Fortuyn wil lijst LN toch trekken PZC Goud en zilver voor schaatsers Rustig carnavalsweekend Adresboek terrorist biedt veel informatie netwerk Bin Laden Afgezet boegbeeld hoopt op steun partijleden Rabbae niet terug in Kamer Akdag onthutst door uitspraken van Fortuyn Fedja van Huét krijgt prijs op festival Berlijn Zuid-Afrikaan richt bloedbad aan na ruzie HCC koopt provider van KPN Britse prinses Margaret overleden Opknapbeurt wijk mislukt Terneuzen schakelt Hoek uit Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- 12° 10° ZW 7 Regen Veel bewolking, perioden met regen en veel wind. Aanhoudend zeer zacht met temperaturen rond 12 graden. 245e jaargang no. 35 maandag 11 februari 2002 los nummer 1,00 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Pim For tuyn wil aanblijven als lijsttrekker van Leefbaar Nederland (LN). Het be stuur van deze partij zette hem gisteren aan de kant. Als de partijleden van LN hem ook laten vallen, komt hij met een eigen lijst-Fortuyn. Dat heeft Fortuyn gisteravond ge zegd in het programma Netwerk. Leefbaar Nederland zoekt in tussen een nieuwe lijsttrekker. Het bestuur van LN kon zich niet verenigen met Fortuyns MIDDELBURG - Lijsttrekker H. Akdag van Leefbaar Middel burg zei zaterdag bij de start van de verkiezingscampagne in Middelburg onthutst te zijn door de uitspraken van Fortuyn in de Volkskrant. „Ik ben opgelucht dat ik vorige week bekend heb gemaakt niet langer kandidaat te zijn voor Leefbaar Nederland, zei Ak dag. Iiij liet zijn naam schrap pen van de lijst van het district Zeeland. Akdag: „Met die man wil ik me niet identificeren." Akdag beklemtoonde dat Leef baar Middelburg geen enkele band heeft met Leefbaar Neder land van Fortuyn. BERLIJN - De Nederlandse ac teur Fedja van Huét heeft giste ren op het 52ste filmfestival van Berlijn samen met zestien ande re acteurs de prijs gekregen voor aanstormend talent. De Shooting Stars 2002 werden gisteren door Hollywoodster Faye Dunaway, regisseur 1st van Szabó en filmfestivaldirecteur Dieter Kosslick uitgereikt. Van Huét speelde onder meer in films als Amnesia, De Grot, Wil de Mossels en Karakter. Op het Nederlands Filmfestival in Utrecht werd hij vorig jaar nog verkozen tot beste acteur voor zijn rol in Amnesia. Volgens Dunaway vertegen woordigen de jonge kunste naars het 'talent en de magie' van de acteerkunst. Andere winnaars waren onder anderen de Belg Jérémie Renier, de Brit se Lucy Russel en de Deense Ma ria Würgler Rich. DPA/ANP MDANTSANE - Een Zuid- Afrikaanse man heeft in de nacht van zaterdag op zondag in een township bij de stad East- Londen in het zuidwesten van het land tien mensen doodge schoten. Negentien mensen raakten ge wond. Twee van hen verkeren in kritieke toestand. De dader pleegde zelfmoord. De 29-jarige Bulelani Vukwane, een plaatselijke beveiligingsbe ambte, had ruzie gehad met zijn vriendin die de relatie wilde verbreken. Volgens de politie schoot hij de vrouw dood, trok naar het huis van haar ouders en schoot daar drie mensen neer. Daarna reed hij naar een café waar hij lukraak om zich heen schoot. Zes cafébezoekers kwa men om. Vervolgens pleegde hij zelfmoord. „Niemand wist dat de man in de war was, maar hij moet een wandelende tijdbom zijn geweest", zei een politie woordvoerder. Zuid-Afrika loopt al jaren voor op als het gaat om hoge crimina liteitscijfers. Grote inkomens verschillen, extreme armoede en een werkloosheidspercenta ge van meer dan 30 procent wor den als oorzaken genoemd. In de eerste negen maanden van 2001 werden er ruim 15.000 moorden gepleegd. In diezelfde periode werden in de VS in totaal 2000 moorden gepleegdAFP/RTR uitlatingen in een interview za terdag in de Volkskrant. Hij zei daarin artikel 1 van de grond wet, dat discriminatie verbiedt, te willen schrappen. Verder stel de hij dat geen moslim meer het land in zou mogen en dat hij het Vluchtelingenverdrag van de Verenigde Naties zou opzeggen. Deze stellingen gaan in tegen het partijprogramma van LN, aldus partijvoorzitter Jan Na gel. Daarom moest de lijsttrek ker weg. Maar Fortuyn zei gis teravond dat hij 'afwacht of de mensen in het land dit accepte ren.' „Het bestuur is niet gelijk aan Leefbaar Nederland." Hij wil echter geen strijd aan gaan door zich op het aanstaan de partij congres opnieuw als lijsttrekker te laten kiezen. Dan komt hij met een eigen lijst-For tuyn. „Ik ga geen nieuwe partij oprichten." Fortuyn zal dan nieuwe financiële brojinen moeten aanboren, het tot nu toe