Rampenplannen rampzalig Missie Cuba onzeker zonder CNV -voorman Vos wordt toch voorzitter enquête naar bouwfraude Steden willen snel verstrekking heroïne Invoering schoolfruit onzeker Kamer wil actie tegen gemeenten die in gebreke blijven Vrouwenmishandelaar bekent Mensensmokkelaar 2,5 jaar cel in Vondst bot Linne loos alarm Verfbomgooier op vrije voeten Vonnis tegen oud-SS'er vervallen Kamer negeert advies Terlouw Jongens gooien palen naar trein Ministers van D66 gaan overstag in JSF-dossier Remkes bepleit meer renovatie Hout- en botenbedrijf brandt uit Dode bij ongeval busje vol gasflessen RIJNSBURG - Leden van de technische recher che bekijken de bestelbus die gisterochtend ont plofte in Rijnsburg. Op de voorgrond een niet ontplofte gasfles. Het busje was met dergelijke flessen geladen. Bij de explosies kwam een 20-ja- rige man uit Kootwijkerbroek om het leven. Twee mannen van 20 en 24 jaar uit Harskamp raakten gewond. Volgens de politie kwamen de slachtof fers net terug van het tankstation bij hun busje toen dat rond acht uur ontplofte. Alleen het on derstel bleef op zijn plaats. Het plaatwerk schoot alle kanten op. De politie gaat ervan uit dat de slachtoffers door de rondslingerende stukken zijn geraakt. De politie vermoedt dat een gasfles in de bestelbus spontaan tot ontploffing kwam. foto Ed Oudenaarden/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Brink horst van Landbouw blaast zijn handelsmissie naar Cuba af, als dat land een visum blijft weige ren voor CNV-voorzitter Doekle Terpstra. „Het is niet aan Cuba om te bepalen wie er in een dele gatie zit", verklaarde de minis ter gisteren in de Kamer. Nederland is voor Cuba één van de belangrijkste handelspart ners. Brinkhorst zou zaterdag met een handelsmissie naar Cu ba vertrekken. Als Terpstra voor die tijd geen visum krijgt, gaat de missie niet door, zo kon digde de bewindsman aan. Een meerderheid in de Tweede Ka mer drong daar ook op aan. „Het is samen uit, samen thuis", aldus CD A'er Verhagen. Hoewel de regering officieel blijft hopen dat het nog goed komt, gaf Brinkhorst toe 'dat het niet erg waarschijnlijkis dat dat gebeurt'. Hij heeft Terpstra nog wel gewaagd of het CNV bereid zou zijn iemand anders te sturen. Toen de vakcentrale dat weigerde, besloot Brinkhorst door Charlotte Huisman UTRECHT - De Nederlandse grote steden staan te trappelen om honderden verslaafde in woners heroïne te- gaan ver strekken onder medisch toe zicht, nu uit onderzoek is gebleken dat veel verslaafden er baat bij hebben en de crimi naliteit afneemt door de ver strekking van de drug. van de missie af te zien als Cuba de komst van Terpstra niet ac cepteert. Havana wil Terpstra geen visum geven, omdat hij contacten heeft met de in Cuba verboden vakbond CUTC. De Nederland se regering wil juist dat er tij dens handelsmissies naar lan den waar de mensenrechten worden geschonden ook met vakbonden wordt gepraat. „De regering hecht aan die kritische dialoog", aldus Brinkhorst. Daarom reisde Terpstra in 1999 ook mee met de handelsmissie van staatssecretaris Ybema (Economische Zaken) naar Cu ba. Brief Terpstra zou de toorn van Hava na over zich hebben afgeroepen door een brief die hij in juni vo rig jaar aan de Cubaanse leider Fidel Castro schreef. Hij wilde weten wat er gebeurd was met 6000 dollar die het CNV naar de CUTC had overgemaakt. „Dat geld is in beslag genomen", ver klaarde Brinkhorst gisteren. Protestbrieven aan de Cubaan se leider worden blijkbaar niet De Centrale Commisie Be handeling Heroïneverslaving (CCBH) adviseerde gisteren aan minister Borst (Volksge zondheid) om langdurig heroï- neverslaafden op medisch voorschrift hun drugs gecon troleerd te verstrekken. op prijs gesteld, constateerde hij droog. De CNV-voorman werd vorig jaar ook tegengehouden toen hij een congres wilde be zoeken van een Cubaanse vak bond die niet wordt erkend dooi de autoriteiten. Volgens