Excuses voor moord op Lumumba PZC Nederland redt dieselprijs voor voorlopig lage vrachtvervoer Kraakhelder voordeel Palestijnen gelyncht in rechtszaal Hoofdrolspeler zaak Schuller meldt zich bij Franse justitie Inenting zoon Blair zorgt voor rumoer Britse machinist raakt spoor bijster Ijs vissen en zonnen tegelijk Kroonprins en Maxima zouden in St. Moritz zijn Meer camera's op Vlaamse wegen Britse veemarkten gaan weer open Lijken in Thaise grensrivier Regens rond Sydney houden aan Slachtpartij in Algerijnse woning Theeceremonie in de ruimte Krijgsheren eisen losgeld voor Pakistaanse Taliban België erkent betrokkenheid bij executie eerste Congolese premier woensdag 6 februari 2002 MINSK - Tweemannen vissen in een wak in het ijs, terwijl jonge vrouwen een zonnebad nemen op een bevroren meer buiten de Wit-Russi- sche hoofdstad Minsk. De laatste dagen is het met temperaturen tot 17 graden Celsius in Wit-Rusland opvallend warm weer voor de tijd van het jaar. foto Viktor Dratsjev/EPA door Henk Glimmerveen PARIJS - De affaire Schuller, die Frankrijk al twee weken be zighoudt, heeft gisteren een on verwachte wending gekregen, doordat de hoofdpersoon zich persoonlijk bij justitie in Parijs meldde. Schuller vluchtte in 1995, nadat hij was beschuldigd van fraude. Niet alleen hijzelf, maar vooral ook de gaullistische partij RPR was beter geworden van zijn illegale activiteiten. Hij was di recteur van HLM, de maat schappij die alle woningwetwo ningen in het departement Hauts-de-Seine bij Parijs be heerde. Hij zou bouwmaat schappijen de renovatie van de woningen hebben gegund, in ruil voor steekpenningen. Schuller had zijn komst naar Parijs aangekondigd. Hij zegt dat hij zijn zoon wil redden uit de handen van een sekte. Schul ler liet weten dat hij 'reken schap wil afleggen' over zijn ac tiviteiten. Geregisseerd De gaullistische RPR van presi dent Chirac beschuldigt de soci alistische partij van premier Jospin ervan de affaire-Schul- ler te hebben 'geregisseerd'. De voorzitter van de socialistische ST. MORITZ - Kroonprins Wil- lem-Alexander en prinses Maxima verblijven in het Zwit serse plaatsje St. Moritz in de villa van de onlangs overleden biermagnaat FreddieHeineken. Dat heeft de Zwitserse krant Bliek gisteren gemeld. Volgens de krant wordt het af gelegen chalet zwaar bewaakt. Zelfs in vogelhuisjes zitten be wakingscamera's verstopt. In de stervormig aangelegde villa heeft het paar gezelschap van enkele tientallen medewerkers. Het prinselijk paar is zondag avond na aankomst op het vliegveld Kloten bij Zürich met geblindeerde auto's naar het skioord St. Moritz gereden. De volgende dag stonden ze al op de ski's, aldus Bliek. Op de piste wordt het paar afgeschermd door 'mannen in donkerblauwe skipakken'. ANP partij, Francois Hollande, zei verbaasd te zijn over die aanval. „Iedere keer wanneer de gaul listen in opspraak zijn over fraude, worden wij er van be schuldigd de president van de Republiek aan te vallen. Ik be grijp dat niet." Zijn collega-voorzitter van de RPR, Michèle Alliot-Marie, ver klaarde dat de gaullisten 'geen cent' van Schuller hebben ont vangen en wees de beschuldi gende vinger naar Charles Pasqua. Deze ex-minister van Binnenlandse Zaken heeft zich destijds afgekeerd van de RPR om een eigen partij op te richten. Zijn naam is de afgelopen tijd tot driemaal toe opgedoken in evenzovele financiële schanda len. Maar ook Pasqua ontkent bij de frauduleuze handelingen van Schuller betrokken te zijn geweest. GPD door Hetty van Rooij BRUSSEL - Met een slimme truc heeft Nederland verhin derd dat de Europese Commis sie een einde maakt aan de rege ling die de transportsector een lage dieselprijs garandeert. Een besluit over de teruggaverege- ling van dieselaccijns is voor ten minste drie maanden uitge steld. De vraag of het gaat om onge oorloofde