PZC PZC Gouden race van Steffie Belmondo is heilig in Japan Babyface temt de Grizzly 13 Davis-Cupteam sneuvelt tegen Frankrijk Biomdahi wint supercup Grand Prix Australië gaat door Groenendaal neemt revanche Venus Williams wint in Parijs Illbruck langs Kaap Hoorn Australiërs zijn kansloos in Buenos Aires Finnen heersen SALT LAKE 2002 QQO Qtiritifor UI|1 m Fritz Strobl wint afdaling voor favoriet Eberharter maandag 11 februari 2002 A A A ANTWERPEN - Torbjörn Blomdahl heeft zaterdag in Ant- i M I I JL P-W werpen de eerste supercup voor driebanders veroverd. De fw Wt (ÉsjBj JT ®J'n I" I IT I I 4» I I H HflÉ I M Ml wereldbekerwinnaar was te sterk voor wereldkampioen Ray- V A II f I I 1% I *Tm. II III I I I I I I I I I mond Ceulemans en werd dezelfde avond ook nog uitgeroe- M. M. M. M. M. JLYMJIa kJ W 1/pen tot beste driebander van het jaar. In het klassement van de speler van het jaar was de vierde plaats voor Dick Jaspers. De Nederlander moest naast Blom dahl de Belg Ceulemans en de Turk Sayginer voor zich dul den. In de partij om de supercup, gespeeld in het Antwerpse Hiltonhotel, gaf Blomdahl zijn opponent geen enkele kans. Het werd 4-0. De Zweed ging naar huis met een prijzengeld van 25.000 euro en een pakket goederen van eenzelfde waar de. Belga LONDEN - De Grand Prix van Australië is op 3 maart de ope ning van het formule-1-seizoen. Dat heeft de overkoepelende organisatie FIA besloten. In een verklaring zei de FLA dat het Albertcircuit in Melbourne strikte veiligheidsmaatregelen heeft getroffen, zodat de race kan doorgaan. De Grand Prix stond op de tocht na de dood van een baancom missaris in de vorige race. Hij kreeg een band van de wagen van Ralf Schumacher tegen zijn borst. Het ongeval was te voorkomen geweest, volgens deskundigen en justitie die het ongeval onderzochten. De afweerhekken rond de baan waren niet veilig genoeg. De FIA trekt niettemin toch partij voor de organisatie. RTR HARNES - Richard Groenendaal heeft zijn tweede overwin ning van dit weekeinde behaald. De Brabander zegevierde gisteren in de voorlaatste veldrit om de Superprestige in Har nes. Zaterdag won Groenendaal al in Pijnacker. Op het modderige parkoers in Frankrijk eindigde Groenen daal voor de Belg Erwin Vervecken. De onttroonde wereld kampioen nam met zijn tweede plaats de leiding in de tussen stand over van zijn landgenoot Sven Nijs. De grieperige ploegmaat van Groenendaal eindigde in de achterhoede. ANP PARIJS - Zonder te spelen heeft Venus Williams het tennis toernooi van Parijs gewonnen. Haar Joegoslavische oppo- nente Jelena Dokic moest zich met een dijbeenblessure terug trekken. Dokic liep de kwetsuur op in de halve eindstrijd waarin ze Williams' landgenote Monica Seles versloeg. Aan vankelijk viel het mee met de pijn, maar in de halve finale van het dubbel verergerde de kwetsuur en bleek Dokic niet in staat om te spelen. Williams plaatste zich voor de finale na een zege op de Fran9aise Amelie Mauresmo. In plaats van finale kregen de toeschouwers in Parijs een gemengd dubbel van Mauresmo met Yannick Noah en Williams met Mansour Bah- rami aangeboden. RTR SOUTHAMPTON - Zeiljacht Illbruck Racing heeft als eerste Kaap Hoorn bereikt tijdens de Volvo Ocean Race. De Duitse equipe voer in de vierde etappe van Auckland naar Rio de Janeiro gistermorgen langs het zuidelijkste puntje van Ar gentinië. Illbruck wordt op 60 mijl gevolgd door vier jachten: Amer Sports One, Team News Corp, Assa Abloy en Team Ty co. Volgens schipper Paul Cayard van Amer Sports One heeft Illbruck een heel gunstige koers gevonden, die tot een grotere voorsprong zal leiden. Illbruck is ook klassementsleider na drie etappes met 21 punten. ANP BUENOS AIRES - De Australi sche tennissers zijn na drie fina les op rij in de Davis Cup veroor deeld tot het spelen van een promotie/degradatiewedstrijd. Zonder Lleyton Hewitt, Patrick Rafter en Mark Philippoussis