PZC Machlas haalt zijn gram 21 Carrière van Jos Verstappen in gevaar Bogtstra verkiest Kempes boven Sluiter Etappezege Dekker Senegal ontmoet Kameroen in finale Ajax 2 schrijft geschiedenis Australiër op proef bij PSV Silva toch in Portugees team Leonardo terug bij Feyenoord Ajax nog niet goed in de ogen van Ronald Koeman Bondscoaches grijpen terug op oude garde Parma in finale tegen Juventus Caniggia weer in Argentijns team Roberto Baggio wil niet stoppen vrijdag 8 februari 2002 AMSTERDAM - De reserves van Ajax verzekerden zich gis teren van een plekje in de natio nale sporthistorie. Voor het eerst sinds de invoering van het betaalde voetbal plaatste een tweede elftal zich voor de halve finales van de bekerstrijd. Stormvogels/Telstar, de laatste horde op weg naar de geschiede nisboeken, werd gisteren simpel opzij geschoven: 3-0. Zo vierde Ajax eindelijk weer eens een hoogtepuntje na een aantal ronduit magere seizoe nen. En werd duidelijk dat de toekomst van de club er vel eens een stuk beter uit zou kunnen zien dan sommigen voorspellen. Door het bekersucces van Aiax 2 is plots duidelijk geworden dat zich in Amsterdam ander- I maal een aantal uitstekende voetballers aandient. Met name de verrichtingen van José Va lencia (19), Anthony Obodai (19), Stefano Seedorf (19, het neefje van) en Steven Pienaar (19) kregen de handen op elkaar. Het was echter opnieuw Walker die de meeste indruk maakte. De pas 19-jarige Braziliaan speelt als een routinier. De zege van Ajax 2 was ver diend, maar was desondanks een uur lang niet te voorspellen Geheel volgens de lijn der ver wachtingen was Stormvo gels/Telstar fysiek sterker, waar Ajax technisch het vaardigst was. De beste mogelijkheden voor rust waren voor de gasten en zelfs de eerste goal werd ge scoord door Stormvogels/ Telstar. De treffer van Laurens ten Heuvel kort na rust werd echter afgekeurd. Scheidsrech ter Koopman had een overtre ding van Brian Tevreden gezien De patstelling werd doorgebro ken toen Ajax een vrije trap mocht nemen, omdat doelman Dorus de Vries een terugspeel bal aan de borst had geklemd. De inzet van invaller Wesley Sneij der werd verlengd door Ja son Culina. Een prachtig passje van Seedorf op Pienaar (2-0) en een treffer van Seedorf zelf (3-0) deden de wedstrijd op slot. Ajax 2 - Stormvogels/Telstar 3-0 (0- 0). 60. Culina 1-0, 66. Pienaar 2-0, 69. Seedorf 3-0, Scheidsrechter: Koopman. Gele kaart: Brunswijk, Tevreden, De Vries (Stormvo gels/Telstar). Aantal toeschouwers: 18.500. GPD EINDHOVEN - PSV heeft de Australische international Lindsay Wilson op proef. De 22- jarige middenvelder is afkom stig van Olympic Sharks uil Sydney, de voormalige club van Feyenoorder Brett Emerton. De Australiër liet deze week een ;.goede indruk achter in de oefen- wedstrijd tussen Jong PSV en hoofdklasser Gemert (3-0). Wil son blijft vooralsnog een week op proef en zal ook met de A-se lectie van de landskampioen meetrainen. De middenvelder kan op meerdere posities uit de voeten, maar speelt bij voor keur op de flanken. GPD LISSABON - Doelverdediger Joaquim 'Quim' Silva is on danks een verdachte plas toch opgeroepen voor de nationale selectie van Portugal voor de oe feninterland tegen Spanje. De 26-jarige keeper werd on langs betrapt op het gebruik van het verboden middel nandrolon en is nog in afwachting van het resultaat van een tweede test. RTR ROTTERDAM - Leonardo is te rug in de A-selectie van Feye noord. Trainer Bert van Mar wijk heeft de wispelturige Braziliaan