Toekomst voor Scheldemond FM Kapellebrug blijft eeuwig druk PZC Nederland moet eisen stellen aan immigranten Niemand veilig voor Kobus Rechter velt laatste oordeel over mestzak Extra ruimte. ...ga voor een Honda 18 Wethouder deelt zorgen over financiële positie lokale radiozender niet De Afslag F amiliebezoekj e kost hardrijders flinke boete 0 unicef i Kaarten, en cadeaus Van Unicef zorgen Voor blije gezichten1 HONDA woensdag 6 februari 2002 door René van Stee OOSTBURG - De Oostburgse wethouder R. Leentfaar ver wacht niet dat de West-Zeeuws- Vlaamse radiozender Schelde mond FM binnenkort uit de lucht zal zijn. Hij reageert hier mee op verontrustende publi caties op de website van de radiozender en in andere me dia. Die maken melding van onvol doende toekomstperspectieven wegens het uitblijven van een een goede gemeentelijke subsi dieregeling. Ook roept de zen der luisteraars in Oostburg en Sluis-Aardenburg op bij hun gemeenten aan te dringen op het behoud van de zender. Verplichtingen „Volgende week gaat er een voorstel naar het college van B en W waarin een subsidiever zoek van Scheldemond FM aan bod komt. Over bedragen ga ik nu niet praten, maar het voor stel zal inhouden dat de zender in ruime mate kan voldoen aan haar kortlopende verplichtin gen", verklaart Leentfaar. Hij doelt op de drieduizend euro die Scheldemond FM binnenkort aan auteursrechtenorganisatie Buma/Stemra moet betalen. Een bedrag dat volgens om roepvoorzitter P. Keijmel niet kan worden opgehoest en waar door het voortbestaan van de zender in gevaar komt. „Van daar dat we ook acties voeren, want alleen met sponsors, dona teurs en de inbreng van privé- geld redden we het niet meer. Een zender als de onze in de lucht houden kost zeker negen duizend euro per jaar", legt Keijmel uit. Sympathiek Leentfaar begrijpt de zorgen van Keijmel, maar hij deelt ze niet. De wethouder zegt verder sympathiek te staan tegenover Scheldemond FM. Niettemin is hij niet blij met de genoemde ac ties, omdat ze volgens Leentfaar een verkeerde voorstelling van zaken geven. „Er is immers geen sprake van een doeluitkering uit het Gemeentefonds, maar van een mogelijke subsidie uit de algemene middelen. Schel demond eist dat geld min of meer op, terwijl we dat hele maal niet verplicht zijn", legt Leentfaar uit. Dat de gemeente Oostburg als nog aan een subsidieverzoek van Scheldemond FM tege moetkomt, is volgens Leentfaar niet het gevolg van de acties die de zender heeft gevoerd, maar puur een kwestie van beleid. De wethouder verwacht dat de strekking van het subsidievoor- stel inzake Scheldemond FM in Sluis-Aardenburg nagenoeg hetzelfde zal zijn als in Oost burg. Hij noemt dit een logische zaak, met name omdat de subsi diebij clrage na de herindeling uit één gemeentelijke pot moet komen. „Omdat is voorzien in een bedrag per wooneenheid, zal de bijdrage van Sluis-Aar denburg lager uitkomen', aldus Leentfaar. Nadat we rond de jaarwisse ling de dorpen langs de N61 aan de westkant van de Ka naalzone belichtten, verdiepen we ons de komende periode in enkele dorpen aan de oostkant. Hoe kijken ze in Zaamslag, Vo gelwaarde, Terhole, Kuitaart, Kloosterzande en Kapellebrug tegen de toekomst aan? Nu is er nog de boot, volgend jaar ligt er bij Terneuzen een tunnel. Wat betekent dat voor die dorpen? Een gesprek met dorpsraden en ondernemers. Vandaag: Ka pellebrug. door Sheila van Doorsselaer Noem Kapellebrug geen ge hucht, want dat is vloeken in de kerk. Of in dit geval vloe ken in de kapel van Maria ter Eecken. De dag dat er in Ka pellebrug geen kip op straat te zien is, zal dezelfde dag zijn dat alle bomen even dik zijn. De eeuwig drukke Gentsevaart is meer dan alleen de 'weg van en