Staten vinden veertarief te hoog iü iiitó\ lm PZC JM j0sff5 Oeroude kniptechnieken uit Jiangsu Fortuyn wil toch niet herindelen Zeeuwen vinden zichzelf te zwaar Prijs oversteek zou ongeveer gelijk moeten zijn aan treinkaartje tweede klas 21 ci ti ,'ii 4f| r. i i#. £t- t étt Wh lllSLi «5t>. Kamervragen ESF-fraude Zeeland Boete voor weigeren ademtest Gedupeerden melden zich massaal Celstraf voor mishandeling PvdA: dwing banken filialen open te houden Rijontzegging en boete voor weigeren van bloedproef Pleisterdiefje Sportraad onderzoekt haalbaarheid ijsbaan bij zwembad Vlissingen 'V m 1 donderdag 7 februari 2002 Vfc' Kunstenaar HeQi laai zich inspireren door Bijbelse verhalen. foto Willem Mieras DEN HAAG - CD A-Kamerlid G. Verburg wil van minister Vermeend van Sociale Zaken weten of en op welke instantie hij het gesjoemel met werkgelegenheidssubsidies uit het Eu ropees Sociaal Fonds (ESF) gaat verhalen. Verburg heeft dit gisteren gevraagd naar aanleiding van berichtgeving overeen Europees onderzoek naar fraude bij het Centrum voor Vakop leiding (CWj in Goes. Volgens Europese inspecteurs is het CW in Goes op z'n minst slox-dig omgesprongen met geld en de administratie van cursisten. Het CVV zou acht miljoen gul den niet kunnen verantwoorden. Kamerlid Verburg vraagt zich af of er veel meer van zulke gevallen als in Zeeland zijnen welke gevolgen dat kan hebben voor de financiële claim die de Europese Commissie bij Nederland heeft gelegd in verband met oneigenlijk gebruik van ESF-gelden. Een probleem met het verhalen van Europese werkgelegenheidssubsidies is dat de Regionale Bureau's Arbeidsvoorziening (RBA), waaronder de CW's vielen, inmiddels zijn opgeheven. Taken van de RBA zijn overgenomen door Centra voor Werk en Inkomen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter veroor deelde gisteren een 41 -jarige man uit Vlissinger bij verstek tot een boete van duizend euro, negen maanden rijontzegging en twee weken cel. De Vlissinger weigerde 3 mei vorig jaar in Middelbiu-g mee te werken aan een ademonderzoek toen het vermoeden bestond dat hij dronken had gereden. Twee maan den eerder had hij benzine verduisterd bij een tankstation in Middelburg door met een valse tankpas te willen tankenToen bleek dat de pas geblokkeerd was zei hij dat hij later zou ko men betalen, terwijl dit niet gebeurde. De man was geen onbe kende van justitie, want hij was al eens eerder veroordeeld voor vermogensdelicten. HULST - Meer dan 140 reacties heeft C. de Wolf van restau rant De Korenbeurs in Hulst gisteren uit heel Zeeland gekre gen op de vraag wie er tegen zijn wil geschrapt is uit de nieuwe telefoongids. De Wolf heeft daarom besloten om een dezer da gen te beginnen met een internetsite waarop particulieren en bedrijven zich kunnen melden. „Ik had al de indruk dat er nogal wat mensen zijn die niet meer vermeld staan in de tele foongids. Maar wat ik gisteren gehoord heb slaat alles. Ik ver moed dat deze kwestie niet alleen in Zeeuws-Vlaanderen speelt, maar een landelijk probleem is." De Wolf kon nog niet zeggen onder welke naam de site te bereiken is. De Hulster restauranteigenaar kreeg telefoontjes, faxen en e-mails. „Zo als van een verzorgingshuis uit Veere. Die hebben 41 aanslui tingen van bewoners. Niet één staat er in de nieuwe telefoon gids vermeld. Maar ook nogal wat bedrijven zijn er uit verdwenen,of er staat een verkeerde naam in, een verkeerd adres of er staat ineens een nummer van een mobiele telefoon in. Het is echt onbegrijpelijk." MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 36-jarige inwoner van Arnemuiden vijftien maanden ge vangenisstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk opge legd. De man had relatieproblemen toen hij oktober vorig jaar probeerde met het opendraaien van de gaskraan zijn toenma lige woning in Vrouwenpolder tot ontploffing te brengen. Ook heeft hij vorig jaar herhaaldelijk zijn vriendin mishandeld. In de strafmaat werd ook nog een woninginbraak meegenomen. Zijn overmatig drankgebruik had voortdurend voor relatie