Hoop op extra subsidie voor kerk Wie leeft er van de wind? PZC VVD wil disco's in centrum Renesse sluiten Fracties steunen voortbestaan voetbalclubs Praktij konder wij s Noordzelke onder vleugels van Pontes Zeilboot vast op Westerschelde Belgische trekpaarden bij strao Boete voor dreigende taal Ontploffing in Gentse kanaalzone Doorgereden na botsing Restauratie in Haamstede maakt alsnog kans op kanjerregeling Concert van Seniorenorkest agenda o a HANSWEERT - Een zeilboot heeft ongeveer een etmaal vast gezeten op een zandbank in de Westerschelde. Er waren enke le opvarenden aan boord. Gisteravond slaagden twee sleep boten erin het schip los te trekken. De tweemaster Reindert, met een lengte van ongeveer veertig meter, was maandagavond vanuit Vlissingen op weg naar haar thuishaven Walsoorden. Ter hoogte van Hansweert be landde het schip in slecht weer op de Platen van Ossenisse en kwam muurvast te zitten. Volgens bergingsbedrijf Polderman uit Hansweert weigerde de kapitein zowel maandagavond als gisterochtend hulp. Op verzoek van de verzekering werd Pol derman gisteren in de loop van de dag wel ingeschakeld. Gis teravond rond acht uur slaagden de sleepboten Delta en Wa tersnip van het bedrijf erin de tweemaster los te krijgen. De Reindert is vervolgens naar de haven van Hansweert ge sleept en zal vandaag vermoedelijk alsnog naar Walsoorden vertrekken. In hoeverre het schip schade heeft opgelopen, is nog niet bekend. NOORD WELLE - Het organiserend comité van de straovie- ringin Noordwelle verwacht vijftig Belgische trekpaarden op het folkloristische feest, zaterdag 23 februari. In totaal hoopt het strao-comité tachtig deelnemers te kunnen verwelkomen. Vanaf negen uur arriveren ruiters en paarden bij de Smidsweg in Noordwelle. Om half twaalf begint aan de Dorpsring de paardenkeuring en om twaalf uur vertrekt de ruiterstoet naar landgoed Zeelandia. Naar verwachting bereiken paarden en ruiters omstreeks één uur het strand, waar de paardenbenen in het zoute water gewassen worden. Om half twee begint op de Dorpsring het ringsteken per fiets voor kinderen. Rond drie uur wordt de ruiterstoet terug in het dorp verwacht. Na een rondgang met de fanfare volgt de officiële ontvangst, ge volgd door het ringsteken te paard. Om vier uur barst het feestgedruis los. MIDDELBURG - Een 33-jarige man uit. Middelburg is giste ren door de Middelburgse politierechter M. Tilman veroor deeld tot 225 euro boete. De verdachte had 2 mei vorig jaar in zijn woonplaats iemand bedreigd met de dood. ,,Als ik mor gen mijn radio niet terug heb, dan schiet ik je kapot", had hij gezegd. GENT - In de Gentse kanaalzone is gisterochtend heel even opschudding ontstaan na een ontploffing in het chemisch be drijf Oleon, het voormalige Fina Oleochemicals, aan de Kuhl- mankaai op de westelijke kanaaloever. Rond half negen 's ochtends hoorde een werknemer een droge knal, gevolgd door een steekvlam. Het bleekte gaan om een ontploffing in een lei ding met vetzuren. Bij aankomst van de brandweer hadden de bedi'ijfsbrand- weerkorpsen van Oleon en van het naburige Fina het vuur al gedoofd. Bij de explosie kwamen geen schadelijke stoffen vrijEr vielen geen gewonden en de materiële schade bleef be perkt. GOES - Een auto, die geparkeerd stond aan de Goese Keizers- dijk, is gisterochtend tussen 11.10 en 11.40 uur aangereden door een nog onbekend motorvoertuig. De dader is daarna doorgereden. De auto raakte aan de voorzijde over de hele breedte beschadigd. Hoe groot het