Herinrichting Paauwenburg faalt ZORGT U DAT 'T KOMT? -klndeiJiufp Adverteren? In de PZC natuurlijk! PZC Gemeente Axel laat kansen voor toerisme onbenut Kansarmen profiteren het minst van opknapbeurt Vlissingse wijk MËÊmmÊÊmmÊWMMïMËm 1 lezers schrijven Monarchie Ons onderhoud vraagt van u even wat aandacht! Help het geluk 'n handje: collecteer voor Kinderhulp! sbw maandag 11 februari 2002 door Edith Ramakers VLISSINGEN - Sloop van ou de, weinig geliefde huurwonin gen, gevolgd door de bouw van koopwoningen is voor overhe den de ultieme manier om een verloederde, door overlast ge plaagde buurt weer leefbaar te maken. Het sociale verband tus sen alle bewoners wordt door de ingreep verbeterd en de kansar men krijgen nieuwe kansen. De wijk zou haar vitaliteit terug krijgen, waar iedereen van pro fiteert. Volgens sociaal-geogra fe Elanor Tromp, die onderzoek heeft gedaan naar de gevolgen van de vernieuwingsgolf in de Vlissingse wijk Paauwenburg, doet deze wijdverbreide opvat ting de waarheid geweld aan. Tromp begon in de lente van 1998 als stageopdracht voor de gemeente Haarlem aan haar on derzoek naar de kansen en de leefbaarheid in een gemengde samenleving. Zij koos Paau wenburg uit, de wijk die be gin jaren negentig een ingrij pende opknapbeurt had onder gaan. Vlissingen was er snel bij met de uitvoering van de herstructure ringsgedachte. Tegenwoordig zou Tromp dichterbij huis on derzoek hebben kunnen doen naar 'Het leven in een Gediffe rentieerde Buurt', zoals de titel van haar doctoraalscriptie luidt. Want veel lokale overhe den verwachten dat een wijk nieuw elan krijgt als er wordt gesloopt en herbouwd en als ste denbouwkundigen de openbare ruimten dicteren om de sociale structuren van bewonersgroe- pen te herstellen. Vlissingen bij - voorbeeld maakt zich alweer op voor een tweede karwei. Het Middengebied met het groot aantal goedkope huurwoningen en verpauperde gedeelten gaat spoedig op de schop. Ontwricht Tromp onderzocht Paauwen- burg-Zuid-Oost, een tot voor de herstructurering typische door snee naoorlogse woonwijk met veel middelhoog- en hoogbouw. Zij kwam tot de sombere bevin ding dat juist de kwetsbare groep bewoners niet heeft ge profiteerd van de herstructure ring. De kansarmen zijn nog meer ontwricht geraakt en op zichzelf teruggeworpen dan voor de herstructurering. Zij verhuizen niet zelden naar een andere wijk. Tromp signaleert: „De kansarmen hebben geen toegang tot de dure buurtwin- kels en in hun portiekflat wordt de kapotte riolering niet in één dag - zelfs niet binnen een aan tal maanden - gerepareerd. Sinds de differentiatie staan zij niet alleen binnen de maat schappij onderaan de sociale ladder, maar ook binnen hun ei gen buurt." Volgens haar is de voornaamste doelstelling van de overheid voor herstructurering, de con currentiepositie ten opzichte van omliggende plaatsen te ver sterken in plaats van de kansen voor kansarmen te vergroten. Ze legt uit dat door de sloop van sociale huurwoningen en de bouw van koopwoningen er minder keus is op de woning markt voor de minst draag- krachtigen in de samenleving. Door de manier van herstructu reren en differentiëren, zoals ge beurd is in Paauwenburg. kan in een stad gettovorming alleen maar toenemen. Criminaliteit Wat is er volgens haar misge gaan in Vlissingen? Paauwen- burg-Zuid-Oost was voor de wederopbouw een weinig ge liefde monotone wijk die voor namelijk was opgebouwd uit huurflats uit de jaren zestig. Hij stond slecht aangeschreven. Er waren sociale spanningen, er was een algemeen onveilig ge voel en er was criminaliteit in de straten. Stedenbouwkundigen bereid den een ingrijpende buurtver- nieuwing voor. Op de plaats van de huurflats verrezen eenge- zinskoopwoningen in de vorm van een cirkel. Deze Cirkel, die uit de koker van stedenbouw kundige Ashok Bhalotra voort kwam, doorbreekt het strakke stratenpatroon. Door het nieuwe woningbe stand veranderde de bevolking, maar vond geen vermenging van verschillende groepen plaats. De kansarmen moesten plaatsmaken voor een financi eel