Kamer steunt uitstel van stilleggen reactor VORSTELIJKE PZC Hermans erkent mogelijke hbo-fraude V00RDEELDAGEN Drie Michelinsterren voor Parkheuvel ECN-topman Saris vertrekt uit Petten Politieagent schiet tijdens schoolbezoek Grijs nieuws in kolommen HDC-kranten Groen onderwijs blijft pakkie-an van Landbouw Aantal werkende mensen bereikt de zeven miljoen Waterpompstation in druppel vorm Meldpunt voor klachten pensioen Geen hennep meer in Madurodam Twaalf jaar voor moordopdracht Man verwaarloost zijn paarden Verfbomgooier geeft verklaring Ministeries blunderden eveneens met ESF-geld vrijdag 8 februari 2002 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een meerderheid van de Tweede Kamer i s het eens met uitstel van de tijdelijke slui ting van de kernreactor in Pet ten. Zolang de reactor geen acuut gevaar vormt voor de omgeving mogen maatrege len er niet toe leiden dat de be handeling van kankerpatiën ten in gevaar komt, vindt de Ka mer. Tot opluchting van veel betrok kenen bij de crisis rond de kern reactor werd gisteren bekend dat ECN-directeur Saris per 1 september vertrekt. Hij wordt decaan aan de Universiteit van Leiden. CDA-Kamerlid Van den Akker noemde het 'het beste wat kon gebeuren'. Vakbond CFO kwalificeert het als een 'goede stap'. Onder het ECN- personeel zou een gejuich zijn opgegaan toen het vertrek van Saris bekend werd. In een debat in de Tweede Ka mer liet een aantal fracties gis teren merken dat de ministers HENGELO - Een pistool van een agent van de politie Twente is gisteren tijdens een spreek beurt op een basisschool in Hen gelo per ongeluk afgegaan. Er raakte niemand gewond en er brak ook geen paniek uit onder de kinderen. De politie gaat on derzoeken of ze de veiligheids maatregelen bij dit soort bijeen komsten moet aangescherpen. Zoals vaker bij spreekbeurten laat de politie ook het dienstpis tool zien. Normaal gesproken gebeurt dit zonder de patroon houder. In Hengelo was de pa troonhouder niet verwijderd, want de agent dacht dat hij de patronen eruit had gehaald. ANP HILVERSUM - De lezers van De Gooi- en Eemlander, het Leidsch Dagblad, het Haarlems Dagblad, de IJmuider Courant en het dagblad Almere kunnen in de loop van volgende week grijs gemaakte berichten in hun krant verwachten. Op die manier willen de redac ties laten zien welke berichten zouden verdwijnen door het schrappen van zestig banen. De directie van de kranten be raadt zich op een extern advies waarin wordt voorgesteld zestig van de 225 redactionele banen te schrappen. De redacties stel den eerder deze week, dat de di rectie van de Hollandse Dag blad Combinatie (HDC), waar de vijf kranten onder vallen, het advies naast zich neer moest leggen. De directie negeerde de eis en besprak het advies toch met het bestuur. In de ogen van de medewerkers is dat onaan vaardbaar, omdat een eerdere fusie tussen de kranten in de zomer van 2001 nog niet is ge- evalueerd en omdat de fusie bo vendien al twintig banen heeft gekost. Gisteren verscheen in alle kran ten een bericht van de gezamen lijke hoofdredactie waarin de lezers wordt uitgelegd waarom de redacties actie voeren. ANP DEN HAAG - Agrarisch onder wijs moet onder de verantwoor delijkheid van het ministerie van Landbouw blijven en niet worden overgedragen aan het ministerie van Onderwijs. Dit heeft de Raad voor het Lan delijk Gebied (RLG), een onaf hankelijk adviescollege, aan minister Brinkhorst (Land bouw) geschreven. Het groene onderwijs speelt vol gens de raad een belangrijke rol bijde ontwikkelingen op gebied van landbouw, natuur, land schap en voedsel. Overdracht naar het ministerie van Onder wijs zou ten koste gaan