Kenniscentrum redt het alsnog beu 15 Duitse verandert in 79 jaar in echte Zeeuws-Vlaamse Axel huurt extra kracht in voor Vitaal Platteland Terneuzen werkt mee aan plan voor themahoeve Kanaalzone even zonder stroom Rechtbank Ieperen geeft kinderlokker uit Cadzand boete Weer inbraken in Sint Jansteen Aanvraag Europese subsidie kan nog deze maand de deur uit 8 - 9 - lO februari 2002 ZEELANDHALLEN GOES Voor de zomer duidelijkheid over functies ambtenaren zeeuwse almanak Overzet PZC ZEEUWS-VLAANDEREN woensdag 6 februari 2002 door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Het Regionaal Innovatief Technologisch Op leidingencentrum (RITOC) is gered. De initiatiefnemers voor het op te richten kenniscentrum hebben deze week van de Euro pese Commissie te horen gekre gen dat zij hun definitieve aan vraag voor Europese subsidies mogen indienen. Die initiatiefnemers zijn het Re gionaal Opleidingencentrum Westerschelde, de Hogeschool Gent en de rooms-katholieke hogeschool Sint-Lieven, ook in Gent. De Europese Commissie dreigde begin januari het hele plan om Terneuzen op korte termijn uit te rusten met een kenniscentrum op niveau te tor pederen, omdat Brussel de subsidievoorwaarden opeens besloot te veranderen. Burge meester R. Barbé van Terneu zen, die zich nadrukkelijk met de oprichting van het RITOC heeft beziggehouden en algemeen directeur A. Huijs- mans van het ROC Westerschel de, vreesden dat de Europese interventie minstens een jaar vertraging zou kunnen opleve ren. Planopzet De soep wordt echter niet zo heet gegeten als aanvankelijk werd gedacht. De Europese voorwaarden om steungeld te verwerven zijn aangescherpt, maar niet zo drastisch veran derd dat heel de planopzet zou moeten worden aangepast. Huijsmans: „We weten nu waar aan het subsidieverzoek moet voldoenWe weten wat we nodig denken te hebben (0,6 miljoen euro van de EC, evenveel van gemeenten, provincie en ROC-) en we hebben een goed idee van hoe de organisatie van het insti tuut er uit moet komen te zien. Ik verwacht dat halverwege de ze maand de subsidieaanvraag de deur uit kan. Zit het mee, dan denk ik dat we medio mei zullen vernemen of de subsidie wordt gehonoreerd. Dan zullen we verdere stappen ondernemen." (Advertentie) Die stappen bestaan dan uit het aanstellen van projectleiders en coördinatoren, het inventarise ren van kennisaanbod bij be drijven en het vertalen van die kennis in te gebruiken onder wijsmodules. Huijsmans gaat ervan uit dat na de zomervakan tie de eerste cursussen kunnen worden aangeboden. Barbé is blij dat nu in mei met de opbouw van het kenniscentrum begonnen kan worden. ,,Het is al twee keer eerder vertraagd, een derde keer was niet goed ge weest. Maar ja, met die Europe se regels heb je eenmaal te leven. Het is niet anders." Het plan voor het kenniscen trum op (bijna) academisch ni veau is uit de koker van de Gent se professor G. Allaert komen rollen toen hij bezig was met een onderzoek naar initiatieven die van het heringedeelde Terneu zen hét dynamisch centrum van de Zeeuwse Delta moeten ma ken. Het opzetje voor een zoge noemd RITOC, een centrum waar alle aanwezige kennis uit hogescholen en bedrijven zou worden gebundeld ten nutte van het onderwijs, werd onmid dellijk opgepakt door de drie scholen, het bestuur van Ter- neuzen en de grote bedrijven. Zij beschouwen het idee in zijn algemeenheid als een waarde volle aanvulling voor het onder wijs in Zeeuws-Vlaanderen. 't Slot Hang Sluitw Exclusie! deur-raam naamplaten brandkasten °rk speciaalzaak NIEUW I in Middelburg: neubel- keuken-beslag garderobe, stoten, sleutels Bellinkstraat 34. Middelburg, 0118-640291 Onder het genot van een kopje koffie moesten de klanten van de C1000 in Terneuzen wachten tot de kassa's het weer deden door Eugène Verstraeten foto Wim Kooyman TERNEUZEN - Een groot deel van de Kanaalzone heeft gisterochtend een twintigtal minuten zonder stroom gezeten. Het ging om delen van Terneuzen en Axel en de buurtschappen Magrette, Spui en Driewe gen. De stroom viel gisterochtend uit rond tien over elf. Dat kwam doordat tijdens onderhoudswerk aan het elektriciteitsnet een kabel overbelast raakte. Als