F ranse minister veegt vloer aan met de VS PZC Sudetenduitsers trekken weer aan bel Het beest blijft onbestraft fiÉBf mwrn Kir w s w If w Y H ik Hf V Argentinië schrapt stevig in uitgaven Védrine: Simplisme hypermacht bedreigt wereld Radioactieve containers in Georgië zoek Raketten bij Nabloes onderschept Topman Belgische voedselautoriteit weg Saluutschoten ter ere van Elizabeth II s r' ml /|2 JJL F iJJ Dood Papoea-leider onderzocht Joyrider (14) maakt dodenrit Marihuana maakt depressief Politiebescherming voor Valentijn Baby heet Wegversperring President Clinton zou het goed met Milosevic hebben kunnen vinden Activist Bove moet toch zitten donderdag 7 februari 2002 van onze redactie buitenland PARIJS - De wereld wordt be dreigd door het 'simplisme' van de Verenigde Staten. Dat heeft de Franse minister van Buiten landse Zaken Védrine gisteren in een vraaggeprek gezegd. Hij laat zich vernietigend uit over de Amerikaanse buitenlandse politiek. TBILISI - De regering van Ge orgië heeft gisteren gezegd te zoeken naar twee containers met radioactief materiaal die ergens in een bergachtig gebied in het westen van het land moe ten staan. Twee identieke containers zijn begin deze week geborgen. Soso Kakoesjadze, hoofd van de af deling nucleaire veiligheid van het ministerie van Milieu, zei dat pas vanaf het voorjaar in tensief naar de vermiste contai ners met strontium-90 zal wor den gezocht. De containers werden tijdens de sovjettijd ge bruikt voor de opwekking van stroom bij de aanleg van een stuwdam. Het Russische minis terie van Atoomenergie zegt dat sovjetingenieurs acht nucleaire 'objecten' hebben achtergela ten, waarvan er volgens Ka koesjadze nu zes zijn geborgen. Hij sloot niet uit dat er nog meer kernmateriaal rondslingert, met name op voormalige bases van het sovjetleger in Georgië. De regering verzekert dat het materiaal niet in handen kan vallen van terroristen, maar de grootste uraniumroof aller tij den had plaats in Georgië, waar de politie vorig jaar drie man nen arresteerde die 1,7 kilo pro beerden te slijten aan kopers in Turkije. AP JERUZALEM - Israëlische soldaten hebben gisteren ten noorden van de autonome Pa lestijnse stad Nabloes, op de Westelijke Jordaanoever, een vrachtwagen aangehouden die raketten vervoerde van het type Qassam 1. Dit hebben bronnen binnen het Israëlische leger gemeld. In de vrachtwagen werd volgens de zelfde bronnen ook een 'aan zienlijke hoeveelheid' wapens aangetroffen. De raketten wa ren verstopt tussen een lading groenten. Volgens de Israëlische legerra- dio is het de eerste keer dat raketten van dit type worden aangetroffen op de Westelijke Jordaanoever. Tot nu toe wer den ze alleen gebruikt voor aan vallen op Israëlische doelen in de Gazastrook. Controlepost De Israëlische politie heeft gis teren in een lijnbus vlakbij Jeru zalem een man gearresteerd die explosieven om zijn lijf droeg. De bus was op weg van de joodse nederzetting Maale Adumim naar Jeruzalem, maar de chauf feur stopte onderweg bij een controlepost en vertelde de poli tie dat hij een verdachte man aan boord van zijn bus had zien gaan. Toen de politie pools hoogte ging nemen, ontstond een worsteling en werd de ver dachte in de kraag gevat. Op dat moment ontdekte de politie ook de band met explosieven om het lichaam van de man. AFP/RTR Védrine vindt het simplistisch dat de Amerikanen alles louter vanuit de hoek van 'strijd tegen het terrorisme' benaderen. De bewindsman denkt dat deze Amerikaanse houding niet al leen voortvloeit uit de aansla gen van 11 september, maar al bij het aantreden van president Bush is begonnen. Het enige uitgangspunt van de VS is volgens de Franse minister het eigenbelang. Dat blijkt uit de weigering internationale ak koorden te bereiken of uit te voeren. Ook willen de VS niet deelnemen aan enig internatio naal overleg dat de eigen beslui ten, de