Geen vervolgstudie herindeling Poortambacht 11 krijgt na klachten ander gezicht 13 Fabrieksterrein komt na 145 jaar leeg te staan tr CrU'/Cr 't1 sa-C.» Agenten speuren in Koewachtse grond Plannen inrichting compensatiegrond roepen emoties op Stuurgroep acht fusie gemeenten Bevelanden nodig Raadsfracties wensen wel onderzoek meningen burgers over gemeente Belg (35) verdronken in Goes Snorfietser met slok te veel op zeeuwse almanak Extra PZC waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD vrijdag 8 februari 2002 door Rolf Bosboom GOES - De vijf Bevelandse ge meenten ontkomen op termijn niet aan een fusie. Binnen vijf tot tien jaar moeten zij samen smelten tot één gemeente. Dat stelt de zogeheten Advies groep die een toekomstvisie voor de Bevelanden heeft opge steld, in opdracht van het Be stuurlijk Platform dat de vijf gemeenten eind 2000 vormden. De Adviesgroep stelt dat de Be velanden in alle opzichten één geheel vormen. Momenteel staat de regio er redelijk goed voor, maar het gevaar van ver snippering ligt op de loer. Dat komt onder meer door de veelheid aan kleinschalige initi atieven die de gemeenten afzon derlijk ondernemen. Het 'afkal vingsproces' moet de komende jaren een halt worden toegeroe pen, stelt de Adviesgroep. An ders bestaat de kans dat de Be velandse samenleving op een bepaald moment tot het besef komt dat 'de identiteit van de ei gen regio verloren is geraakt'. Om dat doemscenario te voor komen moeten de vijf gemeen ten de handen ineenslaan. Een fusie van Goes, Noord-Beve land, Borsele, Kapelle en Rei- merswaal ziet de Adviesgroep als logisch en wenselijk.Een ge meentelijke herindeling die uit vrije wil wordt ondernomen, kan ook relatief snel worden ge realiseerd. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Er komt geen vervolgonderzoek naar de ef fecten van de herindeling op Schouwen-Duiveland. Wel pleiten de politieke fracties voor een kwaliteitsmeting van de gemeentelijke organisatie in de komende nieuwe raadsperio- De commissie Algemene Interne Zaken drong er gisteravond op aan daar goede meetinstrumen ten voor te ontwikkelen. Het onderzoeksbureau van de Vereniging van Nederlandse Gemeente SGBO deed in 1996, het jaar voorafgaand aan de ge meentelijke herindeling, een onderzoek naar de relatie be- stuur-burger. Op grond daarvan werden adviezen geformuleerd om de ge-vreesde grotere afstand tussen politiek en bevolking te verkleinen. Vooral de fractie van SGP/GPV drong diverse malen aan op een vervolgonderzoek naar de te vredenheid zowel onder de burgers als onder de eigen me dewerkers binnen de gemeente lijke organisatie. Het eerste SG BO onderzoek kostte 80.000 gulden. Slechts een deel daar van moest de gemeente zelf op hoesten. Voor de overige 50.000 gulden werden bijdragen ont vangen van Rijk en provincie. Volgens het dagelijks gemeente bestuur is het echter de vraag of dat voor een vervolgonderzoek weer zou gebeuren. Het college van burgemeester en wethouders vindt dat de be perkte middelen van de ge meente nu wel beter besteed kunnen worden. Bovendien acht zij vijf jaar na de herinde ling te vroeg om goed de effecten te kunnen meten. GOES - Een 35-jarige man uit het Belgische Aalst is afgelopen woensdag in het water van de Grote Kade te Goes verdronken. Duikers vonden het levenloze lichaam van de Belg, die werk zaam was in Goes, 's avonds rond half twaalf. De Belg heeft zeer waarschijnlijk de hele dag in het water gelegen. 