schadebedrag is, is onbe kend. woensdag 6 februari 2002 door Famke van Loon BURGH-HAAMSTEDE - De kerk van Haamstede maakt gro te kans alsnog tot kanjermonu- ment benoemd te worden. Vol gens wethouder C. Veerlioek is het 'bijna honderd procent' ze ker dat voor de restauratie van de kerk een fikse rijkssubsidie wordt binnengehengeld. Dit vooruitzicht bespaart de ge meente een moeilijke keuze tus sen subsidie geven voor restau ratie van de houtloodsen of voor de kerk. Het kanjerproject is een subsidieregeling waarmee staatssecretaris Van der Ploeg (cultuur) grote restauratiepro jecten kan ondersteunen. Het bedrag wordt verstrekt naast de gewone restauratiesubsidies waarop een gemeente aan spraak kan maken. De manier waarop Den Haag bijdraagt aan restauratie van rijksmonumenten is veranderd. Niet langer krijgt een gemeente een bedrag toegekend op grond van het aantal rijksmonumen ten, maar op basis van de be hoefte. Schouwen-Duiveland krijgt ruim 250 duizend euro voor 2007:152.550 euro voor het herstel van woningen en boer derij en en 9 8317 euro voor 'ove rige' restauratieprojecten. Bij het opstellen van een uitvoe ringsprogramma werd de ge meente snel duidelijk dat de ZIERIKZEE - Het Zeeuws Se niorenorkest geeft woensdag 20 februari in gebouw De Harmo nie in Zierikzee een conceit voor de ANBO-afdeling Zierikzee. Het optreden begint om 14.30 uur. STREEKACTIVITEITEN ZIERIKZEE - Gebouw De Driehoek, 14.00 uur: Mini-instuif voor jeugd tot en met 6 jaar; Commissiekamer gemeentehuis, 19.30 uur: Vergadering commissie ruimtelijke ordening en economische zaken; Haagse bijdrage niet toereikend zou zijn. Ook al was het toege kende subsidiebedrag volgens wethouder Veerhoek (monu mentenbeleid) 'gelukkig meer dan we gevreesd hadden'; het bedrag ligt iets hoger dan voor 2006. Wat betreft de woonhuizen en boerderijen heeft de gemeente daarom eerst gepolst welke huiseigenaren de komende ja ren daadwerkelijk van plan zijn de subsidie te gebruiken. Ook is de noodzaak tot restauratie be keken. Daarna is een lijst van 32 pan den opgesteld die de komende vijf jaar voor subsidie in aan merking komen. Het merendeel van deze rijksmonumenten ligt in Zierikzee (24), maar ook de verzoeken van onder meer boer derij De Drie Willigen in Eiker zee en twee panden aan De Markt in Brouwershaven zijn opgenomen in het programma. Verzuimd Bij de overige rijksmonumen ten, zoals molens, bedrijfsge bouwen en kerken, zijn twee grote restauratie-projecten in gediend: de Houtloodsen in Zie rikzee (begroot op 272 duizend euro) en de kerk aan De Ring van Haamstede (begroot op 910 duizend euro). Geld voor beide plannen is er niet. Gezien de om vang van dat laatste project, had de kerk op de kanjerlijst van staatssecretaris Van der Ploeg kunnen staan. De kanjermonu menten zijn vorig jaar aangewe zen. ,,Maar drieënhalf jaar gele den heeft de gemeente verzuimd dit als kanjerproject in te die nen", knarsetandt Veerhoek. De kerk van Haamstede maakt nu toch grote kans op de kanjer- lijst terecht te komen. De staats secretaris heeft voor de groot schalige restauraties extra geld van de Tweede Kamer weten los te peuteren. In overleg met de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg heeft de gemeente het voor elkaar gekregen dat de res tauratie van de kerk alsnog als kanjerproject mag worden aan gemeld. De wethouder be schouwt deze handreiking als 'uniek' en is zeker van zijn zaak. „De kans op honorering is uiter mate groot. Bijna honderd pro cent." De BruseBoys