soevereiniteit of de vrijheid van handelen van Washington zou kunnen aan tasten. Tegenover deze Amerikaanse 'hypermacht' moet Europa pro beren zichzelf te blijven, aldus Védrine. ,,En als we het ergens niet mee eens zijn, moeten we dat de VS zeggen." Isolement Een voorbeeld is volgens hem het Midden-Oosten. De Europe anen zijn het niet eens met de politiek van het Witte Huis om 'de pure repressie van (de Israë lische premier) Sharon' blind te steunen. Het isolement van de Palestijnse leider Jasser Arafat is nog zo'n vergissing. De Euro peanen hebben zich echter niet door de VS laten intimideren en blijven hun steun uitspreken aan Arafat, die slachtoffer is van een toenemende isolatie, al dus Védrine. Europa wil voorstellen doen om de impasse in het Midden-Oos ten te doorbreken. Een recent voorstel van Védrine gaat over verkiezingen in de Palestijnse gebieden. De Franse bewinds man meende 'dat de Ameri kanen toch niet tegen verkiezin gen kunnen zijn'. Een woord voerder van Buitenlandse Za ken in Parijs heeft echter gezegd dat Védrines Amerikaanse col lega Powell afgelopen week al 'negatief' op Védrines plannen heeft gereageerd. De Fransen willen dat de Israë lische regering eerst erkent dat er een Palestijnse staat moet ko men. Dan moeten er verkiezin gen komen in de Palestijnse ge bieden. De winnaars van die verkiezingen hebben dan een mandaat om met Israël te on derhandelen. AFP/ANP doorTon van Lierop BRUSSEL - De hoogste ambtenaar van het Belgische nationale voedselagent schap heeft gisteren zijn ont slag ingediend na de ontdek king van 26 nieuwe, niet op gevaarlijke pcb's onderzoch te stalen varkensvoer bij het veevoederbedrijf Hanekop in Roeselare. De topambte naar was eerder al geschorst door minister van Volksge zondheid Aelvoet. Over het functioneren van directeur Beernaert van het Federale Voedselagentschap (FVA) bestonden al langer vraagtekens. Het FVA werd in 1999 juist opgericht om de Belgische voedselindustrie meer geloofwaardigheid te geven na het dioxineschan daal, dat eerder dat jaarleid de tot dramatisch verkie zingsver lies van premier De- haene. De twijfels over het FVA leid den ook tot grote onzeker heid binnen de groene rege ringspartij Agalev, waarvan Aelvoet lid is. Agalev kwam door grote stemmenwinst na het dioxineschandaal juist in de regering en zei werk te zullen maken van een betere voedselveiligheid. Uit voorzorg over een uitge breide pcb-besmetting zijn de afgelopen dagen wel de varkensfokkerijen die met Hanekop zakendoen, geslo ten. Het is nog onduidelijk of er besmet vlees op de markt is gekomen. Bijna twee weken geleden werden bij Hanekop in stalen kippen- en varkens voer sporen van giftige pcb's aangetroffen. De tests op varkens die het voer hadden gegeten, bleken negatief. Het is de tweede keer in een week tijd dat er niet-onder- zochte stalen voer bij Hane kop opduiken. Vorige week donderdag ging het om 33 stalen. Het FVA kreeg toen de wind van voren van minister Aelvoet, die een intern on derzoek gelastte. ANP LONDEN - Zestig kanonschoten markeerden gisteren aan de oever van de Theems in Londen het vijftigjarig ambtsjubileum van de Britse koningin Elizabeth II. Zij be steeg de troon toen haar vader, koning George VI, overleed op 6 februari 1952.Konin- gin Elizabeth brengt de dag van haar troonsbestijging gewoonlijk met familie door op het familiegoed Sandringham, waar haar vader een halve eeuw geleden stierf aan de gevolgen van longkanker. Dit jaar echter opende zij het 1,2 miljoen pond (bijna twee miljoen euro) kostende kankercentrum van het Queen Elizabeth-ziekenhuis in King's Lynn, 160 kilometer ten noorden van Londen.Ter ere van het gouden jubileum van de vorstin staat er deze zomer een groot aantal concerten en feesten op het programma. De 75-jarige Elizabeth zal bovendien een rondreis maken langs verscheidene plaat sen in Groot-Brittannië, diverse