Minister overweegt hoger beroep Alles met mate, zelfs vrouwen Pleidooi PvdA voor meer geld erfgoed Celstraf geëist tegen overvaller uit Hulst Boor haalt niet alleen klei naar boven Soepeler regels voor bouwbeleid in de kustzone Hulsterse hoort jaar eisen wegens diefstal met geweld 17 De Vries wil niet opdraaien voor kosten ontslag Spar van der Hoek D66 vraagt Van Gelder om uitleg Inter Scaldes behoudt twee Michelinsterren - - vrijdag 8 februari 2002 De honderdjarige Goossen doet nog regelmatig aan gymnastiek. foto Ruben Oreel door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Minister De Vries van Binnenlandse Zaken vindt het onaanvaardbaar dat het Rijk moet opdraaien voor de kosten van een conflict tussen een gemeente en een burge meester. Daarom overweegt hij in beroep te gaan tegen de uit spraak van de rechtbank in de zaak Spar van der Hoek. De rechtbank verwees in het vonnis naar een artikel in het rechtspositiereglement burge meesters. Daarin staat dat in 'zeer bijzondere gevallen van ontslag bij koninklijk besluit ten laste van het Rijk' een uitke ring kan worden toegekend. Volgens een woordvoerder van het ministerie is dat hoogst on gebruikelijk. „Voor zover be kend is er nog nooit een beroep gedaan op dat artikel." Toezegging De rechtbank vernietigde de be slissing van de minister op het bezwaarschrift van Spar van der Hoek. De oud-burgemeester had niet ontslagen mogen wor- MIDDELBURG - Com missaris van de koningin W. van Gelder moet open heid van zaken geven over zijn rol in de kwestie Spar van der Hoek. Dat zegt D66 Middelburg. De partij vermoedt dat Van Gelder zijn boekje te buiten is gegaan met de toezeggingen aan de oud burgemeester. D66, dat zelf niet vertegenwoor digd is in de gemeente raad, vindt dat de raad de commissaris moet aan spreken. De affaire Spar van der Hoek mag niet leiden tot extra kosten voor de Mid delburgse gemeenschap, meent de partij. den voordat' er een afvloeiings regeling was getroffen met de gemeente. Commissaris van de koningin Van Gelder had dat namelijk toegezegd in een brief aan Spar van der Hoek. „Voorde goede orde deel ik u mee dat de minister pas tot ontslag zal overgaan als over deze afvloei ingsregeling overeenstemming is bereikt", schrijft hij aan Spar van der Hoek op 4 juli 2000. De rechtbank oordeelde dat de oud-burgemeester op die belof te mocht vertrouwen en dat hij ook terecht van oordeel was dat de uitkeiing hoger zou uitvallen dan de wettelijke wachtgeldre geling. Er wordt in de brief na melijk gesproken van een 'wachtgeld ten laste van de gemeente, als basis voor een passende afvloeiingsregeling'. Bovendien had Van Gelder toe gezegd dat er een commissie van wijze mannen zou worden inge steld als de partijen er niet uit kwamen. Volgens de rechtbank werden de afspraken namens het ministerie gemaakt en is het ministerie daarom verplicht ze na te komen. Rijksorgaan Het ministerie ontkent dat. „De commissaris van de koningin heeft niet als rijksorgaan ge handeld", aldus de woordvoer der van het ministerie. „Hij had met de wethouders afgesproken dat er een afvloeiingsregeling zou worden getroffen." De ge meente Middelburg heeft op haar beurt altijd ontkend dat er afspraken zijn gemaakt over een hogere uitkering. In een brief van Van Gelder aan Spar van der Hoek van 7 juli, waar van een afschrift naar het colle ge is gestuurd, wordt niet ge sproken over de hoogte van het bedrag. In de brief van 4 juli is dat wel het geval, maar de ge meente heeft die niet ontvan gen. De gemeenteraad kende Spar van der Hoek in maart vorig j aar alleen de wettelijke wachtgeld regeling toe. Als het ministerie in beroep gaat, kan er voorlopig niet opnieuw onderhandeld worden. Dat kan pas als de Cen trale Raad