in actie tegen Serooskerke. Voetbalclubs op Schouwen hoeven voorlopig niet te fuseren. foto Pieter Honhoff door Ali Pankow ZIERIKZEE - Opheffen of fuse ren van voetbalverenigingen is voorlopig van de baan, en daar kunnen de Schouwse fracties zich helemaal in vinden. Hoe wel dit beleid haaks staat op eerdere besluitvorming in de ge meenteraad, toonde de commis sie maatschappelijke aangele genheden zich gisteravond positief. De sportverenigingen op Schouwen-Duiveland hebben de afgelopen maanden het over leg met wethouder G. van der Salm benut om hun bestaans recht te bevechten. Met succes: niet alleen de voorgenomen fu sies zijn afgewend, ook wordt er de komende jaren niet meer ge dacht over het afstoten van bui tensportaccommodaties. Eind augustus nog was de raad van mening dat op termijn niet alle accommodaties zouden kunnen voortbestaan. De raad koos toen voor een zogeheten kwaliteits impuls voor een beperkt aantal buitensportvoorzieningen. Dit toekomstperspectief diende echter goed besproken te wor den met de betrokken sportver enigingen, vond diezelfde raad. ,,In feite is het een negatieve im puls die tot een positief resul taat heeft geleid. Ik heb dan ook ongelooflijk veel waardering voor de wethouder", was de re actie van If. de Vries (Groen- Links). C. Geluk (D66), N. de Danschutter (CDA) en M. de Pagter-ten Kate (RPF) uitten hun waardering voor het feit dat de verenigingen terdege hun be staansrecht hebben aange toond. Zij pleitten er wel voor enige haast te maken met de in voering van breedtesport-im pulsen. Dat zijn mogelijkheden om sportvereniging breder te la ten functioneren en bijvoor beeld ook een taak te geven in naschoolse opvang. „Kalm aan, de clubs nu niet te veel belasten. Het Rij k stelt daar nog tot 2008 extra middelen voor beschikbaar", vond wet houder Van der Salm echter. Hij waarschuwde dat er nog veel op de clubs afkomt in verband met de privatisering van opstallen en veldmeubilair op de sport velden. De wethouder zegde toe dat de gemeente eerst het ach terstallig onderhoud wegwerkt, voordat zij zaken aan de sport verenigingen overdraagt. Kunstgras Een deel van sportveld Bannink wordt afgestoten. Er wordt overlegd met de hockey- en korfbalvereniging over de aan leg van kunstgrasvelden. In elk geval moet bezien worden hoe veel de clubs zelf kunnen in brengen bij deze omvangrijke investering. Het tennisveld aan de Lange Blokweg wordt van de hand gedaan. Omwonenden hebben belangstelling het stuk grond aan te kopen. „We moeten wel opschieten. Het is zo verwil derd dat het bijna natuurgebied is", aldus van der Salm. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het praktijkon derwijs voor moeilijk lerende kinderen in Zierikzee wordt vanaf 1 augustus onderge bracht bij de Pontes Scholen- groep. Directeur J. de Jong van de Noordzelke heeft er vertrou wen in dat het overleg met de scholengemeenschap daarover naar tevredenheid kan worden afgerond. Daarmee blijft het speciaal voortgezet onderwijs voor Schouwen-Duiveland be houden. Door een nieuwe wet van het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen houdt het spe ciaal onderwijs per 1 augustus op te bestaan als aparte school soort. Staatssecretaris Adel- mund wil daarmee het stigma doorbreken dat leerlingen uit deze sector zouden meedragen in hun verdere loopbaan. De verandering betekent voor Schouwen-Duiveland een be stuurlijke splitsing van de Bea- REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl trixschool (zeer moeilijk