Plan torens Zierikzee sneuvelt 17 Brede steun voor idee Filmtheater Gemeente damt kosten claims in Meekrap biedt meer dan nostalgie Spar van der Hoek is er zelf een beetje beduusd van Fracties wensen rol voor dorpshuizen in gezondheidsbeleid Wethouder buigt voor kritiek Bedrijfsongeval zeeuwse almanak Evenwicht PZC NOORD waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 donderdag 7 februari 2002 door Famke van Loon ZIERIKZEE - De twee woonto rens voor de Zierikzeese nieuw bouwwijk Noorderpolder zijn van de baan. Zowel de bewoners als de raadsfracties vinden dat dergelijke hoogbouw niet thuis hoort op Schouwen-Duiveland. Voor wethouder C. Veerhoek zat er weinig anders op dan te bui gen voor 'de wil van het volk'. In de wandelgangen was de commissievergadering ROEZ aangekondigd als een 'Poolse landdag'. Rommelig werd het gisteravond niet, al liep de dis cussie geregeld hoog op. Voor de behandeling van het Master- plan Noorderpolder stonden zes insprekers te popelen om nog maals hun ongenoegen over de woontorens in het plan te spui en. Met acht bouwlagen werden de torens omschreven als 'hori zonvervuiling' en 'wange drocht'. De fracties namen deze termen voor de geplande blikvangers over. M. de Pagter-ten Kate (RPF) stelde dat acht bouwla- NIEUWDORP - Een 48-jarige man uit de gemeente Reimers- waal is gistermiddag rond twaalf uur gewond geraakt bij een ongeval in een bedrijf aan de Frankrijkweg in Nieuwdorp. De man raakte gewond tijdens buigwerkzaamheden aan een stuk plaatstaal. Een deel hier van sprong plotseling weg. Daarbij kwam de hand van de man tussen stukken staal te recht. Hij is met de traumaheli kopter naar het Dijkzicht zie kenhuis in Rotterdam vervoerd. gen het historisch aanzicht van Zierikzee 'onherroepelijk zul len aantasten'. Verschillende fracties vroegen zich hardop af of de torens wel zo hoog moeten worden. Dat er onder de bevol king weinig steun is voor de Zie rikzeese hoogbouw lieten de commissieleden duidelijk mee wegen in hun scepsis over de woontorens. In een uitvoerig betoog probeer de wethouder Veerhoek de twij fel over de torens weg te nemen. Vanuit de provincie en het Rijk heeft de gemeente de opdracht gekregen 'intensiever te bou wen': meer woningen op een kleiner stuk grond. Zierikzee moet als stad 'stedelijke allure' hebben. Met die gedachte is Noorderpolder volgens de wet houder ingetekend, met de twee woontorens als oriëntatiepunt. Tenslotte was er nog een steden bouwkundig argument vóór de torens op die plek: „Iets moet die waterpartij daar beëindigen; bomen, woningbouw. Gekozen is voor woningbouw." Speelruimte Veerhoek kon gisteravond pro beren hemel en aarde te bewe gen, maar de fracties bleven ten overstaan van een volle publie ke tribune op hun strepen staan. J. van der Veer (D66) liet de wet houder na ruim tweeënhalf uur discussiëren maar weinig speel ruimte. „Het belangrijkste ar gument - en dan verwijs ik naar uw partijgenoot Wiegel - is: de mensen in het land willen het niet. En u zit hier als volksverte genwoordiger." Veerhoek had toen de boodschap al wel begre pen: „De opdracht aan het colle ge is de waterpartij op een ande re manier te beëindigen. Die wil van het volk en de commissie voeren wij uit." door Ali Pankow ZIERIKZEE - Initiatiefnemers Reinoud Warnaar en Petra Ben schop van het Filmtheater Zie rikzee kunnen rekenen op brede (Advertentie) De Drvkkery In de Ban van de Ring met geschilderde land schappen van Anne Donkersloot, filmfragmenten, boeken, puzzels, spellen en collectables vanaf 17.30 uur [Brasserie menu met soep, vegetarische gratineer- schotel of wrap met kalkoen en chocolade mousse voor 11,50 9,- (vegetarisch menu) zaterdag 9 februari 14.30-16.30 uur Jeugdtheater Goes langs de wanden Ingrid en Dieter Schubert