PZC Koss zet kruistocht voort Feyenoord moet zich schamen Fifa neemt schorsing Stam over Verstappen hoort niets van Arrows Guus Hiddink ligt nu al onder vuur Bush bij opening NAC geeft winst weg 13 Armstrong laat justitie wachten Nuyt wint 500 m Koploper te triest voor woorden tegen Fortuna Sittard (1-0) EK voetbal in Portugal in gevaar Tennistoernooi verkast naar Madrid SALT LAKE 2002 Hertog naar De Graafschap Houwaart trainer bij FC Antwerp donderdag 7 februari 2002 van onze sportredactie GENEVE - De wereldvoetbal bond Fifa heeft de straf overge nomen die het Italiaans olym pisch comité (Coni) Jaap Stam heeft opgelegd wegens do ping. Het betekent dat de voetballer van Lazio Roma voor vijf maanden is geschorst voor internationale wedstrij den. Het Coni schorste Stam omdat na de wedstrijd op 13 oktober 2001 tegen Atalanta sporen van nandrolon werden aange troffen in zijn urine. De schor sing is al van kracht vanaf 16 november. Dit betekent dat Stam medio april weer mag spelen. De schorsing houdt in dat de oud-speler van PSV en Man chester United tot medio april ook niet mag uitkomen voor het Nederlands elftal. De Fifa heeft de datum waarop de schorsing van Stam afloopt ge steld op 22 april. Het nieuwe bondscoachduo Dick Advo- caat/Willem van Hanegem, dat vandaag zijn eerste selectie zal bekendmaken, kan dus geen beroep doen op Stam voor de komende oefeninterlands te gen Engeland (13 februari) en Spanje (27 maart). Stam heeft steeds ontkend dat hij doping heeft gebruikt. Zijn beroep tegen de sanctie van het Coni, die behalve de schorsing ook een boete van 50.000 euro bevatte, wordt morgen in Rome be handeld door de Italiaanse Federale Appèlcommissie (CAF). De Fifa nam ook de schorsing van vier maanden over van de Spanjaard Josep Guardiola, die uitkomt voor Brescia en net als Stam positief is bevonden op nandrolon. Guardiola is uitgesloten van internationale wedstrijden tot 22 maart. Hij zou dus wel op 27 maart kunnen meespelen in de oefeninterland tegen Oranje. AFP/ANP PARIJS - Lance Armstrong en zeven andere renners van US Postal hebben gisteren een oproep van de Franse justitie ge negeerd om als getuige te worden verhoord. Dat had moeten gebeuren in het kader van een onderzoek naar dopegebruik binnen de Amerikaanse wielerploeg. Een arts van de ploeg is enkele dagen geleden wel aan een getuigenverhoor onder worpen. Hij zou op grond van zijn beroepsgeheim geweigerd hebben op vragen te antwoorden. US Postal is sinds novem ber 2000 onderwerp van een onderzoek wegens mogelijke overtreding van de Franse dopingwetgeving. Daarbij werden urine- en bloedstalen van renners onderzocht. Armstrong verklaarde april vorig jaar al dat geen sporen van verboden middelen zijn aangetroffen. AFP van onze sportredactie VALENCIA - Jos Verstappen schitterde gisteren door af wezigheid bij de vuurdoop van de nieuwe auto van for- mule-l-team Arrows. Bij de testsessie op het circuit van Valencia nam alleen de Bra ziliaan Enrique Bernoldi plaats achter het stuur van de Arrows-Cosworth A23. Volgens zijn manager Ray mond Vermeulen rijdt Ver stappen ook de komende dagen niet. ,,Jos zit thuis in Monaco. Hij heeft nog niets van Arrows vernomen." Of de stilte betekent dat de Brit se stal Verstappen verruilt voor de Duitser Heinz-Ha- rald Frentzen, is nog ondui delijk. Frentzen reed ook niet in Valencia. Maar de afwezigheid van Verstap pen, vorig jaar nog kop man, is wel een veeg teken. Op de eigen internetsite van de 29-jarige Limburger ver scheen al het bericht dat Ar rows vandaag Frentzen