Een rampenplan is nooit af 't Beest moet weer voortrekker worden 1 1 Raad voor Cultuur steekt hand in eigen boezem Liefde maakt wereld leefbaar Veroorzaken ongeval kost Duitser boete lezers schrijven Huwelijk II Huwelijk III Russisch rijbewijs telt niet Veiligheid Stemtesten voor nieuw popkoor kunst cultuur MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter M. Tilman heeft gisteren een 33-jarige man uit het Duitse Erkelenz wegens het veroorzaken van een ernstig ongeval 800 euro boete en vier maanden voorwaardelijke rij ontzegging opgelegd. De verdachte besloot 13 april vorig jaar op de Deltaweg in Goes uit een file te gaan door zijn auto op de tweebaans te ke ren om in de tegenovergestelde richting terugte rijden. Er volg de een botsingmet eenmotorrij der waarbij de duopassagiere van de motor een gebroken on derarm en pols opliep. Getuigen hadden gezien dat de Duitser geen richting had aangegeven toen hij zijn auto naar links stuurde. Officier van justitie J. Groen eiste duizend euro boete en vier maanden voorwaardelijke rij ontzegging. Hij achtte bewezen dat de man zeer onoplettend en onvoorzichtig had gereden. Raadsman M. van 'der Bent richtte zijn pleidooi op het letsel dat volgens hem niet ernstig was. Hij vond dat de ernst van de overtreding kon worden af gedaan met een aanzienlijk la gere boete. Groen: ,,Het is een feit van algemene bekendheid dat men door een botbreuk lan ger uit de roulatie is.Zes weken had het herstel van de vrouw ge duurd. De politierechter was het met hem eens. „Het slacht offer was voor langere duur uit geschakeld, zodat we van een zwaar lichamelijkletsel kunnen spreken." Tilman minderde de boete wegens de beperkte fi nanciën van de Duitser. (Advertentie) KLOVENIERSDOELEN MIDDELBURG zaterdag 9 februari 2002 20.30 uur Rien Balkenende piano Viktor Kruis hobo Jaap Goraedts, Olivier Messiaen, Camilla Saint-Saêns, Francis Poulenc, Gerard von Bruoken Fock, Robert Schumann Toegang 10,- Donateur Nieuwe Muziek 1, zondag 10 februari 2002 16.30 uur Portret van Hedwig De E/doriaanse Fantasiewereld Jurriaan Andriessen (1925 - 1991) iiiiij Kees Wieringa piano, Bernd Brackman piano, Ruud Lanfermeijer video beeldend kunstenaar, Marcel Wierckx muziek technoloog ggang 10,- Donateur Nieuwe Muziek 7,- ïtJ Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikeOen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Dat we als Nederlanders een ge weldig koninklijk huwelijks feest kregen is wel duidelijk (PZC, 4-2). Waarom we deze jonge vrouw moesten zien trouwen zonder haar ouders, is mij geheel on duidelijk. Wie heeft het recht om iemand de aanwezigheid van haar of zijn ouders op een dergelijke belangrijke dag te ontnemen? Verder is het mij on duidelijk, waarom de Neder landse pers ongelimiteerd over alles en iedereen maar raak kan schrijven. Toppunt was mis schien wel de belachelijke pu blicatie van Vrij Nederland over pater Braun. Het lijkt er erg op dat de Nederlandse pers voor een groot deel is verworden tot boulevardpers. Natuurlijk ken nen we de persvrijheid. Vrijheid brengt echter verantwoorde lijkheden met zich mee. En dat is iets wat kennelijk een groot deel van de huidige journalis tiek niet weet. Zitten we echt opgezadeld met nieuwsgaarders die normenloos en waarde(n)loos zijn? Laten we ons als weer eens waardig gaan gedragen, inclusief de pers. Jan-Willem- Maranus Hoofdstraat 126 Kortgene We waren allemaal zeer onder de indruk van de tranen die Maxima tijdens de huwelijks