leren de kinderen), de Meie (speciaal basisonderwijs) en de praktijk vakschool Noordzelke (speciaal voortgezet onderwijs). Nu is de gemeente nog eindverantwoor delijk voor alle drie de school soorten. De Beatrixschool gaat op in de nieuw te vormen pro vinciale stichting De Korre, eveneens bedoeld voor aange past onderwijs aan lichamelijk gehandicapten. De Meie blijft als basisschool onder de hoede van de gemeente Schouwen- Duiveland. De Noordzelke wordt ondergebracht binnen de sector voorbereidend middel baar beroeps onderwijs (vmbo) van de Pontes Scholengroep. Daarmee blijft de praktijk school behouden voor de regio en hoeven de leerlingen niet uit te wijken naar Goes, onder streept een beleidsambtenaar van de provincie het belang van de onderhandelingen. De Jong blijft locatiedirecteur voor de drie vestigingen. Concentreren De Noordzelke telt momenteel twintig leerlingen. In het ge bouw aan het Jannewekken is een aantal praktijklokalen on dergebracht. Een deel van de praktijklessen wordt al gevolgd op de locatie Pieter Zeeman van de Pontes Scholengroep. Volgens De Jong is het nadruk kelijk niet de bedoeling de vesti ging op te heffen en het onder wijs te concentreren aan het Hatfieldpark. „Hetgaat hierom een groep kwetsbare mensen, waarvoor heel praktisch geor ganiseerd onderwijs nodig is. In een grote massa raken ze snel geïsoleerd. In de huidige samen stelling krijgen ze de extra aan dacht die ze nodig hebben." Kwaliteit De Jong vreest niet dat de Pon tes desondanks uit bezuini gingsoverwegingen zal beslui ten tot concentratie van het volledige vmbo. Hij put die overtuiging uit het overleg met het schoolbestuur, waarin door Pontes de nadruk wordt gelegd op waarborgen van de kwaliteit van het vakonderwijs.. Gedeputeerde Staten hebben Adelmund gisteren positief ge adviseerd over de omvorming van de Noordzelke. Een zelf standige school voor praktijk onderwijs is niet haalbaar. Daarvoor moet zo'n school meer dan honderd leerlingen hebben. Molen Den Haas en de achterzij de van de Hoofdpoortstraat in 1910. fotocollectie Gemeentearchief Schouwen-Duiveland door Betty Blikman-Ruiterkamp Wie kan er van de wind leven? Natuur lijk, dat is de molenaar. Het is een van de vele molenraadsels die vroeger in omloop waren. Als de lange donkere win teravonden waren aangebroken, was het de tijd voor gezelligheid en verhalen ver tellen. Een ander raadsel was: vier grote heren, in lange witte kleren, ze lopen dat ze hijgen en kunnen elkander niet krijgen. U weet de oplossing wel. Molens en het mole naarsvak spraken enorm tot de verbeel ding van de mensheid. Talloze legenden spelen er rond dit onderwerp. De beschei'mheilige van de molenaars was Sint Victor. Aan hem zouden we het te danken hebben dat molens vier wieken hebben en dat de maalstenen van groeven zijn voorzien. Eerst waren er alleen stan derdmolens met twee wieken en maalste nen met een onregelmatig bewerkte op pervlakte. Victor was een braaf en vroom man en dat soort mensen moest nogal eens beproevingen doorstaan. Veel tijd be steedde hij aan het zoeken naar een ma nier waarop hij de maalstenen beter kon scherpen. Eens was hij daarmee bezig, toen de duivel plotseling tevoorschijn kwam. Sint Victor sloeg een kruis naar hem. Dat deed meneer Bokkepoot schrik ken en tegelijk krabde hij met zijn scherpe nagels vierhonderd keiven op de stenen. Sint Victor zag meteen dat dit een goede vorm om te kerven was. Het waren er al leen wat veel, hij bracht het later terug tot