naar Hulst', het is de levens ader van Kapellebrug. Kapellebrug heeft geen dorps raad. Geen van de inwoners heeft er de behoefte aan een dergelijke raad op te richten. Danny Mangnus (41) is de spreekbuis van het dorp, want wie Kapellebrug zegt, zegt Mangnus. De 'Mangnusjes', vier broers, zijn geboren en ge togen Kapellenaren en houden samen de leefbaarheid op peil. Dankzij hen hebben de dorpe lingen niet alleen een super markt inclusief slagerij, maar ook een viswinkel en zelfs twee tankstations. Niet mis voor een dorpje van slechts 340 zielen. Hoewel er in Kapellebrug veel voorzieningen zijn, is Mang nus niet onverdeeld tevreden. Hij is er trots op dat de dorpe lingen voor de dagelijkse le vensbehoeften niet naar Hulst of Sint Jansteen hoeven. „Maar", zo zegt hij, „het kan altijd beter. Een fatsoenlijke busverbinding is hier niet en er is ook veel te weinig groen. Ook missen we hier toch wel een bank, al is het maar een voor ziening om te pinnen, en een postkantoor hebben we ook niet. Al zou een postagent- schapje makkelijk passen in de supermarkt." Mangnus kan zich kwaad wen. Kapellebrug is sinds vo rig jaar officieel vol. Aan de Gentsevaart is vorig jaar het laatste huis opgeleverd en daar blijft het bij. Mangnus: „Ja ja, er zitten hier wat boerenbe drijven in de buurt. Laat de mensen die willen bouwen een papier ondertekenen waarin ze beloven nooit te zullen kla gen over stankoverlast. Als die mensen het niet erg vinden om af en toe eens wat te ruiken, laat ze dan toch." Het verdwijnen van de veer- verbinding door de opening van de Westerscheldetunnel zal volgens Mangnus voor Ka- maken over de volgens hem on welwillendheid van de ge meente Hulst. „Bedrijven mo gen niet uitbreiden en een huis bouwen mag al helemaal niet. Het lijkt erop al of de hoge he ren ons willen dwingen in Hulst te gaan wonen of daar ons bedrijf op te zetten. Ze zien ons, denk ik, als concurrentie voor 'de grote stad', maar een echte Kapellenaar krijgen ze hier nooit weg. Diegenen die hier zijn geboren en getogen laten zich niet wegjagen. Die blijven hier. Als het kan tot hun dood." Mangnus vindt het schandalig dat mensen die dat willen niet in Kapellebrug mogen bou- pellebrug weinig gevolgen hebben. „Druk blijft het hier toch wel. Misschien zullen sommigen eerder de Wester scheldetunnel verkiezen dan de Liefkenshoektunnel, maar daar houdt het dan wel mee op." Voor de senioren die op warme zomerdagen hun tijd verdrijven in het bushokje aan de Gentsevaart (de abri fun geert zelfs als opslaghok van hun stoelen) blijft er dus altijd wat te zien om over te kletsen. De drukte op de weg is volgens Mangnus juist de charme van het dorp. Behalve de bedrijven heeft Kapellebrug wel meer trek pleisters, illegale trekpleisters Als het gaat om voorzieningen, heeft Kapellebrug de zaakjes re delijk voor elkaar. „Maar het kan altijd beter", meent Danny Mangnus. foto Wim Kooyman welteverstaan. Café Highway bijvoorbeeld, waar méér te verkrijgen is dan koffie en een pilsje. En dan is het casino er ook nog, met de spiegelende ruiten zodat niemand een blik binnen wordt gegund. Onbegrijpelijk Highway is de Kapellenaren een doorn in het oog. Mangnus: „Het is onbegrijpelijk dat de gemeente hier niet eerder wat aan heeft gedaan. Wij zitten er mee!Het casino hóórt nu een maal bij Kapellebrug. Alleen de drukte hindert de omwo nenden soms, maar de meesten bemoeien zich er niet mee. „Dat ze hun geld weg willen gooien, moeten ze zelf maar weten. Daar trekken wij ons niks van aan. Zolang ze maar niet fout geparkeerd staan." Mangnus houdt van zijn oude dorp. Het heeft hem veel goeds gebracht en hij hoopt dat hij de inwoners mee heeft kunnen la ten profiteren. „Kapellebrug