sterkere groep. Veelal jonge gezinnen met kinderen trokken naar de koophuizen in de Cirkel. De nieuwkomers verhuisden niet naar Paauwenburg, maar naar de Cirkel. Kakkers De bewoners met een laag inko men verkasten naar de paar nog overgebleven portiekflats of vonden woonruimte in een an dere, goedkope, wijk, zoals het Middengebied. De kansarmen die zijn blijven wonen, voelen zich gestigmatiseerd in hun buurt. Een door Elanor Tromp geïnterviewde zegt daarover: „Sinds de vernieuwing zitten de kinderen van de kakkers uit de Cirkel ook op de Paauwenburg- school. De moeders denken dat je stront bent en lopen je met de neus in de lucht voorbij met een uitstraling van: die komt van die asociale troep." De derde groep - de oorspronke lijke bewoners, die er al zo lang wonen als Paauwenburg Zuid- Oost bestaat- heeft het meeste waardering voor de herstructu rering. Zij zijn blij dat de rust is weergekeerd en vinden dat het buurtleven is verbeterd. Zij be treuren het alleen dat de nieuwe bewoners 'die keurige mensen zijn' zich niet bemoeien met de buurt. „De Cirkel is eigenlijk een buurt binnen een buurt", vatten ze samen. Tromp concludeert dat sociale integratie tussen de drie groe pen in Paauwenburg totaal niet is gelukt. Een driedeling is ont staan, in plaats van de verwach te hechte samenleving. Zij sprak daarover met een groot aantal bewoners én vijf deskun digen. Gemeenten geeft zij het advies mee dat zij beter de sociale wo ningbouw op peil kunnen hou den en kunnen verspreiden over de stad in plaats van de goedko pe huurwoningen te vervangen door koophuizen. Ondanks alles heeft woningdif ferentiatie/herstructurering van een woonwijk wel zin, vindt zijmet name in een stedelijk ge bied. Daarvoor moeten echter in een straat diverse ruimten wor den gecreëerd waar wordt ge woond en gewerkt, waar een vanzelfsprekende levendigheid en bedrijvigheid ontstaat. In die sfeer kan tolerantie en respect tussen bewoners ontstaan. Tromps scriptie is een van de acht bekroonde werken van de Nationale Scriptieprijs, een ini tiatief van het Parool en de Uni versiteit van Amsterdam. Haar scriptie is op te roepen via wwiv.cyril.demon.nl Van integratie in de Vlissingse wiik Paauwenburg is geen sprake; de bewoners van het nieuwbouwproject De Cirkel blij ven in hun eigen leefwereld, evenals hun buurtgenoten. foto Ruben Oreel door Eugène Verstraeten AXEL - De gemeente Axel laat op dit moment heel wat kansen liggen om toerisme en recreatie meer economisch uit te buiten. Het gaat daarbij met name om zogenoemd agrotoerisme en mogelijkheden voor het mid den- en kleinbedrijf en de hore ca. Wethouder A. van Waes stelde dat onlangs in de commissie openbare werken, sport en re creatie. Daar kwam het voorstel aan de orde kwam om voor de rest van dit j aar een extra kracht in te huren om het project Vitaal platteland in Axel van de grond te tillen. De nieuwe functionaris moet volgens Van Waes een aan tal onderwerpen nader gaat uit werken. Voorlichting Allereerst is dat het op poten zetten van goede voorlichting richting agrariërs, om hen op de hoogte te brengen van mogelijk heden op toeristische gebied. Een dergelijke voorlichting moet er ook komen voor het midden- en kleinbedrijf en de horeca-ondernemers. „Want vooral ook in die sector worden te veel toeristische mogelijkhe den niet benut", aldus Van Waes. Axel beschikt niet over veel verblijfsaccommodatie voor toeristen. „Maar als je kijkt naar bijvoorbeeld dagarrange menten, is er binnen onze ge meente nog heel veel mogelijk." De nieuwe functionaris moet ook gestalte geven aan een ge structureerd promotiebeleid. „Binnen de gemeente hebben we de laatste jaren van alles ge daan", betoogde Van Waes. „Er zijn folders verschenen en fiets en wandelroutes gemaakt. Maar daar moet wel een vervolg aan zitten." Subsidie Door de activiteiten in de vorm van verschillende projecten te gieten is er volgens de wethou der wellicht Europese subsidie te krijgen. J. Wijnacker (WD) had toch de nodige vraagtekens bij het voorstel. „Voordat we zo ver