PZC Hokjesgeest kan negatief werken Timmer heeft nog niets laten zien Bob krijgt een zwarte armband Nicolien Sauerbreij draagt de vlag 23 Weigering vlag te dragen tekent gebrek aan teamgeest bij Nederlanders Russische skiloopster betrapt Recordaantal sporters in Salt Lake Brigdevrouwen winnen troostfinale Shorttrackster draagt vlag VS Geert Kuiper kraakt security Nederlandse maakt zich sterk voor atletenpas vrijdag 8 februari 2002 door Jo'nann Mast SALT LAKE CITY - Het aan wijzen van snowboardster Ni- colien Sauerbreij als vlaggen draagster bij de openingsce remonie. van de Olympische Winterspelen is voor het Team de Mission van bet Nederlands Olympisch Comité een nogal gê nant compromis. Dat geen en kele schaatser van importantie warm loopt voor iets wat in tal van andere landen aks een eer wordt beschouwd, typeert niet alleen - dramatisch geschetst - een gebrek aan vaderlandslief de, maar vooral het absolute ontbreken van enige teamgeest. Het NOCNSF koketteert al sinds de voorbereidingen op de Olympische Spelen met het oranjegevoel. De sportkoepel hamert erop dat de hokjesgeest die de professionele schaats teams eigen is, voor de duur van de Spelen vergeten moet wor den. Van ploegen als zodanig is volgens NOCNSF dezer dagen geen sprake. Er is slechts één team: het Nederlandse. Niets is minder waar. Ook in Salt Lake City gaan de ploegen rustig door met het zich afzetten tegen elkaar. Erben Wenne- mars, lid van het team van Spaar Select dat in zijn geheel buiten het olympisch dorp ver blijft, zei doodleuk dat van een gemeenschappelijke Neder landse ploeg geen sprake is. Wennemars vindt het onver standig dat niet hij maar Jo- chem Uytdehaage op de 1500 meter start. Het is geen geheim dat de teams niet voor elkaar staan te juichen. De oranjedroom van NOCNSF is bovendien wreed verstoord door het feit dat haast geen en kele topschaatser belangstel ling heeft voor het dragen van de Nederlandse vlag. Marianne Timmer, als tweevoudig olym pisch kampioene van vier jaar geleden een gedegen kandidate, meldde zich als eerste af voor de openingsceremonie en dus als mogelijk vlaggendraagster. Zij voelt zich er na de aanslagen van 11 september niet veilig. Rintje Ritsma gaf ongevraagd aan dat het dragen van de vlag voor hem van generlei waarde is. Daarmee bleven Gianni Romme (twee keer goud in '98) en Ids Postma (eenmaal goud) als boegbeelden over. Romme heeft er ondanks dat hij pas over twee weken in actie hoeft te ko men echter ook geen trek in en Postma is niet fit. Volgens zijn coach Kosta Poltavets is het uit gesloten dat Postma de ope ningsceremonie bijwoont. De sportkoepel kan nog begrip opbrengen voor het feit dat een groot aantal schaatsers - alle maal, zo bleek gisteren - weigeit om morgen bij de openingscere monie een vijftal uren te staan blauwbekken. Dat verstoort de voorbereiding op het toernooi en daarvoor valt veel te zeggen. Verlegenheid Dat een dag voor de opening van de Spelen nog een vlaggendra ger moest worden aangewezen is pijnlijker. Woensdag werd duidelijk waar die desinteresse toe leidt. Chef de Mission Leo Visser en directeur Marcel Stur- kenboom van NOCNSF werden in verlegenheid gebracht door dat geen enkele sporter bij de of ficiële intrek in het olympisch dorp verscheen, een voor de pa tri ottische Amerikanen plechti ge gebeurtenis. De Nederlandse vertegenwoordiging stak schril af bij de andere drie landen die gepresenteerd werden. De ploe gen van IJsland, Estland en - met name - Slowakije waren be duidend groter. Wellicht mag de onverschillig heid en het permanent afzetten tegen elkaar- als symptomatisch beschouwd worden voor de Ne derlandse sportbeleving. Bij de negentiende Olympische Win terspelen, die na de gebeurte nissen in september als geen an der toernooi in het teken staan van vaderlandsliefde, zou die houding Nederland wel eens kunnen opbreken. Amerikaanse schaatsers als De- rek Parra en KC Fitzx-andolph hebben zich in het recente verle den al gevaarlijke obstakels ge toond. Gesteund door een wel haast hysterisch nationalistisch publiek zijn zij tot veel in staat. Op de lange