelopen tot 67.000 euro. In het Algerijnse gebied Bougara zijn zaterdagavond zes Algerijnse burgers gedood, ver moedelijk door islamitische re bellen. Bougara ligt 30 kilome ter ten zuiden van de hoofdstad Algiers. Een zevende Algerijn raakte gewond, zo is gisteren uit officiële bronnen vernomen.De zes burgers waren lid van één familie, maar het is niet duide lijk waarom deze familie het doelwit werd van de rebellen. AFP/RTR Israëlische sti'ijdkrachten ge vestigd. Aanslagen zijn in dit gebied komen weinig voor. Eerder op de dag vielen Israëli sche ti-oepen de stad Nabloes op de Westelijke Jordaanoever birxnen. Het kwam tot een vuur gevecht. Daarbij raakten zeven Palestijnen gewond. Het leger meldde op zoek te zijn naar Pa lestijnse militanten. De Israëlische premier Sharon is gistex-en teruggekeerd van een bezoek aan de VS. Daar zocht hij steun voor zijn beleid om de Palestijnse leider Arafat uit te sluiten van het vredesproces. Het Witte Huis volgt deze poli tiek echter niet. A FP/RTR/DPA (Advertentie) Vandaag kijkdag 11 februari 10.00-17.00 uur (dinsdag kijkdag 10.00-17.00 uur) Kunst- en Antiek- VEILING 14 februari, aanvang 13.30 uur ZEEUWS VEILINGHUIS Herengracht 74, Middelburg Tel. 0118-650680 NEURENBERG - De positie van de directeur van de Duitse arbeidsbureaus, Bernhard Jagoda, wankelt. Hij zou cijfers over de bemiddeling van werklozen naar een baan mooier hebben voorgesteld dan ze in wex'kelijkheid zijn. Zijn woordvoerder zei zatex-dag dat Jagoda al sinds 1998 op de hoogte was van onjuist gedocumenteeerde bemiddelingsaan tallen. Het Duitse ministerie van Sociale Zaken onthield zich gisteren van commentaar De problemen rond Jagoda zijn slecht nieuws voor de rege ring van bondskanselier Schroder. Eerder al moest de dix-ec- teur melden dat de werkloosheid in januari sterk is opgelopen naar 4,29 miljoen. Schröder wil die dit jaar hebben terugge bracht tot 3,5 miljoen. DPA/ANP LECCE - De bux-gemeester van de Zuid-Italiaanse plaats Lec- ce heeft de koffiepauze voor zijn ambtenaren verboden. „Stop, met die tijdverspilling. We zijn hier om te wex-ken", verklaar- de Lorenzo Bodega. Hij heeft de koffieautomaten uit het stad huis laten verwijderen. De plaatselijke kranten spraken gisteren van een 'koffieoor- log' en ook de vakbonden zijn hels. Zij wijten de werkijver van de burgervader aan zijn Noox-d-Italiaanse afkomst. De doel matigheid uit het nooi'denis in het zuiden van het land meest al ver te zoeken. Maar Bodega houdt vol. „Wie wil ontbijten, moet maar vroe ger opstaan." DPA BRUSSEL - Bij een veevoedei'bedrijf in het West-Vlaamse plaatsje Ooigem is het antibioticum sulfonamide aangetrof fen in voer voor leghennen. Dat heeft het nationale voedsel agentschap meegedeeld. Het antibioticum mag wel voor-komen in voer voor vax-kens en braadhennen, maar niet voor leghennen. Die zouden het via hun eieren aan mensen kunnen doox-geven. Bij mensen kan sulfonamide, als het in grote hoeveelheden woi-dt geconsu meerd, huidallex-gieën veroox-zaken. Het veevoei'bedrijf, dat vorig jaar ook al eens op het gebx-uik van sulfonamide in leghennen voer wex-d betrapt, mag voorlo pig geen kippenvoer meer leveren. ANP/Belga, ZAMBOANGA - Filipijnse strijdkrachten hebben gisteren in het zuiden van het eilandenrijk een onbekend aantal guerrilla strijders van de i-adicale islamitische Abu Sayyaf-groep ge dood. De actie was een vergelding voor een hinderlaag van de rebellen, waardoor vxrijdag zes Filipijnse soldaten omkwa men. Deze recente gevechten op het eiland Jolo vielen samen met de komst van meer Amerikaanse militaii'en en materieel. De Amerikanen trainen in het zuiden het Filipijnse leger voor ac ties tegen de moslimrebellen van Abu Sayyaf, van wie wordt aangenomen dat zij banden onderhouden met Osama bin La den. RTR BUENOS AIRES - De Argentijnse regering sluit dit jaar we reldwijd 21 ambassades en dertien consulaten. Deze stap maakt deel uit van een pakket maati'egelen om de economi sche crisis in het land te bestrijden. Dit meldde het Argentijnse dagblad Claxrin gisteren op basis van bronnen bij het ministerie van Buitenlandse Zaken. De sluiting van de ambassades en consulaten moet jaarlijks een besparing van 35 miljoen euro opleveren. AFP BELGRADO - Aanhangers van de voormalige Joegoslavische pre sident Milosevic zwaaien met vlaggen van de Socialistische Partij van Sex*\riëOngeveer 8000 Serviërs betoogden zaterdag in Belgra do voor de vrijlating van Milosevic. De ex-president moet morgen terechtstaan voor het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag. De demonstratie onder het motto 'Bevrijd Servië, bevrijd Slobo dan' was georganiseerd door Milosevic' éigen partij. Betogers droe- gen spandoeken met teksten als 'Slobo wij houden van je'. Uit luid sprekers klonk de toespraak die Milosevic eind januari hield voor het tribunaal, waarin hij zijn vrijlating eiste. Er werden handteke ningen verzameld onder petities waarin de afschaffing van het tri bunaal werd geëist, evenals financiering van de verdediging van Milosevic door de autoriteiten in Belgrado. foto Ivan Milutinovic/RTR met hen in contact", regering van Kax-zai. Afghaanse gouver- huldigd van inmen- e maatregelen tegen irden gezien als een r Washington en Ka de voormalige Tali- ilandse Zaken Wakil issen mee met de au- mijdag over en is di- Ameirikaanse troe- riteiten spreken van :urtocht naar andere 3. tl van de belangrijk-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5