Piek wil extra geld en personeel PZC Brassband ONDA viert 75-jarig bestaan PZC PvdA stelt vragen over kwestie-Spar Grote partij heeft overal antennes MODELBOUWSHOW $eme% 15 Jongerenpodium moet uitgroeien tot cultureel centrum Rotterdamse bluesband in Vlissings café Staten niet wereldwijd te zien Auto brandt uit Jongetje aangereden In de auto ondanks verbod Netelenbos gaat alsnog naar tunnel Vlissingse chirurgen naar Ambon Woninginbraak in Goes Ruilmiddag voetbalspullen Voorlezen op sprookjeszolder PvdA agenda 10e NEDERLANDS GROOTSTE ZAT. 16 ZON.17 ZEELANDHALLEN GOES zaterdag 9 februari 2002 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De PvdA- fractie in Middelburg eist op heldering van het college van B en W over de zaak Spar van dei- Hoek. Ze wil weten of het ge meentebestuur op de hoogte was van de inhoud van een brief die de advocaat van de oud-bur gemeester aan de advocaat van de gemeente heeft gestuurd. Daarin wordt gerefereerd aan afspraken tussen commisaris van de koningin W. van Gelder en L. Spar van der Hoek over zijn afvloeiingsregeling. „Uit de informatie die op tafel ligt, is niet meer duidelijk hoe het zit", zegt fractievoorziter W. Kooiman. ,,Er is informatie van het ministerie, van de commis saris en van de gemeente. Als je die op elkaar legt, klopt er iets niet. In schriftelijke vragen verzoekt de PvdA het college de zaak uit te leggen. Raadsman R. Duk zei in een re actie op het vonnis van de recht bank deze week dat hij de advo caat van de gemeente in een brief van 11 juli 2000 had geïn formeerd over de afspraken. Van Gelder had Spar van der Hoek beloofd dat hij niet ontsla gen zou worden voor er overeen stemming was tussen hem en de gemeente over een afvloeiings regeling. Dat staat overigens ook in een brief van 7 j uli, waar van hij een afschrift aan de ge meente heeft gestuurd. De PvdA vraagt of het college op de hoog te was van het bestaan van de brief en op welk tijdstip men er kennis van heeft genomen. Als de advocaat van de gemeente het college over de inhoud heeft geïnformeerd, vraagt de partij, hoe het dan is te verklaren dat wethouder J. van Dijk-Sturm in de gemeenteraad heeft aange geven dat Spar van der Hoek niet op voorstellen van de ge meente heeft gereageerd. Bovendien wil de PvdA weten of er contact is opgenomen met Van Gelder om de inhoud van de brief van Duk te controleren. Als dat gebeurd is, wil men we ten welk resultaat dat overleg heeft gehad. Als dat niet ge beurd is, wil men graag weten waarom niet. De PvdA vraagt ook of de commissaris aan leden van het college kenbaar heeft gemaakt dat er onderhandeld moest worden, voordat Spar van der Hoeks ontslag kon wor den verleend. Tenslotte vraagt de fractie waarom de aanspo ringen door het ministerie om te onderhandelen, genegeerd zijn. door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Podium De Piek wil uitgroeien tot een cen trum met een brede sociale en culturele functie. Daarvoor heeft het meer geld en personeel nodig. De Piek wil, naast de tra ditionele programmering, meer aandacht besteden aan andere muziekstromingen en publieks trekkers. Verder moet er naast muziek, aandacht zijn voor the ater, beeldende kunst en moder ne media. Momenteel werken er bij het poppodium twee mensen in deeltijd en iemand met een ge subsidieerde baan. „Het werk vergt veel meer", zegt N. Koole van De Piek. „We hebben drie mensen fulltime nodig." De ge subsidieerde baan moet worden omgezet in een normaal dienst verband, vindt ze. Die drie vaste medewerkers zijn