Hoogbouw binnenstad Zierikzee Vergroeid met de fanfare Meulblok gaat voor raadszetel Schadeclaim stok achter de deur voor trage ambtenaren Gemeentelijke site wordt interactiever Zwaargewonde bij steekpartij Arensman Goes failliet Tholen vreest kosten dualisme Kliko's in brand gestoken Dieven vernielen kantoorpand Stationsbrug tijdelijk gesloten Veerhoek gooit balletje op om alsnog flats in Zierikzee te krijgen. Themamiddag over tolerantie PvdA bijeenkomsten Alpha-avonden weekenddiensten VVD vrijdag 8 februari 2002 SINT-ANNALAND - Bij een steekpartij gisteravond om streeks acht uur in een woning op de Javadijk in Sint-Anna- land is een man zwaargewond geraakt. Het slachtoffer is overgebracht naar het ziekenhuis waar hij meteen is geope reerd. De dader is nog voortvluchtig. De politie is een tech nisch onderzoek begonnen, maar kon gisteravond nog geen verdere mededelingen doen. GOES- Landbouwmechanisatiebedrijf Arensman in Goes is gisterenmorgen failliet verklaard. Twee weken geleden was uitstel van betaling aangevraagd en verleend. Het bedrijf kon toen de salarissen over januari niet uitbetalen aan de twintig werknemers. Daarvoor is inmiddels een oplossing gevonden. CNV-Metaaltechniek betreurt het faillissement maar richt zich op behoud van arbeidsvooi*waarden bij een eventuele overname. De bond denkt dat een overname wel haalbaar is. Arensman verloor een belangrijk dealerschap dat 70 procent van de omzet uitmaakte. Maandag overlegt de CNV-bond met de leden over de verder te nemen stappen. SINT-MAARTENSDIJK - Het gemeentebestuur van Tholen vindt dat er meer aandacht moet komen voor de kosten waar gemeenten voor komen te staan door de invoering van het du alisme. Slechts op kleine schaal wordt rekening gehouden met kostenstijgingen. Er zullen echter, is de verwachting, meer kosten om de hoek komen kijken. Onder meer de ambte lijke ondersteuning van raadsleden kost geld. De gemeente raad van Sliedrecht heeft vorig jaar een motie aangenomen waarin het ministerie van Binnenlandse Zaken wordt opge roepen maatregelen te nemen die voorkomen dat de financie ring van dualisering eenzijdig bij gemeenten wordt gelegd. Het Thoolse gemeentebestuur onderschrijft nooit moties van andere gemeenten. Omdat ze de vrees van Sliedrecht echter wel deelt, is ze van plan de kwestie aan te kaarten bij de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten en Vereniging van Zeeuwse Gemeenten. GOES - Op vier plekken in de Schumanstede in Goes zijn in de nacht van woensdag op donderdag kliko's in brand gestoken. De brandweer bluste kliko's. Over de daders is niets bekend. VLISSINGEN - Uit een kantoorpand aan de Mercuriusweg in Vlissingen is woensdag ingebroken. De buit bedroeg slechts enkele tientallen euro's, maarom deze te bemachtigen hebben de daders voor duizenden euro's braakschade aan het pand veroorzaakt. MIDDELBURG - De Stationsbrug in Middelburg wordt tij delijk gesloten voor gemotoriseerd vervoer. De stremming gaat in op 18 februari en duurt tot en met 22 februari. Voet gangers en (brom)fietsers kunnen de brug wel gebruiken. De oorzaak van de stremming zijn wegwerkzaamheden in het Stationsgebied. Om het verkeer te ontlasten wordt gepro- beerd om de Schroebrug in Middelburg voor het wegverkeer beschikbaar te houden. Tien minuten voor en na het hele en het halve uur wordt de Schroebrug niet bediend voor de scheepvaart De stremming voor cle scheepvaart duurt van 19 februari, 20.00 uur, tot en met 22 februari, 22.00 uur. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Hoogbouw in de r binnenstad van Zierikzee om het stedelijk aanzicht van de stad te versterken. Dit balletje I heeft wethouder C. Veerhoek opgegooid tijdens een bijeen- komst over de toekomst van Zierikzee. In tegenstelling tot de woontorens in Noorderpol der is dit idee voor bewoners wél bespreekbaar. De Sint Lievensmonstertoren, de Zuidhavenpoort, het Stad- huis, de Gasthuiskerk, de No- i helpoort, de Silotoren bij 't Sas, het (nieuwe) gemeentehuis en I de twee molens aan de Nobel- straat en het bolwerk: samen vormen deze gebouwen het her kenbare silhouet van Zierikzee. Het Schouwse college wil hier niet aan tornen, zo blijkt uit de Structuurvisie Zierikzee, maar vindt wel dat bij hoge uitzonde ring een blikvanger aan dit de cor kan worden toegevoegd. Op een discussiebijeenkomst gisterenavond kregen de bewo ners van de stad de kans op deze toekomstvisie te reageren. En hoewel de Schouwse fracties en bewoners zich eerder deze week nog unaniem uitspraken tégen cle twee woontorens voor Noor derpolder, belette dit wethou der Veerhoek (ruimtelijke orde ning) niet hierbij de discussie over de hoogbouw opnieuw aan GOES - In boekhandel De Ko peren Tuin aan de Keizersdijk te Goes wordt zondag 10 februari een themamiddag gehouden over het onderwerp Grenzen- loos tolerantie?!. De organisatie is in handen van het Humanistisch Verbond, af deling Bevelanden/Schouwen- Duiveland, samen met de afde ling Humanitas. Tijdens de mid dag vindt onder meer een dis cussie plaats over dit thema met schrijfster N. El Bezaz, leden van het Humanistisch Verbond en Humanitas en vluchtelingen werk. Aan vang 14.00 uur. te zwengelen. Niet in de buiten wijken, maar enkele hogere gebouwen in of tegen cle binnen stad aan stonden nu ter discus sie. „Dat lijkt mij niet mogelijk. Zierikzee heeft een beschermd stadsgezicht", was de eerste re actie vanuit het publiek op het proefballonnetje van Veerhoek. Ook anderen reageerden in éer- ste instantie sceptisch. De stad zou 'te klein' zijn voor zulke projecten. De stelling riep ook veel vragen op. „Waar (hoe hoog, red.) legt u dan de grens", wilde één van de aanwezigen weten. Voordat de discussie opnieuw kon ontaarden in een offensief tegen hoogbouw, greep de wet houder met extra uitleg in. In vroeger tijden kende de stad im mers meer hoge, van een afstand zichtbare gebouwen. „De stad is in de loop der jaren als het ware afgebrokkeld. Ik denk dat hoog teaccenten belangrijk zijn om Zierikzee te profileren als stad." Met een aantal hogere panden, die aan strenge eisen van archi tectuur voldoen, zou het onder- meer voor ouderen aantrekke lijker gemaakt worden in de binnenstad te wonen. Met deze uitleg bleek het onder werp wél bespreekbaar. Ook voor bewoners die zich woens dagavond nog fel kantten tegen de woontorens. „Een combina tie van oud-bouw en nieuw bouw moet best mogelijk zijn, maar we moeten daar wel voor zichtig mee zijn. Als het niet bij elkaar staat kunnen we het niet zo maar afbreken." Maar al wa ren de meningen nu wat genu anceerder, toch waarschuwde één van de bezoekers al op voor hand, dat bij 'een concreet plan voor hoogbouw' groepen bewo- ners zich opnieuw zullen mobi liseren. De wethouder gooide met zijn stelling slechts een bal letje op maar vindt wel dat een toekomstige raad goed over de hoogbouw moet nadenken. On dermeer in het kader van stede lijke vernieuwing bij ondermeer het stadhuis, Mondragon en op plekken in Malta. Veerhoek: ..Maar ik vind wel dat we die discussie eerlijk moeten voeren. Ik denk dat de huidige gemeen teraad een beetje allergisch is voor hoogte. We moeten die dis cussie met open vizier voeren." Dirigent Radewalt (links) en voorzitter Heijboer vinden het wel welletjes. foto Pieter Honhoff door Inge Heuff NIEUWERKERK - Dirigent Adri Radewalt en voorzitter Bram Heijboer uit Nieuwerkerk stoppen vanavond na respectie velijk 35 en 33 jaar met hun functies binnen Fanfare Korps Oefening en Uitspanning. Maar zo lang het nog lukt blijven ze wel hun toontje meeblazen. Zelf vinden ze dat ze vergroeid