tweehonderd. Een tijdje later kwam Luci fer weer op bezoek. Net op dat moment zag Sint Victor in een visioen een malende molen met een kruis, dus een molen met vier wieken. Meteen maakte hij nog twee extra wieken aan zijn molen, en sindsdien liet de duivel zich niet meer zien. Het kruisteken was duidelijk een machtig wa pen tegen de satan. Schouwen-Duiveland heeft veel molens geteld, in de loop der eeuwen. Nu zijn het er nog elf. Vrijwel allemaal verkeren ze in goede staat. Een van de meest imponeren de is 'Den Haas', op het bolwerk te Zierik zee. Het is een stellingmolen, een onge tailleerde ronde stenen bovenkruier. Een herkenningspunt voor iedereen die vanaf het water Zierikzee nadert. En een prima plaats voor een molen, goed op de wind en bezijden het verkeer. Rond 1600 stond er op die plek al een standerdmolen, die ech ter in 1723 werd gesloopt. De Flesse De plek bleef slechts enkele jaren leeg. In 1726 vroegen Willem van Schelven en Gijsbreght Blom, de eigenaren van de houten korenmolen 'De Flesse' die op de wal stond bij de Karnemelksvaart, ver gunning aan om hun molen te mogen slo pen. Zij wilden er een nieuwe voor in de plaats bouwen op het Bolwerk, waar vroeger de standerdmolen stond. Dit werd toegestaan en in het daarop volgende voorjaar startte de bouw van de nieuwe molen. 'Den Haas' werd gebouwd door Hubrecht Kooijman, metselaar te Brou wershaven. Dat was tegen de zin van de leden van het plaatselijke metselaarsgil de, het was een inbreuk op hun gilden rechten. Over maatregelen is niets te vin den, dus de bouw zal wel gewoon door gang hebben gevonden. Boven de ingang metselde men een gevelsteen in, waarop het volgende is te lezen: Den Haas. Korne- lia Blom en Jakomina De Kok met haar Tweeën, leyden den Eersten En Tweeden Steen den 20 Maart even als Men 1727 Schreven, Willem van Schelven en Gys- bregt Blom. Tussen de eerste twee woor den huppelt een rood geschilderde haas. Misschien sprak de snelheid van dit dier hen aan. Wie waren de genoemde personen? Wil lem van Schelven was geboortig uit de buurt van Spijkenisse en op dat moment nog ongehuwd. Gijsbregt Blom was wel getrouwd en zijn dochtertje Cornelia moet een wonderkind zijn geweest, want dit karweitje verrichtte ze toen ze nog maar tien maanden oud was. Jacomina de Kok was ook nog heel jong op dat mo ment, ruim vier jaar. In welke relatie ze tot Van Schelven stond, is niet duidelijk. De families Blom en Van Schelven be woonden een huis in de Hoofdpoortstraat. Blom had geen opvolger, na zijn overlij den zal zijn zakenpartner zijn aandeel hebben overgenomen, want heel lang heette de molenaar van 'De Haas' Van Schelven. In 1838 liet Izak van Schelven een huis bouwen op het Bolwerk, maar een jaar nadien vei'kocht hij molen, schuur en huis aan F. J. van Schaverbeke. Latere molenaars heetten Luteyn, Aal- bregtse, Van Oeveren, en daarna werd de molen bezit van H. en H. J. van Dijke. Tot 1953 was de molen in bedrijf, Na aankoop door de gemeente in 1984 en restauratie in 1987 is 'Den Haas' in prima conditie en ze kreeg een hoog rapportcijfer van de Ver eniging De Zeeuwse Molen. Stilstand is achteruitgang, daarom stelden zij de juist gediplomeerde molenaar Jeroen van Dij ke aan. Geen familie. Beroepsmolenaars zijn zeldzaam geworden. Dat is jammer, want hoewel ze van de wind leven, hebben ze altijd eten na de maaltijd. door Marcel Modde BURGH-HAAMSTEDE - De VVD-fractie wil de discotheken in het centrum van Renesse slui ten. Lijsttrekker en zittend wet houder G. van