Enron gebruikte fiscus Nederland PZC Aids kan stuikelblok Mbeki worden Bedrijf richtte dochters op Ierse verdachte van aanslag vast Copiloot slaat lastige passagier neer met bijl Argentinië zet mes in aantal Kamerleden Bisschop zet Spaanse priester uit ambt wegens homoseksualiteit Benauwde momenten op de kermis Fietsen door Bogota Helikopter stort neer in Tsjetsjenië Cannabis tegen stress Kerncentrale Tsjechië tijdelijk stil Lijken gevonden in grot in Rome Beeld Thatcher toch in Lagerhuis VS verklaren conventies van Genève alleen van toepassing op Taliban Belgische leger zou smeergeld hebben gekregen Milosevic eist bijstand bij Nederlandse rechter vrijdag 8 februari 2002 van onze redactie buitenland AMSTERDAM - De met veel ge raas omgevallen Amerikaanse energiegigant Enron heeft op grote schaal Nederland ge bruikt als belastingparadijs. Volgens gegevens van beurs- waakhond SEC (Securities and Exchange Commission) zette Enron in ons land ruim 14b dochterbedrijven op, zoals En ron Colombia Energy. Nederland heeft voor buiten landse bedrijven een aantrek kelijk belastingklimaat. Dat uit zich onder meer in een omvang rijk internationaal verdragen- netwerk en een vaak gunstig uitpakkende manier van bere kening van de belasting. In ons land zijn of waren dan ook klin kende namen te vinden, zoals Gucci of Pirelli. Postbus Het gaat veelal om sterk admi nistratief getinte bedrijfjes. Hoewel niet altijd gesproken kan worden van postbusmaat schappijen, komt het aantal personeelsleden veelal niet ver der dan een directeur en een se cretaresse. De gebruikte con structie werkt als volgt. Een Amerikaans bedrijf richt in Ne- LONDEN - De Noord-Ierse po litie heeft een 33-jarige man ge arresteerd wegens vermeende betrokkenheid bij drie bomaan slagen de afgelopen maanden in Birmingham en Londen. Dat meldt de BBC. Voor het hoofdkwartier van de BBC ont plofte een van de bommen. Nie mand raakte gewond. De verdachte is overgebracht naar Londen, waar hij in verze kerde bewaring is gesteld. De aanslagen worden toegeschre ven aan de The Real IRA.Dat is een radicale afsplitsing het IRA. ANP/RTR BUENOS AIRES - De copiloot van een Amerikaans passa giersvliegtuig heeft gisteren een passagier die de cockpit wilde binnendringen, neergeslagen met een bijl. Dat heeft een pas sagier van het toestel verklaard tegenover omroepbedrijf CNN. Het vliegtuig van de Ameri kaanse maatschappij United Airlines was onderweg van Mia mi naar de Argentijnse hoofd stad Buenos Aires. De passa gier, een Uruguayaan, stond enkele turen na de start op en be gon op de deur van de cockpit te bonken. Hij eiste een gesprek met de bemanning. Toen de deur het dreigde te be geven, ontstond een worsteling tussen de bemanningsleden en de boze passagier. De copiloot maakte daar met een flinke klap een einde aan. De bewusteloze man werd te ruggesleept naar zijn stoel en stevig vastgebonden. De piloot waarschuwde de luchthaven Ezeiza in Buenos Aires, zodat de luchthavenpolitie bij aankomst klaarstond om de indringer mee te nemen. Over de motieven van de Uru guayaan is niets bekend. Ook konden de autoriteiten in Bue nos Aires niet zeggen of de man gewapend was. United Airlines heeft de politieorganisaties FBI en Interpol ingelicht over het in cident. DPA/AFP/RTR BUENOS AIRES - De Argen tijnse regering en de gouver neurs van alle provincies zijn het er over eens geworden dat het aantal leden van het parle ment en alle andere vertegen woordigende lichamen met een kwart wordt teruggebracht. De maatregel is bedoeld om de regeringsuitgaven terug te brengen. Argentinië kampt met een schuld van 162 miljard