van de kwaliteit, vreest het adviesor gaan. De Onderwijsraad adviseerde in november 2001 de landbouw scholen en de landbouwuniver siteit onder het ministerie van Onderwijs te plaatsen. De groe ne scholen zouden dan meer kunnen samenwerken met an dere scholen. Brinkhorst geeft half februari duidelijkheid over de positie van groene scholen. ANP Pronk (Milieu) en Borst (Volks gezondheid) begin deze week wel wat zorgvuldiger hadden mogen opereren. Door de reac torleiding te vragen de zaak vandaag al dicht te doen, is er vooral bij kankerpatiënten on nodig onrust veroorzaakt, aldus WD'er Klein Molekamp. Deze onrust werd nog eens versterkt toen bleek dat Pronk en Borst de reactor een week later wilden stilleggen. Ook D66-Kamerlid Augusteijn vroeg zich af of' het wel nodig was aan te dringen op zo spoe dig mogelijke stillegging, nu blijkt dat het ook wel een weekje later kan. GPV'er Middelkoop en SGP'er Van der Staaij wilden weten of het nog wel nodig is de reactor stil te leggen. Het verzoek aan de reactorlei ding de zaak stil te leggen was 'uit voorzorg', zei Pronk. Pas de ze week werd duidelijk dat slui ting de levering van isotopen voor diagnose en behandeling van kanker in gevaar zou bren gen. Toestemming Tijdens het debat bleek dat Ne derland in feite niets te zeggen heeft over de reactor. „Petten is Europees grondgebied", aldus Pronk. Als de reactor om de een of andere reden moet worden stilgelegd, is het de Europese Commissie die daarvoor toe stemming moet geven. Zij deed dit maandag meteen na dat Pronk daarom had ge vraagd. Dat er in de top van het bedrijf dat de reactor exploiteert, NRG, onenigheid heerst, is voor Pronk 'een punt van grote zorg'. Maar hij vindt het niet zijn taak in te grijpen. De CDA'er Van den Ak ker had hierom gevraagd, om dat het managementprobleem de veiligheid binnen het bedrijf zou beïnvloeden. Overigens zette directeur W. Schatborn van de kernreactor gisteren vraagtekens bij de ga ranties die Borst en Pronk heb ben gegeven over levering van radio-isotopen. Het is nog maar de vraag of de levering gewoon kan doorgaan als de reactor in. Petten stil ligt, zoals de be windslieden stellen. De heropening van een reactor in Frankrijk is dan wel gepland voor 18 februari maar het is mo gelijk dat deze wordt uitgesteld, aldus Schatborn. ANP van onze redactie economie VOORBURG - De werkgele genheid in Nederland is ook vorig jaar verder gegroeid. Voor het eerst in de geschie denis werkten ineer dan ze ven miljoen mensen twaalf uur of meer in de week. Dit blijkt uit cijfers die het Cen traal Bureau voor de Statis tiek (CBS) gisteren heeft be kendgemaakt. Het aantal banen groeide in 2001 andermaal harder dan de beroepsbevolking. Daar door daalde de werkloosheid verder. De daling is ongeveer gelijk aan die van 2000, maar vlakt af in vergelijking met eind jaren negentig. In de afgelopen vijf jaar steeg het aantal werkende vrou wen met 530.000. Bij de man nen was dat aantal 340.000. Vorig jaar werkte 53 procent van alle vrouwen tussen de 15 en 64 jaar twaalf uur of meer in de week. Een decen nium eerder was dat nog 41 procent. Ook al neemt het aantal werkende vrouwen gestaag toe, het ziet er niet naar uit dat de vrouwen de mannen inhalen. Van de mannen werkt 77 procent. Ook vijftigers treden steeds vaker toe tot de arbeids markt. Voor het eerst was in 2001 meer dan de helft van de mensen tussen de 55 en 59 jaar meer dan twaalf uur in de week betaald aan het werk. In de eerste helft van de j aren negentig was dat nog 38 procent. De werkloze beroepsbevol king, daar rekent het CBS mensen onder die actief zoe ken naar een betaalde baan van minimaal