Aanpak illegaal permanent wonen Bundelen in plaats van versnipperen Protest tegen slecht wegdek Kerkstraat Tholen Reimerswaal vreest toename schadeclaims PZC Zwaargewonde bij steekpartij Arensman Goes failliet Tholen vreest kosten dualisme Akdag schrapt naam van lijst LN Kliko's in brand gestoken Borsele wil actie van college om contingent voor woningbouw te beschermen Carnaval in Kwadendamme Bouw scholen in Scherpenisse pakt duurder uit Sterke en zwakke punten SINT-ANNALAND - Bij een steekpartij gisteravond om streeks acht uur in een woning op de Javadijk in Sint-Anna- land is een man zwaargewond geraakt. Het slachtoffer is overgebracht naar het ziekenhuis waar hij meteen is geope reerd. De dader is nog voortvluchtig. De politie is een tech nisch onderzoek begonnen, maar kon gisteravond nog geen verdere mededelingen doen. GOES- Landbouwmechanisatiebedrijf Arensman in Goes is gisterenmorgen failliet verklaard. Twee weken geleden was uitstel van betaling aangevraagd en verleend. Het bedrijf kon toen de salarissen over januari niet uitbetalen aan de twintig werknemers. Daarvoor is inmiddels een oplossing gevonden. CNV-Metaaltechniek betreurt het faillissement maar richt zich op behoud van arbeidsvoorwaarden bij een eventuele overname. De bond denkt dat een overname wel haalbaar is. Arensman verloor een belangrijk dealerschap dat 70 procent van de omzet uitmaakte. Maandag overlegt de CNV-bond met de leden over de verder te nemen stappen. SINT-MAARTENSDIJK - Het gemeentebestuur van Tholen vindt dat er meer aandacht moet komen voor de kosten waar gemeenten voor komen te staan door de invoering van het du alisme. Slechts op kleine schaal wordt rekening gehouden met kostenstijgingen. Er zullen echter, is de verwachting, meerkosten om de hoek komen kijken. Ondermeerde ambte lijke ondersteuning van raadsleden kost geld. De gemeenteraad van Sliedrecht heeft vorig jaar een motie aangenomen waarin het ministerie van Binnenlandse Zaken wordt opgeroepen maatregelen te nemen die voorkomen dat de financiering van dualisering eenzijdig bij gemeenten wordt gelegd. Het Thoolse gemeentebestuur onderschrijft nooit moties van andere gemeenten. Omdat ze de wees van Sliedrecht echter wel deelt, is ze van plan de kwestie aan te kaarten bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en Vereniging van Zeeuwse Gemeenten. MIDDELBURG - Lijsttrekker H. Akdag van Leefbaar Mid delburg stelt zich niet langer kandidaat voor Leefbaar Neder land. Hij heeft zijn naam laten schrappen van de lijst van het district Zeeland. ..Mijn naam op de lijst van Leefbaar Neder land geeft verwarring. Ik ben lijsttrekker van Leefbaar Mid delburg, boegbeeld en beoogd eerste wethouder. Leefbaar Middelburg heeft mijn eerste prioriteit." Akdag zegt van diverse mensen wagen te hebben gehad over zijn plek op de kandidatenlijst van Leefbaar Nederland. „Buitenstaanders begrijpen niet dat ik als lijstduwer op de lijst stond. Voor de verkiezingen wil ik dit misverstand uit de wereld hebben geholpen." Akdag beklemtoont dat Leefbaar Middelburg geen enkele band heeft met de partij van Pim For- tuyn. De twee partijen voeren alleen informatieve gesprek ken. Tweede op de Zeeuwse districtlijst van Leefbaar Nederland staat het zittende Statenlid en Reimerswaalse raadslid M. Weststrate. GOES - Op vier plekken in de Schumanstede te Goes zijn in de nacht van woensdag op donderdag kliko's in brand gestoken. De brandweer was er snel bij om de brandjes te blussen. Over de daders is nog niets bekend. vrijdag 8 februari 2002 doorMieke van der Jagt HEINKENSZAND - De ge meenteraad van Borsele wil dat het college eens flink achter het permanent wonen in recreatie parken aan gaat. In de concept vvoonvisie, die de raad gisteren avond vaststelde, staat met zo veel woorden dat het college op dat stuk van zaken geen actie overweegt. ..Pas op", zei CD A-raadslid P. van den Dries. ,,Er zijn al ge meenten in de problemen geko men door het oogluikend toe staan van