met de originele illustraties uit Dat komt op de grote Brasserietafel Gerda Ruttersl Echtpaar in de trein in De Directiekamer iPieter de Bodt schilderijen en penseeltekeningen kijk ook op iW.bestevvinkclvaniK'clcrland.nl steun van de gemeenteraad. Met uitzondering van SGP/GPV zijn alle fracties bereid zowel een eenmalige investeringsub sidie te verlenen als een vaste bijdrage in het jaarlijks exploi tatietekort. Volgens N. Donselaar van SGP/GPV strookt een deel van de programmering in het film theater niet met de bijbelse nor men die zijn partij voorstaat. Verder mist hij in de subsidië ring, ondanks dat er een plafond is ingebouwd, een prikkel voor de initiatiefnemers zich in te spannen voor een sluitende ex ploitatie. De overige partijen zijn blij met de komst van het filmtheater. Volgens C. Geluk (D66) is er in deze regio een groot gemis aan een bioscoop sinds jaren gele den werd gestopt met filmverto ningen in de Zierikzeese Con certzaal. N. de Danschutter (CDA) waardeert het initiatief vooral omdat het vanuit de be volking zelf is ontstaan. Pvda, RPF, WD en GroenLinks slui ten zich daarbij aan. Wethouder D. van der Wekken van cultuur is blij met de bijval voor het Filmtheater Zierikzee. Het voorstel is voorlopig voor drie jaar steun te verlenen. De vestiging van het filmhuis in de voormalige dansschool aan de Korte Nobelstraat is een tijde lijke situatie. Van der Wekken benadrukt dat het de bedoeling is deze voorziening in de toe komst onder te brengen in de nieuw te bouwen podiumac commodatie in Zierikzee. Warnaar en Benschop kunnen voor de opzet van het Filmthea ter rekenen op een eenmalige investeringssubsidie van 6800 euro. Het gemeentebestuur is verder bereid in het eerste jaar eenmalig 11.345 euro bij te dra gen in het exploitatietekort. Voor de jaren 2003 en 2004 kun nen ze rekenen op een subsidie van 4545 euro. Cultuurfonds De initiatiefnemers hopen hun begroting verder sluitend te krijgen met sponsoring en sub sidies van Rijk, provincie en het Prins Bernhard Cultuurfonds. Het pand aan de Korte Nobel straat hoeft niet ingrijpend te worden verbouwd om als film theater gebrui kt te kunnen wor den. Wel moet er een projectie cabine komen en wordt er een tribune ingericht met de stoelen die nu nog op het balkon van voormalig Theater Mondragon staan. Warnaar hoopt dat het Filmtheater Zierikzee in mei kan worden geopend. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Niet de ge meente maar degene die een bouwplan wil uitvoeren moet de kosten van planschade claims voor zijn rekening ne men. Dat vindt het Schouwse college. Jaarlijks is Schou wen-Duiveland steeds meer geld kwijt aan deze schade vergoedingen. De gemeente wil daar een stokje voor ste ken. Wie (financiële) schade op loopt door de aanleg van een nieuwe weg, woonwijk of be drijfspand kan bij de gemeen te een planschadeclaim indie nen. Zo probeert H. Dickhoff uit Renesse al jaren het waar deverlies van zijn huis als ge volg van de komst van het Transferium op de gemeente te verhalen. En hij is niet de eni ge. Jaarlijks groeit het aantal burgers en ondernemers dat de gemeente verantwoordelijk stelt. Niet omdat er meer scha de wordt geleden, maar omdat zij hiervoor steeds sneller en gemakkelijker naar de ge meente stappen. Het college wil paal en perk stellen aan (de kosten van) de ze claims. Volgens wethouder C. Veerhoek (ruimtelijke orde ning) is Schouwen-Duiveland inmiddels jaarlijks rond de 227.000 euro kwijt aan de af handeling van de claims. Het probleem is dat artikel 49 van de Wet op de Ruimtelijke Or dening (WRO), waarin dit recht op schadevergoeding ge regeld is, weinig beperkingen oplegt. Zo kan een huiseige naar die zich na vijftien jaar achter de oren krabt, alsnog een claim indienen. Omdat de