Stop op toelage Marokkanen PZC Bekende Nederlanders stelden zich nooit verkiesbaar voor LN Aantal echtscheidingen stijgt naar recordhoogte Herfkens tegen terugzenden van Afghanen VVD zet eigen Vos in bij bouwenquête Vermeend bespreekt maatregelen morgen in kabinetsberaad Ten grave met paard en wagen Thuiszorg blijft bij stageproject met Slowaken Wietfabriek geruimd Rust na whiplash helpt vaak niet Aanhouding in koffermoordzaak Onderzoek naar lasterbrieven Man bekent moord zus en nichtje Fatale schietpartij in Tilburg Ministers besluiten Petten later te sluiten Dijkstal ergert PvdA met pleidooi voor JSF donderdag 7 februari 2002 van onze redactie binnenland VOORBURG - Het aantal echt scheidingen is in 2001 gestegen tot een recordhoogte van 37.500. Het aantal huwelijken daalde naar 83.000. Het laag ste aantal sinds 1995. Dat heeft het CBS gisteren bekendge maakt. Andere opvallende demografi- sche ontwikkelingen zijn de daling van het aantal geboor ten, de stijging van zowel im migratie als emigratie en de toegenomen partnerschapsre gistraties. In 2000 waren er 34.600 echt scheidingen. Een jaar later zijn dat er bijna 3000 meer. Het vo rige record dateert van 1994 (36.000). In 2001 trouwden minder stellen, een daling van 5000 in vergelijking tot 2000. Dit ondanks de openstelling van het huwelijk voor homo's. Het aantal partnerschapsre gistraties verdubbelde daaren tegen tot gemiddeld vijfhon derd per maand. Volgens het CBS komt dat vooral, doordat huwelijken worden omgezet in partnerschap, dat vervolgens makkelijker kan worden ont bonden. Dit wordt de flits scheiding genoemd. Op 1 januari van dit jaar telde Nederland 16,1 miljoen inwo ners, een toename van 113.000 personen. Een jaar eerder was dat 123.000. Volgens het CBS komt dat doordat er aan de ene kant minder baby's werden ge boren, aan de andere kant emi greerden er meer mensen. In 2000 vertrokken 79.000 Neder landers naar een ander land. In 2001 waren het er 82.000. Ook de immigratie nam vorig jaar toe. ANP DEN HAAG - Minister Herf kens van Ontwikkelingssamen werking zou het 'absurd' vinden op dit moment al te praten over gedwongen terugkeer van Af ghaanse vluchtelingen uit Ne derland. Wat haar betreft mag alleen op vrijwillige basis worden ge waagd of Afghanen willen te rugkeren om mee te helpen bij de opbouw van hun vaderland. „Ik zou er ook niet over piekeren om mijn dochters nu mee te ne men naar gebieden buiten Ka boel." Zij zei dit gisteren tijdens een debat in de Tweede Kamer. Staatssecretaris Kalsbeek van Justitie zei eind januari in de Kamer dat de vluchtelingen 'een duwtje in de rug' zullen krijgen om naar huis terug te gaan. Vooral de Kamerleden Kamp (WD) en Wijn (CDA) willen dat het kabinet snel voor bereidingen treft om de ont heemden te laten vertrekken. Herfkens is bereid erover na te denken om voor Afghanen die terugkeren 'de achterdeur open te houden', zodat zij de moge lijkheid behouden opnieuw naar Nederland terug te keren wanneer de situatie in Afgha nistan verslechtert. Herfkens ziet ook voor de over heid een taak weggelegd voor het begeleiden van vluchtelin gen naar Afghanistan. Zij is be reid een deel van haar budget beschikbaar te stellen. Militairen Vanuit Keulen vertrekken van daag waarschijnlijk opnieuw 42 Nederlandse militairen naar Kaboel om deel te nemen aan de internationale veiligheids macht in Afghanistan. Er zitten al 143 Nederlanders in Af ghaanse hoofdstad. Dinsdag kwamen daar ook twee Neder landse marechaussees aan. ANP DEN HAAG - De VVD heeft Ka merlid Otto Vos uitgekozen om zitting te nemen in de parlemen taire enquêtecommissie naar de bouwfraude. Vos deed voor de WD al eerder de enquête naar de politiële op sporingsmethoden (IRT) en zat ook in de commissie die de bou wenquête