weer in genade aan genomen. De 18-jarige aanvaller kwam na de winterstop veel te laat terug van vakantie. Voor straf werd hij verbannen naar het belof- tenelftal. Bovendien moest Leo nardo een geldboete betalen. Sinds gisteren traint hij weer mee met de hoofdmacht van de Rotterdammers. Leonardo is door zijn creatieve acties popu lair bij publiek en pers. ANP door André Hooqeboom AMSTERDAM - Ajax heeft alle nationale prijzen nog binnen bereik en lijkt ook nog eens met de week effectiever te worden, al bleek daar aanvankelijk wei nig van. Gisteren nam de hoofd macht van de Amsterdammers, in navolging van de youngsters eerder op de avond, de een na laatste horde op weg naar de eindstrijd van het bekertoer nooi. Het duel was bepaald geen kraker. Ajax was te sterk voor Gronin gen, maar ontsnapte voor rust aan een achterstand. Pas na rust liepen de Amsterdammers uit naar 4-0. Met Rafael van der Vaart weer op 'tien' achter de spits - hij was er zondag tegen Willem H we gens een schorsing niet bij - op de plaats van Richard Knopper zette Ronald Koeman het groot ste Ajax-talent weer op de plaats waar hij het nuttigst is voor het elftal. Dat bleek al na achttien minuten. Van der Vaart opende met een geplaatste kop bal de score, zoals hij dat al zo vaak had gedaan dit seizoen. Steeds weer de eerste. Koeman had opvallend genoeg Zlatan Ibrahimovic toch weer in de spits geposteerd. Dat was opmerkelijk omdat Koeman niet mals was in zijn kritiek op de spits na de wedstrijd van zon dag tegen Willem II. Nikos Machlas maakte in Tilburg het belangrijke tweede doelpunt voor de Amsterdammers en stel de daarmee de winst veilig. Meteen na rust gaf de Griek gis teren, ingevallen voor Ibra himovic, zijn visitekaartje op nieuw af. Hij scoorde 3-0 en 4-0, en besliste daarmee het eenzij dige bekerduel al ruim voor het einde van de officiële speeltijd. Waarmee Machlas voorlopig het krediet van Koeman moet heb ben verdiend. Groningen was voor rust soms zelfs beter, kreeg kansen, tot ontsteltenis van Koeman, die vond dat zijn ploeg verdedigend broddelwerk afleverde. Mile Krstev had kunnen en moeten scoren, al vroeg in de wedstrijd. Later weer, maar de herstelde Fred Grim redde twee keer op miraculeuze wijze, ook de inzet van Joost Broerse stuitte op de vuisten van de Ajax-veteraan. Stuntje Groningen mocht zelfs, volko men ten onrechte, een straf schop nemen. Tim de Cler had helemaal geen hands gemaakt, maar zijn opponent. Boussabon schoot de bal vanaf elf meter op de lat. Het waren signalen dat Groningen best geloofde in een stuntje. De gemiste penalty had Groningen een mentale tik ge geven; de 2-0 even voor rust zorgde voor de vroegtijdige knock-out. De gevoelige pass was van Ibrahimovic, Wamber- to maakte de klus beheerst af. De binnenkomst van Machlas werd in de tweede helft begeleid door de entree van Jan van Halst. Van Halst moest de licht geblesseerde Tomas Galasek vervangen. De wissels pakten weer goed uit, net als tegen Wil lem II. De selectie van Ajax be staat inmiddels uit een aantal gelijkwaardige spelers, waar mee Koeman ook nog eens in staat is verschillende systemen te spelen. De onderlinge con currentie is bovendien groot en dat kan in de loop van het sei zoen wel eens de grote kracht van dit Ajax worden. Ook Pius Ikedia kreeg zijn speelminuten, omdat Wamberto geblesseerd het veld moest verlaten. De entree van Machlas op weer een nieuwe grasmat was impo nerend. Hij scoorde vijf minuten na zijn entree. Twee pogingen