Postkantoor naar Axels stadhuis Politie speurt in Koewachtse grond 13 Ouderen gaan politici wensenlijstjes sturen Carnavalsdisco naar Vlaanderenhal ter voorkoming overlast Steltkluut op de bres voor oude bomen Jeugd Axel ziet hangplek niet zitten zeeuwse almanak Extra Gemeente biedt pand aan als alternatieve locatie Belg (35) verdronken in Goes Twijfel over onderzoek accommodaties sport Axel ZEEUWS-VLAANDEREN vrijdag 8 februari 2002 door René Hoonhorst HOEK - Politici in Zeeuws- Vlaanderen kunnen hun borst nat maken. De ouderenbonden beginnen een offensief. Alle partijen kunnen binnenkort wensenlijstjes van ouderenor- ganisaties verwachten. Zeeuws-Vlaanderen is een van de sterkst vergrijzende regio's van Nederland. Ouderen moe ten alleen al daarom een be hoorlijke vinger in de bestuur lijke pap hebben, vindt Poso, het provinciale samenwer kingsverband van ouderenbon den Door wensen kant en klaar te formuleren, kunnen partijen ze zo in hun verkiezingspro gramma's opnemen, luidde het advies van één der aanwezigen op een informatiebijeenkomst in restaurant De Braakman gis teren. Stichting Het Klaverblad (het Zeeuwse samenwerkingsver band van gebruikers van zorg en dienstverlening, waaronder ook Poso valt) hield de bijeen komst om met alle regionale bonden te praten over de opzet van seniorenraden of andere be langenvertegenwoordigers in de nieuwe gemeenten na herin deling. De huidige Kanaalzone gemeenten zijn al druk bezig met de oprichting van een senio- renraad. Het voordeel van zo'n raad boven een stichting of een los samenwerkingsverband is dat hij direct de officiële status van gemeentelijke adviescom missie heeft. Axel kent als enige Zeeuwse ge meente al een commissie oude renbeleid. De leden daarvan hebben goede ervaringen met belangenbehartiging als ad viescommissie en hebben de ou- derenorganisaties in Terneuzen en Sas bereid gevonden nu al na te denken over een gezamenlij ke seniorenraad. Eind van deze maand stellen de vertegenwoor digers uit de drie gemeenten een lijst met prioriteiten en aan dachtspunten op. De bonden in het oosten en westen van de re gio (waar nu een stichting en een vereniging actief zijn) zijn min der ver. Landelijk deskundige J. Klercq raadde de aanwezige veertig oudei'en aan vooral ook niet te veel energie te steken in het aan dragen van ideeën. Eerst moet duidelijk zijn of ambtenaren en politici iets in plannen en voor stellen zien. „Gemeenten moe ten zelf een ouderenbeleid op zetten. Laat ze voor je werken, ouderenorganisaties moeten vaker als werkgever van ge meenten functioneren", stelde Klercq. AXEL - Misschien moet de jeugd- en jongerenwerker ter plaatse wat activiteiten organi seren om de Axelse jeugd naar de hangplek aan de Zuidsingel te lokken. Dat idee opperde M. de Regt (PvdA) in de commissie sociale zaken, welzijn en onder wijs. De eind juni geopende hangplek is nog steeds niet populair. De j eugd hangt liever ergens anders rond. De Regt: „Moeten we de Zuidsingel misschien meer on der de aandacht brengen?" Hij wees er op dat er bij de opening van de hangplek leuke activitei ten waren en dat de jeugd er toen wel was. Vandaar zijn idee om verder te gaan met activitei ten. „Het kan een extra stimu lans zijn om er naar toe te gaan", aldus De Regt, die ook wilde we ten of de politie de hangplek wel genoeg onder de aandacht van de jeugd brengt. Wethouder J. van Schaik zei de suggestie van De Regt met de jeugd- en jongerenwerker te be spreken. Volgens hem denkt de politie op dit moment na over het hangplekkenbeleid en zal er strenger worden opgetreden te gen jongeren die zich misdragen in het Axelse centrum. „Ze kunnen de jeugd niet ver wijderen", hield Van Schaik de commissieleden voor. „Ze kun nen enkel schrijven." De com missieleden denken echter dat daarvan genoeg dreiging zal uitgaan om baldadige jeugd op andere gedachten te brengen. door Conny van Gremberghe SAS VAN