Geen sprake van blanco cheque PZC PZC 'Mit, nach, nebst' kan in de kast Laagvlieger krijgt boete van 755 euro Scharendijke kan eindelijk jeu de boulen Scharendijke neemt snelheidsremmende verkeersmaatregelen Verkoop van woningen en uitgifte bouwkavels moet aan banden SGP 19 Overdracht sportcentrum Onderdak volgens wethouder zonder risico Pleidooi voor behoud ziekenhuis Antiek riool De Grebbe gered Politie deelt boetes uit Ongeluk door uitwijkmanoeuvre bijeenkomsten donderdag 7 februari 2002 door Ali Pankow ZIERIKZEE - Volgens wethou der G. van der Salm geeft de ge meente beslist geen blanco che que af met de overdracht van Sportcentrum Onderdak in Zie- rikzee aan de Stichting Renesse. Voorwaarde daarbij is dat het exploitatietekort van dit com plex de komende vijf jaar nog volledig voor rekening van de gemeente komt. De nieuwe be heerder dient echter wel binnen de grenzen van de begroting te opereren. De wethouder is van mening dat de Stichting Renesse daarbin nen voldoende ruimte heeft om een pragmatisch beheer te kun nen voeren. Volgens de daarvoor geldende normen mag het uit eindelijke resultaat maximaal vijf procent afwijken van de be grotingscijfers. Daar dient dan wel een goede motivatie voor te worden gegeven. Mocht er aan leiding zijn verder van de begro ting af te wijken dan dient de Stichting Renesse de gemeente daar tussentijds toestemming voor te vragen. Het personeel van Sportcentrum Onderdak blijft voorlopig in dienst van de gemeente en zal gedetacheerd worden bij de Stichting Renes se. Voor deze constructie is ge kozen omdat er op dit moment geen aanvaardbare cao-rege ling is in deze sector. Volgens Van der Salm is het er de ge meente alles aan gelegen dat de medewerkers geen enkel nadeel ondervinden van de overdracht aan de Stichting Renesse. Mocht een toekomstige cao-re geling toch ongunstiger uitpak ken voor het personeel dan de huidige ambtelijke status dan zullen die nadelen volledig door de huidige werkgever worden vergoed. Het georganiseerd overleg voor het personeel moet overigens nog wel gehoord wor den over het besluit tot over dracht. Holding De onderhandelingen met de Stichting Renesse nemen al ruim anderhalf jaar in beslag. Oorzaak van dat langdurige proces is het voornemen van de Stichting Renesse Sportcen trum Onderdak onder te bren gen in een nieuw op te richten holding. De raad van toezicht gaat voorlopig niet akkoord met zo'n constructie omdat de ge meente daardoor onvoldoende grip zou krijgen op de risicodra gende activiteiten van de Stich ting Renesse. Van der Salm ver wacht dat het overleg daarover nog wel enige tijd zal voortdu ren. Wat Onderdak betreft is er de komende vi j f j aar echter geen sprake van financieel risico voor de Stichting Renesse, zo lang de gemeente het exploita tietekort voor haar rekening neemt. Ook de commissie maat schappelijke aangelegenheden heeft een unaniem positief ad vies uitgebracht, betreffende dit voorstel tot overdacht van het sportcentrum. GOES - Voor het racen op de Deltaweg (Goes-Zeelandbrug) heeft een twintigjarige inwoner van Nieuwerkerk gisteren een boete gekregen van 755 euro. Verder mag hij vier maanden niet rijden en moet hij veertien uur onbezoldigd werken. De man reed vorig jaar januari maar liefst 104 kilometer te snel. De Middelburgse officier van justitie en de kantonrechter toonden zich geschrokken over de ongehoorde snelheidsover treding. Een verklaring voor zijn weggedrag had de man niet. ,,Ik heb daar geen antwoord op." Hij zei door persoonlijke problemen die dag gefrusteerd te zijn, waardoor hij het gaspe daal te diep had ingetrapt. „Het had nooit mogen gebeuren. Ik ben hartstikke dom geweest. Het is een fout