Boerderijen van naam Windmolenplan verdeelt Graauw PZC Hakken, zagen en snijden Terneuzen zet vaart achter uitwerken van lopende projecten EXCLUSIEVE :?iii filmqHmai 'E'PE9j CEMZIEOj Ontploffing in Gentse kanaalzone Scholieren geven Cliniclowns geld Zeilboot vast op Westerschelde Amokmaker aangehouden agenda Dorpsraden Kanaalzone hoeven geen eigen budget Inventariseren Axelse sportcomplexen duurder Initiatiefnemers willen iedere dorpsbewoner nu mening vragen Boerderijen, zoals hier Eben Haëzer bij Axel kregen vroeger een naam bij gebrek aan nummering van de huizen, foto Peter Nicolai (Advertentie) door René Hoonhorst TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen trekt 454.000 euro extra uit om een aantal lopende projecten nog dit jaar te kunnen uitvoeren danwel verder te la ten uitwerken. De werkdruk op het ambtenarenapparaat en het vrij hoge ziekteverzuim (8 pro cent) nopen het gemeentebe stuur tot actie. De Terneuzense gemeenteraad trok vorig jaar al een miljoen gulden (omgerekend dus 454.000 euro) uit voor het uitbe steden van extra werkzaamhe den. Burgemeester en wethou ders hebben nu een lijst met prioriteiten opgesteld die voor dat bedrag kunnen worden uit besteed. De werkdruk is de af gelopen maanden niet afgeno men en het ziekteverzuim is ook niet verminderd. Het hoge ver zuim staat overigens niet in ver band met de werkdruk, maar ligt puur aan externe factoren, memoreerde burgemeester R. Barbé gisteren tijdens een REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115)645769 Fax: (0115)645742 E-maïl: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Pascalle Cappetti René van Stee René Hoonhorst Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulat@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl vergadering van de commissies algemeen bestuur en financiën. Het feit dat verschillende voor trekkers van plannen (Terneu zen Optimaal, Scheldeboule- vard) langdurig door ziekte zijn geveld, heeft de voortgang van projecten ook geen goed ge daan, bevestigde Barbé. Actua lisering van de bestemmings plannen staat bovenaan de prioriteitenlijst. Het college trekt de helft van het extra be drag (227.000 euro) uit om alle bestemmingsplannen, te begin nen met het buitengebied, bin nen vijf jaar aan de eisen van de tijd te laten voldoen. De verou derde bestemmingsplannen verplicht de gemeenteraad nu vaak om artikel 19-procedures los te laten op gebieden waarin volgens de raad veranderingen moeten plaatsvinden. Mede door veranderde wetgeving leidt die handelwijze tot grotere onzekerheid voor bestuur en burgers en tijdrovende juridi sche procedures, constateert het college. Deskundigen De commissieleden van de ver schillende fracties onderschrij ven de prioriteitskeuze van het college in grote lijnen. Behalve actualisatie van bestemmings plannen is eenieder het er ook over eens dat inzet van externe deskundigen vereist is voor de voortgang van plannen voor on der meer Terneuzen Optimaal (Triniteit en Zaamslag). de wes telijke stadsrand, de Schelde- boulevard, het Arsenaal en om geving, het Masterplan Axelse Dam, de westelijke kanaaloe ver, de ontwikkeling van Othe- ne-Zuid, handhaving van milieuvergunningen en een in tegraal veiligheidsplan. Verschillende commissieleden vroegen wel om haast bij de in vulling van het terrein van De Hoop aan de Kennedybaan. Als op korte termijn geen invulling voor dat terrein is te vinden, moet het in elk