PZC Bouw restaurant op Sasterrein Politie speurt in Koewachtse grond 13 Vaf Havens kunnen door bundeling krachten sterke regio smeden Bewoners in actie tegen extra varkens Gemeente verkoopt grond langs kade bij Nieuwe Haven Middelburg Belg (35) verdronken in Goes Pleidooi voor herindeling Bevelanden Postkoets serveert diner en beleving -viVv'i K vj J jS$. '<m- vp' v êêf Goesenaar krijgt vijf jaar cel Akdag schrapt naam van lijst Leefbaar Nederland zeeuwse almanak Extra MIDDEN vrijdag 8 februari 2002 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het Saster- rein in Middelburg wordt be bouwd. Op het stukje grond langs de kade bij de Nieuwe Ha ven komt een restaurant met een terras aan het water. De par keerplaatsen op het terrein ver dwijnen. Het nieuwe plan wordt op 19 fe bruari gepresenteerd aan om wonenden. Dezelfde avond komt het in de commissie aan de orde. De gemeente heeft voor die volgorde gekozen, omdat ze eerst de mening van de bewo ners wil horen. „We hebben wel wat geleerd van het verleden", GOES - Een 35-jarige man uit het Belgische Aalst is afgelopen woensdag in het water van de Grote Kade te Goes verdronken. Duikers vonden het levenloze lichaam van de Belg, die werk zaam was in Goes, 's avonds rond half twaalf. De Belg heeft zeer waarschijnlijk de hele dag in het water gelegen. 's Morgens ontving de politie een melding van iemand die een man in het water van de Grote Kade zag zwemmen. Toen de agenten bij de plek aankwamen, waren de zwemmer en de mel der verdwenen. Volgens politie woordvoerder J. van Mourick hebben de agenten navraag ge daan in de buurt. „Maar nie mand bleek iets gezien te heb ben." Die avond werd rond half zeven de vermissing van de Belg gemeld. Nadat de politie enige informatie over de man had ver gaard, werd de link gelegd met de zwemmer. Op verzoek van de politie werd rond elf uur het duikteam van de Goese brand weer ingeschakeld. Een half uur later werd het stoffelijk over schot van de Belg gevonden. zegt wethouder P. Bruinooge. Volgens de wethouder verkeren de plannen nog in een pril stadi um. Het bestemmingsplan is nog niet aangepast en er is nog geen exploitant gevonden voor het restaurant. De ongeveer vijftig parkeer plaatsen op het terrein verdwij nen. „Dat parkeerterrein is al tijd tijdelijk geweest", zegt Bruinooge. „Toen gemeente werken daar weg ging hebben we er een parkeermeter neerge zet zodat mensen hun auto er neer kunnen zetten. Dat ligt na tuurlijk moeilijk. Mensen den ken dat het een parkeerterrein is." Weerstand Hij verwacht dat de plannen zelf op weinig weerstand zullen stuiten. „Ik denk dat de discus sie meer over het parkeren gaat. Het idee dat er iets moois komt, is voor de buurt ook goed." Bewoners vrezen inderdaad dat ze straks hun auto niet meer kwijt kunnen. Het Sasterrein grenst aan het kernwinkelge bied, zone 1 in parkeertermen. Daar mogen parkeerders met een bewonersvergunning niet staan. Het parkeerteiTein aan de stadsschuux wordt vaak door binnenstadbewoners gebruikt. Bruinooge denkt dat er moge lijkheden zijn om ergens anders te parkeren. „De oplossing ligt in het uitbreiden van parkeren op straatniveau in de buurt." Verkeerswethouder L. Luit wie- Ier beloofde onlangs te onder zoeken of het mogelijk is extra parkeervakken in de stad te ma ken. Gymzaaltje De gemeente heeft samen met een ingenieurs- en een areitec- tenbureau een plan gemaakt voor het Sasterrein. Details wil de gemeente pas geven tijdens de bewonersavond. Zeker is dat het voormalige gymzaaltje op door Rolf Bosboom GOES - De vijf Bevelandse ge meenten ontkomen op termijn niet aan een fusie. Binnen vijf tot tien jaar moeten zij samen smelten tot één gemeente. Her indeling is het beste middel om de kwaliteiten van de regio te behouden en te versterken. Dat stelt de Adviesgroep