Timing Duisenberg is interessant PZC PZC Kernenergie krijgt herkansing Hypocrisie rond seksleven Melkert Gouden tijden voor filantropische doelen President beseft dat 2002 voor ECB cruciaal jaar wordt v „smviumr.,. 8 februari 1952 vrijdag 8 februari 2002 door Maurice Wilbrink Wim Duisenberg heeft een einde gemaakt aan bijna vier jaar onzekerheid over de vraag hoe lang hij leiding zal ge ven aan de Europese Centrale Bank (ECB). Sinds zijn benoe ming op 2 mei 1998 heeft Dui senberg moeten vechten tegen de Franse claim dat hij al hal verwege 2002 plaats zou moeten maken voor een Fransman. De president van de Banque de France, Jean-Claude Trichet, was en is de favoriet van Parijs. De Franse politiek en diploma tie hebben steeds geprobeerd het beeld te schetsen dat Dui senberg een zwakke en incapa bele ECB-president was, die tij dig diende op te stappen. Duisenberg was voor de ge ruchtmakende benoeming een onomstreden en algemeen ge respecteerd kandidaat voor de op één na belangrijkste mone taire baan die de wereld kent (na de Amerikaanse FED-president Alan Greenspan). Hij had het juiste prestige opgebouwd in de financiële en monetaire wereld, kende als oud-minister de poli tieke risico's en had de persoon lijkheid en de charme om lei ding te geven aan een avontuur dat niet mocht mislukken: het opzetten van een nieuwe mo netaire grootmacht die een eind zou maken aan de nationale soevereiniteit die elf landen genoten binnen de geldpoli tiek. Zwakke plek Maar de Fries had ook een zwakke plek, die behendig door de Fransen werd uitgebuit. Als topman van het Europees Mo netair Instituut, dat voorafging aan de ECB, had hij aangegeven dat hij niet nog eens de volle acht jaar als ECB-president zou dienen. Zijnleeftijdzouhemdat verhinderen. De Franse president Chirac schoof in de eindfase van het be noemingsproces Trichet naar voren: Duitsland had de zetel van de ECB gekregen (Frank furt), een Fransman moest pre sident worden, en Trichet was de man. Daarmee torpedeerde Chirac wat een vlekkeloze be noeming had moeten worden voor een uiterst prestigieuze baan. Duisenberg werd na een lange vergadering van de Euro pese regeringsleiders gevraagd een verklaring voor te lezen. Daaruit viel af te leiden dat hij in ieder geval leiding wilde ge ven tot na de introductie van de euro in het dagelijkse betalings verkeer van de EU-burgers (per 1 januari 2002). Daarmee nam Chirac genoegen, waarna de Fransen hun eigen uitleg gaven: Duisenberg vier jaar, Trichet vier jaar. Zij moeten nu in ieder geval wachten tot 9 juli 2003, als Duisenberg op zijn 68ste jaar afscheid neemt. Duisenberg heeft een interes sant moment uitgekozen voor zijn aankondiging. Hij is er vroeg mee, en dat lijkt op het eerste gezicht niet erg goed voor zijn gezag. Hij zal binnen en buiten de ECB nog bijna ander half jaar te boek staan als de vertrekkende topman. Maar Duisenberg wist natuurlijk in 1998 al dat de heikele kwestie van zijn vertrekdatum als een schaduw over zijn functioneren zou vallen. De komende acht tien maanden neemt hij wat dat betreft op de koop toe. De timing van zijn boodschap lijkt vooral ingegeven door de snel toenemende politieke spanning rond het Groei- en Stabiliteitspact. Dit bevat strenge afspraken over de be grotingsdiscipline van de twaalf lidstaten van de mone taire unie. Hoeksteen in het pact is de onder Duitse druktot stand gekomen regel dat nationale fi nancieringstekorten alleen in een zware economische recessie boven de drie procent uit mogen komen. Het achterliggende idee is dat de monetaire eenwording alleen een blijvend succes kan zijn als de eurolanden hun begrotingen op orde hebben: alleen dan kan de rente laag blij ven en wordt de economische groei gestimu leerd. Uitgerekend Duitsland, de grootste economie van de euro zone, dreigt in 2002 niet aan het pact te kunnen voldoen. Het land verkeert in een (milde) re cessie, en herstelt dit jaar nau welijks. Het begrotingstekort komt gevaarlijk dicht in de buurt van de drie procent, en zware bezuinigingen, noch pijnlijke hervormingsmaatre gelen zijn aantrekkelijk voor de Duitse regeringspartijen. Ko mend najaar staat hun positie op het spel bij landelijke verkie zingen. Duisenberg weet dat het risico bestaat dat de