aanscherping van de WRO op dit punt nog enkele jaren op zich laat wachten, willen de Schouwse bestuurders zelf maatregelen nemen. Kort gezegd wil het college de kans dat de gemeente een schadevergoeding moet be handelen of uitbetalen zo klein mogelijk maken. Hier voor is ten eerste onderzoek nodig naar de mogelijke finan ciële gevolgen van een plan voor een parkeerterrein of op slagloods, voordat de planolo gische procedure wordt gestart. Mocht hieruit blijken dat een bouwplan een stort vloed aan schadeclaims kan opleveren, dan kan het ontwerp nog aangepast wor den. Bankgarantie Niet alle planschadeclaims zijn op deze manier te voorko men. De tweede maatregel is daarom de kosten van de claims op het bordje te leggen van degene die wil gaan bou wen. Voor de kleine projecten wil de gemeente met een zoge heten vrijwaringsovereen komst deze verantwoordelijk heid aan de plannenmaker geven. Om het risico bij grote re bouwplannen te beperken vraagt de gemeente om een bankgarantie, waarvan de hoogte op grond van onder zoek wordt bepaald. Wordt een schadeclaim ingediend, dan kan de gemeente het geld incasseren. De aanleg van een nieuwe woonwijk of bedrijventerrein vraagt wat dit betreft een aparte aanpak. Bij dit soort projecten wil het college een speciaal planschade fonds opzetten, waarin de pro jectontwikkelaar vooraf geld stort. Corina Wouterse alias Jikkemien uit het openluchtspel Meekrap kiest de tubes verf voor haar kraplak-schilderij. foto Pieter Honhoff door Ali Pankow MIDDELHARNIS - Hoewel de teloor gang van de meekrapteelt al meer dan een eeuw geleden begon, blijft het product tot de verbeelding spreken. Op Schouwen- Duiveland moet meekrap onderwerp worden van een cultuurhistorisch con cept. In Middelharnis op Goeree- Overflakkee startte gistermiddag een hedendaags kunstproject rond de ken merkende rode verfstof. Meekrap wordt sinds vorig jaar op het na burige eiland stevig gekoesterd. Dat ge beurt in de vorm van een historisch open luchtspel, een educatief scholenproject en dit jaar met een portrettengalerij in boek vorm en een expositie van schilderijen van professionele kunstenaars en ama teuristische kunstbeoefenaars. Volgens woordvoerder Jan Tromper van de Stichting Openluchtspelen moest het kunstproject vorig jaar uit praktische overwegingen worden uitgesteld. De or ganisatie rond het openluchtspel 'Meek rap' vergde alle tijd een inzet van de vrij willigers. Het startsein gisteren in cultureel cen trum 't Diekhuus vormt nu tevens een mooi bruggetje naar de reprisevoorstel lingen van het toneelspel eind juni. „De vraag daarna is zo groot dat we er gewoon niet omheen kunnen het stuk nog vier keer op te voeren", aldus Tromper. In april be ginnen de repetities om het stuk te herne men. Voorafgaand daaraan is er de expositie met schilderijen, gemaakt van kraplak. Dat is niet meer de originele verfstof die uit de wortel van de meekrapplant werd gemaakt. De productie daarvan zou veel te duur wordenHet vervangende product biedt wel exact dezelfde fraaie roodkleur. Iedereen, prof of amateur,die zich op kunstzinnige wijze laat inspireren door meekrap, de plant, de teelt of de geschie denis kan aan dit project meedoen. Expositie Het kunstwerk dient blijk te geven van een oorspronkelijke of ambachtelijke be nadering. Bovendien dient het van een handzame omvang te zijn, maar volgens Tromper is dat een rekbaar begrip. De re sultaten van het project worden vanaf eind mei tentoongesteld in de gangen van de Rabobankkantoren op Goeree- Overflakkee, de hoofdsponsor van dit project. Aan het einde van het seizoen volgt nog een expositie van alle schilderij en bijeen. Beeldend kunstenaar Harald-Jean Jassoy gaf als startsein voor het schilderproject door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft bepaald dat het ministerie van Binnenland se zaken het bezwaar van oud- burgemeester Spar van der Hoek tegen zijn ontslag op nieuw moet beoordelen. Dat be tekent dat er alsnog moet wor den onderhandeld over een afvloeiingsregeling. Wie die moet betalen, is nog niet be kend. De betrokken partijen reageren op het vonnis. L. Spar van der Hoek, oud-bur gemeester: „Ik ben er zelf erg blij mee. Ik moet het eerst nog allemaal even verwerken. Ik zit hier een beetje beduusd. Ik heb geen ervaring met dit soort zaken en ik hoop het ook niet nog een keer mee te maken. Er komt een moment dat ik uitvoerig met u wil praten. Omdat we nog in de procedure zitten, kan ik nu niet op de zaak ingaan. Voor in houdelijke vragen moet u con tact opnemen met mijn advo caat." R. Duk, advocaat van Spar van der Hoek: „We moeten nu afwachten. Het ministerie moet beslissen of het in beroep gaat. Tot die tijd ge beurt er niets. Als er geen beroep wordt ingesteld, kunnen we ein delijk in overleg. De commissa ris van de koningin heeft af spraken met Spar van der Hoek gemaakt. Volgens zijn lezing heeft hij met de gemeente afge sproken dat er zou worden on derhandeld. Dat overleg heeft de gemeente gesaboteerd. Ik heb op 11 juli 2000 een brief ge stuurd aan de advocaat van de gemeente over de gemaakte af spraken met Van Gelder. De ge meente was daar dus wel van op de hoogte. De commissaris van de koningin heeft namens de minister afspraken gemaakt. De minister heeft onvoldoende druk uitgeoefend op de gemeen te. Het ligt voor de hand dat er op nieuw onderhandeld wordt. Met deze gemeente verwacht ik niet te onderhandelen. Die leg gen geen cent op tafel." P. Bruinooge, wethouder in Middelburg: „We kenden de brief van de commissaris van de koningin niet. Die is pas vorig jaar bij ons bekend geworden, vlak voor het debat in februari. De raad is ak koord gegaan met de wacht geldregeling conform het rechtspositiebesluit burge meesters. Wij hebben als ge meente voldaan aan datgene wat ons als maximum verplicht kan worden. De gemeente be taalt wel het wachtgeld. Of Spar van der Hoek een extra uitke ring krijgt, is aan het ministerie. Dat gaat langs ons heen. Wij hebben het gehad, we zijn het zat. We willen verder. W. ter Berg, persrechter: „Het was aan de gemeente om het conflict op te lossen. De commissaris van de koningin heeft een adviserende functie. Hij heeft meer dan dat gedaan. Onder de brief van 4 juli 2000 staat geen handtekening van de gemeente. Met die brief kan hij de gemeente niet binden, de rijksoverheid is wel gebonden aan die afspraken. De recht bank heeft het ontslag niet ver nietigd, de verstoorde verhou dingen zijn vast komen te staan. Het bezwaar tegen het ontslag moet opnieuw worden behan deld. De wet zegt dat het minis terie in bijzondere omstandig heden een vergoeding ten laste van het Rijk kan toekennen. Het kan ook zijn dat het Rijk zegt dat de gemeente opnieuw moet onderhandelen." Commissaris van de koningin Van Gelder laat via zijn secreta resse weten geen commentaar op de zaak te willen geven. Ze verwijst naar het ministerie van Binnenlandse Zaken. Daar zegt een woordvoerder dat het mi nisterie het vonnis nog bestu deert. Pas daarna wordt beslist of er hoger beroep wordt inge steld bij de centrale raad van be roep. Het ministerie heeft daar zes weken de tijd voor. gistermiddag in 't Diekhuus een demon stratie van hoe kraplak wordt gemaakt. Hij gaf er met eiwit, lijnolie en acrylolie drie varianten op. De inschrijvers op deze manifestatie hebben allen de keus uit een tube rode kraplak in de vorm van olieverf, acrylverf, gouachesverf of waterverf. Klasje Directeur W. Coremans van de Rabobank Middelharnis gaf deelneemster Corina Wouterse daarin de eerste keus. Zij koos voor de