die ik nooit meer zal begaan." door Piet Kleemans SCHARENDIJKE -De pastis kan worden klaargezet, de alpi nopet mag uit de mottenballen en de metalen ballen kunnen worden opgepoetst. Binnen een paar weken beschikt Scharen- dijke over een eigen jeu de bou- lesbaan. De gemeente Schou- wen-Duiveland trekt er 4540 euro voor uit. Het idee voor de jeu de boules- baan komt uit de koker van de afdeling Middenschouwen van ouderenbond Anbo. Een aantal leden van de ouderenbond ont spant zich sportief met de jeu des boules-variant koersbal. Die binnensport wordt eilande- lijk in competitieverband met veel animo beoefend. Een jeu de boulesbaan, zo werd gerede neerd, zou een mooie aanvulling zijn op de koersbalwedstrijden. Het bestuur van de Anbo-afde- ling stapte met het idee naar de dorpsraad Scharendijke, die de fakkel overnam en in februari 2001 de wens op het bordje van de gemeente Schouwen-Duive- land legde. De tijd verstreek, maar uitsluit sel bleef uit. De dorpsraad bleef de gemeente echter bestoken met telefoontjes en uiteindelijk had dat resultaat. Deze week besloot het dagelijks gemeente bestuur 4540 euro uit het budget leefbaarheid beschikbaar te stellen voor aanleg van de voor ziening. De Scharendijkse jeu de boules baan komt in het parkje bij De Weel, ingeklemd tussen de Dijk- straat en de Elkerzeeseweg. Hoe de baan er precies uit komt te zien, is nog niet bekend. De An bo heeft een baan van dertien bij drie meter voor ogen, opge bouwd uit een puinverharding met een afdeklaag van grind of schelpen. VLISSINGEN - De drie Walcherse gemeenten eisen behoud van een volwaardig ziekenhuis in de regio. Uitgangspunt is dat de 24-uurs spoedeisende zorg blijft. Dat schrijven Vlissin- gen, Veere en Middelburg in een brief aan minister Borst (Volksgezondheid) en de Tweede Kamer. Aanleiding voor de brief aan de minister en de Tweede Kamer is het vertrek van de kindergeneeskunde en gynaecologie naar het Oosterscheldeziekenhuis in Goes. De drie gemeenten hebben geen moeite met een fusie tussen het Walcherse ziekenhuis en het Oosterscheldeziekenhuis, zolang dat maar leidt tot een betere gezondheidszorg in beide regio's. Vlissingen, Veere en Middelburg willen ook dat de af deling kindergeneeskunde en verloskunde zo snel mogelijk weer terugkomt naar Vlissingen als er voldoende specialisten zijn. BERGEN OP ZOOM - Bijna twee jaar geleden leek het er nog op dat de gemeente Bergen op Zoom meer dan tien miljoen eu ro kwijt zou zijn om het antieke riool De Grebbe te redden. Maar het college heeft besloten dat dit veel goedkoper kan, namelijk voor minder dan de helft. Voor 4 miljoen euro is het riool voorlopig van de ondergang geredHet oude plan ging er van uit dat het met De Grebbe zeer slecht gesteld was. De zo genaamde reststerkte werd toen geschat op nul. Het antieke riool moest een betonnen mantel krijgen en kon er dan weer drieduizend jaar tegenaan. Een second opinion schatte de reststerkte hoger in en dus kunnen de herstelwerkzaamheden op een simpelere en goedkopere manier worden aangepakt. Op de slechtste plekken worden de stenen weggehaald en ver vangen. Het oude riool kan dan nog jaren mee. De werkzaam heden beginnen na vastenavond. Het slechtste stuk dat loopt van het Beursplein richting de Nieuwstraat wordt als eerste aangepaktIn de toekomst wil de gemeente de afvoer van vuil en schoon water omwisselen. Het vuile water loopt nu nog door De Grebbe en het schone door een aparte gesloten buis. Dat wil Bergen op Zoom veranderen. THOLEN - Bij drie controles op verschillende plaatsen op het eiland Tholen heeft de politie dinsdag meer dan vijftig boetes uitgedeeld. Ruim de helft daarvan werd gegeven voor het niet dragen van