leverden een doelpunt op. Drie minuten later lag de volgende er alweer in en was Groningen ge degradeerd tot een steriele spar- ringpartner, die het bekertoer nooi minder belangrijk vond dan de rest van de competitie, waarbij lijfsbehoud op het spel staat. Het gaf Ajax de kans om free wheelend het duel uit te spelen, zonder al te grote risico's te hoe ven nemen. Een instelling waar Groningen het wel mee eens was. Daardoor werd de loting na afloop op de middenstip van de Arena nog het spannendste moment van de voetbalavond. Voor Ajax rolde PSV als komen de opponent uit de koker. Ajax 2 lootte FC Utrecht. De speeldata zijn 6 en 7 maart. Ajax 1 en 2 spelen thuis. Ajax - FC Groningen 4-0 (2-0). 18. Van der Vaart 1-0, 42. Wamberto 2-0, 50. Machlas 3-0, 53. Machlas 4-0. Scheidsrechter: Wegereef, Gele kaart: Broerse (Groningen)Bijzon derheid: Boussaboun (FC Gronin gen) mist in 34e minuut strafschop. Aantal toeschouwers: 35.000. Ajax: Grim; Vierklau, Bergdolmo, Chivu en De Cler; Galasek (46. Van Halst), Van der Vaart, en O'Brien; Van der Meyde, Ibrahimovic (46 Machlas) en Wamberto (67 Ikedia). FC Groningen: Beukenkamp; Al- lach, Schoenmakers (66. Kruis wijk), Matthijs en Floren; Krstev (73. Curovic), Hoogstrate, Broerse en Robben; Boussaboun en Hugo (59. Van Gessel). GPD Rafael van der Vaart heeft Ajax op voorsprong gezet en viert feest. foto Hans van Weel/GPD van onze sportredactie ALKMAAR - Tom Walkinshavv maakte via zijn internetsite be kend dat Heinz-Harald Frent- zen is aangemeld als tweede rij der naast Enrique Bernoldi. De kilte waax-in de mededeling werd gedaan is illustratief voor de Formule 1, maar misschien nog meer voor Tom Walkins- haw. Juichend enthousiasme op de Arrows-site, over de komst van Frentzen; geen woord over Ver stappen. De coureur zelf wist van niets, terwijl hij enkele da gen eerder nog telefonisch con tact had gehad met zijn baas. Hij wei'd op de hoogte gebracht door zijn manager, Huub Rothëngatter. „Officieel wisten wij van niets, maar ook ik ben zeer onaange naam verrast door deze gan£ van zaken. Ik loop al meer dan twintig jaar mee in de Formule 1 maar dit heb ik nog nooit mee gemaakt. Het belooft in elk ge val dat we het de komende tijd nog druk zuilen krijgen." Financiële compensatie zal ech ter de pijn van de sportieve te leurstelling nauwelijks kunnen verzachten. Als Vei'stappen niet rijdt is ook zijn toekomst als Foi-mule 1-coureur hoogst on zeker. Hij is 29. De renstallen kiezen meer en meer voor jonge en talentvolle piloten, of oude ren, zoals Frentzen, die een he leboel sponsorgeld meebrengen om een zitje te 'kopen'. Verstappens manager Huub Rothengatter ging er altijd prat op dat Jos nooit sponsorgeld heeft meegebracht, dat de team bazen hem kozen op basis van zijn kwaliteiten. Maar de tijden zijn veranderd. De recessie heeft toegeslagen, ook in de Formule 1. De renstal van Prost ging failliet en de teams in de achtei-hoede, zoals Arrows, kunnen vrijwel geen sponsors meer vinden. Het enige Neder landse bedrijf op de Arrows, Lost Boys, haakte al eei-der af, zodat Walkinshavv geen finan ciële redenen had om Verstap pen te behouden. Frentzen, de Duitser, kan wel beschikken over een aantal sponsors. Of Ver-stappen al dan niet een af koopsom krijgt, dat zal door ju risten worden uitgezocht. Tom Walkinshaw heeft een Jos Verstappen is teleurgesteld over de handelwijze van Arrows. foto Olaf Kraak door Gertjan van Geen METZ - Davis-Cupcaptain Tjerk Bogtstra begint zich steeds