Luchtmacht rockt met Tommy Verkoopt sex inderdaad? 9 6t/m 12 februari WOENSDAG Stef Bos Stef Bos brengt een try-out van zijn programma Niemandsland. Niemandsland staat voor veel: voor in het midden van het leven staan, tussen jong en oud, vroeger en later, de ruimte tussen de verschillende muziekstijlen, zoals chanson, pop, klassiek, world, enzovoort, het overloopgebied tussen verschillende cul turen en het georgrafisch niemandsland waar elke vorm van na tionalisme zinloos is. Stef Bos zingt er over. Ledeltheater, Oostburg, 20.00 uur DONDERDAG Tommy Het Orkest Koninklijke Luchtmacht brengt de rockopera Tom my. Dit werk van Pete Townsend van The Who wordt uitgevoerd door onder anderen Roon Staal, Bert Heerink en Laura Vlas blom. In totaal zijn er 67 medewerkers op het toneel. Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Antigone Theatergezelschap De Wetten van Kepler speelt Antigone. Plet verhaal van Antigone, een kind uit het geslacht van Oedipus laat de strijd zien van een jonge vrouw tegen het gezag van haar oom Kreoon, de heerser van Thebe. In deze versie van het toneel stuk van Jean Anouilh wordt voor de dilemma's van Antigone een ook voor jongeren zeer herkenbare invalshoek gekozen. Do minique Hoste regisseerde Marleen Graumans, Rob van Gestel, Annemarie van Haren, Willem Schouten, Herman van de Wijde- ven en Gerton Zeilstra. Podium 't Beest, Goes, 20.30 uur Etty Margreet Blanken speelt Etty Hillesum. De worsteling met de zin van het leven stelt de actrice Margreet Blanken (1941) centraal in de solovoorstelling Etty, gebaseerd op de dagboeken van de joodse vrouw die in 1943 op 29-jarige leeftijd in Auschwitz overleed. Scheldetheater, Terneuzen, 20.30 uur VRIJDAG Vincent Bijlo Vincent Bijlo brengt zijn programma De Beurs van Bijlo. Hierin wil de cabaretier een bouwwerk neerzetten van taal, mu ziek en geluid, een handelscentrum waarin het aandeel humor erg hoog staat. Een plaats waar zowel in guldens als euro's kan worden bepaald. Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur Hypochonders Theatergroep Oostkapelle speelt de voorstelling Hypochonders. Dit toneelstuk van Botho Strauss draait om mensen die zonder lijden niet kunnen leven, die genieten van hun eigen leed, wat leidt tot hun eigen ondergang. Het verhaal speelt zich af in een oude garage aan de Domburgseweg en wordt opgeluisterd door live muziek. De regie was in handen van Jos van den Broeke. Garage Duy velaar, Oostkapelle, 20.30 uur Finalisten Drie finalisten van het Cameretten Festival vertonen hun kun sten. Onder hen de Terneuzense kleinkunstenaar Laurens Joensen, die met zijn liedjes en parodieën de publieksprijs won. Zeeland en Zeeuws-Vlaanderen vormen voor hem een inspiratiebron, terwijl ook het dialect hem dierbaar is. Hij begeleidt zichzelf op gitaar of piano. De andere finalisten zijn het duo Anne Jan So- fie (eerste prijs jury) en SjaakHartog (derde). Deze voorstelling komt in de plaats van het aanvankelijk geprogrammeerde Caba ret in Concert. Scheldetheater, Terneuzen, 20.30 uur No Frontiers Het trio No Frontiers brengt Ierse luistermuziek. Zangeres Joyce van Bavel en de muzikanten Kees van Vredegem en David Egter van Wissekerke vertolken een breed scala aan ei gen materiaal en songs van meer en minder bekende Ierse arties ten en songwriters, onder wie Mary Black en Sinead Lohan. Irish Pub Murphy's Corner, Goes, 21.30 uur ZATERDAG Jeugdtheater Kinderen van het Jeugdtheaterhuis in Goes zingen liedjes uit de musical Geheim. De groep