die, in opdracht van het Bestuurlijk Platform dat de vijf gemeenten eind 2000 vormden, een toe komstvisie voor de Bevelanden heeft opgesteld. De groep be staat uit bestuurlijke kopstuk ken uit diverse sectoren, zoals oud-burgemeester J. van der Doef, voorzitter L. van Gelder van de Kamer van Koophandel Zeeland, voormalig regiohoofd Staatsbosbeheer W. van der Meer, voorzitter M. Bierens van de raad van bestuur van Emer- gis en directievoorzitter A. Hui- ge van de Advanta Groep. Voor zitter is oud-senator D. Luteijn. De Adviesgroep stelt dat de Be velanden één geheel vormen, in alle opzichten: geografisch, landschappelijk, infrastructu reel, economisch en sociaal. Mo menteel staat de regio er rede lijk goed voor, maar het gevaar van versnippering ligt op de loer. Dat komt onder meer door de veelheid aan kleinschalige initiatieven die de gemeenten afzonderlijk ondernemen. Afkalving Het 'afkalvingsproces' moet de komende jaren een halt worden toegeroepen, stelt de Advies groep. Aiiders bestaat de kans dat de samenleving op een be paald moment tot het besef komt dat 'de identiteit van de ei gen regio verloren is geraakt': „Opgegaan in een veelheid van karakterloze uitbreidingswij ken, een aaneengesloten corri dor van bedrijfshallen langs de A58, uitgestorven dorpen, een uitgehold en inadequaat voor zieningenniveau in de centrum gemeente, een verrommeld en verloederd landschap, een ver ouderdebevolking. Kortom, een samenleving rijp voor de sloop om ruimte te maken voor een verdere uitbreiding van de ha ven van Antwerpen richting zee." Om dat doemscenario te voor komen moeten de vijf gemeen ten de handen ineenslaan. Een fusie van Goes, Noord-Beve land, Borsele, Kapelle en Rei- merswaal ziet de Adviesgroep als logisch en wenselijk. Een herindeling die uit vrije wil wordt ondernomen, kan ook re latief snel worden gerealiseerd. De originele Amerikaanse Holly wood-koets wordt met een grote kraan op zijn plaats in het Domburgse restaurant gehesen. door Ab van derSluis DOMBURG - Je moet er wel vijftien duizend gulden voor over hebben om een blikvanger in je nieuwe restaurant te krijgen, maar dan heb je ook een ori ginele Amerikaanse postkoets uit Hol lywood. Wout van Vessem uit Domburg huurde een grote kraan, die het gevaar te gisterochtend over het dak van zijn pand heen tilde en keurig netjes achter in de nog te bouwen serre zette. Van Vessem is druk bezig een barbecue- en fondue-restaurant te bouwen in de Weststraat. Hij wil zijn zaak - De Post koets - een tot in de puntjes verzorgd in terieur meegeven. Tijdens een horeca- beurs raakte hij in gesprek met een antiekhandelaar, die hem wees op een oude postkoets in de Verenigde Staten. De koets is onder meer gebruikt in de western 'Hang 'em high' met Clint Eastwood. „Het is toch hartstikke leuk als j e iets in j e zaak hebt staan dat j e niet dagelijks ziet." De postkoets moet nog verder worden aangekleed met oude koffers en lam pen. De achterpui van het pand wordt eruit gesloopt, waardoor als het ware een kijkdoos ontstaat. „We lichten de postkoets uit met spots. Als je dan het restaurant binnenkomt, zie je post koets staan." Decorbouwers vanDeEf- teling maken aan de binnenkant van de serre een wandschildering, waardoor het lijkt of de postkoets nog door het Wilde Westen rijdt. Smeedijzeren hek ken moeten voorkomen dat gasten aan het gevaarte zitten. Efteling De aannemer is nog twee weken bezig met de verbouwing. Daarna is het de bedoeling dat de decorbouwers van De foto Ruben Oreel Efteling het interieur binnen twee maanden verfijnen. Zij maken onder meer halve koetsen aan de wand, die in schilderwerk verder doorlopen. Gasten moeten zo het idee krijgen dat zij in een echte postkpets zitten. Verder komen er gietijzeren palen, bij zondere daken en glas-in-loodramen. „Ik heb de