PZC Fusie gemeenten onvermijdbaar eenzijdige discussie Politie speurt in Koewachtse grond imassm 13 Bestuurders vrezen Zwerfdieren en zwembad kosten Tholen extra geld Mooie plannen, maar veel te duur Adviesgroep raadt vorming van één lokaal bestuur voor Bevelanden aan CDA zet vraagtekens bij Regionale Brandweer Belg (35) verdronken «Wil Goesenaar krijgt vijf jaar cel zeeuwse almanak Extra MIDDEN vrijdag 8 februari 2002 C y door Ingrid Huibers Gezien de samenhang die de Be- door Rolf Bosboom GOES - De vijf Bevelandse ge meenten ontkomen op termijn niet aan een fusie. Binnen vijf tot tien jaar moeten zij samen smelten tot één gemeente. Her indeling is het beste middel om de kwaliteiten van de regio te behouden en te versterken. Dat stelt de zogeheten Advies groep die, in opdracht van het Bestuurlijk Platform dat de vijf gemeenten eind 2000 vormden, een toekomstvisie voor de Beve landen heeft opgesteld. De groep bestaat uit een aantal be stuurlijke kopstukken uit di verse sectoren, zoals oud-bur gemeester J. van der Doef, vooi'zitter L. van Gelder van de Kamer van Koophandel Zee land, voormalig regiohoofd Staatsbosbeheer W. van der Meer, voorzitter M. Bierens van de raad van bestuur van Emer- gis en directievoorzitter A. Hui- ge van de Advanta Groep. Voor zitter is oud-senator D. Luteijn. Versnippering De Adviesgroep stelt dat de Be velanden één geheel vormen, in alle opzichten: geografisch, landschappelijk, infrastructu reel, economisch en sociaal. Mo menteel staat de regio er rede lijk goed voor, maar het gevaar van versnippering ligt op de loer. Dat komt onder meer dooi de veelheid aan kleinschalige initiatieven die de gemeenten afzonderlijk ondernemen. Het 'afkalvingsproces' moet de komende jaren een halt worden toegeroepen, stelt de Advies groep. Anders bestaat de kans dat de Bevelandse samenleving op een bepaald moment tot het besef komt dat 'de identiteit van de eigen regio verloren is geraakt': „Opgegaan in een veelheid van karakterloze uit breidingswijken, een aaneenge sloten corridor van bedrijfshal len langs de A58, uitgestorven dorpen, een uitgehold en inade quaat voorzieningenniveau in de centrumgemeente, een ver- rommeld en verloederd land schap, een verouderde bevol- KRUININGEN - De Reimers- waalse CDA-fractie .stelt in een brief aan het college van burge meester en wethouders het nut van de regionale brandweer ter discussie. Aanleiding vormt het ongeluk dat enkele weken geleden plaatsvond op de Oude Rijks weg bij Kruiningen. Daar blok keerden tientallen gasflessen urenlang de weg, nadat ze van een vrachtwagen waren geval len. In één van de gasflessen ontstond een lek, dat de nodige problemen veroorzaakte. Door middel van schriftelijke vragen wil CDA-fractievoorzit- ter P. Koeman opheldering van het college. Hij wil weten of het waar is dat er een specialist uit Rotterdam moest komen alvo rens het opruimwerk kon begin nen en dat daardoor de weg lan ger was afgesloten Het CDA wil weten waarom dergelijke deskundigheid bij de regionale brandweer niet aan wezig is. „Wat is het nut van een dergelijke voorziening als zelfs bij een relatief simpele ber gingsoperatie al op deskundi gen uit Rotterdam moet worden gewacht?", vraagt Koeman zich af. De CDA'er oppert dat in dat ge val de regionale brandweer be ter kan worden afgeschaft, zodat er een stand-by-overeen- komst kan worden gesloten met de Rotterdamse brandweer. GOES - Een 35-jarige man uit het Belgische Aalst is afgelopen woensdag in het water van de Grote Kade te Goes verdronken. Duikers vonden het levenloze lichaam van de Belg, die werk zaam was in Goes, 's avonds rond half twaalf. De Belg heeft zeer waarschijnlijk de hele dag in het water gelegen. 