PZC I I Uytdehaage nog niet verzadigd Renate Groenewold verrast met zilver 11 Ammann zorgt voor een sensatie TT OQ9 Onvoorspelbaar Druk is te groot voor Bob de Jong Vlag 13 Utrechter wil meer medailles IÉ i©(ö)DJ[l[^ medailles maandag 11 februari 2002 Mühlegg schenkt goud aan koning Tennisteam op pijnbank Heister imponeert opTop-12 4 Tomasson weer de gevierde man IE Terneuzen zet Hoekte kijk Vermeulen bijna zeker van titel Alles klopt bij Mark Felius door Frank van den Heuvel SALT LAKE CITY - De man die de gouden medaille dankte aan zijn nuchterheid en mentale kracht kon zijn emoties na af loop even niet bedwingen. Na dat het laatste paar op de vijf kilometer was geëindigd, liet Jochem Uytdehaage zijn tranen de vrije loop. „De Olympische Spelen zijn zo'n groot evene ment. Ik dacht bij mezelf: waar om zou ik niet mogen huilen?" Ook 's avonds was de Utrechter in niets de koele kikker die hi j op het ijs is. Hij liet zich door 20.000 mensen fêteren op het Medal Plaza in het centrum van Salt Lake City en was het mid delpunt van het eerste uitbun dige feestje in het Holland House. „Het is een gekkenhuis, maar wel een heel leuk gekken huis", zei hij op een rustig mo ment tussen alle huldigingen door. „Hier droom je van." Eén dag mocht hij plezier ma ken van zichzelf, gisteren stond hij zichzelf toe om na te genie ten, vanaf vandaag richt hij zich op de 1500 meter. Uytdehaage maakte in de dagen voor de start van het olympische schaats toernooi zelf de vergelijking met Johann Olav Koss. De Noor behaalde tijdens de Spelen van '94 in Lillehammer gouden me dailles op de afstanden die Uyt dehaage in Salt Lake City rijdt; naast de 5000 meter ook de mijl en de tien kilometer. Koss ver keerde destijds in een roes, die hem naar grote hoogte stuwde. Volgens coach Gerard Kemkers is het niet ondenkbaar dat Uyt dehaage hetzelfde zal overko men. Op de 1500 meter zou een uitschieter tot een medaille moeten leiden, op de tien kilo meter behoort hij tot de favorie ten. Hoewel zijn Spelen nu al ge slaagd zijn, is Uytdehaage dan ook verre van verzadigd. „Als de 1500 meter straks niet goed gaat, zal ik boos zijn op mezelf. Dan telt deze gouden medaille even niet meer." Zijn vergelijking met Koss was als een grap bedoeld. Toch be schouwt hij de Noor wel dege lijk als een voorbeeld. Uytde haage heeft 'Effect' in de kast staan, het boek van Koss over de weg naar succes, waarin veel aandacht wordt besteed aan psychologie in topsport. Hij laat zich ook regelmatig adviseren door een mental coach. Geeste lijke sterkte is - naast een uit zonderlijke portie talent - wel licht de belangrijkste troef van de Utrechter. Hij is in staat om te presteren onder druk, hard te SALT LAKE 2002 schaatsen op de momenten dat het moet. Dat bleek dit seizoen eerder al tijdens het olympisch kwalificatietoernooi, het EK allround en de skate-off om het laatste olympisch startbewijs op de 1500 meter. Telkens trok hij aan het langste eind. Uytdehaage heeft razendsnel leren winnen, zoals dat in trai nerstaai heet. Hoewel hij al 25 jaar is, begon zijn internationa le carrière pas anderhalf jaar geleden. De gouden vijf kilome ter van Gianni Romme in Naga no, vier jaar geleden, zag hij niet. Uytdehaage lag in bed, omdat hij zelf enkele dagen la ter moest rijden op het NK voor neo-senioren. Zijn tijd? 6.54, veertig seconden langzamer dan zaterdagmiddag. Zijn eerste po diumplek in een mondiaal veld haalde hij pas in november, tij dens de World Cup in Den Haag. Achteraf bezien heeft die late doorbraak hem geen kwaad ge daan. „Mijn fundament is daar door extra stevig." Bij zijn olympisch debuut hield Uytdehaage zijn zenuwen als