zijn dat we die projecten kunnen opstarten, is het dienst verband van die nieuwe func- tionaris voorbij", voorspelde' hij. De gemeente Axel wil de nieuwe functionaris maar inhu- j ren tot eind dit jaar, omdat de gemeente dan samen met Sas van Gent en Terneuzen opgaat in een nieuwe Kanaalzonege meente. Deze rubriek is uitsluitend be stemd voor reacties op in de PZC verschenen redactionele berich ten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedich ten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdra gen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie be houdt zich het recht voor inzen dingen te bekorten. Over gewei gerde brieven wordt niet gecor respondeerd. Kranten, radio en televisie zijn vol lof over het Huwelijk en daarmee over zichzelf (PZC, 4-2). In weinig artikelen komen tegenstanders van anti-demor cratisch besturen met enig ver stand van zaken aan het woord. Ik was van half elf tot half vier op het Koningsplein (Witte Plein), bezocht de kramen, luis terde naar het podiumprogram ma en discussieerde met allerlei mensen. Wat mij tegenviel is de nadruk die lag op Argentinië. Alsof zonder Argentinië de mo narchie goed zou zijn. En het ging zaterdag om de monarchie Om hiërarchie. Het Huwelijk is een demonstratie van super- apartheid. Volgens mij hoort ge lijkwaardigheid van alle men sen voorop te staan. Slechts - door onze daden blijkt of we dat waard zijn of niet. Zaterdag wa ren er in Amsterdam slechts1 luxe tranen, die blind maken voor honger en onrecht, het lij den van miljoenen. Arie Bilks Veerseweg 101 Veere hebben we ontegenzeglijk veel bereikt. We hebben onschuldigen vrij ook met andere middelen. Onze SMS- en e-mailaclies laten zien dat we ongekend snel en effectief kunnen reageren. Via het Wereld Wijde Web kunnen we mensen over de hele wereld informeren en mobiliseren. En u kunt via onze internetsite meteen lid worden. En via de bon natuurlijk. Want hoe hard wij ook strijden, ons werk is nog niet gedaan. Nu bent u aan zet. 020-626 44 36/giro 454000 Aan alle bewoners van RILLAND - BATH Opdat u niet striukelt over ons werk. N.V. DELTA Nutsbedrijven gaat werkzaamheden verrichten in RILLAND - BATH aan het waterleidingnet van woensdag 13 februari tot en met vrijdag 15 februari en op maandag 18 februari 2002. Tijdens de werkzaamheden kan bruin water uit de kraan komen. Wij adviseren daarom de bewoners van genoemd gebied een kleine hoeveelheid schoonwater bij de hand te houden en voorzichtig te zijn met het wassen vanwasgoed. Bruin water kan namelijk vlekken op wasgoed veroorzaken. De bewoners ontvangen een brief over de exacte datum van de werkzaamheden. Tevens kan tijdens de werkzaamheden de druk van het water lager zijn dan nomaal Mocht na onze werkzaamheden toch nog sprake zijn van bruin water, laat de kraan dan enkele minuten doorstromen. Het water behoort dan helder te zijn. Voor meer informatie kunt u terecht op het districtskantoor van N.V. DELTA Nutsbedrijven te Goes, telefoon (0113) 232333 of op Internet http://www.deltanutsbedrijven.nl/ e-mail: info@delta-zld.nl N.V. DELTA Nutsbedrijven aanvaardt geen enkele vorm van aan sprakelijkheid voor de schade die zou kunnen voortvloeien uit het feit dat bedrijven, instellingen of personen niet vooraf individueel zijn gewaarschuwd. Iff collecteweek 2002 12 t/m 18 mei Het Nationaal Fonds Kinderhulp komt al vele tientallen jaren op voor kinderen met minder kansen. Het succes van ons werk is sterk afhankelijk van de opbrengst van onze jaarlijkse landelijke collecte. Dit voorjaar is het weer tijd voor die collecte. En we kunnen er nog wel wat collectanten bij gebruiken. Collecteren voor Kinderhulp kost hooguit een paar uurtjes. Maar voor een heleboel kinderen in Nederland kan uw inzet een wereld van verschil betekenen. Helpt u mee? Bel 0570 611899. NATIONAAL FONDS KINDERHULP Brinkpoortstraat 32, 7411 HS Deventer, tel: (0570) 61 18 99, telefax: (0570) 64 56 02, internet: www.kinderhulp.nl, e-mail: info@kinderhulp.nl i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 22