Drie dagen helemaal geen les De Schuberts tekenen met vier handen Je moet de baton wel elke keer opvangen Cultuur- en speldagen Borsato het langst nummer 1 de EenvjqRt> i n g op knarr naar de twintig charmante te keningen die een metertje boven de grond aan de muur zijn ge hangen, zodat je er met je neus bovenop staat en je zelfs het snipperigste priegeltje niet over het hoofd hoeft te zien. Je komt ogen tekort voor al het grappigs in die kleurige waterverfteke ningen vol grote en kleine die ren. En dan moet je weten dat het verhaal er nog bijkomt. Dat komt er nou van... is een van de drie boeken over Beer en zijn vriendje Egel. Het vertelt in woord en beeld het geestige ver haal over Beer die op de eerste bladzijde tijdens een wandelin getje door het bos bij het meer een verlaten nest met drie gan zeneieren vindt en op de laatste finaal uitgeteld tot zijn schrik drie jonge egeltjes uit de bosjes tevoorschijn ziet komen, terwijl een stemmetje piept: „Zo, nu zijn wij aan de beurt! Het boek werd twee jaar gele den door de Nederlandse Kin derboekwinkels bekroond met een speciale prijs, omdat men een beetje boos was op de Pen seeljury die het niet bijzonder genoeg voor zelfs maar een troostprijs vond. Wie er de beste kijk op had? Zélf gaan kijken. Het kan tot en met woensdag 27 februari. De tekeningen zijn he laas niet te koop, gelukkig wel enkele posters met werk van In- grid en Dieter Schubert. De twee in levende lijve ontmoeten kan volgende week woensdag in het Kinderboekmuseum iri Den Haag. Daar treden ze om twee uur 's-middags samen op. Je doet er verstandig aan een stoel te reserveren. Jan Smeekens Expositie van de originele pren ten uit Dat komt er nou van... tot en met 27 februari in De Drvk- kery, Markt 51 in Middelburg. Openingstijden: maandag van 11.00 tot 18.00 uur; dinsdag vrijdag van 9.00 tot 18.00 uur; zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur; donderdag koopavond tot 21.00 uur. De prentenboeken van Ingrid en Dieter Schubert worden uitge geven door Lemniscaat. Dat komt er nou van... kost €12,50. Telefoonnummer Kinderboek museum 070 3339666. vrijdag 8 februari 2002 Scholen zijn instellingen gemaakt om je te drillen voor de maatschappij en je hoofd te vullen met informa tie, die je later toch niet no dig hebt. Welke scholier heeft dit niet een keer in woede geroepen of in elk ge val gedacht, na weer gort droge grammatica of wis kundeles. Prins Willem-Alexander heeft zijn Maxima, maar prins Richard uit 's-Heerenhoek heeft ook niets te klagen. Hij doet het in meervoud. De ko mende vier dagen is deze prins carnaval in Paerehat ('s-Hee renhoek) - omringd door louter 'topgirls'. Morgen - tijdens de kinderoptocht en zondag in de grote optocht - zal het publiek hen volop kunnen bewonderen: The Showgirls uit 's-Heeren- hoek. Alaaf Al jarenlang draaien deze Beve- landse Twiiiers mee aan de na tionale top. Meestal onzicht baar voor het grote publiek. „Optredens en wedstrijden zijn vaak in een sporthal", vertelt Judith Duerinck. „Maar met carnaval gaan we met de hele groep de straat op. Dat is hart stikke leuk." Eind vorig jaar werd ze in Nieu- wegein tijdens de Nederlandse kampioenschappen eerste in de klasse Twirling junior. „Twir ling is een combinatie van ritmi sche gymnastiek, turnen en datgene wat majorettes doen. Belangrijk onderdeel tijdens de Marco Borsato is dankzij 'Lopen op het water' de langst op nummer 1 genoteerde Nederlandse artiest in de Top 40 geworden. In totaal heeft de zanger nu 23 weken op de eerste plaats gebivakkeerd. Daarmee is hij de Volendamse formatie The Cats voorbijgestreefd, die twintig weken bovenaan ston den. Twaalf weken stond Borsato in 1994 op nummer 1 met het num mer 'Dromen zijn bedrog', een jaar later hield zijn hit 'Waarom nou jijhet slechts één