foto in mijn hoofd zitten", zegt Van Vessem. „Het moet erg leuk worden. Ik wil niet alleen eten verko pen, maar ook een beleving. Mensen moeten straks het idee hebben dat ze in De Efteling of bij Euro Disney zijn ge weest." door Sheila van Doorsselaer KOEWACHT - Op het erf van een boerderij aan de Nieuwe Karnemelkstraat in Koewacht doen zich Dutroux-achtige ta ferelen voor. Met graafmachi nes, grondzeven en honden wor den sinds eergisteren het erf en de schuur uitgekamd. De Belgi sche justitie is er op zoek naar aanwijzingen over de moord op Yolanda Prinsen uit het Belgi sche Verrebroeck. De verdachte, Claudy Pierret (53), heeft jaren lang in een caravan op het erf van de Koewachtse boerderij gewoond. Het verminkte lichaam van Prinsen, postbode in Antwer pen, werd op 17 mei 1999 gevon den in de omgeving van La Ro che in de Ai-dennen. Zij was toen 29 en was op 21 oktober voor het laatst gezien in haar woon plaats. Het stoffelijk overschot van Prinsen verkeerde in verre gaande staat van ontbinding, was verstopt in een jute zak en de voeten ontbraken. Ten tijde van de verdwijning werd Prin sen vaker gezien met verdachte Pierret. De zaak is tot op heden onopgelost gebleven, maar de Belgische justitie houdt Pierret al langer in de gaten. Hij werd wel ondervraagd, maar nooit eerder officieel in staat van be schuldiging gesteld. De op dracht tot onderzoek in de zaak is gegeven door onderzoeks rechter W. van de Sijpe uit Den- dermonde. Hij wordt bijgestaan door procureur des konings C. du Four. In Koewacht hoopt Van de Sijpe V/LL;; L Een politiehond wordt ingezet om aanwijzingen te vinden in de grond rond de Koewachtse boerderij. foto Wim Kooyman bewijsmateriaal te vinden waardoor Pierret in de kraag gevat kan worden. Gisteren on derzochten mannen in pakken en met mondkappen op het per ceel tot op de vierkante centi meter. De schuur werd leegge haald, alles werd in kruiwagens geladen en bekeken. Ook von den er graafwerkzaamheden plaats, maar tot nu toe werd nog niks gevonden. Het is mogelijk dat niet alleen bewijs in de zaak Prinsen wordt opgediept. De naam van Pierret wordt genoemd in nog een on opgeloste moord en een ver dwijning. Op 31 augustus 1976 verdween de Antwerpse der tienjarige Maddy Hollanders. Zij is nooit gevonden. Pierret zou destijds haar schoonbroer zijn geweest. Bijna twintig jaar later, op 20 januari 1995, werd in Vrasene een lijk van een vrouw gevonden. Nader onder zoek wees uit dat het ging om de 56-jarige Marie-Josée de Noc- ker. Zij was destijds de vriendin van Pierret en hij was het laatst met haar gezien. Pierret zou van origine afkomstig zijn uit Beve- ren. Jaren geleden vestigde hij zich in een caravan op het erf van de boerderij aan de Nieuwe Karnemelkstraat. De boerderij zelf was eigendom van een vriend van Pierret. De verdach te stond in de buurt bekend als een zonderling, had geen con tact met de omwonenden, maar hield er altijd meerdere vrien dinnen op na. Pierret verdween nadat de boerderij kortgeleden werd verkocht aan een echt- het terrein blijft staan. Daar te genaan komt een modern ge bouw. Verder wordt er een terras aan het water aangelegd. De au toboxen worden gesloopt. Volgens Bruinooge is het hard nodig dat er iets met het terrein gebeurt. „Het is zonde zoals dat gebouw erbij staat. Het is een schitterend oud gymlokaaltje." De informatiebijeenkomst wordt gehouden in de raadszaal van het stadhuis en begint om 17.00 uur. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Door elkaar in tensiever op te zoeken geven Rotterdam, Vlissingen, Terneu- zen en Antwerpen elkaar een economische oppepper. „Maar om een smoel te geven aan zo'n regio is het juist nodig om ook de sociale en culturele belangstelling met elkaar te de len. Juist deze dimensie wordt vaak vergeten als er over de grenzen naar samenwerking wordt gezocht", zei A. Zijder- veld, hoogleraar aan de Eras mus Universiteit Rotterdam, gisteren tijdens het mini-sym posium van het Strategisch Overleg. Zijderveld doceert algemene so ciologie. Hij liet zich bij zijn in leiding van het symposium dat in Vlissingen werd gehoudenen dat als thema 'de regio sterker door samenwerking' droeg, ver leiden tot het principe van het 'mogelijkheidsdenken'. „Meestal zitten we vast in het werkelijkheidsdenken. De mo gelijkheden bekijken - dat wat kan - is veel interessanter. De Rotterdammer signaleerde dat de vier havensteden, Rotter dam, Terneuzen, Vlissingen en Antwerpen, veel gemeenschap pelijke belangen hebben. „En Rotterdam blijft maar naar het noorden kijken. Onverstandig. De vier steden, gebundeld als een soort Deltaregio, kunnen samen de concurrentie met bij voorbeeld Hamburg aan." Over de definiëring van het be grip regio zei hij dat deze, be stuurlijk gezien, wordt afgeba kend in gemeenten, provincies, Rijk of Europa. Maar een regio kan even goed ontstaan door onderlinge contacten. Deze re laties uit het bedrijfs-, culturele of sociale leven storen zich niet aan de door besturen bepaalde grenzen. Cultuur Het voordeel van de samenwer king tussen de havensteden strekt verder dan economisch gewin. „Ik heb met lang geleden een literaire lezing gehouden in Terneuzen. Ik voelde daar een culturele vitaliteit borrelen. Vlissingen en Terneuzen kun nen, zeker als de tunnel klaar is, elkaar impulsen geven." Voor bestuurders geldt dat zij willen weten waar de grenzen beginnen en eindigen om duide lijk te hebben tot waar hun be voegdheden reiken. In die be stuurlijke constellatie is echter eveneens een verandering aan de gang. Zijderveld analyseerde dat in de jaren zestig, bij de op komst van de verzorgingsstaat, gemeenten en provincies elkaar de rug toekeerden. Het Rijk werd het middelpunt van waar uit alles werd geregeld. „De pro vincie was de buffer tussen gemeenten en Rijk en in mijn opvatting essentieel voor de flexibiliteit van een samenle ving. Door de opkomst van Eu ropa is er een extra laag be stuurders gekomen." Hij gaf de honderd belangstel lenden de boodschap mee dat de vitale regio de kwaliteit heeft om over de provinciegrenzen te kijken op zoek naar samenwer kingsverbanden waar iedereen wijzer van wordt. Daarin ligt voor de provincies de kans. DORDRECHT - Een twintigja rige Goesenaar is gisteren in Dordrecht na een eis van acht jaar veroordeeld tot vijfjaar cel. De rechtbank achtte zijn deel name aan een gewelddadige straatroof, een brute overval in een woning,een poging tot dief stal in een winkel en bedreiging van een personeelslid van een supermarkt bewezen. De feiten werden van oktober 2000 tot en met januari 2001 gepleegd in Rotterdam en Dordrecht. De Goesenaar was een belangrijke figuur in een groep van geweld dadige jongens van Antilliaanse afkomst. Na het oppakken van de bende was het volgens justi tie een stuk rustiger in Dor drecht en omstreken. door Jan van Ommen DEN HAAG - Veehouder J. Ver- hage in Zoutelande moet wel licht meer maatregelen nemen om de herrie op zijn bedrijf te rug te dringen. Dat bleek gisteren tijdens een rechtszaak bij de Raad van Sta te. Die behandelde de bezwaren van omwonenden tegen het plan om de varkenshouderij aan de Boudewijnskerke in Zoutelan de uit te breiden. Verhage heeft zelf bezwaren tegen enkele be perkingen in zijn vergunning. Volgens de omwonenden R Schurman en P. van Zwieten heeft de gemeente Veere, die de vergunning heeft verleend, geen rekening gehouden met de uit lopers van het duingebied. Dat is een kwetsbaar gebied met bos en struiken dat gevoelig is voor verzuring door de ammoniak- uitstoot van de varkens. Een te groot aantal varkens zal de na tuur aantasten. Ook is er een stankprobleem. Dicht