geval gefatsoe neerd worden. Barbé was het daarmee eens, maar meldde dat druk wordt gepoogd binnenkort met een plan te komen. „Mocht dat lukken, dan is het zonde om extra kosten te maken." De ge meenteraad heeft zelf geen prioriteit aan het opknappen van de gehele Noordstraat toe gekend, zei de burgemeester te gen WD'er W. Broekhuysen. Die vroeg desondanks om sa men met de ondernemers een goed plan samen te stellen. door Evert J. Démoed In ons poldergebied staan heel wat oude boerderijen als blikvanger in het land schap. Er zijn de laatste jaren heel wat publicaties verschenen over boerderijen geschreven, maar over de boerderijen in onze omgeving wordt echter niet gerept. Zijn ze niet belangrijk genoeg? Laten we met eens omzien wat wij op dit gebied bezitten en bezaten. Temeer daar moet worden geconstateerd dat hun aan tal afneemt door allerlei omstandighe den. Zo kan de leeftijd een rol spelen en dreigt de slopershamer, tenzij de boerde rij een beschermd monument is. Maar de plaatselijke overheid kan ook door plano logische maatregelen het voortbestaan van een boerderij bedreigen. Bovendien, de landbouwpraktijk veranderd.Het vroegere gemengde bedrijf is verschoven naar gemechaniseerde landbouw. Koeien, varkens en kippen verdwenen van veel bedrijven. Stallen en kotten kregen een andere bestemming. Als voorbeeld neem ik de in 1898 gebouw de boerderij Zorg en Genot aan de oostzij de van de Ötheense kreek bij Terneuzen. Daar wordt een nieuwe woonwijk ge bouwd. Wanneer deze gerealiseerd is, ligt de eens zo fraai gelegen solitaire boerderij midden in de bebouwing. Is er dan nog sprake van een landschappelijk beeld met weiland en boogaard? Dakpannen Heel wat oude boerderijen dragen een naam. Vroeger bestonden er geen huis nummers in het buitengebied. Soms werd de naam in het inrijhek van de hof aange geven, maar komt ook voor als ornament in het pannendak van het huis of de schuur. Veelal werd dit uitgevoerd in de vorm van rode dakpannen in een blauwe ondergrond of omgekeerd. Een voorbeeld is de boerderij Eben Haezer aan de Buth- dijk bij Axel. Die naam is aan de bijbel ontleend, welke betekent: Tot hiertoe heeft de Heere ons geholpen. Het is een in protestantse gebieden meer voorkomende naam. Zo bezit ook de monumentale boer derij in de Koninklijke Willem III-polder bij Zaamslagveer deze naam. Zo'n opschrift in de dakpannen is duur zaam en duidelijk, maar dan moeten bij herstellingen de dakpannen wel op hun plaats blijven liggen. Anders ontstaat de situatie zoals die te zien is op het schuur- dak van een boerderij aan de Nieuwendijk in Axel. Het naar buiten duidelijk aangeven van de boerderijnaam is geen alleenrecht voor protestantse boeren, want in rooms-ka- tholieke gebieden werd soms behalve een naam nog een nis in de huisgevel aange bracht om daarin een heiligenbeeld te plaatsen. Zo vinden we in een nis van de schuur bij een boerderij onder Ossenisse, een beeldje van de H. Antonius van Pa dua. Deze heilige werd gerelateerd aan het boerenbedrijf, want elke boer wist als het op diens feest (13 juni) regent, het een nat najaar zal worden en daardoor ook een slechte oogst. Volgens een volkerijm greep een boer dannaar de fles, want 'Sint Antonius nat, drinkt de boer zich zat'. Een boerderijnaam kon ook neutraal zijn of verband houden met de omgeving, zo als de tussen twee kreken gelegen boerde rij 't Eiland in de Lovenpolder bij Hoek. Of Kraaghoeve en Bronzicht