staatssteun moet nu beantwoord worden door de vijftien lidstaten, die vorig jaar unaniem akkoord gingen met de regeling. In september 2000 besloot het kabinet-Kok, onder zware druk van protesterende vrachtwa genchauffeurs, om de vracht sector te compenseren voor de sterk gestegen dieselprijzen. De beroepsvervoerders kregen met terugwerkende kracht een deel van de dieselaccijns terug. De overige EU-lidstaten waren het daar mee eens, maar de Eu ropese Comissie- het dagelijks bestuur van de Unie- startte in april vorig jaar een onderzoek naar de regeling. Als de terug gave van dieselaccijns volgens de Commissie in strijd is met de EU-regels op het gebied van staatssteun, kan zij de maatre gel verbieden. De Commissie kan ook eisen dat Nederland met terugwerkende kracht het belastingvoordeel terugvordert bij de transportbedrijven. Gisteren werd het formele be sluit van de Commissie ver wacht dat er sprake is van onge oorloofde staatssteun, maar zo ver kwam het niet. Maandag avond arriveerden er in Brussel drie brieven die de hele proce dure ondersteboven haalden. door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Een uitzinnige me nigte van meer dan vijfhonderd Palestijnen is gisteren in Jenin, op de Westelijke Jordaanoever, een rechtszaal binnengedron gen. Ze hadden het gemunt op drie verdachten, die er terecht stonden wegens moord. Het drietal is gelyncht. Net voor de massa binnen stormde had de in het nauw ge brachte politie het drietal opge sloten in de toiletten, maar dat mocht niet baten. Nadat de deu ren waren ingetrapt werden de slachtoffers geschopt, geslagen en met kogels doorzeefd. Ver volgens sleepte de menigte de ontzielde lichamen in triomf door de straten, waarbij vreug desalvo's in de lucht werden ge lost. De achtergrond van de lynch partij was een mengeling van een familieruzie en nationalisti sche sentimenten. De drie man nen die terecht stonden werden beschuldigd van de moord, vier dagen eerder, op Osama Qleil, een lid van hun familieclan die werkte voor de Palestijnse vei ligheidsdienst. Omdat alle gebouwen van de Palestijnse politie in Jenin de afgelopen maanden bij Israëli sche luchtmachtaanvallen zijn verwoest, was er gisteren een rechtszaal ingericht in het ge bouw van de Kamer van Koop handel. Buiten stond een grote politiemacht opgesteld, maar niet groot genoeg om een me nigte van vijfhonderd man te kimnen bedwingen. Na een korte zitting veroordeelde de speciale 'veiligheidsx-echtbank' twee van de drie verdachten ter dood. Maar toen buiten het ge rucht de ronde deed dat er straf fen waren uitgedeeld van 'niet meer dan vijftien jaar cel', be stormde de menigte het ge bouw. Bloedigste Het is niet de eerste keer dat Pa lestijnse rechtszaken eindigen in geweld en chaos, maar het in cident van gisteren was het bloedigste tot nu toe. Mensen rechtenorganisaties klagen al lang over de willekeur waarmee 'veiligheidsrechtbanken' Pales tijnen al een paar dagen na hun vergrijp tot zware straffen ver oordelen. Dat gebeurt in veel gevallen zonder vooronderzoek en zon der dat de verdachten een kans krijgen zich behoorlijk te laten verdedigen. GPD In Rafah, op de Gazastrook, wordt het lichaam van een gelynchte Palestijn naar zijn laatste rustplaats gedragen. foto Charles Dharapak/AP Samen met Italië en Frankrijk - twee landen die ook een regeling hebben voor vrachtwagen chauffeurs - doet Nederland een beroep op artikel 88 van het ver drag van Amsterdam. Daarin staat dat de vijftien lidstaten sa men kunnen besluiten dat staatssteun in sommige uitzon derlijke gevallen wèl mag, bij voorbeeld wanneer er een 'groot nationaal belang' op het spel staat. Knoop doorhakken De ministers van Financiën, die de regeling al eerder goedkeur den, hebben drie maanden de tijd voor een besluit. Als ze er niet uitkomen, moet de Europe se Commissie de