permanent wonen in recreatiebungalows. Aan gedo gen kunnen mensen rechten ontlenen." Wethouder A. van Opdorp zei niet over cijfers te beschikken van permanent bewoonde wo ningen in de recreatieparken in Baarland en Heinkenszand. „Wat ik wel weet, is dat wij 'nee' zeggen tegen mensen die wagen of dat mag. Aan de andere kant staan er ook mensen ingeschre ven op adressen in recreatiepar ken." Van Opdorp beloofde de zaak te zullen onderzoeken. Als permanente bewoners van recreatiehuisjes rechten gaan ontlenen aan een gedoogsitua tie gedurende een bepaalde pe riode, zou dat voor de gemeente de plicht tot omzetting van re creatieve naar permanente be woning betekenen. En dat gaat ten koste van het toegestane KWADENDAMME - Carna valsvereniging De Pikpotters uit Kwadendamme heeft voor de komende dagen carnavalsac tiviteiten op touw gezet. Het hoogtepunt is de optocht die morgen om 14.30 uur begint. Vandaag brengen de Prins en zijn gezelschap vanaf 14.30 uur een bezoek aan de Mgr Heili- gersschool. Om 18.30 uur begint het friet eten voor de kinderen van vier tot en met twaalf jaar. De dag wordt om 21.00 uur af gesloten met het Pink Panter- festival in café 's Lands Welva ren. aantal nieuw te bouwen wonin gen, wat in Borsele toch al geen vetpot is. Van Opdorp beloofde overigens een vergadering te zullen beleg gen over de Vijfde Nota Ruimte lijke Ordening. De raad kan dan bezien wat Borsele met de con touren van Pronk aanmoet en hoe de raad richting Den Haag moet reageren. Brede school De raad ging gisteren ook ak koord met het plan van aanpak voor de brede school in de ge meente. De nota 'Naar eigen vermogen' bevat projectvoor stellen waarvoor Borsele veel geld van elders kan binnenha len op plaatsen waar alle part ners er nagenoeg klaar voor zijn om te beginnen. Instemming oogstte ook het voorstel over de toekomst van het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland, al klonk van uit de raad wat bezorgdheid over de termijn die het museum in Goes gaat sluiten voor de res tauratie van het pand. Wethou der F. Tollenaar kon niet belo ven dat die termijn tot een jaar beperkt zal blijven. De Borselse raad wil ook graag dat museum bezoekers naar de Borselse dre ven en dijken verwezen worden. Komt voor mekaar, luidde het antwoord van Tollenaar, héél kort samengevat. door Esme Soesman THOLEN - Het is tijd dat er knopen worden doorgehakt, zegt S. Bout-Sakko uit Tholen- stad. Zij is één van de bewoners van de Kerkstraat die met affi ches voor de ramen protesteert tegen het slechte wegdek in de straat. Het vrachtverkeer in het centrum is velen sowieso een doorn in het oog. De bewoners van de Kerkstraat klagen al jaren over het wegdek voor hun woningen. De grote te gels die er liggen zijn totaal on geschikt voor zwaar verkeer, luidt hun protest. De tegels ko men los te liggen en wippen om hoog als er over heen wordt ge reden. Blubber, dat tot drie meter hoogte tegen de gevels opspat, is het resultaat. Met kreten als 'Kerkstraat-Blubberstraat' en 'Betreden op eigen risico' wor den voorbijgangers gewezen op de toestand ter plekke. Eerdere protesten en een handtekenin genactie eind 2000 hebben, al dus Bout, niets uitgehaald. De Kerkstraatbewoners willen dat er kleinere 'loopvriendelij ke' tegels neergelegd worden, die passen bij de oude geveltjes in de straat. Daarnaast is het wachten op cle verhuizing van de Cl000 naar het Slachtveld, zodat er minder vrachtverkeer passeei*t. Een plan dat al jaren oud is, maar dat tot op heden niet is uitgevoerd. Problemen met de verkeersafwikkeling rondom dit braakliggende ter rein hebben enige tijd terug op nieuw tot een impasse geleid. Gezocht wordt nu naar een ge zamenlijke invulling van Slachtveld en het nabij gelegen bedrijventerrein Noord. Vanuit de raad wordt regelmatig tot Met posters protesteert S. Bout tegen de slik die tot drie meter hoogtegen haar gevel opspat. foto Willem Mieras spoed gemaand, maar tot op he den lijkt er weinig schot in de plannen te