P! If NO m L E IE COURA 1 T Opvolging Duisenberg onzeker Honderden mensen gered uit tunnel in Afghanistan IJ Vlaamse justitie vlooit hoeve Koewacht door Extra operaties nog steeds niet mogelijk urr Textiel zo hard als staal Verstappen moet weg bij Arrows Fransen leiden stoelendans rond vertrekkende president ECB Enron had 140 bv's in Nederland Joods paspoort Adolf Hitler in Brits archief Minister betaalt niet voor Spar Ajax 1 en 2 naar volgende ronde Nicolien Sauerbreij draagt vlag D66 niet vies van coalitie Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- zonder PvdA 10° ZW 4 's Middags regen Eerst droog, maar snel meer bewolking en regen. Maxima rond 11 graden bij een matige zuidwestenwind. 245e jaargang no. 33 vrijdag 8 februari 2002 los nummer 1,00 internet: www.pzc.nl ALKMAAR - Jos Verstap pen rijdt niet voor Arrows als over enkele weken de Formule 1 in Melbourne van start gaat. Teambaas Tom Walkinshaw liet gis teren via zijn internetsite weten dat Heinz-Harald Frentzen is aangemeld als tweede rijder naast Enri que Bernoldi. Arrows meldt dat het con tract met Verstappen is ontbonden. De Limbur ger, die in 1994 debuteer de, heeft twee seizoenen voor het team gereden. Hij tekende al voiig jaar juni een verbintenis voor 2002, maar dit papier blijkt nu niets waard. Al dagen wa ren er geruchten dat hij plaats zou moeten maken voor Frentzen. De bolide voor het nieuwe seizoen werd woensdag ook zon der Verstappen getest. „We zijn heel blij dat Frentzen ons team komt versterken", aldus Wal kinshaw. „Hij is een top- coureur, die zijn klasse heeft bewezen met het winnen van drie grand- prixwedstrijden. We be vinden ons met het team in een belangrijke fase en we denken dat Frentzen ons kan helpen een stap vooruit temaken." Frentzen begon zijn loop baan in Formule 1 in 1994 bij Sauber. Hij reed daar na bij Williams en Jordan. Vorig jaar kwam hij uit voor Prost. Jos Verstap pen kondigt juridische stappen aan tegen Ar rows. GPD/ANP pagina 21: carrière in gevaar F raudeschandaal van onze redactie buitenland MAASTRICHT - Wim Duisenberg stapt volgend jaar op als president van de Europese Centrale Bank (ECB). Zijn vertrek staat gepland op 9 juli 2003, de dag van zijn 68e verjaardag. Mogelijk blijft hij langer als dit de benoeming van een opvol ger vergemakkelijkt. Dat zei Duisenberg gisteren in Maastricht, waar de ECB voor een keer vergaderde. Over zijn beweegredenen om eerder te vertrekken dan de ambtster mijn van acht jaar was Duisen berg kort. „Genoeg is genoeg." Hij denkt er niet over eerder dan juli 2003 op te stappen, ook niet als een opvolger klaarstaat. Duisenberg (66) kondigde bij zijn aantreden in 1998 al aan dat hij vanwege zijn leeftijd de ter mijn, die tot 2006 doorloopt, niet vol zou maken. Zijn opvol ger is nog onduidelijk. Alge meen wordt aangenomen dat een Fransman Duisenberg op volgt. 2002 terug als vice-president en kan volgens de regels niet wor den herbenoemd. De Fransen meenden bij het aantreden van Duisenberg de afspraak te hebben gemaakt dat hij halverwege zijn ambtster mijn zou worden vervangen door Trichet. Duisenberg heeft dat altijd ontkend, maar gaf wel aan dat hij niet zijn hele termijn zou volmaken. Duisenberg wil met zijn vroege aankondiging om volgend jaar op te stappen een 'golf van onze kerheid' vóór zijn. Hij doelde daarbij vooral op speculaties over zijn vertrekdatum. Dat zou niet goed zijn voor de geloof waardigheid en het imago van de ECB en de euro, zo betoogde hij. Duitsland en Italië spraken gis teren van een persoonlijk be sluit dat gerespecteerd moet worden, maar wilden geen com mentaar geven over de opvol ging. De Europese Commissie prees hem als een man van grote inzet, maar wilde over de opvol ging eveneens niets zeggen. Eu ropees commissaris Bolkestein (Interne Markt) betreurde het besluit van Duisenberg. Minis ter Zalm (Financiën) vindt dat Duisenberg volledig conform de afspraken over zijn aftreden handelt, zoals een goede ECB- president betaamt. President N. Wellink van De Ne- derlandsche Bank heeft alle be grip voor de stap van Duisen berg. „Het waren zware en hectische jaren", zei hij. In de vergadering van de ECB eerder op de