minimaal no dig. Een groot deel van het werk, in de bar en de garderobe bij- VLISSINGEN - In het Vlissing se rock- en bluescafé Groen Licht treedt vanavond The Tre- vin David Band op. Deze blues formatie uit Rotterdam speelt covers van onder anderen Bud dy Guy, The Allman Brothers, Jimi Hendrix en Stevie Ray Vaughan. Daaxmaast staan en kele eigen nummers op het pro gramma. Het optreden begint om 21.00 uur. voorbeeld, wordt al gedaan door vrijwilligers. De gemeente Vlissingen erkent dat het perso neelsbestand uitgebreid moet woi'den. Een beslissing daar over is nog niet genomen. Bin- nenkox-t wordt bekend of er fox- matieplaatsen bij komen en hoeveel dat er zijn. De muziekpi'Ogrammering moet verstei'kt en verbetei'd woi'den, vindt Koole. Daaxwoor is j aaxi ij ks bijna 2 30 0 0 euro ex tra nodig. De Piek is altijd af hankelijk geweest van eigen in komsten, daardoor is het niet mogelijk geweest te investeren in vernieuwende acts. Als ge volg daaxwan is nooit aanslui ting gevonden bij een ander publiek, dat potentieel in Vlis singen wel aanwezig is. De Piek is te klein om echte publieks- trekkers te kunnen boeken. Subsidie Het podium heeft daarom zowel bij de gemeente als bij de pro vincie om subsidie gevraagd. Met de gemeente lopen nog on derhandelingen. „We gaan eerst aan de slag met popmuziek", zegt Koole. „Als er geld komt voor programmering, gaan we eei-st dat versterken. Van daar uit maken we uitstapjes. Hoe de extra activiteiten worden uitge breid, is afhankelijk van het geld. We doen nu ook al kleine dingen, zoals de exposities in het café." Plannen om met mu ziekworkshops en theater te be ginnen zijn nog even in de ijs kast gezet. De investeringen die de afgelo pen jaren in De Piek zijn ge daan, zijn op korte termijn vol doende. Anderhalf jaar geleden is het gebouw grondig gereno veerd. Op de lange termijn zijn nieuwe investei'ingen nodig, bijvoorbeeld in de licht- en ge luidsinstallatie. „De gemeente moet kijken wat men met De Piek wil", aldus Koole. „We kunnen een podium blijven voor jongerencultuui". Aan de andex-e kant wordt er nu gesproken over een vlakke vloertheatei'." Het is mogelijk dat De Piek daar een plek in krijgt, maar Koole vindt dat niet 'de meest gewilde op tie'. „Ik verwacht daar wat weerstand tegen zal zijn. We MIDDELBURG - Wie de onbedwingbai'e behoefte voelt om een vergadering van Provinciale Staten bij te wonen, zal toch echt zelf naar de Abdij in Middelburg moeten komen. Het voorstel van D66 om de beraadslagingen via internet uit te zenden, is gesneuveld. Om de politiek dichter bij de bux-ger te brengen, stelde D66 onlangs voor een webcam in de Staten zaal op te hangen. Hoeven de mensen niet meer te komen, maar kunnen ze vanachter hun bureau kijken. Gedeputeerde T. Poppelaai'S moet D66 teleurstellen. „Ons voorstel wordt om het niet te doen. We hebben geïnformeerd bij andei'e pro- vincies. De eerste keer kijken een paar hondei'd mensen en i-aakt het systeem ovei'belast. Heb je dat verholpen, dan slinkt het aantal kijkei's bij de volgende vergaderingen tot dertig." „Wij gaan ex-van uit dat als het echt interessant is, Omx-oep Zeeland wel komt met camera's." SEROOSKERKE - Gisteravond rond zes uur is op de Kadet- wegin Serooskerke een personenauto uitgebrand. De 58-jari- ge automobiliste uit de gemeente Schouwen-Duiveland kon op tijd de auto verlaten. De oorzaak is niet bekend. hebben een hele hechte club. Voor de medewerkers is het een beetje hun eigen zaak. Het is moeilijk die over te doen en er gens anders naar