zal presenteren als tweede cou reur naast Bernoldi. De schrijvers baseren zich op een 'zeer betrouwbare bron'. Vermeulen ontkent dat het bericht van hem of Verstap pen zelf afkomstig is. „Het is een site met algemeen nieuws. Iemand heeft dat be richt kennelijk gehoord en kan dat dan plaatsen." De situatie bij Arrows is al maanden uiterst schimmig. Naast de rijderskwestie Ver- stappen/Frentzen gonst het ook van de geruchten over fi nanciële problemen. Feit is dat ruim drie weken voor de eerste Grand Prix, 3 maart in Melbourne, de achterstand op de andere teams groot is. ANP doorEdwin Alblas DEN HAAG - Guus Hiddink, bondscoach van Zuid-Korea, ligt zwaar onder vuur. De Kore aanse media hebben weinig vertrouwen meer in de Neder lander. Er is kritiek op zijn lei derschap en volop verontwaar diging over het gedrag van de coach, die in december 2000 werd aangesteld. Volgens de media nam Hiddink onlangs zijn vriendin mee naar het Gold Cup-toernooi in de Verenigde Staten. Het is in ho gere Koreaanse kringen hoogst ongebruikelijk om m het open baar mét vriendin te verschij nen. Chung Mong-Joon, voor zitter van de Koreaanse voetbalbond, haastte zich te zeggen dat de positie van Hid dink, amper vier maanden voor het begin van het wereldkampi oenschap, niet ter discussie staat. De teleurstellende resultaten bij de Gold Cup worden hem evenmin aangerekend. Zuid- Korea won geen van de vij f wed- strijden, scoorde slechts drie keer en verloor van Canada, de Verenigde Staten en Costa Rica. Chung voerde als excuus aan dat enkele in Japan en Europa spelende internationals ontbra ken. Maar fans en commentatoren denken er heel anders over. Ze vrezen dat Zuid-Korea de eerste WK-organisator wordt die de eerste ronde van het eindtoer- nooiniet overleeft. Zuid-Korea, dat samen met Japan zorg draagt voor de organisatie, is bij het WK ingedeeld in een groep met de Verenigde Staten, Polen en Portugal. GPD SALT LAKE CITY - Andrea Nuyt heeft gisteren op de olym pische baan van Salt Lake City een internationale testwed strijd over 500 meter gewonnen. De houdster van het Nederlands record (37,76) won in 37,88. Twee schaatssters deelden de tweede plaats op eenhonderdste van Nuyt: de Russin Zjoerova en de Duitse Völker. Marianne Timmer verbeterde haar persoonlijk record met eenhonderdste tot 38,28. Daar mee werd ze achtste. Marieke Wijsman haalde een halve se conde van haar persoonlijk re cord af. ANP BREDA - NAC heeft tegen Sparta in de slotfase de al zeker gewaande eerste zege na de win terstop verspeeld. Ruim in bles suretijd liep de Bredase doel man Babos invaller Langerak omver. Conteh benutte de toe gekende strafschop en redde daarmee een punt voor de Rot terdammers: 2-2. De Brabantse ploeg zoekt nog steeds naar de vorm van de eer ste competitiehelft. NAC leek op voorhand in Sparta een idea le tegenstander te hebben om weer wat zelfvertrouwen terug te krijgen. De inzet was er wel, het veldspel daarentegen was nog uiterst'po ver. Vooral in de opbouw van achteruit ging veel mis. Door een enorme dekkingsfout in het centrum van de Rotter dammers maakte Bobson al in de twaalfde minuut 1-0. Volko men tegen de verhouding in kwam Sparta in de 35e minuut op 1-1. In de tweede helft veranderde er aan het spelbeeld weinig. NAC viel aan, maar met weinig over leg. Pas ruim een kwartier voor tijd zorgde invaller Salmon voor opluchting op de NAC- bank. Hij rondde goed voorbe reidend werk van Bobson af. De onverdiende gelijkmaker kwam na een onbesuisde actie van Babos. NAC - Sparta 2-2 (1-1). 