een routinier in bedwang. Ook toen in de ritten voor hem rare dingen gebeurden. Reputaties sneuvelden (Dittrich, Verheij- en), niet verwachte namen kwa men bovendrijven. Met name de Duitser Jens Boden (derde in 6.21.73) en Derek Parra baar den opzien. De Amerikaanse pupil van de Nederlander Bart Schouten liet zien dat je ook als semi-prof nog op een olympisch podium kan komen en dook met 6.17.98 als eerste onder het we reldrecord van Gianni Romme (6.18.72). Uytdehaage was op dat moment nog bezig met de warming-up, maar liet zich niet imponeren. „Op de vijf kilome ter ben ik altijd sneller geweest dan Parra. Als hij hiertoe in staat was, moest ik dat ook zijn." Kemkers en Uytdehaage bleven bij het uitgedokterde schema, dat in theorie moest leiden tot 6.14. Het werd 6.14.66. Kem kers: „Ik keek Jochem na de rit van Parra een keer diep in de ogen, maar hij zei meteen; 'we veranderen niets aan ons plan, ik ben sterk genoeg.' Dat tekent zijn zelfverzekerdheid." GPD Jochem Uytdehaage kan zijn geluk niet op na zijn winnende race. foto Dusan Vranic/AP door Frank van den Heuvel SALT LAKE CITY - Renate Groenewold en haar coach Ge rard Kemkers hielden het hele seizoen vol dat de uitgestippel de route naar een podiumplaats in Salt Lake City zou leiden. Gisteravond zette de Groningse op de 3 km die woorden op in drukwekkende wijze kracht bij. Groenewold reed in 3.58.94 mi nuten naar een nieuwe persoon lijk en Nederlands record en pakte verrassend de zilveren medaille, achter winnares Clau dia Pechstein. Lange tijd leek Groenewold zelfs op weg naar een hoofd prijs. Pas in de laatste ronden moest ze inleveren op de nieuwe mondiale toptijd die Pechstein in de rit voor haar had neerge zet. De Berlijnse scherpte haar eigen wereldrecord aan met an derhalve seconde. Vorig jaar brak Pechstein voor het eerst de vier minuten-grens (3.59.26), nu reed ze naar 3.57.70 minuten. Groenewold: „In de laatste ron de schoten mijn benen vol, ik kon niet meer. Ik ben ontzettend moe, maar ook heel blij." Tonny de Jong haalde een bevredigen de vijfde plaats (4.00.49), Gre- tha Smit kwam niet verder dan een elfde plaats. De zilveren plak was voor Groe newold (25), die als eerste Ne derlandse minder dan vier mi nuten over de drie kilometer deed, meer dan op voorhand verwacht. Algemeen werd gere kend op een Duits onderonsje. Anni Friesinger was topfavorie te. Er werd al volop gespecu leerd over een goldrush op vier afstanden. De Russin Lydia Skoblikova reed in 1964 naar vier gouden medailles, het maximale aantal destijds om dat er nog geen vijf kilometer in het programma was opgeno men. Anni Friesinger had graag in haar voetsporen getreden. Zij rijdt naast de 3000 meter ook nog op de 1000 meter, de mijl en de vijf kilometer. Gisteravond bleef ze met 3.59.39 echter ste ken op een vierde plaats. Zo deelde Pechstein de eerste harde tik uit in de tweestrijd met Friesinger. De twee kunnen el kaar niet luchten of zien. De controverse tussen de Duitse schaatstoppers is niet van van daag of gisteren. De kiem ligt in de benadering en beleving van de sport. Friesinger, opgegroeid in het Zuid-Duitse Inzeil, heeft de Berlijnse Pechstein altijd ge zien als een exponent van het harde en starre Oost-Duitse sportsysteem. Wat een geweldige start van het schaatstoer nooi. Goudvoor Jochem. Uyt dehaage op de vijf km en zil ver voor Renate Groenewold op de drie km. Uytdehaage heeft natuurlijk geweldig ge reden. Een wereldrecord. Het is opvallend dat de kleinere schaatsers deze afstand heb ben gedomineerd. Volgens mij ligt dat niet aan het feit dat zij beter zuurstof opne men en naar de spieren trans porteren. Ik ben geen