problemen gezorgd. Om de problemen de baas te kunnen moet hij onder toezicht blijven van het ZCAD. Verder werd hij ver plicht tot het betalen van 747 euro smartengeld aan zijn part ner, met wie hij opnieuw is gaan samenwonen. door Ben Jansen VLISSINGEN - De prijs van een kaartje voor het fiets-voetveer Vlissingen-Breskens valt de Staten van Zeeland tegen. Ze hadden gerekend op een tarief dat is gekoppeld aan dat van een treinkaartje tweede klas over dezelfde afstand. Volgens het dagelijks provincie bestuur moet het basistarief evenwel op het niveau van een kaartje eerste klas komen te liggen. Vrijdag praat de Statencom missie verkeer en vervoer over de aanschaf van twee snelle, stabiele boten, die na de ope ning van de Westerschelde op het traject Vlissingen-Breskens voetgangers, (brom)fietsers en brommobielen moeten overzet ten. Die schepen, en de nog aan te besteden exploitatie ei-van, gaan zoveel kosten dat het da gelijks provinciebestuur het plan moest laten varen een tweede klas treinkaartje als grondslag voor het tarief van het fiets-voetveer te nemen. Prijspeil De afstand Vlissingen-Breskens komt overeen met die op het spoortraject Middelburg-Vlis- singen. Voor een kaartje tweede klas rekent de NS op deze af stand 1,40 euro en voor een vervoersbewijs eerste klas 2,20 euro. Dit prijspeil hanteert de provincie ook in de berekenin gen voor het fiets-voetveer. Het tarief van 2,20 euro geldt voor een enkele reis voor een inciden tele gebruiker. Vaste klanten betalen - net als in de trein - minder dankzij allerlei kor tingsmogelijkheden. De provin cie is er van uitgegaan dat een kwart van de gebruikers zal worden overgezet tegen een prijs die de helft van het basista rief bedraagt. Basistarief VVD, SGP en D66 in Provincia le Staten lijken nog voor de be spreking in de commissie bereid het hogere basistarief te accep teren. Daarbij geldt als overwe ging dat de provincie nu al een gat van 600.000 euro in de ex ploitatie moet zien te dekken. P. van Veen-de Rechter (D66): door Edith Ramakers VLISSINGEN - Dc komst van een 400 meter overkapte kunst ijsbaan op industrieterrein Vrij burg, tussen Vlissingen en Mid delburg, wordt onderzocht. Triatleet Floris-Jan Koole stap te met dit idee naar de Zeeuwse Sportraad. Die organisatie gaat de haalbaarheid van dit plan onderzoeken. „Enkele bedrijven zijn in de weer met offertes voor de bouw en investeerders en exploitan- MIDDELBURG - De Mid delburgse politierechter J. Begheyn heeft gisteren een 38-jarige inwoner van Kapelle voor het herhaaldelijk weigeren van de blaastest en de bloedproef conform de eis veroordeeld tot achttien maanden rijont zegging, duizend euro boete en dertig uur taak straf. De Kapellenaar weigerde 13 januari vorig jaar in Goes een eerste keer zijn medewerking te verlenen aan een blaastest en een bloedonderzoek. Dit scenario herhaalde zich twee weken later op 27 januari. De politie had hem in Goes een auto op verdachte wijze zien be sturen, maar weer weiger de verdachte elke vorm van medewerking voor het vaststellen van het al coholpercentage. Zijn verweer was dat hij geen volume had om te blazen en dat hij vervelen de ervaringen had met het prikken van bloed. Het kon de politierechter niet op andere gedachten brengen. De man heeft' weliswaar geen rijbewijs, maar in het vonnis werd extra bena drukt dat de rijontzegging voor alle gemotoriseerde voertuigen geldt. Natuurlij k moet nog maar eens goed worden uitgelegd waarom het echt niet goedkoper kan, maar we kunnen niet alsmaar meer geld in het fiets-voetveer steken." H. van Geesbergen (WD): „Het gaat erom een evenwicht te vinden tussen een redelijk tarief voor de regelma tige gebruikers enerzijds en wat we er als alle inwoners van Zee land tezamen bij moeten leggen anderzijds." P. Hamelink (SGP) acht het evenwicht dat het dagelijks pro vinciebestuur nu voorstelt 'op zich wel reëel'. Hij acht het - en wordt daarin bijgevallen door C. van Beveren (CDA) - vrijwel onmogelijk te beknibbelen op de dienstverlening. De aantal len voetgangers en fietsers die