euro. De Kamer van Afgevaardigden telt nu 257 leden en de Senaat 63 leden. Volgens een woordvoer der zijn de regering en de gou verneurs het er ook over eens dat de verkiezingen voor het na tionale parlement voortaan eens in de vier jaar worden ge houden. Nu wordt elke twee jaar de helft van de parlements leden gekozen. Voor zo'n veran dering is een veel tijd kostende wijziging van de grondwet noodzakelijk. DPA derland een dochter op. Deze dependance verstrekt een le ning aan bijvoorbeeld een Colombiaanse tak van de Ne derlandse dochter. De Colombi- anen mogen de betaalde rente over die lening van de winst af trekken. In Nederland wordt wel belasting betaald, maar dan wel op gunstige voorwaarden. Voormalig financieel-directeur van Enron, Andrew Fastow, heeft gisteren de lippen stijf op elkaar gehouden. Hij weigerde vragen te beantwoorden van de leden van een onderzoekscom missie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. Fas tow zei zich te beroepen op zijn grondwettelijk recht geen ver klaringen af te hoeven leggen die belastend voor hem kunnen zijn bij een eventueel strafpro ces. ANP/AFP/RTR door Henk van den Boom BARCELONA - De Spaanse pastoor José Mantero mag het priesterambt niet meer uitoe fenen, omdat hij openlijk heeft gezegd dat hij homosek sueel is. Zijn baas, bisschop Noguer heeft hem gisteren de wacht aangezegd. Het probleem is niet zo zeer dat Mantero homoseksueel geaard is, vindt de kerkvorst, want er zijn wel meer mensen die 'aan deze ziekte lijden'. De pastoor mag er volgens de prelaat alleen niet mee te koop lopen, en dat heeft hij wél ge daan. De 39-jarige homopas tor zegt dat hij zich door het geloof zelf verplicht voelde om zijn parochianen in Val- verde de Camino, een dorpje in het zuiden van Spanje, deelgenoot te maken van zijn geaardheid. Zijn bekentenis zou niets te maken hebben met een plotse linge verliefdheid. „Net zo goed als God me heeft geroe pen tot het priesterschap, zo heeft hij me ook aangezet om deze stap te nemen." Bij deze ene ontboezeming in de eigen parochiekerk bleef het natuurlijk niet. Een heel mediacircus, inclusief CNN, reisde af naar het dorp om het verhaal van de homoseksuele zielenherder op te tekenen. „Ik ben heus niet de enige", zei hij voor de camera's. „Ik zou een lange lijst van collega's kunnen opstellen die ook gay zijn." Mantero zit nu wel in de pro blemen. Behalve dat hij geen priester meer mag zijn, heeft hij ook geen inkomen meer. Maar zijn parochianen heb ben al laten weten, dat ze hem niet zullen laten verhongeren. Ze staan vierkant achter hun pastoor. GPD AALST - Kermisbezoekers kwamen gisteren vastte zitten in de Space Roller, een attractie op de kermis in het Vlaamse Aalst. Reddingswerkers en politiemensen hielpen de ongelukkigen om weer beneden te komen, nadat ze drie uur in hun stoeltjes hadden zitten wachten op de bevrijding uit hun benarde positie. foto Lieven van Assche/EPA door Eelco van der Linden PRETORIA - Het Zuid-Afri kaanse parlement heropent vandaag de poorten en presi dent Mbeki zal zijn 'State of the Nation' uitspi-eken. De druk op de man, die in 1999 het roer overnam van Nelson Mandela, is immens. „Als Thabo nu niet aids de oorlog verklaax-t en ba nen creëert, heeft hij in dit land geen politieke toekomst meer", stelt dagblad The Star Het beeld van Mbeki is niet ver anderd: onbegrepen in eigen land, maar excellerend daar buiten. Hij was prominent aan wezig op het Wereld Econo misch Forum om zijn Mai-shall- plan voor Afrika aan te prijzen. En er wordt geluisterd. Het her stelplan is het gespi'eksonder- werp voor zowel px-emier Blair, die dezer