medi cus, maar volgens mij is dat nonsens. Ik denk dat er iets met het ijs ivas. Misschien is het te broos geweest. De zwaardere schaatsers snijden te diep met hun ijzers in het ijs, waardoor er meer weerstand is. Ze zijn daardoor in het na deel. De winnaar van het zil ver Parra is bijvoorbeeld kleiner dan ik en ik ben al niet groot. Ook Uytdehaage is een klein ventje. Het is een onvoorspelbaar toernooi. De Nederlandse rij ders één, zes en dertig. Wie ho.d nu zijn geld op Derek Parra en Jens Boden gezet Ik niet. Ik had meer medailles voor Nederland verwacht. Dat is het mooie van de sport. Succes ligt in onzekerheid verscholen. De commissie topsport van de KNSB zal zich wel even achter de oren hebben gekrabd. Moet Bob de Jong een herkansing krij gen? Wat een afgang van Bob. Normaal gesproken moet hij een herkansing krijgen. Ik weet niet wat de werkelijke reden van zijn drama is. Ik ken de achtergrond niet. Na drie rondjes lag hij seconden achter Uytdehaage, uitein delijk verloor hij meer dan een rondje op Jochem. Misschien moet Carl Verheij- en de tien kilometer wel rij den. Dat is aan de commissie topspon en het NOCNSF. Als er geen goede verklaring is voor het drama van De Jong, zou ik Carl naar voren willen schuiven voor de tien kilome ter naast Jochem en Gianni Romme. Ik denk dat Carl Verheijen onder de druk is bezweken. Die is enorm op zo'n eerste dag. Je weet dai de concur rentie groot is en vooral uit eigen land komt. Je komt als eerste van de favorieten in de baan. Hij heeft nooit in het ritme gezeten. Toch komt hij met een olympisch diploma naar huis. Een uitstekende prestatie. Er valt hem niets te verwijten. Zilver voor Renate Groene wold. Het is jammer dat ze niet de vijf kilometer mag rij den. Ze had net als bij de mannen op de 1500 meter wel een skate-off verdiend. Ze heeft vanwege een rugblessu re de vijf kilometer niet op het kwalificatietoernooi ge reden. Terwijl ze in wereldbe kerwedstrijden wel degelijk in de buurt van haar Neder landse concurrenten eindig de. Ze heeft nog wel geprotes teerd, maar dat haalde niets uit. Leen Pfrommer Renate Groenewold komt bij na haar race. foto Jasper Juinen door Gijs van Oosten SALT LAKE CITY - De één werd zesde, de ander dertigste. De medaillekansen van Carl Verheijen (26) en Bob de Jong (25) op de olympische vijf kilo meter waren zaterdag na 1200 meter al verkeken. Beide schaatsers bliezen hun benen na een paar ronden op. Wat het hoogtepunt in hun loop baan had moeten worden, werd zowel lichamelijk als geestelijk een martelgang. Bij zowel Ver heijen als De Jong spookte het tijdens de race door het hoofd wat er was misgegaan. Na af loop leken zij verdoofd. „Bob en ik kwamen niet op snelheid, we gingen kapot", stamelde Ver heijen (6,24.71). Beginneling Bob de Jong maakte het met zijn dertigste plaats, in een tijd van 6 minuten en 43.97 seconden wel heel bont. Het leek wel alsof de Leimuidenaar, nota bene we reldkampioen op de vijf kilome ter, op een buitenbaan op zeeni veau schaatste. ,.Ik leek wel een beginneling", zei De Jong. De Jong en Verheijen verklaarden allebei dat ze zich aan de start nog heel goed gevoeld hadden. Onafhankelijk van elkaar von den ze dat het 'superijs' van Salt Lake niet zo goed gleed als ze hadden verwacht. Verheijen: „Misschien is het geen toeval dat de lichte mannen (Uytde haage en Parra) één en twee zijn geworden." Voor Verheijen is het toernooi na Als ik aan de Olympische Spelen mee had mogen doen, had ik maar wat graag die vlag gedragen. Dat is toch een eer? Daar hoefje niet eens over na te denken, zoiets komt uit je hart. Je doet meestal maar één keer mee aayi de Spelen en dan wil je