tweedejaars cursisten staat onder leiding van dirigente Annemarijke de Jong. Geheim gaat over kinderen die een gehei me club vormen. De musical werd geschreven door regisseuze Josien de Graaf en musicus Rieks Veenker. De voorstelling gaat in mei in premère in 't Beest in Goes. De Drvkkery, Middelburg, 14.30 uur Tinker Bells Tinker Bells speelt en zingt het theatersprookje Elfenstreken. In deze show voor kinderen van 5 tot 8 jaar zijn liedjes verwerkt uit Junglebook, Pinokkio, Leeuwenkoning en Peter Pan. Zang en spel zijn van Elly Machtel en Mirjam van Dam De Zaete, Yerseke, 14.30 uur Theaterorgel De Amerikaanse organist Jelani Eddington bespeelt het Comp- ton-theaterorgel. Reeds op 8-jarige leeftijd raakte hij gefascineerd door het thea terorgel. Hij doorliep onder meer de pianofaculteit van de In diana Universiry. Eddington, geboren in 1974, brengt een pro- gramma van puur populaire muziek. Concertzaal, Middelburg, 20.00 uur Sara Kroos Sara Kroos brengt haar programma Honger. De twintigjarige cabaretière is eerlijk, openhartig en zelfverze kerd, maar durft ook haar kwetsbare kant te laten zien. Haar po ëtische teksten komen recht uit het hart, maar ze kan ook aange naam ruw zijn en een flinke dosis pit en zelfspot tonen. Dorpshuis, Dreischor, 20.00 uur Shaanxi Theatre Shaanxi Theatre Art Troupe brengt de voorstelling Kleine Leeu wen. Deze show is typische Chinese volkskunst. De toeschouwer ziet een poëtisch samenspel van speelse lichtvoetigheid, strenge dis cipline en betoverende exotische klanken en kleuren. Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur seX sells Theatergroep ZEP speelt de voorstelling seX sells. Het stuk vertelt over Lisa's vertwijfelde en wanhopige zoektocht naar liefde via het internet, die uitmondt in een wilde ongecon troleerde vlucht in de fantasiewereld van de virtuele ontmoe ting. Aanvankelijk lijken dit de eerste onschuldige stapjes van een 'cYbermaagd in chatworld', maar gaandeweg leert zij via het surfen de codes van het chatten, daten en de daarmee samenhan gende subcultuur kennen. De voorstelling toont de moderne drukke stads beschaving die steeds contactarmèr blijkt te zijn en laat een wereld zien van gemankeerde relaties. Peter Pluymae- kers regisseerde Noor Denteneer, Has Drijver en Dennis van de Ven. Theater Vestzak99, Vlissingen, 20.15 uur Kien Balkenende Pianist Rien Balkenende en hoboïst Viktor Kruis geven een con cert. Balkenende speelt twee soli: werk van Von Brucken Fock en Messiaen. Composities voor hobo en piano worden ten gehore gebracht van Poulenc, Schumann, Geraedts en Saint-Saens. Kloveniersdoelen, Middelburg, 20.30 uur woensdag 6 februari 2002 Chatten had acteur Has Drijver (36) nog nooit ge daan. Totdat hij betrokken raakte bij de voorstelling seX sells, met als ondertitel cYbermaagd in chatworld, van theatergroep ZEP. ,,Er zijn verschillende chat- vormen. Je kan met dertig mensen tegelijk in gesprek ra ken en dat levert een chaos op die nergens over gaat. Maar je kan ook met mensen apart chatten. Ik wilde het onderzoe ken en kwam met iemand aan de praat uit Israël. We hadden het ineens over boeken. Dat was erg leuk." „Chatten is letterlijk een we reld apart, met eigen codes en manier van omgaan met el kaar. Het voordeel is dat je je zo interessant en mooi kan ma ken als je zelf wilt. Maar waar om doen mensen dat en wat halen zij er uit? Is het heel triest en betreft het, zoals me nigeen veronderstelt, alleen computernurds die sociaal ont zettende krukken zijn