Postkantoor Axel moet verhuizen Thalia brengt lach in Breskens Rust en kracht van roofvogel boeit Minimabeleid Hulst beter dan gemiddeld Geen geld voor extra archivaris in Axel KVG op de bres voor Breda-bus Werkstraf voor seksueel misbruik Taakstraf voor vernielingen Boete voor nachtelijk geintje Vrijspraak voor surfers Exploitant agentschap aan Szydlow skiplein zegt contract op Bioscoop Koning van Engeland beleeft topjaar Intentieverklaring eis voor toewijzen subsidie brede school Koewacht agenda donderdag 7 februari 2002 HULST - Net als verschillende Zeeuws-Vlaamse gemeenten maakt de afdeling Hulst van het Katholieke Vrouwen Gilde (KVG) zich sterk voor het behoud van de Breda-bus. In het pas uitgekomen verenigingsblaadje 't Gildenaerke roept het be stuur haar leden op om deze actie eveneens te ondersteunen. „Voor Oost-Zeeuws-Vlaanderen is deze verbinding een es sentiële schakel met de rest van Nederland. De toekomstige Westerscheldetunnel is hiervoor, gezien de grote omweg via Terneuzen en Zuid-Beveland, geen alternatief. Door het ver dwijnen van de Breda-bus zal onze regio in een nog meer geïsoleerde positie ten opzichte van de rest van ons land ko men te verkeren", aldus de KVG-bestuurders. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 51-jarige inwoner van die stad voor seksueel misbruik van een vijftienjarig verstandelijk gehandicapt meisje ver oordeeld tot 200 uur werkstraf, 36 uur leerstraf, zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. De Middelburger moet zich tijdens die periode houden aan de voorwaarden van de reclassering houden. De man had toegegeven verliefd te zijn geworden op het slachtoffer, dat bevriend was met zijn zoon. Toen het meisje 23 maart vorig j aar niet op school verscheen trok de directeur aan de belHet spoor leidde naar de woning van de Middelburger waar het meisje was blijven slapen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter J. Begheyn heeft een 27-jarige asielzoeker uit Cadzand veroordeeld tot veertig uur werkstraf en het betalen van een schadevergoe ding van 1353 euro. De man had de directeur van het asielzoe kerscentrum van Hedenesse in mei vorig jaar bedreigt en een aantal ruiten vernield. De woede-uitbarsting van de verdach te had alles te maken met de onvrede over het niet mogen ont moeten van zijn ernstig gehandicapt kind. Officier van justitie J. de Graaf eiste zestig uur taakstraf en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. De politie rechter hield rekening met bijzondere omstandigheden en schroefde het aantal uren terug. De man is inmiddels gehuis vest in het AZC in Middelburg. MIDDELBURG - Een 21-jarige oud-inwoner van Middel burg heeft een nachtelijk geintje duur moeten bekopen. De Middelburgse kantonrechter mr C. Kool veroordeelde hem gisteren tot een boete van dertig euro. De jongen was in au gustus 2000 's nachts het hek bij de Casembrootschool aan de Zuidsingel overgeklommen om te gaan schommelen. „Het was een geintje na het uitgaan. Ik heb zelf op die school geze ten en wilde schommelen." Een buurman van de school was minder gecharmeerd. Hij belde politie, omdat hij inbrekers dacht te horen. Kantonrechter Kool nam de eis van de officier van justitie over. MIDDELBURG - Kantonrechter mr C. Kool heeft gisteren twee surfers uit Brabant vrijgesproken voor het surfen in de vaargeul van de Oosterschelde. Hij vond de tijdstippen in het proces-verbaal tegenstrijdig. De twee waren door de harde wind per ongeluk in de vaargeul terecht gekomen. Een politieman had de surfers vervolgens op de bon geslin gerd. Officier van justitie mr A. S. Flikweert had tegen elk van hen een boete van 7 5 euro geëist. door Jean-Lou de Gucht HULST - De gemeente Hulst voert een meer dan gemiddeld minimabeleid. Dat blijkt uit een rapport van de FNV over ge meentelijk armoedebeleid. G. de Loos van de werkgroep Uitkerings Gerechtigden en Ouderen (UGO) Hulst bood de gemeente gisteren 'het rapport 'Gemeente Wees Minimaal So ciaal 2001' aan. Clusterhoofd sociale zaken F. Strooband nam het in ontvangst. Hulst doet het