is niet alleen die straat waar je hard doorheen rijdt om naar Morres of Antwerpen te kun nen." door Emile Calon MIDDELBURG - Nederland moet eisen gaan stellen aan immigranten, zeker als ze het Nederlanderschap willen ver werven, betoogde publicist, we tenschapper en oud-medewer ker van de PvdA, P. Scheffer gisteravond tijdens zijn spreek beurt in de Middelburgse bi bliotheek. Beheersing van de Nederlandse taal, historisch besef en kennis van de rechtscultuur. Taalbe heersing is volgens hem abso luut nodig om volwaardig deel uit te kunnen maken van de Ne derlandse samenleving. Hij ziet nog teveel immigranten die ge holpen moeten worden door kinderen bij het afhandelen van zaken. Die afhankelijkheid, die omge keerde generatiekloof, werkt verbittering in de hand. Zorgt ervoor dat deze mensen hun toe vlucht zoeken binnen de muren van de moskee waar hen vaak voorgehouden wordt dat ze niets te winnen hebben bij inte gratie, betoogde Scheffer. „Waar ze horen dat dit land hen niets te bieden heeft." Aldus de publicist die twee jaar geleden met zijn geruchtmakend artikel 'het multiculturele drama' de discussie over de multiculturele samenleving aanzwengelde. Volgens hem is Nederland geen multiculturele samenleving maar een culturen-eilanden rijk. De culturele afstand tussen de verschillende bevolkings groepen is volgens hem groot. Na de aanslagen in de Verenigde Staten zag hij premier Kok koortsachtig allerlei moskeeën bezoeken en handen schudden als een soort goedmaker voor de nalatigheid van de afgelopen decennia. Want nimmer is seri eus geprobeerd immigranten echt te integreren, zei hij tegen de bijna zestig aanwezigen. Zeelandbrug Histoi'isch besef is ook nodig om het Nederlanderschap te ver werven, aldus Scheffer. Hij ver telde over de teleurstelling van immigranten als ze merken dat een naturalisatie-procedure slechts vijf minuten in beslag neemt. Daar wordt hen niets ge vraagd over Thorbecke, Van het Reve, de twaalf provinciehoofd steden, de lengte van de Zee- landbrug noch iets over de Gou den Eeuw, Rembrandt of Vondel. Onze historie maakt wie we zijn, aldus Scheffer. Met eni ge afschuw vertelde hij dan ook dat er nu al Nederlandse scho len zijn waar de jodenvervol ging niet meer aan bod komt. Dat ligt te gevoelig, 'is onbe spreekbaar'. Kennis van de rechtscultuur is ook een noodzaak, betoogde hij I verder. Daarbij hekelde hij het Nederlandse gedoogbeleid. Want wetten zijn er niet om ge negeerd te worden. Dat gedoog beleid werkt verwarrend, werkt wetteloosheid in de hand. Een cursus seksualiteit voor jeugdige verkrachters is dan ook niet de manier om hen rechtsgevoel bij te brengen, schamperde hij. Halfslachtig Scheffer merkte op dat de inte gratie nog maar aan het begin staat. De tweede generatie is volgens hem nog lang niet daad werkelijk opgenomen in de Ne derlandse samenleving. Hij be twijfelde of de derde generatie er in zal slagen te integreren. Want achterstanden worden van de ene naar de volgende ge neratie doorgegeven. En de Ne derlandse overheid voert tot nu toe een halfslachtig beleid. Vol gens hem moeten er eisen wor den gesteld. Want wie geen eisen stelt verplicht zich ook tot niets, hield hij de witte toehoorders voor. Ook pleitte hij voor veel meer directe betrokkenheid. De mi granten mogen niet aan hun lot overgelaten worden. Ook niet de eerste generatie. Want die groep omvat in 2015 1,5 miljoen men sen. Zo'n groep mag en kan je niet in de steek laten, aldus Scheffer. Hij pleitte dan ook voor een duidelijk beleid. Vol gens hem moet dus duidelijk ge steld worden hoeveel immi granten Nederland nog nodig heeft. En het moet afgelopen zijn met de vrijblijvendheid, want anders worden de proble men alleen