verloor het team in Buenos Ai res van Argentinië. Behalve de Argentijnen schaarden ook Zweden, Rusland, Kroatië, Amerika, Tsjechië, Frankrijk en Spanje zich bij de laatste acht. Argentinië wist de ontmoeting met de B-ploeg van Australië zaterdag in het dubbel al te be slissen. Guillermo Canas en Lu cas Arnold wonnen verrassend van Wayne Arthurs en Todd Woodbridge. De Argentijnen treffen in de kwartfinales Kroatië. Zonder Tommy Haas, die heeft laten weten te willen terugkeren in het team, was Duitsland niet opgewassen tegen de Kroaten. Bij Zweden - Groot-Brittannië en Rusland - Zwitserland viel de beslissing pas in de laatste par tij. Thomas Johansson werd op nieuw de held van Zweden. De winnaar van de Australian Open won met 4-6 6-3 7-5 6-4 van Greg Rusedski. Na het Zweedse verlies in het dubbel had Thomas Enqvist de stand met winst op Henman gelijkge trokken. Zweden, sinds 1975 ze ven keer winnaar van de Davis- cup, treft nu Rusland. Roger Federer wist voor Zwit serland in Moskou tegen Jevge- ni Kafelnikov ook zijn tweede enkelspel te winnen. Het sterke optreden van de Helveet was niet voldoende. Marat Safin, verliezend finalist in Melbour ne, besliste het duel door Michel Kratochvil te verslaan. In Oklahoma City traden James Blake en Mardy Fish uit de ano nimiteit. Het Amerikaanse tweetal stelde tegen Slowakije een plaats in de kwartfinale vei- lig- Tsjechië had in Ostrava weinig moeite met Brazilië. Zonder de met een heupblessure kampen de Braziliaanse sterspeler Gus tavo Kuerten werd het 4-1 voor de thuisploeg. In Zaragoza was Spanje te sterk voor Marokko (3-2). El Ay- anaoui tekende voor beide winstpartijen van Marokko. Zondag scoorde hij de 2-2 door Ferrero in vijf sets te verslaan. Eerder versloeg hij Corret ja. ANP SOLDIER HOLLOW - De Fin Samppa Lajunen is de winnaar van olympisch goud op de noordse combinatie, bestaande uit skispringen en 15 kilometer skilopen. Zijn landgenoot Jaak- ko Tallus veroverde het zilver. Lajunen werd vier jaar geléden in Nagano tweede. Hij is de eer ste Fin sinds Heikki Hasu in 1948 die olympisch goud wint op de noordse combinatie. S1D door Frank van den Heuvel SALT LAKE CITY - Vaak dacht hij dat het niet meer goed zou komen. „Dit was veruit het zwaarste seizoen uit mijn carri ère," sprak Hiroyasu Shimizu deze week nog. De keizer van de sprint lijkt niettemin hersteld van de rug- en heupblessure die hem maandenlang parten speel de. Net op tijd om zijn olympi sche titel op de 500 meter te ver dedigen en de sprintliefhebbers weer in bekoring te brengen. Shimizu is een fascinerend schaatser en een moeilijk te pei len mensDe 2 7 -j arige Japa n ner heeft niets met journalisten en een hekel aan het geven van in- SPORTREDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AAVLISSINGEN Tel: (0118) 484454 Fax: (0118)470102 E-mail: sport@pzc.nl Jan Dagevos (chef) Frits Bakker (coördinator zuid) Koen de Vries (coördinator midden) Rudy Boogert (coördinator noord) Björn Goorden Brecht van Leipsig Eldridge Pentury CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Gertjan van Geen METZ - Een groter arsenaal aan wereldtoppers bepaalde dit Davis-Cupweekeinde het be langrijkste verschil tussen Frankrijk en Nederland. Sjeng Schalken kreeg het als kopman niet voor elkaar zijn team langs de titelverdediger te loodsen. Hoewel de Limburger aan de zijde van Paul Haarhuis zater dag de spanning in de ontmoe ting kon terugbrengen, kreeg hij Sebastien Grosjean in de vierde partij niet op de knieën: 6-2 1-6 7-6 (6) 2-6 6-3. Zo bleef een vu rig gewenste 'dimanche orange' in de arena van Metz uit. Slechts één keer kwam Neder land van een 2-0-achterstand terug. Dat was in 1997 en de tegen stander heette Roemenië. Ver voor de in 1981 in het leven ge roepen wereldgroep, in 1946 en 1956, waren het respectievelijk Joegoslavië en Italië die de Fransen na een maximale voor terviews. Als hem