redelijk goed op het gebied van de inkomstenon dersteuning. Wie in de gemeente Hulst van een minimuminko men moet rondkomen, kon in 2001 een bedrag tussen de 250 en 500 euro tegemoet zien. Een ruime voldoende werd gescoord bij de zogenoemde categoriale regelingen. Aanvragen daar voor hoeven niet individueel te worden ingediend: de bijdragen worden rechtstreeks aan een be paalde categorie inkomens overgemaakt. De Loos: „Het verheugt ons dit te constateren. Als UGO-werkgroep hebben we altijd geijverd om de categoriale bijstand te verhogen." Minder tevreden was de Loos over het bereik van de kwijt schelding van lokale heffingen. „Dat is echt voor verbetering vatbaar en verdient bijzondere aandacht." Volgens Strooband kan Hulst hier niet zoveel aan veranderen. „Iedereen die bij ons kwijtschelding aanvraagt en in aanmerking komt, krijgt dat. We kunnen echt niet meer kwijtschelding verlenen zonder dat we weten aan wie we dat moeten doen." Ideaal Het onderzoek wordt door de FNV sinds 1997 uitgevoerd. Dit jaar deden 207 gemeenten mee. Strooband: „We doen vanaf het begin mee en hebben elk jaar al verbeteringen in ons beleid aan gebracht. We werken er nog al tijd aan, maar ik denk toch dat we in Hulst een minimabeleid hebben dat gezien mag worden. We blijven natuurlijk naar het ideale streven, al zul je dat nooit bereiken." Toneelvereniging Thalia studeert al druk op de zoete wraak van schrijver Simon. foto Peter Nicolai door Wilma Valk BRESKENS - Toneelvereniging Tahlia uit Breskens heeft ook dit jaar een blijspel gekozen voor haar jaarlijkse uitvoering want: „Er moet gelachen worden hier in Breskens", vindt Margreet de Groot. Zij voert dit j aar samen met Bert Buyle uit Ossenisse de regie „Bert is veel strenger dan ik, en daarom luisteren ze beter naar hem. Dat komt het spel ten goe de." Ze hebben het stuk samen uitgezocht: „Ik heb het dan nog bewerkt voor onze situatie, want oude stukken zijn vaak langdradig." Het stuk dat voor dit jaar be werkt is, heet Daar moet je vrouw voor zijn. Schrijver Si mon Murray (Peter Groosman) en zijn vrouw Rosamund (Immie de Coninck) krijgen bezoek van een tante van Rosamund. Die wil haar testament geheel ten gunste van haar nicht opmaken. Simon, schrijver van spionage romans, wordt dan ook door tante als het even kan voor schut gezet. Dit brengt naast de hila riteit spanningen met zich mee. Uiteindelijk komt de politie er aan te pas, als Simon tot het ui terste getergd besluit tante eens aan te pakken. De rollen worden verder ver- tolktdoorMarilyndeRijk,Nad- ja Tanghe, Govert Wilschut, Er na de Graag en Ria de Caluwe. Thalia speelt het blijspel op 9, 15 en 16 maart in De Uitkomst in Breskens, aanvang 20.00 uur. Kaarten zijn te koop bij Twee- wiel erspecialist De Winter en de C1000 te Breskens. door Eugène Verstraeten AXEL - Postkantoren BV moet in Axel op zoek naar een andere locatie voor het postkantoor. De huidige exploitant van het post agentschap aan het Szydlow- skiplein, de familie Luitjens, heeft namelijk het contract op gezegd. Het postkantoor is sinds 25 juni 1997 gevestigd in het pand aan het Szylowskyplein waarook Albert Heijn, Bruna, Etos en de Retourette gevestigd zijn. Die bedrijven worden geëxploiteerd door de familie Luitjens. „In on ze bedrijven wordt de klant vriendelijkheid, vakkennis en bediening zonder lange wacht tijden als voorwaarde gesteld", zegt Anton Luitjens. „In een aantal onderzoeken betreffende het postkantoor wordt aange geven dat de klantvriendelijk heid en vakkennis als positief wordt ervaren, maar dat de lan ge wachttijden als onacceptabel worden beoordeeld." Omdat er voor die wachttijden in ge sprekken met Postkantoren BV geen oplossing gevonden is, heeft de familie Luitjens beslo ten het contract niet te verlen gen. Dat betekent dat het postkan toor uiterlijk 25 juni naar een andere locatie binnen Axel moet verhuizen. De wachttijden zijn volgens Luitjens te wijten aan het feit dat er maar één balie is. „Daar is anderhalf jaar geleden in overleg met Post kantoren BV voor gekozen. Maar achtereenvolgens sluiten