toch je land vertegenwoordi gen. En als je dan ook nog de vlag van je land mag dragen, moet dat een hoogtepunt in je carrière zijn. Maar nee hoor, het deed onze sporters niks en dat is na tuurlijk te gek voorwoorden. Misschien is het wel typisch Nederlands, al dat gezeur. Ik kan me daar geweldig over opwinden. En als ik dan zo'n Bob de Jong zie schaatsen, dan denk ik: nou, die had best de vlag kunnen dragen. Van het argu ment dat het de voorbereiding in de war zou sturen, ben ik niet erg onder de indruk. Die gasten zijn al een heel jaar met de voorbe reiding op die Spelen bezig, nou c/an gooit zo'n vlaggen- periode echt geen roet in het eten. En die ceremonie duur de heus niet zo lang hoor. Kennelijk bestaat vader landsliefde niet meer. Mis schien heeft het wel te maken met de oprukkende commer cie. Ik kijk er natuurlijk van een behoorlijke afstand te genaan, maar ik krijg de in druk dat het zeker met die schaatsploegen ieder voor zich is. Die ploeg van Peter Mueller vindt het heus niet zo erg als de concurrentie slecht presteert. Ik volg de Spelen op de voet. Het schaatsen spreekt me het meeste aan, maar dat komt natuurlijk omdat we het bij die sport zo goed doen. Verder vind. ik ijs hockey wel aardig, maar de meeste wedstrijden zijn 's nachts. Dat schiet niet op, daar blijf ik echt niet voor op. Het voetbal gaat natuurlijk voor. Ik moet me goed verzor gen en daar hoort een goede nachtrust bij. Het is niet meer zoals vroeger, toen ik nog bij Sparta speelde. Dan was het elke week feest. Ik zit nu in een belangrijke fase in mijn carrière. Ik ben uitgeleend aan NEC en moet in vier maanden tijd een contract zien te verdie nen, bij NEC of bij een andere club. Ik mag voorlo pig niet klagen. Vijf wedstrij den gespeeld, drie keer gewonnen, één keer gelijk en één keer verloren. En dat op mijn oude dag. De Zeeuwse profs doen het so wieso niet zo slecht in hun nadagen. Als je die Van Vos sen bezig ziet bij De Graaf schap, die is aan zijn tweede jeugd begonnen. Ja, en mijn broer Gérard is natuurlijk aan een heel sterk seizoen be zig, al ging hij zaterdag raar in de fout, met die handsbal. Hij zegt dat het een reflex was, maar daar geloof ik niks van, die rode kaart was te recht. Ik denk dat-ie gewoon moe was. Dennis de Nooijer De verbale strijd leidde in janu ari tot een voorlopige piek. Tij dens het EK allround in Erfurt zette Friesinger voor de Duitse tv-camera's haar vraagtekens bij de griep die Pechstein in de aanloop naar het titeltoernooi zou hebben gehad. „Ze was ken nelijk niet ziek genoeg om de 5000 meter te kunnen winnen", zei Friesinger. Pechstein rea geerde als door een horzel gebe ten. „Dit zijn wel ongelooflijk kinderachtige opmerkingen." Pechstein kreeg gisteren haar revanche. Ze staat er altijd bij de Olympische Spelen. In 1992 in Albertville was ze nog een jong, anoniem talent en pakte ze al brons. In 1994 in Lillehammer en vier jaar later in Nagano kaapte ze het goud op de vijf kilometer weg voor Gunda Niemann-Stir- nemann. Pechstein, getraind door Joachim Franke, kan zich als geen ander op één evenement focussen. De andere wedstrij den in het seizoen tellen dan niet. Voor Groenewold zijn het de eerste Olympische Spelen. Ook in haar geval blijkt de door Ge rard Kemkers uitgedokterde opbouw zeer heilzaam. Groene wold: „Toen ik Anni zag rijden wist ik dat er een wereldrecord nodig was voor goud. Ze maakte deze week gebruik van de diensten van een Neder landse chiropractor in Salt La ke City. Die zorgde ervoor dat haar chronische rugproblemen, waar ze ook dit seizoen danig last van had, werden verholpen. Gerard Kemkers: „Ze had rug pijn bij de olympische trials