maar groter. Wor den ze onoplosbaar." De toneel vereniging Baarland speelt Boerenkool metWorst. door Harold van Ginkel BAARLAND - Toneelvereni ging Baarland speelt vrijdag 15 en zaterdag 16 februari het stuk Boerenkool met Worst. Beide opvoeringen vinden plaats in dorpshuis The Cameronian te Baarland en beginnen om 19.30 uur. Het toneelstuk gaat over de ou de sjacheraar Kobus (gespeeld door Kees van Damme). Zodra hij ten tonele verschijnt, is niets en niemand nog veilig voor zijn grappen. Zo pikt hij gehaktbal len uit de pan en voert hij oma (Nel van Wingen) dronken uit een theepot waarin hij peperdu re cognac heeft gegoten. Naast zijn grappen en grollen, weet hij ook op slinks wijze de bevriende boerin Jannie Landstra (Lenie, de Bart) ter nauwernood van een financiële ondergang te redden, wanneer zij haar pacht niet op tijd kan betalen. De eigenaar van de boerderij, de verwaande jonk heer Pierre van Hanekam tot Kakelhof (Frans van de Ak ker), wordt hierbij in zijn hemd gezet. Daarbij spelen velen een rol, maar wat boerenkool met worst foto Dirk-Jan Gjeltema daarmee te maken heeft, is nog even de vraag. In de komedie spelen verder Hanny Otte als de boerendoch ter Linda, Jan van der Maden als ,de knecht Hannes, Ans de Vriend vertolkt de rol van het buurmeisje van Kobus en Jac queline van Wingen speelt Con- ny van de Berg, de vriendin van Kobus. Na afloop van de zaterdagse voorstelling kunnen bezoekers dansen. Ook is er een extra voorstelling gepland op zaterdag 30 maart, eveneens om 19.30 uur in het dorpshuis van Baarland. TERNEUZEN - Een 55-jarige man uit Soest en een 29-jarige man uit Utrecht hebben fami liebezoeken aan hun geboorte streek Zeeuws-Vlaanderen duur moeten bekopen. De Soestenaar kreeg van kan tonrechter A. Melens gisteren een boete van 283 euro en een voorwaardelijke rijontzegging van vier maanden opgelegd. De man uit Utrecht kreeg van Me lens een nog zwaardere de straf: hij mag vier maanden geen auto rijden en kreeg daar naast een boete van 612 euro. De vonnissen waren overeenkom stig de eis van de officier van Justitie. De Soestenaar had 119 kilome ter per uur gereden over de rijksweg 60 nabij Hulst en dat was 39 kilometer harder dan maximaal is toegestaan. De ho ge straf had ermee te maken dat hij eerder tegen de lamp was ge lopen voor een forse snelheids overtreding. De interim-mana ger kon zijn rijbewijs voor de uitoefening van zijn werk niet missen. Hij mag blijven rijden, maar moet wel op zijn tellen passen. Want als hij binnen twee jaar opnieuw met Justitie in aanraking komt, moet hij zijn auto alsnog vier maanden laten staan. Fors De Soestenaar was geflitst toen hij 151 kilometer per uur reed over de Langeweg nabij Axel. „Da's zeer fors. Dergelijke over tredingen zien we hier niet vaak", merkte rechter Melens op. Die had er geen boodschap aan dat de Utrechter voor zijn werk als consultant niet zonder zijn rijbewijs kon. „Ik vind het ongelooflijk, dit soort overtre dingen." door Adri Klinkenberg OOSTBURG - De uit het Bra bantse Deurne afkomstige var- kensboer M. van de Eijnden en zijn zoon horen binnen enkele weken wat het lot is van de mestzak die ze hebben neerge legd bij hun bedrijf aan de Maagdenbergweg in Oostburg. De gemeente Oostburg schreef Van de Eijnden in 1999 al aan om de illegale mestzak weg te halen, maar tot dusver heeft de veehouder daar geen gehoor aan gegeven. In Oostburg liggen vier mestzakken. „Drie bij Van Sleu- wen en eentje bij Van de Eijn den", zei de raadsman van de gemeente C. IJdema. Over de mestzak van Van de Eijnden heeft de rechtbank in Middel burg inmiddels gezegd dat die moet verdwijnen. De mobiele opslagplaats van ruim tweedui zend vierkante meter is volgens