dagen door West-Afri- ka reist, als pi-esident Chiraq, die met 12 Afrikaanse staats hoofden om de tafel zit. Eén ding blijft, ook voor de buiten- wei'eld, een raadsel: Mbeki's twijfel over de relatie tussen hiv en aids, en zijn weigei'ing medi cijnen op grote schaal te ver strekken. Het schaadt zijn ima go. maar ondergraaft ook het principe van zijn eigen opvat ting dat als Afrika zorgt voor goed bestuur, de buitenwereld investeringen zal doen. Ook in New York begreep men niet waarom je met zeker vijf miljoen geïnfecteerde onderda nen, niet het roer omgooit. Zuid-Afrika werd aangeraden aanvragen in te dienen voor gel delijke steun bij de internatio nale steunfondsen. Het com mentaar van de naar de VS mee gereisde minister van Financi en, Trevor Manuel, dat geld niet hei, probleem is, vergrootte het ongeloof en deed het thuisfront bijkans ontploffen. Thuis is inderdaad alle geduld op. Ondanks een gerechtelijke uitspr-aak, artsen die rebelleren en partijgenoten die steeds va ker zwichten voor de druk van de publieke opinie, blijft de re gering bij haar omstreden standpunten. Vooral het veto over het toedienen van de goed kope medicijnen aan seroposi tieve zwangere vrouwen, wordt niet meer geaccepteerd. „Hij (Mbeki) moet nu absoluut plan nen aankondigen voor het red den van onze ongeboren kinde ren", schrijft het dagblad The Star. Zal hij het doen? Niemand die het weet. Mbeki is erg koppig, maar ook een politicus. Hij zal het opinieonderzoek gezien BOGOTA - Burgemeester Antanas Mockus van Bogota (1) en de Nederlandse ambassadeur Tennis Kamper fietsen door de Colombiaanse hoofdstad. Miljoenen inwoners van Bogota wandelden, fietsten, skeelerden of maakten gebruik van het openbaar vervoer tijdens de gisteren gehouden autoloze dag. Voordat de twee heren op de fiets stapten, vroeg een verslaggever aan Kamper of hij van tevoren had geoefend. „Ik ben een Nedexdan- der", antwoordde de diplomaat met een glim lach. „Ik ben praktisch geboren op de fiets." Op de autoloze dag mochten bussen en taxi's blijven rijden, maar konden bestuurders van privé-wagens een boete van 52.000 peso's (27 euro) vei*wachten. De autoloze dag, die al ternatieve vervoermiddelen moet promoten en de smog moet verminderen, is dit jaar voor de derde keer gehouden. foto Ariana Cubillos/AP MOSKOU - Door het neerstorten van een Russische helikop ter bij de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny zijn gisteren acht inzittenden gedood. Dat heeft een woordvoerder van de Rus sische geheime dienst FSB gezegd. De twee mensen die het ongeluk overleefden raakten zwaargewond. Volgens de FSB stoi-tte de helikopter neer van een hoogte van vijftig meter, kort nadat het toestel was opgestegen. Bij het raken van de grond ontstond een explosie. Het toestel was be trokken bij een zoekactie naar een andere helikopter, met drie inzittenden, die sinds 3 februari wordt vermist. Op 27 januari stortte in Tsjetsjenië ook al een Russische heli neer, met aan boord veertien militairen, onder wie twee generaals. AFP LONDEN - Vakbondsvrouwen in Groot-Brittannië hebben een nieuw argument aangevoerd om cannabis in hun land te legaliseren. Zij vinden dat de drug vrij verkrijgbaar moet zijn om sti-ess tegen te gaan. Bij cle komende vergadering van de vrouwenbond van de grootste vakbond van Engeland, Uni son, komt het onderwerp aan de ox-de. „Cannabis kan door vrouwen gebmikt worden om zonder calorieën werkstress kwijt te x-aken", heet het. Dit in tegenstelling tot andex-e ont spanners als bijvoox-beeld alcohol en chocolade. ANP PRAAG - In de omstreden Tsjechische kerncentrale Temelin heeft het