22. Bobson 1-0, 35. Sanou 1-1, 72. Salmon 2-1, 90. Conteh 2-2 (strafschop). Scheidsrechter: Sterk. Gele kaart: Babos (NAC). Aantal toeschouwers: 11.589. Roda JC - FC Utrecht 1-0 (0-0). 73. Vandenbroeck 1-0. Scheidsrechter: Bossen. Gele kaart: Van den Bergh, Vreven (FC Utrecht). Aantal toe- schouioers: 13.500. ANP ANTWERPEN - Henk Houwaart is aangesteld als trainer van FC Antwerp. De Nederlander volgt bij de ontslagen Wim de Coninck op. Houwaart nam in november van het afgelopen jaar ontslag bij Omonia Nicosia. Hij was ontevreden over de instelling van de spelers van de Cypriotische club en had al enkele maanden geen salaris ontvangen. „Ik heb altijd trainer van Antwerp willen worden", verklaarde de Hagenaar, in 2000 nog werkzaam bij AA Gent. Houwaart ziet perspectief bij de oudste club van België die in acute degradatienood ver keert. „Ik heb ze de afgelopen maanden een paar keer zien spelen. Deze ploeg heeft beslist mogelijkheden", aldus de kersverse coach. ANP/RTR MADRID - Madrid heeft het Masters tennistoernooi van Stuttgart overgenomen. De Spaanse hoofdstad kreeg de voorkeur van de tennisorganisatie ATP boven Sjanghai en Hongkong. De Masters Series bestaat uit een serie van negen toernooien. Alle negen hebben een prijzengeld van rond de 3 miljoen dollar. De topspelers zijn min of meer verplicht aan de Masters Series deel te nemen. Stuttgart was na de editie van 2001 waarin de toeschouwers aantallen met 20 procent terugliepen, rijp voor overname. Madrid bood zich onmiddellijk aan, gesteund door de Spaan se tennisbond. Madrid tekende een contract met de ATP voor vijfjaar. Het prijzengeld van 12 tot 20 oktober bedraagt 3 mil joen dollar, de begroting 8 miljoen dollar. RTR/ANP De Feyenoorder Ebi Smolarek duelleert voor het doel van Fortuna met Emeran foto Robert Vos/ANP Sporters die vals spelen worden uiteindelijk allemaal gepakt door Gijs van Oosten SALT LAKE CITY - De gedre venheid van Johann Olav Koss in Salt Lake City is indrukwek kend. Eén ding mag duidelijk zijn: de Noor zal niet geruisloos uit liet Internationaal Olym pisch Comité vertrekken. Koss voert een energieke kruistocht tegen doping. „De sporters die vals spelen worden uiteindelijk allemaal gepakt." De termijn van oud-schaatser Johann Olav Koss in het Inter nationaal Olympisch Comité zit er na de Winterspelen in Salt Lake City op. Zijn zetel als atle- tenvertegenwoordiger moet hij na vier j aar afstaanDe viervou dig olympisch kampioen ver trekt met tegenzin. Een jaar geleden leed Koss een smadelijke nederlaag toen hij zich verkiesbaar stelde als atle- tenvertegenwoordiger in het dagelijks bestuur onder leiding van voorzitter Jacques Rogge. De polsstok van de Rus Sergei Boebka reikte evenwel stukken verder. Slechts negen van de bij na honderd stemgerechtigden kruisten de naam van Koss aan. „En een van die stemmen was van mijzelf." Hervormer De nederlaag deed pijn omdat Boebka nooit op een zinnig woord of idee betrapt is, teixvijl Koss lid van de hervormings commissie en de medische com missie actief was. Bovendien timmert hij als voorzitter van Olympic Aid en bestuurslid van het anti-dopingbureau Wada flink aan de weg. „Misschien valt het niet goed dat ik heel uitgesproken ben in mijn mening", zegt Koss. „Ik speel het politieke spel niet zo goed, laat me meer leiden door idealen. Wat ook een factor was, is dat Boebka een veel grotere naamsbekendheid heeft." Hij houdt van mensen die staan voor hun mening. Koss is blij met het aantreden van voorzit ter Jacques Rogge. Maar ook prins Willem Alexander