Automobilist gedraagt zich beter 17 Nooit Gedacht ten onder door wind en regels Reddingsbrigade viert verjaardag Spar van der Hoek is er zelf een beetje beduusd van Vlaamse politie zoekt aanwijzingen moord op hoeve in Koewacht Politievoorlichter verwacht daling aantal verkeersslachtoffers in regio Vernielde flitspalen terug Fietsster gewond Politie houdt winkeldieven aan in Sluis zeeuwse almanak Evenwicht ZEEUWS-VLAANDEREN donderdag 7 februari 2002 door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Het verkeers gedrag van de automobilisten in Zeeuws-Vlaanderen is dusda nig verbeterd dat het aantal ver keersslachtoffers zou moeten dalen. Verkeersvoorlichter Han van Opdorp van de Zeeuwse politie durft die stelling aan op basis van cijfers over het verkeersge- TERNEUZEN - De politie laat de komende maanden alle flits palen in Zeeuws-Vlaanderen die ten prooi gevallen zijn aan de vernielzucht van vandalen terug plaatsen. Ook gaat het verkeershandha- vingsteam volgens verkeers voorlichter H. van Opdorp binnenkort op pad met de Opto- speed, een nieuw apparaat dat niet wordt 'herkend' door ra dardetectoren in auto's. De flitspaal langs de rijksweg 61, tussen Vogelwaarde en Stoppeldijkveer, doet sinds eind vorige week zij n werk weer. De camerakast werd oktober 2000 in brand gestoken. De flitspaal langs de Langeweg, ter hoogte van Absdale, gaat bin nen afzienbare tijd ook weer dienst doen. Deze paal is vorig jaar door onbekenden scheef getrokken. Tenslotte komt er ook bij de kruising Roofack, op de weg naar de veerboot in Breskens, weer een camera te staan. Dit is een zogenoemde combinatieca mera, zoals er ook eentje op de kruising van de Tractaatweg richting Axelse Sassing staat. Deze camera flitst niet alleen weggebruikers die door rood licht rijden, maar ook bestuur ders die daar te hard rijden. De vervanging van de palen heeft lang op zich laten wach ten, doordat de fabrikant het te druk had en de order via Euro pese aanbesteding is geplaatst. De palen kosten zo'n 7000 euro. Brasserie menu met soep, vegetarische gratineer- schotel of wrap met kalkoen en chocolade mousse voor 11,50 9,- (vegetarisch menu) zaterdag 9 februari 14.30-16.30 uur Jeugdtheater Goes langs de wanden Ingrid en Dieter Schubert met de originele illustraties uit Dat komt op de grote Brasserietafel Gerda Ruttersj Echtpaar in de trein in De Directiekamer iPieter de Bodt schilderijen en penseeltekeningen kijk ook op iv.bcstcwinkelvamicdcrland.nl drag in de streek gedurende het afgelopen jaar. ,,De snelheid op de wegen is ten opzichte van 1999 gemiddeld met zo'n 10 pro cent gedaald. Wetenschappelijk is aangetoond dat die daling overeen komt met zo'n vijftig slachtoffers minder in het ver keer", is de eerste statistiek waarVan Opdorp zijn uitspraak op baseert. Een andere belangrijke factor in de verkeers(on)veiligheid is het rijden onder invloed. Ook daar kan de verkeersvoorlichter ge wag maken van positieve resul taten, bereikt door de intensieve inspanningen van politie en verkeersveiligheidsorganisatie 3VO. Zeeuws-Vlaanderen genoot ve le jaren bekendheid als de streek in Nederland waar rijden onder invloed hét verkeersprobleem bij uitstek was. In 1998 reed 6,9 procent van het aantal gecon- tróleerde automobilisten met een slok te veel op. De jaren die volgden kwam er een kentering op gang. Het percentage dron ken autorijders is ten opzichte van 1999 gehalveerd. Dat heeft volgens Van Opdorp te maken met de specifieke aan pak van het rijden onder invloed in deze regio. „Het is een combi natie van de inzet van het