vragen wor den gesteld in een persconferen tie zijn de antwoorden kort en meestal nietszeggend. En hij houdt er als geen ander van om een mistgordijn op te trekken, anderen op het verkeerde been te zetten. Zijn nukkigheid in de media doet niets af aan zijn populari teit in Japan. Die is ongekend. Vier jaar geleden bracht Shimi zu zijn land het eerste schaats- goud ooit. Voor 10.000 uitzinni ge toeschouwers in de M-wave in Nagano won hij de 500 meter en pakte hij brons op de 1000 meter, waarna hij zo'n beetje heilig werd verklaard door zijn landgenoten. Terwijl de meeste Japanse schaatsers in een spon sort earn rijden, heeft Shimizu zoveel persoonlijke geldschie- tei-s dat hij zijn eigen boontjes kan doppen. En dat vindt-ie best. Nu hoeft hij met niemand rekening te houden en kan hij zijn eigen plan trekken. Shimizu droeg de gouden me daille in 1998 op aan zijn vader Hitoshi, die hem thuis, op het ei land Hokaido, het schaatsen leerde De weg naar de top be wandelde Shimizu zelf. Hitoshi overleed in 1990, zes dagen voor de zestiende verjaardag van zijn zoon, na een strijd tegen kanker die meer dan negen jaar had ge duurd. Als afleiding richtte Hi royasu zich helemaal op zijn sport. Ook nu denkt hij nog vaak terug aan de woorden van zijn vader: „Omdat je zo klein bent, zul je harder moeten werken dan de rest." Shimizu is 1.62 meter en net iets meer dan zeventig kilo zwaar. Op de Japanse trials kwam hij niet in de buurt van de vorm van eind vorig seizoen, toen hij een glorieus nieuw wereldrecord in de boeken bracht: 34.32. Het was aan zijn prestaties uit het verleden te danken dat hij zich toch nog kwalificeerde voor de Spelen in Salt Lake City. G&D sprong op de eerste dag nog kon den verrassen. Het wai'en tijden dat de Fransen mondiaal geen grote namen voortbrachten. De huidige ge neratie is gemeten naar de posi ties op de wereldranglijst de sterkste. Nederland steekt daar met slechts één speler in de top 100 schril tegen af, ook al is Ri chard Krajicek al bijna ander half jaar geblesseerd. „We zijn maar een klein landje en kunnen niet putten uit veel spelers, zo als Frankrijk, dat ook nog eens miljoenen inkomsten heeft van wege Roland Garros", merkte captain Tjerk Bogtstra op. „Tennis blijft een armoedige sport in Nederland", voegde hij er aan toe, „waarin we elk dub beltje moeten omdraaien." Schalken zei het treffend. „Het is voor mij moeilijk om de hele Franse natie in mijn eentje naar huis te sturen. Daarom is het uiteindelijk terecht dat we hier verliezen." Vorig jaar kon Raemon Sluiter tegen Spanje de druk voor door Gijs van Oosten SALT LAKE CITY - Met vijf van de acht wereldbekerzeges ach ter zijn naam was de Oosten rijkse skiër Stephan Eberharter de absolute favoriet op de olym pische afdaling. Maar zijn min der illustere landgenoot Fritz Strobl schoot hem op het mo ment suprème voorbij. De zwarte beer die volgens de overlevering op de hellingen van Mount Allen zijn territori um bewaakte, brulde in lang vervlogen tij den. Maar zijn erfe nis voor de mensheid, de olym pische piste waar de afdaling en de super-G worden gehouden, is niet minder beangstigend. Grizzly heet de helling, met stei le stukken die de skiërs ervaren als een vrije val in een lift schacht waarna onmiddellijk een scherpe bocht wacht. Op een Schalken nog iets verlichten door voor een enorme stunt te zorgen tegen Ferrero. Vrijdag werd hij gepasseerd en bleek Edwin Kempes niet in staat om dat huzarenstukje te herhalen. De gok met de Noord-Hollander pakte verkeerd uit en Neder land kwam die klap uiteindelijk niet te boven. Emoties Kempes, die in het vijfde duel de eindstand draaglijker maakte door Clement te kloppen (7-6 6- 3), zou het beslissende duel niet hebben gespeeld. Het vernieuw de scenario van captain Tjerk Bogtstra was gisteren op de er varing van Sluiter gericht. „Ik had wel een goed gevoel over Edwin, maar van Raemon had