's Morgens ontving de politie een melding van iemand die een man in het water van de Grote Kade zag zwemmen. Toen de agenten bij de plek aankwamen, waren de zwemmer en de mel der verdwenen. Volgens politie woordvoerder J. van Mourick hebben de agenten navraag ge daan in de buurt. „Maar nie mand bleek iets gezien te heb ben." Die avond werd rond half zeven de vermissing van de Belg gemeld. Nadat de politie enige informatie over de man had ver gaard, werd de link gelegd met de zwemmer. Op verzoek van de politie werd rond elf uur het duikteam van de Goese brand weer ingeschakeld. Een half uur later werd het stoffelijk over schot van de Belg gevonden. N. Donselaar (SGP/GPV) be treurt het dat van dit vervolgon derzoek wordt afgezien. Zijn fractie wil in elk geval dat in de nieuwe z-aadsperiode wel de peilstok wordt gebruikt om de tevredenheid te meten, zowel onder de burgers als onder de ei gen medewerkers. Wat Donse laar betreft, behoeft dat dan niet met een wetenschappelijk onderzoek, maar kunnen er ook standaardenquêteformulieren worden uitgedeeld en telefoni sche steekproeven worden ge houden. Inventarisatie P. Berrevoets-Ringelbei'g (lijst Bei-revoets) was het eens met het voorstel, temeer daar het onder zoek in het kader van het Lokaal Sociaal Beleid recent nog een belangrijke inventarisatie on der de bevolking heeft opgele verd. Ook zij is voorstander van een kwaliteitsmeting in de vol gende raadsperiode. J. van der Veer (D66) was in de archieven gedoken om aan te to nen hoe opmerkelijk er volgens hem soms met zijn ideeën wordt omgesprongen. Hij memoreerde het vurig pleidooi dat in de be schouwingbij de begroting voor 1998 nog werd gedaan voor een SGBO-vervolgonderzoek. Van der Veer was daar toen geen voorstander van. Tot een con creet voorstel door het dagelijks gemeentebestuur is het ook nooit gekomen. Het verbaast hem echter wel dat zijn argu menten tegen van destijds nu bijna woordelijk terugkomen in het commissievoorstel. „Wat kunt u het toch altijd leuk zeggen", vond G. van de Ouden- Zwart (WD) en ze sloot zich bij de mening van Van der Veer aan. Bui-gemeester Asselbergs gaf aan dat het huidige uitstel een vervolgonderzoek in de toe komst niet behoeft uit te sluiten. Uiteindelijk kwam de commis sie tot de conclusie dat het beter is meetinsti'umenten te ontwik kelen om straks de meningen over de kwaliteit van de ge meente te kunnen peilen. De grond van emulgatorenfabrikant Emulsion Holland komt binnenkort vrij voor ander gebruik, bijvoorbeeld woningbouw. foto Pieter Honhoff door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Na 145 jaar industrieel gebruik komt - naar verwachting dit jaar - de hoek van de Grachtweg en Scheepstimmerdijk in Zierikzee met het vertrek van emulgatorenfabrikant Emulsion Holland vrij voor andere doeleinden. Het einde van een hoofd stuk en het begin van een nieuw. Wat nu nieuwbouwwijk Malta is, was vroeger woest en ledig. Er stond slechts één huis in het gebied buiten de stads grachten van Zierikzee. Dat verander de in 1857 toen het gebruik van gas als vervanger van kolen in zwang raakte. In elke stad van enige betekenis verrees een gasfabriek, ook in Zierikzee. Op 16 januari 1857 kon het eerste Zierik- zeese gas worden ontstoken. Afne mers betaalden 21 cent per kubieke me ter. De straatverlichting-130 lantaarns - werden vanaf die tijd met gas ge stookt. De fabriek schakelde in 1954 over van steenkolengas naar propaangas. Dat hield in dat op het fabi'ieksterrein ruimte vrijkwam en dat kwam de Hol landse tak van het Deense Emulsion bijzonder goed uit. K. Rasmussen stond aan de wieg van de fabriek. Bakke- rijgrondstoffenfabriek Zeelandia be trok al geruime tijd emulgatoren - stof fen die nodig zijn om olie en water met elkaar te binden - van het Deense be drijf. Uit praktische overwegingen werd na de Tweede Wereldoorlog een Zierikzeese vestiging van Emulsion ge opend. Noodfabriekje Rasmussen, die in 1948 kwam en nooit meer weg is gegaan, herinnert zich nog waar het in Zierikzee allemaal begon. In de Sint Domusstraat werd een be scheiden noodfabriekje in emulgatoren opgezet. Het 'vrijkomen van ruimte op het terrein van de gasfabriek kwam Emulsion goed uit. Want het fabriekje gaf nogal wat geuroverlast in de bin nenstad. In 1956 verhuisde Emulsion. Uit Denemarken kwamen speciale ke tels en er werd een oliekelder gemaakt. De fabriek draaide naar tevredenheid. Zonder