kan hem bekoren. „Willem is heel uitgesproken. Hij vecht voor de mocratische principes. Koss ontving een uitnodiging van prins Willem Alexander voor het huwelijk met Maxima. Het paste echter niet in het reis schema van de Noor. „Ik vind het een eer dat hij mij heeft uit genodigd. Grappig is dat ik van onze kroonprins Haakon geen uitnodiging heb gekregen toen hij trouwde metMette-Ma- rit." Koss blijft tot het einde van 2002 verbonden aan Wada. Die functie zou eigenlijk tegelijk met zijn IOC-termijn vervallen, maar de Canadese voorzitter Dick Pound vond het geen goed idee om de deskundigheid en betrokkenheid van Koss alleen vanwege formele procedures overboord te zetten. Grote veranderingen „Er zijn grote veranderingen in het IOC doorgevoerd", blikt Koss op zijn bestuursperiode. „Maar het grote actuele thema blijft de strijd tegen doping. De overtreders zetten hun totale in tegriteit op het spel. Waai"om zou je vals spelen om te winnen, als je uiteindelijk toch gepakt wordt?" Koss weet dat in zijn actieve pe- Johann Olav Koss neemt afscheid als bestuurder, maar blijft strij den tegen doping. foto Catrinus van der Veen/GPD i'iode als schaatser in Nederland vex-denkingen tegen hem wer den geuit. De drie gouden me dailles op de Olympische Win- tei-spelen in Lillehammer zouden het gevolg zijn geweest van een uitgekiend cïopingpro- gramma. Koss versloeg de con currentie in 1994 met over macht. Trots „Ach, dat is hun probleem. Ik weet wat ik er voor heb moeten doen en ben er trots op wat ik bex-eikt heb. Maar het is een kwalijke zaak dat grote sport prestaties bijna per definitie verdacht zijn. Ik vind het ver schrikkelijk. Een goed en streng anti-dopingprogramma kan die vexxlenking wegnemen." Koss, afgestudeerd als medicus, ontploft bijna als wordt geop perd dat het misschien eerlijker is om doping vrij te geven. „Waar praat je over? Als doping vrij wordt gegeven, wordt ook een gezondheidsrisico aan de sport toegevoegd. Dat is een groot gevaar. Er bestaat geen competitie zonder regels. Kin deren willen spelen, maar als er geen regels zijn wordt het een rommeltje. Het is funest voor de toekomst van de sport als de re gels worden afgeschaft." Wereldbeeld Vooral voor kinderen stelt Koss als voorzitter van Olympic Aid zijn hart open. De door atleten gestuui'de organisatie stelt zich ten doel kindex~en in ontwikke lingslanden een sport- en spel- programma aan te bieden. Olympic Aid werkt samen met The Vaccine Fund, dat wereld wijd vaccinatiepi-ogramma's fi nanciert en coördineert. „Als ik die kindex-en zie met hun geestkracht en de glinstering in hun ogen, dan raakt dat me diep in mijn haxt. Mijn oudex-s heb ben mij als jonge tiener de slop penwijken van Cairo en Calcut ta laten zien. Dat heeft mijn wereldbeeld veranderd. Ik nam mijzelf als sporter ook kwalijk dat ik zo kortzichtig was. Alles was gexdcht op het schaatsen. Ik voel een grote verantwoorde lijkheid om iets terug te doen." GPD van onze sportredactie SALT LAKE CITY - De Ameri kaanse president George W. Bush zal morgenavond in het Rice Eccles-stadion van Salt Lake City de XIX Olympische Winterspelen openen. Met die bevestiging maakte een woox-d- voerder van het Witte Huis gis teren een einde aan de voortdu rende speculaties. Bij de openingsceremonie zal ook Kofi Annan aanwezig zijn. Het is voor het eei'st dat een se- cretaris-genei'aal van de Ver enigde Naties acte de présence geeft bij zo'n evenement. Nu Bush zeker van de partij is bij het ontsteken van de olympi sche vlam, heerst alarmfase 1 bij de duizenden