bij Ver- hages boerderij ligt een burger woning die nu onvoldoende te gen stank wordt beschermd. De gemeente vindt het niet nodig de woning aan Boudewijnskerke 7 extra te beschermen, omdat het huis tot 1998 deel uitmaakte van een agrarisch bedrijf. Ook de onafhankelijke adviseur van de Raad van State heeft de milieuproblematiek van Verha- ges uitbreidingsplannen onder zocht. De adviseur ziet wel ruimte voor de varkens, maar dan zal het bedrijf wel een aan tal extra maatregelen tegen her rie moeten nemen. De Raad van State zal over en kele weken een eindoordeel over de uitbreiding geven. paar. Zij hebben niks met de zaak te maken. De familie Ernst, die schuin tegenover de boerderij woont, heeft wel ge zien dat er enige tijd geleden op het erf werd gestookt. Weken lang werden er spullen ver brand. Wie het vuur voedde, is niet bekend. Informatiestop Hordes (tv- en radio-)journalis- ten uit Nederland en België wa ren naar Koewacht afgereisd om de zaak te verslaan. Zij stortten zich en masse op Van de Sijpe, die de vorderingen van het onderzoek ter plaatse volgt. Waarom de Belgische justitie Pierret niet eerder heeft opge pakt en waar hij nu verblijft, kon hij niet zeggen. Ook wilde hij niet kwijt waar het onder zoeksteam precies naar op zoek is. Wel zei hij dat nu alleen wordt gezocht naar aanwijzin gen over de moord op Prinsen. „Wat we verder vinden, is mooi meegenomen." De onderzoeks rechter heeft tot nader order een informatiestop ingesteld. In de Nieuwe Karnemelkstraat heerst een zekere mate van on rust. Mevrouw H. Ernst is er niet gerust op „Ik vind het maar eng." Ook omwonende me vrouw G. Vermeer heeft de ont wikkelingen met verbazing ge volgd. „Ik zag ze zaterdag al met een helikopter overvliegen en infraroodfoto's maken. Maar wie had dit nu kunnen denken?" Een meisje dat de verrichtingen van de onderzoekers vanaf een afstandje heeft staan volgen, weet het zeker: „Er zit hier nog wel iets of iemand in de grond." van onze regioredactie MIDDELBURG - Lijsttrekker H. Akdag van Leefbaar Middel burg stelt zich niet langer kan didaat voor Leefbaar Neder land. Hij heeft zijn naam laten schrappen van de lijst van het district Zeeland. „Mijn naam op de lijst van Leefbaar Nederland geeft verwarring. Ik ben lijst trekker van Leefbaar Middel burg, boegbeeld en beoogd eerste wethouder. Leefbaar Middelburg heeft mijn eerste prioriteit." Akdag zegt van di verse mensen vragen te hebben gehad over zijn plek op de kan didatenlijst van Leefbaar Ne derland. „Buitenstaanders be grijpen niet dat ik als lijstduwer op de lijst stond. Voor de verkie zingen wil ik dit misverstand uit de wereld hebben geholpen." Akdag beklemtoont dat Leef baar Middelburg geen enkele band heeft met de partij van Pim Fortuyn. De twee partijen voe ren alleen informatieve ge sprekken. De uitreiking van de vakan- tiekaarten voor het nieuwe jaar, onlangs bij een Wat chers bedrijf, leidde tot ge mengde gevoelens bij een van de medewerkers. Zeker, het saldo aan vakantiedagen dat erop prijkte, stemde alleszins tot tevredenheid. De kwestie was alleen dat hem dit jaar geen extra vakantiedagen waren toegekend. Ouwelul- lendagen, placht hij die vroe ger te noemen, maar sinds hij op de leeftijd is aangeland dat hij er zelf voor in aan merking komt, heeft hij het liever over seniorendagen. Hoe hiermee om te gaan? Het ontbreken van de extra va kantiedagen viel enerzijds te duiden als een erkenning van zijn nog jeugdige uiterlijk. Aan de andere kant vond hij - trouw aanhatiger van het syndicalisme als hij is - dat de vakbond niet voor niets heeft gestreden voor deze faciliteit voor iets oudere werkne mers. Hij besloot de zaak aldus aan te kaarten bij zijn chef: „Zeg, ik heb dit jaar geen juniorda- gen gekregen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13