en op die manier een beetje vrienden kunnen maken? Tot mijn ver bazing gaat het om mensen zo als jij en ik die langs die weg op zoek zijn naar vrienden of aan de man of vrouw proberen te komen, op een heel serieuze manier. Je kan er heel snel ach ter komen of iemand je ligt of niet." Na de Theaterschool in Eind hoven zit Has Drijver nu tien jaar in het vak en speelde on der meer bij het Nationale Toneel, jeugdtheatergroep Maccus, Hollandia, Noord Ne derlands Toneel en in De Dijk, de openluchtvoorstelling van Het Gezelschap van de Zee in Kats in het kader van de Zee land Nazomer Festivals in 1998. De komende tijd staat hij naast Noor Denteneer en Den nis van de Ven in seX sells, in de regie van Peter Pluymakers. „Het was een wild idee van Pe ter, die zelf met een aantal tek sten kwam en via internet op Els Schaper stuitte, een jour naliste die een groot chat-arse- naal heeft. Hij vroeg haar typische chat-dialogen te schrijven. Dennis van de Ven, die meer in de cabarethoek zit, leverde ook een bijdrage. Dat materiaal zijn we gaan bij schaven. Het is een montage voorstelling, een soort video clip, waarbij de ene scène totaal anders kan zijn dan de volgende. Op een bepaald mo ment heb ik een gezellige ont moeting met de hoofdrolspeel ster in een café en vervolgens is er een stukje stand-up comedy van twee mannen die op een nogal grove en platte manier over man-vrouw-relaties pra ten. Wat in eerste instantie niks met het voorgaande te maken lijkt te hebben, heeft dat in het bredere geheel wel." „Het stuk gaat over een vrouw, wier relatie met haar vriend uit is en die nu aandacht zoekt via internet. Ze verzeilt in een we reld waar ze anders nooit terecht zou zijn gekomen: de erotische onderwereld, zoals sadomasochisme. Dat loopt dus verkeerd af. Maar het gaat vooral over een vrouw die wor stelt met liefde, sex en vriend schap via het kille medium van de computer. Er blijken meer mensen te zijn die een groot onderscheid maken tussen sex, liefde en vriendschap, op een heel berekenende manier." Has Drijver verzekert overi gens dat de voorstelling, waar bij ook gebruik gemaakt wordt van een videoscherm, niet uit gaat van voorkennis op het ge bied van chatten en zo. „We Scène uit de voorstelling seX sells met Dennis van de Ven (links) en Has Drijver-. foto Serge Ligtenberg maken duidelijk hoe het chat ten gaat. Er wordt wel tur botaal gebruikt. Vaak komt het woordje LOL voor, de afkor ting van Laughing Out Loud. We laten het verschil zien tus sen de virtuele wereld en de realiteit. Er kan veel gelachen worden. Peter Pluymaekers is een regisseur die alles van de lichte kant bekijkt, iemand die erg van ironie houdt. Maar er komt absoluut verdieping te gen het eind. Het is een sfeerte kening van hoe mensen op dit moment omgaan met relaties. En er zit erotiek in, maar als je blote billen en borsten ver wacht, kom je van een koude kermis thuis. Het is een uitda gende titel: verkoopt sex inder daad? Of je sex voor je geld krijgt? Ja en nee, het is maar hoe je het bekijkt." Frans Doeleman ZEP speelt seX sells zaterdag in Vestzak99 in Vlissingen (20.15 uur) en donderdag 7 maart in het Scheldetheater in Terneu zen (20.00 uur) Tommy is terugDe held uit de gelijknamige rockopera van The Who is de komende maanden te be wonderen in heel veel thea ters in Nederland. Tommy wordt gespeeld door Roon Staal (Les Misérables). Ver der zijn er belangrijke rollen voor Bert Heerink (Vanden- berg, Kayak) en Laura Vlas blom (Frizzle Sizzle). De mu zikale