de autogordel. De controles werden uitgevoerd op de Deltaweg in Tholen, de Krabbenkreekweg in Oud-Vossemeer en de Rijksweg en de Philipsdam bij Sint-Philipsland. Naast de 27 boetes voor het niet dragen van de gordel gingen vijf mensen op de bon voor het voeren van mistverlichting en vier omdat ze een verlopen rijbewijs op zak hadden. Verder werden er bekeuringen uitge deeld voor onder meer het verlopen zijn van de APK, rijden onder invloed, niet verzekerd rijden en het gebruik maken van het verdrijvingsvlak. Er werden in totaal 625 voertuigen gecontroleerd. NOORDWELLE - Een overstekend dier was dinsdagavond de oorzaak van een slippartij op de Stoofweg bij Noordwelle. Een 39-jarige automobilist uit de gemeente Schouwen-Dui- veland reed over de Stoofweg komende uit de richting Seroos- kerke toen plotseling vlak voor zijn auto een dier besloot de weg over te steken. De man week uit en belandde met zijn auto rechts in de berm. Hij probeerde te corrigeren en schoot ver volgens door naar de berm aan de linkerkant van de weg, ploegde daar door het struikgewas, waarna de auto weer de weg opschoot en uiteindelijk midden op de rijbaan tot stil stand kwam. De auto liep forse schade op. De bestuurder bleef ongedeerd. door Piet Kleemans SCHARENDIJKE - Het voet gangersgebied in Carlstraat en Julianastraat in Scharendijke wordt uitgebreid. Vlakbij de Helcherseeschool komt een pla teau. Doel is verbetering van de verkeersveiligheid in de omge ving van de basisschool. Ook el ders in Scharendijke worden snelheidsremmende maatrege len genomen. De maatregelen zijn onderdeel van het Integraal Verkeer- en Vervoersplan (IWP) van de ge meente Schouwen-Duiveland. Op de Boutlaan zij n extra drem pels aangelegd en voor de gehele bebouwde kom van het dorp gaat een 30-kilometerregime gelden. Die snelheidslimiet geldt niet voor de Elkerzeese weg. Zolang de rondweg rond Scha rendijke er nog niet is, blijft de Elkerzeeseweg bestemd voor doorgaand verkeer. Dat houdt in dat de huidige maximum snelheid van 50 kilometer REDACTIE NOORD-ZEELAIMD Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl per uur daar gehandhaafd blijft. De dorpsraad Scharen dijke pleit al enige tij d voor aan leg van een voetpad van Bout laan tot aan de rotonde bij mo len De Lelie en vandaar tot het verderop langs de Elkerzeese weg gelegen Eikerzee. Het feit dat de snelheid op de Elkzerzee- seweg voorlopig niet verder aan banden wordt gelegd, maakt de behoefte aan dat voetpad in de visie van de dorpsraad alleen maar groter. De gemeente staat welwillend tegenover de wens van de dorpsraad en heeft toe gezegd dat zij zal proberen daarvoor geld in de begroting vrij te maken. Verzoek De dorpsraad heeft voorts bij de gemeente een verzoek tot uit breiding van de bebouwde kom ingediend. De dorpsraad wil het deel van de Kapelleweg tussen Kloosterweg en Boutlaan en een klein stukje van de Kloosterweg - tussen rotonde en bedrijven terrein DeLelie-bijde bebouw de kom trekken, zodat ook daar het 30-kilometerregime gaat gelden. Dat er schot 1 ij kt te komen i n het plan voor aanleg van een fiets pad langs Elkerzeeseweg en Zwaardweg, doet de dorpsraad deugd. Naar verwachting wordt nog dit jaar werk gemaakt van dat fietspad. Op een rijwielpad langs de Langendijk moet lan ger gewacht worden en wanneer de felbegeerde rondweg - die Scharendijke moet verlossen van ongewenst recreatieverkeer - er komt, is evenmin bekend. Onderzoek Het tijdstip van aanleg is afhan kelijk van de uitkomsten van een dit jaar te houden kenteken- onderzoek. Dit onderzoek moet uitwijzen of er onoverkomelijke problemen ontstaan voor Eiker zee en Looperskapelle als de rondweg wordt aangelegd. Het onderzoek