plechtigheid liet zien en konden ons allemaal goed voorstellen en inleven wat het voor haar be tekent om te trouwen zonder dat je ouders erbij aanwezig zijn (PZC, 4-2). Plelaas is zij niet de enige in deze wereld die dit overkomt. Vele mensen, ouders maar ook kin deren in Argentinië maken het zelfde mee, omdat zij him fami lieleden moeten missen door het regime van Videla en de mensen die hem hierin steunden. Nu is het voor ons makkelijker ons in te leven in het leed van één per soon, zeker als het zo prachtig in beeld gebracht wordt, dan in al het leed van de duizenden men sen in Argentinië, Cambodja, Indonesië, Filipijnen, Sri Lanka, Afghanistan, Tsjetsjenië en noem maar op. Zoveel leed kunnen we niet aan en daarom concentreren we dat liever in één persoon en voelen mededo gen met haar en schenken ver geving aan haar vader, iets wat alleen de slachtoffers van het re gime kunnen en mogen doen. Nu is Maxima niet verantwoorde lijk voor de daden van haar va der, maar ze is wel verantwoor delijk voor haar houding van nu en voor wat ze met de kennis die ze nu heeft over het regime van Videla doet. Draait ze haar hoofd om en doet ze net of er niets gebeurd is of probeert ze te achterhalen wat er met de mensen die verdwenen zijn gebeurd is? H. A. Hartman Noordlangeiueg 11 Kats TERNEUZEN - Een 34- jarige man uit Grocde is gisterochtend door de kantonrechter in Terneu- zen veroordeeld tot een boete van vijftig euro en twee weken voorwaarde lijke gevangenisstraf. De man was door de poli tie voor de tweede keer betrapt op autorijden zonder geldig Nederlands rijbewijs. De Groedenaar reed rond met een Russisch rijbe wijs, maar dat is in ons land niet geldig. Officier van justitie H. den Hartog eiste een boete van 15 0 eu ro en twee weken voor waardelijke celstraf. Kantonrechter A. Melens deed tweederde van de boete af, gelet op de finan ciële omstandigheden van de Groedenaar. woensdag 6 februari 2002 door Henk Postma Eerst die vuurwerkcatastrofe in En schede. En daarna, als klap op de vuurpijl, een desastreuze cafébrand in Volendam. De schrik zat er even goed in. Gemeentebesturen onderwierpen zowat iedere plek waar rotjes waren opgeslagen, of waar bier werd verkocht aan nauwgezette inspecties. Vrijwel geen horeca-etablissement bleek voor bereid op de zeer strenge veiligheidsei sen waaraan men plotseling diende te voldoen. Uitbaters moesten in allerijl maatregelen treffen. Als het kalf verdronken is, dempt men de put. Rijk, provincies en gemeenten hebben de taak te waken over ieders veiligheid. Maar steeds wanneer er weer eens iets heel ergs gebeurt, blijkt niemand erop bedacht. Rampenbestrij dingsplannen genoeg. En de hulpdien sten zijn immer paraat. Toch blijkt steeds weer dat catastrofale fouten worden gemaakt. Rapporten spreken bij voortduring over laksheid en on achtzaamheid. Vorig jaar nog werden de gemeentebesturen daarvan beticht door de Algemene Rekenkamer. De indruk bestaat dat iedere bestuur der na iedere ramp, zodra de ergste pijn is geleden, opnieuw in slaap sukkelt. Dinsdag werd dat weer eens bevestigd door het bericht dat veel gemeentelijke rampenplannen ondeugdelijk zijn, om dat ze niet snel genoeg worden aange past aan nieuwe ontwikkelingen en in zichten. De Friese commissaris van de koningin Nijpels suggereerde dat ge meenten zich liever druk maken om de bouw van een zwembad of tennishal dan om het maken van goede rampen- bestrij dingsplannen Parlementariërs van PvdA en CDA gre pen geschrokken naar de