begeleiding wordt verzorgd door de Lucht machtkapel, die zich tegen woordig overigens liever Or kest van de Koninklijke Luchtmacht laat noemen. Velen zullen het luchtmacht orkest niet onmiddellijk in verband brengen met Tommy. Want het orkest roept nog altijd geheel andere associaties op: de Radetzki Mars, de Taptoe in Breda en volksliederen bij plechtige gelegenheden. Dat klopt ook allemaalmaar het or kest is vandaag de dag veel meer dan dat. Het is een artistiek bedrijf dat met bijna alle hedendaagse en oudere muziekstromingen uit de voeten kan. Sinds 1995 presenteert het Or kest van de Koninklijke Lucht macht vrijwel jaarlijks een avondvullende theatershow, waarmee het land in wordt ge trokken. De afgelopen jaren wa ren er onder meer shows met songs van Frank Sinatra (1997) en met hits uit de symfonische roektraditie (1999). Vorig jaar had het orkest het buitenge woon druk met een wervelende Soulshow plus een voorstelling met Mini en Maxi in de toenma lige culturele hoofdstad van Eu ropa, Rotterdam. En nu waagt het luchtmachtor kest zich dus aan de vermaarde rockopera Tommy, een klassie ker, die eind jaren zestig van de vorige eeuw werd geschreven De cast van de rockmusical Tommy. foto Stefan Ammerlaan door Pete Townshend, promi nent lid van de legendarische rockband The Who. oofdpersoon Tommy is getuige van een moord: zijn natuurlijke vader doodt zijn stiefvader. Tommy raakt in een sluimertoe stand. Hij is onbenaderbaar. Niemand weet tot hem door te dringen. Zijn ouders, priesters, psychiaters en hoeren slagen er geen van allen in contact met hem te krijgen. Tommy's enige passie is de flip perkast. Hij blijkt eennatuurta- lent en extreem behendig te zijn in het f lipperspel. Tommy groeit bovendien uit tot een popidool. Maar de harde en hectische we reld van de rockmuziek kan hem niet bekoren. Tommy komt op nieuw alleen te staan. Hij be sluit die popwereld daarom ook de rug toe te keren. Popzanger Bert Heerink (49) was blij verrast toen hij ge vraagd werd voor Tommy. Hij is een beetje vreemde eend in de bijt; nooit eerder heeft Heerink zoiets theatraals gedaan. „Ik ben natuurlijk als popzanger al tijd zeer gericht op het publiek in de zaal. Maar in Tommy moet ik vooral gericht zijn op mijn medespelers." Heerink had graag zelf de hoofdrol willen spelen. „Maar gezien mijn leef tijd kon dat natuurlijk niet meer." Het werd Captain Wal ker, Tommy's vader. De songs uit Tommy spreken Heerink overigens zeer aan. „Ik heb vroeger in allerlei bandjes veel songs van The Who gezongen, ook uit Tommy." Wie op een Joop van den Ende- achtige spektakelmusical re- kent, komt bij deze Tommy ove rigens enigszins bedrogen uit. Want de hoeveelheid glitter and glamour op het podium is be perkt en de cast is niet al te groot. Maar vrees niet: er wordt ook gedanst en er wordt (na tuurlijk) ook gezongen en er woxdt heel veel variatie gebo den. En... Roon Staal (alias Tommy) toont zich een absolute belofte. Dat geldt trouwens voor meer leden van de cast. Henk Aalbers Tommy komt donderdag naar het Scheldetheater in Terneu zen (20.00 uur) en zaterdag 2 maart naar De Maagd in Bergen op Zoom (20.15 uur). Tinker Bells spelen Elfenstreken zaterdag in Yerseke Les Sirenes saxofoonkwai'tet zondag in Vlissingen Monsters Inc. De nieuwste Disney-film Te zien in Vlissingen, Terneuzen en Bergen op Zoom Kleine Leeuwen Chinese acrobatiek zaterdag in Terneuzen Marleen Graumans speelt Antigone donderdag in Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 9