dag werden volgens Wel link de woorden 'spijt, steun, dank en respect' uitgesproken. ANP/GPD pagina 2: interessante timing Nederland is door de failliete Amerikaanse energiereus Enron gebruikt als belas tingparadijs. Het bedrijf had hier 140 dochteronderne mingen. In Washington is gisteren onder ede de voor malig financieel directeur van Enron, Andrew Fastow, gehoord door een onder zoekscommissie. Fastow hield de lip pen stijf op elkaar. Minister De Vries wil niet betalen voor de ontslagen oud-bur gemeester Spar van der Hoek. Daarom overweegt de minister hoger beroep tegen de uitspraak van de rechtbank. Die stelde dat Spar recht heeft op onderhandelingen over een afvloeiingsregeling. Ajax heeft zich gisteravond met twee teams geplaatst voor de halve finales van het Amstel Cup-toernooi. Nadat de reserves met 3-0 hadden gewonnen van eerstedivisie- club Stormvogels/Telstar maakte de hoofdmacht het feest in de Arena compleet door FC Groningen te ver slaan: 4-0. Ajax speelt in de volgende ronde weer thuis en moet het opnemen tegen PSV. De reserves spelen, eveneens thuis, te- O 1 gen FC Utrecht. I In Frankrijk is tevreden gerea geerd op de beslissing van Dui senberg Het maakt de weg vrij zo wordt ook in Parijs gerede neerd, voor een Fransman om Duisenberg op te volgen. De na men van de Franse bankpresi- dent Jean-Claude Trichet en de vice-president van de ECB, C. Noyer circuleren als de be langrijkste kandidaten. Trichet is echter verwikkeld in een frau deschandaal. Noyer treedt 1 juli Snowboardster Nicolien Sauerbreij draagt de Nederlandse vlag tijdens de openingsceremonie van de Olympische win terspelen in Salt Lake City. Dat heeft NOCNSF gisteren be kendgemaakt. Sauerbreij werd aangewezen nadat twee andere sporters hadden geweigerd. De Spelen O Q beginnen morgen. «tl aL® feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 7; trends: 9,10 en 11zeeland: 13,14,15,17 en 19; sport. 21,22 en 23. LONDEN - In het officiële Brit se Publieke Archief is een vals joods paspoort gevonden van Adolf Hitler. Het gaat zeer waarschijnlijk om een wrange grap van medewerkers van een Britse speciale dienst die tijdens de oorlog geheime operaties uit voerde. Het paspoort vormt onderdeel van een groter aantal valse Duitse documenten van de Spe cial Operations Executive dat vandaag wordt vrijgegeven. Het paspoort, gemarkeerd met een rode 'J' voot 'jood', bevat een stempel van de 'regering van Palestina' en de datum 19 juli 1941. In het document is een pasfoto van Hitier te vinden en een autorisatie van de politie chef van Wenen, gedateerd 30 april 1941. Onder de persoonge gevens staat vermeld dat de houder schilder van beroep is met het Oostenrijke Braunau am Inn als geboorteplaats. Het paspoort is niet voorzien van enig ander document dat tekst en uitleg verschaft. Een woordvoerster van het ar chief denkt dat het paspoort be doeld was als grap, maar ook als voorbeeld van de geavanceerde wijze waarop de Britse dienst toen in staat was officiële docu menten te vervalsen. AFP straat: postcode: plaats: noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 15,- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) email: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: 1 I I m~l handtekening: 8 713214 000002 O noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: ij per maand met automatische incasso 19,25). per kwartaal met automatische incasso 52,-). c per jaar met automatische incasso 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) DEN HAAG - D66-leider Thom de Graaf sluit niet uit dat zijn partij na de verkiezingen van mei een centrum-rechts kabinet van VVD en CDA aan een meer derheid zal helpen. „Geen enkele coalitie is on denkbaar", aldus De Graaf, die zo'n kabinet vanwege de be houdzucht van WD en CDA echter ook 'niet het meest voor de hand liggend' vindt. Deelna me aan een centrum-rechts ka binet was voor D66 altijd onbe spreekbaar. Aan de vooravond van het par tijcongres morgen zegt De Graaf dat ook een kabinet van de WD en zijn partij tot acht jaar geleden voor onmogelijk werd gehouden. „Maar veel hangt af van hoe sterk je zelf bent. Laten we er eerst maar eens voor