PZC Walcheren eist behoud ziekenhuis Meekrap biedt meer dan nostalgie 17 Laagvlieger krijgt boete van 755 euro Spar van der Hoek is er zelf een beetje beduusd van Hoog tijd voor een eenduidige regeling Gassen doen deel rioolbuis instorten Gemeenten sturen brief aan minister Borst en Tweede Kamer zeeuwse almanak Evenwicht Steun Molukkers verruimd Oranjemolen weer even in de steigers MIDDEN donderdag 7 februari 2002 door Ab van der Sluis GOES - Voor het racen op de Deltaweg (Goes-Zeelandbrug) heeft een twintigjarige inwo ner van Nieuwerkerk gisteren een boete gekregen van 755 eu ro. Verder mag hij vier maan den niet rijden en moet hij veertien uur onbezoldigd wer ken. De man reed vorig jaar januari maar liefst 104 kilometer te snel. De Middelburgse officier van justitie en de kantonrech ter toonden zich geschrokken over de ongehoorde snelheids overtreding. Een verklaring voor zijn weggedrag had de man niet. „Ik heb daar geen antwoord op." Hij zei door per soonlijke problemen die dag gefrusteerd te zijn, waardoor hij het gaspedaal te diep had ingetrapt. „Het had nooit mo gen gebeuren. Ik ben hartstik ke dom geweest. Het is een fout die ik nooit meer zal begaan." Officier van justitie mr A. S. Flikweert zei in zijn carrière tientallen zittingen te hebben gedaan, maar dat hij nog nooit zo'n extreme snelheidsovertre ding had gezien. „Dit is absurd. U reedt meer dan honderd kilo meter te hard. Dan breng je niet alleen jezelf, maar ook andere weggebruikei's in gevaar. Op de Deltaweg gebeuren x-elatief veel ongevallen. Het is bepaald niet een veilige weg. Onverant woord. Het is tegen laagvliegen aan." Hij eiste een boete van 755 euro, een werkstraf van 28 uur en vier maanden niet rij den. De officier hield ï'ekening met het inkomen van de inwo ner van Nieuwerkei'k, anders was de boete nog hoger uitge vallen. „Uitzonderlijk hoog", noemde kantonrechter mr C. Kool de snelheidsovertreding. „Het be nauwt me een beetje. Op de rijksweg kan dit al niet door de beugel. Het is ontzettend link. U mag blij zijn dat er geen bloed is gevloeid. U hebt het le ven van andere weggebruikers in de waagschaal gesteld. Een rijbewijs is geen vergunning om te racen. Als ik het zo be kijk, vraag ik me af of het wel goed is dat u een rijbewijs hebt gehaald." Kool nam de eis vrij wel geheel over, met uitzonde ring van de gehalveerde werk straf. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft bepaald dat het ministerie van Binnenland se zaken het bezwaar van oud burgemeester Spar van der Hoek tegen zijn ontslag op nieuw moet beoordelen. Dat be tekent dat er alsnog moet wor den onderhandeld over een afvloeiingsregeling. Wie die moet betalen, is nog niet be kend. De betrokken partijen reageren op het vonnis. L. Spar van der Hoek, oud-bur gemeester: „Ik ben er zelf erg blij mee. Ik moet het eerst nog allemaal even verwerken. Ik zit hier een beetje beduusd. Ik heb geen ervaring met dit soort zaken en ik hoop het ook niet nog een keer mee te maken. Er komt een moment dat ik uitvoerig met u wil praten. Omdat we nog in de procedure zitten, kan ik nu niet op de zaak ingaan. Voor in houdelijke vragen moet u con tact opnemen met mijn advo caat." R. Duk, advocaat van Spar van der Hoek: „We moeten nu afwachten. Het ministerie moet beslissen of het in beroep gaat. Tot die tijd ge beurt er niets. Als er geen beroep wordt ingesteld, kunnen we ein delijk in overleg. De commissa ris van de koningin heeft af spraken met Spar van der Hoek gemaakt. Volgens zijn lezing heeft hij met de gemeente afge sproken dat er zou worden on derhandeld. Dat overleg heeft de gemeente gesaboteerd. Ik heb op 11 jxdi 2000 een brief ge stuurd aan de