manschappen van politie, nationale gax-de en leger-. Om het risico zoveel mogelijk te beperken, blijft het geheim hoe Bush naar Salt Lake City en het stadion, waar de Ground Zero- vlag zal wapperen, wordt ge bracht en hoe laat hij aankomt. dat de Nederlandse olympische ploeg zich van zijn slechte kant had laten zien. „Het is heel dui delijk waarom wij hier zijn", zei Visser. „We zijn vier jaar bezig om een prestatie te leveren. Dat is een kwestie van het stellen van prioriteiten, dat ga je niet twee dagen voor de opening ver anderen." Een klein beetje aangeslagen was Jacques Rogge bij de afslui ting van de 113e IOC-sessie in Salt Lake City. In de strijd tegen doping leed de Belgische voor zitter een nederlaagje. Op voorspraak van Rogge be sloot het IOC enkele dagen gele den de Letse bobber Sandis Prusis uit te sluiten van deelna me. Zijn schorsing, wegens ge- bx-uik van nandrolon, loopt wel iswaar tijdig (9 febx-uari) af. Maar de olympische beweging vond het niet in de lijn van het eigen charter dat hij enkele da gen later op de Winterspelen zou starten. Het paste precies in de lijn van Rogge, die bij zijn openings woord doping nog de gx-ootste bedreiging van de spoil had ge noemd. Het intei-nationaal sportgerechtshof (CAS) floot het IOC echter tex-ug. De olym pische oi-ganisatie had niet het i'echt in te grijpen in de regels van de intex-nationale (in dit ge val bobslee) federatie. Prusis mag starten. De overdracht van de Neder landse ploeg aan de burgemees ter van het olympisch dorp is gisteren uitgedraaid op een gê nante vertoning. Leo Visser en Marcel Sturken- boom kwamen oud-NBA-bas- ketballer Thurl Bailey, burge meester voor een dag, de hand drukken tijdens de welkomstce remonie. De deilig atleten lieten het eendrachtig afweten. Nederland nam met Estland, IJsland en Slowakije deel aan de plechtigheid in het olympisch dorp. Gênant was dat chef de mission Leo Visser met lege handen op het podium verscheen. Hij kreeg van Bailey, tot twee jaar terug basketballer van Utah Jazz, een cadeau overhandigd. De ovei-i- ge drie chefs de mission hadden een geschenk meegenomen, Vis ser niet. „We hebben hem Hol landse zuinigheid gegeven", grapte hij. Visser en Sturkenboom reageer den gepi-ikkeld op de stelling De internationale schaatsunie (ISU) heeft in Salt Lake City liaar veto uitgesproken over de nieuwste klapschaats. Bij de schaats wordt het klapmecha- nisme bestuurd door een mini- computer die onder de schoen is aangebx-acht. Op de eerste tien tot twintig me ter functioneert de klapschaats bovendien als de conventionele schaats met vaste schoen. Pas als de schaatsers gaan glijden, wordt het klapmechanisme door de computer ingeschakeld. Vooral de spx-inters denken door die nieuwe techniek tijd te win nen. NOCNSF heeft in overleg met de KNSB de laatste staitplaat- sen op de Olympische Spelen in Salt Lake City vergeven aan Ids Postma en Max-ieke Wijsman. Beiden mogen straks ook uitko men op de 500 meter. Op die af stand had Nederland nog maar zes van de acht namen ingevuld. GPD/DPA/ANP beter dan de groep waai-mee bij voorbeeld Leo Beenhakker moest wei-ken. Op heiveld blijkt daar echter helemaal niets van. Van Mai-wijk predikte in zijn eerste jaar aanvallend voetbal via de vleugels en pi-essing. Van gesti'oomlijnd spel is bij de Rot- teixlammers in de regel echter niets te zien. De ploeg is geen elftal en pai-asiteext vooral op de individuele kwaliteiten van een handvol spelers. Vooral natuur lijk van de spitsen Tomasson en Van Hooijdonk, die samen maar liefst 31 van de in totaal 46 ge- scooi'de doelpunten voor hun rekening namen. Gisteren was het weer de beurt aan Tomasson om het belangrij - ke werk te doen. Bosvelt kopte na bijna zeventig minuten uit een comer in, de Deen zette zijn voet nog net tegen de bal. Daar mee verdiende hij drie punten voor de Rotterdammers. Veel meer gebeurde er in De Kuip fei telijk niet. Feyenoord - Fortuna Sittard 1-0 (0- 0). 