ver- keershandhavingsteam, de lokale politiezorg, de samen werking met onze Belgische col lega's en de medewerking van de vrijwilligers van 3VO. Daar naast worden steeds meer men sen op de feiten gedrukt. Er ont staat een soort olievlekwerking, doordat mensen in de omgeving van weggebruikers die aange houden zijn voor dronken rij den, beseffen wat de gevolgen kunnen zijn." Van Opdorp wijst er in dat ver band op, dat de politie elke maand zo'n zestig bestuurders verbaliseert voor beschonken autorijden. TERNEUZEN - Een vijftienja rige fietsster uit Terneuzen is gistermiddag gewond geraakt toen zij werd aangereden door een automobilist. De 48-jarige Engelse automobi list reed om kwart over vier over de Buitenhaven en verleende op een kruispunt geen voorrang aan de fietsster, waarop een aanrijding volgde. (Advertentie) In de Ban van de Ring met geschilderde land schappen van Anne Donkersloot, filmfragmenten, boeken, puzzels, spellen en collectables vanaf 17.30 uur De reddingsbrigade West Zeeuws-Vlaanderen, hier tijdens een oefening in de haven van Terneuzen, bestaat dertig jaar. door René van Stee SCHOONDIJKE - De Reddingsbrigade West Zeeuws-Vlaanderen bestaat aan staande dinsdag dertig jaar. De vereni ging werd destijds opgericht op verzoek van de pas heringedeelde gemeente Oostburg. Zij moest de strandbewa- king langs de kuststrook van de ge meente gaan uitvoeren. In het allereerste bestuur, dat groten deels bestond uit ambtenaren, nam ook de bij de gemeente Oostburg werkzame Guust Christiaansen (62) uit Sehoon- dijke zitting. Hij werd benoemd als se cretaris, een functie die hij tot op de dag van vandaag bekleedt. „Mijn toevallige betrokkenheid bij de reddingsbrigade is een manier van le ven geworden. Het is een virus waar ik waarschijnlijk niet meer van af kom, maar dat vind ik niet erg. Ik doe mijn werk voor de club nog steeds heel erg graag, vooral omdat we samenwerken in een hecht team van vrijwilligers. Ik zou dat voor geen goud willen missen", vertelt Christiaansen. Christiaansen oefent nog tal van ande re functies binnen 'zijn' reddingsbriga de uit. Cursusleider, examinator en jurylid zijn er slechts enkele van. Om dicht bij het vuur te zitten werd hij ook bestuurslid van de de Koninklijke Ne derlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen (KNBRD), tegenwoordig Reddingsbrigades Nederland, de bond waarbij West Zeeuws-Vlaanderen zich aansloot en die Christiaansen mee hielp oprichten Van dat bestuur maakt hij nog steeds deel uit. Meer taken Momenteel telt de Reddingsbrigade West Zeeuws-Vlaanderen ruim hon derdveertig leden. Bij de oprichting was het de honderdste reddingsbrigade in Nederland. Na twee jaar maakte de vereniging zich los van de gemeente Oostburg, omdat zij zich op meer vlak ken wilde profileren met haar algemene doelstelling: het zwemmend redden van drenkelingen en varenden en de bijbehorende (opleidings)activiteiten. Strandbewaking werd 'slechts' een on derdeel van het takenpakket. Demonstraties In latere jaren legde de vereniging zich ook steeds meer toe op de - veelal ver plichte - beveiliging van zeil- en zwem- evenementen. Tegenwoordig is de brigade, die over twee boten beschikt, steevast present bij festiviteiten als de Scheldemondraces, de Breskensweek en havenzwemwedstrijden tijdens de visserijfeesten in Breskens. „Ook staan regelmatig oefeningen en demonstra ties op het programma. Tot nu toe is die beperkt gebleven bij de evacuatie van mensen bij de overstromingen in Lim burg enkele jaren geleden." Door een gebrek aan kader stopte de reddingsbrigade West Zeeuws-Vlaan