advocaat van de gemeente over de gemaakte af spraken met Van Gelder. De ge meente was daar dus wel van op de hoogte. De commissaris van de koningin heeft namens de miiister afspraken gemaakt. De minister heeft onvoldoende drui uitgeoefend op de gemeen te. Het .igi voor de hand dat er op nieuw onderhandeld wordt. Met deze gemeente verwacht ik niet te onderhandelen. Die leg gen geen cent op tafel." P. Bruinooge, wethouder in Middelburg: „We kenden de brief van de commissaiïs van de koningin niet. Die is pas vorig jaar bij ons bekend geworden, vlak voor het debat in februari. De raad is ak koord gegaan met de wacht- geldi-egeling conform het rechtspositiebesluit burge meesters. Wij hebben als ge meente voldaan aan datgene wat ons als maximum verplicht kan worden. De gemeente be taalt wel het wachtgeld. Of Spar van der Hoek een extra uitke ring krijgt, is aan het ministerie. Dat gaat langs ons heen. Wij hebben het gehad, we zijn het zat. We willen verder." W. ter Berg, persrechter: „Het was aan de gemeente om het conflict op te lossen. De commissaris van de koningin heeft een adviserende functie. Hij heeft meer dan dat gedaan. Onder de brief van 4 juli 2000 staat'geen handtekening van de gemeente. Met die brief kan hij de gemeente niet binden, de rijksoverheid is wel gebonden aan die afspraken. De recht bank heeft het ontslag niet ver nietigd, de verstoorde verhou dingen zijn vast komen te staan. Het bezwaar tegen het ontslag moet opnieuw worden behan deld. De wet zegt dat het minis terie in bijzondere omstandig heden een vei'goeding ten laste van het Rijk kan toekennen. Het kan ook zijn dat het Rijk zegt dat de gemeente opnieuw moet onderhandelen. Commissaris van de koningin Van Gelder laat via zijn secreta resse weten geen commentaar op de zaak te willen geven. Ze verwijst naar het ministerie van Binnenlandse Zaken. Daar zegt een woordvoerder dat het mi nisterie het vonnis nog bestu deert. Pas daarna wordt beslist of er hoger beroep wordt inge steld bij de centrale raad van be roep. Het ministerie heeft daar zes weken de tijd voor. door Harmen van der Werf DEN HAAG - „De uitspraak van de Middelburgse rechter maakt duidelijk dat er snel een eenduidige financiële regeling moet komen voor ontslagen burgemeesters", oordeelt PvdA-Kamerlid D. de Cloe. Eind vorig jaar steunde de Tweede Kamer daai'over een motie van zijn hand. De Cloe: „Wij moeten af van dit gedoe. Zoiets zie je toch nooit als een gedeputeerde of wethouder naar huis wordt gestuurd. Voor hen gelden blijkbaar wel goede regelingen." Het ministerie van Binnenland se Zaken is momenteel in onder handeling met de belangenor ganisatie van burgemeesters over een uniforme afvloeiings regeling. Die wordt op korte ter mijn verwacht. In de kwestie- Spar van der Hoek lijkt het De Cloe van belang of commissaris van de koningin Van Gelder de toezeggingen aan Spar zelf standig of in overleg met minis ter De Vries van Binnenlandse Zaken heeft gedaan. „Dat is handig te weten, zeker nu de mi nister is aangevallen." Voor de procedure maakt het niet veel uit. De Cloe vreest dat het ministerie wel eens financi eel over de brug kan moeten ko men. Binnenlandse Zaken heeft dat altijd geweigerd, omdat het om een conflict tussen gemeen teraad en bui'gemeester ging. „Maar misschien kom je er op een andere manier niet uit", denkt De Cloe. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Een deel van de hoofdafvoer van het riool waar op alle zuidelijke wijken van Vlissingen beneden de Sloeweg zijn aangesloten, is deze week ingestort. Daardoor is een gat van twaalf meter lengte en twee meter breedte ontstaan. Het gat vlak bij de Olympiaweg is tijdelijk gedicht. Regenwater en onge zuiverd rioolwater worden op de afvoer geloosd. „We waren behoorlijk verrast door de in storting", verklaart J. van Mal- degem van de gemeente. De instorting is veroorzaakt doordat rioolgassen de wand van de buis hebben aangetast. „De afvoer was pas twintig jaar oud. We hadden niet verwacht dat hij al zo ernstig was aange tast. We moesten een tijdelijke oplossing bedenken, want het gat was in de buurt van het trot toir en het fietspad langs de rechtsafstrook Koudekerkse- weg-Sloeweg gevallen." Boven dien zouden overstorten bij de Schuitvaartgracht en Bonedij- kestraat met ongezuiverd water worden belast. De gemeente heeft het fietspad en het trottoir afgezet. Binnenkort wordt het gat definitief aangepakt. Dezer dagen belandde op ons bureau een pakket met zeven doosjes pillen, die, zo bleek uit een begeleidend schrijven van de fabrikant, onze we reld in evenwicht kan bren gen. De bedenkers van de midde len hebben geen halve maat regelen getroffen. Wie reeds beschikt over een gezonde huid, haren en nagels zal er misschien behoefte aan heb ben om zuiver te kijken. En wie niet kristalhelder wil be leven, heeft misschien wel zin in mooie dromen of soepel bewegen. Jammer dat bij de aangebo den pillen niets zit om ge wicht te verliezen. Dat zou ons namelijk wel uitkomen. We hebben echter de oplos sing gevonden. We gaan gewoon alle zeven soorten pillen slikken. Dan zal onze gezonde trek wel verdwij- door Edith Ramakers VLISSINGEN - Burgemeester en wethouders van Vlissingen hebben de regeling versoepeld voor een financiële tegemoetko ming voor de gastgezinnen die hun familie uit de Molukken op vangen. De belangrijke wijziging is dat (Advertentie) De Drvkkery In de Ban van de Ring met geschilderde land schappen van Anne Donkersloot, filmfragmenten, boeken, puzzels, spellen en collectables vanaf 17.30 uur Brasserie menu menu met soep, vegetarische gratineer- schotel of wrap met kalkoen en chocolade mousse voor 11,50 9,- (vegetarisch menu) zaterdag 9 februari 14.30-16.30 uur Jeugdtheater Goes langs de wanden Ingrid en Dieter Schübert met de originele illustraties uit Dat komt I ervan op de grote Brasserietafel Gerda Ruttersl Echtpaar in de trein in De Directiekamer iPieter de Bodt schilderijen en penseeltekeningen kijk ook op www.bestewinkelvnnnc'tlèrlanclnl door Ab van derSluis VLISSINGEN - De drie Wal- cherse gemeenten eisen behoud van een volwaardig ziekenhuis in de regio. Llitgangspunt is dat de 24-uurs spoedeisende zorg blijft. Dat schrijven Vlissingen, Veere en Middelburg in een brief aan minister Borst (Volksge zondheid) en de Tweede Kamer. De drie gemeenten hebben de handen ineengeslagen om hun zorgen kenbaar te maken over het ziekenhuis in Vlissingen. Aanleiding voor de brief aan de minister en de Tweede Kamer is het vertrek van de kinderge neeskunde en gynaecologie naar het Oostei'scheldezieken- huis in Goes. Die situatie is vol gens de colleges van B en W van Vlissingen, Veere en Middel burg ongewenst en bedx'eigend voor de volksgezondheid op Walcheren. Door het vertrek van de afdeling kindergeneeskunde/gynaecolo gie neemt het aantal medische ingrepen af. Dat heeft gevolgen voor de afdeling anesthesie. Vermindering van het aantal verrichtingen in Vlissingen kan leiden tot vertrek van een anes thesist, wat weer gevolgen heeft voor die maatschap. Veilrek van bijvoorbeeld die afdeling naar Goes luidt het vertrek van meer specialismen in, schetsen de drie gemeenten. „De mogelijk heid van deze ontwikkeling baart gi'ote zorgen." Het rapport Locatiekeuze concenti'atie klinische kinder- geneeskunde en klinische ver- loskunde concludeerde dat vestiging in Goes van