EEUWSE COURflN Rechtbank steunt claim Spar Winter Deals bij Tulp Keukens! H PZC Prent van Toorop duikt op in oud raadhuis Domburg L Sociale zekerheid geldt ook voor niet-inwoners EU mée Heel de wereld droomt van Holland 25 Ministerie moet alsnog onderhandelen over afvloeiingsregeling CIA waarschuwt voor aanslagen Vooruit, vijf minuten dan Ontdek uw voordeel bij ICI PARIS XL! LN jokt over bekende kandidaten Argentinië haalt broekriem aan Feyenoord aan kop na zege Zeeuwen worstelen met vet HR-Dubbelglas j Jacht op valse nummerborden Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- mi 't9° |6° ZW4 Zwaar bewolkt In de vroege ochtend nog een beetje zon, daarna bewolkt en regenachtig. Matige zuidwestenwind bij 9 graden. 245e jaargang no. 32 donderdag 7 februari 2002 los nummer 1,00 internet: www.pzc.nl door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het mi nisterie van Binnenlandse Zaken moet alsnog met oud-burgemeester L. Spar van der Hoek van Middel burg onderhandelen over een afvloeiingsregeling. Dat heeft de rechtbank in Middelburg beslist. Vol gens de rechtbank moet het ministerie de afspra ken nakomen die commis saris van de koningin W. van Gelder met Spar van der Hoek heeft gemaakt. Spar van der Hoek tekende vo rige maand beroep aan tegen het besluit van het ministerie om zijn bezwaarschrift tegen zijn ontslag af te wijzen. De recht bank heeft de oud-burgemees ter nu in het gelijk gesteld. Spar van der Hoek werd vorig jaar per 1 juni eervol ontslagen door de minister. In februari had de raad besloten hem de wettelijke wachtgeldregeling toe te ken nen. Volgens de rechtbank ging Spar van der Hoek er terecht van uit dat hij een hoger bedrag zou krijgen dan het wachtgeld van in totaal 680.670 euro. Overeenstemming De rechtbank baseert dat op correspondentie tussen de oud burgemeester en de commisaris van de koningin. Van Gelder had in een brief van 4 juli 2000 toegezegd dat Spar van der Hoek niet zou worden ontsla gen, voordat hij en de gemeente overeenstemming hadden be- WASHINGTON - George Tenet, de hoogste baas van de Ameri kaanse inlichtingendienst CIA, heeft gisteren gewaarschuwd voor nieuwe terroristische aan slagen. Tenet zei dat het terroristennet- werk Al Qaeda niet is ontman teld en plannen heeft voor nieu we terreurdaden. De CIA-baas wees op de moge lijkheid dat Al Qaeda in ver scheidene landen nauwere ban den zal aanknopen met andere terreurgroepen. Tenet doelde hier vooral op groepen in Soma lië, Jemen, Indonesië en de Fili- pijnen. DPA/RTR reikt over een passende afvloei ingsregeling. Verder beloofde hij dat een adviescommissie zou worden aangesteld als de partij en het niet eens konden worden. Spar van der Hoek heeft op ba sis van die toezeggingen vervol gens zijn functie neergelegd. Hij ging in afwachting van zijn ont slag met verlof. Volgens de rechtbank is het ministerie ge bonden aan de afspraken die Van Gelder heeft gemaakt. De rechtbank concludeert dat geen van de gemaakte afspra ken is nagekomen. De advocaat van Spar van der Hoek, R. Duk, heeft de gemeente herhaaldelijk verzocht te onderhandelen, maar de gemeente heeft daar aan geen gehoor gegeven. De ge meente Middelburg houdt ove rigens vol nooit op de hoogte te zijn geweest van de afspraken tussen Van Gelder en Spar van der Hoek. Van Gelder had geen beloftes mogen doen die hij niet kon na komen, oordeelt de rechtbank. Hij had niet namens de gemeen te mogen spreken, hij kan alleen toezeggingen doen namens het ministerie. V ertegen woordiger Omdat Van Gelder optrad als vertegenwoordiger van het mi nisterie, had het ministerie wel met een oplossing voor het con flict moeten komen. Bovendien heeft het ministerie volgens de rechtbank te weinig moeite ge daan om te bereiken dat de ge meente en Spar van der Hoek nader tot elkaar kwamen. Pas in februari vorig jaar heeft er een gesprek plaatsgevonden tussen het ministerie en de gemeente. In dat gesprek is alleen aange drongen op serieus overleg. Het ministerie is nu aan zet. Er is een mogelijkheid van beroep. Of dat ook wordt ingesteld, is nog niet duidelijk. Volgens een woordvoerder van het