beveiligingssysteem gisterochtend de eerste reactor stilgezet. Dat gebeurde tijdens een reguliere test van het 'se cundaire', niet-nucleaire systeem. De oorzaak bleek een de fect aan een schakelpaneel. Inmiddels draait de ï-eactor weer. Sinds Temelin in oktober 2000 in gebimik werd genomen, is de kerncentrale herhaaldelijk stilgelegd wegens mankementen. De kerncentrale staat op ongeveer 60 kilometer van de grens met Oostenrijk. Vanuit dit buurland en Duitsland wordt voortdurend aangedrongen op sluiting. DPA/AFP ROME - In Rome is een vei'borgen grot ontdekt met daarin ovex-blijfselen van tientallen Duitse militaix-en uit de Tweede Wereldoorlog. Romeinse kranten meldden gisteren dat het gaat om een mas sagraf dat tien meter onder de grond ligt. Voordat Rome in 1944 door de Geallieerden wex-d bevit jd, hebben de militairen er vermoedelijk geschuild voor een luchtaanval. De grot, aan de zuidwestelijke rand van de stad, moet door een bom zijn getx-offen, waardoor de Duitsers ingesloten zijn geraakt. Naar verwachting liggen er ook een vrachtwagen, wapens en ander oox-logstuig onder de grond. DPA LONDEN - Het Britse Lagei'huis heeft zijn reglementen ge wijzigd om een standbeeld van oud-premier Margaret That cher een plaats te kunnen geven in het parlementsgebouw. Volgens de oude ï-egels mag een portret of beeld van een min is- ter-president pas twaalf jaar na diens dood woi-den toegela ten. „Doorslaggevende factor is dat zij, of men haar nu bewondert of haat, de eerste vrouwelijke premier was en altijd zal blij ven", zei Dex-ek Conway, hoofd van de Lagerhuis-commissie voor huisvesting en openbare werken. De wetsverandering maakt een eind aan gênant geleur met het meer dan levensgrote (2,44 meter) standbeeld in Italiaans marmer. Het kwam zelfs zo ver dat het Amerikaanse plaatsje Lake Havasu City aanbood het beeld tijdelijk onderdak te bieden. AP hebben, volgens welke nog maar 31 pi-ocent vertrouwen in hem heeft. „Er is spi-ake vaneen gestage afkalving onder alle be volkingsgroepen", aldus onder zoeker Kim Cordey. Hij gelooft overigens dat ai-moede en werk loosheid Mbeki meer schaden dan aids. Met een rigoux-euze politiek van bezuinigen, inflatiebestrijding en het liberalisei-en van de markt heeft Mbeki veel respect afgedwongen. Hij heeft echter niet de investeringen, de nieuwe banen en de economische groei gekregen die volgens de hand boeken van IMF en Wereldbank de beloning voi-men van een dei-gelijke politiek. Globale neergang De Zuid-Afrikaanse economie doorstaat de globale neei-gang in feite goed, maar zal het ko mende jaar naar verwachting met minder dan 2 pi-ocent groei en. Dat is veel te weinig om de (zwarte) massa's te verheffen. Ongeduld en onvrede over de hoge werkloosheid (officieel 25,8 maar volgens sommigen 40 procent) hebben een gevaarlijk niveau bei-eikt. GPD BRUSSEL - Het Belgische leger wordt verdacht van hel aanne men van steekpenningen bij de verkoop van Miragevliegtuigen aan Chili. De Belgische justitie heeft in verband hiermee deze week een inval gedaan bij de generale staf van het leger. Daarbij werden documenten in beslag genomen. Dat hebben gisteren enkele Bel gische kranten geschreven. De Belgische staat verkocht de Mii*ages in 1994 aan de Brussel se vliegtuigbouwer Sabca. Dat bedrijf verkocht ze na een op knapbeurt met hoge winsten door aan Chili. Justitie beschikt over aanwijzingen dat er bij de ze transactie smeergeld is be taald. Ook bij Sabca heeft justi tie een inval gedaan. ANP van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Ameri kaanse president Bush heeft be sloten dat de Geneefse Conven ties van