Samen op de bres voor ziekenzorg !el»g °p Du!idand 15 Antiek veldboek is Ministerie klaagt Schouwen aan voor val met bureaustoel Glaspanelen naar dorpshuis Schutse Auto's blokkeren ingang gemeentehuis Groengarantie voor nieuwe wijk Goes Eenderde van de VVV-leden meldt zich opnieuw aan Overleggroep ziekenhuis stuurt één voorstel naar minister Borst 8 - 9 -10 februari 2002 ZEELAIUDHALLEIU GOES Amokmaker in Middelburg aangehouden zeeuwse almanak Overzet PZC waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD woensdag 6 februari 2002 J8L leggen, stelde Uil. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Binnen de over leggroep ziekenhuiszorg onder leiding van gedeputeerde G. de Kok is gisteravond overeen stemming bereikt over een ge zamenlijk voorstel aan minister Borst ter verbetering van de be reikbaarheid van ziekenhuis zorg op Schouwen-Duiveland. Die overeenstemming is van belang omdat er nu een geza menlijk pleidooi kan worden geformuleerd van zowel zor gaanbieders als van gemeente, vereniging Houd de zorg kern gezond en patiëntenvereniging Klaverblad. In het voorgaande overleg werd besloten dat zor gaanbieders en -consumenten ieder een eigen voorstel zouden opstellen. Gisteravond moest blijken of de twee voorstellen niet te ver uiteen lagen om tot één plan te kunnen worden ge smeed. Volgens wethouder D. van der Wekken is het gelukt dit brede draagvlak te creëren. „We gaan naar minister Borst", deelde hij na afloop van het overleg de commissie Maatschappelijke Aangelegenheden met enige voldoening mee. Geld Volgens de wethouder worden beide plannen de komende da gen tot één voorstel geformu leerd. Het doel is meer geld van de minister beschikbaar te krij gen om de spoedeisende medi sche zorg voor Schouwen-Dui veland sneller binnen bereik te krijgen. Volgens een onder zoek van het College Bouw Ziekenhuisvoorzieningen is die spoedeisende zorg nu op Schou wen-Duiveland - samen met de Waddeneilanden - het slechtst bereikbaar vanheelNe- derland. Met vervoerstijden van drie kwartier tot een uur valt de regio buiten alle normen die daarvoor kunnen worden ge steld. Het rapport Bouw heeft de angstgevoelens over het ontbre ken van ziekenhuiszorg in de di recte omgeving onder de bevol king van Schouwen-Duiveland flink aangewakkerd. De over leggroep onder aanvoering van gedeputeerde De Kok hoopt het voorstel tot verbetering van de situatie aan minister Borst aan te bieden nog voordat de Twee de Kamer een debat wijdt aan het onderzoek van de Commis sie Bouw. Volgens wethouder Van der Wekken heeft de minister zich inmiddels bereid verklaard het voorstel van de overleggroep in ontvangst te nemen en nader te bekijken. Van der Wekken zegt weer wat hoopvol gestemd te zijn over mogelijke verbetering van de huidige situatie. Een ex tra afslag op de A58 richting Oosterscheldeziekenhuis in Goes is één van de mogelijkhe den waarop de overleggroep wil inzetten. Daarnaast wordt ge pleit voor intensivering van het ambulancevervoer en voor de vestiging van een centrale huis artsenpost, waarmee een per manente spoedeisende eerste hulppost kan worden gewaar borgd. Nu Zierikzee nogslechts een po likliniek heeft, wil de overleg groep ziekenhuiszorg extra geld van minister Borst om de be reikbaarheid van zorg voor Schouwen-Duivelanders te verbeteren. foto Pieter Honhoff door Peter Janssen DEN HAAG - De smak die een mede werkster van de gemeente Schouwen- Duiveland eind 1999 tijdens haar werk maakte, dreunt juridisch nog steeds na. Gisteren diende bij de Raad van State het hoger beroep dat het ministerie van Soci ale Zaken en Werkgelegenheid heeft in gesteld tegen een eerdere uitspraak van