acrylverf. Wouterse schildert niet alleen, maar speelt ook een rol in het openluchtspel. Zij maakt daarin onder meer deel uit van het schildersklasje van de burgemeestersvrouw. Goeree-Overflakkee gaat Schouwen- Duiveland duidelijk vooraf in het her nieuwd eerbetoon aan de meekrap. Muse umconservator Peter Priester in Zierikzee pleitte al vaker voor het goed in beeld brengen van de meekrapteelt in deze re gio, die destijds tot de top van Europa be hoorde. In de recente uitgebracht nota voor toeristisch beleid wordt meekrap op gevoerd als origineel basisthema voor een cultuur-historisch concept. Zo wordt ge dacht aan informatieborden met rode verf, schilder- en schminkprojecten voor kinderen en het in beeld brengen van vele aspecten rond de meekrapteelt. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Dorpshuizen kunnen een belangrijke schakel vormen in de uitvoering van een gemeentelijk gezondheidsbe leid. Met verruiming van open stellingsuren kunnen deze accommodaties als helpdesk functioneren of plaats bieden aan spreekuren voor diverse medische diensten. De raadsfracties bepleiten bij het dagelijks gemeentebestuur daar op korte termijn vorm aan te geven. Zij doen dat op basis van de adviezen die worden aangedragen in de nota 'Hoe eerder, hoe beter' voor het lo kaal gezondheidsbeleid. De po litieke groeperingen zijn het er ook over eens dat er in dit ver band een koppeling moet ko men tussen het gezondheidsbe leid en het lokaal sociaal beleid. De fractie van D66 wil zo snel mogelijk een daad stellen als concreet resultaat van de ge zondheidsnota. „Processen du ren soms zo lang. Te vaak blijft zo'n nota te veel papier", vindt fractiewoordvoerster C. Geluk. Zij pleit voor concreet hande len, zoals het op korte termijn instellen van een shuttlebus voor bezoekers van patiënten in het ziekenhuis in Goes. Jeugd Volgens de opsteller van de no ta, Adviesbureau Maat Co, doen er zich binnen de jeugdge zondheidszorg op Schouwen- Duiveland geen opmerkelijke problemen voor. Om de vinger aan de pols te houden, adviseert het bureau wel inventariseren de gesprekken met ouders, op voeders en de jeugd zelf te orga niseren. De PvdA-fractie vindt dat er op dit punt geen proble men moeten worden gezocht waar ze wellicht niet zijn. Bur gemeester Asselbergs deelt die mening, maar voert tevens aan dat op dit gebied toch veel at tentie geboden is. Volgens hem gaat het bij jongeren niet zozeer om lichamelijke gezondheid, maar vooral ook om geestelijke en maatschappelijke gezond heid. De RPF verbaast zich over het ontbreken van dwarsverbanden tussen de organisaties die met uitvoering van gezondheidsbe leid bezig zijn. Volgens M. de Pagter-ten Kate dient daar snel verbetering in te komen, zodat groeperingen van elkaar weten waar ze mee bezig zijn. (Advertentie) Dezer dagen belandde op ons bureau een pakket met zeven doosjes pillen, die, zo bleek uit een begeleidend schrijven van de fabrikant, onze we reld in evenwicht kan bren gen. De bedenkers van de midde len hebben geen halve maat regelen getroffen. Wie reeds beschikt over een gezonde huid, haren en nagels zal er misschien behoefte aan heb ben om zuiver te kijken. En wie niet kristalhelder wil be leven, heeft misschien wel zin in mooie dromen of soepel bewegen. Jammer dat bij de aangebo den pillen niets zit om ge wicht te verliezen. Dat zou ons namelijk wel uitkomen. We hebben echter de oplos sing gevonden. We gaan gewoon alle zeven soorten pillen slikken. Dan zal onze gezonde trek wel verdwij- Kooge/jbooraLun 'AiHCTgjtiStramB Over opgelopen schade door de aanleg van het Transferium is jarenlang strijd gevoerd tussen gemeente en H. Dickhoff. foto Pieter Honhoff Grand Hotel Arion Tel.: Oil 8-410502

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 37