grote landen de afspraken in het Stabiliteits pact zullen oprekken en hij be seft dat 2002 voor de ECB een cruciaal jaar wordt. Te veel wis selingen in korte tijd binnen de ECB-top maken het instituut kwetsbaarder in een tij d dat alle aandacht nodig is om te voorko men dat de fundamenten onder de monetaire unie gaan erode ren. Herstelfase Als Duisenberg over anderhalf jaar vertrekt, danzijn de verkie zingen In Duitsland en Frank rijk voorbij, en is de Europese economie zeer waarschijnlijk in een herstelfase beland. Een cri sissfeer rond de uitvoering van het Stabiliteitspact zou tegen die tijd bezworen moeten zijn. Dan zit Duisenbergs klus erop: ECB op de kaart gezet, munt in gevoerd en de eerste echte con juncturele test voor het mone taire bouwwerk hopelijk goed doorstaan. Rest het steeds terugkerende 'Franse' probleem. Zij raken eind mei 2002 hun man in de zeskoppige ECB-directie kwijt. Dan verstrijkt de termijn van ECB-vice-president Christian Noyer. Er zijn signalen dat Pa rijs alles zet op de hoogste post voor hun gedroomde kandidaat Trichet. Maar tegen Trichet loopt een strafonderzoek. Hij zou begin jaren negentig als topambtenaar wellicht betrok ken zijn geweest bij onregelma tigheden door staatsbank Cre dit Lyonnais. Volgende maand wordt bekend of het daadwerkelijk tot vervol ging komt van Trichet. Ziet de rechter daarvan af, dan is de Franse diplomatie van een nete lig probleem verlost. Maar dat is geen garantie voor een rimpel loze benoemingsprocedure. Het schrikbeeld is dat de grote lan den niet alleen het Stabiliteits pact uithollen, maar de ECB op nieuw schade toebrengen door een onfris gevecht om invloed op de top van de centrale bank zelf. GPD door Stijn Hustinx Geven aan goede doelen wordt steeds populair der, stelt Theo Schuyt, hoog leraar filantropie aan de Vrije Universiteit in Amster dam. Hij heeft met zijn vak groep Geven in Nederland becijferd dat in vijf jaar tijd de waarde van het aantal gif ten aan goede doelen nage noeg is verdubbeld. In 1995 waren huishoudens, bedrijven, fondsen en erfe nissen goed voor ruim 5 miljard aan donaties, tegen 9,8 miljard in 1999. En blij ven huishoudens steken op een totaal van jaarlijks 3,5 miljard aan giften, het be drijfsleven heeft daarente gen in 1995 nog 1,4 miljard geschonken, tegenover ruim 5 miljard in 1999. Vooral het aantal legaten (schenkingen bij testament) aan goede doelen stijgt enorm", zegt Schuyt. In 1995 was dat nog 174 miljoen, in 1999 reeds 455 miljoen. De professor verwacht, vooral met het oog op de vergrijzing in Nederland, dat deze groei zal doorzetten. „Nederland wordt oud, en we hebben nogal wat rijke ouderen. Le gateren levert fiscaal veel voordeel op." Een andere populaire vorm van filantropie zijn fondsen. Veel particulieren of bedrij- venzetten fondsen op, die be lastingtechnisch zeer aan trekkelijk zijn. Toezicht is er nauwelijks. De ongerustheid over de enorme vermogens van de charitatieve fondsen groeit, vooral ook 'door het gebrek aan toezicht daarop. Schuyt: „Nederland weet half niet hoe rijk het is. Het grootste probleem in de branche is dan ook niet het geld, maar de vraag: hoe ra ken we het kwijt? Er wordt wel gesproken van een Twee de Gouden Eeuw voor de fi lantropie. Geldstromen zijn nauwelijks in kaart te bren gen. Daardoor is het voor de fiscus moeilijk daar greep op te krijgen." Fondsen schenken jaarlijks enkele miljoenen, maar be heren daarentegen milj arden guldens. En tel daar de 'sla pende' fondsen nog eens bij opEn niemand die weet hoe veel. Het ontbreekt aan een wettelijk kader. De overheid beveelt zelfregulering aan, Maar wie wil, kan zo geld op halen en daarmee vandoor gaan. Niemand die dat con troleert, zegt Schuyt. „Enkel de media constateren zo nu en dan dat er iets fout zit, zo als bij Foster Parents Plan." Keurmerk Met het Centraal Bureau Fondsenwerving (CBF) pro beert de goededoelenbran- che dan ook zelfregulering van de grond te krijgen. Het CBF kent ruim driehonderd actieve fondsen, waarvan slechts 128 het eigen CBF- keurmerk hebben. Veel in stellingen voldoen niet aan gestelde criteria als dat 75 procent van het geld daad werkelijk naar goede doelen gaat en het opstellen van een jaarverslag, opdat voor po tentiële donateurs