ministe rie 'wordt het vonnis nog bestu deerd'. Als Binnenlandse Zaken niet in beroep gaat, moet er op nieuw worden onderhandeld over de afvloeiingsregeling. pagina 17: Spar is er zelf een beetje beduusd van Q www.pzc.nl dossier Spar ST.MORITZ - Willem-Alexander en Maxima poseren tijdens hun huwelijksreis in St.Moritz. Vijf minuten kregen de fotografen gisteren als beloning voor hun jacht op het prinselijk paar. Op voorwaarde dat ze verder zouden inbinden. Of dat ook lukt, is nog maar de vraag, maar gisteren poseerden de jonggehuwden glimlachend en gewillig voor de paparazzi. De fotografen hadden zich al in een lange rij opgesteld terwijl het kersverse bruids paar nog een vorkje prikte in de exclusieve Corviglia Club. Willem-Alexander en Maxima hadden geen haast. Een groep skiërs verzamelde zich rond de fotografen die meer belangstelling wekken dan de beroemdhe den die ondertussen voorbij schuiven. De Britse prins Edward en een van 's werelds rijkste mannen, de sul tan van Brunei, werden genegeerd. Aandacht was er alleen voor Willem-Alexander en zijn vrouw. Willem- Alexander en Maxima glimlachten erop los. Het paar verblijft in de villa van wijlen Freddy Heineken. foto Arno Balzarini/ANP (Advertentie) Stel nu nog voordeliger uw eigen Tulp keuken samen. Ty'dens de winterperiode krijgt u bjj Tulp Keukens namelijk een flinke korting op uw ultieme keukenwens. In onze eigen fabriek in Nederland, kunnen we uw keuken helemaal maken zoals u dat wilt Met een zeer snelle levertijd. En, omdat u rechtstreeks contact heeft met de fabrikant zijn de mogelijkheden groot en blijft de prijs klein. Kom dus snel naar de Tulp showroom en vraag naar uw voordeel. TTHiffi coes Nobelweg 2-26 Tel. 0113-216230 Advertentie Nicola aardappelen vastkokend Shoarmareepjes gekruid varkensvlees (aaiepiip pa kilo 0-27) 2:12 1 .36 5.39 3.00 6.78 4.08 14.94 8.99 door Ernstjan Rozendaal DOMBURG - De gemeente Vee- re blijkt jarenlang, zonder het te weten, een vroege tekening van Jan Toorop (1858-1928) in het archief te hebben gehad. Peter Blom van het Zeeuws Archief heeft het kunstwerk enkele ja ren geleden aangetroffen op de zolder van het voormalige ge meentehuis van Domburg. Vori ge week heeft hij ontdekt dat het om een Toorop gaat. Na de vorming van de platte landsgemeente Veere is Blom, voormalig gemeentearchivaris aldaar, alle archieven en op slagplaatsen van de oude Wal- cherse gemeenten langsgegaan voor een grote schoonmaak. Tussen een bonte collectie van schilderijtjes, staatsieportret ten en rommel in Domburg vond hij een ingelijste tekening van enkele mensen op een door paarden voortgetrokken kar. „Een beetje een triest tafereel", zegt Blom. Een kunsthistorica bestempel de de tekening, zo groot als een A-viertje, als 'een onbekend werk', 'niet van grote waarde' De tekening van Jan Toorop, 'een beetje een triest tafereel'. foto Ruben Oreel en 'waarschijnlijk gemaakt in de jaren vijftig'. Blom zag er toch iets meer in. Vorige week haalde hij de tekening uit de lijst, in de hoop meer over het werk te weten te komen. Zo doende stuitte hij op de handte kening van Jan Toorop. Blom heeft G. van Wezel van de Rijks dienst voor Monumentenzorg in Zeist erbij gehaald. Die geldt als één van de grootste Toorop-ken- ners van Nederland en werkt aan een oeuvrecatalogus. Van Wezel bevestigde de echtheid van de tekening. „Ik ben blij met elke tekening van Toorop die opduikt, zeker als die in de lite ratuur niet bekend is", ver klaart Van Wezel. „Ik denk dat Toorop deze gewassen penteke ning in 1883 heeft gemaakt, kort na zijn academietijd. Het werk is zeer de moeite waard, maar niet zo bijzonder dat we nu moe ten roepen dat het een geweldi ge vondst is. Het is wel heel verrassend dat deze tekening opduikt in een gemeentelijke collectie." Van Wezel laat zich niet uit over de mogelijke waarde. Blom denkt aan een bedrag van onge veer 18.000 euro. Over de her komst tast hij nog in het duister. Voormalig gemeenteambtenaar van Domburg Jacky Nijsen claimt dat hij de prent in 1990 heeft aangekocht, maar Blom heeft zijn twijfels. „Hij is een van de eersten die ik over dit