pen en maan den staatssecretaris De Vries actie te ondernemen tegen gemeenten die hun rampenplannen nog niet op orde heb ben. De staatssecretaris was dat overi gens al van plan. In december vorig jaar gaf hij de gemeentebesturen tot 1 fe bruari van dit j aar de tij d om hun zaak- jes op orde te brengen. Anders zou hij ze op de zwarte lijst plaatsen. Vooral ook in Zeeland trokken de ge meenten zich daar niets van aan. Alleen Tholen presenteerde op tijd een gemo derniseerd rampenbestrijdingsplan. Het PvdA-kamerlid Wagenaar noemt de houding van de gemeenten 'diep triest'. Maar de Zeeuwse commissaris van de koningin W. van Gelder voelt zich door die kritiek niet aangesproken. Afgelopen zomer, enkele maanden voordat de staatssecretaris de deadline Rampenbestrijdingsoefening op Tholen, de enige Zeeuwse gemeente die tijdig een geactualiseerd rampenplan presenteerde. „Ook met oefenen ben je nooit klaar." foto Dirk-Jan Gjeltema van 1 februari vaststelde, kwam de Zeeuwse commissaris met zijn gemeen ten een ander tijdpad overeen. Afge sproken werd dat de gemeenten hun rampenplannen voor 1 april van dit jaar zouden actualiseren. Nog een klei ne twee maanden te gaan dus. Afgelo pen vrijdag riep commissaris Van Gel der de burgemeesters bijeen om te horen hoe het er mee stond. Die beves tigden allemaal dat het voor 1 april moet lukken. Diezelfde dag nog werd de staatssecretaris daarover per brief geïnformeerd. Overigens ontbraken de burgemeesters van Terneuzen en Sas van Gent op het appèl. Van Gelder gaat er van uit dat Den Haag begrip zal hebben voor de situa tie. „Het gaat namelijk", zo meldde zijn kabinet gisteren in een persbericht, „om een geplande, omvangrijke opera tie die veel capaciteit vergt en die uit oogpunt van zorgvuldigheid een zekere tijd nodig heeft.Haastige spoed is zel den goed, en daarom kwam de Zeeuwse commissaris met de gemeenten overeen dat ze enige tijd zouden nemen om een gezamenlijk opgesteld model-plan op gedegen wijze op lokale omstandighe den toe te snijden. Die luxe lijkt niet overbodig. De be staande Zeeuwse rampenbestrijdings plannen dateren uit de jaren 1997/1998 en dienen volgens afspraak om de vier jaar te worden gemoderniseerd. Een klein jaar geleden sloegen de Zeeuwse staten alarm. Ze eisten actie omdat er veel aan de plannen te verbeteren is. Een volledig overzicht van de veilig heidsrisico's in Zeeland bleek met te bestaan. Belangrijke elementen van de rampenplannen waren onvoldoende uitgewerkt. Over de bruikbaarheid van bestrijdingsplannen voor specifieke bedrijven, gebieden of voorzieningen was te weinig bekend. En verantwoor delijke bestuurders bleken onvoldoen de opgeleid voor hun coördinerende ta ken. Volgens de Zeeuwse commissaris Van Gelder betekent dat alles niet dat de veiligheid onvoldoende is gewaar borgd. „Alle gemeenten hebben een rampenplan. De afspraak is dat zo'n plan om de vier jaar vernieuwd wordt. Daar zijn we nu mee bezig. En daar is wat tij d voor nodig. Dat zo'n plan om de vier jaar geactualiseerd moet worden, is bedoeld om ons scherp te houden. Ei genlijk moet je er constant mee bezig zijn. Want een rampenplan is nooit af." „Situaties veranderen en je hebt ook te maken met mensen die van functie wis selen, zowel bij de overheid als in het bedrijfsleven. Je bent ook nooit klaar met oefenen. Iedere keer merk je weer dat er dingen fout gaan. En ja, je zit er nu eenmaal mee dat de aandacht soms wat verslapt. Als het om rampen gaat, zie je bij burgers een verdringingspro ces. Men denkt al gauw: het zal wel los lopen. Bestuurders of ambtenaren zijn nu eenmaal ook burgers. Alleen, als overheid mag je natuurlijk niet verzeild raken in zo'n proces. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De Raad voor de Cultuur Zeeland is de laatste drieënhalf jaar niet alert genoeg geweest en heeft zich naar bui ten toe te weinig gemanifes teerd. Dat harde oordeel velden de raadsleden gisteravond over zichzelf. Maar er zijn verzach tende omstandigheden en er is verbetering te bespeuren. De Raad voor de Cultuur Zee land is drieënhalf jaar geleden geïnstalleerd als opvolger van het College van Adviseurs voor de Cultuur, een provinciaal ad viesorgaan dat was aangehaakt bij de stichting VMC, die weel de voorloper was van de huidige welzijns- en cultuurorganisatie Scoop. Het College van Advi seurs bleek te dicht op de pro vincie te zitten en onzichtbaar te zijn voor het publiek. Bij de installatie van de Raad voor de Cultuur Zeeland beloof de voorzitter D. LeDuc dat het nieuwe adviesorgaan zich dui delijker zou manifesteren. Gis teren vergaderde de raad over zijn eigen functie en positie in de praktijk en de conclusie luidde dat de mooie beloften aanvan kelijk niet zijn waargemaakt. Belangrijkste taak van de raad is de provincie te adviseren over het verstrekken van culturele subsidies. Bij de incidentele subsidies is dat prima verlopen, maar bij de meerjarensubsidies is de adviesrol van de raad on voldoende uit de verf gekomen, meende secretaris P. Sonke. „Als het provinciebestuur met andere partijen onderhandelde, bijvoorbeeld het Fonds voor de Podiumkunsten of andere pro vincies, zijn wij daar te laat bij betrokken. Maar we zijn zelf ook niet alert genoeg geweest." Evaluatie Ook in de evaluatie van wat or ganisaties met subsidies hebben uitgevoerd is de raad tekort ge schoten, vonden verschillende leden. Daarbij werd wel aange tekend dat ook de provincie zelf die evaluatie tot dusver niet goed heeft geregeld. Dit'jaar is het voor het eerst de bedoeling dat strikt de hand wordt gehou den aan de verplichting evalua tieformulieren in te vullen en jaarverslagen te overleggen. Dat de leden van de raad zelf dossiers bijhouden over wat in de media over culturele evene menten wordt geschreven en zelf ook de meeste evenementen bezoeken werd als praktisch on haalbaar gezien. „Dan is het deel uitmaken van deze raad geen liefhebberij meer maar- echt werken", aldus M. Beine- ma. Gesloten LeDuc stelde dat de raad zich lange tijd naar buiten toe geslo ten heeft opgesteld. Tegenwoor dig zijn de vergaderingen gro tendeels openbaar en door middel van werkbezoeken heeft de Raad zich inmiddels her- haaldelij k in de provincie gema nifesteerd. Maar het initiëren van discussies in de Zeeuwse cultuursector - een zinsnede in de taakomschrijving - is te hoog gegrepen, aldus de culturele ad viseurs. „De kerntaak van de raad is het uitbrengen van des kundig opgebouwde adviezen", besloot Sonke. „Het is buiten gewoon belangrijk dat we daar voor de deskundigheid in huis hebben. Dat adviseren kan ge vraagd en ongevraagd. Laten we ons op deze taak concentre ren." 