GENT - De carna- valssichting De Betekoppen in Sas van Gent houdt de traditio nele carnavalsfestiviteiten voor de jeugd van twaalf tot achttien jaar dit jaar niet in de Roselaer, maar in de Vlaanderen. Door uit te wijken naar een gro tere zaal en het inhuren van een professionele organisatie com pleet met veiligheidsdienst hoopt de stichting te voorkomen dat er problemen ontstaan. Vo rig jaar leverde het jeugdcarna valsbal in De Roselaer behoor lijk wat overlast op voor de omgeving, omdat grote groepen jongeren niet in de zaal, maar op straat bleven hangen. Tevens werd er flink in softdrugs ge handeld. Volgens M. van der Hoofd van De Betekoppen was de cama- valsdisco in De Roselaer, die al sinds het midden van de jaren tachtig werd gehouden, uit zijn jasje gegroeid. „De carnavals disco trok steeds meer jongeren van buiten de gemeente en de zaal bleek te klein om iedereen te kunnen bergen. Daar kwam nog bij dat het festijn werd ge rund door vrijwilligers - die dat overigens jaren achtereen pri ma hadden gedaan - die niet meer bij machte waren om het toezicht te garanderen. In over leg met het Sasse jeugdplatform hebben we het voorbije jaar ge zocht naar een alternatief", zegt Van der Hoofd. Het alternatief is uiteindelijk een mega-carnavalsdisco in de Vlaanderen geworden. Het fes tijn van zaterdag 9 tot en met dinsdag 12 februari kost de stichting flink wat meer geld, maar dat vindt zij het meer dan waard. Zo denkt ook het ge meentebestuur van Sas van Gent er over. Reden voor de ge meente om een garantstelling te verlenen voor eventuele tekor ten. Regels De superdisco is tijdens de car navalsdagen van acht uur 's avonds tot één uur 's nachts toegankelijk voor de jeugd van af twaalf jaar. Wie eenmaal De Vlaanderen binnen is gekomen moet er rekening mee houden dat er niet zomaar in en uit gelo pen kan worden. Bij de ingang worden de entreekaarten inge nomen. Iemand die tussentijds de zaal verlaat en weer terugwil zal een nieuwe kaart moeten ko pen. Op die manier denkt de or ganisatie overlast buiten de deur te kunnen voorkomen. Voor het vervoer van en naar de Sasse hal huurt de stichting bussen van Connexxion in, die de plaatsen Terneuzen, Hulst, Axel, Westdorpe, Hoek, Philip pine, Zandstraat en Sluiskil zullen aandoen. Kaarten zijn via de website van de busmaat schappij te bestellen. Tijdens de disco-avonden is de politie in de omgeving aanwe zig. De gemeente hanteert een lik-op-stukbeleid. Ordever stoorders worden onmiddellijk bekeurd en krijgen een straat verbod voor de verdere duur van het carnavalsfestijn. De uitreiking van de vakan- tiekaarten voor het nieuwe jaar, onlangs hij een Wal- chers bedrijf, leidde tot ge mengde gevoelens hij een van de medewerkers. Zeker, het saldo aan vakantiedagen dat erop prijkte, stemde alleszins tot tevredenheid. De kwestie was alleen dat hem dit jaar geen extra vakantiedagen ivaren toegekend. Ouwelul- lendagen, placht hij die vroe ger te noemen, maar sinds hij op de leeftijd is aangeland dat hij er zelf voor in aan merking komt, heeft hij het liever over seniorendagen. Hoe hiermee om te gaan? Het ontbreken van de extra va- I kantiedagen viel enerzijds te duiden als een erkenning van zijn nog jeugdige uiterlijk. Aan de andere kant vond hij- trouw aanhanger van het syndicalisme als hij is-dat de vakbond niet voor niets heeft gestreden voor deze faciliteit voor iets oudere werkne mers. Hij besloot de zaak aldus aan te kaarten bij zijn chef: „Zeg, ik heb dit jaar geenjuniorda- gen gekregen." De bomen op de hoek Guido Gezellestraat/Hoofdweg kunnen met wat moeite tot een mooie entree voor de stad Terneuzen worden gemaakt, vindt De Steltkluut. foto Wim Kooyman door René Hoonhorst TERNEUZEN - De bomen in het wei landje op de hoek Guido Gezellestraat- /Hoofdweg (de N61) mogen niet wor den gekapt. De bomen, waaronder een aantal monumentale eeuwenoude fruitbomen, kunnen de sieraden van