's Morgens ontving de politie een melding dat er iemand in het water zwom. Toen de agenten bij de plek aankwamen, waren de zwemmer en de melder ver dwenen. Die avond werd rond half zeven de vermissing van de Belg gemeld. Daarna werd de link gelegd met de zwemmer. Op verzoek van de politie werd rond elf uur het duikteam van de Goese brandweer ingeschakeld. Een half uur later werd het stof felijk overschot gevonden. king. Kortom, een samenleving rijp voor de sloop om ruimte te maken voor een verdere uitbrei ding van de haven van Antwer pen ï'ichting zee." Om dat doemscenario te voor komen moeten de vijf gemeen ten de handen ineenslaan en de kansen benutten die er zeker zijn. Een 'regionale aanpak en regionale sturing' zijn daarbij vereist, 'een manier van samen werken waarbij over de ge meentegrenzen heen gekeken wordt en men elkaar als ge meenten onderling kansen gunt'. Een fusie van Goes, Noord-Be veland, Borsele, Kapelle en Rei- merswaal ziet de Adviesgroep als logisch en wenselijk. Daar mee verbetert de 'bestuurlijke regie', kan de regio meer tegen spel bieden in het overleg met vooral de provincie en is de kans groot dat de nieuwe organisatie (nog) beter gekwalificeerde ambtenaren aan kan trekken. Een gemeentelijke herindeling die uit vrije wil wordt onderno men, kan ook relatief snel wor den gerealiseerd. Het ai'gument dat in een grote gemeente het bestuur verder van de burger af komt te staan, vinden de adviseurs 'begrijpe lijk, maarniet onoverkomelijk'. De huidige gemeentesecretarie- en zouden open moeten blijven voor 'de meest voorkomende publieks- enbaliefuncties'. Ver der zouden de mogelijkheden van de digitale communicatie volop moeten worden benut. De Adviesgroep zegt 'realistisch genoeg' te zijn om te beseffen dat de gemeenten niet direct en thousiast zullen zijn over een vrijwillige fusie. „Er zal een tijd van gewenning nodig zijn aan dit idee." Als tussenstap wordt gedacht aan de vorming van een gemeenschappelijke regeling. pagina 15: toekomstvisie voor de Bevelanden GOES - Leden van het Bestuur lijk Platform De Bevelanden zijn bang dat het woordje 'her indeling' in het nu verschenen rapport van de Adviesgroep een eigen leven gaat leiden. „Dat er door de vijf Bevelandse gemeenten in de toekomst nauw moet worden samengewerkt is helder", meent burgemeester G. de Groot van de gemeente Ka pelle. „Daar moet de discussie over gaan. Niet over een ge meentelijke herindeling." Een fusie van de gemeenten Goes, Kapelle, Borsele, Noord- Beveland en Reimerswaal is volgens de Adviesgroep 'het meeste geschikte middel' om de kwaliteiten van de regio te be houden. Wethouder J. Bliek van de ge meente Reimerswaal kan zich - 'puur theoretisch' - wel voor stellen dat herindeling 'be stuurlijk het eenvoudigste mid del lijkt'. „Dan heeft één gemeente het voor het zeggen. Dat is nogal makkelijk", zegt hij. „Toch moet samenwerking ook heel goed mogelijk zijn." Bliek vreest overigens dat een discussie over gemeentelijke herindeling de opkomst bij de op handen zijnde gemeente raadsverkiezingen geen goed zal doen. „Tegenwoordig wordt alles in het werk gesteld om de burger meer bij het bestuur te betrekken, de politiek te verle vendigen", zegt hij. „Kom je nu met berichten over een groot scheepse fusie tussen de Beve landse gemeenten, dan loop je de kans dat mensen straks geen zin meer hebben om te gaan stemmen." Groter Burgemeester C. van Liere van de gemeente Noord-Beveland wil alvast wel kwijt dat de fusie gedachte 'op Noord-Beveland niet gesteund zal worden'. Zelf loopt hij er ook niet bepaald warm voor. „Nu is het een kwes tie van groter, groter, groter, maar er komt een tijd dat er weer gepleit zal worden voor decentralisatie. Dat weet ik ze ker." De Grote Markt in Goes; de plannen van het college van B en W voor het stadshart zijn mooi, vinden de raadsfracties, maar niet te betalen. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes moet haar ambities voor de binnenstad temperen. De grootscheepse plannen voor het centrum zoals die onlangs werden ge presenteerd, kunnen niet volledig of niet in het voorziene tempo worden uit gevoerd. Bijna alle partijen in de ge meenteraad zijn het erover eens: een prachtig plan, maar niet te betalen. Burgemeester en wethouders willen als eerste fase van de uitvoering van het Masterplan Binnenstad 28 miljoen euro investeren. Met dat geld wordt een groot aantal winkelstraten en pleinen in het centrum opgeknapt en komen er parkeerkelders aan het Bleekveld en de Oostwal. Van de totale investering moeten de zakelijk gerechtigden in de binnenstad zes miljoen euro betalen. De eerste politieke bespreking van de plannen kende gisteren een wat bizar verloop, 's Middags konden de leden van de raadscommissie binnenstad zich uitspreken over de plannen op zich. Daarover bestaat nauwelijks verschil van mening: iedereen is enthousiast over de ideeën, 's Avonds mocht er in de commissie financiën uitsluitend over het geld worden besproken. Daar zit juist de pijn, want de plannen leggen de komende jaren zo'n groot beslag op de gemeentelijke portemonnee, dat veel andere plannen en wensen voorlopig in de ijskast moeten. Onverantwoord Waar 's middags vooral lof klonk, was er 's avonds dus veel kritiek. „Een mooi plan, maar hoe gaan we het betalen?", vroeg A. van Oosten namens Groen- Links zich af. S. de Putter (SGP/Chris- tenUnie) pleitte voor een halvering van de jaarlijkse gemeentelijke bijdrage. „Deze opzet gaat de financiële draag kracht van de gemeente ver te boven", stelde J. Jansen (D66). De PvdA deed er bij monde van H. Hoogerland er nog een schepje bovenop: „Absoluut onverant woord." „We willen het wel, maar we kunnen het niet", concludeerde G. Ho- gesteger van de WD, die eraan toe voegde dat er binnen zijn fractie 'genu anceerd' over het onderwerp wordt gedacht. Alleen het CDA, de partij van wethou der C. Linssen, geestelijk vader van het Masterplan, was een duidelijk andere mening toegedaan. „Het is inderdaad een forse investering", beaamde frac tievoorzitter M. Dieleman. „Maar een kwaliteitsslag in de binnenstad is nu nodig en we denken dat deze investe ring wél mogelijk is, al is die zeker niet risicoloos." Wethouder M. 't Hart (PvdA, financiën) zag geen aanleiding de kritiek te pare ren, aangezien hij die volledig deelt. Vanwege de vele onzekerheden en fi nanciële risico's in het plan en de wijze waarop het betaald zou moeten wor den, heeft hij in het college ook een min derheidsstandpunt ingenomen. De stellingname van de raad brengt het college in een lastig parket. In de week van 18 februari zijn er diverse activitei ten waar burgers hun mening over de plannen kunnen geven, met als hoogte punt het Binnenstadsdebat op 19 fe bruari in de Grote Kerk. PvdA en GroenLinks drongen er gister avond meteen op aan die evenementen voorlopig te schrappen, aangezien het weinig uithaalt te discussiëren over ideeën die bij voorbaat niet haalbaar lijken. „Als we hiermee naar buiten gaan, wekken we verkeerde verwach tingen", aldus Van Oosten. „Je moet het plan niet in het publiek brengen zolang we niet weten hoe we het gaan betalen", vond ook Hoogerland. 't Hart ging daar niet direct op in, maar zei dat het colle ge zich dinsdag zal beraden op de ver dere gang van zaken. door Sheila van Doorsselaer KOEWACHT - Op het erf van een boerderij aan de Nieuwe Karnemelkstraat in Koewacht doen zich Dutroux-achtige ta ferelen voor. Met graafmachi nes, grondzeven en honden wor den sinds eergisteren het erf en de schuur uitgekamd. De Belgi sche justitie is er op zoek naar aanwijzingen over de moord op Yolanda Prinsen uit het Belgi sche Verrebroeck. De verdachte, Claudy Pierret (53), heeft jaren lang in een caravan op het erf van de Koewachtse boerderij gewoond. Het verminkte lichaam van Prinsen, postbode in Antwer pen, werd op 17 mei 1999 gevon den in de omgeving van La Ro che in de Ardennen. Zij was toen 2 9 en was op 21 oktober voor het laatst gezien in haar woon plaats. Het stoffelijk overschot van Prinsen verkeerde in verre gaande staat van ontbinding, was verstopt in een jute zak en de voeten ontbraken. Ten tijde van de verdwijning werd Prin sen vaker gezien met verdachte Pierret. De zaak is tot op heden onopgelost gebleven, maar de Belgische justitie houdt Pierret al langer in de gaten. Hij werd wel ondervraagd, maar nooit eerder officieel in staat