ge volg daarvan trad de automatische beveiliging in werking en werd de stroom uitgeschakeld. Rond half twaalf was het euvel verholpen. De storing zorgde vooral voor allerlei kleine ongemakken, zoals in het Terneuzense winkelcentrum Zuidpolder. Lichten gingen uit, automatische deuren en kassa's weigerden dienst. Dat leidde tot rijen mensen die met hun volge laden winkelwagentj es lij dzaam moesten wachten tot alles het weer deed. Om de pijn wat te verzachten ser veerde het personeel van de plaatselijke Cl000 de wachtende klanten een bekertje koffie. door René van Stee CADZAND - Een 70-jarige in woner van Cadzand is door de correctionele rechtbank in le per (B) veroordeeld tot een cel straf van drie jaar voorwaarde lijk en een boete van 1600 euro. Hij is ook voor vijf jaar uit zijn burgerrechten ontzet. De man moest zich verantwoor den wegens zes pogingen tot ontvoering van meisjes tussen de twaalf en zeventien jaar. Hij bood de meisjes voor tien minu ten seks tweeduizend frank aan. Geen van hen ging op de voor stellen in. De strafmaat was milder dan gebruikelijk, omdat de uit Duitsland afkomstige man een blanco strafblad heeft. Ook hield de rechtbank rekening met zijn leeftijd. De man zat sinds eind mei vorig jaar opge sloten. Hij mocht vorige week donderdag de gevangenis verla ten. De bejaarde Cadzandenaar werd ook gedagvaard voor op lichtingspraktijken en mis bruik van vertrouwen. Hij werd begin juli 2001 in België opge pakt wegens oplichting van en kele antiquairs en handelaren in brocante. De verdachte, die in Cadzand een zaakje in snuiste rijen drijft, zou grote aankopen hebben verricht met valse bankdocumenten. Bij toeval bleek dat hij eveneens voldeed aan het signalement van een ge zochte persoon, die in januari en maart vorig jaar in West- Zeeuws-Vlaancleren minderja rige kinderen probeerde mee te lokken. Een woordvoerder van het Ie- perse gerecht wist niet te vertel len wanneer de tweede zaak van de man uit Cadzand voorkomt. Zowel de gemeente Oostburg als de Cadzandse dorpsraad waren gisteren nog niet op de hoogte van de invrijheidstelling van de Duitser en wilden daar om nog niet officieel reageren. (Advertentie) Vrijdag Zaterdag Zondag van 10.00 tot 22.00 uur van 10.00 tot 21.30 uur van 10.00 tot 18.00 uur Voor meer info: 06 53 92 83 90 door René Hoonhorst TERNEUZEN - Een verhuizing van het Duitse Emden naar Ter neuzen lag ook 79 jaar geleden niet echt voor de hand. De crisis in de jaren twintig was in Duits land echter nog een stuk ernsti ger dan in Nederland. Hilke Ma rie Borchers aarzelde dan ook niet lang toen ze via een kennis een betrekking als dienstmeisje in Terneuzen kon krijgen. Hilke Marie Weststrate-Bor- chers vierde gisteren haar hon derdste verjaardag in het Ter neuzense verzorgingshuis De Blide. Familieleden, medebe woners, oude buren, vrienden en kennissen kwamen in groten getale naar haar kamer. Me vrouw Weststrate is nog kwiek en vief. Ze sjoelt, bingoot en do- minoot als de beste.Maar sinds ik vijf jaar geleden een maag operatie heb gehad, kon ik niet meer zelfstandig blijven wonen in De Veste waar ik zestien jaar heb gezeten." Mevrouw Weststrate bewaart dierbare herinneringen aan haar begintijd in Terneuzen. Ze werd hulp in de huishouding bij dokter Spruitenberg aan de He rengracht. ,,Een prachtige baan. De dokter had twee dien sters, dus ik hoefde me echt niet dood te werken. Bovendien was het eten erg goed, we kregen als personeel dezelfde maaltijden als de dokter en zijn gezin." In 1927 trouwde Hilke met Joost IJsebaert, machinist op de lijn Terneuzen-Mechelen Verdriet IJsebaert kwam in de oorlog om het leven toen zijn trein werd beschoten door vliegtuigen. „Hij moet op slag dood geweest zijn. Ik mocht hem niet meer zien", zegt Weststrate. Als Ne derlandse, ze kreeg haar nieuwe nationaliteit bij haar trouwen, mocht ze in 1940 ook niet naai de begrafenis van haar moeder. Het zijn twee van de verdrietig ste gebeurtenissen uit haar lan- Hilkc Marie Borchers, 100 jaar oud, kwam in 1923 als dienstmeisje naar Nederland. foto Peter Nicolai ge leven. „Ik heb nog wel eens verdriet, maar ik ben vrijwel nooit chagrijnig. Het