ze dan de postkantoren in Zaamslag, Koewacht en Zuid- dorpe. De mensen daar moeten ook ergens heen en dus is het bij ons een stuk drukker gewor den. Daar hadden we niet op gerekend. Die lange wachttij den zijn voor ons niet accepta bel." De oplossing is een tweede balie erbij, maar Luitjens vindt de vergoeding die Postkantoren BV daar tegenover stelt te ma ger. „En wij zijn natuurlijk geen liefdadigheidsinstelling." Vol gens Paul Oomen, Regiomana- ger Zuidwest-Nederland van Postkantoren BV, hoeven de in woners van Axel niet bang te zijn dat het postkantoor ver dwijnt. „Dat gaat niet gebeu ren. Wij zien het als onze plicht om in Axel zo'n voorziening op een andere locatie terug te krij gen. We willen de dienstverle ning volledig handhaven en in dien mogelijk misschien zelfs verbeteren." Het is volgens Oomen nadruk kelijk de bedoeling dat de ope ning van een nieuw postkantoor straks naadloos aansluit op de sluiting van de huidige vesti ging. Op dit moment is er overi gens nog geen zicht op een nieu we locatie. door Eugène Verstraeten AXEL - Burgemeester en wet houders van Axel zijn niet be reid extra geld te stoppen in het gemeentelijk archief. Wethou der J. van Schaik zei dat in de commissie sociale zaken, wel zijn en onderwijs, waar het jaar verslag van de archivaris aan de orde kwam. In dat verslag houdt de archiva ris onder meer een pleidooi voor extra uren, vanwege de toene mende drukte in het archief. Van Schaik hield de commissie leden voor dat er in het archief eigenlijk een 'onbeperkte' hoe veelheid werk zit. „Je kunt er vijf man op zetten en dan heb ben die allemaal hun werk. In een archief blijf je namelijk al tijd bezig." Dat er steeds meer mensen bij het archief aanklop pen die op zoek zijn naar hun voorouders, is volgens de wet houder geen reden om de archi varis meer uren te geven. „Dan hebben we wel andere prioritei ten. Een archivaris is er niet om vutters die genealogie willen bedrijven met hun hobby te hel pen. Die mensen kunnen best REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREIM Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax: (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Pascalle Cappetti René van Stee René Hoonhorst Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl zelf informatie bijeen zoeken." P. Apers (WD) was het niet met de wethouder eens. „De burgers moeten gebruik kunnen maken van het archief", betoogde hij. „En als ze daarbij hulp nodig hebben, moeten ze die kunnen krijgen." „Het gaat er om waar je priori teit aan geeft en dat is voor mij niet genealogie", reageerde Van Schaik. „Maar dat is een politie ke keus. Als je dan toch extra geld wilt uitgeven, zeg ik: 'stop het dan in de aanstelling van een extra jeugd- en jongerenwer ker'." Herindeling Er moet nog uitgebreid overleg worden gevoerd met de toekom stige fusiegemeenten Sas van Gent en Terneuzen over het be heer van het gemeentelijk ar chief na de gemeentelijke herin deling. Het Axelse college, zo liet Van Schaik doorschemeren, zou het archief het liefst in Axel houden. „Want hoe meer men sen hier over de vloer blijven ko men, hoe beter." HULST - Het jaar 2001 was voor bioscoop De Koning van Engeland in Hulst een record jaar. Zo'n 111.000 mensen be zochten de cinema. In 2000 waren dat er zo'n 109.000. „Het lijkt geen erg groot verschil met 2000, maar we moesten een lichte achter stand inlopen", zegt R. van Steen, eigenaar van Merral The aters, waar De Koning van En geland sinds maart vorig jaar onderdeel van is. Pearl Harbor, 102 Dalmatiërs, Costa! en Hannibal waren de grote publiekstrekkers van 2001. Ook Harry Potter en The Lord, of The Rings waren kas krakers, maar deze films draai en nu nog in een van de zeven za len van het theater. Van Steen bemerkte een lichte dip in de be- zoekerscijfers na de overname van De Koning van Engeland. Maar door extra middagvoor stellingen en activiteiten zoals een sneakpreview en een hor- rornight, zitten de cijfers toch weer in de lift. Van Steen wil de service verder uitbreiden. „Je moet je gasten tegenwoordig meer