is een gezamenlijk project van provincie en ge meente. Bij de gemeente staat de aanleg van de rondweg hoog op de prioriteitenlijst. STREEKACTIVITEITEN ZIERIKZEE - MFC, 13.45 uur: Bijeenkomst ouderenbond PCOB rond het thema 'le ven en gezondheid'; MFC, 19.30 uur: Discussiebijeenkomst Structuurvisie Zierikzee; Commissiekamer gemeentehuis, 19.30 uur: vergadering commissie Algemene en Interne Zaken. Hans Erbrink, zoals altijd met stropdas, heeft zelfs de huidige wethouders nog Duitse voorzetsel laten opdreunen. foto Pieter Honhoff Leraar Duits Hans Erbrink neemt afscheid door Ali Pankow ZIERIKZEE - Tvveetie staat erop, maar ook Calimero, Bugs Bunny en Sylvester. Het gaat over de stropdas van Hans Er brink. Sinds 1967 is hij leraar Duits aan de scholengemeen schap in Zierikzee. Een strop das is zijn handelsmerk. Dat is bij toeval ontstaan en Erbrink heeft er ongebreideld op inge speeld. Hij heeft er heel veel. De leraar Duits gaat per 1 maart met vervroegd pensi oen. Hij bezit een schat aan goede herinneringen binnen zijn vakgebied, maar ook aan al die andere dingen in school verband als toneelproducties, musicals, reünies, reizen naar Berlijn, werkweken in de Bel gische Ardennen, schoolclub 'Kontakt' en de schoolkrant. Hoogtepunten waren de eigen producties die samen met col lega's Ed Leeflang en Rolf Soesman tot stand kwamen. Pak de dictaten, we moeten eens praten bijvoorbeeld, ter gelegenheid van het honderd jarig bestaan van de school. Erbrink houdt van decorum en theater, maar dus ook van Duits. Zijn eigen leraar des tijds bracht hem de liefde voor die taal bij. „Ik heb zijn woordschema's nog heel lang in mijn eigen praktijk ge bruikt." Direct nadat Erbrink was af gestudeerd in 1967 aan de VU in Amsterdam opteerde hij voor een volledige baan. Uit eindelijk had hij de keus tus sen Den Haag en Zierikzee. De school in Den Haag had een 'Gooise mentaliteit', hoorde hij, en dat deed hem resoluut voor het Zeeuwse kiezen. Pieter Zeeman Hij heeft veel veranderingen in locatie en organisatie mee gemaakt in al die jaren. Hij be gon in de Manhuisstraat. Daarna kwamen 'de wilde ja ren', met drie dislocaties, en in 1981 kon eindelijk de nieuwe vestiging aan het Hat- fieldpark worden betrokken. Er was een fusie van lyceum naar scholengemeenschap. Eerst onder rijksbewind, later onder gemeentebestuur. Daar na kwam het samengaan met de vestigingen in Goes tot Pon- tesscholengroep. En al die ja ren is de naam van Pieter Zee man in gebruik gebleven. Daar voelt hij binding mee. Erbrink blikt terug op een lan ge loopbaan. Hij heeft talloze pubers gemotiveerd toch voor al die rijtjes met mit, nach, nebst... of bis, durch, für... uit het hoofd te leren. Onder hen waren ook de huidige wethou ders Gert-Jan van der Salm en Ger van de Velde, terwijl Daan van der Wekken als prille Pa- bo'er direct een rol in een mu sical kreeg toebedeeld. Erbrink weet er smakelijk over te vertellen. Natuurlijk betreurt hij het dat zijn vak door het zogeheten tweede fa se-onderwijs als keuzevak in het gedrang is gekomen. Met één uurtje verplicht Duits per week in de bovenbouw komt hij niet meer aan leuke dingen toe, zoals aandacht voor lite ratuur, het interpreteren van gedichten of reisverhalen over zijn bezoeken aan de voorma lige DDR Naast studie en werk waren er altijd nog tal van andere acti viteiten.Nu is hij nog voorzit ter van Stad en Lande, heeft hij zitting in de klankbord groepen podiumkunsten en lo kaal sociaal beleid, in de initi atiefgroep Nieuwe kerk en in het bestuur van Muziek Monu mentaal. Erbrink gaat zich dus niet vervelen. Hij wil bo vendien zijn twee kleinkinde ren nu eindelijk eens wat meer aandacht geven. door Marcel