voorbereidde. Hij komt in de plaats van Jan te Veldhuis, die werd gepasseerd als voorzitter en heeft bedankt voor de eer om 'gewoon' com missielid te worden. Vos is de tweede met die achter naam in de commissie. Naamge noot Marijke Vos (GroenLinks) werd eergisteren tot veler ver rassing tot voorzitter van de commissie gekozenZe zijn geen familie. Met Otto Vos is opnieuw iemand in de enquêtecommissie geko men die waarschijnlijk na de verkiezingen niet terugkeert. Hij staat op de 45e plaats, ver onder de kleine dertig zetels die de laatste opiniepeilingen voor de WD voorspellen. Dat betekent dat na de verkie zingen iemand anders zijn plaats in de commissie moet overnemen. Hetzelfde geldt waarschijnlijk voor Francisca Ravestein (D66). De Kamer gaf deze week de voorkeur aan Marijke Vos als voorzitter om de 'continuïteit' te waarborgen. Zij leidde eerder de voorbereidingscommissie. De commissie bestaat naast Marijke Vos en Otto Vos uit Peter van Heemst (PvdA), Jan ten Hoopen (CDA), Francisca Ravestein (D66), Jan de Wit (SP) en Kees van der Staaij (SGP/ ChristenUnie). GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een Kamermeer derheid vindt het goed als het kabinet besluit de kinderbijslag voor kinderen in Marokko stop te zetten. Minister Vermeend van Sociale Zaken zal morgen in de ministerraad voorstellen dit vanaf 1 april te doen voor kinde ren die nog geboren moeten worden. Aan lopende uitkerin gen wil hij niet tornen. Vermeend wil zo de Marok kaanse regering onder druk zet ten om Nedeiiandse ambtena ren toe te laten tot de kadasters in dat land. De ambtenaren wil len daar controleren of Marok kaanse bijstandsontvangers in Nederland stiekem een eigen woning bezitten in hun vader land. Het conflict tussen beide rege ringen loopt al bijna een jaar. Al eerder is gedreigd met stopzet ting van uitkei'ingen. Tot dusver was echter alleen de WD in de Tweede Kamer voorstander van deze maatregel. Inmiddels zijn ook het CDA en D66 voor. „Op een gegeven moment moet je iets doen", licht D66'er Bak ker de omslag van zijn partij toe. „Het zou een verkeerd signaal zijn als je niets zou doen, terwijl we hier in Nederland ook uitke ringen stopzetten als er niet wordt meegewerkt. Het zou een beloning zijn op fraude als we niets deden." De overige partijen zijn het hier niet mee eens. De tegenstanders vinden dat mensen die niets met de ruzie te maken hebben niet de dupe mogen worden van de halsstarrige houding van de Marokkaanse regering. Volgens Bakker valt het voor die mensen allemaal wel mee. „Voor kinderen die in april in Marokko worden geboren, zou effectief pas in oktober kinderbijslag worden uitgekeerd. Dat bete kent dat de Marokkaanse rege ring nog een half jaar de tijd heeft om alsnog mee te werken aan onderzoek voordat de men sen echt iets van de maatregel merken." Wanhoopsdaad In Marokkaanse kringen klinkt eveneens veel protest tegen het plan van Vermeend. Ahmed Aboutaleb, directeur van het multiculturele instituut Forum, noemt de voorgenomen maatre gel 'een wanhoopsdaad die geen recht doet aan de proportie van het probleem'. Hij onderkent het vertrouwensprobleem tus sen de Nederlandse en Marok kaanse regering. Hij vindt ech ter dat de actie van Vermeend mensen zal treffen die recht hebben op een kinderbijslaguit kering, in plaats van mensen die zich mogelijk schuldig maken aan bijstandsfraude. Het over legorgaan voor Marokkanen en Tunesiërs overweegt juridische stappen als Vermeend bij zijn pldn blijft. GPD/ANP ACHTERVELD - Op een kar wordt boer en paarden liefhebber Jan Verhoef (77) naar zijn laatste rust plaats in Achterveld gebracht. In het dorp, halverwe ge Amersfoort en Barneveld, vinden ze dat de manier waarop Jan stierf bij hem paste. Dat gebeurde vandaag precies een week