twaalf uur en die direct kunnen beginnen, daalde vorig jaar tot onder het kwart miljoen. Dat is 3,4 procent van de beroepsbe volking. De potentiële ar beidsreserve, mensen die willen werken maar niet zoe ken of niet direct kunnen be ginnen, daalde met 50.000 tot 661.000 mensen. ANP LEEDSCHE RIJN - In Utrecht bevestigen dakdekkers blikplaten op het dak van een bijzonder vormgegeven pompstation van watermaatschappij Hydron. Vanuit het com plex zullen putten worden geslagen om grondwater te gebruiken voor de vinexlocatie Leidsche Rijn. De platgeslagen druppel wordt opgenomen in een Waterwinpark en gaat drink- en huishoudwater leveren. fotoTon Borsboom/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Her mans van Onderwijs heeft giste ren in de Tweede Kamer beves tigd dat het onderzoek naar eventuele fraude in het hoger beroepsonderwijs zich toespitst op zes hogescholen. Voorzitter F. Leijnse van de Hbo-raad kwam eerejer deze week met deze informatie naar buiten. Of er sprake is van frau de of overdreven creatief regel- gebruik wil Hermans niet zeg gen. Het accountantsrapport dat hier uitsluitsel over moet ge ven, komt over een kleine drie weken. De minister benadrukte nog maals dat scholen die serieus van fraude worden verdacht, zullen worden aangegeven bij het Openbaar Ministerie. Als andere hogescholen financieel zijn benadeeld door de inhalig heid van de 'zondaars', zal dit worden gecompenseerd. Het hbo kwam november vorig jaar in opspraak toen bleek dat er mogelijk was gefraudeerd met de inschrijving van buiten landse studenten. Volgens Leijnse is van stelselmatige fraude geen sprake. Maar het onderwijs dat sommige hoge scholen hebben geleverd, staat niet in verhouding tot het geld dat ze daarvoor van de rijks overheid hebben gekregen. Ge- door Maarten van de Rakt ROTTERDAM - Voor het eerst heeft Nederland een drie ster renrestaurant. Michelin kent het Rotterdamse Parkheuvel van chef-kok Cees Helder (54) een plaats toe in de wereldtop. De derde ster is voor Helder de bekroning van vele jaren ko ken op topniveau. In 1990 ver diende hij in Parkheuvel zijn eerste ster en in 1995 de twee de. Daarvoor had hij al een ster achter zijn naam staan als chef-lcok van Beukenhof (Oegstgeest), Chevalier (Delft) en Rozenrust (Leidschen- dam). Koesteren In de nieuwe Michelingids is kwistig met sterren gestrooid. In totaal telt Nederland nu 62 sterrenrestaurants, tegen 56 vorig jaar. Zeven restaurants mogen twee sterren op de gevel plakken; 54 zaken koesteren hun ene ster. La Rive (Amster dam) met chef-kok Edwin Kats kreeg er weer eentj e b ij en is in twee jaar tijd terugge- klauterd naar de twee-ster- renstatus. Toine Hermsen (Maastricht) daarentegen zak te van twee naar een ster. Elf nieuwkomers met één ster telt de gids. Dat zijn Vermeer, Van Vlaanderen, Vossius, Ya- mazato (alle Amsterdam), De Chef-kok Cees Helder gisteren voor zijn restaurant Parkheuvel in Rotterdam Echoput, Calla's (Den Haag), Paul van Waarden (Rijswijk), Olivio (Harderwijk), Tout a fait (Maastricht), De Swaen (Oisterwijk) en Cordial (Oss). Buiten de boot zijn gevallen: De Mariënhof en De Rötisserie (Amersfoort), Het Jachthuis foto Koen Suyk/ANP (Hoog-Soeren), De Engel (Rot terdam) en Helianthushof (Uden). GPD pagina 17: Interscaldis DEN HAAG - De Nederlandse Bond voor Pensioenbelangen (NBP) is een meldpunt begonnen voor klachten over de in dexeringvan pensioenen. Ieder jaar verhogen de fondsen hun uitkering met een bepaald percentage, ongeveer gelijk aan de inflatie of loonstijgingen. Maar door het slechte beursjaar kunnen sommige pensioenfondsen dat niet betalen. Enkele fondsen hebben al