afstanden dal Ne derland - in het mannentoer- nooi - als vanouds wel medailles in de wacht slepen, te beginnen morgen op de 5 kilometer. Op de korte afstanden staan de Ame rikanen en de al net zo vader landslievende Canadezen ech ter te popelen om de show te stelen. GPD door Frank van den Heuvel SALT LAKE CITY - Nicolien Sauerbreij zal morgen de Ne derlandse vlag het stadion binnendragen tijdens de ope ningsceremonie van de negen tiende Olympische Winter spelen in Salt Lake City. De 22- jarige snowboardster uit De Hoef werd pas een halfuur voor de officiële perspresentatie in het Holland Heineken Huis ge vraagd. Dat geeft aan hoe hoog de nood was bij NOCNSF in de zoektocht naar een vlaggen drager. Er zal een zeer kleine Neder landse delegatie het Rice-Ec- cles Stadion binnen wandelen. Slechts acht van de in totaal dertig atleten voelen er voor om bij de openingsceremonie aanwezig te zijn. Naast Nico lien Sauerbreij zullen alleen shorttracker Cees Juffermans en de leden van het heren bob team aanwezig zijn. De schaat sers hebben zich allemaal af gemeld bij Leo Visser. De Chef de Mission sprak zijn teleur stelling uit over het geringe animo. „Maar ik heb ook be grip voor de redenen die de schaatsers hebben aangedra gen. De sportieve prestaties blijven het uitgangspunt en zullen we altijd respecteren." De schaatsers zien op tegen het programma van cle ope ningsceremonie. De atleten moeten zich om vier uur verza melen en zullen pas rond elf uur 's avonds weer terug zijn in het olympisch dorp. „Dat is een zware belasting", aldus Visser: „Winterspelen zijn wat dat be treft een ander verhaal dan Zo merspelen. Er wordt sneeuw verwacht en het is koud. De temperatuur zal ongeveer min drie zijn.Visser vindt het jam mer „dat we niet met een grote ploeg het stadion zullen bin nenwandelen. Maar de ope ning is slechts een onderdeel van het totale beeld dat over twee weken van de ploeg zal bestaan. Het doet geen afbreuk aan de teamspirit. Het heeft wel met een trend te maken. Na de vele afmeldingen had NOCNSF slechts drie opties; Sauerbreij, Juffermans en de leden van het bobteam. Die laatste mogelij kheid viel af ge zien de commotie rond Arend Glas naar aanleiding van pu blicaties rond zijn extreem rechtse verleden. „Hem aan wijzen leek ons niet verstan dig", aldus Visser. „En als je ie mand van het bobteam neemt, vind ik dat alleen de stuurman in aanmerking komt." Blijven Sauerbreij en Juffermans over. Visser: „Sauerbreij is gevraagd gezien haar enorme ontwikke ling in de voorbije maanden en het feit dat Nederland voor het eerst een afvaardiging heeft bij het snowboarden voor vrou wen." GPD Nicolien Sauerbreij oefent met de Nederlandse driekleur. foto Catrinusvan derVeen/GPD SALT LAKE CITY - Skiloopster Natalja Baranova-Nasolki- na is betrapt op het gebruik van epo. De internationale skife deratie (FIS) heeft dit bekendgemaakt. De Russin (26) wordt voor twee jaar geschorst en kan Salt Lake City verlaten. Ba- ranova werd op 18 januari in de Oostenrijkse wintersport plaats Tauplitz buiten de competitie om gecontroleerd. RTR SALT LAKE CITY - Een recordaantal deelnemers doet mee aan de Olympische Spelen in Salt Lake City. In totaal hebben zich twee dagen voor de openingsceremonie 2531 atleten uit 77 landen geaccrediteerd. Dat zijn 355 sporters meer dan vier jaar geleden in Nagano. In Japan waren 72 landen vertegen woordigd. De groei van het aantal sporters komt door de uitbreiding van het olympische programma met tien wed- strijdonderdelen. Amerika heeft als gastland de grootste af vaardiging. Het team van de VS bestaat uit 211 deelnemers. Het is voor het eerst dat een land meer dan tweehonderd spor ters naar de Winterspelen stuurt. DPA SALT LAKE CITY - Het Nederlandse bridge-vrouwenteam is in Salt Lake City derde geworden in het olympische demon- stratietoernooi. Bep Vriend, Marijke van der Pas, Jet Pasman en Anneke Simons wonnen de troostfinale van de IOC Grand Prix van Duitsland (67-21,5). De strijd om de derde en vierde plaats was van korte duur. Beide teams speelden maar twee rondes. Nederland won ze allebei. In