het ministerie van Eco nomische Zaken zit de export naar Cuba in een 'enorm stij gende lijn'. In het jaar 2000 be droeg de uitvoer naar dat land 68 miljoen euro. Een stijging van bijna 30 procent vergeleken met 1997. Toen bedroeg de uitvoer 44 mil joen euro. De invoer vanuit Cu ba stijgt ook snel. In 1997 voerde Nederland nog voor 235 miljoen euro in. Drie jaar later was dat bedrag al gestegen naar 329 miljoen gulden. Nederland im porteert volgens het ministerie vooral industriële goederen. Drie jaar geleden leidde een handelsmissie naar Cuba ook al tot politieke spanningen in Ne derland, toen minister Van Aartsen (Buitenlandse Zaken) de reis wilde tegenhouden. Van Aartsen vond de Cubaanse hou ding inzake mensenrechten re den de missie af te blazen. GPD In klinieken in de vier grote steden en Groningen en Heer len deden bijna 600 verslaaf den mee aan het experiment. De stadsbesturen van de zes deelnemende steden roepen de Tweede Kamer in een gemeen schappelijke verklaring op snel een besluit te nemen over de verstrekking van heroïne, zodat meer verslaafden dan de onderzoeksgroep er aan kun nen deelnemen. De Utrechtse wethouder H. Spekman (maatschappelijke opvang) denkt dat in die stad een groep van ongeveer 250 heroïneverslaafden in aanmer king kan komen voor de ver strekking. De gemeente en de GG&GD zijn al op zoek naar een of meerdere lokaties voor permanente heroïnekli- nieken. MinisterBorstgaatnu een aan vraag indienen om heroïne te laten registreren als medicijn. Volgens directeur G. Hille van de Utrechtse GG&GD duurt de afhandeling van deze aan vraag minimaal een jaar. In het voorjaar van 2003 hoopt Hille in Utrecht de gereguleerde he roïneverstrekking voor de uit gebreide doelgroep te hebben gerealiseerd. GPD door Henk van Lierop en Harmen van der Werf DEN HAAG - GroenLinks-Ka- merlid Vos wordt voorzitter van de parlementaire enquêtecom missie die de wantoestanden in de bouw tegen het licht gaat houden. De benoeming is een klap in het gezicht van de WD, die Kamerlid Te Veldhuis op die post had voorgesteld. Alleen het CDA steunde de kan didatuur van de ervaren libe raal. Volgens afspraken uit 1999 was de WD aan de beurt om een enquêtevoorzitter te leveren. De meeste fracties kozen echter voor Vos, 'vanwege de continuï teit'. Zij leidde ook de voorbe reidende Tijdelijke commissie en is samen met SGP'er Van der Staaij de enige die in beide com missies zit. WD-fractiesecretaris Weisglas is 'zeer teleurgesteld in de op stelling van de coalitiepartners PvdA en D66'. Hij vindt het on begrijpelijk dat ze zich niet aan de afspraken houden en spreekt van 'de arrogantie van de macht'. Volgens hem zal WD- leider Dijkstal nog een hartig woordje spreken met zijn colle ga's Melkert (PvdA) en De Graaf (D66), maar dat zal Te Veldhuis niet helpen. „Het is einde ver haal", aldus Weisglas. Te Veld huis zelf reageerde gisteravond vrij nuchter. „Er is geen man overboord, maar het is natuur lijk wel jammer. Zo'n voorzit terschap is een krent in de parle mentaire pap." Ook hij neemt het vooral de PvdA kwalijk dat zijn kandidatuur geen meerder heid kreeg. „Om kwart voor vijf 's middags verzekerde een voor aanstaand PvdA-Kamerlid mij nog dat ik me geen zorgen hoef de te maken. In het overleg van fractiesecretarissen gaat de PvdA echter om en daarna ook D66. En dat zijn dan de partijen waarmee je als WD in een kabi net zit.Gewoon lid van de com missie bouwfraude wordt Te Veldhuis niet. „Ik blijf dan lie ver mijn normale werk doen, binnen de fractie en als voorzit ter van de Kamercommissie Eu ropese Zaken." Naast Vos en Van der Staaij be staat de commissie in ieder ge val uit de Kamerleden Ten Hoopen (CDA), Ravestein (D66) en De Wit (SP). De PvdA vaar digt waarschijnlijk Van Heemst af. De WD beraadt zich op een vervanger voor Te Veldhuis. Doel van de enquête is ongeoor loofde kartelvorming, prijsaf spraken en andere wanpraktij- ken