ingezamelde geld voor de ver- kiezingskas behoort immers LN toe. Tot 1 april kunnen nieuwe deelnemers aan de parlements verkiezingen zich melden bij de kiesraad. Met Fortuyn maakte LN kans op 22 zetels volgens de jongste opiniepeiling. Daarom spijt het Nagel dat Fortuyn weg moet. Over de nieuwe lijsttrekker be raadt het bestuur zich morgen avond. Gisteravond liet profes sor David Pinto, bijzonder hoogleraar interculturele com municatie aan de Universiteit van Amsterdam, weten dat hij hiervoor beschikbaar is. Pinto zegt in zijn kandidatuur ge steund te worden door medeop richter Westbroek van de partij. Pinto heeft een Joods-Marok kaanse achtergrond. Hij is voor een restrictief toelatingsbeleid voor asielzoekers, wil een eind maken aan de 'softe' aanpak van immigranten, en is tegen het welzijnsbeleid dat mensen 'doodknuffelt' en afhankelijk maakt. Pinto was eerder ver bonden aan de PvdA, WD en D66. Fortuyn is het afgelopen week einde door andere politieke lei ders vooral aangevallen over zijn wens om artikel 1 van de grondwet af te schaffen. For tuyn overschrijdt hiermee een absolute grens, klonk het bij de PvdA, WD, CDA, D66, Groen- Links en de ChristenUnie. Vol gens Nagel heeft de Volkskrant die uitspraak echter overtrok ken. De politieke partijen rea geerden gisteren positief op het vertrek van Fortuyn. GPD/ANP pagina3: commentaar portret Fortuyn - ^£3- SAS VAN GENT - Het was een rustig carnavalsweekend in Zeeland. Alleen in Goes ging het mis. Daar is een man door acht personen mishandeld omdat hij opmerkingen maakte over hun car navalsoutfit. In Zeeuws-Vlaanderen bleef het rustig. Afgezien van een onthoofde pop op een praalwagen in Vogelwaarde en een wa gen die in elkaar zakte op een verkeers drempel in Sint-Jansteen zijn er geen incidenten gemeld. Volgens de politie was het zelfs de rustigste carnavalsvie ring sinds jaren in Zeeuws-Vlaanderen. Zaterdag hadden veel optochten last van stevige regenbuien. De organisato- x-en van tochten op zondag hadden meer geluk. Die optochten werden gereden onder een lekker zonnetje. Op de foto enkele deelnemers aan de jaarlijkse op tocht in Sas van Gent. foto Charles Strijd pagina 7: geen wanklanken pagina 10: optochten van onze sportredactie SALT LAKE CITY - De Olympi sche Spelen in Salt Lake City zijn voor Nederland goed be gonnen. Na de gouden recordra ce van schaatser Jochem Uytde- haage op zaterdag pakte Renate Groenewold gisteren een zilve ren medaille. Uytdehaage schaatste een ver bluffende vijf kilometer in een nieuw wereldrecord (6 minuten en 14,66 seconden). Met tranen in de ogen reed de anders zo kalme Nederlander na afloop rond. Even onbevan gen als na het EX in Erfurt be gon Uytdehaage even later aan zijn ererondes. Hij vond alles prachtig, maar besefte nog nau welijks wat hij eigenlijk had ge presteerd. Hetzelfde gold voor zijn trainer. „Ik realiseer me nog niet helemaal wat die jongen aan het doen is", zei Gerard Kemkers. „Het was in elk geval een waanzinnige race, die aan alle kanten klopte." De winnaar zelf leek het alle maal niet eens zo bijzonder te vinden. „Ik ging gewoon snel van start, lekker doorrijden. Toen ik op een bepaald moment mijn tussentijd zag, dacht ik: vrij rap. Daar kreeg ik een men taal voordeel van. Ik vermoed dat Bob mentaal gebroken aan de start kwam." De Jong moest direct na Uytdehaage schaat sen, maar zei zelf dat absoluut niet als nadeel te hebben onder vonden. Zijn tijd was deson danks ontluisterend (6.43,97), Jochem Uytdehaage toont de gouden medaille die hij na een verbluffende race op de vijf kilometer pak te. foto Marcel Antonisse/ANP evenals de bijbehorende klasse ring: dertigste. Jochem Uytdehaage moedigde een dag later Renate Groene wold aan op de drie kilometer. Bij de laatste passage schaatste Groenewold slechts viertiende boven het wereldrecord, maar voor een gouden plak kwam ze net tekort. Toch was haar race goed voor een zilveren medaille en een Ne derlands record (3.58,94). Groe newold liet met die tijd op Clau dia Pechstein na iedereen achter zich. Zelfs Anni Friesinger, de schaatsster die in ieders ogen het goud even zou ophalen, kwam niet aan haar tijd. De Duitse werd vierde (3.59,39). Cindy Klassen pakte brons, met 3.58,97. Een podiumplaats van Groene wold kwam voor veel mensen onverwacht. „Ik ben zelf ook heel verbaasd dat Anni er niet op staat", hijgde Groenewold na afloop. „De laatste twee rondjes heb ik heel veel pijn geleden. Ik ben hartstikke blij, maar ook ontzettend