de Middelburgse rechtbank. De rechter bepaalde daarin dat Schou wen-Duiveland de boete niet hoefde te betalen die het ministerie op basis van de Arbeidsomstandighedenwet (Arbowet) oplegde. Het gaat om een bedrag van ruim 2700 euro (zesduizend gulden), maar veel meer nog om het principe. De medewerkster verrichtte baliewerk zaamheden op een verhoogde werkvloer. Om te voorkomen dat ze daar met haar bureaustoel vanaf zou rijden, was op de rand van de vloer een lat aangebracht. Toen ze haar evenwicht verloor reed de stoel tegen de lat en viel het slachtoffer achterover met haar hoofd tegen de ver warming. Gevolg: een hersenschudding en een gebroken rugwei-vel. De Middelburgse rechtbank oordeelde dat het ministerie de boete ten onrechte heeft opgelegd, omdat de gemeente Schouwen-Duiveland zich mocht verla ten op het advies van de door haar inge huurde arbodienst, die nadrukkelijk had geadviseerd de verhoogde lat aan te brengen. Die dienst is volgens de rechter bij uitstek deskundig en het zou pas echt bedenkelijk worden als zo'n advies in de wind zou worden geslagen. Blindelings Sociale Zaken en Werkgelegenheid is van mening dat het inhuren van deskun digheid niet betekent dat de gemeente elk advies blindelings moet opvolgen. Schouwen-Duiveland heeft volgens het ministerie als werkgever, op grond van de Arbowet, een eigen plicht met betrek king tot de veiligheid van haar werkne mers. In het Arbobesluit staat letterlijk dat een arbeidsplaats zodanig moet zijn ingericht en ontworpen dat gevaar voor de veiligheid en de gezondheid van werk nemers zoveel mogelijk wordt voorko men. De gemeente heeft die verplichting vol gens het ministerie niet nageleefd. Het beroep op het advies van de arbodienst doet daar niet aan af. Schouwen-Duive land kan volgens het ministerie altijd nog een schadeclaim bij de arbodienst indienen wegens ondeugdelijk advies. Uitspraak over zes weken. door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - Bur gemeester en wethouders van Schouwen-Duiveland honore ren het verzoek van de dorps raad Burgh-Haamstede om drie gegraveerde glaspanelen in dorpshuis De Schutse te plaat- Het college van B en W stelt daarvoor een kleine 10.000 euro beschikbaar. De dorpsraad had het verzoek zo'n anderhalf jaar geleden ingediend. Dorps raadsvoorzitter D. Bosman maakte het besluit gisteravond bekend. De glaspanelen - waarop uitge beeld de legende van Westen- schouwen - scheidden ooit het restaurant- en het cafégedeelte van hotel 'Het Wapen van Burgh' van elkaar. In 1973 ruim de het hotel het veld voor een supermarkt. De Eindhovense aannemer B. Sipman kocht de glaswand op de boedelvei ling. De toenmalige gemeente Westerschouwen kreeg de panelen in 1985 in handen en Advertentie 't Slot Hang Sluitwerk speciaalzaak NIEUW in Middelburg Bellinkstraat 34, Middelburg, 0118-640291 besloot er de raadzaal mee op te sieren. Daar bleef het glazen kunst werk tot de gemeentelijke her- indeling in 1997. Het gemeente huis in Haamstede kwam leeg te staan en om te voorkomen dat de panelen door vandalisme schade zouden oplopen, werden ze in kisten verpakt onderge bracht in het voormalige Duive- landse gemeentehuis in Nieu- werkerk. Herplaatsen De dorpsraad Haamstede op perde in 2000 de panelen te her plaatsen in de hal van dorpshuis De Schutse in Burgh-Haamste de. Bij een lokale aannemer werd een offerte aangevraagd en het resultaat was een com pleet uitgewerkt plan dat in fe bruari 2001 bij de gemeente op de deurmat plofte. Het plan belandde op de burelen van de afdeling volkshuisves ting. Daar waren, naar verluidt, nog wel wat guldens over uit de pot stads- en dorpsvernieu wing, waarvoor