bij Spui, vanwaar men zicht heeft op respectieve- lijk de Otheenskreek en de Bronkreek. Nabij Magrette staat de schilderachtige boerderij Vaart wijk met speels klokketo- rentje op het dak. In de Zaamslagpolder vinden we aan de Molenweg de prachtig in het geboomte staande boerderij Staal- hoeve, die oorspronkelijk Zorg en Hoop tot naam had. Maar genoeg hierover, want anders wordt dit art ikel een boerde rij-catalogus. Niet alles wat een naam droeg is bewaard gebleven. Vooral ten zuiden van Terneuzen zijn door de uit breiding van die stad verschillende boer derijen verdwenen. Gedacht kan worden aan Soutvliet en de Zwaan. De eerste was van familie De Feyter en stond aan de Kerkhoflaan. Toen de grote met riet ge dekte schuur aldaar, in 1948 door blik seminslag afbrandde, kon deze niet meer worden herbouwd. De boerderij De Zwaan was van de fam. de Regt, maar oor spronkelijk heette deze Welgelegen. Op de plaats daarvan vinden we thans aan de Alvarezlaan de sporthal 't Zwaantje. Aan de Axelsestraat vinden we aan het begin van de Leeuwenlaan twee wapen schild houdende leeuwtjes op een kolom. Die vormen de herinnering aan de in 1938 gesloopte boerderij De Leeuwenhof, wel ke meer bekend was als de Leeuwtjes, naar de op hoge stenen hekkepalen ge plaatste leeuwtjes aan het begin van de oprijlaan. Deze boerderij kreeg grote be kendheid in 1852 toen de Engelse konin gin Victoria, op bezoek in Terneuzen, ook deze boerderij van de weduwe De Feyter- Winke bezocht. woensdag 6 februari 2002 GENT - In de Gentse kanaalzone was er gisterochtend heel even opschudding na een ontploffing in het chemisch bedrijf Oleon, het voormalige Fina Oleochemicals, aan de Kuhlman- kaai op de westelijke kanaaloever. Rond half negen 's och tends hoorde een werknemer een droge knal, gevolgd door een steekvlam. Het bleek te gaan om een ontploffing in een leiding met vetzuren. Volgens de directie gebeurde het ongeval na het overpompen van plantaardige en dierlijke vetten en het leeg- drukken van een leiding tussen twee opslagplaatsen. Bij aankomst van de brandweer hadden de bedrijfsbrand weerkorpsen van Oleon en van het naburige Fina het vuur al gedoofd. Bij de explosie kwamen geen schadelijke stoffen vrijEr vielen geen gewonden en de materiële schade bleef be perkt. SINT JANSTEEN - Twee leerlingen uit groep 3 van basis school Inghelosenberghe in Sint Jansteen hebben gistermor gen een cheque van 900 euro overhandigd aan C. Schrijvers, ambassadeur van de Cliniclowns. Het geld is door de basis school bijeengesprokkeld tijdens een kerstmarkt in december vorig jaar. Alle dertien groepen van de school hebben zich in de decembermaand tijdens lessen handvaardigheid enkele weken uitgeleefd met het maken van kerstverwante spulle tjes. Die werden tijdens de kerstmarkt te koop aangeboden. Het kinderkoor en de leerkrachten zongen kerstliedjes en de oudervereniging droeg bij met onder meer het bakken van wafels en pannenkoeken. Bij de entree van de school stond nog een collectebus voor het goede doelSchrijvers kwam niet alleen het geld ophalen. Als ambassadeur bezocht hij ook de klassen om de kinderen iets te vertellen over de opleiding en het werk van de Cliniclowns. Zijn verhaal werd met video beelden onderstreept. Door de hele school heen hingen kleur platen van de grappenmakers. Verschillende kinderen had den zelf eiwaringen met de Cliniclowns en vertelden daarover aan de ambassadeur. HANSWEERT - Een