zitten. Winkels Bovendien is Tholen-stad, waarschuwde J. Bout (CDA) eerder deze week in de vergade ring van de commissie gemeen telijke ontwikkeling, met het vertrek van supermarkt Cl000 nog niet van vrachtverkeer ver lost. Ook winkels als Kruidvat en Marskramer worden bevoor raad door grote vrachtwagens. Het is moeilijk om tot een oplos sing te komen, zegt Kerkstraat bewoonster Bout begrijpend. „Maar het is hier een hopeloze situatie en er moet nu eindelijk eens iets gaan gebeuren. Bij voorbeeld een verdeelcentrum bij het Slachtveld, van waaruit alleen kleinere wagentjes het centrum inrijden om te bevoor raden." Een vergelijkbare oplossing werd begin deze week in com missieverband geopperd door A. Kornaat van de PvdA. Hij vroeg zich af of er geen eisen te stellen zijn aan de afmetingen van bevoorradingswagens, zo dat er ook door leveranciers over het verkeersprobleem kan worden nagedacht. 'Karakterloze' nieuwbouwwijken bij dorpen kunnen volgens het rapport beter niet gebouwd worden. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom GOES - De Bevelandse gemeen ten zouden een regionale onder neming moeten oprichten voor het gezamenlijk beheer van be drijfsterreinen. Op die manier is het mogelijk bedrijven te con centreren op een beperkt aantal locaties en kunnen diverse klei ne bedrijfsterreinen worden ge saneerd om geschikt te worden gemaakt voor woningbouw. Dat is een van aanbevelingen van de Adviesgroep, die een toe komstvisie heeft opgesteld voor de Bevelanden. Dat is gebeurd in opdracht van het Bestuurlijk Platform de Bevelanden, het overlegorgaan over economi sche en ruimtelijke aangelegen heden dat de gemeenten Goes, Noord-Beveland, Borsele, Ka pelle en Reimerswaal eind 2000 in het leven hebben geroepen. De Adviesgroep is een groot voorstander van bundeling van functies in plaats van versnip pering. Goes is en blijft daarom de aangewezen locatie voor kantoren en de dienstverlenen de sector. In plaats van bij ker nen allerlei kleinere bedrijfster reinen te realiseren zouden er REDACTIE MIDDEIM-ZEELAIMD Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrïd Huibers Mieke van der Jagt Ron Magnée Rob Paardekam Esme Soesman Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl juiste enkele grote, regionale terreinen over moeten blijven. Daarbij worden Kruiningen (agribusiness), Yerseke (aqua- business) en Kapelle (fruitteelt) genoemd. Voor het oostelijke deel van de Bevelanden zien cle adviseurs mogelijkheden voor een con centratie van de transport- en logistieke sector, wat zou moe ten uitgroeien tot het al eerder geopperde idee van een 'multi- modaal centrum'. Het bestaan de terrein De Poort kan daar voor dienen of wellicht een locatie dichter bij de Schelde- Rijnkanaal. De huidige kleinere terreinen kunnen geleidelijk gesaneerd worden, zodat er ruimte vrij komt voor woningbouw. Vol gens het scenario van de Advies groep dienen gemeenten die meer bedrijfsvestigingen krij gen, te accepteren dat 'bena deelde' buurgemeenten meer woningbouw wordt toegewe zen. Woningbouw Omdat de Bevelanden steeds meer kunnen worden gezien als één woon- en werkregio, zou ook de woningbouw voor een belangrijk deel kunnen worden geconcentreerd en wel in de strook Heinkenszand-Goes- Kapelle-Yerseke. Compacte nieuwbouw in Goes is volgens de Adviesgroep beter dan weer een 'karakterloze' nieuwbouw wijk elders. In de dorpen, die wat woningbouw betreft zeker niet helemaal op slot zouden moeten, dienen vooral vrijko mende locaties te worden inge vuld. Daarbij moet vooral wor den gelet op voldoende variatie in de huisvesting. De 'regiovisie' die Goes, Kapelle en Borsele enkele jaren geleden hebben opgesteld, zou zo snel mogelijk moeten worden uitge bouwd tot een ruimtelijke visie op de gehele regio. Een project dat nu al in regionaal verband kan worden bekeken is de nieu we invulling van het havenin dustrieterrein in Goes met wo ningbouw. Een uitbreiding van het Sloege- bied richting de Zak van Zuid- Beveland