de finale won Frankrijk, dat ook al te sterk was voor Nederland in de halve finale, van gastland Verenigde Staten (173-80). In het juniorentoernooi eindigden de teams van Noord-Euro pa en Midden/Zuid-Amerika precies gelijk (135-135). In het Noord-Europese team bridgeden de Nederlandse jongens Bas Drijver en Sjoert Brink. ANP SALT LAKE CITY - De shorttrackster Amy Peterson zal bij de openingsceremonie van de Olympische Spelen in Salt Lake City de Amerikaanse vlag dragen. Ze kreeg door haar teamge noten de eer toebedeeld in haar vierde olympische optreden op rij. Peterson eindigde vier jaar geleden als vierde op de 1000 meter nadat ze haar loopbaan had moeten onderbreken wegens chronische vermoeidheid. In 1992 won ze met het Amerikaanse team zilver op de estafette en in 1994 brons op deze discipline en op de 500 meter. Ze is negenvoudig Ameri kaans kampioene. Tijdens de openingsceremonie zal ook een aan flarden gescheurde Amerikaanse vlag, een symbool in de Verenigde Staten na de aanslagen van 11 september, worden gehesen. RTR SALT LAKE CITY - Geert Kuiper heeft gisterochtend de vei ligheidsprocedure van de olympische ijsbaan in Kearns ge kraakt. De coach van Rintje Ritsma passeerde drie controle punten zonder zijn accreditatie. Kuiper was zijn pas vergeten mee te nemen uit het olympisch dorp. „Bij het controlepunt van de auto's en op de parkeerplaats is twee keer om mijn ac creditatie gevraagd", vertelt Kuiper. „Ik stak mijn hand omhoog, maar kennelijk keken ze niet goed. Wel vroegen ze naar de kaart van Rintje, omdat ze die niet goed konden zien." Het derde controlepunt is bij de in gang van de ijsbaan. Iedereen moet dan door een detector- poortj e lopen en tevens wordt daar de bagage doorzocht. Kui per: „Ik ben met een onschuldige blik doorgelopen, niemand die ergens naar vroeg." GPD SALT LAKE CITY - De olympi sche wintersporters die zich willen inzetten voor de antido- pingcampagne kunnen sinds gisteren in Salt Lake City een zogenaamd atletenpaspoort aanvragen. Het is een document dat zoveel wil zeggen als: Ik sport clean. Namens het Wereld Anti Do ping Bureau Wada kondigden de IOC-kopstukken Johann Olaf Koss en Richard Pound het initiatief aan. De atleet geeft in het papier zijn gehele doopceel op het gebied van doping prijs. Bovendien zegt hij toe altijd en overal bereikbaar te zijn voor eventuele 'out-of-competition' controles. In sommige landen is het nu nog mogelijk daarvoor enkele maanden 'onder te dui- ken'. De commissie van zwaarge wichten, ook EU-commissaris Viviane Reding was bij de pre sentatie aanwezig, liet zich bij staan door een keur van atleten uit de gehele wereld. Uit Neder land was oud-shorttrackster Penelope Di Lella aanwezig, tweevoudig (Albertville/Lille- hammer) deelneemster aan de Olympische Spelen, tegenwoor dig werkzaam voor het doping- instituut NeCeDo. „Gezien deze achtergrond was ik wel een geschikt iemand", verklaart ze haar aanwezigheid in Salt Lake. Di Lella zal de ko mende weken in het olympisch dorp atleten proberen warm te maken voor het initiatief. „Mis schien dat ik me vooral richt op sporters die hun wedstrijden al hebben gehad. Die hebben wat meer tijd zich in deze achter gronden te verdiepen." Di Lella spreekt, uiteraard, van een goed project. „De atleet geeft aan de ene kant veel bloot en krijgt in de vorm van infor matie via bijvoorbeeld internet veel terug. Hij geeft bovenal een signaal af van: Ik doe niet aan doping. Dat laatste is heel be langrijk. We hopen daarmee vooral de jonge sporters te be reiken. Juist die moeten er van worden overtuigd dat dit soort middelen helemaal niet nodig is." Di Lella heeft, inmiddels contact gehad met de Nederlandse dele gatieleiders Leo Visser en Mar cel Sturkenboom. Ze hoopt dat ook het merendeel van de Ne derlandse atleten langs komt voor een introductie. „In sa menspraak met NOCNSF zul len we verder ook bekijken in hoeverre we een vergelijkbaar- project in Nederland kunnen opstarten." ANP Marianne Timmer is volgens Leen Pfrommer veel te wispelturig. foto ir Juinen/ANP Leen Pfrommer over Marianne Timmer: „Tot een nieuwe