zeilboot heeft ongeveer een etmaal vast gezeten op een zandbank in de Westerschelde. Er waren enke le opvarenden aan boord. Gisteravond slaagden twee sleep boten erin het schip los te trekken. De tweemaster Reindert, met een lengte van ongeveer veertig meter, was maandagavond vanuit Vlissingen op weg naar haar thuishaven Walsoorden. Ter hoogte van Hansweert be landde het schip in slecht weer op de Platen van Ossenisse en kwam muurvast te zitten. Volgens bergingsbedrijf Polderman uit Hansweert, dat zijn diensten had aangeboden, weigerde de kapitein zowel maan dagavond als gisterochtend hulp. Op verzoek van de verzeke ring werd Polderman gisteren in de loop van de dag wel inge schakeld. Gisteravond rond acht uur slaagden de sleepboten Delta en Watersnip van het bedrijf erin de tweemaster los te krijgen. De Reindert is vervolgens naar de haven van Hansweert ge sleept en zal vandaag vermoedelijk alsnog naar Walsoorden vertrekken. In hoeverre het schip schade heeft opgelopen, is nog niet bekend. MIDDELBURG - In de V& D in Middelburg is gistermiddag een 33-jarige Vlissinger aangehouden voor lokaalvrede breuk. De man, onder invloed van alcohol, weigerde de win kel te verlaten en sloeg dreigende taal uit tegen het personeel. Tevens vernielde hij een ruit van een deur. Hij is na opmaken van proces-verbaal met een dagvaarding op zak weer naar huis gestuurd. STREEKACTIVITEITEN AXEL - Café 't Hoeckhuys, 20.00 uur: Kaarten; Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Bridge en koersbal; 't Trefpunt, 9.30 uur: Creatief; 13.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Handwer ken; De Halle, 14.00 uur: Kaarten, biljarten en spelletjes; De Boemerang, 13.30 uur: Carnavalsbin go voor de jeugd; Jeugdcentrum, 14.00-15.30 uur: Kinder club viertot en met zeven jaar; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: Anbo koersbal; KBO soos, kaarten en biljarten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 14.00 uur- KBO handwerken; 14.45 uur: Gym; HOEK - De Lovenhoek, 13.30 uur: Biljar ten en kaarten; HULST - Café De Kroon, 14.00 uur: Kaar ten; De Lieve, 9.30 uur: Creatief bloem schikken; 10.00 uur: Koffieochtend; 13 00 uur: Biljarten; 14.30 uur: Zangkoor Viva la Musica; KLOOSTERZANDE - De Reizende Man, 19.30 uur: Bridgeclub Lamswaarde; Rozenhof, 10.00 uur: Koffiemorgen; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; 19.30 uur: Tekenen en schilde ren; De Lange Akkers, 13.30 uur: Kaarten; NIEUW-NAMEN - De Kauter, 13.30 uur: KBO kaarten, biljarten en koersbal; Sint Cecilia, 19.45 uur: Bingo; OOSTBURG - De Open Kring, 9.00 uur. Koffieochtend met mini-rommelmarkt; Tienercentrum Time-Out, 13.00 - 17.00 uur: Bijeenkomst 12-tot 16-jarigen; Ledeltheater, 20.00 uur: Stef Bos try-out; OSSENISSE Hof ter Nesse, 19.00 uur: Country linedance voor beginners; 20.00 uur: Country linedance voor gevorder- den; PHILIPPINE De Schotse Hoek, 10.00 - 11.00 uur: Yoga; 19.30 uur: Kantklossen; SAS VAN GENT - De Speye, 9.30 uur: SAV aerobics voor 55-plussers; 10.00 uur: SAV gym voor 55-plussers; 14.00 - 15.30 uur: Club hobbybeurs voor groe pen 3 tot en met 8; De Roselaer, 13.30 uur: Jeugdattelee 6 tot en met 12 jaar, tim- merclub 10 tot en met 12 jaar; 18.30 uur: Yoga; De Regenboog, 14.00 uur: Kaarten; SLUISKIL - Het Meulengat. 