werk heb gevraagd en toen wist hij zich niets te herinneren. En van een aankoop zouden docu menten moeten bestaan, maar ik heb niets teruggevonden." Nijsen was gisteravond niet voor commentaar bereikbaar. Advertentie) Zie onze advertentie elders in deze krant. Leefbaar Nederland kan zijn naam misschien beter verande ren in Liegend Nederland, nu blijkt dat bekende Nederlan ders als Katherine Keijl en Corry Brokken nooit gefigureerd hebben op de kandidatenlijst van de par tij. De nog overgebleven kandidaten spreken nauwelijks tot de verbeelding. Duizenden Argentijnen betoogden gisteren te gen de bezuinigings plannen van de rege ring. Het land moet dit jaar 22,5 procent bespa ren. Aan publieke doel einden mag 28 miljard peso worden besteed. Daarmee zou het begro tingstekort dalen van tien naar drie miljard peso. De demonstranten uitten de vrees dat presi dent Duhalde hun de zelfde bittere pil wil la ten slikken als zijn voorgan ger De la Rua. Feyenoord is op basis van het doelsaldo koplo per in de eredivisie. De Rotterdammers wonnen gisteravond met 1-0 van het noodlijdende Fortu- na Sittard en staan in punten gelijk met Ajax. Tomasson zorgde voor de O winnende goal. 2 «3 Zeventig procent van de Zeeuwen vindt zichzelf te dik. Dat is merkwaardig want uit onderzoek blijkt dat maar 45 procent daadwerkelijk last heeft van overgewicht. Voor de resterende 'dikkerds' is het vooral een kwestie van mooier worden. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; radio en televisie: 7; economie: 9 en 11; sport: 13, 14 en 15; zeeland: 17,18,19,21 en 23; kunst cultuur: 25,26,27 en 29. van onze redactie buitenland BRUSSEL - Buitenlanders, die geen paspoort van een EU-lid- staat hebben, moeten voortaan in de hele Unie aanspraak kun nen maken op sociale zekerheid. Dat zou betekenen dat bijvoor beeld een Turkse werknemer die vanuit Nederland naar België verhuist ook daar recht heeft op zijn eerder betaalde bijdragen voor de sociale zekerheid. Dat is de kern van een voorstel van Europees commissaris Dia- mantopoulou (Sociale Zaken), waar EU-lidstaten en Europees Parlement nog mee moeten in stemmen. Het voorstel heeft be trekking op ongeveer dertien miljoen inwoners van EU-lan- den, die oorspronkelijk afkom stig zijn van buiten de Unie. De voorgestelde regeling is er niet op gericht het buitenlan ders eenvoudiger te maken om binnen de EU te verhuizen. Ze is vooral bedoeld om een gelijke behandeling mogelijk te maken voor inwoners van derde landen die bijvoorbeeld zijn overge plaatst naar een andere EU-lid- staat of daar zelf een nieuwe baan hebben gevonden. ANP (Advertentie) Glashandel MELIESTE Bezoek onze showroom! Livingstoneweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854 (Advertentie) DEN HAAG - Automobilisten die met een vals nummerbord rond rijden moeten oppassen. Met zeven hypermoderne, mobiele syste men gaat de politie kentekens massaal controleren. Daarvoor wordt de CatchKen ingezet. Dit snelle, mobiele apparaat kan op drukke snelwegen alle passerende kentekens controleren. De poli tie verwacht dat de 'kentekenpakkers' binnen enkele maanden ope ratief zijn. Het systeem pikt de kentekens die afkomstig zijn van gestolen, gesloopte of geëxporteerde auto's er tussenuit. Een stuk verderop worden ze aan de kant gezet. GPD naam:o noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 15,- straat. nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode. staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon: P noteert u mij voor een abonnement. De eerste e_maj|- twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen- afschrijving van mijn (post)bankrekening- n per maand met nummer: automatische incasso (€19,25). handtekening: n Per kwa?aal me< automatische incasso 52,-). rrj,-1. IJ- D Per j'aar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. flj ,SC e ,nCa S 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "713214"000002" di wo da vr za (postzegel niet nodig) Geen fratsen met de euro. C1000 Do mnkieOingtn jijn neMi# lui ihi rwf «1 fc/Vuy v Mkhnui loo:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1