stunt is ze volgens mij niet in staat." foto Marc van der Kort/GPD Oud-bondscoach Leen Pfrommer verwacht niets van schaatsster door Bernie van Unen ERMELO - Leen Pfrommer (66) stond aan de basis van vele schaatssuccessen. Ard Schenk, Kees Verkerk, Hilbert van der Duim, Piet Kleine, Jan Bos, Erben Wennemars, Andrea Nuyt, Marianne Timmer; zo maar een paar namen die Pfrommer onder zijn hoede had. In Salt Lake City is hij er niet bij. Pfrommer, lui tenant-kolonel buiten dienst, zal voor deze krant twee weken lang een column verzorgen. Een vooruitblik. Als geen ander kent en leest Leen Pfrom mer de kleine lettertjes van het olym pisch schaatsboek. Hij weet dan ook als geen ander hoe groot de gevolgen kunnen zijn van een valpartij op bijvoorbeeld de vijf kilometer van morgenavond bij de mannen. Dan voltrekt zich een rampsce nario, voorspelt de gelouterde schaats coach. Voor een startplaats op de tien ki lometer moeten de drie Nederlandse deelnemers aan de vijf kilometer, Jochem Uytdehaage, Bob cle Jong en Carl Verheijen bij de eerste zestien eindigen. „Stel dat Jochem valt, dan verspeelt Ne derland een startplaats op de tien kilo meter. Op het olympisch kwalificatie toernooi in Heerenveen eindigdenBob en Jochem op de tien kilometer op de plaat sen een en twee. Volgens de regels moeten die twee starten. Gianni Romme zou dan buiten de boot vallen en dus voor niets naar Salt Lake City zijn gegaan. Dan zijn de rapen gaar. Een enorm dilemma voor de commissie topsport, een doemscena rio waar ze voorlopig wel niet aan willen denken." Overleg Het is één van de regels uit het olympisch schaatsboek dat Pfrommer als zijn broekzak kent. „Iedere trainer was erbij toen de commissie topsport de regels voor het olympisch kwalificatietoernooi vaststelde. In goed overleg zijn die regels vorig jaar zomer al vastgesteld", weet Pfrommer. „De selectiecriteria zijn rede lijk, vind ik. En ik onderschrijf de crite ria ook." Romme heeft volgens de Ermeloër ten onrechte zijn seizoen niet op het kwalifi catietoernooi afgestemd.Romme is er van uit gegaan dat plaatsing voor de vijf en tien kilometer een formaliteit was. De vijf kilometer heeft hij te laconiek, niet geconcentreerd gereden. En Erben Wen nemars heeft nota bene twee kansen op de 1500 meter gehad én ver-prutst. Hoe wel ik denk dat hij meer kansen op een medaille heeft dan Jochem is het terecht dat Jochem op de 1500 meter start. Dan had zijn trainer zijn mond moeten open doen bij het overleg vorig jaar." Vier jaar geleden keerde de Nederlandse schaatsploeg met medailles behangen terug uit Nagano. Elf keer stond een Ne derlander op het podium in de Japanse stad. Pfrommer, net terug van schaats- vakantie in Oostenrijk waar hij op de Weissensee 200 kilometer reed (8,5 uur), kijkt'zuinig bij een voorspelling voor Salt Lake City. „Zeven medailles, mini maal, denk ik. Het wordt wel één grote goktent. Zeker op de korte afstanden bij de mannen." Uitzonderlijk De Olympische Spelen van Nagano wa ren voor de Nederlandse schaatsploeg uitzonderlijk goed. Ruim eenderde van de 30 te verdelen plakken verdween in de tassen van Nederlanders. Ids Postma (1000 meter), Marianne Timmer (1000 en 1500 meter) en Gianni Romme (5 en 10 kilometer) veroverden goud. Jan Bos won zilver (1000 meter), Ids Postma zil ver 15 0 0 meter)Ritsma zilver 5 kilome ter) en tweemaal brons (1500 meter en 10 kilometer) en Bob de Jong zilver (10 kilo meter). Een prachtige oogst. Wispelturig Van Marianne Timmer en Rintje Ritsma verwacht Pfrommer niets. Timmer is vol gens de oud-bondscoach veel te wispel turig. „Die twee gouden medailles waren een verrassing. Tot een nieuwe stunt is ze volgens mij niet in staat. Ze heeft nog he lemaal niets laten zien. En Rintje, ja, ik had liever gezien dat hij zich dit jaar op de allround toernooien had gericht. Dan was hij misschien nog een keer Europees en wereldkampioen geworden. De carri ère van Ritsma is over." Het metaal moet op de langere afstanden worden gehaald. „Het zou me niet verba zen als de nummers 1,2 en 3 op de vijf en tien kilometer bij de mannen Nederlan ders zijn. Het