tijdens spitsuren moeten wor den overgezet en de capaciteit van de schepen zijn maatge vend. Zo ver zijn de meeste an dere Statenleden in de commis sie verkeer en vervoer nog niet. Ze vinden dat het dagelijks pro vinciebestuur maar eens duide lijk moet uittekenen waarom het niet een beetje minder kan om zo een lager basistarief te bereiken. M. de Koster (PvdA): „In de trein is duidelijk sprake van verschil tussen de eerste en de tweede klas. Ik wil wel eens weten hoe dat verschil bij het fiets-voetveer is." Onbespreekbaar Voor J. Hageman (PvZ) is het basistarief op het niveau van een treinkaartje eerste klas 'ab soluut onbespreekbaar'. A. Smit (GroenLinks) ziet er een onderstreping in van het stand punt van haar partij dat het fiets-voetveer in elk geval voor lopig met de bestaande veerbo ten had moeten worden ver zorgd. De speciale schepen die nu zullen worden gebouwd, be schouwt ze als 'dure speeltjes'. J. van Ginkel (ChristenUnie) vindt dat de berekeningen en de conclusies van Gedeputeerde Staten voorbarig zijn, zolang nog geen exploitant voor de nieuwe veerdienst is gevonden. Van Beveren is de enige die op voorhand bereid lijkt meer pro- vinciegeld in het fiets-voetveer te steken om het basistarief op het niveau van een treinkaartje tweede klas te houden. ten kijken of er muziek inzit', zegt T. Kienhuis, directeur van de Zeeuwse Sportraad. Kien huis waarschuwt voor te veel optimisme. Hij schat de kosten van de aanleg op zo'n tien mil joen euro. „Het is een enorme in vestering. In combinatie met een skeelerbaan kan de accom modatie in de zomer en winter gebruikt worden. Daardoor zou de baan exploitabel kunnen zijn." Voor Kienhuis is het duidelijk dat de beide gemeenten de kos ten niet op kunnen brengen. „Het moet een commerciële ex ploitant worden." De colleges van B en W van Vlissingen en Middelburg zijn op de hoogte van het idee. „Zij hebben posi tief gereageerd, maar ze wach ten voorlopig nog af." Kienhuis beklemtoont dat het zeker geen onzinnig of onhaal baar idee is. „Op Walcheren zijn in de zomer heel wat toeristen aanwezig. Opgeteld bij de circa 100.000 inwoners is het een on derzoek waard of een ijsbaan annex skeelerbaan op Walche ren haalbaar is. De schaatsers zullen in de zomer willen skee leren en ook scholen kunnen het hele jaar door gebruik maken van de banen." Elders in Zeeland is eerder ge sproken over de aanleg van een ijsbaan. „In Goes bijvoorbeeld. Maar daar werd over een baan van natuurijs gesproken. Dat is volgens mij geen goed idee, ge zien het huidige klimaat. Bo vendien wonen op Walcheren meer mensen dan in de regio Goes. Ik denk dat een ijsbaan tussen Middelburg en Vlissin gen daardoor meer kans van sla gen heeft." Volgens Kienhuis staat het buiten kijf dat de ijs baan een 400 meter baan moet worden. „Anders gaan de schaatsers toch nog naar Bra bant of de Randstad. Als je het doet, moet je het goed doen. Vrijburg is al genoemd als aan trekkelijke locatie voor een sportboulevard. Ik denk dat een ijsbaan annex skeelerbaan daar goed bij past." VLISSINGEN- Een negenjarig jongetje is gistermiddag in een supermarkt in Vlissingen aan gehouden voor winkeldiefstal. Het ventje had een doosje met Harry Potterpleisters in zijn zak gestoken. Hij is door de politie overgedragen aan zijn ouders. door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - Vroeger had je Zendings- en Missieten toonstellingen. Kunst, kunst- nijverheidsartikelen en ge bruiksartikelen uit verre landen werden in de kerk tentoonge steld en te koop aangeboden. Nu de wereld kleiner is gewor den en ontwikkelingswerkers de handen vol hebben aan socia le problemen en meer beleids matige zaken, zijn de producten uit verre landen terecht geko men waar ze horen: de kunst in de galerie en de gebruiksvoor werpen in de Wereldwinkels. Daar zijn ze beter en vaker toe gankelijk. De werkgroep Zen ding Werelddiaconaat en Ont wikkelingssamenwerking (ZWO) van de Samen op Weg kerk in Heinkenszand brengt tot en met 2 maait wereldwin kelartikelen en een tentoonstel ling van Chinese knipselkunst