helder heid ontstaat over inkomsten en uitgaven. Vooral dat laatste criterium blijkt meer dan eens een struikelblok. „Zeker voor vermogensfondsen", licht Schuyt toe. „Dat heeft een historische aard: ten tijde van de Franse bezetting wil den de Fransen die fondsen juist innemen. Sindsdien is geheimhouding over de grootte van het fonds nor maal." Schuyt vertrouwt min of meer op de zelfregulering van de filantropische sector. Hij neemt een toenemende mate van professionalisering waar. „Dat moet ook wel", zegt Schuyt. „Door profes sionalisering neemt het ver trouwen van de donateurs in de instelling toe. Ook door open communicatie. Geluk kig zijn we in Nedexiand alle maal redelijk kritisch." Het rijkste fonds binnen het CBF is de Vereniging Na tuurmonumenten met 442 miljoen aan beleggingen in aandelen en obligaties. Ook het Prins Bernhard Fonds en het Leger des Heils behoren i tot de rijkere instellingen GPD door Paul Koopman Op het WD-congres eind vo rige maand zoemde het ver haal als een horzel rond. „Deze week komt het blad Weekend met een interessant verhaal over Melkert", fluisterden leden van het campagneteam. De aan wezige parlementaire redacteu ren werden één voor één op de hoogte gebracht van het feit dat de boulevardpers de PvdA- fractieleider in een wel zeer pi kant daglicht zou plaatsen. Was dit verhaal - dat aandacht besteedde aan de seksuele voor keuren van de PvdA-politicus - misschien ingestoken door het WD-campagneteam? Ik zou het op deze plaats in de krant niet dux-ven te beweren. Maar gezien het enthousiasme waar mee de publicatie werd afge wacht, was het de WD in elk ge val niet onwelkom. Het vei'haal in Weekend bleek overigens een pareltje van journalistieke hy pocrisie. Het blad sprak er schande van dat sommigen on bevestigde geruchten over Mel- kerts seksleven in omloop brachten. Om er vervolgens zelf drie pagina's aan te wijden. Niet relevant De 'serieuze' dagbladpers han teert andere normen, gelukkig. Het privé-leven van politici woi-dt niet relevant geacht, ten zij gedragingen in de privé- sfeer overduidelijk in strijd zijn met hun eigen politieke bood schap of opvattingen. Ook wordt geen aandacht besteed aan onbevestigde roddels. Dit op zichzelf biedt enige beschex-- ming tegen de 'vuilspuitei'ijdie de afgelopen decennia in Ame rikaanse presidentscampagnes oprukte. Het Weekend-verhaal over Melkert di'ong bijgevolg niet door tot de krantenkolom men. Maar daar heeft WD- partijvoorzitter Eenhoorn de ze week vei'andering in ge bracht. „Ik ben bang voor een hai'de, smerige en op de 'pei'soon ge richte campagne", liet hij via de media weten. Bij de partij Leef baar Nederland zou - let wel: zou - een 'researchteam' aan het werk zijn dat de jacht op com promitterende privé-infoi'ma- tie geopend heeft. Het start schot zou - let wel: zou - vorige week gegeven zijn door het rod delblad Weekend. Eenhoorn sprak er schande van, maar- waarschuwde ook dat de WD zich misschien niet geheel aan zo'n stijl van campagnevoeren kan onttrekken als Leefbaar Nederland op de ingeslagen weg voortgaat. Eenhoorn sloeg met zijn optre den twee vliegen in één klap. Het verhaal over Melkert werd plots politiek wél relevant, want onderdeel van een veronderstel de jjolitieke lastercampagne. Het dagblad Trouw opende er woensdag zelfs de voorpagina mee. Klap twee: Leefbaar Nedexiand werd in dezelfde be weging aangewezen als grote boosdoener. En in de verkie zingscampagne is Leefbaar Ne dexiand, na de PvdA, de gi'ootste concurrent van de liberalen. Nerveus Zou de liberale familie een beet je (te) nerveus zijn gewoi-den over de twintig zetels die de opi niepeiler Interview/NSS Leef baar Nederland nu al een poosje toedicht? Het lijkt er veel op. WD-coryfee Hans Wiegel riep WD-leider Hans Dijkstal deze week opnieuw op 'eindelijk in actie te komen' tegen Leefbaar Nedexiand. Omdat Dijkstal zich blijft opstellen als gematigd li beraal, komt de aanval voorals nog uit de tweede linie: van Wiegel, Eenhoorn en - later - Bolkestein. De WD-partijvoorzitter Een- hoox-n heeft echter een serieus probleem. Hij bediende zich bij zijn uithaal naar Leefbaar Ne derland van dezelfde hypocrisie die hij deze partij en het blad Weekend verwijt. Voor een geor- kestreerde lastercampagne