toe te moeten. Een groot deel van het werk in De Piek, zoals de bar, wordt gedaan door vrijwilligers. foto Lex de Meester MIDDELBURG - Op de Torentx-ans in Middelburg is gister- midag rond half vier een zevenjarig jongetje aangereden. Het Middelburgse jongetje stapte daar uit de bus en x-ende zonder te kijken de straat ovex-. Een dertigjarige automobilist kon hem niet meer ontwijken. Door de botsing kwam het jongetje ten val. Daax-aan hield hij een verwonding aan zijn lip over, die is behandeld in het ziekenhuis in Vlissingen. GRIJPSKERKE - Een 41-jaxige inwoonster van de gemeente Veere kon gistei'middag x-ond 13.00 urn- geen geldig rijbewijs overleggen toen ze werd aangehouden op de Hondegemseweg in Gxljpskerke. Dat was na een eerdere ovexlreding namelijk al ongeldig verklaai'd. De vrouw kx-eeg een px-oces-verbaal. DEN HAAG - Tweeënhalve week geleden kon zij er vanwege ziekte niet bij zijn, bij de officiële aankomst van de eerste tun nelboormachine in Ellewoutsdijk. Minister Netelenbos van Verkeer en Watei'staat maakt dat gemis volgende week goed. Zij komt donderdagochtend naar Zuid-Beveland. De tweede boor, Sara, moet dan in Ellewoutsdijk gearriveerd zijn na de ruim zes kilometer lange reis onder de Westex-schelde. VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen vergoedt de ver- blijfs- en reiskosten van een team van specialisten van Zie kenhuis Walchex-en en enkele begelexders die in april naar de Vlissingse zustex-stad Ambon gaan. Het gaat om een bedrag van in totaal ruim 16.000 euro. De delegatie zal ruim twee we ken belangeloos operaties uitvoex-en. GOES - Inbrekex's hebben dondex'dagnacht hun slag geslagen in een huis aan de Thorbeckelaan in Goes. De daders hebben twee fototoestellen, een gsm, een schouder tas en enkele honderden euro's meegenomen. De schade be draagt 1000 euro. MIDDELBURG - Pupillen en junioren kunnen woensdag 13 februari voetbalspulletjes rui len bij FC Dauwendaele aan de Kruitmolenlaan in Middelburg. De ruilmiddag is georganiseerd door een aantal vrijwilligers in de hoop het voetballen wat be- taalbaarder te maken. Ruilspul- letjes zijn: shirts, schoenen, sjaals, speldjes, programmabla den, stickers, foto's, albums, munten en telefoonkaarten met voetbalafbeeldingen. De ruil middag begint om 13.30 uur en duurt tot 16.30 uur. VLISSINGEN - Kinderen tus sen de vier en negen j aar kunnen iedere laatste woensdag van de maand terecht in de Vlissingse bibliotheek 't Spui voor een voorleesverhaaltje op de sprookjeszolder Elke maand wordt tussen 14.00 en 15.15 uur een ander sprookje voorgelezen. Voor de kinderen staat wat te drinken en wat lekkers klaar Zij kunnen behalve luisteren ook kleuren, knutselen en zin gen. De kinderen kunnen om 13.45 uur worden gebracht en weer opgehaald rond 15.15 uur REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Ellen De Vriend MIDDELBURG - De Christelij ke brassband Oefexxing na den Arbeid (ONDA) in Middelburg bestaat 75 jaar. De vereniging viert dit jubileum onder andere met een reünie, concert eix speci ale workshops. Het 75-jarig jubileum wordt za terdag 30 maart bescheiden ge vierd met een x-eünie voor leden, oud-leden en genodigden. Daarvoor zijn al zo'n hondex-d oud-leden getx-aceerd, evenals een heleboel oude foto's. Zater dag 11 mei volgt een jubileum- concext in de Concext- en Ge hoorzaal in Middelburg. Aan dit conceit werkt de Britse The Hathern Band mee, waar ON DA een goed contact mee heeft. Verder neemt ONDA dit jaar de organisatie van het Brassband Festival Middelburg