wijst de Adviesgroep 'pertinent' af. Zij voelt ook niets voor grootschalige havenont wikkelingen langs de Wester- schelde op het grondgebied van de gemeente Reimerswaal. Daar liggen vooral kansen voor binnen- en buitendijkse na tuurontwikkeling, met wellicht ontpoldering. In het opgestelde rapport wordt verder veel nadruk gelegd op het belang van de agrarische sector. Die moet worden gekoes terd en gestimuleerd. Dat is ook van belang voor de vele toeleve rende en verwerkende bedrijven in de regio die ervan afhankelijk zijn. De lokale overheid zou agrarische ondernemers ruimte moeten bieden voor het moder niseren van hun bedrijven en het opzetten van vernieuwende en rendabele nevenactiviteiten. Toerisme Het zogeheten 'agrotoerisme' kan nog veel meer worden ver sterkt, waarbij de Adviesgroep vooral mogelijkheden ziet op Noord-Beveland. Er wordt ge dacht aan 'bed breakfast'- voorzieningen en landschaps campings. Verder zou er een 're- giodekkend' netwerk van fiets-, ruiter-, skeeler- en wandelpa den tussen dorpen, steden en re creatiecentra moeten komen. Die paden zijn er nu ook wel, maar vaak ontbreken de verbin dingen tussen de gemeenten. De Adviesgroep constateert ook dat de Bevelanden momenteel een grote publiekstrekker en een slechtweervoorziemng voor recreanten en toeristen ontbe ren. Zij pleit daarom voor een 'toeristische voorziening van formaat', die wel een relatie moet hebben met de Bevelandse identiteit. Het idee van een Zee land Expopark op de plaats van de huidige Zeelandhallen wordt als positief voorbeeld genoemd. Het huidige cultuurbeleid in de regio typeren de adviseurs als 'zwak'. Dorpen Als het gaat om de voorzienin gen in de dorpen wil de Advies groep de 'illusie' loslaten dat al les overal aanwezig kan zijn. Er is sprake van een niet te keren ontwikkeling en door het marktdenken is het onhaalbaar overal voorzieningen in stand te houden. Gemeentebesturen zouden zich eerder moeten rich ten op een hoogwaardige woon omgeving in de dorpen, met bij voorbeeld een multifunctioneel gemeenschapscentrum en vol doende mogelijkheden voor kwetsbare en minder mobiele bevolkingsgroepen. Over de infrastructuur in de re gio is de Adviesgroep in grote lijnen tevreden. Wel staat voor haar de noodzaak van een vier- baansweg tussen de A58 en de toegangsweg van de Wester- scheldetunnel én een extra af slag van de A58 ter hoogte van het ziekenhuis buiten kijf. Voor het opwaarderen van de door gaande route richting Rotter dam via Schouwen-Duiveland voelt zij echter weinig. Beter is het aan te dringen op snelle aan leg van de Zoomweg-Noordtus sen Bergen op Zoom en Dintel- oord. door Rob Paardekam KRUININGEN - De gemeente Reimerswaal moet er rekening mee houden dat er in de toe komst meer claims in verband met planschade komen. Dat zei wethouder M. van Overloop gis teren tijdens de vergadering van de commissie wonen en mi lieu. De commissie debatteerde gis teren over de toekenning van ruim 13.000 euro schadevergoe ding aan twee families in de Slagveldstraat in Kruiningen. De gemeente betaalt dat bedrag omdat de woningen in waarde zijn gedaald na het verplaatsen van de Oude Molen. Waar de fa milies eei'st tegen die molen aankeken, staan nu woningen voor hun deur. Het Rotterdamse bureau SAOZ adviseerde de gemeente een schadevergoeding te betalen, omdat de bijzondere ligging van de woningen verloren zou zijn gegaan en dat de twee families terecht klagen over een verlies van uitzicht. De commissie was unaniem van mening dat de vergoedingen te recht worden betaald. „Het is een hele'redelijke claim", stelde M. van der Meijden (WD) vast. „Die mensen hadden met de mo len iets unieks voor hun deur. Ze hadden vast niet vernacht die zou verdwijnen voor woning bouw." Wel vrezen de commissieleden dat er nog meer claims gaan ko men en ook vroegen ze zich af of de gemeente de vergoedingen wel dient te betalen. P. Koeman (CDA) stelde vast dat de molen op initiatief van de projectont wikkelaar is verplaatst, zodat