fx-ustreert me als we maar drie medailles op die afstanden halen. En bij de vrouwen kan Gretha Smit voor een verrassing zorgen op de vijf kilometer. Het is alleen de vraag hoe zij met de druk van de media omgaat. Ze zegt dan wel dat ze niets verwacht en onbevangen zal schaatsen, maar dat vraag ik me af." GPD door Gijs van Oosten WEST VALLEY CITY - Het Holland Heineken House opent aan het begin van de Olympi sche Winterspelen in Salt Lake City zijn deuren en de gasten kunnen er gerust op zijn dat het bier koud staat. De blauwbek kende medewerkers die deze week in de feesttent een cursus alcoholtoezicht volgden, kregen in de pauze oranje truien toege worpen. Hoewel het bier koud en mim voorradig is, 5 procent alcohol bevat en niet de voor Utah ge bruikelijke 3,2 procent, zal het voor de feestvierende oranjefan nog een hele toer worden om be schonken de tent te verlaten. De gecertificeerde Nederlandse barmedewerkers hebben er net een cursus gedragsbeïnvloeding opzitten. Met gedrag, wordt drinkgedi-ag bedoeld. Het is een gevolg van het feit dat de Olympische Winterspelen in Utah worden gehouden. Een staat waar op zijn zachtst ge zegd een curieuze alcoholwet geving van toepassing is. Zo mag een serveerster pas een tweede drankje op tafel zetten als het eerste glas leeg is. Met mormonen is sociaal drin ken sowieso een lastige zaak, want behalve alcohol zijn ook koffie en thee taboe. Maar onder- bepaalde voorwaarden mag - aan ni et-mormonen uiteraard - alcohol worden geschonken, zo lang het maar op gecontroleerde en ordelijke wijze gebeurt. Het is niet de bedoeling dat bar- of restaurantgasten waggelend de deur uit lopen en op sti-aat een gevaar voor de medemens vor men. De barkeeper kan volgens de wet aansprakelijk gesteld wor den voor schade die een dronken bestuurder buiten de deur ver- ooi-zaakt. De gevolgen kunnen oplopen van een kleine geldboe te tot het intrekken van de ver gunning of zelfs een fikse scha declaim. Naamplaatje In Utah is het voor het perso neel, op straffe van een geldboe te van 250 dollar, vex-plicht om een naamplaatje op de borst te dragen. De achterliggende ge dachte is dat de dronken be stuurder na het veroorzaken van een ongeluk aan de politie kan vertellen welke serveerster of ober hem van drank heeft voox-zien. Heineken, evenementsponsor van het NOCNSF, heeft om die redenen besloten de door uit- zendox-ganisatie Randstad gese lecteerde medewei-kers een spoedcursus onder leiding van een Amerikaanse docent te ge ven. „Het is niet verplicht, maar- we doen het ook uit respect voor de normen en waarden zoals die hier gelden", zegt Anja Pieroen van Heiireken. De cursus van drie uur heet TIPS. Dat staat niet voor de door voormalig Ajax-trainer Co Adx-iaanse gepropageerde for mule 'techniek, intelligentie, pei-soonlij kheid en snelheid' maar is de afkorting van 'Trai ning Intervention Procedure Servers of alcohol'. De deelne mers ondergaan een examen en ontvangen een certificaat. Met behulp van een handleiding en x-ollenspellen op video laat de docent zien hoe actief of beter pro-actief op te treden als de si tuatie uit de hand dx-eigt te lo pen. De vraag of de man die met dubbele tong praat en de filter van zijn sigaret aansteekt dron ken iswordt door i edereen goed beantwoord. Het komt op socia le vaardigheden aan om een der- gelijke klant in een taxi te pra ten. Als dat niet lukt, dan wordt de politie gebeld. Heineken speelt in op de situatie in Utah door met een bijzonder toegangsbeleid te werken. Be zoekers moeten bij de deur van het clubhuis van de Westridge Golf Coux-se in West Valley City, een doodse voorstad van Salt Lake City, hun legitimatiebe wijs tonen waarna een armband woi'dt versterkt. De armband is een hulpmiddel voor het personeel. Een roze ax-mband is voor personen onder de 21 jaar, zij krijgen op straffe van een geldboete van duizend dollar geen alcoholhoudende dx-anken geserveex-d. Een zwarte armband is voor de bob (bewust onbeschonken bestuurder) en de x-est krijgt een armband met een per dag wisselende kleur. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 23