de gemeente een goede bestemming zocht. Maar er lagen meer aanvragen voor financiële steun. Dorps raadvoorzitter DBosman toon de zich gisteravond in zijn nop jes met het besluit van B en W het verzoek tot herplaatsing te honoreren. „Leuk dat er ook eens positieve berichten uit Zie rikzee komen. De glaspanelen krijgen een goede bestemming." Het is de bedoeling de panelen zo snel mogelijk te plaatsen. De schoon metselwerkmuur waar voor het werk komt te staan, krijgt een witte stuclaag. Tussen de muur en de panelen komt verlichting. (Advertentie) Vrijdag van 10.00 tot 22.00 uur Zaterdag van 10.00 tot 21.30 uur Zondag van 10.00 tot 18.00 uur Voor meer info: 06 53 92 83 90 Auto's op de oprit maken het nieuwe gemeentehuis onbereikbaar voor ambulance en brandweer. foto Pieter Honhoff door Ali Pankow ZIERIKZEE - D66-raadslid C. Geluk uit te deze week tijdens de vergadering van de commissie openbare werken en milieu haar woede over de chaotische situatie bij het nieuwe gemeentehuis aan de Zierik- zeese Laan van Saint Hilaire. „Het gemeentehuis is compleet onbereik baar. Doordat veel mensen maar lukraak hun auto op die oprit parkeren, kan geen ambulance of brandweerauto erbij ko men. Iedereen is te beroerd om een stukje te lopen en z'n auto even wat verderop neer te zetten. Doe er iets aan", luidde Ge- luks hartekreet tot wethouder G. van de Velde-de Wilde. De woorden van de D66-politica waren SGP-fractielid C. Flikweert uit het hart gegrepen. Ook hij ergert zich mateloos aan de onverantwoorde blokkade die da gelijks bij het gemeentehuis ontstaat. Wethouder Van de Velde zegde toe het probleem zo mogelijk op te lossen. Het nieuwe gemeentehuis is sinds 2 janu ari in gebruik. Het buitenterrein is echter nog niet gereed. Grondbedrijf Wandel is nog druk bezig met het grondverzet. In de loop van februari moeten de groenbedrij- ven aan de slag. De groenbedrijven Habo Hoveniers, Braber Gx-oenvoorzieningen en BTL Uitvoering BV vormen samen met Wandel een gelegenheidscombinatie voor de aanleg van het buitenterrein. Bij de in richting wordt rekening gehouden met parkeermogelijkheden voor 175 auto's. De parkeerplaatsen worden op een lager gelegen niveau aangelegd. Daardoor wordt 'het blik' straks aan het oog ont trokken. Voorlopig echter worden zowel medewer kers als bezoekers verwezen naar het iets verderop gelegen parkeerterrein bij het tijdelijk gemeentehuis. Sommige mensen vinden dat blijkbaar te ver en zetten hun auto op de oprit, zo dicht mogelijk voor de ingang. door Jan van Ommen DEN HAAG - De gemeente Goes en de provincie Zeeland garanderen dat er een strook van minimaal veertig meter breed met bos en struiken komt tussen de nieuwbouwijk Aria en de wijk Overzuid. Dat zei de woordvoerder van de provincie gisteren bij de Raad van State. Die behandelde de bezwaren van bewoners van Overzuid tegen het Goese be stemmingsplan Ouvertu re/Aria. Het plan, dat door Zee land is goedgekeurd, maakt de ZIERIKZEE - Burgemeester J. Asselbergs monkelt goedkeu rend. Snel bladert hij langs de broze bladzijden van het don kerbruine boek voor hem, zich verbazend over de sierlijke schrijfstijl waarin het uit 1772 stammende register is opge maakt. Met een frons spreidt de burge meester de scheur in de gebon den rug van het naslagwerk en strijkt hij over de door vocht aangetaste kaft. Geen zorgen, haast archiefmedewerker K. Venema zich te zeggen. De tech nieken van de restauratie-ate liers zijn tegenwoordig dusda nig gevorderd, dat ze dergelijke schade moeiteloos kunnen her stellen. Asselbergs blikt schijnbaar achteloos over zijn bril richting de heren' van het SNS Fonds 't Nut uit Zierikzee. De