moe. Ik heb pijn in mijn keel, eigenlijk doet alles pijn. Maar prachtig is het wel." pagina 11Uytdehaage nog niet verzadigd Groenewold verrast HOUTEN - HCC krijgt volledige zeggenschap over HCCnet. Gisteren werd bekend dat de ver eniging van computerge bruikers het KPN-belang overneemt. Ook is HCC volledig eige naar geworden van Pro- moTime, uitgever van games tijdschriften. HCC wil niet zeggen hoeveel het voor het resterende belang heeft betaald. Volgens R. van Rooden, directeur van HCC, heeft HCC met de volledige ei gendom van HCCnet 'maximale invloed op de manier waarop we inter netdiensten aanbieden aan onze leden'. „Tegelij kertijd stelt de overname van PromoTime ons in staat om jongeren sterker aan HCC te gaan binden." HCC telt wereldwijd 160.000 leden en is daar mee de grootste vereni ging van computergebrui kers. HCCnet is een van de drie grootste ADSL-pro- viders van Nederland en levert naast consumen tendiensten ook breed banddiensten aan de klein-zakelijke markt on der de naam Mxposure. ANP Kamerlid Mohamed Rab bae heeft zich tijdens het partijcongres van Groen- Links het vege politieke lijf niet kunnen redden. Net als Tom Pitstra zal hij niet in de Tweede Kamer terugkeren na de verkie zingen. Fractieleider Ro- senmöller prees hem evenwel. „Dat je dit ac cepteert, bewijst dat je een groot politi cus was, bent, en blijft." De Britse prinses Margaret, zuster van koningin Elizabeth H, is zaterdag overleden na een beroerte. De 71-jarige prinses stierf in haar slaap in een Londens ziekenhuis. Haar kinderen waren bij haar. De prinses kampte al enige jaren met een slechte gezondheid. Koningin Beatrix heeft vanuit Lech, waar zij met vakantie is, condoleancetelegrammen gestuurd aan koningin Elizabeth en haar moeder. A Ook de Britse premier Blair toonde zijn medeleven. T" De herstructurering van de Vlissingse wijk Paauwenburg heeft zijn doel niet bereikt. Veel gemeenten slopen goedkope huurwoningen in verloederde wijken en bouwen koopwonin gen terug om de sociale samenhang in de buurt te verbeteren. Uit een onderzoek van sociaal-geografe Elanor Tromp blijkt dat die sociale samenhang in Paauwen- Q burg niet is verbeterd. De voetballers van Ter- neuzen hebben zich zater dag toegang verschaft tot de vijfde ronde van het Amstel Cup-toernooi. De zondag-hoofdklasser re kende af met Hoek: 4-3. Het scoreverloop was spectaculair, want Ter- neuzen boog na een rust een 3-1-achter- stand om in een zege. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7, 9 en 10; sport: 11,12,13,14,15,16,17,19 en 20. door Henk Glimmerveen PARIJS - De Franse contraspio nage heeft met de arrestatie van een 27-jarige in Frankrijk geboren Algerijn een vrijwel volledig overzicht gekregen van het Bin Laden-netwerk in Frankrijk. „Een goudmijn", noemde een anonieme zegsman van de Fran se DST het adresboek van Yaci- ne Akhnouche, de man die sinds een week aan de lopende band zeer gedetailleerde verklarin gen aflegt tegen zijn ondervra gers. De Franse justitie is momenteel in staat een vrijwel volledig overzicht van het Al Qaeda-net- werk in Frankrijk te produce ren. Belangrijkste namen zijn die van Zacarias Moussaoui en Richard Reid, die beiden mo menteel gevangen zitten in de VS. Moussaoui geldt als de 'twintigste kaper' van de aan slagen op 11 september vorig jaar. Reid is de man die op 22 de cember met een explosief in de hakken van zijn sportschoen een Boeing op weg van Parijs naar Miami wilde laten ontplof fen. Volgens de anti-terrorisme af deling van de Franse justitie is Akhnouche de centrale figuur binnen het Franse Bin Laden- netwerk. Hij geldt als de finan ciële expert. Bij zijn arrestatie werd in zijn woning zelfs een machine aangetroffen die in staat was om allerlei verschil lende soorten magnetische kaarten te veranderen in credit cards. De naam van Akhnouche viel voor het eerst bij het oprollen van een terroristische groep in Frankfurt, op Tweede Kerstdag 2000. De leden van de groep be reidden een grote aanslag voor in Straatsburg. GPD (Advertentie) voorletters.m/v q; noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 15,- nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer; l I I II 1 handtekening: "713214"000002' O noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: ei per maand met automatische incasso 19,25). tl per kwartaal met automatische incasso 52,-). c per jaar met automatische incasso 198,-). Stuur deze bon naar: PZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1