kunnen bieden dan film voorstellingen alleen." Marina met haar buizerd Yarik: „Konijnen en hazen zijn hem nog wel eens te snel af. Maar dat komt omdat buizerds, vergeleken bij valken, nog vrij traag zijn." foto Peter Nicolai door Piet Kentin TERNEUZEN - In de open plekken van de groengordel die de bebouwing van Terneu zen scheidt van de Otheense Kreek oefent Marina van Es- Bliek met haar roofvogel Ya rik. De woestijnbuizerd is in middels al zover getraind dat de communicatie tussen bazin en vogel soepel verloopt. En dat is waar de Terneuzense het allemaal voor doet. Marina is een natuurmens, gek op dieren, houdt van vogels en werd op haar twintigste zo ge fascineerd door roofvogels dat ze zich is gaan verdiepen in de valkerij. „Op een bepaald mo ment trokken roofvogels mij enorm aan. Ze stralen kracht en rust uit. Kijk maar eens om je heen als je een roofvogel op een paaltje ziet zitten. Dat is toch prachtig?" „Toen ik iemand tegenkwam die als valkenier actief is, ging het balletje aan het rollen." Vanaf dat moment wilde Mari- na valkenierster worden. Ma rina sloot zich aan bij Valkerij Equipage Jacoba van Beieren in Wintelre als aspirant-val kenier. „Een keer per week reed ik naar Brabant en gaf ogen en oren goed de kost. Ik liep mee met ervaren valke niers, leerde de kneepjes van het vak, luisterde en keek goed om me heen. Ik wilde eerst al les weten voordat ik een vogel aan zou schaffen." Jachtdagen Vooral tijdens jachtdagen en demonstraties die door de ver eniging werden georganiseerd deed ze veel kennis op. „Een jachtdag is een ervaring op zich. Zo'n dag begint meestal rond negen uur 's ochtends. Groepjes van drie, vier mensen gaan met hun vogels het bos in. „Meestal zijn er honden bij, soms ook fretten. De hond zoekt de bewoonde holen op, waarna de fret het konijn uit z'n hol jaagt. Op dat moment komt de vogel in actie." „In de praktijk zijn konijnen en hazen de vogel soms te snel af. De woestijnbuizerd die ik heb, is niet zo heel snel. Met een havik heb je een grotere kans op succes omdat die veel agressiever zijn. Die pakken alles wat beweegt, zelfs een buizerd." Vogels die gebruikt worden voor de valkerijworden in ge vangenschap gekweekt. Als ze tussen de drie en vijf maanden oud zijn, worden ze uit de vo lière gehaald en krijgen schoentjes om die worden voorzien van werpriempjes om de vogel vast te houden. Het eerste wat een jonge vogel leert is om op de handschoen te blijven zitten. „Je hand moet een vertrouwde plek worden waar hij zijn eten krijgt. Ver volgens leer j e de vogel aan van ongeveer vijftig centimeter af stand op je hand te springen. Dat breidt je uit tot een af stand van vijftig meter, aan een lijn uiteraard" Voeding De buizerd van Marina werd veertien dagen na de eerste oe fening losgelaten. „Dat was een heel spannend moment. Toen ik hem voor de eerste keer lokte omdat er eten op de handschoen lag. kwam hij di rect op me af. Dat was fantas tisch. De voeding speelt, sa men met het vetrouwen dat je met zo'n vogel opbouwt, een ontzettend belangrijke rol. Heeft hij zijn buikje vol, dan komt hij niet. Ze vliegen alleen als ze honger hebben of als er gevaar dreigt." Dit jaar koopt Marina er waar- schijnlijk een jonge valk en uil bij. „Hetlijkt me een uitdaging om met meerdere vogels te gaan werken. En valken kun nen van heel hoog als een steen naar beneden komen om hun prooi te pakken.." door Eugène Verstraeten AXEL - Alle betrokken bij de realisering van een brede school in Koewacht moeten eerst een intentieverklaring onderteke nen, voordat de eerste spade voor dit project de grond in gaat. Die voorwaarde wordt opgeno men in het voorstel aan de Axel- se gemeenteraad om bijna twee miljoen euro beschikbaar te stellen voor het project. Wet houder J. van Schaik beloofde dat gisteren in de commissie so ciale zaken, welzijn en onder wijs, waar met name M. de Regt (PvdA), P. Apers (WD) en J. Di- eleman (ChristenUnie) op een dergelijke verklaring aandron gen. In de brede school worden onder meer de basisschool, de biblio theek, peuterspeelzaal, kinder opvang en