problemen. Jarenlang was Car lo, een smeermiddel voor bakplaten, één van de belangrijkste producten van Emulsion. Later ging de fabriek aan de slag met middelen om gesmolten cho colade vloeibaar te houden en dat is an no 2002 nog steeds een van de belang rijkste producten. De aanwezigheid van de gasfabriek weerhield de toenmalige bestuurderen van de gemeente Zierikzee er niet van plannen te smeden voor een forse uit breiding van de stad buiten de stads grachten middels nieuwbouwwijk Malta. Dat leverde Emulsion - als de wind ongunstig stond - klachten over stank op. Veel denkwerk en forse inves teringen maakten een einde aan dat probleem. Dat neemt niet weg dat verhuizing van het bedrijf al jaren prominent op de prioriteitenlijst van de gemeente staat. De vrijkomende locatie, pal tegenover het monumentale poortencomplex, staat hoog op het verlanglijstje van Willemsen-Minderman vastgoed BV, dat er huizen wil bouwen. Er gaan ook stemmen op om te zoeken naar andere mogelijkheden voor het benutten van de vrij komende ruimte. Rasmussen hoopt dat er 'iets passends' komt. Iets schilderachtigs Dat hoopt D. Schorer, lid van de Vereni ging Stad en Lande, eveneens. Hij ziet het vrijkomen van de ruimte als een prachtige kans voor de gemeente voor een verrijking van de locatie. Hoge ge bouwen die het zicht op Noord- en Zuidhavenpoort aantasten wil Schorer er in elk geval niet. „Want het is natuur lijk een heel gevoelige plek. Naar mijn idee moet daar echt iets schilderachtigs komen. Iets dat aansluit bij de stijl van de Noord- en Zuidhavenpoort." door Famke van Loon ZIERIKZEE - De inrichting van de Zierikzeese nieuwbouwwijk Poortambacht 11 is grondig aangepast. Onder druk van pu blieke opinie en politiek com mentaar heeft wethouder C. Veerhoek een nieuw voorstel ge maakt, dat voor meer openheid en speelruimte in de wijk zorgt. Voor dit compromis moeten 21 geplande woningen het veld ruimen. Zierikzee maakt zich op voor de laatste uitbreiding aan de west kant van de stad. Maar de idee- en in het Masterplan Poortam bacht 11 stuiten op veel verzet. Omwonenden vinden dat de nieuwe wijk te dicht bij hun huizen in Poortambacht 10 wordt gebouwd en te weinig speelruimte voor kinderen over laat. De kritiek van de Schouwse fracties spitst zich toe op dezelf de items. „Er worden steden bouwkundige argumenten aangedragen om het project ex ploitabel te maken. Essentiële dingen als een speelveldje zijn vergeten", meent J. van der Veer (D66). Nadat de woontorens van Noor derpolder al ten onder gingen aan een stortvloed van publieke en politieke kritiek, is ook het Poortambacht-verhaal op belangrijke punten herschre ven. Volgens wethouder C. Veerhoek (ruimtelijke ordening en volks huisvesting) restte hem weinig anders dan opnieuw een flinke scheut water bij de wijn te doen. „Het was duidelijk hoe de hazen liepen." Met drastische aanpas singen aan het Masterplan geeft de wethouder gehoor aan het leeuwendeel van de opmerkin gen. 4 Veilig De entree van de nieuwe wijk is op papier flink op de schop ge nomen. De rijtjeshuizen aan het begin van de (toekomstige) Poortkade zijn geschrapt ten gunste van een groot speelter rein en acht twee-onder-één kap woningen. „Dit gebied gaat er heel anders uitzien: én het is veel opener én er is een speelveldje én dat ligt aan de goede kant van de weg, in de wijk, zodat kinde ren er gemakkelijk en veilig kunnen komen." Rond de Oosterscheldestraat en de (toekomstige) Lepelaar straat zijn gelijksoortige con- Ilet oorspronkelijke voorstel voor Poortambacht 11 kon de goedkeuring van bewoners en fracties niet wegdragen. foto Pieter Honhoff door Sheila van Doorsselaer KOEWACHT - Op het erf van een boerderij aan de Nieuwe Karnemelkstraat in Koewacht doen zich Dutroux-achtige ta ferelen voor. Met graafmachi nes, grondzeven en honden wor den sinds eergisteren het erf en de schuur uitgekamd. De Belgi sche justitie is er op zoek naar aanwijzingen over de