deren in 1991 met de kustbewaking. foto Peter Nicolai Andere activiteiten zoals de cursus strandopleiding die Christiaanse in 1985 opzette, gingen gewoon door. Christiaansen: „Met drie cursusleiders leveren we dan in een week tijd 35 volwaardige strandwachten af. Dat vind ik nog elke keer een hoogtepunt." Een ander hoogtepunt noemt hij de opening van het clubhuis aan de Oude Haven. „Daar hebben we jaren en jaren voor gestreden; een eigen plek om de onmisbare sociale contacten binnen de club te onderhouden en onze spulletjes te stallen. Ik ben daar heel gelukkig mee." Over het feestprogramma ter gelegen heid van het jubileum is nog niets be kend. Wel is op dinsdagavond een gezellig samenzijn gepland in het club huis. „Dan zullen we wel zien wat voor programma de feestcommissie in el kaar heeft gedraaid. Gezien de ervaring die deze mensen met organiseren heb ben, zal dat vast wel goed komen" aldus Christiaansen. door Jan Jansen AXEL - Elke storm kan de laat ste zijn voor de monumentale boerderij Nooit Gedacht aan de Langeweg in Axel. Het huis staat er nog pront bij, maar in het rieten dak van de schuur valt het ene gat na het andere. Het vermolmde hout zal het snel begeven, verwacht eigenaar Willem de Putter. Vorige week nog wist de 7 5 -j ari- ge boer amper het vege lijf te redden toen, terwijl hij in de schuur aan het werk was, nog maar eens tien meter dak plot seling naar beneden kwam. Het was voor De Putter het sein om de schuur voortaan te mijden. „Ik ga er niet meer in, het wordt te gevaarlijk." Hij heeft de hoop op herstel op gegeven. Niemand kan of wil dit monument van de ondergang redden. De uit 1797 daterende schuur is niet alleen een speel bal van de elementen, maar meer nog van starre regelgeving en bestuurlijk onvermogen. Die verhinderen een noodzakelijke verhoging van de overheidsbij drage in de restauratiekosten. Sinds De Putter de boerderij in 1960 betrok, liet hij regelmatig onderhoud plegen. Eén kant van het dak is helemaal ver nieuwd. Hij stak er naar schat ting 300.000 euro in, maar moest uiteindelijk concluderen dat het neerkwam op dweilen met de kraan open. Met het oog op een echt grondi- De meer dan tweehonderd jaar oude schuur bij de Axelse hoeve Nooit Gedacht valt ten prooi aan de ele menten, omdat restauratie voor de eigenaar te duur is. foto Peter Nicolai ge opknapbeurt mikt hij sinds een jaar of vijftien op een res- tauratiesubsidie van Monu mentenzorg. In de jaren tachtig leek het te lukken. Voor 150.000 euro kon een restauratie plaats vinden, waaraan de boer zelf bijna eenderde zou bijdragen „Dat had ik toen graag gedaan." Het was ijdele hoop, de geld kraan bleef dicht. Dus stuurde hij nog maar eens zelf rietdekkers het dak op, net zo lang tot die hem vijf jaar gele den vertelden het niet meer aan te durven. Ook daarna kaartte hij de kwestie nog eens aan bij de gemeente Axel en andere in stanties. Elke keer krijgt hij te horen dat hij een subsidiever zoek moet indienen, en dat hij zelf minstens de helft moet op hoesten van de inmiddels tot bijna 800.000 euro opgelopen restauratiekosten. En daar be gint De Putter niet aan. Het provinciale restauratiepot je voor woonhuizen en boerde rijen waar De Putter het van moet hebben, wil al jaren maar niet leègraken. Hoewel er jaar lijks amper 400.000 euro in wordt gestort, doen veel te wei nig eigenaren van monumenten er een beroep op omdat restau ratie hen zelf dan nog veel te veel kost. Wethouder K. van Schaik (cul tuur) kent het probleem. Zijn door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft bepaald dat