Modde De SGP Schouwen-Duive land wil de verkoop van woningen en de uitgifte van bouwkavels aan banden leggen. Alleen een strikt beleid op dat vlak kan volgens de Staatkun dig Gereformeerde Partij de ko mende j aren voldoende huisves ting voor de plaatselijke bevolking bevorderen. In haar verkiezingsprogramma pleit de SGP er voor de aankoop van een woning af hankelijk te maken van de sociale of economische ver bondenheid van de kandidaat-koper met de regio. Men sen die op het eiland niet direct iets te zoeken hebben, wordt zo het kopen van een huis aanmer kelijk lastiger gemaakt. Dat schept de nodige ruimte voor de plaatselijke bevol king. Ook is de par tij van de Bruinis- ser lijsttrekker G. Houtekamer voor stander van invoe ring van de regel dat de eigenaar zijn woning de eerste vijf jaar na verwer ving niet mag ver kopen, mits hij bin nen die termijn wegens een bij zondere reden ontheffing krijgt van burgemeester en wethou ders. De gemeente dient haar ruimtelijk beleid bovendien af te stemmen op de bouw van vol doende betaalbare woningen voor 'gezinsvormende jongeren en starters', vindt de SGP. De in zetels huidige vierde partij in de gemeenteraad ziet tevens voordelen in een 'flexibele en globale opzet' van bestem mingsplannen. Die praktijk biedt de mogelijkheid burgers daadwerkelijk te betrekken bij de invulling van hun woonom geving en vergroot het draag vlak bij de realisering van con troversiële plannen, zoals milieuparkjes, hondenuitlaat- plekken en speelplaatsen. Het gemeentebestuur moet. stelt de SGP, al het mogelijke gunningen. binnen haar macht doen om een nieuwbouwwijk in een zo vroeg mogelijk stadium te voorzien van openbaar vervoer. Die in spanningsverplichting dient eveneens te gelden voor een tij dige aanleg van voet-, fietspa den en wegen. „En niet pas wan neer reeds een (groot) aantal woningen is opgeleverd. Zeker in plangebieden waar de macht en invloed van projectontwik kelaars (te) groot is, moeten met de betreffende ontwikkelaars hierover goede afspraken wor den gemaakt." De wijk Poortambacht 10 in Zierikzee is een voorbeeld waar het op dit gebied de afgelopen jaren is misgegaan. Wat het openbaar vervoer be treft, oppert de SGP een experi ment om via de buurtbus of het gehandicapten vervoer medicij nen in de kleine dorpen rond te brengen. De partij denkt daarbij na drukkelijk aan die plaatsen waar geen apotheekhoudende artsen zijn. Ook de 'parkeer- problematiek' heeft de bijzondere aandacht in het verkiezingspro gramma van de staatkundig gereformeerden. Beseft moet worden dat de reali satie van meer parkeerplaatsen ten koste gaat van het openbaar groen en speelplaatsen, zo wordt gesteld. De SGP wil daar om dat 'in nauw overleg' met be woners wordt nagegaan of het haalbaar is op eigen grond een parkeerplek voor hun auto te creëren. „Ruimte is immers schaars!" In nieuwe wijken moet van die benadering auto matisch worden uitgegaan, Dan wel de mogelijkheid van een centrale parkeervoorziening. De SGP sluit zich aan bij ideeën binnen het huidige bestuur voor realisatie van een transferium bij Zierikzee en wil dat plan na der onderzocht hebben. Dat geldt ook voor een bredere in troductie van de parkeerver- De Christenunie houdt dins- inleiding wordt gehouden door dag 12 februari een forumdis- het CU-Kamerlid Stellingwerf, cussie over de perspectieven De bijeenkomst in het dorpshuis voor de landbouw en het milieu van Oosterland begint om 20.00 op Schouwen-Duiveland. De uur. Het personeel van Onderdak mag geen nadelige effecten ondervinden van de overdracht van het sportcentrum aan de Stichting Renesse. foto Pieter Honhoff c<Vd,'s"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 39