zorgen dat we genoeg zetels binnenhalen." D66 staat m de peilingen op zes zetels, acht minder dan de hui dige veertien. GPD niekbezoeken steeg weer. De in stellingen hebben volgens Wie gel de extra productie vooral niet gerealiseerd door tekorten aan medisch personeel en om dat de CAO in 2 001 extra duur is uitgevallen. Daarom hebben ziekenhuizen geld uit hun bud get voor patiëntenzorg in de sa larissen gestoken. „De CAO voor de ziekenhuizen kwam uit op een loonstijging van 6 procent, terwijl de over heid in de budgetten met 4 procent rekening had gehou den", zegt een woordvoerder van ZN. Afspraken De zorgverzekeraars moeten twee keer per jaar inventari seren hoeveel extra productie is geleverd. Dat is vastgelegd bij het plan Zorg Verzekerd. Daar in sprak Borst eind 2000 met de verzekeraars af, dat zij met de zorgaanbieders afspra ken mochten maken om de wachtlijsten sneller aan te pak ken. ANP (Advertentie) door Yvonne Hamar van onze redactie buitenland KABOEL - Reddingswerkers hebben gisteren vierhonderd mensen bevrijd die woensdag opgesloten raakten toen een la wine ten noorden van de Afghaanse hoofdstad Kaboel beide ingangen van de Salang- tunnel blokkeerde. Volgens een woordvoerder van de Verenigde Naties in New York kwam de hulp voor vijf mensen te laat. Een VN-woordvoerder ter plaatse meldde dat de meeste slachtoffers zijn gestikt doordat zij de motor van hun voertuig lieten draaien tegen de kou. Een twaalfjarige jongen stierf aan onderkoeling. De hulpverleners wisten giste ren de noordelijke ingang van de tunnel sneeuwvrij te maken. Een woordvoerster van het VN- bureau voor de coördinatie van humanitaire hulp in Afganistan zei dat niet bekend is hoeveel mensen nog vast staan aan de zuidkant van de tunnel. Volgens een verslaggeefster van de BBC wachten nog tientallen gestrande reizigers in de sneeuw op redding. De hulpverlening wordt bemoeilijkt door de weersomstandigheden. Het stormt en het vriest twintig gra den. De Salangtunnel vormt de be langrijkste verbinding tussen Kaboel en de noordelijke stad Mazar-i-Sharif. Dagelijks ma ken honderden automobilisten gebruik van de tunnel, die vori ge maand heropend werd na ja renlang afgesloten te zijn ge weest vanwege de burgeroorlog. De tunnel ligt op 4100 meter hoogte en is daarmee de hoogst gelegen verkeerstunnel ter we reld. ANP/AFP/DPA ZEIST - Ziekenhuizen slagen er niet in om de afspraken over ex tra operaties te realiseren. Daardoor vloeit er zeker 73 mil joen euro, die in 2001 niet is be nul, weer terug naar de zorgver zekeraars. Volgens de koepelorganisatie van de zorgverzekeraars (ZN) toont dit aan dat extra geld op zich niet helpt om de wachtlijs ten goed aan te pakken. Er zijn eerst structurele maatregelen door de overheid nodig. Dat heeft voorzitter H. Wiegel van ZN gisteren aan minister Borst van Volksgezondheid laten we ten. Wiegel noemt de resultaten te leurstellend. Vorig jaar zijn 15.000 extra knie-, heup- en staaroperaties uitgevoerd in plaats van de 26.000 extra in grepen die waren afgesproken. Het aantal opnamen en ver- pleegdagen is gedaald, maar het aantal dagopnamen en polikli- Een reddingswerker bij de tunnel zoekt beschutting achter een vrachtwagen tegen wind en zware sneeuwbuien, foto Jewel Samad/EPA Met zeven wordt de grond rond de boerderij centimeter voor centimeter doorzocht. van onze regioredactie KOEWACHT - Agenten kammen sinds twee dagen met graafmachines, grond- zeven en speurhonden het erf en de schuur van een boerderij aan de Karne- melkstraat in Koewacht uit. De 53-ja- rige Claudy Pierrel heeft jaren in een caravan bij de boerderij gewoond; hij wordt verdacht van de moord op de 29- jarige postbode Yolanda Prinsen uit het Vlaamse Verrebroeck, eind jaren ne gentig. Haar verminkte lichaam is later teruggevonden, maar haar voeten ont braken. De Belgische justitie zoekt in Koe wacht aanwijzingen van de moord. De naam van Pierret wordt ook ge- foto Wim Kooyman noemd in verband met de verdwijning van het Antwerpse meisje Maddy Hol landers en met de moord op de 56-jarige Matie-Josée de Nocker. pagina 15: politie speurt in Koewachtse grond

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1