zijn met de fanfare. Dankzij opa's, vaders en ooms, die alle maal bij de fanfare betrokken waren, kregen Heijboer en Ra dewalt de muziek met de paple pel in gegoten. Dus dat zi] als jonge jongetjes een deuntje mee gingen blazen, lag voor de hand. De fanfare was toen nog een mannen aangelegenheid want het was ondenkbaar dat een vrouw bij de fanfare zou spelen. „Dat is pas een jaar of dertig ge leden voorzichtig begonnen," weet Adri Radewalt. „Maar bij een orkest als de Wiener Philarmoniker mag het nog steeds niet." „Bij ons is nu wel bijna de helft vrouw", bedenkt Heijboer, „de muziek zou niet meer zonder kunnen Er is meer veranderd, vinden de beide mannen. De muziek is professioneler geworden. Rade walt: „Als je vroeger een goede eerste comet had, met een solo bugel en een eerste bariton, dan had ]e al wel een goede fanfare. De andere muzikanten onder steunden deze partijen. Meer ei genlijk niet. Zo was de muziek nu eenmaal geschreven. Tegen woordig is elke partij even be langrijk. Dat maakt het lastiger maar ook voor iedereen leuker." Radewalt is amateurdirigent. Hij rolde 35 jaar geleden bij toe val in het vak. „Er is me toen wel een vier jaar durende dirigen tencursus aangeboden door het bestuur. Dat heb ik af moeten zeggen. Ik was net met een vier jarige opleiding in de aanneme- rij begonnen en dat ging voor. Twee cui-sussen werd me teveel. Maar als ik het ooit nog eens over zou mogen doen, dan zou ik voor de muziek kiezen." Tijdens de militaire dienst ko zen Radewalt en Heijboer voor de muziek. „Dat was zeker geen slechte tijd", lacht Heijboei". „Zestien maanden muziek ma ken. Dat is een unieke kans." Heijboer verlengde die periode met nog eens zes jaar spelen bij de Marine. Blazen doet hij nog steeds maar het lopen kost te veel moeite. „Ik deed graag rondlopen met de muziek, echt graag. Maar nu gaat het niet meer. Nu speel ik bij zittende muziek en de repetities. Radewalt groeide in die 35 jaar met de professionalisering van het dirigentenwerk mee. „Ach teraf bezien had ik al eerder als dirigent moeten stoppen. Vijf endertig jaar is echt te lang. Tien jaar is een mooie tijd, denk ik. Die beroepskrachten stappen meestal ook op na zo'n periode. Maar echt spijt heeft hij niet. „Het was wel heel leuk om te doen." door Marcel Modde ZIERIKZEE - De PvdA op Schouwen-Duiveland wil een financiële regeling instellen om ondernemers en burgers tege moet te komen, wanneer ze on aanvaardbaar lang moeien wachten op behandeling van door hen ingediende plannen. Volgens lijsttrekker A. van der Wouden is een dergelijke prik kel noodzakelijk om het ver trouwen in de lokale overheid te herstellen en het particulier initiatief niet verder te frustre- De huidige coalitiepartij trekt zich de kritiek aan dat particu lieren en bedrijven op Schouwen-Dui veland doorgaans veel te lang moeten wachten op afhan deling van hun plannen. De lang durige onzekerheid die zo ont staat bij de planindieners, werkt niet alleen frustratie in de hand, het betekent bovendien dat de bedenkers niet verder kunnen. Reeds gedane in vesteringen drei gen door die situa tie verloren te gaan. Dat kan anders, denkt de Partij van de Arbeid. Lijsttrekker Van der Wouden wil een regeling in het le ven roepen op basis waarvan ondernemers en bur gers de zekerheid wordt gebo den dat hun plannen binnen een 'redelijke termijn' serieus wor den bekeken. „In drie maanden tijd moet iemand bij de gemeen te toch in staat zijn het verzoek op z'n minst één keer uit de en velop te hebben gehaald en te CL kunnen aangeven wat er verder mee gaat gebeuren! Lukt dat niet, dan is het redelijk dat de indiener van dat plan bij de ge meente een rekening indient voor de kosten die hij in dat voortraject al heeft gemaakt. Zie het als een interne financiële prikkel