van Beroep uit spraak heeft gedaan. Het minis terie heeft zes weken de tijd om beroep aan te tekenen. door Anja Bimmel MIDDELBURG - Nog elke dag stapt J. Goossen uit Middelburg op de fiets om een ommetje te maken. Ook gymt de honderdja rige regelmatig om zijn conditie op peil te houden en voor een potje biljart is hij altijd te vin den. Eén ding is zeker: Goossen, die gisteren zijn verjaardag vierde, gaat nog steeds met ple zier door het leven. Hij licht een tipje van de sluier van zijn geheim op. „Weinig ro ken en weinig drinken. Alles met mate, zelfs vrouwen", zegt de bewoner van het Jacob Rog geveenhuis met een glimlach. Hoewel hij nog altijd in is voor een geintje, heeft ook Goossen minder lollige tijden meege maakt. Vooral zijn jeugd was niet altijd even makkelijk. Hij groeide op in Retranchement. met z'n zevenen in een klein tol huisje. „Ons onderkomen was niet veel groter dan mijn kamer nu", zegt de honderdjarige, „We sliepen direct onder de dakpan nen. Dus in de winter hingen de ijspegels boven ons hoofd en in de zomer werden we kapot ge stoken door de muggen." Als kind moest hij, naast naar school gaan, ook werken als koewachter op een boerderij. Dit deed hij van april tot decem ber, alleen op zondag mocht hij naar huis. „Dat is zwaar hoor, voor een tienjarige jongen." Op zijn twintigste leerde hij het timmervak op de ambachts school in Oostburg. Al snel kon hij als timmerman aan de slag. In '38 vertrok Goossen naar Middelburg en ging werken bij De Schelde. Daar werkte hij met plezier tot hij een zeer aan trekkelijk aanbod kreeg van een aannemer. In 1967 ging hij offi cieel minder werken. Zo af en toe hielp hij nog mee aan bouw projecten. In de jaren daarna werden vooral tuinieren en hiel en daar klussen voor vrienden een favoriete bezigheid. Maar als het zou kunnen, ging hij me teen weer aan de slag als uit voerder. „Die periode van mijn leven is echt geweldig geweest", zegt Goossen, „Dat zou ik best nog een keer over willen doen." door Maurits Sep MIDDELBURG - De Staten fractie van de PvdA dringt op nieuw aan op meer geld voor cultureel erfgoed als molens, kerken, boerderijen en kenmer kende elementen in het Zeeuw se landschap. Volgens fractie voorzitter L. Vermeulen-Ge- schiere is zeker een half miljoen euro extra nodig. „Voor de uit voering: het moet zichtbaar worden in het landschap." Het provinciebestuur stelde vo rig jaar een 10-puntenplan vast om het Zeeuwse erfgoed - zowel gebouwen als elementen in het landschap - te restaureren en voor het nageslacht te bewaren. Het geld dat daarvoor beschik baar werd gesteld door Gedepu teerde Staten, 150.000 euro, is volstrekt onvoldoende, luidde destijds de kritiek van diverse fracties, waaronder de PvdA. Zij beschouwden het slechts als 'een begin'. Vermeulen-Geschiere herhaalt nu de oproep om meer geld uit te trekken voor cultureel erfgoed. Een half miljoen euro minimaal, vindt zij nodig. De PvdA is van plan dat geld uit de winstuitke ring van Delta Nutsbedrijven te door Aector Dooms MIDDELBURG - Voor het ple gen van een gewapende overval werd gisteren tegen een 32-jari- ge inwoner van Hulst twee jaar cel, waarvan zes maanden voor waardelijk geëist bij de recht bank in Middelburg. Verder vond officier van justitie J. Groen dat de man zich onder be handeling moet stellen van het ZCAD. De verdachte wist 5 november vorig jaar in Pluist onder bedrei ging van een mes vierhonderd gulden van de eigenaar van een cafetaria af te persen. Even na middernacht was verdachte ge tooid met een bivakmuts, sjaal en handschoenen en onder in vloed van alcohol en drugs het cafetaria, niet ver van zijn wo- halen. Die wordt door GS in juni verdeeld bij cle voorjaarsnota. Uitgangspunt daarbij is dat de helft