door He Q1 samen in 't Kunst- 'uus in Heinkenszand. Kunste naar He Q1 bedient zich van de oeroude kniptechnieken uit Jiangsu en Chinese symboliek, en laat zich inspireren door de Bijbel, 't Kunst'uus in Heikens- zand is van woensdag t/m zater dag geopend. door Harmen van der Werf DEN HAAG - De PvdA in dc Tweede Kamer wil banken des noods door een wetswijziging dwingen filialen in dorpen en stadswijken open te houden. „Als ze niet willen luisteren", stelt Kamerlid T. Witteveen- Hevinga, „dan moeten ze maar voelen." Vorige week had een delegatie van Kamerleden nog een ge sprek met de Nederlandse Ver eniging van Banken (NVB). WD-Kamerlid H. Voüte-Dros- te was na afloop vrij positief. De NVB zag wel wat in het idee om het filiaal van de éne bank open te stellen voor klanten van an dere banken. Dankzij die sa menwerking zou het mogelijk moeten zijn in Nederland een fijnmazig netwerk van bank- vestigingen overeind te houden. PvdA-Kamerlid Witteveen-He- vinga is niet zo optimistisch. „Het moet eerst nog blijken of de banken dat echt willen. Tot nu toe heb ik weinig beweging gezien. Het aantal bankvesti- gingen blijft dalen, zowel op het platteland als in stadswijken. Die verschraling van de dienst verlening moet stoppen. Met name ouderen en gehandicap ten worden de dupe." Signaalfunctie Het dreigen met een wetswijzi ging ziet Witteveen-Hevinga 'als een stok achter de deur'. „Wie weet gaat er een signaal functie van uit. Dat zou mooi door Paulus Smit TERNEUZEN - Zeeuwen zitten meer in hun maag met hun li chaamsgewicht dan nodig. Van alle volwassen inwoners van de ze provincie, kampt 45 procent met overgewicht. Zeventig pro cent van de Zeeuwen vindt zich zelf echter te zwaar. Dat is gebleken uit een groot on derzoek naar afvalgedrag onder drieduizend Nederlanders. Op merkelijkste resultaat van het onderzoek is dat Nederland structureel kampt met een te groot aantal zwaarlijvigen. Van alle landgenoten heeft 62 pro cent een te hoog gewicht. De si- tuatie in Zeeland steekt daarbij ronduit gunstig af: minder dan zijn. Maar als de banken op kor te termijn geen heldere toezeg ging doen, dan zie ik maar één uitweg: de banken bij wet ver plichten om bijvoorbeeld ten minste één filiaal op de vijfdui zend inwoners aan te houden." Volgens het PvdA-Kamerlid mag de rijksoverheid zoiets ver langen van banken, al zijn het commerciële instellingen. „Zij hebben toch ook een belangrij ke maatschappelijke functie. Laten ze daar ook eens aan den ken. Via de Bankwet moet het mogelijk-zijn dit te regelen. En als banken niet meewerken, moet hun vergunning maar worden ingetrokken." Soelaas Als de PvdA de grens voor één bankfiliaal bij vijfduizend in woners stelt, zal dat voor Zee land niet al te veel soelaas bieden. Veel naar Zeeuwse be grippen 'grote' dorpen waar in elk geval een Rabobank is ge vestigd, zoals 's-Gravenpolder, Sint-Maartensdijk, Bruinisse en Kloosterzande, halen niet eens dat bevolkingsaantal, De Tweede Kamer praat half maart met staatssecretaris De Vries van Verkeer en Waterstaat over de sluiting van postagent schappen en het postvestigin- genbeleid. Aanleiding is dat de Postbank haar bankdiensten terugtrekt uit veel postvestigin- gen. Postkantoren BV vervangt die door servicepunten, waar vaak alleen een bepei-kt aantal postzaken (postzegels kopen) kan worden gedaan. de helft van de volwassenen is te zwaar. Daannee zijn de Zeeu wen een stuk gezonder dan bij voorbeeld Drenten (85 px-ocent te zwaar), Friezen (75 procent overgewicht) en Gelderlanders (67 procent). Zeeland is een van de weinige provincies waar het aantal mensen dat zichzelf te zwaar vindt groter is dan het daadwer kelijke aantal zwaarlijvigen. Ze vinden dat vooral om gezond heidsredenen en omdat dik zijn lelijk is. Bij het begin van 2002 nam vijftig procent van de in woners van deze provincie zich voor af te vallen. Na drie weken was liefst 88 procent van deze mensen echter nog geen pondje afgevallen. ifc- $H m Fortuyn ziet niets in de aanleg van een Westerschelde Container Terminal. „Daar valt toch