ik het bewijs in handen dat hij die wedstrijd had kunnen win nen. Bij zo'n vijfde pot komen emoties kijken en Raemon is ge wend om op dit plateau te spe len", aldus Bogtstra. Het kleine beetje hoop dat er na de dubbel - revanche op het duo Pioline- parkoers van drie kilometer, dalen de skiërs een minuut en veertig seconden 883 meter. Fritz Strobl, een 29-jarige poli tieagent met een babyface, tem de gisteren de Grizzly met een foutloze run op een piste vol sprongen en verraderlijk schuin aflopende bochten. De afdaling was door ontwerper Bernhard Russi zo gemaakt, dat een over winning van een 'dark horse' zo goed als uitgesloten zou zijn. „Ik wist dat ik het kon doen", zei Strobl. „Ik had een goed gevoel over mijn kansen." De Oostenrijker is geen een dagsvlieg, al is het olympisch goud pas zijn eerste medaille op een groot kampioenschap. Hij is net als Eberharter, Kjus en Aa- modt, een technische skiër met een groot hart. Strobl, vier jaar geleden nog elfde in Nagano, is het hele seizoen al vooraan te vinden. Hij won één keer, in /Santoro zaterdag was gerezen, werd gisteren groter en groter. Schalken was opmerkelijk fit na zijn negen sets in twee dagen. „Ik ben blij dat ik die dubbel heb gespeeld. Ik voelde me na afloop beter dan daax*voor." Schalken speelde gisteren een vreemde partij tegen Grosjean waarin de kansen steeds keer den. De Limburger hei'stelde zich na het pijnlijke verlies van de tiebreak in de derde set en drukte Grosjean steeds verder naar achtei-en. De break bij 1-0 in de vijfde set gaf hem de teu gels in handen, maar hij ki-eeg het paard toch niet onder con trole. Een gelukkige passing van Gx-osjean en een veel te die pe volley van Schalken zelf leg den de druk weer bij hem neer. „Die volley: dat was het punt waai'door ik weer onder druk kwam te staan. Ik was door moeilijke stages in het partij heen gekomen, maar we liepen allebei over hobbelige wegen. Dat maakte het tot mooie sport", meende Schalken, die Bormio, een wereldbekerwed strijd. Strobl eindigde op de trainin gen twee maal als tweede en staat tweede in het klassement voor de wereldbeker, achter Ebex-hai-ter. Strobl is dus geen spectaculaire voorbijganger zo als Bill Johnson in 1984, Tommy Moe in 1994 en Jean Luc Cretier in 1998. Maar toch, dat Eber harter, sinds de uitschakeling van Hermann Maier, opper machtig, niet won, is verrassend te noemen. Voorsprong Eberharter had halverwege de race de snelste tussentijd, maar na een fout verloor hij zoveel snelheid dat de perfect skiënde Strobl hem wel voorbij moest gaan en met een voorsprong van 0,28 seconden het snelst bene den was. De Noorse veteraan Lasse Kjus, evenals Eberharter vijf sets lang oorlog had gevoei'd tegen zijn goede vi'iend buiten de baan. Op een gegeven mo ment leek Schalken een bal dwars door Grosjean heen te slaan. „Ik wilde hem ook op zijn gezicht raken", zei hij strijd vaardig. „Ik stak wel even mijn hand op, maar dat was om het publiek niet extra tegen me te krijgen. Het was een regelrechte attack." De ontsnapping van Grosjean bezorgde zijn land de totaalze ge. Het pijnlijkst voor Schalken was de constatering dat hij op nieuw geen belangrijke vijfset ter in Davis Cup of Grand Slam kon winnen. Het was zijn vijfde Davis-Cupnederlaag over de volle lengte tegenover nul zeges. De Nederlandse equipe moet nu angstig afwachten welke tegen stander uit de koker rolt voor het promotie/degx-adatieduel in september. Na alle euforie van het nagenoeg perfecte Davis- Cupjaar is Oranje weer terug in de niet te benijden positie van 2000. GPD 31 jaar, kwam nog tussenbeide en greep het zilver. „Dit kan ge beuren", zei de weinig spraak zame Eberhai-ter. „Ik was er op voorbex*eid. Maar de Olympi sche Spelen zijn nog niet voor- bij." Voor Kjus, ook al tweede in Na gano, was het zijn veertiende medaille die hij op diverse we reldkampioenschappen en Olympische Spelen (goud in 