naar economie en infra structuur gaat, de rest naar de 'zachte kant van het beleid'. De provincie mag zo'n vijftien mil joen euro tegemoet zien van Delta. „De problemen bij cultureel erf goed zijn heel divers", verklaart Vermeulen-Geschiere. „Dan heb je het over de restauratie van gebouwen, van elementen in het landschap, tot archeologie. Voor de toekomst is het goed geregeld in het Verdrag van Valetta. Daarin staat dat ie mand die de omgeving verstoort door te gaan graven, zelf ver antwoordelijk is voor wat hij te weeg brengt. Maar vanuit het verleden is nog zo'n inhaalslag te maken." De PvdA benadrukt dat het geld voor cultureel erfgoed niet mag worden uitgegeven aan onder steuning van organisaties. „Er bestaan veel verenigingen die zich bezighouden met erfgoed. Gebrek aan samenwerking was één van de redenen voor de op richting van de Stichting Cultu reel Erfgoed Zeeland., maar wij willen niet dat al dat extra geld naar die stichting gaat." ning, binnengegaan. Hij maakte stekende bewegingen met het mes en riep tegen de cafetaria houder: „money, money, hurry" en „plastic bag". De verdachte is al jaren ver slaafd aan cocaïne. De bewuste avond voor de overval was zijn vriendin bij hem weggegaan. Er was geen cent in huis. Hij kon geen weerstand bieden aan de drang naar coke en moest geld hebben. De afpersing was naai zij n eigen zeggen een wan hoopsdaad geweest. De officier hield in zijn eis reke ning met het forse strafblad van de Hulstenaar. Raadsman E. Smit kon niet anders doen dan aangeven dat de impulsieve ac tie van zijn cliënt louter op geld was gericht en niet op het uitoe fenen van geweld Uitspraak op 20 februari. door Wout Bareman TERNEUZEN - De perma nente expositie in het Tunnel- centrum van de Westerschel- detunnel in Temeuzen is giste ren uitgebreid met een klein overzicht van archeologische vondsten. Medewerkster Miek Geerts bediende onder de ogen van de leerlingen van groep 8 van basisschool Noorderlicht een papieren tijdmachine, die de Romeinse Livia tevoor schijn toverde. Die onthulde de archeologie- boom, waarin prehistorische en Romeinse bodemvondsten te zien zijn. In de boom liggen ook onderdelen van het snij- rad én een mobiele telefoon. „Want die zullen mensen over honderden jaren waarschijn lijk ook in de bodem aantref fen", aldus Miek Geerts. De kinderen uit Goes keken er naar, maar keken vervolgens vooral naar de bolussen en blikjes limonade op een tafel iets verderop. Het archeologisch onderzoek werd in 1999 uitgevoerd dooi de Rijksdienst voor Oudheid kundig Bodemonderzoek (Rob en het Archeologische Dien sten Centrum. Het Rob onder zocht, op verzoek van de NV Westerscheldetunnel de bo dem onder het toen vastgestel de wegtracé in zowel Zeeuws- Vlaanderen als op Zuid-Beve land. Aan de zuidzijde van de tunnel hoopten de archeolo gen resten te vinden van het verdronken dorp van Hertin- ge, maar daarvan werd niets aangetroffen. Op Zuid-Beveland bracht het zoekwerk zeven interessante vindplaatsen aan het licht: twee middeleeuwse, drie Ro meinse en twee uit de diepe prehistorie (tienduizend tot een miljoen jaar oud). Eén van de Romeinse vindplaatsen in de Ellewoutsdijkpolder werd opgegraven. Het bleek te gaan om een nederzetting. De ar cheologen stuitten op palen die de houten fundering van een huis leken te vormen, een bronzen gesp, Romeinse mun ten, scherven aardewerk en de inheemse kookpot en Romein se amfoor, die nu deel uitma ken van de expositie in het in formatiecentrum. Mammoet Ean archeologische toevals treffer was de vondst van de onderkaak en ellepijp van een wolharige mammoet. Die wer den door de tunnelbouwers eind september 2000 aange troffen bij het afzinken van de caisson, de toekomstige tun- neltoerit in