geleden, op zijn verjaardag. Het liep tegen zessen toen zijn gelief de merrie uitbrak. Jan kroop in zijn auto en zette de achtervolging in. Toen hij verderop uit zijn wagen stapte met de bedoeling de dieren staande te houden, werd hij aangereden. Hij zal er niets van hebben gemerkt, troostten de bu ren zichzelf op de dag van de begrafenis. Het was dan ook een paard, een stoere, zwarte Fries, dat hem giste ren naar zijn laatste rustplaats bracht. Op het mo ment dat de kist naar het graf werd gedragen, kreeg Jan een saluut van de hinnikende Fries. foto Brand Overeem/GPD door Peet Vogels DEN HAAG - De meeste beken de Nederlanders die Leefbaar Nederland-leiders Nagel en Fortuyn noemden als kandidaat voor de verkiezingen hebben nooit belangstelling getoond voor deze partij. Catherine Keijl en Rob van Gij zel zeiden onlangs nooit te heb ben overwogen voor Leefbaar Nederland de Kamer in te gaan. Keijl onthulde in een tv-pro- gramma dat ze benaderd was om fractievoorzitter te worden, maar direct bedankte voor de eer. Fortuyn vertelde echter dat Keijl lang heeft zitten dubben voor ze uiteindelijk besloot het niet te doen. Ook Corry Brokken, die volgens Nagel niet de Kamer in wilde maar wel partijlid bleef, weet van niets. „Ik ben geen lid van LN, ook niet geweest. Ik ben ge beld door de partij toen ik op de skipiste stond. Maar ik heb he lemaal geen trek in een nieuwe carrière, dus heb ik nee gezegd. Anderen, zoals Hans Kraay en Henk Wijngaard trokken zich terug nadat de publicitaire storm op volle kracht over hen heen raasde. De voorlopige kan didatenlijst van Leefbaar Ne derland voor de Kamerverkie zingen is daarmee inmiddels verworden tot een grote parade der onbekenden. Met oud-mi nister Tjerk Westerterp op, omgerekend, plaats 8 en hoogle raar David Pinto op 12, is wei nig over van de glamourlijst waarmee partijvoorzitter Jan Nagel een maand geleden nog schermde. De andere bekenden die er nog geen genoeg van hadden, zijn door de regionale kiescommis sies op een (voorlopig) onver kiesbare plaats gezet. Officier van justitie Fred Teeven komt de Kamer pas binnen als Leef baar Nederland 27 zetels haalt en boerenleider en beoogd mi nister van landbouw Wien van den Brink komt daar direct ach ter aan. Rechte pad Daarmee hebben de leden de partijleiding weer op het rechte pad gebracht. De partij, die een beweging vén, vóór en dóór het volk wil zijn, heeft nu een her kenbare lijst gekregen, een mooie doorsnee van de Neder landse regio's, met Presley Ber gen uit Bladel op twee en de Dordrechter Dick Jense op drie. Daarboven staat Pim Fortuyn, die zijn aandacht wil verdelen tussen de Rotterdamse gemeen teraad en de Tweede Kamer. De politieke ervaring die Wester terp meebrengt is ook maar drie dagen in de week beschikbaar, want hij wil het rustig aan doen. Daarom is Jan Nagel, met zes jaar ervaring in de Eerste Ka mer, ineens tot politieke rot ge bombardeerd en op de tiende plek van de lijst gezet. GPD pagina 21: Fortuyn in Rilland DEN HAAG - Diverse thuis zorginstellingen gaan de ko mende maanden toch proberen Slowaakse verzorgenden in Ne derland als stagiaire aan het werk te krijgen. Branchebelang Thuiszorg Ne derland, de koepel van private thuiszorginstellingen, is teleur gesteld dat het plan al wordt af geschoten zonder dat men zich erin heeft verdiept. „We vragen dit voorjaar een te werkstellingsvergunning aan voor enkele honderden Slowa ken. Lukt het niet, dan houdt het op", zegt voorzitter A. Tref fers van BTN. Het project houdt in dat in Slowakije werkloos verpleegkundig personeel daar een opleiding krijgt en vervol gens stage kan lopen in Neder land. ANP (Advertentie) Nü bij Blokker op VIDEO en DVD Videoband €17.99 Bij inlevering van 2 dukaten €13.99 OyP €31.99 Bij inlevering van 2 dukaten €27.99 17 FEBRUARI 2002 DEN HAAG - Een politieagent loopt langs bakken met wiet- planten. De politie heeft giste ren in de kelder van een flat in Den Haag een enorme hennep kwekerij aangetroffen. Het complex strekt zich uit over een lengte van ongeveer 150 meter en omvat kleedruimten en een kantine voor het perso neel. De politie heeft inmid dels een 38-jarige Hagenaar aangehouden wegens betrok kenheid bij de wietfabriek. In de kelder zijn 7000 planten in verschillende stadia van groei aangetroffen, verdeeld over een reeks compartimenten. „Ik heb in geen dertig jaar zo'n grote hennepkwekerij ge zien", zei een woordvoerder van de politie gisteren. foto Robert Vos/ANP ROTTERDAM - Snel de dagelijkse bezigheden oppakken. Dat lijkt voor veel mensen met een whiplash het beste advies. Dit blijkt uit literatuuronderzoek dat onderzoekers van de Erasmus Universiteit Rotterdam (EUR), het Nederlands Pa ramedisch Instituut en de Universiteit Maastricht het afgelo pen jaar hebben verricht. De resultaten van het onderzoek staan haaks op gangbare opvattingen dat mensen met een whiplash vooral gebaat zijn bij rust en ondersteuning van de nek met een halskraag. Whiplash is een verstuiking van de nek. De meest voorkomen de klachten zijn hoofdpijn, nekpijn en duizeligheid. Auto-on gevallen zijn vaak de oorzaak. Jaarlijks lopen naar schatting vijftien- tot dertigduizend mensen een whiplash op. ANP ROTTERDAM - Een 35-jarige vrouw uit Rotterdam is aange houden als verdachte in de moord op een 56-jarige plaatsge noot. Dat heeft de politie gisteren gezegd. Het stoffelijk overschot van de man werd vorig jaar december aangetroffen in een koffer in een sloot in Spijkenisse. Perso neel van een baggerbedrijf vond de koffer tijdens werkzaam heden. Uit onderzoek bleek dat de man door een misdrijf om het le ven was gebracht. Hij werd sinds november vermist. De vrouw wordt vandaag voorgeleid. ANP ZEVENAAR - De politie in Zevenaar stelt een onderzoek in naar de verspreiding van brieven waarin een 49-jarige man uit die plaats van pedofilie wordt beschuldigd. Volgens de po litie treft de man geen blaam en is er sprake van laster. De cir ca honderd brieven werden maandag per post bezorgd. Bij de politie kwamen enkele tientallen meldingen binnen. Veel mensen maakten zich zorgen over de gevolgen van de brieven voor de 49-jarige man. De politie onderzoekt waar de brieven vandaan komen. Mogelijk heeft de valse beschuldi ging te maken met een zakelijk conflict, aldus een politie woordvoerder. Op de verspreiding van laster staat een maxi mumgevangenisstraf van twee jaar. ANP - DEN HAAG - Een 29-jarige inwoner van Den Haag heeft be kend dat hij zijn 43-jarige zus en haar 13-jarige dochter heeft doodgestoken. De steekpartij had eind oktober plaats in de woning van de vrouw en haar dochter aan de Rijs wij kse weg in Den Haag. Het Openbaar Ministerie wilde gisteren nog geen mededelin gen doen over het motief van de man. Deze moet vandaag voor de raadkamer van de rechtbank in Den Haag verschijnen. De politie vond de slachtoffers 28 oktober in hun huis. Het 13- jarige meisje was al aan haar verwondingen bezweken, de zwaargewonde moeder overleed enkele dagen later in het zie kenhuis. ANP TILBURG - Een 38-jarige man uit Loon op Zand is gister ochtend overleden aan de gevolgen van een schietpartij in de nacht van dinsdag op woensdag. De politie trof hem omstreeks vijf uur 's ochtends zwaargewond aan op de Besterdring in Tilburg. De man werd overgebracht naar het St. Elisabethziekenhuis, waar hij enkele uren later aan zijn verwondingen bezweek. Volgens de politie had het slachtoffer 's nachts onenigheid in een café aan de Besterdring. De ruzie zette zich later buiten voort, waarbij de man werd neergeschoten. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Borst (Volksgezondheid) en minister Pronk (VROM) willen dat de kernreactor in Petten pas op 18 februari tijdelijk wordt stilge legd. Ze volgen daarmee een advies van de Inspectie voor de Ge zondheidszorg. Die bepleit uit stel wegens de ernstige gevolgen voor de behandeling van pati ënten met kanker als de hoge- fluxreactor morgen al dicht zou gaan, zoals Pronk begin deze week met de directie van de re actor afsprak. Borst en Pronk hebben dit gisteren aan de Tweede Kamer geschreven. Een week uitstel betekent dat de stillegging samenvalt met een onderhoudsbeurt voor de reactor. Tegen die tijd zijn er voldoende radio-isotopen aan wezig om het tot de herstart te kunnen uitzingen. De inspectie gaat er vooralsnog vanuit dat de stillegging twee tot drie weken duurt. De komende tijd bekijkt ze wat de gevolgen zijn als er vertraging optreedt. Normaal gesproken kunnen re actoren in België en Frankrijk dienst doen als vangnet maar die zijn nu ook gesloten wegens onderhoud. Reactoren in Cana da en Zuid-Afrika kunnen de capaciteit van Petten slechts voor een deel opvangen, aldus de inspectie. De problemen in Petten vinden deels hun oorzaak in de verziek te verhoudingen binnen de top van het bedrijf. De Raad van Toezicht van Energie Centrum Nederland (ECN) meldde giste ren dat hieraan snel een einde moet komen. De voorzitter van de raad, Eerste-Kamerlid Ter louw, sluit niet uit dat hiervoor één van beide directeuren moet vertrekken. Management Dat zei Terlouw gisteren na af loop van een gesprek met de di recteuren Saris en Schartborn. Het gesprek ging onder andere over de verstoorde verhouding tussen hen. Terlouw is tot de conclusie gekomen dat er 'een managementprobleem' is. „Als zelfs de twee belangrijkste figu ren het niet met elkaar eens zijn..„" De Raad heeft nog geen stappen ondernomen om één van beiden weg te krijgen. „Nog niet. Ik sluit niets uit, want zo kan het natuurlijk niet", aldus Terlouw. ANP door Lianne Sleutjes DEN HAAG - VVD-fractielei- der Dijkstal heeft coalitiepartij PvdA opgeroepen niet langer te aarzelen en in te stemmen met deelname in de ontwikkeling van de Amerikaanse straaljager Joint Strike Figther. De PvdA reageert geïrriteerd. In de fractie en bij onder andere PvdA-minister Pronk leven twijfels of meedoen in de ont wikkeling van de JSF wel gun stig is. De PvdA-fractie laat zich echter niet opjagen, meldt PvdA-defensiespecialist Tim mermans. „Het kabinet is aan zet. Dijkstal weet blijkbaar meer dan wij, dat hij al zo zeker van zijn zaak is", zegt hij geïrri teerd. Het kabinet vindt de JSF de kandidaat met de beste papie ren om de F16 vanaf 2010 op te volgen, zo zei premier Kok vori ge week. Bij deelname aan de ontwikkeling van de JSF is het volgens hem logisch dat de luchtmacht dan later ook dit toestel koopt. Meedoen kost 800 miljoen euro, op te brengen door bedrijfsleven en overheid. Met de koop is later dan nog 5 tot 6 miljard euro gemoeid. JSF-fabrikant Lockheed Mar tin heeft in ruil een omzet van 10 miljard euro aan het Neder landse bedrijfsleven gegaran deerd. De ministeries van De fensie en Economische Zaken zijn enthousiast over deelname aan de JSF-ontwikkeling. Maar het departement van Financiën wil keiharde garanties dat die Amerikaanse belofte over de omzet ook wordt waargemaakt. En ook dat het Nederlandse be drijfsleven zijn aandeel in de deelname, ruim 200 miljoen eu ro, betaalt. Naast JSF dingen nog twee jachtvliegtuigen mee naar de order: de Europese Eurofighter en de Franse Rafale.De makers van Rafale hebben het kabinet voorgerekend dat hun toestel goedkoper is dan het Ameri kaanse. De Rafale zou 49 mil joen euro kosten tegen 43 tot 65 miljoen dollarvoorde JSF. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3