10.00 uur: Zwemmen Swos; 13.30 uur: Swos zang koor, kaarten, canasta en biljarten; SPUI - De Drie Gehughten, 19.00 - 20 00 uuren 20.30 - 22.15 uur: Linedance; SINT JANSTEEN - De Warande,9.30 uur: Gym; 9.30 uur: Bloemschikken; 10.30 uur: Volksdansen; 13.30 uur: Koersbal; TERNEUZEN - De Veste, 9.15 en 10.15 uur: Swot volksdansen en biljarten; De Hoeve, 9.30 uur: Yoga; 13.30 uur: Kinder middag; 't Schelpenhoekje, 14.00- 15.30 uur: Kin derclub 4 tot en met 7 jaar; 19.30 - 22.00 uur: Bloemschikken voor beginners; WESTDORPE - Concordia. 20.00 uur: Re petitie harmonie EWB; ZAAMSLAG - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal; ZUIDDORPE 't Kaaike, 13.30 uur: Kaar ten en biljarten. Deze knotwilg moest hoognodig weer eens worden bijgesnoeid. foto Peter Nicolai door Euqène Verstraeten AXEL - De inventarisatie van de sportaccommodaties in de gemeente Axel gaat aanzienlijk meer kosten dan verwacht. In de meerjarenplanning is re kening gehouden met een be drag van 16.336 euro, maar een in de arm genomen extern bu reau wil het niet doen voor min der dan 37.485 euro. Dat bureau moet een accommo datieplan voor de Axelse sport verenigingen ontwikkelen. Het onderzoek moet een efficiënter gebruik van sportaccommoda ties bewerkstelligen. Tevens wil het college inzicht in de moge- ij kheden van een herstructering van het sportterrein tussen het zwembad en de watertoren. Dit met de bedoeling om eventuele nieuwe sportactiviteiten te sti muleren. De inventarisatie van de sport accommodaties komt morgen ter sprake in de commissie ge- meentefinanciën. Die vergadert om 20.00 uur in het Axelse stad huis. door René van Stee HOOFDPLAAT - Hakken, za gen, snijden en er op letten dat niemand wordt geraakt door vallende takken. Ruim 35 vrij willigers, buitendienst- en kan toorpersoneel van de Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) waren gisteren tijdens hun jaarlijkse gezamenlijke werkdag druk bezig met liet knotten van wilgen- en populie- renknotbomen en het snoeien van sleedoorn en meidoornheg. Dit keer waren twintig knotwil gen op het terrein van schapen boerderij De Goede Hope van de familie Van Erp ter hoogte van het buurtschap Nummer Een aan de beurt. In totaal staan hier zo'n honderd exemplaren. Bij de grondige snoeibeurt werd ook voor het eerst praktijkervaring opgedaan door zes cursisten vel- en snoeitechnieken. Gezien de gestage en probleemloze voortgang van de werkzaamhe den, ging ze dit klaarblijkelijk gemakkelijk af. „Omdat de boerderij ruim an derhalf jaar heeft leeggestaan. was er sprake van achterstallig onderhoud. Daarom zijn we nu begonnen met de eerste twintig bomen. Op die manier brengen we er de gebruikelijke vijfjaar lijkse onderhoudscyclus in", verklaart Theo Aernoudts van de SLZ. De SLZ verzorgt bomen van on der meer natuurbeschermers en boeren. De biotoop van de knot wilgen is uiterst gevarieerd. In secten, vogels, schimmels, plan ten en kleine zoogdieren vinden dikwijls allemaal tegelijk een plekje in of op de knotwilg. De SLZ knot de wilgen eens per vijf jaar. Dat is vroeg genoeg om te voorkomen dat de kop van de boom door het gewicht van de takken splijt en laat genoeg om er wilgenpoten van te kunnen oogsten. Aernoudts: „Met de rest van het hout hebben we houtrillen gemaakt: gestapeld knothout waarin ook weer een groot aantal planten en dieren een plekje vinden om te leven." door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De dorpsraden in de nieuwe kanaalzonege meente moeten geen eigen bud get krijgen voor kleinschalige leefbaarheidsprojecten. Dat zegt een meerderheid