meer te profileren als durfal. Voor het duel met Frankrijk gooit hij vandaag in de eerste partij Edwin Kempes voor de leeuwen. Met het inzetten van de debu tant, die uitkomt tegen de Fran se kopman Sebastien Grosjean, hoopt Bogtstra hetzelfde effect te bereiken als met Raemon Sluiter vorig jaar. Die maakte van het moment gebruik om tot absolute held uit te groeien, maar zit nu aan de kant. Sjeng Schalken speelt de tweede par tij van de dag tegen Arnaud Cle ment en dubbelt morgen met Paul Haarhuis tegen het duo Pioline/Santoro. De uitkomst van Bogtstra's lan ge clenksessie kwam als verras- sing, niet in de laatste plaats bij de Fransen. Die hadden Sluiter het Clement in de halve finale voi-ig jaar heel moeilijk zien ma ken, voordat hij geblesseerd af haakte. Kempes, uitvei'koren boven Jan Siemerink, werd hoogstens in de dubbel verwacht en dan alleen als Schalken er op de openingsdag een uitputtende marathonpartij van zou ma ken. Captain Guy Foi'get hield zijn verbaasde gezicht toen hij de keuze aanhooi'de een uur latei- strak in de plooi: „Zo verbaasd ben ik niet", zei hij. „Ik maak me geen zorgen over hem. Alleen over hoe mijn spelers gaan spe len." Afgelopen weekeinde zei Kem pes nog, dat hij in eerste instan tie had verwacht als vijfde man mee te gaan en zeker te weten dat niet hij, maar Sluiter zou singelen. En dat eventuele in het verleden behaalde ï-esultaten - ook zijn zege op de Rottei'dam- mer op gravel in de eerste ronde van de Dutch Open - niet zou den tellen. Gisteren zei hij zijn kansen op 50-50 te hebben ge schat. „Ik heb hier de hele week goed staan tennissen. Ik sta ze lekker te raken." Parallellen Bogtstra zag wel parallellen met vorig jaar. Toen passeerde hij Siemerink ten faveure van Sluiter. „Dat had een goed ge volg", aldus Bogtstra. „Ik heb door Jaap van Essen ZEIST - Nee, avontuurlijk is de eerste selectie van de nieu we bondscoaches Dick Ad vocaat en Wim van Hanegem niet bepaald. Het duo grijpt voor de oefeninterland legen de Engelsen van komende woensdag vrijwel volledig terug op de 'oude hap'. De spelers dus die onder Louis van Gaal zo pijnlijk en hard struikelden onderweg naar Tokio en Seoul. De selectie van negentien die gisteren per fax en e-mail aan het volk werd gepi'esen- teerd (beide parttimers heb ben blijkbaar geen tijd of lust om hun keuzes pei-soonlijk toe te lichten) bevat niet één echt opmerkelijke naam. Geen enkele debutant, louter vertrouwde gezichten. Het was eigenlijk wel een beetje te verwachten. Assis- tent-bondscoach Van Hane gem kondigde het eerder de ze week in zijn column in een landelijke ochtendkrant al aan. 'De Kromme' stelde dat de oude gx-oep genoeg kwali teit heeft omhet EK van 2004 te halen. Hij vertelde ook he lemaal niets te zien in drasti sche vex-jonging. En Dick Advocaat, die toch al niet bekend staat als een groot vex-nieuwer, liet in het gisteren door de KNVB ver- spx-eide persbericht weten: „Ik geloof in de huidige spe- lex-sgroep. De spelers hebben hun lesje geleex-d en het zal niet twee keer gebexiren dat ze een eindtoernooi mislo pen." De twee bondscoaches ver- trouwen dus volledig op de groep die de laatste twee jaar in het Oranje-shirt geen fat soenlijke wedstrijd speelde. En ze gaan daar erg ver in. Zo werd zelfs Michael Reiziger opgeroepen, die in het huidi ge seizoen nog geen handvol duels speelde bij Bai-celona. Geen nieuwe gezichten dus bij Oranje. Dat is een trend breuk, want de laatste jaren wax-en nieuwe bondscoaches er juist sterk