het ministerie van Binnenland se zaken het bezwaar van oud burgemeester Spar van der Hoek tegen zijn ontslag op nieuw moet beoordelen. Dat be tekent dat er alsnog moet wor den onderhandeld over een afvloeiingsregeling. Wie die moet betalen, is nog niet be kend. De betrokken partijen reageren op het vonnis. L. Spar van der Hoek, oud-bur gemeester: „Ik ben er zelf erg blij mee. Ik moet het eerst nog allemaal even verwerken. Ik zit hier een beetje beduusd. Ik heb geen ervaring met dit soort zaken en ik hoop het ook niet nog een keer mee te maken. Er komt een moment dat ik uitvoerig met u wil praten. Omdat we nog in de procedure zitten, kan ik nu niet op de zaak ingaan. Voor in houdelijke wagen moet u con tact opnemen met mijn advo caat." R. Duk, advocaat van Spar van der Hoek: „We moeten nu afwachten. Het ministerie moet beslissen of het in beroep gaat. Tot die tijd ge beurt er niets. Al s er geen beroep wordt ingesteld, kunnen we ein delijk in overleg. De commissa ris van de koningin heeft af spraken met Spar van der Hoek gemaakt. Volgens zijn lezing heeft hij met de gemeente afge sproken dat er zou worden on derhandeld. Dat overleg heeft de gemeente gesaboteerd. Ik heb op 11 juli 2000 een brief ge stuurd aan de advocaat van de gemeente over de gemaakte af spraken met Van Gelder. De ge meente was daar dus wel van op de hoogte. De commissaris van de koningin heeft namens de minister afspraken gemaakt. De minister heeft onvoldoende druk uitgeoefend op de gemeen te. Het ligt voor de hand dat er op nieuw onderhandeld wordt. Met deze gemeente verwacht ik niet te onderhandelen. Die leg gen geen cent op tafel." P. Bruinooge, wethouder in Middelburg: „We kenden de brief van de commissaris van de koningin niet. Die is pas vorig jaar bij ons bekend geworden, vlak voor het debat in februari. De raad is ak koord gegaan met de wacht geldregeling conform het rechtspositiebesluit burge meesters. Wij hebben als ge meente voldaan aan datgene wat ons als maximum verplicht kan worden. De gemeente be taalt wel het wachtgeldOf Spar van der Hoek een extra uitke ring krijgt, is aan het ministerie. Dat gaat langs ons heen. Wij hebben het gehad, we zijn het zat. We willen verder." W. ter Berg, persrechter: „Het was aan de gemeente om het conflict op te lossen. De commissaris van de koningin heeft een adviserende functie. Hij heeft meer dan dat gedaan. Onder de brief van 4 juli 2000 staat geen handtekening van de gemeente. Met die brief kan hij de gemeente niet binden, de rijksoverheid is wel gebonden aan die afspraken. De recht bank heeft het ontslag niet ver nietigd, de verstoorde verhou dingen zijn vast komen te staan. Het bezwaar tegen het ontslag moet opnieuw worden behan deld. De wet zegt dat het minis terie in bijzondere omstandig heden een vergoeding ten laste van het Rijk kan toekennen. Het kan ook zijn dat het Rijk zegt dat de gemeente opnieuw moet onderhandelen." Commissaris van de koningin Van Gelder laat via zijn secreta resse weten geen commentaar op de zaak te willen geven. Ze verwijst naar het ministerie van Binnenlandse Zaken. Daar zegt een woordvoerder dat het mi nisterie het vonnis nog bestu deert. Pas daarna wordt beslist of er hoger beroep wordt inge steld bij de centrale raad van be roep. Het ministerie heeft daar zes weken de tijd voor. door Sheila van Doorsselaer KOEWACHT - De politie zoekt op het erf van een boerderij aan de Nieuwe Karnemelkstraat in Koewacht naar aanwijzingen over de dood van de 29-jarige Yolanda Prinsen uit het Belgi sche Verrebroeck. Zij werd twee jaar geleden dood aangetroffen