in de bouwwereld in kaart te brengen. ANP /GPD woensdag 6 februari 2002 van onze redactie binnenland ZOETERMEER - De invoering van schoolfruit komend schooljaar is onzeker gewor den. Het Productschap Tuin bouw heeft gisteren besloten voorlopig af te zien van het project, waarbij basisscholen goedkope appels en ander fruit zou worden aangeboden. De tuinders betwijfelen of ze de benodigde negen miljoen euro voor het schoolfruit wel binnenkrijgen. Weliswaar heeft minister Borst (Volksge zondheid) toegezegd bijna één miljoen euro mee te betalen, maar de tuinders verwachten te weinig bijdragen van de Eu ropese Unie en de ouders. De tuinders vinden ook hun eigen bijdrage 1,3 miljoen) aan de hoge kant. Schoolfruit was sterk bepleit door Tweede-Kamerlid Atsma (CDA). Hij meent dat kinderen zo gezonder gaan eten en vette dingen zoals patat laten staan. Zijn motie leidde tot de toezeg ging van minister Borst dat ze aan het project zou meebeta len. Borst zei dat schoolfruit gezonder is voor opgroeiende kinderen dan schoolmelk. In het oorspronkelijke plan zou de Europese Commissie ruim twee miljoen euro bijdra gen. De ouders zouden 4,5 mil joen euro voor hun rekening moeten nemen. „Recente ei-va- ringen leren echter dat veel ou ders niet altijd bereid zijn mee te betalen aan groente en fruit voor hun kinderen op de scho len", aldus het productschap. De brancheorganisatie voor de tuinbouw gaat met het minis terie van Volksgezondheid overleggen over een andere op zet van het plan. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Staatssecretaris De Vries van Binnenlandse Za ken moet actie ondernemen te gen gemeenten die nog steeds geen deugdelijk rampenplan hebben opgesteld. De PvdA en het CDA hebben hem hiertoe gisteren opgeroepen. De Vries dreigde eerder ge meenten op een openbare zwar te lijst te plaatsen als ze voor fe bruari hun plannen niet op orde hadden. Volgens onderzoek van het Ra dio 1 Journaal hebben tiental len gemeenten nog geen gehoor gegeven aan het verzoek van De Vries. Het PvdA-Tweede-Ka- merlid Wagenaar noemt dit 'diep triest'. Volgens een woordvoerder van De Vries weet het ministerie nog niet exact welke gemeenten wel, en welke niet een deugdelijk rampenplan hebben. Volgens het ministerie moeten provin ciebesturen ervoor zorgen dat gemeenten hun rampenplannen op tijd klaar hebben. Een woordvoerder van de Friese commissaris van de koningin Nijpels betwist dit. „Wij hebben daar geen officiële bevoegdheid voor. De Tweede Kamer moet eerst de wet veranderen, voor dat wij gemeenten kunnen dwingen." Aanmoedigen Het Kamerlid Wagenaar zegt 'moe' te worden van deze hou ding. „Partijen schuiven elkaar de verantwoordelijkheid toe, overleggen wat, en schuiven stukken van de een naar de an der. In dit tempo schiet het niet op." Volgens haar weet de pro vincie Friesland best dat al is geregeld dat provincies meer bevoegdheden krijgen. „Dus moeten ze gemeenten nu al aan moedigen de boel op orde te krijgen." Ze vindt dat gemeenten de staatssecretaris publiekelijk in zijn hemd zetten. Zijn dreige ment om gemeenten op een zwarte lijst te zetten, heeft vol gens haar kennelijk weinig in druk gemaakt. „Daarom moet hij zo snel mogelijk de namen openbaar maken van gemeen ten die in gebreke blijven. Bur gers kunnen hun bestuur bij de gemeenteraadsverkiezingen af rekenen op de vraag of ze wer ken aan een goed veiligheidsbe leid of niet." De provincie Zeeland zegt in een reactie zich niet aangespro ken te voelen door de kritiek van de Tweede-Kamerleden. Vol gens het provinciebestuur moest het de staatssecretaris per 1 februari alleen laten weten hoever de Zeeuwse gemeenten zijn met het aanpassen van hun rampenplannen. „Dat is wat anders dan de plannen op dat tij dstip gereed te hebbenaldus een woordvoerder van de pro vincie. Momenteel heeft in Zee land alleen de gemeente Tholen een geactualiseerd rampenplan in de kast liggen. pagina 