aangekondigd de pensioenen dit jaar niet of nauwelijks te verhogen. Volgens de bond, goed voor 25.000 leden, weet echter geen enkele instantie hoeveel pensioenfondsen tot deze maatregel zijn overgegaan. ANP DEN HAAG - Madurodam heeft gisteren op last van de in spectie van volksgezondheid de vijf hennepplantjes uit de lo pende tentoonstelling Land van Oranje verwijderd. Het edu catieve deelthema 'gedogen' sprak de inspectie kennelijk minder aan dan de enthousiaste bezoekers. Na twee eerdere waarschuwingen werd nu gedreigd met boetes en gevange nisstraf. Daarom haalde Madurodam bakzeil; de miniatuur stad vond het risico te groot. GPD AMSTERDAM - De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren een 34-jarige vrouw veroordeeld tot twaalf jaar gevangenis straf. De rechtbank acht bewezen dat zij opdracht gaf tot de liquidatie van de 27-jarige Dorinda Despotovic. De Joegoslavische werd in 1996 doodgeschoten voor het kan toor van haar werkgever, de Joegoslavische luchtvaartmaat schappij JAT, in Amsterdam. De officier van justitie had vijftien jaar tegen de verdachte geëist. Ook haar kompaan hing die eis boven het hoofd, maar hij werd vorige week door de rechtbank vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. De schutter, de neef van de vrouw, kreeg eerder twaalf jaar. ANP STEENWIJK - De Landelijke Inspectiedienst Dierenbe scherming (LID) heeft tegen een 46-jarige man uit de gemeen te Steenwijk proces-verbaal opgemaakt vanwege ernstige verwaarlozing van zijn 23 paarden. De LID zei dat gisteren. Begin januari kreeg de man ook al een proces-verbaal en werd hij gesommeerd zijn sterk vermagerde paarden, die buiten liepen in de vrieskou, op stal te zetten. Twee van de paarden overleden vervolgens alsnog door de doorstane ontberingen. Toen de inspecteur van de inspectiedienst deze week opnieuw de stal van de Steenwijker bezocht, waren drie paarden er dermate slecht aan toe, dat ze in beslag zijn genomen. Hoewel de conditie van de overige dieren beslist nog niet optimaal is, was inbeslagname van deze paarden niet aan de orde. ANP AMSTERDAM - De verfbomgooier heeft gisteren onder het pseudoniem witte waterwerper een persverklaring afgege ven. De 27-jarige man gooide zaterdag, naar eigen zeggen een zakje met wit water naar de Gouden Koets, waarin prins Wil- lem-Alexander en prinses Maxima na hun huwelijk een rij toer maakten. „Het zakje water was niet tegen de personen gericht, doch op het instituut waar zij nu eenmaal in zitten. Het was dan ook een aanklacht tegen het omhulsel: de gouden koets", aldus de man. „Deze volstrekt onschuldige, symbolische daad stond voor de vrijheid van meningsuiting. Volgens de waterwerper is in Nederland iedereen gelijk, maar staan de Oranjes daar boven. „Ze krijgen onschendbaarheid en andere privileges mee, waar een ander slechts van droomt." ANP middeld krijgen hogescholen jaarlijks 4500 gulden per stu dent. De Antwerpse Karei de Grote- Hogeschool (KdG) laat weten hoe in de Vlaamse visie de vork in de steel zit. Sinds 1998 werkt de KdG samen met de hoge school van Breda. Belgische leerlingen kunnen een Neder lands hbo-diploma halen door onderwijs in eigen land te vol gen. Het Bredase bureau Op leiding en Ontwikkeling O&O verzorgt dit namens de Neder landse hogeschool. Wat de KdG naar eigen zeggen met wist, is dat hbo-instellingen in Nederland per uitgereikt di ploma worden gefinancierd. Er zou dus rij ksgeld'naar hoge scholen gaan voor Belgische studenten die nooit een dag in een Nederlandse instelling zijn geweest. Met vertrouwen O&O laat in een verklaring we ten het onderzoek van Hermans met vertrouwen tegemoet te