geen cent te verdienen." foto Willem Mieras door Rob Paardekam RILLAND - Alsof hij Maxima zelve was, bracht Pim Fortuyn gisteren een kennismakings bezoek aan Zeeland. Meer moeten we volgens de lijst trekker van Leefbaar Neder land echt niet zoeken achter zijn optreden in hotel De Poort van Antwerpen in Rilland. Campagne voeren misschien? „Nee dat zeker niet", verze kert professor Pim. „Onze campagne begint op 14 maart. We willen de gemeenteraads verkiezingen niet overschadu wen. Ik kom gewoon kennis maken." Ondertussen werd onder de bezoekers wel het verkiezings programma en het partijblad Leesbaar Nederland uitge deeld. Aan het einde van de bijeenkomst riep Fortuyn de aanwezige Leefbaar Nedex-- land-aanhangers zelfs op het gedachtengoed van de partij vooral te vex-spreiden. „Niets werkt zo goed als mond-tot- mondreclame." Kennelijk was hij alweer vex-geten dat eex-st de gemeenteraadsverkiezin gen nog komen. Ook de pei's mocht vóór For- tuyns optreden even 'kennis maken' met de man die graag premier van Nederland wil worden. „Een minuutje of tien", liet een campagnemede werkster weten. Dan maar even snel wat vragen stellen over enkele actuele Zeeuwse kwesties. De vei'dieping van de Westerschelde bijvoorbeeld. Wat Fortuyn betreft staat die niet ter discussie. „We moeten ons als goede buren gedragen en de haven van Antwerpen niet pesten", legt hij uit. „Als degenen voor wie we het doen maar zelf betalen, zodat er geen cent belastinggeld naar toe hoeft." Verder laat de professor weten dat de kerncentrale in Borsse- le wat hem betreft open kan blijven en dat de herindeling van gemeenten in Zeeuws- Vlaandei-en en in de toekomst wellicht ook op de Bevelanden wat hem betreft niet dooi'gaat. In de aanleg van een Wester schelde Container Terminal ziet hij helemaal niets. „Daar valt toch geen cent te verdie nen", aldus Fortuyn, die het onbegrijpelijk vindt dat de Zeeuwen hun prachtige na tuurschoon opoffex-en voor zo iets dergelijks. „Maar als jullie dat willen, moet je het vooral doen." Fox-tuyn vindt dat de ovex-heidsbemoeienis op het gebied van de ruimtelijke or dening wel wat minder mag worden. „Het is te gek voor woorden dat Px-onk door het zetten van wat rode lijntjes be paalt dat jullie dox-pen niet meer mogen groeien. Als wij het voor het zeggen krijgen, wordt daar subiet een einde aan gemaakt." Verwoest Pronks partijde Partij van de Ai-beid, ki-eeg er in Fortuyns speech flink van langs. Voor een volle zaal betoogde de Leefbaar Nedex-land-lijsttrek- ker dat de PvdA de afgelopen twintig jaar het ondei-wijs heeft verwoest door onder meer schaalvergroting en het volgens hem belachelijke stu diehuis door te voeren. Fox-- tuyn ijvex-de voor lagere scho len van maximaal 250 leex-lin- gen. „Ik heb ik Gelderland eens een basisschool van acht honderd leex-lingen moeten openen. De PvdA-wethouder vond het geweldig, maar ik vind dat van een triestigheid waar ik met mijn pet niet bij kan." Een man in het publiek vroeg Fortuyn hoe zijn partij de files denkt op te lossen. Vol gens de pi'ofessor kan dat al leen als bedrijven en andere werkgevers gedwongen wor den naar hun openstellingstij den te kijken. ..Waarom moe ten we allemaal van negen tot vijf werken?", vroeg hij zichaf. Volgens Fortuyn moet het werk ook meer naar de mensen gebracht worden. En dat hoeft niet per se thuis te zijn, want het werk zou voor veel mensen juist een welkome ondex-bre- king van het huwelijk zijn. Leefbaar Nedexiand wil daax-- om zogeheten ICT-paviljoens neex-zetten waar mensen dicht bij huis hun werk kunnen doen. Eén van de weinige kx-itische noten kwam van een man die opmerkte dat het vex-kiezings- programma van Leefbaar Ne derland wel ex-g summier is. Met niet meer dan zes kantjes is het programma slechts een fx-actie van het boekwex-k dat veel andere partijen presente ren. „Het is een pxincipiële keuze", legde Fox-tuyn uit. „Wij willen onze volksverte genwoordigers een grote mate van vx-ijheid geven. Bovendien wordt het toch niet gelezen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21