zal mijn aard zijn." In 1955 trouwde ze voor de tweede keer. Weduwnaar Chris Weststrate, hoofd van de open bare basisschool ('de kop- school')werd haar nieuwe man Hij had twee zoons, zodat ze op latere leeftijd alsnog kinderen kreeg. De nazaten van die kin deren, beide zoons zijn ook al ja ren overleden, zoeken Hilke Marie nog regelmatig op, even als kinderen, klein- en achter kleinkinderen van haar zus. „Ik ben nog niet vergeten, gelukkig komen veel mensen me nog be zoeken." door Eugène Verstraeten AXEL - Burgemeester en wethouders van Axel willen tij delijk een extra ambtenaar in huren om het project Vitaal Platteland van de grond te til len. De aan te trekken functionaris krijgt een 32-urige werkweek. Vanwege de gemeentelijke her indeling duurt het dienstver band tot eind dit jaar. Tot 2005-2006 zijn Europese subsidieregelingen van kracht om steun te geven aan de vitali sering van het platteland. Daar onder valt een scala aan projec ten. Eén van die projecten, zo stellen B en W van Axel, is het opzetten van een landbouwlo- ket. Verder wijst het college er op dat het stagerapport 'Axel, het toeristisch hart van Zeeuws- Vlaanderen' aangeeft dat er ook op gebied van toerisme heel wat mogelijkheden zijn die passen binnen de plattelandsontwik keling. Hierbij wordt onder meer ge dacht aan onderzoek naar mo gelijkheden op het gebied van agro-toerisme en het geven van voorlichting op dat gebied. Ver der het in samenwerking met ondernemersverenigingen structureren van het promotie beleid en opzetten van dagar rangementen voor toeristen. Als die werkzaamheden kunnen worden uitgevoerd, kan subsi die worden verkregen. B en W moeten de gemeenteraad bekennen dat het er het afgelo pen jaar niet van is gekomen om werkzaamheden te verrichten voor het project Vitaal Platte land. „Ook dit jaar verwachten wij daar, gelet op de totale hoe veelheid werk en de bijkomende werkzaamheden voor de herin deling, geen resultaten van", voorspelt het college. Om toch een impuls te geven aan de plattelandsontwikkeling en de subsidie binnen te halen wil len B en W een functionaris aan trekken. Ze denken daarvoor aan loon en bijkomende kosten een bedrag van 42.000 euro kwijt te zijn. De gemeenteraad wordt gevraagd dat geld be schikbaar te stellen. van onze regioredactie SINT JANSTEEN - Inbrekers hebben maandagnacht op nieuw een flinke slag geslagen in Sint Jansteen. Oost-Zeeuws- Vlaanderen wordt al sinds eind vorig jaar geteisterd door inbre kers. De buit was het grootst in een huis in de Hoofdstraat in Sint Jansteen. Hier vonden de inbre kers autosleutels, waarna ze er vandoor gingen met de bor deauxrode Volvo V40. Uit een woning aan de Prins Hendrikstraat werd fotoappa ratuur ter waarde van enkele tientallen euro's weggenomen, plus nog eens enkele tientallen euro's aan contant geld. In een woning aan de Hemelstraat gin gen de criminelen er vandoor met tientallen euro's, waarde papieren, beeldapparatuur en fotoapparatuur. Bij een tweede woning in deze straat bleef het bij een poging. Soortgelijke buit maakten de inbrekers in een woning aan de Van der Heydenstraat: tiental len euro's, waardepapieren en beeldapparatuur met een waar de van honderden euro's. En ook uit een woning aan de Eiken laan werd foto-apparatuur en contant geld ontvreemd. TERNEUZEN - De 560 ambte naren van de gemeentes Terneu zen, Axel en Sas van Gent krij gen nog voor de zomer te horen op welke posten ze bij hun nieu we werkgever kunnen sollicite ren. De Stuurgroep die zich bezig houdt met de herindeling in de Kanaalzone heeft eind deze maand het plaatje voor de nieu we gemeentelijke organisatie gereed. In oktober moet duide lijk zijn welke ambtenaar op welke stoel komt te zitten. De BOR, de gezamenlijke on dernemingsraad van de drie ge meenten, buigt zich nu ook over de toekomstige organisatie. Eind deze maand stelt de Stuur groep vast hoe het nieuwe ge meentelijke apparaat er op hoofdlijnen uit komt te zien. Formeel kan de nog te kiezen gemeenteraad van de nieuwe gemeente Terneuzen daar vol gend jaar nog aan tornen. Maar dat ligt niet direct voor de hand. Griffier Er wordt gewerkt aan een