68. Tomasson 1-0. Scheidsrech ter: Oskam. Aantal toeschouwers: 32.000. GPD LISSABON - In Portugal groeit de angst dat het EK voetbal in 2004 in eigen land niet kan doorgaan. Vanuit de Eux-opese Commissie kwam vorige week de waarschuwing dat de staatsschuld van Portugal te groot is. Voor sportminister José Lello was het aanleiding de Poi*tugese voetbalwei'eld duide lijk te maken dat de hand op de knip gaat. Ook blijkt dat de speelsteden financiële problemen hebben. Daarom dreigt een bouwstop voor het nieuwe stadion van Benfica in Lissabon en is ook in Pox-to en Coimbra de financiering van de stadions in gevaar. In politieke leringen klinkt het pleidooi om het toer nooi samen met buurland Spanje te ox'ganisei'en. Saillant de tail is dat Spanje zich ook kandidaat had gesteld voor de orga nisatie van het EK in 2004. SID DOETINCHEM - Damien Hertog speelt met ingang van vol gend seizoen voor De Graafschap. De middenvelder, die het RoosendaalseRBCtransfexwrij mag verlaten, tekende in Doe- tinchem een viei'jarig contx-act. Hertog (27) speelt nu voor het derde seizoen voorRBC. Daaxvoor kwam hij vijf seizoenen uit voor Excelsior. GPD door Jaap van Essen ROTTERDAM - Feyenoord is sinds gisteravond weer koplo per in de eredivisie. De manier waarop de Rotterdammers de eerste plaats heroverden was echter schaamtevol, een koplo per onwaardig. In een wedstrijd die het aanzien niet waard was, werd met 1-0 van Fortuna ge wonnen. Natuurlijk kan de boog niet al tijd gespannen zijn, maar wat Feyenoox-d liet zien was te triest voor woordexx. Fortuna is nu al de zo goed als zekere degradant. de regel nog wel positieve za ken. Gisteren was het even wat minder., „Ik word hier heel treu rig van. Maar als je kampioen wilt worden, moet je ook dit sooil wedstrijden winnen." Goed beraden Toch moet men zich bij de lei ding van Feyenooxxl nog eens goed beraden over het technisch leiderschap. De laatste ander half jaar zijn er tientallen mil joenen in de spelergroep ge pompt. Ontegenzeglijk is de huidige selectie op papier veel De Limburgei-s haalden welge teld tien punten uit hun 21 tot nu toe afgewex-kte wedstrijden. In tien uitdueïs was de hekken sluiter goed voor welgeteld één punt, behaald bij FC Twente toen die ploeg in de slechtste fa se van het voorbije decennium zat. Fox4una versleet de laatste an derhalf jaar vier trainei-s, waai- van de nog redelijk succesvolle Fx-ans Thijssen zelf de pijp aan Maai-ten gaf omdat hij terecht geen enkel pei'spectief meer zag. Sinds enige maanden is Hans de Koning de technische baas in Sittard, een man met een gren zeloos optimisme. Na iedere ne derlaag weer predikt hij als een blije tv-dominee dat hij nog wel degelijk mogelijkheden ziet om de eerste divisie te ontlopen. Maar Fortuna is een hopeloos geval, een opgegeven patiënt. En tegen dat Limburgse pro bleemgeval bakte Feyenooixl er dus helemaal niets van. Uitgere kend in de wedstrijd waarin de Rotterdammers aan kop van de eredivisie konden komen. Het was gewoon gênant om de kam pioenskandidaat bezig te zien. Tïainer Bert van Marwij k ziet in

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13