moord op Yolanda Prinsen uit het Belgi sche Verrebroeck. De verdachte, Claudy Pierret (53), heeft jaren lang in een caravan op het erf van de Koewachtse boerderij gewoond. Het verminkte lichaam van Prinsen, postbode in Antwer pen, werd op 17 mei 1999 gevon den in de omgeving van La Ro che in de Ardennen. Zij was toen 2 9 en was op 21 oktober voor het laatst gezien in haar woon plaats. Het stoffelijk overschot van Prinsen verkeerde in verre gaande staat van ontbinding, was verstopt in een jute zak en de voeten ontbraken. Ten tijde van de verdwijning werd Prin sen vaker gezien met verdachte Pierret. De zaak is tot op heden onopgelost gebleven, maar de Belgische justitie houdt Pierret al langer in de gaten. Hij werd wel ondervraagd, maar nooit eerder officieel in staat van be schuldiging gesteld. De op dracht tot onderzoek in de zaak is gegeven door onderzoeks rechter W. van de Sijpe uit Den- dermonde. Hij wordt bijgestaan door procureur des konings C. du Four. In Koewacht hoopt Van de Sijpe bewijsmateriaal te vinden waardoor Pierret in de kraag gevat kan worden. Gisteren on derzochten mannen in pakken en met mondkappen op het per ceel tot op de vierkante centi meter. De schuur werd leegge haald, alles werd in kruiwagens geladen en bekeken. Ook von den er graafwerkzaamheden plaats, maar tot nu toe werd nog niks gevonden. Verdwijningen De naam van Pierret wordt ge noemd in nog een onopgeloste moord en een verdwijning. Op 31 augustus 1976 verdween de Antwerpse dertienjarige Mad- dy Hollanders. Zij is nooit ge vonden. Pierret zou destijds haar schoonbroer zijn geweest. Bijna twintig jaar later, op 20 januari 1995, werd in Vrasene een lijk van een vrouw gevon den. Nader onderzoek wees uit dat het ging om de 56-jarige Ma rie-Josée de Nocker. Zij was destijds de vriendin van Pierret en hij was het laatst met haar gezien. Pierret zou afkomstig zijn uit Beveren. Jaren geleden vestigde hij zich in een caravan op het erf van de boerderij aan de Nieuwe Karnemelkstraat. De boerderij zelf was eigendom van een vriend van Pierret. De verdach te stond in de buurt bekend als een zonderling, had geen con tact met de omwonenden, maar hield er altijd meerdere vrien dinnen op na. Pierret verdween nadat de boerderij kortgeleden werd verkocht aan een echt paar. Zij hebben niks met de zaak te maken. De familie Ernst, die schuin tegenover de boerderij woont, heeft wel ge zien dat er enige tijd geleden op het erf werd gestookt. Weken lang werden er spullen ver brand. Wie het vuur voedde, is niet bekend. Informatiestop Hordes journalisten uit Neder land en België waren naar Koe wacht afgereisd om de zaak te verslaan. Zij stortten zich en masse op Van de Sijpe. Waarom de Belgische justitie Pierret niet eerder heeft opgepakt en waar hij nu verblijft, kon hij niet zeg gen. Ook wilde hij niet kwijt waar het onderzoeksteam pre cies naar op zoek is. Wel zei hij dat nu alleen wordt gezocht naar aanwijzingen over de moord op Prinsen. „Wat we ver der vinden, is mooi meegeno men." Hij heeft een informatie stop ingesteld. In de Nieuwe Karnemelkstraat heerst een zekere mate van on rust. Omwonende mevrouw G. Vermeer heeft de ontwikkelin gen met verbazing gevolgd. „Ik zag ze zaterdag al met een heli kopter overvliegen en infra- roodfoto's maken. Maar wie had dit nu kunnen denken?" Een meisje weet het zeker:„Er zit hier nog wel iets of iemand in de grond." cessies gedaan aan het oor- huizen plaats voor acht twee- spronkelijke plan. Voor meer onder-één kap woningen. De openheid maken zestien rijtjes- huizen aan de Lepelaarstraat, die gepland stonden op het hui dige trapveldje, zijn helemaal verdwenen. Samen met nog twee extra speelterreinen op de 'Campus' - de groene gordel om de wijk heen - telt Poortam- bacht 11 straks vier speelvel den. Schuttingen Poortambacht 11 levert hiermee 21 woningen in: voor de 37 hui zen die zijn geschrapt, komen er slechts zestien terug. Met dit voorstel