een nieuw in te richten parkje aan de rand van Terneuzen zijn. Door de aanwezige poelen op te knap pen, wat nieuwe hagen aan te planten en een wandelpad aan te leggen, heeft Terneuzen voor weinig geld een opval lende, mooie groene entree voor de stad. Dat idee lanceert natuurbeschermings vereniging De Steltkluut in een brief aan burgemeester en wethouders van Terneuzen. Het bestuur van De Stelt kluut maakt bezwaar tegen het afgeven van een kapvergunning voor 46 bomen op en om een voormalig boerenerf. Burgemeester en wethouders willen de bomen laten kappen om een extra vij ver aan te leggen naast de bestaande plas achter het Texaco-tankstation. De vijver is nodig om het hemelwater, dat niet langer via x'ioleringen mag worden afgevoerd, van het uitdijende indu strieterrein Handelspoort in te kunnen opvangen. Volgens het bestuur van De Steltkluut kan een eindje ten westen van de gekozen locatie makkelijk een extra vijver voor de opvang van opper vlaktewater worden aangelegd. Gemeentewoordvoerder D. Timmers meldt dat het weilandje voor de McDo- nalds-vestiging de gemeente als de meest logische voorkomt. Medewer kers van de plantsoenendienst hebben een driehonderdjarige taxusboom en een eeuw jongere fruitboom geclassifi ceerd als bijzondere bomen. Die twee bomen, die vlakbij de enkele jaren gele den afgebroken boerderij stonden, zou den moeten worden gespaard door een eilandje te creëren in de nieuwe vijver. Mooi parkje Bomenkenner en Steltkluutsecretaris L. Calle is weliswaar blij dat de ge meente niet rigoreus alle bomen tegen de vlakte wil werken, maar meent dat er betere oplossingen voorhanden zijn. „Behalve de twee bomen die de ge meente wil sparen, staan er meer bij zondere, eeuwenoude appel- en pex-en- bomen. Als Steltkluut spannen we ons al jaren in voor het terugplanten van hoogstamfnxitbomen en we vinden het dan ook zonde als gezonde exemplai'en van zo'n tweehonderd jaar oud worden gekapt. Samen met de wilgen en popu lieren die er staan, vormen de bomen een mooi parkje. Als ze in het voox'jaar in bloei staan, beleven duizenden pas santen die via de dx'ukke Guido Gezel- lestraat Terneuzen inrijden of over de N61 passex-en plezier aan de bomen De natuux'beschex-mingsvereniging heeft al bezwaar aangetekend tegen het kappen van de bomen toen de bestem mingsplanwijziging aan de orde kwam. Het bestuur van De Steltkluut vraagt het Ternexxzense college om geen beslis sing over het vexienen van een kapver gunning te nemen alvorens de bezwaarprocedure tegen de bestem mingsplanwijziging is afgewikkeld. GOES - Een 35-jarige man uit het Belgische Aalst is afgelopen woensdag in het water van de Grote Kade te Goes verdronken. Duikers vonden het levenloze lichaam van de Belg, die werk zaam was in Goes, 's avonds x-ond half twaalf. De Belg heeft zeer waarschijnlijk de hele dag in het water gelegen. 's Moigens ontving de politie een melding van iemand die een man in het water van de Grote Kade zag zwemmen. Toen de agenten bij de plek aankwamen, waren zowel de zwemmer als de melder verdwenen. Volgens po litiewoordvoerder J. van Mou- rick hebben de agenten vervol gens navraag gedaan in de buurt. „Maar niemand bleek iets gezien te hebben." Die avond werd x'ond half zeven de vermissing van de 35-jarige Belg gemeld. Nadat de politie enige infox-matie over de man had vergaard, werd de link ge legd met de zwemmer. Op ver zoek van de politie werd rond elf uur het duikteam van de Goese brandweer ingeschakeld. Een half uur later werd het stoffelijk overschot van de Belg gevon den. door Euqène Verstraeten AXEL - De fracties van de Christenunie en het CDA in de Axelse gemeenteraad twijfelen nog of ze wel 37.485 euro willen stoppen in een inventarisatie van de sportaccommodaties in de gemeente. Dat bleek gisteren in de verga dering van de commissie open- bare werken, spoxi en recreatie. „Wij vinden dat erg veel geld en we moeten dat