toepassing zijn op de Talibanstrijders die de VS ge vangen hebben genomen, maar niet op die van Al Qaeda, het terreurnetwerk van Osama bin Laden. Dat heeft de woordvoei'der van het Witte Huis Axi Fleischer gis- teren gezegd. Fleischer bena drukte overigens wel dat de VS beide groepen niet zal erkennen als krijgsgevangenen en dat de beslissing ook weinig zal veran- dei-en aan hun dagelijkse be handeling. Die blijft volgens de zegsman van Bush onveranderd 'goed'. Zouden zij wel de status van krijgsgevangenen krijgen, dan hebben de gevangenen tijdens verhoren het i-echt te zwijgen. Bovendien moeten krijgsgevan- genen volgens de Dei-de Geneef se Conventie, over de behande ling van krijgsgevangenen, di rect worden teruggestuurd naar hun land zodra cle vijandighe den zijn afgelopen. De VS hebben de afgelopen we ken veel kritiek gekregen op de behandeling van de gevangenen die worden vastgehouden op de marinebasis Guantanamo Bay op Cuba. Europese regeringen, waai'onder de Nederlandse, hebben de Amerikanen meei'de- re malen verzocht de strijdei-s van de Taliban en Al Qaeda als nog de status van krijgsgevan genen te verlenen. Diverse mensenrechtenox-gani- saties deden hun beklag over de omstandigheden waai'onder de gevangenen woixlen vastgehou den. De VS wuifden de kihtiek tot nu toe steeds weg en zeiden dat het om uiterst gevaarlijke gevangenen ging. AFP/DPA i'eidingen te werken. Eerder eis te Milosevic in een kort geding bij de rechtbank in Den Haag dat de Nederlandse overheid zou zor-gen voor zijn vrijlating. Het Joegoslavië Tribunaal heeft in zijn visie geen rechtsgrond om hem in hechtenis te nemen en te houden. De rechtbankpi'e- sident wees die eis echter af. Milosevic is tegen die uitspraak in beroep gegaan, maar het duuil nog even voor dit hoger beroep woi-dt behandeld. Recht Steijnen klaagde eerder in de brief aan Kok over de tegenwer king die hij van het tribunaal krijgt tijdens zijn bezoeken aan Milosevic in de gevangenis in Scheveningen. „De autoriteiten van het tribunaal stellen dat mijn toegang tot Milosevic niet als een recht maar als een gunst moet worden gezien. Ze verbo den me om papieren en docu menten uit te wisselen." Ook deze beperkingen zijn in Steijnens ogen een schending van cle rechten van de mens, die op Nederlands grondgebied plaatsvindt. Nederland staat die toe en is er ook verantwoor delijk voor. Kok antwoordde dat dit wat hem betreft toch al leen een zaak is tussen het tribu naal en Milosevic. ANP van onze redactie buitenland DEN HAAG - Slobodan Milose vic eist in een kort geding voor de rechtbank in Den Haag zijn recht op juridische bijstand op. De Joegoslavische ex-president wil voluit met zijn advocaten kunnen spreken en documenten uitwisselen met het oog op de procedure die hij bij het Euro pese Hof voor de recliten van de mens in Straatsburg heeft aan gespannen. De eis van de ex-president van Joegoslavië is gericht tegen het Joegoslavië Tribunaal en de Ne- dexiandse Staat. De zaak cliënt op 12 februari De Nederlandse advocaat van Milosevic, N. Steijnen, stelde premier Kok in november nog namens zijn cli ënt een ultimatum van tien da gen. Binnen clie periode moest de Nederlandse regering vol gens de raadsman een 'werkba re oplossing vinden', zodat zijn cliënt zich snel kan ver-zetten te gen zijn arrestatie in opdracht van het Joegoslavië Tribunaal. Milosevic bereidt via zijn team van advocaten daartoe een pi-o- cedure voor bij het hof in Straatsbui-g. Maar het tribu naal staat Milosevic volgens Steijnen nauwelijks toe om met zijn advocaten aan de voor-be-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5