knoop alsnog doorhakken. Door de snelle actie slaan Ne derland, Frankrijk en Italië twee vliegen in een klap: zij heb ben voorkomen dat er binnen een maand een einde komt aan de regeling en bovendien is de kans op een goede afloop aan zienlijk toegenomen. Het initia tief voor de actie is van Neder land. maar met name voor de Franse regeling is het uitstel bijzonder welkom. Over drie maanden zijn de Franse verkie zingen achter de rug. Staatssecretaris Bos (Financiën heeft inmiddels toegegeven dat de compensatieregeling er nooit had mogen komen. Volgens hem is de Nederlandse regering ten onrechte door de knieën gegaan voor de wegblokkades van de boze vrachtrijders. Voor de re geling werd in Nederland des tijds een bedrag van 750 miljoen gulden uitgetrokken. GPD BRUSSEL - Voor het einde van het jaar zal het aantal camera's langs Vlaamse wegen flink worden opgevoerd om 'door rood licht rijden' en snelheids overtredingen te betrappen. Nu zijn dat er niet meer dan drie. Dat moeten er honderd worden, vooral bij gevaarlij ke kruispunten, en later 350. ANP/Belga door Harm Harkema LONDEN - Zoontje Leo van de Britse premier Blair heeft twee weken geleden een injectie ge had tegen mazelen, de bof en ro de hond. Is dat belangrijk om te weten? De zogeheten kwaliteitskrant The Independent vindt van wel. Die opende er de voorpagina zelfs mee. De MMR-prik, zoals die in Groot-Brittannië wordt genoemd, is namelijk onder werp van discussie nadat on derzoeker Wakefield van het Londense Royal Free Hospital waarschuwde voor een ver hoogd risico op autisme als ge volg van de injectie. Wakefields bevindingen zijn op alle fronten onderuit gehaald door andere wetenschappers. Maar volgens gegevens van het ministerie van Volksgezondheid heeft diens publicatie de onge rustheid onder ouders aange wakkerd en wordt meer dan 15 procent van de Britse baby's in middels niet meer ingeënt Inenting met een aparte prik te gen alleen de mazelen kan niet meer, sinds de regering deze mogelijkheid heeft geschrapt, omdat die prik onvoldoende be scherming tegen de ziekte zou bieden. De kwestie werd vorige week extra actueel toen in Londen drie gevallen van de uiterst be smettelijke mazelen werden be vestigd en nog eens 22 worden onderzocht. Gisteren werd bo vendien bekend dat in Liver pool vier baby's waarschijnlijk de mazelen hebben. Hoewel de mazelen bij vrijwel alle patiëntjes een onschuldig verloop heeft, kan de ziekte 'naar binnen slaan', waardoor in sommige gevallen blijvend hersenletsel of zelfs de dood het gevolg is. GPD (Advertentie) Chicago® 440 Standaard €13ö,- €149,- Digitale draadloze telefoon, geschikt voor NummerWeergave J Geheugen voor 20 telefoonnummers Stand-by-tijd tot 200 uur en gesprekstijd tot 10 uur NummerWeergave-geheugen voor 30 nummers Uit te breiden tot 6 handsets Niet afluisterbaar Ook verkrijgbaar: Chicago® 440 Standaard handset van €112,90 voor 95 I Chicago® 440 Comfort met handsfree bellen en extra groot r geheugen van 210,- voor 179 - i Chicago® 440 Comfort handset van 149.- voor 125. f Actieperiode duurt van 6 februari tot en met 24 februari 2002. business^2SEfl Primafoon opent je wereld door Hans Heijt BRISTOL - „Hier spreekt uw conducteur. We moeten om draaien omdat de machinist de weg kwijt is." Honderden pas sagiers op de trein van Bristol naar Edinburgh kwamen deze week zeker een uur te laat op de plaats van bestemming omdat de machinist moest terugkeren om de weg te vragen. De Britse krant The Daily Tele graph maakte gisteren melding van het ongenoegen onder de reizigers over het ongewone oponthoud. De 52-jarige com municatiedeskundige Chris Bates was zo boos na de dienst- mededeling dat hi] uitstapte op de plek waar hij in de trein was gesprongen en met zijn auto koers zette richting Leeds. „We geloofden onze oren niet", aldus Bates in The Daily