1994) won. Hij jaagt op het re cord van vijftien medailles dat zijn jeugdvriend en teamgenoot Kjetil-AndreAamodt in handen heeft. Aamodt viel net buiten de prijzen. Hij werd vierde, overi gens op respectabele afstand van Ebei-harter (0,37 seconden). Voor Oostenrijk zag het er eer der in het seizoen slecht uit, na dat de een na de andere skiër in navolging van Hermann Maier zwaar geblesseex-d was uitge vallen. Eén van hen, wei-eld- kampioen afdaling Hannes Trinkl, herstelde op tijd van een schedelbreuk. Eenmaal in Salt Lake City, verloor hij in de trai ningen zijn startplaats aan landgenoten Greber en Gruber. De hegemonie van Oostenrijk is onaangetast. Het land had gis teren dx-ie skiëx-s bi j de eerste zes. Met de Noren Kjus en Aamodt voox-in, blijkt dat de oude garde het nog steeds goed doet. De grootste tegenvaller was Dah- ron Rahlves, de 'sunshine kid' uit Californië. Hij had het chau vinistische Amerikaanse pu bliek warm gemaakt met opti mistische voorspellingen. Rahlves, wereldkampioen su per-G, zei dat de Grizzly voor hem geschapen was en dat hij alles zou geven voor goud. De ontgoocheling onder de 25.000 met vlaggen zwaaiende toe- schouwei-s was groot. Rahlves wei'd zestiende. „Ik heb fouten gemaakt. Ik hou van grote sprongen, maar vandaag over dreef ik dat. Gelukkig heb ik nog een kans op de super-G. Ik kijk er al naar uit." GPD van onze sportredactie SOLDIER HOLLOW - Sol dier Hollow heeft een aparte plaats in het hart van Steffie Belmondo. Ze won er dertien jaar geleden haar eerste wed strijd in de wereldbeker. Za terdag, in haar afscheidsjaar, veroverde ze in datzelfde Soldier Hollow olympisch goud in het skilopen. Het zil ver was voor de Russin Laris- sa Lazoetina, het brons voor de Tsjechische Katerina Neumannova. De Italiaanse, 33 inmiddels, was de snelste op de vijftien kilometer vrije stijl. In de eindsprint versloeg ze een andere legende in het skilo pen: de Russin Lazoetina, die vier jaar geleden in Nagano de onbetwiste koningin van de lopen was met goud, zilver en brons. Ze werd na terug keer door de toenmalige president Jeltsin eigenhan dig geridderd tot held van de Russische federatie. Voor Belmondo betekende het goud haar tweede na de olympische triomf van tien jaar geleden op de 30 kilome ter in Albertville. In de tus senliggende jaren bouwde ze een imposante erelijst op. Ze werd vijf keer wereld kampioene, veroverde acht olympische- en dertien WK- medailles en won negentien wedstrijden om de wereldbe- ker. De wereldbeker zelf wist ze nooit te bemachtigen. De tweede plaats was vier jaar haar eindpunt. In de sneeuw van Soldier Hollow ontwikkelde zich na de massastart een dynami sche strijd. Het weer was per fect: dertien graden onder nul en vrijwel windstil. Het decor was sprookjesachtig. Vrij kort na de start ontstond een kopgroep van tien loop sters die de race zouden con troleren. De Russinnen Lazoetina en Tsjepalova voerden het veld aan. Belmondo raakte enigszins achterop omdat een van haar stokken brak. Na tien kilo meter kreeg ze van een om stander een nieuwe in haar handen gedrukt, maar die was te lang. „Ik dacht dat mijn race voorbij was", keek Belmondo terug. „Ik huilde en schreeuwde." Binnen de kilometer was haar trainer ter plekke met een nieuwe stok. „Toch had ik zo'n zes a zeven seconden verlo ren." In de laatste drie kilometer begon Belmondo aan een on weerstaanbare opmars. Van de tiende plaats vocht ze zich terug tot naast Lazoetina. Zij aan zij gingen ze in de laatste klim naar boven. In de afda ling nam de 36-jarige Russin de kop met Belmondo in de slipstx-eam. In de laatste hon derd meter sprintte de kleine Italiaanse van 1 meter 57 en 46 kilo naar het goud. RTR/ANP Paul Haarhuis en Sjeng Schalken zorgden in het dubbel voor een kleine opleving tegen Frankri jk. foto Toussaint Kluiters/ANP k3jJi illlcl a i -■

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13