week vol. In 1998 was het 'De bestem ming' (3 weken op 1), in 1999 ge volgd door 'Binnen', dat even eens drie weken de toppositie bekleedde. Deze week voert Borsato, samen met Sita, voor de vierde maal de ranglijst aan. tenboek over het knuffelaapje Monkie te kunnen bekronen met het Gouden Penseel. De belang rijkste Nederlandse kinderboe kenprijs voor de allermooiste il lustraties kan alleen gewonnen worden door een Nederlandse illustrator, maar in dit speciale geval werd zonder er veel woor den aan vuil te maken graag een uitzondering gemaakt. Ingrid en Dieter Schubert schrijven en tekenen hun pren tenboeken vanaf het allereerste idee echt helemaal samen. Ze werken aan dezelfde tafel te genover elkaar, en alleen wie goed kan kijken ziet in de illu straties de hand van de een of juist van de ander. Wie precies wat tekent kun je ontdekken door met Monkie - dat Dieter maakte zonder de hulp van zijn vrouw - langs de prenten uit Dat komt er nou van... te lopen. En als dat je niet zoveel kan schelen? Dan moet je in De Drv- kkery gewoon lekker kij ken Gelukkig veranderen de tij den en doen scholen steeds meer hun best om de belangrijk ste klant, de leerling, af toe uit de sleur van alle dag te helpen. Op de Christelijke Scholenge meenschap Walcheren (CSW- Elzenlaan) in Middelburg gaan ze zelfs een stapje verder. Het blijft niet bij een toneelstuk of een sportdag. Nee, deze school schaft gewoon drie dagen ach ter elkaar alle lesuren af om ver volgens alleen maar cultuur- en spelactiviteiten te organiseren. Met bijna honderd man perso neel en hulp van welzijns- en cultuurorganisatie Scoop wor den elk jaar de verschillende programma's voor de klassen uitgevoerd. Een excursie naar Techno Polis in Mechelen, aan de slag met Afrikaanse percus sie of een eigen internetkrant maken, zelfs een bezoek aan de bioscoop ligt binnen de moge lijkheden van de cultuur- en speldagen die vandaag tot een einde komen. Het idee voor de dagen ontstond ruim tien jaar geleden. Volgens R. Pieke, één van de organisato ren, zijn veel kinderen tegen de voorjaarsvakantie afwezig doordat ze meespelen in de j aar- lijkse musical. „Toen hebben we besloten dat alle leerlingen wel een werk onderbreking verdien den", zegt Pieke,Het is goed om Filmopnamen in de gangen van CSW-Elzenlaan in Middelburg. foto Lex de Meester een keer wat anders te doen. Lol is belangrijk." Het enige nadeel, vinden som mige leerlingen, is dat je zelf niet mag kiezen waar je wordt ingedeeld. Maar Joey van der Bie uit H3C heeft er dit jaar ab soluut geen moeite mee. Het is namelijk zijn beurt om een foto strip te maken. Van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat is hij met zijn groepsgenoten, Loek ge- leijn en Ruben de Jong, bezig ge weest met een foto-vertolking van Roodkapje. Het thema van dit jaar is aktie. Alle strips hebben dan ook een spannend scenario en zijn zelfs hier'en daar een tikkeltje ge welddadig. „Hier wordt mijn vriendin neergeschoten, Maar ik neem wraak", zegt een leer ling enthousiast terwijl hij de verhaallijn bij de foto's uitlegt. „Het draaiboek is wel gewoon gecontroleerd hoor", zegt een docent geruststellend. Aktie is er in de rest van de school ook volop. Op weg naar naar het volgende lokaal, wordt de weg even versperd, door een wilde achtervolging. Een leer ling probeert zijn camera recht te houden terwijl hij zijn colle ga's in een razend tempo volgt. Docent Pieke legt uit dat de jon gens uit drie havo bezig zijn met het maken van een korte film. „Het filmen wordt door heel veel leerlingen als 'het' project gezien", zegt Pieke, „Drie vwo is dan ook weer erg jaloers op de havisten uit de derde." Ellenoor de Fretes begrijpt de jaloezie goed. „We hebben heel erg uitgekeken naar deze week. Filmen is echt onwijs", zegt El lenoor