Tele graph. „Sommige mensen zul len dit verhaal grappig vinden, maar gezien de situatie waarin de spoorwegen verkeren is het helemaal niet om te lachen." Zo begon gisteren in Noord- Engeland voor de tweede maal in twee weken een staking van 48 uur om een betere CAO af te dwingen. Tweederde van de treinen viel daardoor uit. Een woordvoerder van Virgin Trains, de exploitant van de trein, zei dat de machinist de weg was kwijtgeraakt omdat hij moest omrijden wegens werkzaamheden op het spoor. ANP LONDEN - Vanaf komende week mag er weer worden gehan deld op de Britse veemarkten. De regering heeft, dat gisteren besloten. De veemarkten werden een jaar geleden gesloten na de ontdekking van mond- en klauwzeer. Om de kans op een nieuwe besmetting te verkleinen, moeten de veemarkten tal van extra maatregelen treffen. Markten die de strenge hygië nische voorschriften aan hun laars lappen, worden meteen weer gesloten, zei minister van Voedsel en Landbouw Lord Whitty.AP MAE SOT - In het grensgebied van Thailand en Myanmar zijn de lijken gevonden van twintig mensen. De Thaise politie trof de stoffelijke resten aan in de rivier de Moei, die langs de grens stroomt. Ze zijn vanuit Myanmar vermoedelijk de rivier afge dreven naar Thailand. Veertien mensen waren vermoedelijk leden van de etnische groep Karen, die al meer dan vijftig jaar strijdt voor autono mie in Myanmar. De slachtoffers waren geblindoekt, hun pol sen waren vastgebonden en kelen doorgesneden. De politie vermoedt dat de twintig zijn vermoord door bendes die be trokken zijn bij mensensmokkel, drugshandel en illegale houtkap. RTR SYDNEY - Rond Sydney zijn gisteren een dode en drie ge wonden gevallen als gevolg van een zware storm, Een maand nadat de Australische stad werd geteisterd door enorme bos branden, mede veroorzaakt door hitte en aanhoudende droogte, kampt de stad nu met grote overlast door overvloe dig hemelwater. Even ten noorden van Sydney raakten een zes weken oude ba by en twee vrouwen gewond toen er een boom op hun huis viel De baby liep slechts een snee in zijn voorhoofd op. Op de we gen ontstond chaos als gevolg van de stortregens. Daarbij kwam een automobilist om het leven. Verwacht wordt dat het weer in de loop van de week zal verbeteren. AP ALGIERS - Gewapende mannen hebben in Algerije zeker 24 mensen gedood en zes verwond. Dit heeft het officiële persbu reau APS gisteren bericht. In een huis in Sidi Lakhdar hebben rebellen dertien leden van een familie gedood, nadat zij de deur hadden opgeblazen. Sommige slachtoffers werden doodgeschoten, terwijl ande ren de keel werd doorgesneden. Volgens het persbureau was de heer des huizes lid van een regeringsgezinde militie. Op de weg van Algiers naar Oran werden negen mensen dood geschoten. Drie anderen raakten gewond. Nabij Tizi Ouzou, 110 km ten westen van Algiers, schoten de rebellen drie mili tiemannen dood. De aanslagen zijn vermoedelijk het werk van moslimextremisten. AFP/RTR TOKIO - In een krap bemeten ruimtestation is over het alge meen weinig plaats voor tradities. Het internationale ruimte station ISS is geen uitzondering. Maar Japan, dat deelneemt aan het project, ziet toch mogelijkheden: een theeceremonie in een ruimte van vier vierkante meter. De Japanse ruimtevaartorganisatie Nasda is bezig een plan uit te werken om de ceremonie in het ISS mogelijk te maken. De theeceremonie leent zich niet eenvoudig voor een gewicht loze ruimte, maar Nasda vindt het toch de moeite waard. De ceremonie geeft de nodige ontspanning voor de astronauten op hun psychisch zware reis. RTR van onze redactie buitenland OOCH - Afghaanse krijgsheren dreigen honderden gevangen genomen Pakistaanse aanhan gers van de Taliban te doden als hun familieleden niet met geld over de brug komen. Dit heeft de Amerikaanse krant The Was hington Post gisteren gemeld. Na