's-GRAVENPOLDER - Diri- gente Gunita Jasinska gaat een nieuw popkoor leiden, dat van af april gaat oefenen in het dorpshuis in 's-Gravenplolder. Het koor gaat voornamelijk po pulaire muziek van de jaren ze ventigtot heden zingen en heeft een toepasselijke naam gevon den: Vocal group Seaside-Ren- dez-vous, naar een nummer van Queen. Het repertoire zal be staan uit bestaande bewerkin gen voor koren, maar het is niet uitgesloten dat er eigen koorbe- werkingen worden gemaakt. Begin maart willen de initiatief nemers beginnen met stemtes ten, waarvoor aspirant-koorle den zich kunnen opgeven bij Marja Westrate (0113-330101) of Jankees Schout (0118- 614476). De wekelijkse repeti tieavonden vinden plaats op dinsdagavond in 's-Gravenpol- der. Ook muzikanten die de koorzang willen begeleiden zijn welkom. Theatergroep Zierik repeteert voorliet stuk 'Een slok aarde' van Heinrich Böll. foto Pieter Honhoff Theatergroep Zierik speelt Heinrich Böll door Ali Pankow ZIERIKZEE - Heinrich Böll schreef het toneelstuk 'Een slok aarde' bijna veertig jaar gele den, maar volgens regisseur Lies Ilanse heeft het niets aan actualiteit ingeboet. Theater groep Zierik is onder haar artis tieke leiding bezig met het in studeren van dit stuk dat vanaf begin maart wordt opgevoerd. Belangrijk conflict in het ver haal is de kracht van de liefde tegenover de gevoelloosheid van de macht. Het stuk toont de nakomelingen van de overlevenden op aarde na een zondvloed door een nu cleaire ramp. Zij leven op een kunstmatig eiland. De leiders van de groep onderwerpen hun onderdanen aan strenge veror deningen. Enkele nakomelin gen proberen de herinnering aan de oude waarden van de verdronken wereld levend te houden. Zij gaan daarmee in tegen de leiders die geen ruimte bieden aan waarden als vrijheid, schoonheid en liefde. Hanse speelde in haar jeugd in Amersfoort destijds al een rol in dit stuk. Zij denkt daar nog steeds met plezier aan terug. Bij Zierik lag het al een tijdje op.de plank. Dat er juist dit seizoen voor wordt gekozen, heeft niks te maken met de aanval op 11 september. „Het was vooral een pragmatische keuze. Er moest snel een besluit komen nadat plannen voor een ander stuk werden afgeblazen. Het is een goed geschreven stuk en na een belangrijke kunstgreep konden we het binnen de groep ook goed bezetten", zegt de regisseur. Volgens haar is de thematiek in dit stuk van alle tijden. De dia logen hoefden niet geactuali seerd te worden. Die belangrij ke kunstgreep is het omdraaien van de oorspronkelijke acht mannenrollen en twee vrou wenrollen. Simpelweg omdat er veel minder mannelijke spelers beschikbaar zijn. Collega-re gisseur Cees Möhlmann die zich wel vaker met scriptschrijven bezighoudt, heeft zich daarover gebogen. Verhaal en thema lijken lood zwaar. Hanse benadrukt echter dat er veel gelachen kan worden tijdens de voorstelling. Wel een lach met een schrijnende onder toon, maar het bizarre machts misbruik biedt beslist ook veel humor. „Maar het is geen hap klare brok", zegt Hanse, Zij ad viseert de toeschouwers actief te kijken, omdat ze voortdurend op het verkeerde gezet zullen worden. Als regisseur biedt ze haar spe lers graag een uitdaging, van daar dat ze bij cle rolverdeling bewust niet aan type-casting heeft gedaan. Zij is blij met de inzet die gele verd wordt om juist de persona ges die wat ver van het eigen ka rakter liggen zo goed mogelijk gestalte te geven. Decor „Er is weinig nodig aan decor", meende Hanse zich nog van des tij ds te herinneren. Dat bleek een misvatting. Decorbouwers, belichting en geluidstechniek hebben een stevige klus te kla ren. Er komt heel wat voor kij ken om de vereiste science fic- tionachtige sfeer op te wekken. „Wegens het ontbreken van rui me theaterfaciliteiten in Zierik- zee, is er veel creativiteit vereist om die beperkingen op te van gen", aldus Hanse. 