in Heerenveen, maar daar hebben we sindsdien hard aan gesleu teld. Mijn blijdschap is zo groot dat ik hier wel kan staan sprin gen. Dit was spannender dan de rit gisteren van Jochem Uytde haage. Het was zo krap, maar ze reed een fantastische race." GPD Simon Ammann had niets te verliezen bij het schansspringen. foto Dan Chung/AP één dag voorbij. De stayer uit Woudenberg had zich alleen voor de vijf kilometer geplaatst en moet zich tevreden stellen met een olympisch diploma. Voor De Jong volgt nog een kans op eerherstel, over twee weken op de tien kilometer. Geert Kuiper, de coach van Bob de Jong bij TVM, stond voor een raadsel. „Ik denk aan een men tale oorzaak, want fysiek is Bob in orde", analyseerde Kuiper. ,Hij is misschien te veel favoriet voor deze afstand geweest. Dat geeft een behoorlijke druk. De Olympische Spelen zijn een apart fenomeen. Sommige schaatsers krijgen er een kick van, anderen bx-eken." GPD door Rob Kramp PARK CITY - Simon Ammann heeft gisteren in Park City voor een sensatie gezorgd door olym pisch goud op de kleine schans (90 meter) te veroveren. De twintigjarige Zwitser verwees de topfavorieten Sven Hanna- wald en Adam Malysz naar zil ver en brons. Voor Ammann betekende de overwinning de eerste in zijn korte loopbaan, voor Zwitser land het eerste olympische goud ooit bij het skispringen. De nieuwkomer uit Grabs had sprongen van 98 en 98,5 meter en werd gewaardeerd met 269 punten. Hannawald sprong 97 en 99 meter en kwam 1,5 punt tekort. Malysz tekende voor 98,5 en 98 meter en kreeg 263 punten. Bookmakers De sensatie tekende zich al in de eerste manche af. Ammann nam de leiding voor Hannawald en Malysz. De Duitser stond bij de bookmakers nummer één. Hij was rond de jaarwisseling de eerste springer die alle wedstrij den in de vierschansentoernee op zijn naam bracht. Malysz stond nummer twee. Hij was de regerend wereldkampioen, de houder van de wereldbeker en de aanvoerder in het huidige klassement. En Ammann? Ammann stond voor de eerste keer dit seizoen drie keer op het podium met twee tweede plaatsen en een derde. Maar zijn voorbereiding op de Spelen was in de war ge gooid door blessures aan rug en hoofd. Hij maakte in januari niet een sprong. Toch werd hij naar Salt Lake afgevaardigd met het oog op de landenwed- strijd. De jeudige Zwitser debuteerde vier jaar geleden in Nagano op 16-jarige leeftijd met de 35e plaats op de kleine en 39e op de grote schans. Op het WK van '99 werd hij 26e. Het WK van 2001 in Lahti miste hij door een bles sure. Zijn beste prestatie in de wereldbeker was tot dit seizoen de 45e plaats. Die Ammann stond volkomen onbevangen op de kleine schans. Druk kende hij niet, hij had niets te verliezen. Ook na de eer ste rondgang sloeg de stress niet toe. Hij zag Hannawald bij zijn tweede sprong na 99 meter lan den, Malysz na 98 meter en be sefte nauwelijks dat hij bij een soortgelijke afstand de olympi sche kampioen zou zijn. Pas op het allerlaatste moment schoten de rillingen door zijn lichaam. Maar dat weerhield de jonge Zwitser niet perfect van de tafel te vertrekken. De 20.000 toeschouwers rond de schans hielden de adem in. De Zwitserse lichtgewicht (55 kilo) zweefde als een adelaar door de lucht. Na 98,5 meter zette hij zijn ski's in de sneeuw. De olym pische titel kwam als een shock. Hij kon geen woord uitbrengen. Zijn ploeggenoten rolden hem door de sneeuw en droegen hem op de schouders naar het podi um. RTR/ANP Ver. Staten Oostenrijk Duitsland Nederland Finland Noorwegen Zwitserland Italië Spanje Rusland Frankrijk Tsjechië Japan Polen £anada Goud Zilver Brons

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11