hij er huizen kon bouwen. „Maar de schadevergoeding moet betaald worden uit het potje van de gemeente." Afwentelen PvdA'er C. Knuit was het daar mee eens en vroeg of het moge lijk was de schade alsnog op de projectontwikkelaar te verha len. Dat kan volgens wethouder M. van Overloop niet, maar vol gens hem is in de onlangs vast gestelde nota grondbeleid vast gesteld dat dergelijke claims in de toekomst kunnen worden af gewenteld op bijvoorbeeld de projectontwikkelaar. Van Overloop waarschuwde dat hij in de toekomst veel meer claims in verband met plan- schade verwacht. Volgens hem komt het niet zelden voor dat advocaten brieven verspreiden waarin ze mensen oproepen zo'n claim in te dienen. „We zul len daar een passend antwoord op moeten vinden", stelde de wethouder vast. Volgens hem kan dat bijvoor beeld door de kosten door te be rekenen in de grondprijs of door een soort van leges in te voeren die mensen moeten betalen voor hun claim in behandeling wordt genomen. M. Weststrate (Leefbaar Rei merswaal) toonde zich niet erg gecharmeerd door dat laatste idee. Volgens hem kan het niet zo zijn dat burgers moeten beta len om hun recht te halen. P. Koeman zei echter dat het een heel normale zaak is. „Bij iedere rechtbank moet je ook eerst griffierecht betalen." SCHERPENISSE - De nieuw bouw van het scholencomplex in Scherpenisse pakt 40.000 eu ro duurder uit dan begroot was. Dat blijkt uit de bestuursrap- portage van de gemeente Tho len. Onder de watertoren zijn twee nieuwe gebouwen verrezen, die onderdak bieden aan de open bare basisschool Oosterschel- deschool en de reformatorische Groen van Prinstererschool. Ook peuterspeelzaal de Scarpe- jaantjes heeft een nieuw pand op die locatie in gebruik geno men. Voor het totale project is ruim 1,7 miljoen euro beschikbaar gesteld. Door een paar aanpas singen blijkt er echter meer no dig te zijn. Zo zijn dakranden voorzien van dakkappen, die maken dat onderhoud aan het dak minder snel nodig zal zijn. Als extra maatregel zijn op aan raden van de brandweer alle lo kalen uitgerust met een draai- kiepraam. Bij sloopwerkzaam heden van de oude schoolge bouwen in de Laban Deurloo- straat is de gemeente daarnaast gestuit op een olietank. Voor de afvoer van die tank moet even eens worden betaald. De Adviesgroep heeft de ster ke en zwakke punten van de Bevelanden geanalyseerd. Hieronder zijn de conclusies samengevat. Sterke punten: De economie van de Beve landen kan tegen een stootje, omdat zij op meerdere pijlers steunt. De komst van de Wes- terschelde-containerterminal biedt de mogelijkheid tot ver sterking van de economie. De beroepsbevolking heeft, een positieve arbeidsmentali- teit. De infrastructurele voorzie- ningen zijn goed en filevrij. De woon- en leefomgeving is aantrekkelijk door ondermeer de rust en veiligheid. Het Bevelandse landschap is niet versnipperd met storende bebouwing. Gemeentegrenzen spelen voor de Bevelandse bevolking geen grote rol. Zij vormen een geografische eenheid. Zwakke punten: De sociaal-economische structuur van de Bevelanden vertoont een gebrek aan sa menhang. Redenen hiervoor zijn: te veel kleine bedrijven terreinen, kleinschalige recre atie en landbouw, wegtrek kende jeugd, een zwak imago buiten de regio en het ontbre ken van voldoende culturele voorzieningen. Het voorzieningenniveau staat in veel kleine kernen sterk onder druk als gevolg van toegenomen mobiliteit. Infrastructuur naar Wester- scheldetunnel en container- terminal is niet afgestemd op te verwachten toename van verkeersaanbod. Er wordt onvoldoende reke ning gehouden met de woon wensen van jongeren en oude ren. De sterke punten van natuur en landschap worden niet ge bruikt, gepromoot en ontwik keld. De samenwerking tussen de vijf gemeenten op dit vlak is zwak. Het voortbestaan van vijf ge meenten in de regio verhindert duidelijke regionale beleids keuzes. Het gemeentelijk be leid is te veel intern gericht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 27