in de Ardennen. De procureur des Konings van Dendermonde heeft opdracht gegeven het erf uit te kammen. De Nieuwe Karnemelkstraat was gisteren de hele dag afgezet met hekken. Pottenkijkers werden angstval lig geweerd. Omwonenden za gen zaterdag al een helikopter over het erf cirkelen. Zij hebben vermoedens dat met speciale camera's werd bekeken of de grond wellicht was omgewoeld, maar de politie wil niks over de kwestie loslaten. Ook zeggen de omwonenden dat de politie al iets heeft gevonden, maar wat dat is, wisten ze niet. De boerderij in kwestie is kort geleden overgegaan in andere handen. De huidige bewoners hebben niks met de zaak te ma ken. Het zou volgens omwonenden gaan om de vorige bewoner. De ze man, een Belg, woonde niet in de boerderij zelf, maar in een ca ravan op het erf. De identiteit van de Belg is bij de omwonen den niet bekend, hij zou een zeer teruggetrokken leven leiden. Volgens een van de omwonen den is de man twee jaar geleden al opgepakt. Sindsdien hebben ze hem niet meer gezien. De Nieuwe Karnemelkstraat werd rond zes uur 's middags weer vrijgegeven. Vandaag gaat het onderzoek voort (Advertentie) gemeente telt meer monumen tale boerderijen, maar niet één eigenaar gaat in op de subsidie voorwaarden. Extra geld uit an dere fondsen dan, bijvoorbeeld die voor plattelandsontwikke ling? „Dat kan soms, maar dan moet de boerderij wel een speci ale functie krijgen die daarin past. En we weten dat De Putter dat niet wil." Klopt helemaal. Voor het ver zoek van vereniging D 'n Ouwen Waogen om de schuur te gebrui ken als depot voor haar materi aal stond de boer enkele jaren terug wel open. Maar hij wil wel baas op de boerderij blijven. „Ik ga de zaak niet overgeven aan Jan en alleman. Wie weet wat ik dan allemaal op mijn erf krijg." Een andere mogelijkheid is vol gens Van Schaik aankoop door de gemeente voor een symbo lisch bedrag. Zo kocht Axel de molen en de watertoren aan, om vervolgens zelf voor de restau ratie te zorgen. Maar daar be gint De Putter natuurlijk nooit aan. „Ik heb er geen veertig jaar op gewerkt om het spul nu voor een gulden weg te geven." Slotsom van alle betrokkenen: Hier is niks meer aan te doen. De Putter kan er nog grapjes over maken, maar ze hebben een sar castische ondertoon. „Ik zal er nog genoeg werk aan hebben als ik straks de boel moet oprui men." Zo wordt het dossier Nooit Gedacht straks gesloten. Het zal de wind zijn die er het laatste woord in krijgt. SLUIS - De politie heeft gister middag rond een uur in Sluis drie mensen aangehouden we gens winkeldiefstal. De drie, een 25-jarige man en twee vrouwen van 24 en 46 jaar, allen afkomstig uit Helmond, hadden uit een winkel op de Groote Markt in Sluis diverse goederen weggenomen. Ze zijn ingesloten en worden verhoord. Grand Hotel Ar ion Tel.: 0118-41 OS02 Dezer dagen belandde op ons bureau een pakket met zeven doosjes pillen, die, zo bleek uit een begeleidend schrijven van de fabrikant, onze we reld in evenwicht kan bren gen. De bedenkers van de midde len hebben geen halve maat regelen getroffen. Wie reeds beschikt over een gezonde huid, haren en nagels zal er misschien behoefte aan heb ben om zuiver te kijken. En wie niet kristalhelder wil be leven, heeft misschien wel zin in mooie dromen of soepel bewegen. Jammer dat bij de aangebo den pillen niets zit om ge wicht te verliezen. Dat zou ons namelijk wel uitkomen. We hebben echter de oplos- sing gevonden. We gaan j gewoon alle zeven soorten pillen slikken. Dan zal onze gezonde trek wel verdwij-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 45