van be schuldiging gesteld. De op dracht tot onderzoek in de zaak is gegeven door onderzoeks rechter W. van de Sijpe uit Den- dermonde. Hij wordt bijgestaan door procureur des konings C. du Four. In Koewacht hoopt Van de Sijpe Een politiehond wordt ingezet om aanwijzingen te vinden in de grond rond de Koewachtse boerderij. foto Wim Kooyman bewijsmateriaal te vinden waardoor Pierret in de kraag gevat kan worden. Gisteren on derzochten mannen in pakken en met mondkappen op het per ceel tot op de vierkante centi meter. De schuur werd leegge haald, alles werd in kruiwagens geladen en bekeken. Ook von den er graafwerkzaamheden plaats, maar tot nu toe werd nog niks gevonden. Het is mogelijk dat niet alleen bewijs in de zaak Prinsen wordt opgediept. De naam van Pierret wordt genoemd in nog een on opgeloste moord en een ver dwijning. Op 31 augustus 1976 verdween de Antwerpse der tienjarige Maddy Hollanders. Zij is nooit gevonden. Pierret zou destijds haar schoonbroer zijn geweest. Bijna twintig jaar later, op 20 januari 1995, werd in Vrasene een lijk van een vrouw gevonden. Nader onder zoek wees uit dat het ging om de 56-jarige Marie-Josée de Noc- ker. Zij was destijds de vriendin van Pierret en hij was het laatst met haar gezien. Pierret zou van origine afkomstig zijn uit Beve- ren. Jaren geleden vestigde hij zich in een caravan op het erf van de boerderij aan de Nieuwe Karnemelkstraat. De boerderij zelf was eigendom van een vriend van Pierret. De verdach te stond in de buurt bekend als een zonderling, had geen con tact met de omwonenden, maar hield er altijd meerdere vrien dinnen op na. Pierret verdween nadat de boerderij kortgeleden werd verkocht aan een echt- Gezien de samenhang die de Be velanden op heel veel terreinen vertonen, kan wethouder S. Heijning van de gemeente Goes zich wel voorstellen dat de Ad viesgroep een gemeentelijke herindeling aanbeveelt. „Bo vendien is de afgelopen tien jaar ongeveer heel Zeeland heringe deeld, behalve Zuid-Beveland", zegt hij. Spiegel Los van de fusiegedachte zij n de Bevelandse bestuurders overi gens wel blij met het door de Ad viesgroep uitgebrachte rapport. Vooral de suggesties voor een meer samenhangend ruimtelijk en economische beleid vallen in goede aarde. De Groot is boven dien blij dat er eens tien, vijftien jaar vooruit is gekeken. „Er wordt ons een heel nuttige spie gel voorgehouden", meent hij Het is de bedoeling dat het uit gebrachte rapport - na de ver kiezingen - door de vijf betrok ken colleges en gemeenteraden wordt besproken. Elke gemeen te moet voor 1 juni een stand punt hebben ingenomen. Wethouder P. Vollaard van de gemeente Borsele wilde gisteren nog niet op het uitgebrachte ad vies reageren, DORDRECHT - Een twintigja rige Goesenaar is gisteren in Dordrecht na een eis van acht jaar veroordeeld tot vijf jaar cel. De rechtbank achtte zijn deel name aan een gewelddadige straatroof, een brute overval in een woning,een poging tot dief stal in een winkel en bedreiging van een personeelslid van een supermarkt bewezen. De feiten werden van oktober 2000 tot en met januari 2001 gepleegd in Rotterdam en Dordrecht. De Goesenaar was een belangrijke figuur in een groep van geweld dadige jongens van Antilliaanse afkomst. Na het oppakken van de bende was het volgens justi tie een stuk rustiger in Dor drecht en omstreken. paar. Zij hebben niks met de zaak te maken. De familie Ernst, die schuin tegenover de boerderij woont, heeft wel ge zien dat er enige tijd geleden op het erf werd gestookt. Weken lang werden er spullen ver brand. Wie het vuur voedde, is niet bekend. Informatiestop Hordes (tv- en radio-)journalis- ten uit Nederland en België wa ren naar Koewacht afgereisd om de zaak te verslaan. Zij stortten zich en masse op Van de Sijpe, die de vorderingen van het onderzoek ter plaatse volgt. Waarom de Belgische justitie Pierret niet eerder heeft opge pakt en waar hij nu verblijft, kon hij niet zeggen. Ook wilde hij niet kwijt waar het onder zoeksteam precies naar op zoek is. Wel zei