16: uitgelicht APELDOORN - Een 17-jarige inwoner van Apeldoorn heeft bekend meer dan tien vrouwen en meisjes in en rond de Apel- doornse wijk De Maten te hebben mishandeld. Een aantal mishandelingen pleegde hij vorig jaar. Volgens de politie heeft de jongen dringend professionele hulp nodig. De tip van een alerte burger leidde afgelopen vrijdag tot de aanhouding van de 17-jarige, die steeds op een scooter reed. De tipgever ging, na getuige te zijn geweest van een mishan deling. zelf op onderzoek uit. GPD HAARLEM - Een 39-jarige man uit Amsterdam is gisteren door de rechtbank in Haarlem voor betrokkenheid bij men sensmokkel veroordeeld tot 3 jaar celstraf, waarvan een half jaar voorwaardelijk. Tegen hem was 4,5 jaar cel geëist. Hij heeft volgens de rechters een leidinggevende en organise rende rol gehad bij de smokkel van illegalen naar Canada. Hij behoorde tot een groep mensensmokkelaars, die vorig voor jaar werd opgerold na een uitvoerig onderzoek door de mare chaussee op Schiphol. Zes andere betrokkenen hebben vorig jaar straffen van maximaal drie jaar gekregen. Verschillende KLM-medewerkers hebben meegewerkt aan de mensen smokkel. ANP LINNE - Het bot dat onlangs in de pastorie in het Limburgse Linne werd gevonden blijkt niet van een mens te zijn. Onder zoek door het Nederlands Forensisch Instituut in Rijswijk heeft dit uitgewezen, aldus de politie. Het bot is van dierlijke afkomst, maar van welk dier is verder niet meer onderzocht. Een bouwvakker vond het bot twee weken geleden onder de vloer van de keuken van de pastorie. De politie kreeg vorige week een anonieme brief, waarin verband werd gelegd met de verdwijning en mogelijke moord op een meisje zeventig jaar geleden. ANP ASSEN - De rechtbank in Assen heeft het Openbaar Ministerie (OM) gisteren niet ontvankelijk verklaard in de strafzaak tegen oud-SS'er Dirk Hoogendam. De inmiddels 79-jarige man vocht daarmee met succes zijn dood vonnis aan dat hem in 1950 in Nederland werd opgelegd. Hoogendam, die in 1946 uit een gevangenenkamp ontsnapte en Duits staatsburger werd, kreeg de doodstraf voor oorlogsmis daden en landverraad. Deze werd later omgezet in levens lang. Door de verzetprocedure die de oorlogsmisdadiger vorig jaar begon, nam justitie de hele strafzaak opnieuw in behande ling. Dat betekent dat het eerde re vonnis is vervallen en dat Hoogendam geen nieuwe straf krijgt voor deze aanklachten. De beschuldigingen waarvoor hij werd veroordeeld, zijn vol gens de rechtbank sinds 1975 verjaard. De uitspraak betekent niet dat Hoogendam van justitie af is. Persofficier E. Lakamp gaf gis teren aan dat het OM hem moge lijk gaat vervolgen voor nog zwaardere oorlogsmisdaden, die nog niet zijn verjaard. In een nieuwe aanklacht kan het OM alsnog de verdenking uit werken dat Hoogendam verant woordelijk is voor de deportatie van Nederlanders in de Tweede Wereldoorlog. Die deportatie leidde volgens het OM onder meer tot de dood van vier man nen uit de omgeving van Hol- landscheveld. ANP DEN HAAG - De Tweede Ka mer heeft een van de adviezen van de commissie-Terlouw naast zich neergelegd. De Ka mer zag gisteren af van een teeltverbod van transgene land bouwgewassen. De meerderheid van de Kamer wil de ontwikkeling van de bio technologie niet remmen. Een minderheid van GroenLinks, SP, ChristenUnie en SGP sprak zich uit voor een verbod. Het ka binet had al laten weten niets voor een teeltverbod te voelen. Volgens de commissie-Terlouw is de teelt van genetisch gemodi ficeerde gewassen in Nederland vrijwel onmogelijk. ANP AMSTERDAM - De 27-jarige man die zaterdag in Amster dam werd opgepakt op verdenking van het werpen van een verfbom naar de Gouden Koets is gisteren vrijgelaten. Hij moet later voorkomen, stelde persofficier S. de Klerk van het parket Amsterdam. Aanvankelijk dacht de politie dat de man een 'meelbom' (meel aangelengd met water) tegen de Gouden Koets had ge