op zich. De vereniging heeft hoge ver wachtingen van de optredens van de verschillende Zeeuwse bx'assbands op zaterdag 1 juni. Ook kijken de muzikanten uit naar de workshops voor trom bones, euphoniums, tuba's en de workshops klein koper klassiek en populair op zaterdag 5 okto- ber. De dag wordt afgesloten met een optreden van MfiS Brassband Limburg. Strubbelingen De eerste bestuursvergadering van ONDA werd in september 1927 gehouden, zo staat in een oud schriftje te lezen. In de be- ginjaren was het een fanfare met uitsluitend mannelijke le den. Een commissie schafte de eerste instrumenten aan en kocht lessenaars voor de muzi kanten. Het eerste jaar waren ex- bij de fanfare veel strubbelin gen. Er moesten boeteheffingen voor laatkomex-s en wegblijvers wox-den ingesteld. Ook werd be sloten voortaan rooms-katho- lieke leden te weigeren. ONDA wei-d een graag geziene gast bij talrijke buurtfeesten en 'deed aan verschillende con coursen mee. In 1934 werd voor ieder lid een pet aangeschaft; het begin van het uniform. De Tweede Wereldoorlog gaf ONDA bijna de nekslag. En ook daarna ging het niet goed met de fanfare. Toen er nog maar acht leden waren, nam voorzitter Van Kamer zelf de dix-igeerstok ter hand, wierf twintig nieuwe leden en begon van voren af aan. Het verhaal van de afgelopen driekwax-t eeuw is analoog aan dat van veel andei-e muziekver enigingen: leden die verhuizen, dix-igentwisselingen en weinig aanwas van jonge muziekanten. ONDA heeft het vaandel hoog kunnen houden, al blijft het moeilijk om jongeren binnen de vex-eniging te krijgen. „En te houden", vult althoornspeler Rinus Baan uit Middelburg aan. Hij is al vijftig jaar lid van ONDA. „Veel jongeren vertrek ken uit Zeeland. Ze spelen vaak maar een paar jaar mee in de band en willen dan weer iets an ders." Zelf kent Baan dat niet. Hij zou de gezelligheid niet wil len missen. De Middelburger is opgegroeid met muziek, net zo als veel van zijn familieleden. Toen hij trouwde wax*en negen familieleden lid van ONDA. Brassband Kort na het veertigjarig bestaan besloot het koi-ps over te gaan op brassbandbezetting. „Dat was omdat er weinig leden wa ren", weet Baan. „En voor een bx-assband is maar een bezetting van 24 muzikanten nodig. Een ander verschil is dat een fanfare wel saxofoons heeft, maar geen 'hout'." Inmiddels bestaat de bx-assband uit zo'n dertig muzi kanten van vijftien tot tachtig jaar. De brassband heeft een uit gebreide groep koperblazers en een kleine slagwerksectie. De muzikanten oefenen op vrijdag avond in het wijkcentrum Het Cittex-shoff in Sint Laurens. De muzikanten luisteren veel kerk- diensten muzikaal op, met als hoogtepunt de Kerst- en Paas- diensten. „Uit een vorig jaar ge houden enquête bleek dat de leden prijs stellen op de chi'iste- lijke grondslag van de vereni ging", vex-telt Baan. „Dat houdt in dat wij op zondag alleen op treden in de kerk." Euphoniumspeler Bert Over- wijk uit Goes vult aan dat de muziek van ONDA toch heel di vers is. „We spelen alles: van film- of musicalmuziek en num mers van Elton John tot con cours werken." Activiteiten De brassband heeft een aantal jaarlijks terugkerende activi teiten. Zo is er het optreden tij dens Dodenherdenking en op Koninginnedag. „We marche- ren tegenwoordig niet meer, maar tx-eden zittend op. Dat heeft niets te maken met te trots zijn om marsen te lopen. Som mige instrumenten zijn vrij zwaar en lopen hobbelt altijd. Ach, en eigenlijk kunnen we ook niet meer goed marchei-en", be kent Baan. Een andere