hij dat nu alleen wordt gezocht naar aanwijzin gen over de moord op Prinsen. „Wat we verder vinden, is mooi meegenomen." De onderzoeks rechter heeft tot nader order een informatiestop ingesteld. In de Nieuwe Karnemelkstraat heerst een zekere mate van on rust. Mevrouw H. Ernst is er niet gerust op „Ik vind het maar eng." Ook omwonende me vrouw G. Vermeer heeft de ont wikkelingen met verbazing ge volgd. „Ik zag ze zaterdag al met een helikopter overvliegen en infraroodfoto's maken. Maar wie had dit nu kunnen denken?" Een meisje dat de verrichtingen van de onderzoekers vanaf een afstandje heeft staan volgen, weet het zeker:„Er zit hier nog wel iets of iemand in de grond." door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - Het Thoolse zwembad kost de ge meente meer dan was begroot. Ook de opvang van zwerfdieren en het opslaan van gevonden voorwerpen is duurder dan ver wacht. Tezamen zorgen deze posten voor een structureel te kort op de meerjarenbegroting van 6200 euro. Voor het zwembad moet jaar lijks 8500 euro extra worden uitgetrokken. Dat geld is alleen al nodig om uitzendkrachten te kunnen betalen, die - dankzij CAO-ontwikkelingen en be haalde diploma's - per uur meer zijn gaan kosten. Ook is de ener gierekening met 4000 euro ge stegen. Het hoe en waarom daarvan wordt nog nader onderzocht; de gemeente hoopt dat de stijging eenmalig is. De tegenvallers bhj ken uit de jongste berap (bestuursrappor- tage) van de gemeente Tholen, die inzicht geeft in het reilen en zeilen van de gemeente per 1 ja nuari 2002. Verplicht Het onder dak brengen van zwerfdieren en gevonden voor werpen komt eveneens voor re kening van de gemeente. Met deze wettelijk verplichte taak is, door stijgende kosten per op gevangen dier en door een hoger aantal gevonden beesten, 4500 euro meer gemoeid dan waar aanvankelijk rekening mee was gehouden. Niet uitgegeven daarentegen is geld bestemd voor drugspre- ventiebeleid. Een lopend drugs project wordt door de GGD bekostigd, wat maakt dat de ge meente 6800 euro in haar zak kan houden. Een incidenteel voordeeltje van 15.200 euro boekt de gemeente Tholen doordat de algemene uitkering uit het gemeentefonds hoger uitpakt dan het bedrag waar rekening mee werd gehou den. Deze meevaller wordt hele maal opgesnoept door de hogere kosten die zijn gemaakt in het kader van de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG). In 2001 is afgerond 42.000 euro meer uitgegeven aan aanpassingen, hulpmiddelen en vervoer voor gehandicapten. Vervoer Vooralsnog gaat de gemeente ervan uit dat hier sprake is van incidenteel hogere kosten. Van de invoering van het nieuwe col lectief aanvullend vervoer per 1 januari wordt een kostenverla gend effect verwacht. De extra kosten zijn vooral in vervoer gaan zitten. Ruim de helft meer mensen heb ben gebruik gemaakt van de vervoersregeling van de Wet Voorzieningen Gehandicapten. Voor woonvoorzieningen heeft de gemeente eveneens een forse stijging van het aantal aanvra gen voor een bijdrage via de WVG geboekt. De uitreiking van de vakan- tiekaarten voor het nieuwe jaar, onlangs bij een Wal- chei's bedrijf, leidde tot ge mengde gevoelens bij een van de medewerkers. Zeker, het saldo aan vakantiedagen dat erop prijkte, stemde alleszins tot tevredenheid. De kwestie ivas alleen dat hem dit jaar geen extra vakantiedagen waren toegekend. Ouwelul- lendagen, placht hij die vroe ger te noemen, maar sinds hij op de leeftijd is aangeland dat hij er zelf voor in aan merking komt, heeft hij het liever over seniorendagen. Hoe hiermee om te gaanHet ontbreken van de extra va kantiedagen viel enerzijds te duiden als een erkenning van zijn nog jeugdige uiterlijk. Aan de andere kant vond hij - trouw aanhanger van het syndicalisme als hij is - dat de vakbond niet voor niets heeft gestreden voor deze faciliteit voor iets oudere werkne mers. Hij.besloot de zaak aldus aan te kaarten bij zijn chef: „Zeg, ik heb dit jaar geen juniorda- gen gekregen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25