in om bij hun aantreden veel debutanten op te x-oepen. Rijkaard liet in zijn eerste maanden bijvoor beeld spelers als Talan, Reu- ser, Moens, Van Wondei'en, Van Hintum en Boussatta hun cap verdienen. Van Gaal deed daar niet voor onder en maakte in luttele weken in ternationals van Bouma, Bruggink, VanBommel, Mel- chiot en Vennegoor. Advocaat en Van Hanegem doen dus niet mee met die tx-aditionele vernieuwings drift. Integendeel, zelfs Ra fael van der Vaart, de acht tienjarige die onder Louis van Gaal mocht debuteren tegen Andorra, ontbx-eekt weex-. De middenvelder is te ruggezet naar Jong Oranje. Ajax moet het derhalve weel een tijdje zonder Nedexiand- se intei-nationals doen. Verrassing De verrassing bij de eei'ste selectie van het duo Advo caat/Van Hanegem zit niet in de groep geselecteerden, maar juist in het rijtje niet- geselecteerden. Sander Wes- tei*veldbijvoorbeeld. Hij leek de vaste man achter Edwin van der Sar, maar is een half jaar na zijn glorietijd met Li verpool (drie bekers) ineens alles kwijt. Wie ook ont breekt is de trotse topscorer van Nederland, Pierre van Hooijdonk. Hij maakte in de eredivisie tot dusverre 17 doelpunten in 20 duels, maar werd niet opgeroepen. Ande re afwezigen zijn Numan, Hofland, Stam en Zenden, maar zij zijn wegens blessu- i-es dan wel schorsingen niet beschikbaar. Selectie Oranje. Doel: Van der Sar (Fulham), Moens (AZ); verdediging: Frank de Boer, Reiziger (Barcelona), Van Bronclchorst (Arsenal), Melchiot (Chelsea), Ricksen (Glasgow Rangers), middenlinie: Boateng (Aston Villa), Van Bommel (PSV), Cocu (Barcelona), Davids (Juventus), Paauwe (Feye noord); aanval: Ronald de Boer (Glasgow Rangers), Hasselbaink (Chelsea). Makaay (Deportivo), Van Nistelrooij (Manchester United), Overmars, Kluivert (Barcelona). Sikora (Vitesse). kwalijke reputatie. Al eerder schoof cle Brit Verstappen aan de kant, nadat er waterdichte afspraken gemaakt zouden zijn. Damon Hill, voormalig wereld kampioen, kreeg een zitje in de Arrows. Tom Coronel had twee jaar geleden een vooi-contract getekend. Bleek niets waard te zijn. Walkinshaw koos voor Ver stappen, omdat, aldus Rothen gatter: „Tom had gekozen voor de combinatie van talent en er- vai'ing. Dat zijn unieke eigen schappen in de Formule 1." Dat gegeven heeft zich nu tegen Vei-stappen gekeerd. Frentzen heeft nog meer ervaring (hij is 34) en beschikt over minstens gelijkwaardige ï'ijderskwalitei- ten, maar bovenal; veel meer geld. De beslissing kwam ovei'igens niet geheel als een verrassing. Al maanden circuleei'den hard nekkige geruchten over de op handen zijnde tx-ansfer. En waar rook is, is blijkbaar altijd vuur, beaamde ook manager Rothen gatter Vei-stappen zelf wil nog even buiten schot blijven. „Wat kan hij vertellen?"zegt Rothen gatter. „Hij is teleui-gesteld, dat mag duidelijk zijn." Het Verstappen-kamp hult zich in stilzwijgen. Omdat enerzijds alles is gezegd, maar andei'zijds omdat cle zaak nu in handen van juristen wordt gelegd, zodat el ke ongenuanceerde uitlating, de zaak kan schaden. GPD van onze sportredactie PALMANOVA - Erik Dekker heeft gisteren de vijfde en laat ste etappe van de Ronde van Mallorca gewonnen. Het ging om een rit over 155,6 kilometer van Magaluf naar Palmanova. Dekker won in de straten van Palmanova de sprint van een kopgroep van 29 renners. Zijn land- en ploeggenoot Matthé Pronk werd tweede voor de Spanjaaixl Munoz. Ook Karsten Kroon en Marcel Duijn maakten deel uit van de kopgroep. Zij wei'den respectievelijk