andere landen van het Britse Gemenebest en een aantal voormalige kolonies. foto Richard Lewis/AP door Runa Hellinqa BOEDAPEST - Sudetenduit sers in Oostenrijk eisen financi ële compensatie van Tsjechië voor de onteigening van hun be zittingen en hun massale ver drijving na de Tweede Wereld oorlog. Onder de zogenoemde Benes- decreten werden destijds 3,5 miljoen mensen, vooral Sude tenduitsers, maar ook honderd duizenden Hongaren, als colla borateurs van de nazi's het land uitgegooid. De kwestie is actueel geworden nu Jörg Haider, de leider van de extreem rechtse regeringspartij FPÖ in Oostenrijk, meent dat opheffing van de nog steeds gel dende Benes-decreten voor waarde moet zijn voor toelating van Tsjechië tot de Europese Unie. Doet Tsjechië dat niet, dan moet Oostenrijk volgens Haider zijn veto daartegen uit spieken. De Tsjechische premier Zeman zei dat van opheffing van de Be- nes-decreten geen sprake kan zijn en dat de Sudetenduitsers 'landverraders' waren. Die uit spraak zette niet alleen in Oos tenrijk kwaad bloed, maar ook in Duitsland, waar de grootste groep Sudetenduitsers woont. Tsjechië en Duitsland sloten in 1997 een verdrag over de kwes tie, waarin Tsjechië zich veront schuldigde voor het aangedane onrecht. Maar een CSU-politi- cus meende na Zemans opmer king dat je met zo'n instelling geen EU-lid kunt worden. De Oostenrijkse bondskanselier Schüssel zei vorige week dat hij niets voelt voor een Europees veto, maar dat hij de zaak in bi laterale gesprekken wil oplos sen. Hij heëft begrip voor de Tsjechische angst voor compen satie. Hij stelde daarom voor de decreten niet formeel af te schaffen, maar in een gezamen lijke Oostenrijks-Tsjechische verklaring tot 'dode letter' te verklaren. Premier Zeman voelt daar echter niets voor. Ook voor de 160.000 Sudetenduitsers in Oostenrijk is dat niet voldoen de, zei hun leider Gerhard Zeih- sel. „We hoeven geen nationale verontschuldiging. Het is onzin dat Tsjechen die toen nog niet geboren waren, zich zouden moeten verontschuldigen. Maar we willen wel compensa tie." Zeihsel erkent dat de Sudetend uitsers nooit alles terug kunnen krijgen. Het gaat volgens hem omgerekend naar de koers van door Henk Glimmerveen PARIJS - Opschudding bij het gevangenispersoneel en heftige emoties bij de families van de zeven slachtoffers. Guy Geor ges, de seriemoordenaar uit Pa rijs die de bijnaam Het Beest van de Bastille meekreeg, zal niet worden gestraft voor zijn poging om uit de Santé-gevan- genis te vluchten. Georges had vlak voordat zijn proces in april vorig jaar begon, getracht te ontsnappen, maar bij kon nog net op tijd in de kraag worden gevat. De rechtbank in Pari js blij kt en kele maanden geleden te heb ben besloten Georges daar niet voor te vervolgen, maar die be slissing is nooit wereldkundig gemaakt. Dooreen toeval kwam de vakbond van cipiers er ach ter. „Als je dit onbestraft laat, is het eind zoek," reageerde een woordvoerder van de bond. Een vluchtpoging uit de gevangenis wordt in Frankrijk in de meeste gevallen bestraft met twee jaar extra cel. Guy Georges maakte in het be gin van de j aren negentig de om geving van de Bastille onveilig. Hij bracht zeven jonge vrouwen op gruwelijke wijze om het le ven, onder wie twee Nederland se: Agnes Nijkamp en Hélène Frinking. In april vorig jaar werd hij tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld, wat in Frankrijk betekent dat hij 22 jaar opgesloten blijft. Daarna komt hij weer op vrije voeten. De beslissing van de rechtbank om Guy Georges niet te straffen voor zijn vluchtpoging was ge baseerd op zijn veroordeling tot levenslange gevangenisstraf. De enige maatregel die tegen hem is genomen is veertig dagen eenzame opsluiting geweest. Toen hem die straf werd meege deeld had hij gevangenisdirec teur Alain Jego toegebeten: „Ik maak je kapot." Advocaten van de slachtoffers