Ellewoutsdijk. De mammoet (een vrouwtje van ongeveer dertig jaar) leefde zo'n 30.000 jaar geleden in de periode van de ijstijden. Zee land was toen een boomloze toendrasteppe met gras, mos en kruiden. Over de vlakte, die doorliep tot in Engeland, lie pen grote kudden mamoeten. Ook de mammoetbotten zijn nu in het dentrum te zien. Gisteren werd ook activitei tenprogramma voor de voor jaarsvakantie bekendge maakt. Van dinsdag tot en met vrijdag zijn er dagelijks speci ale rondleidingen: 's morgens vanaf elf uur de de nieuwe rondleiding 'Graaf dieper', waarbij de gevolgen van de komst van de tunnel centraal staan en 's middags vanaf half twee de zogenoemde 'doe- rondleiding', waarbij de deel nemers al doende meer te we ten komen over de tunnel bouw. Doorlopend zijn er ook activi teiten speciaal voor de aller kleinsten en kunnen iets oude re kinderen het Tunnelcen trum verkennen aan de hand van een puzzeltocht. door Harmen van der Werf SCHEVENINGEN - Het bouw beleid in de beschermde kustzo ne wordt versoepeld. Staatsse cretaris De Vries van Verkeer en Waterstaat heeft dit gisteren meegedeeld op de eerste kust- conferentie Nieuw Nederlands Peil in Scheveningen. De Vries wil met de beleidswij ziging voorkomen dat de econo mische ontwikkeling in beschermde kustzones, direct achter dijken en duinen in het land, nog langer wordt belem merd. Tegelijkertijd wil zij on dernemers in dat gebied meer zekerheid en toekomst bieden. Tot nu toe mag er in beschermde kustzones nauwelijks nog wor den gebouwd. Alleen bestaande bebouwing mag beperkt wor den uitgebreid, met maximaal twintig procent. De overheid heeft dat gedaan om straks de dijken en duinen landinwaarts te kunnen versterken, als de zeespiegel verder stijgt. Bebou wing zou dan gesloopt moeten worden, met als gevolg kapi taalsvernietiging en extra kos ten. Het strenge bouwbeleid kan echter worden versoepeld, meent De Vries, omdat bij het vaststellen van beschermde kustzones wel erg lang vooruit is gekeken. Er is rekening ge houden met de verwachte zee spiegelrijzing over tweehon derd jaar. Die is op 1,70 meter geschat. Volgens De Vries kan het geen (Advertentie) kwaad met het bouwbeleid 'slechts' vijftig jaar vooruit te kijken, dus rekening te houden met een lagere zeespiegelrijzing (dertig centimeter de komende vijftig jaar) en ook met een veel smallere vrij te houden bebou wingszone. Zij wil voor die pe riode van vijftig jaar tijdelijke bouwvergunningen toestaan. B. van Liere, medewerker wa terkeringen bij waterschap Zeeuwse Eilanden, die in Sche veningen was, keek op van de mededeling van De Vries. „Dit is nieuw. Het betekent een aan merkelijke versoepeling. De breedte van de reserverings zone voor versterking van dij ken en duinen loopt langs de Zeeuwse kust nogal uiteen. Achter dijken is dertig tot veer tig meter gereserveerd, achter (smalle) duinen ruim honderd meter. Dat is voor de komende tweehonderd jaar. Een deel van die zone zou in de visie van De Vries dus weer tijdelijk be bouwd mogen worden. KRUININGEN - Het restaurant Inter Scaldes in Kruiningen be houd twee Michelin-sterren. Dat is gisteren bekendgemaakt. Inter Scaldes kwam vorig jaar augustus in handen van Jannis en Claudia Brevet, die de zaak overnamen van Maartje en Kees Boudeling. Het restaurant had op dat moment twee sterren. Het is hoogst uitzonderlijk dat die na een bedrijfsovername be houden blijven. Brevet ziet het behoud van de sterren als 'een bijzonder teken van vertrou wen'. Jannis en Claudia Brevet runden, voor ze naar Kruinin gen kwamen, het restaurant He- lianthushof in Uden. Dat is, nu zij daar zijn vertrokken, de ene Michelinster kwijt. Een ster staat voor 'een uitste kende keuken', twee sterren be tekenen 'een verfijnde keuken: een omweg waard' en drie 'een uitzonderlijke keuken: de reis waard'. Behalve Inter Scaldes heeft in Zeeland restaurant Oud Sluis van Sergio Herman in Sluis twee sterren. Het Groot Paradijs in Middelburg en No- let- Het Reymerswale behielden hun ene ster. bewezen. De vrouw gaf toe een ruit in het gebouw van het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs te heb ben vernield, nadat ze een woor denwisseling met een medewer ker had gehad. Ze toonde zich bereid de schade van 212 euro aan het ZCAD te vergoeden. Raadsman A. Sol vond dat er bij het geweld dat zijn cliënt bij de diefstal in de meubelzaak zou hebben ge bruikt de nodige nuances moe ten worden aangebracht. door Aector Doorns MIDDELBURG - Officier van justitie J. Groen heeft gisteren bij de rechtbank in Middelburg tegen een 34-jarige vrouw uit Hulst voor diefstal met geweld zestien maanden gevan genisstraf, waarvan vier maan den voorwaardelijk, geëist. In de eis werd ook nog een dief stal en een vernieling meegeno men. De Hulsterse bedreigde op 22 oktober vorig jaar in Terneuzen het winkelpersoneel van Leen Bakker met een mes, nadat ze een dekbedovertrek had gesto len. Een caissière werd door ver dachte in haar hand gestoken. „Ik was zo stoned als een gar naal", zei ze. De vrouw is al ja ren verslaafd aan harddrugs. Ze maakte zich in 1999 en 2000 re gelmatig schuldig aan vermo gensdelicten. Ze leek even op het goede pad te zijn, maar had vorig jaar een terugval. Het personeel van de meubel zaak was in actie gekomen toen het alarm afging. Men had in eerste instantie geprobeerd de verdachte haar tas af te pakken. De Hulsterse wist aan de wor steling te ontkomen en rende naar buiten.Toen personeelsle den haar achterna gingen kwam ze plotseling terug de winkel binnen en dreigde ze met het mes. Twee collega's waren er ge tuige van dat ze de caissière in haar hand stak. Het slachtoffer moest zich voor de steekwond onder doktersbehandeling stel len. Dakloos Verdachte gaf gisteren een an dere lezing van de gewelddadi ge diefstal. Zezei dat ze een keu kenmesje in haar tas had zitten, omdat ze dakloos was gewor den. „De vrouw heeft zichzelf verwond", reageerde ze. De officier wees op haar verkla ring bij de politie dat ze niet veel meer van het incident kon her inneren. „Dit is een ernstig mis- drijf en een groeiend probleem in Nederland. Het winkelperso neel wordt geadviseerd om niet de held uit te hangen en vooral niets te doen. We moeten maat regelen nemen om niet in een ne gatieve spiraal terecht te ko men." Portemonnee Groen achtte ook de diefstal van een portemonnee van een café houder in Hulst op 24 augustus Vrijspraak Voor de diefstal van de porte- monnee vroeg de strafpleiter om I vrijspraak. „Het is bekend dat 'I deze man daklozen opvangt en I ze daarna weer buiten zet. Hij voert getuigen op die niets over j de diefstal kunnen zeggen." Sol vroeg om een lagere straf. De verdachte zei, af te willen kic- 1 ken. Zij weet zich daarin ge- steund door haar nieuwe 1 vriend. Als het aan de officier ligt, krijgt ze ook begeleiding j van de reclassering. De rechtbank doet 20 februari uitspraak. foto Peter Nicolai Kinderen van basisschool Het Noorderlicht uit Goes krijgen uitleg over archeologische vondsten. Advertentie Kees den Herde www.keesdenherder.nl Noordweg 125, Serooskerke, 0118-593030 weekje dicht. Zomaar. Even uitblazen. Om daarna met evenveel elan als altijd open te staan voor het creatief toepassen van woonideeën. Vanaf dinsdag 19 februari weer geopend! Gaat verbouwen Gesloten van ma. 11 t/m vr. 15 februari Vanaf za. 16 februari voor mannen en vrouwen The image you like! Pottenmarkt 13, Middelburg Telefoon 0118 - 640773

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 17