die afde lingen niet leidt tot problemen. Naar verwachting neemt het aantal thuisbevallingen op Wal cheren af. Van de 450 thuisbe vallingen blijven er mogelijk maar veertig a vijftig over. Het ï-apport spreekt verder over rij tijden van ambulance en auto naar Vlissingen en Goes. Voorde rijtijden baseert het rapport zich op een routeplanner, die een berekening maakt van af standen en rijtijden in de beste situatie. De planner houdt geen rekening met files, druktes op de wegen en ook niet met de vele toeristen op Walcheren in de zo mer. „In de zomer is er sprake van een verdubbeling en meer van het inwoneraantal", schrijven de drie gemeenten. „Dit leidt tot toegenomen verkeersdrukte. De rij tij den in het rapport zij n alge meen, maar niet ï'eëel." Vlissin gen, Veere en Middelburg den ken dat het onmogelijk is om binnen vijftien minuten naar Goes te rijden. Een halfuur naar Goes is slechts onder zeer gun stige condities haalbaar voor een deel van Walcheren en Noord-Beveland Fusie De drie gemeenten hebben geen moeite met een fusie tussen het Walcherse ziekenhuis en het Oosterscheldeziekenhuis, zo lang dat maar leidt tot een bete- i-e gezondheidszorg in beide re gio's. „Waar het ons om gaat is &Geluid door Ali Pankow MIDDELHARNIS - Hoewel de teloorgang van de meekrapteelt al meer dan een eeuw geleden begon, blijft het product tot de verbeelding spreken. Op Schou- wen-Duiveland moet meekrap onderwerp worden van een cultuurhistorisch concept. In Middelharnis op Goeree- Overflakkee startte gistermid dag een hedendaags kunstpro ject rond de kenmerkende rode verfstof. Meekrap wordt sinds vorig jaar op het naburige eiland stevig gekoesterd. Dat gebeurt in de voi'm van een historisch open luchtspel, een educatief scho lenproject en dit jaar met een poi-trettengalei'ij in boekvorm en een expositie van schilderij en van professionele kunste- (Advertentie) naars en amateuristische kunstbeoefenaars. Volgens woordvoerder Jan Tromper van de Stichting Openluchtspelen moest het kunstproject vorig jaar uit praktische overwegingen wor den uitgesteld. De organisatie rond het openluchtspel 'Meek rap' vergde alle tijd een inzet van de vrijwilligers. Het startsein gisteren in cultu reel centrum 't Diekhuus vormt nu tevens een mooi bruggetje naar de reprisevoorstellingen van het toneelspel eind juni. „De vraag daarna is zo groot dat we er gewoon niet omheen kun nen het stuk nog vier keer op te voeren", aldus Tromper. In april beginnen de repetities om het stuk te hernemen. Kraplak Voorafgaand daaraan is er de expositie met schilderijen, ge maakt van kraplak. Dat is niet meer de originele verfstof die uit de wortel van de meekrapplant werd gemaakt. De productie daarvan zou veel te duur wor den. Het vervangende product biedt wel exact dezelfde fraaie roodkleur. Iedereen, prof of amateur,die zich op kunstzinni ge wijze laat inspireren door meekrap, de plant, de teelt of de geschiedenis kan aan dit project meedoen. Het kunstwerk dient blijk te ge ven van een oorspi'onkelijke of ambachtelijke benadering. Bo vendien dient het van een hand zame omvang te zijn, maar vol gens Tromper is dat een rekbaar begrip. De resultaten van het project worden vanaf eind mei tentoongesteld in de gangen van de Rabobankkantoren op Goe- Corina Wouterse alias Jikkemien uit het openluchtspel Meekrap kiest de tubes verf voor haar kraplak- schilderij. foto Pieter Honhoff ree-Overflakkee, de hoofdspon sor van dit project. Aan het ein de van het seizoen volgt nog een expositie van alle schilderijen bijeen. Beeldend kunstenaar Harald- Jean Jassoy gaf als startsein voor het schilderproject gister middag in 't Diekhuus een de monstratie van