van de lezers van de internetsite over de gemeentelijke herinde ling. Op de vraag of dorpsraden een eigen budget moeten krij gen, reageerden 39 in totaal be zoekers. Daarvan zei 56,4 pro cent het niet met die stelling eens te zijn. 43,6 procent wil de dorpsraden wel geld toestop pen. „Eerst herindelen en dan weer van alles delegeren naar dorps raden, deelgemeenteraden et cetera. Wat is dan het nut van herindelen?", vraagt een bezoe ker zich af. Een ander zegt het een leuk idee te vinden, maar acht het moei lijk uitvoerbaar. „Want wie gaat er dan over de verdeling van het budget? Voor men het weet ont staan er in de kernen weer klei ne 'gemeenteraden' ontstaan, met de daaruit volgende schim mige machtsstrijd en laait de concurrentie tussen mensen weer op." Weer een andere bezoeker is van mening dat de dorpsraden juist wel een eigen budget moeten krijgen. „Maar de norm moet zijn dat ze daarmee financieel moeten kunnen beslissen over wat invloed is op het eigen leef gebied." door Sheila van Doorsselaer GRAAUW - De inwoners van Graauw zijn verdeeld over de mogelijke komst van een klein schalig windmolenpark in de Melopolder. Omdat de verhou dingen wat betreft voor en tegen niet geheel duidelijk zijn, wil de dorpsraad van Graauw ieder een afzonderlijk, bijvoorbeeld door middel van een enquête, om zijn mening vragen. Vier boeren, verenigd in Melo wind, willen acht turbines plaatsen op hun grond, nadat een onderzoek van de provincie heeft uitgewezen dat de Melo polder als een van de beste loca ties uit de bus is gekomen. De vier initiatiefnemers Melden gisteravond een drukbezochte informatieavond in het ge meenschapscentrum van Graauw. H. Verstraaten, een van de initi atiefnemers van Melowind, en J. Withage, specialist duurzame energie van de Zuidelijke Land en Tuinbouworganisatie (ZLTO gaven een uiteenzetting van de plannen. De acht windmo lens, ieder maximaal tachtig meter hoog, komen aan weers zijden van de Meloweg. De tur bines zullen voldoende energie leveren voor zo'n 8600 huishou dens en besparen 8,7 miljoen kubieke meter aardgas en 17 miljoen kilo koolstofdioxide. Uit onderzoek is gebleken dat slechts twee woningen in de na bijheid van de windmolens overlast zullen ondervinden van enerzijds slagschaduw en enige geluidsoverlast. Hoewel de tegenstanders van het windmolenpark om het hardst riepen absoluut niet te gen windmolens te zijn, maak ten zij toch bezwaar tegen de lo catie. Er was vrees dat Graauw haar open karakter zou verlie zen, dat de woningen en land bouwgrond in waarde zouden dalen en dat er geluidsoverlast zou zijn. Daarnaast hadden sommigen het idee dat het windmolenpark hen wordt op gedrongen. Doorslaggevend Ook de voorstanders lieten zich horen, zij het besmuikt. „Het is beter dan varkens", werd ge zegd, of: „Als je zo voor de na tuur bent, dan moet je maar op een onbewoond eiland gaan wo nen." Verstraaten heeft aange geven dat de mening van de inwoners voor Melowind door slaggevend zal zijn. „Als er veel mensen zijn die tegen blijven, dan heeft het geen zin door te gaan met de plannen. Ik wil wel met plezier in Graauw blijven wonen." Voordat de molens er komen, moet eerst de Hulster gemeente raad zich er nog over uitspre ken. Daarna hebben de tegen standers de mogelijkheid om zich uit te spreken. BOUWMATERIALEN-PROFCENTER .Industrieterrein, Aziëweg 3, Hulst 0114-312551 Fax 311008

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 45