om dit soort zaken, be ter dan nu het geval is, te struc tureren. Van een bedrijf accepteren wij als burger toch ook niet dat ze na een paar dagen nog steeds niets van zich hebben laten ho ren wanneer om een offerte is gevraagd. Dan stap je naar een andere leverancier. Bij een over heid kan dat helaas niet." De financiële prikkel is volgens Van der Wouden ookbedoeld om de gemeente met de neus op de feiten te drukken dat de lo kale overheid deel uit maakt van die- zelfde samenleving die met plannen komt. „Daardoejehettochalle- maal voor. Ambtenaren en be stuur moeten goed snappen dat zij dienstverlenend zijn en geen orgaan dat boven de rest zou staan." De PvdA-lijsttrek- ker vindt niet dat de gemeente met een dergelijke schadeloosstelling opdraait voor het ondernemersrisico. „Natuurlijk be staat altijd de kans dat een plan niet haalbaar wordt ge acht. Dat risico blijft voor die on dernemer. Maar het is toch van de zotte dat het risico op Schouwen-Duiveland al begint bij het indienen van het plan. Zou het wel op tijd in behandeling worden geno men...? Daar willen we nou vanaf." door Inge Heuff half december 2001 vertrokken is bij de gemeente. ZIERIKZEE - De nieuwe ge- „De afdelingen zijn zelf verant- meentelijke website op internet woordelijk voor het aanleveren wordt aangepast Volgende van de wijzigingen", verklaart maand worden andere pro- webmaster T. Wandel. „Maar gramma's geïnstalleerd. Vanaf het verwerken ervan in de site dan bevat de site meer actuele moet via mij lopen. Dat is een informatie en zijn bepaalde for- omslachtige werkwijze. Daar- mulieren vanaf internet te om zijn we op zoek gegaan naar downloaden. software die op een eenvoudige manier te wijzigen is. Dus ook De huidige site is op verschil- door mensen die verder niets lende fronten niet meer actueel, van de structuur van de site af- Als bijvoorbeeld bij Dienstver- weten." Wandel erkent dat het lening onder Bouwen en Wonen jammer is dat deze programma- wordt gezocht op Bedrijven, tuur niet direct bij de opzet van promotie en acquisitie, dan de website is toegepast. Nu moet blijkt dat belangstellenden nog er immers, drie maanden nadat steeds een afspraak kunnen ma- de site operationeel is, al weer kenmetdebedrijfscontactfunc- van software veranderd wor- tionaris. Terwijl deze man al per den. „Het is echter een vrij nieu- we ontwikkeling die vorig jaar nog in de kinderschoenen stond. Inmiddels hebben we een leve- rancier gevonden die dit kan le- dUlUd. veren." STREEKACTIVITEITEN NIEUWERKERK Dorpshuis, 19.30 uur: Muziek- en toneeluitvoering fanfare Oe fening Uitspanning; ZIERIKZEE - MFC, 19.30 uur: Discussie bijeenkomst fractie GroenLinks. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Formulieren De webmaster verwacht eind maart klaar te zijn. Vervolgens worden redacteuren aange steld, die verantwoordelijk zijn voor het actualiseren van de si te. De volgende stap wordt dan dat burgers bepaalde formulie ren rechtstreeks kunnen down loaden van internet. Om welke formulieren dat zal gaan, is nu nog niet duidelijk. ZIERIKZEE - De Hervormde gemeente (gewone wijk) in Zie rikzee begint woensdag 20 fe bruari een serie van tien alpha- avonden die wordt afgesloten met een weekend. Deze alphavorming is bedoeld voor mensen die meer willen weten over het christelijk ge loof, die pas christen zijn ge worden of die hun geloof nog eens vanaf het begin willen doordenken. Een alpha-avond gaat begint met een maaltijd, gevolgd door een inleiding over een thema. Daarna is er gelegenheid om in kleine groepen door te praten over vragen die de inleider aan reikt. Aan de orde komen vra gen als: wat is de zin van het leven, wat gebeurt er als we sterven, wie is Jezus en wat heeft hij met ons leven van van daag te maken? De avonden beginnen om 18.30 uur en worden gehouden in de hal van de J. L. de Jongeschool in Zierikzee. 