hoe kraplak wordt gemaakt. Hij gaf er met eiwit, lijnolie en acxylolie drie varianten op. De inschrijvers op deze manifestatie hebben allen de keus uit een tube rode krap lak in de vorm van olieverf, acrylverf, gouachesverf of wa terverf. Directeur W. Coremans van de Rabobank Middelharnis gaf deelneemster Coi'ina Wouterse daarin de eerste keus. Zij koos voor de aciylverf. Wouterse schildert niet alleen, maar speelt ook een rol in het open luchtspel. Zij maakt daarin onder meer deel uit van het schildersklasje van de burge meestersvrouw. Goei'ee-Overflakkee gaat Schouwen-Duiveland duidelijk vooraf in het hernieuwd eerbe toon aan de meekrap. Museum conservator Peter Priester in Zieiikzee pleitte al vaker voor het goed in beeld brengen van de meekrapteelt in deze regio, die destijds tot de top van Europa behoorde. In de recente nota voor toeristisch beleid wordt meekrap opgevoerd als origi neel basisthema voor een cul tuur-historisch concept. Zo wordt gedacht aan informatie borden met rode verf, schilder en schminkprojecten voor kin deren en het in beeld brengen van aspecten rond de teelt. een volwaardig ziekenhuis over te houden", aldus wethouder J. Korstanje van Veere. „Als dat met een fusie kan, zou ik niet weten waarom we dat zouden moeten tegenhouden." Vlissin gen, Veere en Middelburg willen ook dat de afdeling kinderge neeskunde en verloskunde zo snel mogelijk weer terugkomt naar Vlissingen als er voldoende specialisten zijn. er niet wordt gevraagd naar het inkomen van de hoofdvei'diener. Het noodfonds bevat circa 27.000 euro. In Vlissingen kwa men afgelopen jaar slechts drie verzoeken binnen, waarvan er één werd gehonoreerd. Een ver zoek werd afgewezen omdat de kostwinner een hoger inkomen had dan 1400 euro netto per maand. De veiwachting is dat de beëindiging van de inko- menstoets leidt tot een groter aantal aanvragen.Een andere aanvraag viel vorig jaar af om dat het gezin geen directe familie was van de Molukse vluchteling. In de commissie- vei'gadering welzijn wei'd gis teravond besloten om de rege ling nog eens nader te bezienDe tegemoetkoming is nu mogelijk indien het gastgezin familie is in de eerste of tweede graad. De Oranjemolen in Vlissingen ondergaat de laatste fase van een grote opknapbeurt. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers VLISSINGEN - De laatste fase van de op knapbeurt van de Oranjemolen aan de Groene Boulevard in Vlissingen is aange broken. Het baken staat rondom in de stei gers. De scheuren aan de buitenkant wor den eerst weggewerkt en ook wordt de hou ten omloop vernieuwd. Daarna moet de kap worden rechtgezet. Na de buitenkant wordt het technische bin- nengedeelte van molen gerenoveerd. Onder meer de molenstenen en tandwielen worden hersteld. De verwachting is dat het werk voor de zomervakantie is afgerond. Het zijn de laatste werkzaamheden van het herstel van de Oranjemolen en directe om geving, waarmee vorig jaar een begin is ge maakt. De fundering van de ingezakte Oranjemolen is intussen vernieuwd en de molen staat circa twee meter hoger. De romp is rechtgezet. „De romp is waterpas gezet, maar de kap staat er nog scheef op. Die moet ook nog in de goede stand worden gebracht. De molen draait daarom nu niet soepel", zegt G. de Looff van de gemeente Vlissin gen. Vorig jaar was een groot gedeelte van de Groene Boulevard lange tijd afgesloten voor publiek. Niet alleen de molen moest recht worden gezet en opgehoogd, ook de verboi'gen glooiing bij de stenen keermuur van de Oranjemolen werd verstevigd. Fiet sers en voetgangers worden voor deze laat ste werkzaamheden niet meer omgeleid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 17