vex'ande- ring' zijn de acht dames die lid zijn. Weliswaar een gering aan tal, maar dat is brassband eigen. Dirigent van het orkest voor volwassenen is Ger Blom. Voor het eveneens dertig muzikanten tellende jeugdorkest zwaait Piet Baan de dirigeerstok. Ver der heeft ONDA nog een samen- spelgroep en een kwintet met enkele talentvolle musici uit de brassband. Brassband ONDA uit Middelburg speelt tegenwoordig niet meer op straat. door Edith Ramakers Samen leven in Vlissingen, Oost-Souburg en Ritthem. Met die leus opent de Partij van de Arbeid haar verkiezingspro- gramma 2002-2006. „Natuur lijk hebben we altijd al gevon den dat de gemeente meer is dan de binnenstad. foto Lex de Meester Kijk trouwens maar wat er al lemaal al is ge ïdealiseerd in de dorpen of an- dere wijken. Maar er zijn paitij- en die suggereren dat politici daar geen oog voor hebben. Vandaar dat we onze campagne breed neerzetten", zegt E. Wal- rave-Troost, fractievoorzitter van de PvdA en nummer drie op de verkiezingslijst. De PvdA zegt zich niet, zoals nieuwkomer Partij Souburg- Ritthem, 'te richten op een deel van het ge heel'. „Waar om zouden we een probleem dat in Sou burg speelt, anders behan delen dan in andere delen? Een grote par tij als de PvdA heeft overal haar anten nes." Walrave- Troost verklaart het algemene belang met een kwestie die mo menteel in de Soubui'gse wijk Schoonenburg speelt. Een aan tal wijkbewonei's heeft moeite met de ondergrondse huisvuil containers. Ze verlangen texrug naar de bovengrondse contai- nei's. „Daarover hebben we on langs in de commissievergade ring gesproken. De raadsleden vinden dat het een goed sys teem is. Elders in de stad wer ken de ondergrondse containers uitstekend. We moeten de voor delen overbx-engen op de be woners van Schoonenburg. En het systeem verduidelijken. Soms betekent het dat we sommigen haast moeten herop voeden; dat er bijvoorbeeld geen fiets in de ondei'grondse container gegooid kan worden." De PvdA wenst niet te handelen naar de waan van de dag. De huidige wethouder C. de Keijzer en de nummer één op de verkie zingslijst zegt daarover: „We moeten naar de burgers luiste ren, maar tegelijkertijd richting geven aan de stad. Dat mag van ons verlangd worden en daarop willen we afgerekend worden." Het is volgens hem de kunst om te reageren op ar gumenten die er te doen. „Die wezenlijk zijn. Want luister je louter naar idealistische items dan ligt besluiteloosheid op de loei-." Mooie projecten zouden dan nooit gerealiseerd zijn. „Dan dui'f je geen zwembad te bouwen; open je geen biblio theek; laat je dat museum zitten omdat het alleen voor een kleine laag van de bevolking intei'es- sant is; zeg je nee tegen het woonwagen locaties." De PvdA wil dat nieuwe vormen van burgerpartici patie in de po litieke com missies en raadsvergade- ringen worden ondei'zocht. „Want de in teractie met de bevolking is be langrijk", zegt De Keijzei'. De VVD-Middelburg houdt dinsdagavond 12 febi'uari een openbare verkiezingsbijeen komst in hotel Arneville. Tijdens deze bijeenkomst pi'e- senteert de liberale partij het verkiezingsprogramma 2002- 2006 en kunnen belangstellen den kennismaken met de kandi daten voor de komende gemeen teraadsverkiezingen. Joan van Dijk en Erik de Visser gaan daai'na in op reacties en vragen van bezoekers. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. (Advertentie) OPEN: 10.00 tot 18.00 uur TOEGANG: 6,= p.p. 3.50 kind 4-12 jaar INFO: 0113 - 221020 ^show' 700 CLUBLEDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15