toch nog eens in onze fx-actie bespreken", stelde D. Oggel (ChristenUnie). Ook CDA-er L. Mailinet wilde het voorstel mee terug nemen naar zijn fractie. Wethouder A. van Waes wees de commissieleden er op dat het bureau dat Axel in de ax-m wil nemen lang niet het duurste is, maar wel degene waar burge meester en wethouders het bes te gevoel bij hebben. Ook de sportvex-enigingen hebben vol gens de wethouder positief ge reageerd op de manier waarop het bureau het onderzoek wil aanpakken. Allereerst worden er interviews met de verenigingen gehouden om te weten te komen hoe die denken over hun eigen accom modaties. Vexvolgens komt het bureau met een objectief oor deel. Tenslotte moet dat alle maal uitmonden in een advies aan de gemeente. In tegenstelling tot Oggel en Martinet had P. Snoodijk (Ge meentebelangen Axel) geen moeite met het voorstel. „Dit ondei'zoek is gewoon nodig", betoogde hij. „Het is belangrijk dat we een compleet rappoxt hebben. Je doet het goed of je doet het niet." Knelpunten Volgens Martinet zitten de ver enigingen in de gemeente Axel al op een behoox-lijk niveau met hun accommodaties. „Kunnen we dat geld dan niet beter beste den om de kleine knelpunten die er nog zij n op te lossenin plaats van het in een duur rapport te stoppen", opperde hij. Van Waes wees er op dat het on derzoek ook gericht is op de toe komst, als Axel samen met Sas van Gent en Terneuzen fuseert. „In zo'n grote gemeente zal straks een echt accommodatie- beleid gevoerd moeten worden en dan is het goed dat er in elk geval een rapport over onze ac commodaties ligt." Bovendien, stelde Van Waes, kan Axel aan de hand van het rapport mis schien zelf nog wat probleem pjes oplossen. door Euqène Verstraeten AXEL - De gemeente Axel heeft haar stadhuis aangeboden als mogelijke nieuwe locatie voor het postkairtoor. Wethouder J. van Schaik deed het aanbod gis teren aan Postkantoren BV, naar aanleiding van het nieuws dat het huidige postkantoor moet verdwijnen. Het postkantoor is op dit mo ment ondex-gebracht bij de ves tiging van Albert Heijn aan het Szydlowskiplein. Exploitant Lxxitjens heeft het contract ech ter met ingang van 25 juni opge zegd. Postkantox-en BV moet dus op zoek naar een andex-e lo catie. „Ik heb contact gehad met Post kantoren BV", zegt Van Schaik. „Ik heb uitgelegd hoe wij in ons stadhuis wex-ken met publieks- balies en ruime openingstijden. Dat wij er op gericht zijn men sen die hier binnenstappen zo veel mogelijk service te verle nen." Bij Postkantoren reageex'den ze meteen enthousiast en vandaag al komt er iemand naar Axel om een kijkje nemen. Twee jaar geleden is het Axelse stadhuis flink verbouwd en toen is al geprobeerd naast de ge meentelijke dienstverlening ook andere functies binnen de muren te krijgen. Dit om het be zoek van inwoners aan het stad huis te stimuleren. Zo is bijvoor beeld de Stichting Welzijn voor Oudex-en er gehuisvest. „Tot vol le tevredenheid", aldus Van Schaik. Hij wijst er op dat steeds meer ovex-heden roepen dat er post kantoren in de kernen moeten blijven. „Ik denk dat wij hier aan een goede bijdrage kunnen leveren. Bovendien denk ik dat met een vestiging van het post kantoor in het stadhuis ook de continuïteit beter gewaarborgd is. We willen dan ook graag tot overeenstemmingkomen om het postkantoor in het stadhuis onder te brengen." In de bespx-ekingen over de ko mende gemeentelijke hex'inde- ling is afgesproken dat het stad huis in Axel open blijft. „We willen daar zoveel mogelijk ser vicepunten voor de nieuwe ge meente invullen", stelt Van Schaik. door Sheila van Doorsselaer KOEWACHT - Op het erf van een boerderij aan de Nieuwe Karnemelkstraat in Koewacht doen zich Dutroux-achtige ta ferelen voor. Met graafmachi nes, grondzeven en honden wor den sinds eergisteren het erf en de schuur uitgekamd. De Belgi sche justitie is er op zoek naar aanwijzingen over de moord op Yolanda Prinsen