'Een slok aarde' door Theatergroep Zierik gaat zaterdag 2 maart in het MFC in première en wordt daarna nog gespeeld op zaterdag 9, zondag 10 (matinee), vrijdag 15 en zaterdag 16 maartDe avondvoorstellingen beginnen om 20.00 uur, de matinee- voorstelling om 1 '1.30 uur. door Ernst Jan Rozendaal GOES - Hij moet met een in haalslag beginnen. Volgens Robbert van Hoften (32), de nieuwe muziekprogrammeur van 't Beest in Goes, zijn het laatste jaar een heleboel muzieksoorten niet aan bod ge komen. Daarin gaat hij veran dering brengen. „Ik wil weer variatie in het programma bren gen. Alles is mogelijk, van smartlappen tot death metal." Van Hoften is Vincent Haenen opgevolgd, die eind vorig jaar met stille trom is vertrokken. Haenen heeft het een jaar ge probeerd, maar niet naar tevre denheid van staf en bestuur van 't Beest. Inhoudelijk sprak zijn programmering te weinig aan. Ook vanuit de kring van vrijwil ligers is kritiek geleverd op het functioneren van Haenen, zegt Van Hoften, die er verder weinig woorden aan vuil wil maken. „Ik heb geen zin om met modder te gooien." Van Hoften is zelf jarenlang vrijwilliger van 't Beest ge weest. Toen een opvolger voor Haenen moest worden gevonden, heeft het bestuur drie vrijwilligers nadrukkelijk gevraagd mee te solliciteren. Als deejay kan Van Hoften bo gen op een behoorlijke kennis van de actuele popmuziek. „Dat is een van de redenen dat ik ben aangenomen. Toen ik voor het eerst als bezoeker in 't Beest kwam, was ik vooral geïnteres seerd in metal en punk. Naar mate ik hier vaker kwam, is mij n smaak verbreed. Dat is niet al leen aan 't Beest te danken, maar wel voor een groot deel. Ik ben hier met heel wat interes sante muziekstromingen in aanraking gekomen. Natuurlijk zijn er genres waar ik me nor maal gesproken wat minder mee bezighoud, maar waar ik me nu als programmeur toch in ga verdiepen. Dat vind ik alleen maar leuk. xAls ik aan mensen vertel dat ik een nieuwe baan heb. zeg ik er meteen bij dat ik geen hobby meer heb. Solex In het verleden wist 't Beest vaak het neusje van de zalm op Nederlands popgebied als eer ste naar Zeeland te halen. Die rol wil Van Hoften het podium weer teruggeven, ,,'t Beest moet weer een voortrekker worden. Vorige maand heb ik Solex en Coparek op één avond geboekt. Solex had hier jaren geleden al moeten staan en Coparek is een van de interessantste nieuwe bands in Nederland. Die avond vertelt iets over de kant die ik op wil." In februari staan Meindert Tahna the Negroes (Fries- en Nederlandstalige pop) en Handsome 3 some (mix van gi taarrock en dance) geboekt, bei de met een Zeeuwse popgroep (Formica en Rebba the Loon) in het voorprogramma. „In maart volgt Jammah Tammah en ook hiphop en hardcore komen aan bod. We hebben laatst een surf- party gehad met vier bands. Daarop kwam ontzettend veel jong publiek af. Dat is een cate gorie waarvoor ik acts wil boe ken, zodat ze hier lekker uit hun dak kunnen gaan. Maar even goed wil ik de oudere poplief hebber iets bieden, vandaar dat de Julian Sas Band binnenkort ook naar 't Beest komt. Ik wil het publiek een brede kijk op muziek bieden. De ene keer zal een groep voor een groot pu bliek interessant zijn, de andere keer voor een klein publiek. Maar als het aan mij ligt zijn het artistiek gezien altijd interes sante artiesten." Muziekprogrammeur Robbert van Hoften: „Alles is mogelijk, van smartlappen tot death metal." foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 36