de rechter in strijd met het be stemmingsplan. Gisteren beproefde de veehou der zijn geluk in hoger beroep bij de Raad van State. Het is zijn laatste kans. Als de Raad van State de uitspraak van de recht bank in stand laat, zal Van de Eijnden de zak moeten verwij deren en een andere mogelijk heid moeten zoeken om zijn mest kwijt te raken. Centrale opslag Volgens de veehouder is dat on mogelijk. In Zeeuws-VI aan de ren is geen centrale mestopslag- plaats waar de boeren hun mest kwijt kunnen. Veehouders als Van de Eijnden, die bij hun be drijf geen mestsilo of mestkel- der hebben, zullen met hun mest de provinciegrens over moeten, zei raadsman A. Cornelissen. De gemeente wil Van de Eijnden slechts toestemming geven zijn bedi'ijf met 10 procent uit te breiden. Meer staat het Streek plan niet toe. Voor de veehouder uit Deurne betekent dit dat hij 565 vierkante meter mag bij bouwen. Van de Eijndens mest zak is bijna vier keer groter. De rechters achter de tafel vroe gen waarom Van de Eijnden niet wat minder dieren gaat houden. Dan komt er vanzelf minder mest. Ook wilden de rechters weten waarom de veehouder geen mestkelders bouwt. Vol gens Cornelissen moeten dan al le stallen gesloopt worden. Raadsman IJdema van de ge meente zei dat de veehouder zichzelf in de nesten heeft ge werkt door een bedrijf te kopen zonder mestopslagplaats. Lieve pa, De warmte van je ogen, het geluk van je lieve lach, de wijsheid van je rimpels, tekenen van dag tot dag. Alles wat je ons hebt gegeven, zorg, liefde, wijsheid en kracht dragen we ons verdere leven mee dag en nacht. Gesteund door allen van wie hij hield is na een kortstondig ziekbed vrij onverwacht van ons heen gegaan mijn lieve man, onze zorgzame papa en opa EMIEL JOSEPH BONTE echtgenoot van Georgette Mathilde Zulnia Bonte 8 december 1923 Sint Kruis t 4 februari 2002 Terneuzen Aardenburg: Georgette Bonte-Bonte Retranchement: Caroline en Erik de Maaijer-Bonte Laura Jordi Sluis: Nicole en George Kool-Bonte Michael Axel Aardenburg: Saskia en Sacha de Rechter-Bonte De families Bonte-Bonte De Coussemaeker Braet Aarden burg, 4 februari 2002. Isabellapolder 2, 4527 PH Aardenburg De uitvaartplechtigheid vindt plaats op zaterdag 9 februari 2002 om 10.30 uur in de parochiekerk van O.L. Vrouw Hemelvaart te Aardenburg, waarna aansluitend de begrafenis plaatsvindt op de r,-k. begraafplaats aldaar. Samenkomst in de kerk. Geen bezoek aan huis. Wilt u, indien u geen kennisgeving heeeft ontvangen deze aankondiging als zodanig beschouwen. LECOLI (10) WIL LATER DIERENDOKTER WORDEN Dat lukt alleen als de mensendokter haar een nieuwe dunne darm kan geven... Lecolï heeft dringend een nieuwe dunne darm nodig. Dunne darm-transplantaties zijn bij kinderen (nog) niet mogelijk. De Maag Lever Darm Stichting financiert (levensreddend) medisch onderzoek. MAAGWB LEVER jfi) DARM STORT UW GIFT OP GIRO 2737 Vraag onze nieuwe catalogus aan, bel (070) 333 93 00 (tijdens kantooruren) www.unicef.nl giro 121 The Power of Dreams De nieuwe compacte Honda Jazz heeft een flexibele indeling. En dat maakt hem plezierig ruim. De ontwerpers van Honda bedachten een unieke achterbank waarmee u een vlakke laadvloer of een tweede bagageruimte creëert. Tot slot vraagt de compacte 1.4 i-DSI-motor weinig ruimte, maar is hij wel krachtig en zuinig. De overheid waardeert dit met zuinigheids- en milieupremies ter waarde van maar liefst 775,-.. De Honda Jazz is er al vanaf 14.930,-. Brandstofverbruik: 5,7:100 1:17,2 - 5,8:100 1:17,5 litenkm. C02-uitstoot: min. 134 - max. 137 gr/km. OOK 's AVONDS OPEN Autobedrijf Van der Poel Stationsplein 9 4561 GC HULST Telefoon 0114-31 44 85

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 46