door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) opgesteld model, waarbij de ambtelijke organisatie wordt opgesplitst in vier of vijf grote sectoren. Die krijgen allemaal een eigen sec- torhoofd die weer onder de di rectie van de beoogd gemeente secretaris F. Lauret vallen. In de nieuwe opzet is ook plaats voor een griffier, een soort gemeente secretaris, die met een kleine staf de gemeenteraad met raad en daad ter zijde staat. Dat is een gevolg van de dualise- ring van het lokaal bestuur, waarbij het college van burge meester en wethouders een veel zelfstandiger positie krijgt ten opzicht van de gemeenteraad. Een situatie die te vergelijken valt met die in Den Haag, waar het kabinet in feite het land be stuurt terwijl de Tweede Kamer de grote lijnen bepaalt en con troleert of de regering doet wat is afgesproken. door Conny van Gremberghe ZAAMSLAG - Zaainslag krijgt er een toeristisch-recreatieve attractie bij. Burgemeester en wethouders van de gemeente Terneuzen zijn bereid om plano logische medewerking te verle nen aan het initiatief van de Zaamslagse benzinestation houder J. de Pooter, die naast zijn tankstation een themahoe ve wil bouwen. Het plan van De Pooter dateert van twee jaar terug. Zijn bedrijf was druk doende met een ver huizing van het industrieterrein naar een nieuwe locatie op de hoek van de rondweg Zaamslag en Terneuzenseweg. Omdat er naast het nieuwe tankstation een behoorlijke lap grond lag, dacht De Pooter er in eerste in stantie aan om een kinderboer derij aan te leggen. In samen spraak met wijlen architect C. Kempe uit Terneuzen groeide het plan van een kinderboerde rijtje uit tot een heuse thema hoeve. Kleinvee Het plan voor themahoeve Zaamslagpolder omvat een park van zo'n 4,4 hectare, opge splitst in een groot aantal vier kante kavels waartussen wan delpaden worden aangebracht. De kwadranten worden gevuld met begroeiing, typische streek- gewassen, speelgelegenheden, onderkomens met kleinvee (herten, schapen, konijnen) en fruitbomen. Voorts komen er op het terrein een doolhof, een terp en een ze ventien meter hoge uitkijkto ren. De themahoeve krijgt verder een kleinschalige hore ca voorziening. B en W van Ter neuzen stellen daaraan wel de eis dat die beperkte openingsu ren krijgt. Initiatiefnemer De Pooter, die de hoeve samen met zijn vrouw gaat exploiteren, denkt met de hoeve een toeristisch-recreatie ve voorziening neer te zetten die een aanvulling vormt op het be staande aanbod. Het is volgens De Pooter niet de bedoeling dat het horecapand woi'dt gebruikt voor feesten en partijen, wel voor vergaderingen en bijeen komsten die een relatie hebben met de thematische doelstellin gen voor de hoeve (natuur, cul tuur, heemkunde, recreatie en educatie). Details De Pooter is blij dat zijn plan nen nu eindelijk aan de Terneu zense gemeenteraad worden voorgelegd. „We hadden al eer der willen beginnen met de aan leg, maar de planologische pro cedure vergde veel tijd, omdat het plan telkenmale op details moest worden aangepast", al dus De Pooter. De raadscommissie volkshuis vesting en ruimtelijke ordening buigt zich donderdag 7 februari over het voorstel van het college van burgemeester en wethou ders. De commissie vergadert in de commissiekamer van het Ter neuzense stadhuis en wel om 19.30 uur. Hij kwam helemaal uit Bel gië gereden. Bij het Bergen op Zoomse aangekomen, sloeg hij van de snelweg af, en volgde de borden richting Flipland. Want daar, herin nerde hij zich, lag de Anna Jacobapolder. Kon je met een pontje het water over, en dan was je zo in Zierikzee. Leuk zo'n overtochtje. Hij ver heugde zich volop. Bij 't Veerhuis aangekomen, bleek hel pleintje akelig leeg. En wat nog verontrustender was: geen boot te zien. Dtis klampte hij een Fliplander aan die net van de fiets ivas gestapt. „Ahwel", informeerde onze Belg, „hoe laat gaat de vol gende overzet?" „Nou", antwoordde de Flip lander, „als u even geduld hebt." Want hij moest even in z'n herinnering graven. „De volgende overzet?", herhaal de hij de vraag na te zijn uit gedacht. „Die was vijftien jaar geleden." lUntumtrti

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 43