gemeente dankt het aan die organisatie dat het zogeten veldboek De Driebannen van Duiveland weer in haar 'bezit' is. Al berust het feitelijke eigendom bij 'tNut en is het boek gisteren met de wederzijdse ondertekening van een overeenkomst formeel in bruikleen gegeven. Omzeilen Volgens de doelstelling van het spaarfonds komen overheden of daaraan gelieerde instellingen niet in aanmerking voor een gift. Door het verloren gewaan de boek zelf aan te kopen van een antiquariaat in Haarlem, wist het fondsbestuur die bepa ling handig te omzeilen, vertelt voorzitter en notaris W. Klaas- sen. Mogelijk, zo zinspeelde burge meester Asselbergs op de goed- gevendheid van de organisatie, is er ook nog een potje beschik baar voor restauratie van het dik twee eeuwen oude archief stuk. Daar wordt al aan gewerkt, merkte gemeente-ai'chivaris H. Uil op. In overleg met het fonds wordt een aantal ateliers bena derd om te zien wat de mogelij k- heden zijn en hoeveel een con- serveringspoging moet kosten. In elk geval is het de bedoeling bouw van een groot aantal wo ningen tussen de Deltaweg en de wijk Overzuid mogelijk. De be zwaarmakers storen zich eraan dat het bestemmingsplan geen garanties biedt voor een forse groenstrook tussen hun wonin gen en de nieuwe wijk. „Voor hetzelfde geld komen er wonin gen of ex-ven in de toegezegde groenstx-ook", zei de raadsman van de omwonenden. Staats raad G. Posthumus wilde van de provinciewooi'devoerder weten of de gemeente Goes, die niet aanwezig was, aan de bezwaar makers had beloofd een groen strook van tachtig meter te maken. Volgens de provincie- woordvoerder is dat nooit schriftelijk toegezegd. Wel heeft die strook ooit op een schets ge- de inhoud op microfiches vastte leggen, stelde Uil. Veldboeken worden regelmatig geraadpleegd voor ai'chiefon- dex-zoek naar eigendomsver houdingen van percelen grond. Wat De Driebannen bijzonder maakt, is dat daaxün een ver- gaarboek is opgenomen. Behal ve het overzicht van per ceelgrenzen biedt een x-egister gegx-oepeerd naar de namen van eigenaren een duidelijke indruk van de situatie uit die pex-iode in het gebied tussen Nieuwerkerk, Kapelle en Botland. Belastingen Veldboeken waren - voor de op richting van het kadaster in 1832 - bedoeld voor het vast stellen van de vereiste belastin gen. Ze wei-den gemaakt in op dracht van de poldex-schappen, Vermoedelijk gaat het in dit ge val om een afschrift voor de fa milie Van de Stolpe. Dat ver moeden is gebaseex-d op kaartjes uit 1800 en 1817, die in het deel zijn opgenomen. Eén van die kaartjes is gemaakt door Corne lls Franse van de Stolpe, het an dere is op zijn verzoek gemaakt. Die particuliex-e inkleuring ver klaart mogelijk ook de naam Driebannen, aldus Venema, vei-wijzend naar het feit dat de familie in dx-ie van de vier rechtsgebieden (ban) bezittin gen had. Het bewuste deel is sa mengesteld door schoolmeester en landmeter Adrianus Visser. MIDDELBURG - In de V& D in Middelburg is gistermiddag een 33-jarige Vlissinger aangehou den voor lokaalvredebreuk. De man, onder invloed van alco hol, weigei'de de winkel te ver laten en sloeg dreigende taal uit tegen het personeel. Tevens vernielde hij een ruit van een deux-. Hij is na opmaken van proces-verbaal met een dag vaarding op zak weer naar huis gestuurd. I door Famke van Loon ZIERIKZEE - Eenderde van de leden van de 'oude' VW Schou wen-Duiveland heeft tot nu toe zijn lidmaatschap laten omzet ten naar een participantschap van de Stichting VW-Info Schouwen-Duiveland. Dat een ruime meerderheid nog niet heeft gereageerd, baart stich tingsvoorzitter C. Geluk geen zorgen. „Eenderde zonder enige aandrang vinden wij helemaal