de Jeugd Ontspan ning Koewacht (JOK) bij elkaar gebracht. De verschillende par ticipanten maken dan deels ge bruik van dezelfde voorzienin gen. Respect De Regt zei 'veel respect' te heb ben voor de manier waarop ar chitect EVerplancke de wensen van alle betrokkenen heeft ver taald in een voor iedereen aan vaardbare tekening. „Prach tig", aldus De Regt. „Maar hoe moet het nu verder?" Die zorg bleek ook Apers te hebben. „Ik ben verbaasd dat we nu niet me teen duidelijk te horen krijgen welke afspraken er precies met alle participanten zijn gemaakt", betoogde hij. „Als ze het alle maal mondeling met elkaar eens zijn, dan kan dat ook zwart op wit worden vastgelegd in een in tentieverklaring. Hij stelde dat zijn fractie daar toch zwaar aan tilt. Dat doet volgens Dieleman ook de ChristenUnie. „Ook wij willen een intentieverklaring. Voor de rest is het een prachtig plan." Intentie Van Schaik wees op het bekende kip-en-het-ei-probleem. „We hebben samen een plan ontwik keld en dan komt er een moment dat je toch naar de raad moet om groen licht te krijgen voordat je verder gaat. Anders ben je voor niets bezig'. De wethouder was het verder wel met de commis sieleden eens. „Het is de bedoe ling om na de zomervakantie de eerste paal de slaan. En dan moet er een intentieverklaring aan die paal hangen", aldus Van Schaik. Apers vroeg zich nog wel af wat de gemeente gaat doen als ook andere dorpen komen aanklop pen. Van Schaik: „Iedere kern heeft zijn eigen mogelijkheden en onmogelijkheden. In Zuid- dorpe bijvoorbeeld zijn te wei nig voorzieningen om een brede school te verwezenlijken. In Ax el hebben we vier basisscholen en die kun je niet bij elkaar zet ten." 19.30 uur: Pergamano voor de jeugd; SAS VAN GENT - De Roselaer, 9.30 uur Callanetics; 13.15 uur: Tekenen; 15.30 uur: Technica 10 voor meisjes van tien tot en met twaalf jaar; SLUISKIL - Het Meulengat. 13.30 uur: Swos biljarten voor dames, kaarten; 18.00 uur: Oefenavond kindercabaret HetTalent; 19.00 uur: Oefenavond jeugd- cabaret Het Talent; 19.30 uur: Oefen avond toneelgroep Sempre Avanti en blaaskapel Ein Prosit; SINT JANSTEEN De Warande, 13.30 uur: Biljarten; 19.30 uur: Yoga; TERNEUZEN - De Veste, 13.30 uur: Swot Handwerken, soos, canasta en biljarten; 16.30 uur: Repetitie zangkoor; 19.00 uur: Bridge; De Hoeve, 13.30 uur: Biljarten De Triangel, 20.00 uur: Klaverjassen; Scheldetheater, 20.00 uur: Rockopera Tommy'; 20.30 uur: Margreet Blanken solo toneel; Kantine Dethon, 19.30 uur: Workshop Valentijn; VOGELWAARDE - Cafe Ons Vermaak, 14.00 uur: Kaarten. WESTDORPE Concordia, 13.30 uur: KBO kaarten en bingo; 19.00 uur: Tafel tennis; Café 't Polderken, 13.30 uur: Kaarten; ZAAMSLAG - Dorpshuis, 9.30 uur: Aero bics; 10.30 uur: Volksdansen; 13.00 uur: Kaarten; 14.00 uur: Handwerken; ZUIDDORPE - 't Kaaike, 13.45 uur: Koers- bal. I STREEKACTIVITEITEN ~~j AXEL - De Halle, 14.00 uur: Kaarten, bil jarten en solodansen; Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Creatief handwerken; 14.00 uur- Kaarten; 't Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten en biljar ten; 14.00 uur: Zangkoor; CLINGE Malpertuus, 9.30 uur: Creatief bloemschikken; 13.30 uur: KBO gym en biljarten; 13.30 uur: Anbo hobbyclub; 19.45 uur: Bingo; De Gouden Kroon, 14.00 uur: Kaarten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.30 uur: KBO kaarten; HOEK - De Lovenhoek, 9.00 uur: Bridge; 9.30 uur: Koersbal; 13.30 uur: Kaarten, biljarten, soosmiddag en sjoelen; HULST - De Lieve, 13.00 uur: Pedicure; 13.00 uur: Biljarten; 14.00 uur: Koersbal en handwerken; 19.00 uur: Linedance voor 55-plussers; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; Gymzaal De Eikelaar, 19.45 uur: Steps workout; NIEUW-NAMEN - De Kauter, 9.30 uur: SWO bloemschikken; 19 uur: KBO gym; OOSTBURG - Den Hoekzak, 13.30 uur: Handwerken en koersbal; 14.00 uur. Kaarten en sjoelen; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 20.00 uur: Oefenavond stijldansen; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 18.30 -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 47