9 en 10 februari 2002 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 SCHOUWEN-DUIVELAND Huisartsen: Zierikzee, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur. A.W. Audier, Noordgouwe, tel. (0111) 401480. Spreekuurvan 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek en Brouwers haven, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: L A. M. Bruel en J. J. Roth, tel. (0111) 691280, zat.: locatie Scharendijke: Dijk- straat 32 te Scharendijke, zon: Brouwer shaven: locatie Markt 32;, Spreekuurvan 11.30-12,OOuur en van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Oosterland, vrij. 17.00-ma. 08.00 uur: R. Smits, Molenweg 61, Oosterland, tel. (0111)641280. Tandartsen: S. De Smedt, Nieuwe Boogerdstraat 25, Zierikzee, tel.(0111)416066. Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheken: Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (0111) 412906, geopend za. van 09.00-12.30 uur en van 16.30 -17.30 uur. Zo. van 12.00- 12.30 uur en 18.00-18.30 uur Thuiszorg: Schouwen-Duiveland: Tel. (0113) 249111. Dierenartsen: Weekenddienstartsen Schouwen-Dui veland voor spoedgevallen bereikbaar via telefoon 412180. Spoedgevallen ge zelschapsdieren zaterdag 13,00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee. De ouderenbonden en de Stichting Welzijn Ouderen (SWO) houden donderdagmid dag 21 februari in het Tonnen- magazijn in Brouwershaven een politiek forum. De bijeenkomst is bedoeld om met name oude ren te laten kennismaken met de partijen die meedoen aan de ge meenteraadsverkiezingen op woensdag 6 maart en met hun politieke programma's. De ou- derenorganisaties formuleren stellingen aan de hand waarvan de discussies gevoerd kunnen worden. De leiding is in handen van dagvoorzitter A. Vogelaar, voormalig burgemeester van Bruinisse. Alle partijen die meedoen aan de verkiezingen op Schouwen- Duiveland hebben hun deelna me aan deze middag toegezegd. De bijeenkomst in het Tonnen- magazijn in Brouwershaven be gint om 14.00 uur. door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - Poli tiek is boeiend, vindt groente boer - tevens voorzitter van de Federatie van Ondernemers verenigingen op Schouwen- Duiveland - D. Meulblok uit Haamstede en daarom wil hij graag in de gemeenteraad. Meulblok staat op nummer zes van de WD-verkiezingslijst op Schouwen-Duiveland, maar probeert zoveel mogelijk voor keursstemmen te verwerven om zijn plekje in de raad veilig te stellen. De Schouwse VVD heeft nu zeven raadszetels. Meulblok vreest dat nieuwe spelers in het politieke veld als Leefbaar Schou wen-Duiveland en Alert! voor ver- schuivingen in de politieke verhoudingen kunnen zorgen. Inclusief zetelverlies voor de liberalen. „En dan zit ik als nummer zes van de lijst mis- schien net op de wip. Vandaar mijn actie." Meulblok gaat het vooral om naamsbekendheid. Bij de kiezers moet straks een schok van herken ning gaan als ze de lijst van de WD nalopen. Om dat effect te bewerk- stelligen is Meul blok begonnen met het plakken van posters met zijn eigen beeltenis in de Schouwse Westhoek. Binnenkort krijgen de kiezers nog een ansichtkaart met het portret van Meulblok in de bus. Meulblok schuwt de competitie niet, maar hoopt wel dat er snel wat meer leven in de brouwerij komt daar waar het de verkiezingen betreft. „Ik zie nu nog maar weinig verkie zingsposters en ik denk toch dat partijen én individuele kandi daten zich langzamerhand moeten gaan profileren." Ze kerheid dat zijn actie het ge wenste resultaat oplevert heeft Meulblok, realiseert hij zich, niet. „Maar dan ga ik in ieder Meulblok doet er alles aan om op 6 maart verkozen te worden. foto Pieter Honhof

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33