de aanslagen van 11 septem ber staken duizenden Pakista- nen de grens over om samen met de Taliban tegen de Amerika nen en de Noordelijke Alliantie te vechten. Afghaanse stamlei- ders hebben honderden van de ze Pakistanen gevangen geno men. Volgens The Washington Post sturen de Afghaanse krijgshe ren in Pakistan wonende land genoten af op de familieleden van de gevangenen. „Soms leg gen Afghanen in vluchtelingen kampen in Pakistan de contac ten", aldus de 35-jarige Khiasda Rahman. Hij zei dat zijn familie 8000 dollar moet betalen voor de vrijlating van een 17-jarig neefje. Hulpverleners en Pakistaanse journalisten bevestigen dat krijgsheren geld proberen te verdienen aan hun gevangenen. „Het is gewoon een kwestie van losgeld eisen", aldus Afrasiab Khattak van de Mensenrech tencommissie voor Pakistan. Khattak heeft een lijst met na men van duizend vermisten op gesteld. Hij vermoedt dat erbui ten de mensen op de lijst nog eens duizend Pakistanen wor den vermist. ANP door Pascale Thewissen BRUSSEL - De Belgische rege ring heeft gisteren haar excuses aangeboden voor de moord op de eerste premier van het onaf hankelijke Congo, Patrice Lu mumba. Aanleiding voor de excusesbij na veertig jaar na dato, is een parlementair onderzoek waar uit blijkt dat oud-kolonisator België op z'n minst een morele verantwoordelijkheid droeg voor de executie op 17 januari 1961. Louis Michel, de Belgische mi nister van Buitenlandse Zaken, las in de Kamer een verklaring voor waarin hij namens de rege ring zijn excuses aanbood aan de nabestaanden en het Congo lese volk voor de moord op Lu mumba en twee van zijn minis ters. Hij deed dat na afloop van het debat over de conclusies van de parlementaire onderzoeks commissie. Dat debat werd bij gewoond door twee zoons van Lumumba, Fran?ois en Roland. Ook kondigde Michel de oprich ting van een Lumumba-fonds aan dat de democratisering in Congo moet bevorderen. De na bestaanden van de Congolese premier zullen in het bestuur van die stichting zitten. De parlementaire enquête commissie kwam er na het ver schijnen van een boek van so cioloog/schrijver Ludo De Wit te. In dat boek stelt De Witte dat niet de Amerikaanse inlichtin gendienst CIA (die in de natio nalistische Lumumba een Afri kaanse Fidel Castro zag) maar de toenmalige Belgische rege ring achter de moord zat. België wilde door het elimineren van de premier zijn belangen in de voormalige kolonie veilig stel len. Het boek van De Witte sloeg in als een bom. Betrokkenen van toen deden opeens hun mond open. Zoals de inmiddels over leden Vlaming Gerard Soete, destijds inspecteur-generaal van de politie in Elizabethstad (het huidige Lumumbashi). Hij kreeg daags na de moord de opdracht het lichaam te laten verdwijnen. Maar had, zo bleek tijdens een geruchtmakend in- tei*view, een paar tanden van de Congolese politicus bewaard. Niet alleen de bekentenissen van Soete deden stof opwaaien. Ook opmerkelijk was de huis zoeking die op gezag van de par lementaire onderzoekscommis sie werd verricht in het kasteel van prinses Lilian, de weduwe van koning Leopold III. De commissie was op zoek naar de dagboeken van kolonel Guy Weber, die destijds als majoor van de gendarmerie in de Con golese provincie Katanga werk zaam was en tegenwoordig ad judant is van de prinses. Slotconclusies In haar slotconclusies laakt de commissie de rol die het ko ningshuis speelde in de zaak. Leopolds zoon, wijlen koning Boudewijn, wist dat het leven van Lumumba in gevaar was, maar deed niets met die infor matie. Ook de toenmalige re gering deed niets om de moox-d te voorkomen. Maar hoewel er duidelijk plannen waren om Lumumba uit te schakelen, is er geen bewijs dat België ook index-daad be- ti-okken was bij het moordcom plot, stelt de onderzoekscom missie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5