droeg Eenhoorn immers geen draad bewijs aan. En hij ver- zox-gde met zijn lezing precies de publiciteit die hij zei te vex'af- schuwen. Dankzij de vreugde op het WD-congres over de Week end-publicatie heeft Eenhoorn ook nog de schijn tegen. Doorzichtig Een beetje doorzichtig dus, alle maal. Wooi'dvoerders van CDA, PvdA én D66 waren er dan ook als de kippen bij om te verklax'en dat de partijvoorzitter hier fout zat. Leefbaar Nedexiand moet worden bestreden op grond van argumenten, niet met verdacht makingen, luidde hun bood schap. Het is een gratis advies dat de WD snel ter harte mag nemen. Want de doorzichtige aanval van Eenhoorn slaat als een boemerang op hem terug. „Hij smijt zelf met modder zon der bewijzen te leveren", no teerde Leefbaar Nederland campagneleider Kay van de Linde. Daar valt geen speld tus sen te krijgen. GPD door Hans Leber De ophef over het stilleggen van de kernreactor in Pet ten vindt kernfysicus prof. Rob de Meijer (61) niet zo erg. „Het zal tijdelijk zijn. Daarna zullen de mensen de proble men vergeten, maar de belang rijke rol van de reactor in de gezondheidszorg onthouden." De betwiste 'veiligheidscul tuur' van Petten kent hij niet, dus weet De Meijer niet of de sluiting terecht is. „Maar ik twijfel over de motieven van minister Pronk." De hoogleraar wijdt' zijn werkzaam leven aan de ato men. Meestal in stilte, soms in de schijnwerpex's. Zoals de ja- ren na het drama in Tsjerno- byl, waar een reactor door brand een hele omgeving in Oekraïne voor decennia on bruikbaar maakte én ook de rest van Europa in angst dom pelde. Grijze haren Zijn kantoor in het Kernfy sisch Versnellerinstituut in Groningen wordt opgesiei'd door een fotoserie van de ber- gen. De Meijer is fex*vent berg wandelaar Een natuuxiief- hebber met baard, sportieve trui en gi'ijze haren. Voorstan der van kemenei'gie? „Dat ik serieus naar de voordelen en mogelijkheden kijk, maakt mij blijkbaar al een voox'stan- der." De Meijer schetst het vooruit zicht: ooit zullen fossiele brandstoffen als aardgas, olie en steenkool op zijn. De wind en de zon lijken geen afdoende bronnen voor de energievoor ziening'. „Als de overheid er al de geweldige investeringen voor over zou hebben, is de op brengst te laag. Veel lager dan nodig is." I—MMiBMtB» Veiligheid Kernfysicus Rob de Meijer: „De discussie moet zuiver zijn." Het zijn de mensen die de fou ten maken en niet de techniek. „De techniek in Petten is goed. Ik ben er geweest en was er van onder de indruk. Met de veilig heid van de installatie is ook niets mis, zeggen de verant woordelijken. Dat scheurtje in de reactor zit er al bijna twin tig jaar. Er lijkt wel iets mis met de veiligheidscultuur Ik weet er het fijne niet van, maar als de piloten in een vliegtuig ruzie hebben geeft dat een on veilige situatie. Dan loopt de samenwerking niet meer Dat is in een vliegtuig gevaarlijk en ook bij een reactor. In Tsjerno- byl liep personeel met splijt stofstaven te rotzooien." De Nedexiandse houding ten aanzien van kex-nenergie vindt hij vooral hypocriet. „We wil len geen kernenergie meer, maar kopen diezelfde energie wel uit België en Frankrijk. En we sluiten de mijnen omdat ze niet meer rendabel zijn en de gezondheid van de werkers een px'obleem is, maar nu halen we de kolen ei'gens vandaan waar de werkei'S er veel be roerder aan toe zijn. En de klassieke centi'ales dragen met hun kooldioxide bij aan het broeikaseffect." De beëindiging van zijn lid maatschap van de Wadden- vereniging voi'ig jaar had ook met kernenergie te maken. De Meijer zat in een commissie die een oplossing moest zoeken voor de radioactieve afval stoffen van de huidige Neder landse centrales en de kleine reactoren in Petten en bij de universiteit van Delft, „De veiligheid van de centrales is goed, het afval is het pro bleem. De 'Commissie Opslag x-adioactief afval' waar De Meijer deel van uitmaakte werkte voor het ministerie van Economische Zaken en kwam met een oplossing. „We tonen goed onderbouwd aan dat de ze stoffen deels bovengi-onds en deels ondex-gronds opgesla gen kunnen worden. Of in zoutkoepels, óf in kleipakket- ten waar we er in Nedexiand ook genoeg van hebben. Tot 2010 gaat het om een kubus van hoog radioactief afval van vijf bij