uit het Belgi sche Verrebroeck. De verdachte, Claudy Pierret (53), heeft jaren lang in een caravan op het erf van de Koewachtse boerderij gewoond. Het verminkte lichaam van Prinsen, postbode in Antwer pen, werd op 17 mei 1999 gevon den in de omgeving van La Ro che in de Ardennen. Zij was toen 2 9 en was op 21 oktober voor het laatst gezien in haar woon plaats. Het stoffelijk overschot van Prinsen verkeerde in verre gaande staat van ontbinding, was verstopt in een jute zak en de voeten ontbraken. Ten tijde van de verdwijning werd Prin sen vaker gezien met verdachte Pierret. De zaak is tot op heden onopgelost gebleven, maar de Belgische justitie houdt Pierret al langer in de gaten. Hij werd wel ondex-vraagd, maar nooit eerder officieel in staat van be schuldiging gesteld. De op dracht tot onderzoek in de zaak is gegeven door onderzoeks rechter W. van de Sijpe uit Den- dex'monde. Hij wordt bijgestaan door procureur des konings C. du Four. In Koewacht hoopt Van de Sijpe bewijsmateriaal te vinden Een politiehond wordt ingezet om aanwijzingen te vinden in de grond rond de Koewachtse boerderij. foto Wim Kooyman waai'door Pierret in de kraag gevat kan wox'den. Gisteren on derzochten mannen in pakken en met mondkappen op het per ceel tot op de vierkante centi meter-. De schuur wei'd leegge haald, alles werd in ki'uiwagens geladen en bekeken. Ook von den er graafwerkzaamheden plaats, maar tot nu toe werd nog niks gevonden. Het is mogelijk dat niet alleen bewijs in de zaak Prinsen wordt opgediept. De naam van Piex-ret wordt genoemd in nog een on opgeloste moord en een ver dwijning. Op 31 augustus 1976 verdween de Antwerpse der tienjarige Maddy Hollanders. Zij is nooit gevonden. Pierret zou destijds haar schoonbroer zijn geweest. Bijna twintig jaar later, op 20 januari 1995, werd in Vx-asene een lijk van een vrouw gevonden. Nader ondei-- zoek wees uit dat het ging om de 56-jarige Marie-Josée de Noc- ker. Zij was destijds de vriendin van Pierret en hij was het laatst met haar gezien. Pierret zou van origine afkom stig zijn uitBeveren. Jaren gele den vestigde hij zich in een cara van op het erf van de boerderij aan de Nieuwe Karnemelk straat. De boerderij zelf was ei gendom van een vriend van Pierx-et. De verdachte stond in de buurt bekend als een zonder ling, had geen contact met de omwonenden, maar hield er al tijd meerdere vriendinnen op na. Pierret vex-dween nadat de boerderij kortgeleden werd ver kocht aan een echtpaar. Zij heb ben niks met de zaak te maken. De familie Ernst, die schuin te genover de boerderij woont, heeft wel gezien dat er enige tijd geleden op het erf werd ge stookt. Weken lang werden ex- spullen verbrand. Wie het vuur voedde, is niet bekend. Informatiestop Hordes (tv- en x-adio-)joux-nalis- ten uit Nederland en België wa ren naar Koewacht afgereisd om de zaak te vex-slaan. Zij stortten zich en masse op Van de Sijpe, die de vorderingen van het onderzoek ter plaatse volgt. Waax-om de Belgische justitie Pierret niet eei'der heeft opge pakt en waar hij nu verblijft, kon hij niet zeggen. Ook wilde Van de Sijpe niet kwijt waar het ondei'zoeksteam precies naar op zoek is. Wel zei hij dat nu alleen wox'dt gezocht naar aanwijzingen over de moord op Prinsen. „Wat we ver der vinden,.is mooi meegeno men." De onderzoeksrechter heeft tot nader order een infor matiestop ingesteld. In de Nieuwe Karnemelkstraat heerst een zekere mate van on rust. Mevrouw H. Ernst is er niet gerust op „Ik vind het maar eng." Ook omwonende me vrouw G. Venneer heeft de ont wikkelingen met vex'bazing ge volgd. „Ik zag ze zaterdag al met een helikopter ovei-vliegen en infraroodfoto's maken. Maar wie had dit nu kunnen denken?" Een meisje dat de verrichtingen van de onderzoekers vanaf een afstandje heeft staan vol gen, weet het zeker:„Er zit hier nog wel iets of iemand in de gx-ond."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 37