elfde en 28e. De zege van Dekker was de eex-ste voor Rabobank in het nieuwe wegseizoen. Het eindklassement, officieus omdat opgevei-s een dag later weer gewoon kunnen vexdxek- ken, werd gewonnen door de Spanjaaixl Francisco Cabello. Zijn landgenoten Gutiex-rez en Rebollo werden in dezelfde tijd tweede en derde. Pronk was op de tiende plaats de eerste Nederlander in het klas sement waarvoor alleen wiel- ï-enners in aanmei-king komen die alle etapppes hebben uitge reden. Bankgiroloterij-renner Remco van der Ven won het klassement van de tussen- sprints. ANP/AFP veel verti-ouwen in Sluiter, maar hij voelt zich niet goed op gravel. Ik heb mijn ogen goed te kost gegeven deze week en gaandeweg is het scenai'io, dat ik in mijn hoofd had, vei'anderd. Kempes speelde zondag en maandag minder, maar per dag ging het beter En Raemon heeft meer moeite met zich aanpassen aan de ondergrond." De keuze voor de terre battue, zoals de Fx-ansen gravel noe men, eiste niet alleen Sluiter als slachtoffer. Bij het thuisland viel Nicolas Escude af en keerde Cedric Pioline terug. GPD van onze sportredactie BAMAKO - Senegal en Ka meroen hebben zich gisteren ge plaatst voor de finale van de strijd om de Afrika Cup. Sene gal versloeg in de halve finale Nigeria na verlenging met 2-1. Kameroen was veel te sterk voor gastland Mali: 3-0. Olympisch kampioen en titel- vei'dediger Kameroen incas- seei'de in het toernooi nog geen enkele teg'engoal en is huizen hoog favoriet voor de titel. Te gen Mali had Olembe al voor rust voor een comfortabele 2-0- vooi'sprong gezoi'gd voor het team van de Duitse bondscoach Winnie Schaf ei'. Foe was vijf mi nuten voor tijd succesvol: 3-0. Senegal kwam tegen Nigeria in de 54e minuut op voorsprong door een doelpunt van Diop. Kort voor tijd maakte Aghaho- wa gelijk waarna verlenging nodig was. Diao zette Senegal daarin opnieuw op voorsprong waarna Aghahowa nog een strafschop miste. Senegal speelde vanaf de 34e minuut met tien man, nadat Sarr na een overtreding uit het BRESCIA - AC Parma heeft in Italië de bekerfinale bereikt. De Parmezanen verloren welis waar de return in de halve eind strijd van Brescia met 2-1, maar hadden in de eerste wedstrijd thuis met 2-0 gewonnen. Die marge was voldoende om de fi nale tegen Juventus te mogen spelen. De finalewedstrijden zün 6 en 11 mei. SID veld was gestuurd. Na de gemis te sti'afschop verdwenen ook nog twee Nigerianen met rood van het veld: Aghahowa en Udeze. De finale Kameroen - Senegal is zondag. AFP BUENOS AIRES - Claudio Ca niggia is terug in de Argentijnse selectie. Bondscoach Marcelo Bielsa heeft de 35-jarige aanvaller van het Schotse Glasgow Rangei's opgei'oepen voor de vriend schappelijke wedstrijd op 13 fe bruari tegen Wales. Caniggia maakte tijdens het WK van 1990 en 1994 deel uit van de Argen tijnse ploeg, maar werd daarna voorbijgestreefd door spelers als Gabi'iel Batistuta en Hernan Crespo. Hij hoopt mee te kun nen doen aan het WKRTR ROME - Roberto Baggio heeft gisteren tegengesproken dat de knie-operatie die hij deze week onderging het einde van zijn loopbaan zou betekenen. Zijn zaakwaarnemer had maandag diens afscheid aange kondigd. Baggio verliet gisteren het ziekenhuis waar hij aan zijn kruisbanden was geopereerd. „Natuurlijk wil ik terugkeren op het veld, maar eerst moet ik fit woi'den", verklaai'de de 34- jai'ige aanvaller. Zijn hei'stel zal naar verwachting een halfjaar n beslag nemen. RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21