hebben geprotesteerd tegen het onbestraft laten van de vlucht poging: „Deze man heeft zo lang kunnen moorden omdat justitie te laks is geweest. Nu doet de rechtbank niets, kennelijk om dat men bang voor hem is", zo zei advocate Rault. GPD m JAKARTA - President Megawati Sukarnoputri van Indonesië heeft gisteren ingestemd met een plan om de dood van Pa poea-leider Theys Eluay te laten onderzoeken door een over^ heidscommissie. Daarmee gaat zij voorbij aan de wens van mensenrechtenac tivisten en kerkelijk leiders in de provincie Papoea (Irian Ja- ya) om een onafhankelijk onderzoek door buitenlandse des kundigen te laten verrichten. Vertegenwoordigers van Am nesty International die naar Papoea waren gegaan om een on derzoek in te stellen werden vorige week door Indonesië uit de provincie gezet. De door Megawati benoemde commissie, die alleen verant woordelijkheid hoeft af te leggen aan de pi'esident, wordt ge leid door een gepensioneerde politiegeneraal. AP WESEL - Een 14-jarige joyrider heeft gisteren in het Duitse Voerde een ernstig ongeval veroorzaakt. Daarbij kwamen twee mensen om het leven en raakten er vier gewond, meldde de politie van Wesel. De jongen, die in gezelschap was van drie vrienden, was ach ter het stuur gekropen van een Mercedes uit de luxe S-klasse. Door zijn rijgedrag op de autosnelweg A3 trok de jongen de aandacht van de politie, die hem tot stoppen probeerde te brengen. De jongen sloeg echter op de vlucht en ramde met hoge snelheid een personenauto. De 64-jarige bestuurster van die auto overleed ter plaatse. Ook een van de jongens in de Mercedes overleed. De bestuurster van een derde auto en twee jongens in de Mercedes raakten zwaargewond. De joyrider kwam er met licht letsel af. AP SYDNEY - Australische onderzoekers zeggen voor het eerst duidelijk bewijs te hebben dat veelvuldig gebruik van mari huana kan leiden tot depressie en angststoornissen. Dat geldt vooral voor jonge vrouwen. De onderzoekers van het Royal Children's Hospital in Melbourne baseren hun uitspraak op een zeven jaar durend onderzoek onder 2000 jongeren. Dit meldde de krant Sydney Morning Herald gisteren. ANP NEW DELHI - Een winkelketen in de Indiase hoofdstad New Delhi is naar de rechter gestapt om politiebescherming af te dwingen op Valentijnsdag. Vorig jaar vielen hindoe-nationa listen, die Valentijnsdag een verderfelijk westers gebruik vin den, vestigingen van de winkelketen Archies Gallery aan. De directie zegt dat de politie slechts toekeek en wil dat de poli tiecommissaris van New Delhi voor de rechter zegt, dat hij er alles aan zal doen om geweld te voorkomen. Vorige week gaven drie nationalistische groepen een verkla ring uit waarin ze de Indiërs waarschuwen geen Valentijns dag te vieren. Onder jongeren in India is Valentijnsdag de laatste jaren steeds populairder geworden. AP GAZA - Een jonge Palestijnse vrouw werd gisteren gedwon gen haar baby ter wereld te brengen voor een Israëlische wegversperring in de Gazastrook. Ter herinnering aan de ver nederende gebeurtenis gaf de 24-jarige Salma el Daize haar zoontje de naam Chadsches, wat 'wegversperring' betekent. Sinds het begin van de tweede intifada, zestien maanden ge leden, hebben tientallen Palestijnse vrouwen noodgedwon gen hun kinderen moeten baren voor opgeworpen wegblok kades. In zeker twee gevallen is bekend dat de pasgeborenen stierven door gebrek aan medische behandeling. DPA vandaag om 260 miljard euro. Het is duidelijk dat Tsjechië dat niet kan betalen. „Maar terug gave van onroerend goed zou een mogelijkheid zijn; 80 pro cent van wat toen is geconfis queerd, is nog steeds staatsbe zit." GPD van onze redactie buitenland BUENOS AIRES - De Argen tijnse regering heeft gisteroch tend een begroting aan het par lement voorgelegd die in een sterke beperking van de uitga ven voorziet. In vergelijking met een eerdere