gooid. Uit nader onderzoek blijkt dat het om een verfbom ging, vermoedelijk latex. De verdachte wordt beschuldigd van belediging van de vermoedelijke opvolger van de konin gin en diens echtgenote, en vernieling van de Gouden Koets en een of meer kledingstukken van mensen die zich om de Gou den Koets heen bevonden. De maximale straf voor deze ver grijpen is respectievelijk vier en twee jaar cel. ANP BREDA - De politie in Breda heeft gisteren drie jongeren van 13,16 en 22 jaar uit die plaats opgepakt, omdat ze met ijzeren piketpalen naar een trein hebben gegooid. De aanhouding volgde na een onderzoek van twee weken. De politie verdenkt de jongens van poging tot doodslag. Een van de piketpalen van anderhalve meteren 12 millimeter dik drong op de avond van 19 januari door de cabinewand van de voorcabine van de trein. De politie beschuldigt de drie er ook van diezelfde avond van een andere trein enkele ruiten te hebben ingegooid en een lantaarnpaal bij station Prinsen Beemden zo te hebben omgebogen dat er een trein tegen reed. De NS ramen de schade op 20.000 euro. ANP door Bouke Berqsma DEN HAAG - De D66-ministers Brinkhorst en Van Boxtel zullen vrijdag niet tegen een kabinets besluit stemmen aan de ontwik kelingsfase van het gevechts vliegtuig Joint Strike Fighter deel te nemen. Dat is de verwachting binnen D66-gelederen. Brinkhorst en Van Boxtel hadden de afgelopen weken veel vragen over deelna me aan de ontwikkeling en bouw van de JSF. Bewindslieden kunnen een aan tekening maken als zij tegen een kabinetsbesluit zijn. Maar ook dit is waai-schijnlijk een te zwaar middel voor de D66-twij- felaars, is de inschatting van bronnen binnen de partij. PvdA-bronnen meldden dat het dossier nog 'volop in beweging' is. Er zouden zelfs nieuwe fi nanciële onduidelijkheden zijn opgedoken over de financiering van de ontwikkelingsfase. Bronnen rond premier Kok be nadrukken dat ook die nog geen besluit heeft genomen. Veel lijkt daar vrij dagvanaftehangenals het kabinet voor de tweede keer uitgebreid over de opvolging van de F16 praat. Voor het pro ject is 5,5 miljard euro begroot. Premier Kok zei afgelopen vrij dag nog dat de JSF 'met de ken nis en inzichten van nu de beste papieren' heeft. Daarmee lijken de kansen voor de Europese concurrenten Eu- rofighter en Rafale verkeken. Vrijdag wordt nog niet beslo ten over de aanschaf van een toestel, alleen over deelname voor 800 miljoen euro aan de ontwikkelingsfase van de JSF, ANP DEN HAAG - Gemeenten moe ten meer huizen samenvoegen en opknappen in plaats nieuw bouw te plegen. Dan zijn de komende acht jaar 100.000 nieuwbouwwoningen minder nodig dan de geplande 380.000 meent staatssecretaris Remkes (Volkshuisvesting). Remkes nam gisteren een rap port in ontvangst van een werk groep die is nagegaan wat tegen de stagnerende bouwproductie te doen is. Vorig jaar zouden 100.000 huizen nieuw gebouwd moeten zijn, het waren er 65.000 GPD WARMOND - Bij de bedrijven Dekker Hout en Juffer mans in de Veenpolder in Warmond heeft gisterochtend een grote uitslaande brand gewoed. Het vuur brak rond half vier uit in een van de drie loodsen voor houtopslag van Dekker. De brandweer, aanwezig met negen spuitwagens en honderd brandweermannen, had het vuur kort na negen uur onder controle. De verwachting is dat de brandweer van Rijnland nog zeker tot vanochtend bezig is met na blussen. Er vielen geen gewonden. De oorzaak van de brand is nog niet bekend, al vermoedt eigenaar Dekker dat er sprake is van brandstichting. De drie loodsen met hout, alsmede een met boten van het bedrijf Juffermans zijn volledige uitgebrand. Dekker schat de schade op minimaal 15 miljoen euro. In het bedrijf van Juffermans zijn negentig boten, gereedschap en materiaal verloren gegaan. Juffermans vreest dat de schade van zijn bedrijf oploopt tot 10 miljoen euro. foto Hielco Kuipers/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3