niet verkeerd." Met ingang van dit jaar is de VW organisatorisch omge bouwd van vex-eniging naar stichting. Het lidmaatschap van de vereniging kan niet zonder meer overvloeien in het partici pantschap van de stichting. De 735 leden zijn daarom per brief gevraagd zich vóór 31 januari opnieuw aan te melden als paxticipant van de stichting. Naar gelang de (extra) diensten die een ondex-nemer van de WV verlangt, kunnen de parti cipanten kiezen voor het ba sisabonnement (75 euro), basis- plus 13 0 euro) of superplus (350 eui'o). Streven Vooralsnog heeft slechts een derde van cle 'oude' leden ge hoor gegeven aan deze opx-oep en de aanmeldingspapieren voor de nieuwe stichting terug gestuurd. Dit aantal blijft ruim schoots achter bij het streven van het bestuur naar ongeveer duizend leden. Dat de meerder heid na de sluitingsdatum nog niet heeft gereageerd, bezorgt voorzitter Geluk nog geen sla peloze nachten. Op vei-gaderin- gen komt ook maar een klein deel - tachtig a negentig leden - opdraven, legt Geluk uit: „Vijf- of zeshonderd leden tref je dan ook niet." Het nieuwe contributiesysteem blijkt veel vragen op te i-oepen bij de grote groep leden die niet naar de vergadex'ingen van af gelopen jaar zijn geweest. Voor de stichting is brede steun be- langx-ijk. De gemeente heeft als subsidiegever altijd geroepen dat het bedrijfsleven duidelijk zichtbaar achter de VW moet staan. Op dit moment bekijkt het college in overleg met het stichtingsbestuur op welke ma nieren onder welke voorwaarde de gemeente de toeristenorgani satie in de toekomst financieel zal bijstaan. Volgens wethouder C. Veex-hoek zullen de eerste aanmeldingscijfers hier geen invloed op hebben. Mocht het animo onder de ondernemers structux-eel laag blijven, dan zal de gemeente 'misschien over een paar jaar' van koers vex-ande- ren. De wethouder denkt niet dat het zover zal komen: „Als de ondernemers denken dat ze het zonder VW kunnen, moeten ze dat vooral doen. Maar ik ga er van uit dat iedereen verstandig is." Eind februari zal het stichtings bestuur de balans opmaken. Sa men met een campagne om nieuwe leden te werven zal het bestuur dan actief de bestaande leden bellen en bezoeken die nog niet hebben gereageerd. Ge luk: „Voor Pasen willen we een beetje op orde zijn." staan. De staatsraad zei dat het ook nog wel wat uitmaakt welke bestemming de groenstrook krijgt. „Een algemene groenbe- stemming kan van alles zijn, bij voorbeeld zes bomen, twee struiken en daartussen een aan tal parkeerplaatsen. De px'ovinciewoordvoerder zei dat Goes en Zeeland garant staan voor 'minimaal een veer tig meter bosachtige strook'. De strook wordt bovendien 'ra felig' aangelegd, waardoor deze op sommige stukken nog veel breder is dan veertig meter. De Raad van State doet over en kele weken uitspraak. Hij kwam helemaal uit Bel gië gereden. Bij het Bergen op Zoomse aangekomen, sloeg hij van de snelweg af, en volgde de borden richting Flipland. Want daar, herin nerde hij zich, lag de Anna Jacobapolder. Kon je met een pontje het water over, en dan ivas je zo in Zierikzee. Leuk zo'n overtochtje. Hij ver heugde zich volop. Bij 't Veerhuis aangekomen, bleek het pleintje akelig leeg. En wat nog verontrustender was: geen boot te zien. Dus klampte hij ee/x Fliplander 1 aan die net van de fiets ivas gestapt. „Ahwel", informeerde onze i Belg, „hoe laat gaat de vol- gende overzet?" „Nou", antwoordde de Flip- lander, „als u even geduld hebt." Want hij moest even in z'n herinnering graven. „De volgende overzet?", herhaal- i de hij de vraag na te zijn uit gedacht. „Die was vijftien jaar geleden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35