uit Idas H3DSamen met zes andere klasgenoten is ze be zig met een korte film genaamd moorddroom. Voordat aan het draaiboek is gewerkt hebben ze les gehad van programmama ker Pim van Kampen over het hoe, wat en waarom van een goede film. Alle films worden ook door hem gemonteerd. Dit betekent vol gens leraar H. de Witte dat de films een echte professioneel karakter krijgen. Wat de kans groter maakt om tijdens de kunstbende-finale de eigen ge maakte producties in de schouwburg terug te zien. „Ach, daar doen we het niet voor hoor", zegt Ellenoor, „Het is ge woon tof om een keer iets te le ren wat niets met gewone lessen te maken heeft." An ja Bimmel Met vier handen tekenen én schrijven is een zeldzaam moeilijke kunst. Maar Ingrid en Dieter Schubert kunnen het. Dat kun je met eigen ogen zien in De Drvkkery in Middelburg. Daar hangen (op een paar na) alle originele waterverfteke ningen uit hun prentenboek Dat komt er nou van... Ingrid en Dieter Schubert beho ren met Dick Bruna en Max Velthuijs tot de succesvolste Ne derlandse prentenboekkunste naars, maar zijn geboren in Duitsland. In 1977 kwamen ze naar Amsterdam om er schilder en beeldhouwer te worden. Tij dens hun studie aan de Rietveld Academie lieten ze zich overha len tot het maken van illustra ties in kinderboeken. Ze bleven hier wonen en werken en waren al gauw zo 'door en door Neder lands', dat de Penseeljury in 1987 zelfs de spelregels vex-an- derde om het stripachtige pren- klasse Duo Twirling op de vijfde plaats. „Alle bewegingen moe ten volledig gelijk uitgevoerd worden", zegt Lucinda. „De ju rering is streng, zelfs je outfit telt mee in de beoordeling. Je haar netjes in een knotje, een vrolijk paars pakje met lovertjes en zorgen dat de routine keurig op de maat van de muziek wordt uitgevoerd. Scheelt allemaal punten." Op het onderdeel Twirling Seni or pakte ze een bronzen medail le, terwijl de B-groep van de Showgirls op het onderdeel danstwirl de nationale titel pakte. Tel daarbij ook nog de bronzen plak van het A-team en dan is het duidelijk, dat Prins Richard morgen en zondag op twirlgebied het neusje van de zalm in de optocht heeft. De duizenden toeschouwers kunnen in ieder geval genieten van een wervelende straatshow. De batons zullen massaal om hoog gaan. Dat wordt genieten, zeker ook voor Lucinda en Ju dith. „De carnavalsoptocht is elk jaar toch iets speciaals. De afgelo pen week hebben we alles onder leiding van onze trainster Ma rion Bos nog eens flink geoe fend. Onder begeleiding van muziekkapel de Koenkelpotters wordt het morgen en zondag swingen in de straten van Pae rehat." Zeker weten. Compleet met fingertwirls, rolls, spins en alle andere tricks. Alaaf! Hans Segboer DE MAN BETREEDT HET kRUKJÊ EN Stapt in de vrouw. Hij treilt haar AAN ALS EEN NoRGo leaanse Mantel waar nog geen levende ziel lut is terugge.reerd- Na de Prie Voorgeschreven oprispingen en het RuggenKLopje laat de Vrouw be Eeuwige Eoer AARMEE Het huwelljk is bekrachtlgd oefening de routine - is de baton, de zilverkleurige stok, waarmee je allerlei bewegingen maakt. Neem nou de tricks. Dan gooi je de baton hoog opmaakt een he le of een dubbele draai een spin - of een zogenaamde roll. Uiter aard moet je de baton wel op vangen, want anders kost het je straf punten." Samen met haar partner Lucin da Martens (16) eindigde ze in de t>e essentie van trouwen is pat twee ÉÉN worden op knarr heeft aaen dez.e gedachte, op Bijzonder Romantische wijze VORAAG EGEVÊ N NA HET SPUGEN Van de Ringen en het traditionele paaien van DE kwervel is het tl'jD voor de Grote Ceremonie de Eerste Eenwording foto Willem Mieras Judith Durinck (links) en Lucinda Martens. Illustraties van Ingrid en Dieter Schubert uit Dat komt er nou van.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 10