zijn volgens Veerhoek wel de problemen grotendeels opgelost. In het bestemmings plan wil de wethouder proberen de bouw van schuttingen langs de Regenwulpstraat onmogelijk te maken om zo het zicht op de nieuwe wijk open te houdenDe urban villa's - drie apartemen- tencomplexen van vijf bouwla gen op de Campus - blijven ondanks protesten van de Ver eniging Stad en Lande overeind in het plan. Van der Veer stelt dat het com promis zowel door de fracties als de omwonenden 'goed ont vangen' is. De D66-er voegt er wel aan toe dat het onderdeel uitmaakt van de politiek: „Daarvoor is het interactieve proces opgestart; dat mensen iets kunnen vinden van een plan en dat daar iets mee wordt ge daan." door Piet Kleemans RENESSE - De plannen voor inrichting van de recreatie- compensatielocatie aan de Rampweg bij Renesse leven in de Westhoek. De inloop-infor matiemiddag van de Dienst Landelijk Gebied (DLG) trok gisteren veel belangstellenden. Het 'landgoedmodel' riep de heftigste emoties op. De DLG schotelde de bezoekers drie mogelijkheden voor het 77 hectare grote gebied voor: het poldermodel, het binnen-duin- randmodel en het landgoedmo del. In het poldermodel wordt uitgegaan van de grootschalig heid van de polder. Campings Noorderduin en Zee en Land worden aan het oog onttrokken door bosbeplanting en een bre de strook grasland ingericht als ouderwets karreveld scheidt de ZIERIKZEE - Op de Lange No- belstraat in Zierikzee is woens dagavond omstreeks tien uur een 38-jarige snorfietser uit die plaats aangehouden wegens rij den onder invloed. De man had drie maal de toege stane hoeveelheid alcohol ge dronken en reed bovendien zonder achterlicht. Hij is mee genomen naar het bureau en kreeg proces-verbaal. camping van het geplande bui tensportcentrum en het mini- theater. Het binnenduinrandmodel is iets minder 'open' dan het pol dermodel, maar toont verder meer overeenkomsten dan ver schillen. Het landgoedmodel wijkt fors af van beide andere varianten. In dat model staan de gebouwen van galerie Plus-Min centraal en zijn lanen ingete kend die dwars over de cam pings lopen. Blikvanger is een door water omgeven kunst werk. Storend ,Voor die derde kies ik dus zeker niet", zegt uitbater M. Ruijten- berg van Camping Zee en Land. „Dat vind ik maar niks, van die paden dwars over mijn cam ping." Het kunstwerk spreekt hem evenmin aan. „Dat vind ik eerlijk gezegd een storend ele ment. Ruijtenberg is volgens B de Vlieger en M. Buining van de DLG zeker niet de enige die niets ziet in het landgoedmodel Het binnenduinrandmodel lijkt het meest populair. Buining: „Over het poldermodel kwamen eigenlijk de minste reacties en vragen." Vertegenwoordigers van de Vereniging Schoon Ge noeg - die zich opwerpt als beschermer van het open pol derlandschap - zorgden voor verbaal vuurwerk. De Vlieger: „Op een gegeven moment zat er echt een groep voorstanders te genover een groep tegenstan ders. Dat was heel leuk." De uitreiking van de vakan- tiekaarten voor het nieuwe jaar, onlangs bij een Wal- chers bedrijf, leidde tot ge mengde gevoelens bij een van de medewerkers. Zeker, het saldo aan vakantiedagen dat erop prijkte, stemde alleszins tot tevredenheid. De kwestie was alleen dat hem dit jaar geen extra vakantiedagen waren toegekend. Ouwelul- lendagen, placht hij die vroe ger te noemen, maar sinds hij op de leeftijd is aangeland dat hij er zelf voor in aan merking komt, heeft hij het liever over seniorendagen. Hoe hiermee om te gaan? Het ontbreken van de extra va- kantiedagen viel enerzijds te i duiden als een erkenning van zijn nog jeugdige uiterlijk. Aan de andere kant vond hij - trouw aanhanger van het I syndicalisme als hij is - dat de vakbond niet voorniets heeft gestreden voor deze faciliteit voor iets oudere werkne mers. Hij besloot de zaak aldus aan te kaarten bij zijn chef: „Zeg, ik heb dit jaar geen juniorda- gen gekregen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31