de Velde-de Wil de voelt meer voor een 'ultra moderne uitgaansgelegenheid' met meerdere zalen aan de rand van het baddorp. Zo kan definitief worden afge rekend met overlast voor om wonenden én krijgt de jeugd een complex dat is toegesneden op de jongste wensen. Van de Velde gooide gisteren tij dens een discussie bijeenkomst in Burgh-Haamstede over de toekomst van het toerisme en de recreatie op Schouwen-Duive land de knuppel in het hoenderhok. Om te kunnen aan haken bij het nieu we elan in toeristen- land, moeten ondernemers vol gens haar juist nu risico durven nemen. De bestaande discothe ken zijn 'hopeloos vei-ouderd en niet meer van deze tijd'Renesse verdient op dat front een op waardering, vindt de lijsttrek ker van de VVD. Maar de huidige locaties bieden te weinig armslag en dus is het beter de zaak rigoureus aan te pakken. Van de Velde pleitte voor de vol le zaal van middenstanders, ho reca- en recreatie-ondernemers voor sluiting van de discothe ken in het hart van Renesse en verplaatsing van die activitei ten naar een nieuw te bouwen complex aan de rand van het dorp. Het initiatief daartoe zal van de ondernemers zelf moeten komen, de gemeente kan enkel 'de juiste randvoorwaarden scheppen'. De bestaande disco's zouden in de nieuwe situatie een andere invulling moeten krij gen, die beduidend minder snel tot overlast voor omwonenden zal leiden. Kritiek Vooralsnog zag het er op de door Recron, Horeca Nederland en de Schouwse federatie van mid denstanders FOS georganiseer de verkiezingsbijeenkomst niet naar uit dat de ondernemers snel in de rij zullen staan om het O balletje van de WD op te pak ken. Een aanzienlijk deel van de avond was gevuld met kritiek aan het adres van de gemeente, doordat hun ingediende plan nen onaangeroerd in de ambte lijke burelen blijven liggen. De belofte van alle negen deelne mende partijen dat er in de nieu we gemeenteraad wél serieus met de verzoeken en projecten zal worden omgesprongen, werd met de nodige scepsis ont vangen. „Als ik dit zo aanhoor, staan na 6 maart alle deuren voor ons open, gaat het allemaal goedkomen en zijn onze proble men zó de wereld uit", aldus campinghouder M. Ruijtenberg. De nodige scepsis was er ook anders om. De lijsttrek kers J. van den Berge (Christen- Unie) en A. van der Wouden (PvdA) twij felden openlijk aan de bereidheid van de recreatie ondernemers om in gezamenlijk overleg tot een opwaardering van de Schouwse identiteit te komen. Van der Wouden: „Zon, zee en strand voldoen al lang niet meer. Wat dat aangaat zit ten we in een crisisHun opvat ting werd gevoed doordat de discussie zich in belangrijke mate beperkte tot het verrui men van de sluitingstijden van de horeca. Van den Berge: „Ie dereen praat ook hier weer voor de eigen toko. Ook al krijgt u zo dat ene uur of die extra caravan erbij, dan toch gaat u het verlie zen. Op deze manier komen we er niet." Cultuursteden Nieuwkomer Alert! vreest bo vendien de invloed van de Wes- terscheldetunnel. Schouwen- Duiveland raakt door die snelle verbinding gegarandeerd klan ten kwijt aan de cultuursteden Gent en Brugge en de bruisende Vlaamse kust, als investeringen in de toeristische sector achter wege blijven, meent J. van Feli- us. Volgens Van de Velde ziet haar oud-partijgenoot het te zwart in. Zij vernacht eerder het om gekeerde. „Je bent van hieruit straks ook in een wip in die ste den. Dat heeft ook weer z'n toe gevoegde waarde voor onze gas ten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 37