begroting, die oud-minister Do mingo Cavallo eind vorig jaar presenteerde, wil de regering 22,5 procent minder besteden. Met de nieuwe begroting hoopt Buenos Aires het Internationaal Monetair Fonds gunstig te stemmen. Dat had de vrees geuit voor een te optimistische ra ming van de economische toe komst. Ook vreesde het fonds dat de regering niet zou afstap pen van de gewoonte in de Ar gentijnse politiek om meer uit te geven dan er aan geld binnen komt. Veel economen zien dat beleid uit het verleden als de belang rijkste oorzaak van de crisis waarin het Latijns-Amerikaan se land verkeert. „Het terug brengen van de uitgaven is on vermijdelijk, omdat niemand ons geld leent", zei minister Jor ge Remes Lenicov van Econo- mische'Zaken. De regering wil dit jaar 38 mil jard peso (22 miljard euro) uit geven. Zij gaat uit van een be grotingstekort van 3 miljard peso. Vorig jaar bedroeg het te kort nog 10 miljard peso. Zij schat de inflatie dit jaar op 15 procent. In januari stegen de prijzen met 2,3 procent. Dat was het hoogste percentage in één maand in tien jaar. De inflatie is het gevolg van de devaluatie van de peso met 29 procent, waartoe de regering in Buenos Aires begin januari besloot. Terwijl de regering haar plan nen presenteerde, gingen dui zenden Argentijnen de straat op voor het recht op werk en voed sel. DPA/AFP PARIJS - De Franse anti-globalist Jose Bove staat in een namaakkooi buiten het gerechtsgebouw in Millau. Hij protesteert daarmee tegen wat hij en zijn medestanders zien als een oneerlijke juridische aanval op hun recht op demonstratie. Het Franse hooggerechtshof handhaafde gisteren de drie maan den celstraf waartoe Bove was veroordeeld. Bove krijgt de straf voor het vernielen van een vestiging van McDonald's in aanbouw. McDonald's is volgens hem het teken van Amerikaans imperialisme. Voor Bove zijn nu alle mogelijkheden om in beroep te gaan uitgeput. foto Pascal Pavani/EPA door Cees van Zweeden BOEDAPEST - Ex-president Clinton van Amerika kon goed overweg met de Servische leider Milosevic, die vanaf volgende week in Den Haag terecht staat op beschuldiging van oorlogs misdaden. Dit blijkt uit telefoongesprek ken tussen beide heren die door de Kroatische inlichtingen dienst zijn afgeluisterd. Een deel van die gesprekken werd gisteren door het Kroatische weekblad Globus gepubliceerd. „Het is leuk om uw stem te ho ren", zei Clinton in januari 1996 toen hij Milosevic vanuit het presidentiële vliegtuig belde. Enkele maanden eerder had de Amerikaanse president Milose vic toevertrouwd: „Wij zijn voorstanders van de normalise ring der betrekkingen, en ik weet dat dat zonder u niet kan worden bereikt." Afluisteren Dat sommige westerse leiders goed met Milosevic overweg konden, was niet helemaal on bekend. Milosevic werd tot het einde van de Bosnische burger oorlog in 1995 beschouwd als 'zowel een deel van het pro bleem, als een deel van de oplos sing'. Opmerkelijk is wel dat de Kroaten kennelijk Milosevic' gesprekken konden afluisteren. Dat werpt de vraag op, waar over zij verder nog beschik ken. Ook Milosevic zelf zou banden in zijn bezit hebben van ge sprekken. Volgens een goed in gelichte bron in Belgrado kan Milosevic bewijzen dat Made leine Albright, de toenmalige Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, hem in 1998 het groene licht gaf voor politio nele acties in Kosovo. Volgens Globus omschreef Clin ton dezelfde Albright tegenover Milosevic als 'een echte teef'. Milosevic op zijn beurt laakte de regeringskrant Politika, en be loofde een eind te maken aan de negatieve commentaren over Clinton. Het proces dat woensdag in Den Haag begint, kan een nieuw licht werpen op westerse be moeienis met de Balkan. Milo sevic zou van plan zijn Bill Clin ton, Tony Blair en andere leiders als getuigen a décharge op te roepen. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5