zien. Volgens de Brabanders zijn de hogescholen zelf verant woordelijk voor de formele in schrijving van de studenten, de financiële afhandeling van het ministerie en het uitdelen van diploma's. Uit het Kamerdebat van giste ren bleek dat dezelfde construc ties wellicht in het universitair en middelbaar beroepsonder wijs zijn gebruikt. De meeste Kamerleden denken bovendien dat de O&O-constructie niet de enige dubieuze manier van ho gescholen is om aan extra geld te komen. Klacht Het Interstedelijk Studenten overleg (ISO) heeft inmiddels een klacht ingediend bij de In spectie van het Onderwijs over de O&O-constructie. Volgens de studentenbond hadden de visi tatiecommissies, die de hoge scholen in de gaten moeten hou den, de dubieuze praktijken eerder moeten opmerken. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Ook diverse mi nisteries zijn tussen 1994 en 1999 in de fout gegaan met de besteding van Europese subsi dies voor werkgelegenheids projecten. Dat schrijft de Al gemene Rekenkamer in een rap port over de subsidies uit het Europees Sociaal Fonds (ESF). Volgens de Rekenkamer hebben de ministeries van Onderwijs, Justitie, Landbouw en Volksge zondheid soortgelijke fouten gemaakt als Arbeidsvoorzie ning, de koepelorganisatie van arbeidsbureaus. Eerder werd bekend dat daar de deelnemers lijsten van scholingscursussen voor langdurig werklozen vaak niet deugden. Nu blijkt dat ook de ministei'ies deelnemerslijsten regelmatig niet goed hebben ingevuld en dus ESF-subsidies hebben ont vangen, terwijl ze daar volgens de regels geen recht op hadden. Zo is voor bepaalde groepen leerlingen subsidie uit het ESF- fonds aangevraagd, terwijl dat niet had gemogen. Grootse hap Het ESF-geld is bedoeld om langdurige werkloosheid te be strijden. Nederland heeft voor dat doel tussen 1994 en 1999 vanuit Brussel 923 miljoen euro ontvangen. Het meeste geld ging naar Sociale Zaken en Ar beidsvoorziening. Maar 220 miljoen euro van het totale be drag is door de diverse mi nisteries aan eigen werkgele genheidsprojecten besteed. On derwijs nam met 133 miljoen euro de grootste hap in beslag. Het departement van minister Hermans kwam vorig j aar in op spraak over de besteding van ESF-subsidies omdat de Twee de Kamer vreesde dat Hermans onderwijsbezuinigingen had opgevangen met ESF-geld. Vol gens de Rekenkamer is dat ech ter niet per se tegen de regels. Brussel eist namelijk dat het to tale bedrag dat Nederland aan ESF-subsidies ontvangt extra wordt gebruikt ter bestrijding van de werkloosheid. Hoe dat onderling tussen de ministeries wordt verdeeld, mag Nederland zelf weten.Voor het CDA is het rapport van de Rekenkamer aanleiding opnieuw te pleiten voor een parlementair onder zoek. Volgens het Tweede-Ka merlid Verburg laat het rapport zien dat jarenlang op „slordige, onzorgvuldige en onverant woordelijke" wijze omgegaan met de Europees subsidiegeld- .De Europese Commissie beslist waarschijnlijk in de tweede helft van volgende week hoeveel ESF-subsidie ze van Nederland zal terugeisen. De woordvoer der van eurocommissaris Dia- mantopoulou (Sociale Zaken) heeft dit gisteren gezegd. De be slissing valt in elk geval binnen twee weken, aldus de woord voerder. ANP Advertentie "Ik kom bij u thuis in uw nieuwe keuken een fantastisch diner verzorgen..." Qf uw keuken krijgt een granieten werkblad voor de prijs van kunststof. Qf u ontvangt een reischeque t.w.v. €750.- Maar let op: t/m zaterdag 9 februari! honderd en dén keukens, duizend en één Ideeén ETTEN-LEUR Lokkerdreef 33 Tel. 076-5017151 Ook gevestigd in: Hoofddorp, Reeuwijk en Beuningen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3