vijf bij vijf meter, een kleiixe hoeveelheid. Daar kun je geen voorziening voor bou wen, daarvoor is het te weinig. Dus moet je het Europees or ganiseren." Wandelgangen „We hebben de milieubewe ging gevraagd een ethisch oor deel over de opslag te vellen. Deden ze niet. Hun reactie luidde: 'We zijn tegen kern energie'. Toen ik in de wandel gangen tegen iemand zei dat ik vond dat ze zich er zo niet van af konden maken, zeiden ze: 'We zullen het nooit hardop zeggen, maar we kunnen niet anders. We zouden de deur naar kernenergie openzetten, leden verliezen en mensen moeten ontslaan'. Toen heb ik het lidmaatschap van de Waddenvei'eniging opge zegd." foto Wolter Kobus/GPD Tsjernobyl veranderde de visie op kernenergie. Nedexiand sluit de kerncentrales, evenals Duitsland. Frankrijk bouwt er voorlopig niet bij en sloot een aantal gevaarlijke centi'ales. Minister Pronk van Milieu is tegenstander van kernenergie, weet De Meijei'. Het verbaast hem niet dat juist Pi-onk Pet ten dicht wilde hebben. „Ik heb mijn twijfels over zijn mo tieven. De verkiezingen ko men er aan, toch? Het is jam mer dat we geen vakministers meer hebben. Pronk kan deze zaak niet goed beoordelen want hij heeft er niet genoeg verstand van." De discussie over kernenergie in Nederland komt terug, De Meijer weet het zeker. „Met ons rapport van vorig jaar is in principe de drempel voor kernenergie weggenomen, want de opslag was het pro bleem. We komen ooit op nieuw voor een politieke en economische beslissing te staan. De discussie moet dan zuiver zijn, op feiten geba seerd. Bij kernenergie zijn de feiten en de beleving van de feiten vaak twee verschillende dingen. Kijk maar naar Pet ten." GPD Koningin Elizabeth Koningin Elizabeth II legt vandaag de eed als souverein van het Vei'enigd Koninkrijk af. Dé oudste dochter van de plotseling overleden koning George VI keerde gistermid dag terug uit Afrika, waar zij was toen haar vader oveiieed. Koning George wordt vrijdag 15 februari 1952 bijgezet in Windsor Castle. Meer inkomen De Tweede Kamer heeft het in komen van de koningin ver hoogd van één miljoen naar anderhalf miljoen gulden per jaar. Depiins-gemaal ziet zijn toelage stijgen van twèe naar drie ton. Tapijten De politie van Terneuzen heeft twee Middelburgers aange houdenwegens oplichting. De mannen gaven zich uit als zee lieden die 'Oosterse' tapijten verkochten. Bij onderzoek bleken de tapijten van slechte kwaliteit en niet uit het Perzië, maar uit Oost-Zeeuws-Vlaan- deren afkomstig te zijn. Brand Eén achteloos weggeworpen sigaret hééft brand veroor zaakt in een opslagplaats voor oliën, vetten en verf bij dé slui zen van Wemeldinge. De berg plaats brandde als een fakkel. De schade bedraagt rond de vijfduizend gulden. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D- Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax (0118)470102 E-mail; redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax. (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Temeuzem: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax. (0111) 454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail web@pzc nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag l/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 13.30 uur. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- l/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Tel. (0118) 484000. Fax (0118) 470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag Van /,--) per maand: 19,25 per kwartaal: 52,- - per jaar: 198,-- Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers perstuk1. maandag t/m vrijdag; zaterdag: 1,50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65 597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling Tel: 0118-484321 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van hel Wegener-concern. De dooi u aan ons verslrekle gegevens hebben wij opgenomen in een besland dal wordt gebruikt voor onze (abonnementen)adminislratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener ol door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze inlormatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC, afdeling "e, Postbus 18,4380 AA Vlissingen,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 2