Lot suikerfabriek nog onbeslist Grieken kennen de Sirtaki niet PZC n Nederland moet eisen stellen aan immigranten SPIERZIEKTE? Fusie in kinderopvang lost knelpunten op Plannen herinrichting Van der Spiegelstraat aanzienlijk gewijzigd 18 Bergse raad maakt nog geen keuze tussen plan funworld en plan suikerspin VVD wil disco's in centrum van Renesse sluiten Reünie COC •r woensdag 6 februari 2002 door Rob Paardekam KRUININGEN - Een fusie tus sen de Stichting Peuterspeelza len Reimerswaal (SPR) en de Stichting Kinderopvang de Be- velanden (SKB) heeft vooral te maken niet de steeds groter wordende professionaliteit waar in de kinderopvang om wordt gevraagd. Dat stelde bur gemeester A. Verbree van Rei merswaal gisteren tijdens de commissie welzijn, nadat hem was gevraagd wat nu precies de voordelen van zo'n fusie zijn. Volgens Verbree wordt er steeds vaker een beroep gedaan op de professionaliteit van de leid sters. Het stadium van de vrij willigheid is volgens hem wel zo'n beetje voorbij. Dat in Rei merswaal alles op vrijwillige basis gebeurt, geeft volgens de burgemeester de nodige knel punten die met een fusie groten deels kunnen worden opgelost. Hoewel het pas voor later een zorg is, toonden db leden van de commissie zich bezorgd over de toekomstige ouderbijdrage. De Stichting Kinderopvang de Be- velanden (SKB) werkt met een inkomensafhankelijke bijdrage en de kans is groot dat die ook in Reimerswaal wordt ingevoerd. M. van der Meijden (VVD) zei daar moeite mee te hebben, maar de burgemeester bena drukte dat het feit dat de SKB met een inkomensafhankelijke bij drage werkt niet per definitie betekent dat Reimerswaal dat ook moet doen. M. Weststrate (Leefbaar Reimerswaal) liet weten dat hij een ouderbijdrage, op zijn plaats vindt. „Dat men sen him kind door een ander la ten opvoeden is prima, maar daar moet wel voor betaald worden." De kritische toon van Weststrate was V. Janszen (SGP niet ontgaan. Volgens hem heeft staatssecretaris Verstand van emancipatiezaken gezegd dat het opvoeden van kinderen een taak van cle maatschappij wordt. „Waar zit haar verstand? vroeg hij zich af. „Kinderen door de maatschappij laten op voeden is een foute zaak." door Anita Hoekman BERGEN OP ZOOM - Het was de bedoeling dat er dinsdag avond een beslissing werd geno men in Bergen op Zoom over de toekomst van de oude suikerfa briek De Zeeland. De commissie zou gisteren een voorkeur uit spreken voor het plan suiker spin van Hommerson Arcades BV uit Den Haag of het plan funworld van Franse ontwikke laar Groupe Tranchant. Maar geen enkel lid van de advies commissie kwam dinsdag met een duidelijke voorkeur op de proppen. De suikerfabriek staat al jaren leeg en moet een toeristische en recreatieve invulling krijgen. Suikerspin en funworld vol doen aan de eisen die de ge meente Bergen op Zoom aan het plan heeft gesteld. Hommerson gaat uit van een permanent ge opende kermis, een casino, dis cotheek en een bioscoop. Tran chant ziet het allemaal wat groter en wil in de fabriek onder andere een aquapark vestigen met omliggend een bioscoop, bowlingcentrum en restau rants. Een ding in de plannen van de ontwikkelaars komt overeen. De Zeeland moet een toren krijgen. Hommerson ziet dat in de. vorm van een Euro mast en Tranchant meer als een vuurtoren. L. van der Kallen van de Bergse Sociaal Democraten kon net als A. Linssen van Lijst Linssen geen advies geven. Van der Kal len was nog niet zo ver. Hij wilde dat er nog eens goed nagedacht zou worden over dè verkeersaf wikkeling. De Zeeland moet als het klaar is namelijk enkele honderdduizenden bezoekers BURGH-IIAAMSTEDE - De WD-fractie wil de discotheken in het centrum van Renesse slui ten. Lijsttrekker en zittend wet houder G. van de Velde-de Wil de voelt meer voor een 'ultra moderne uitgaansgelegenheid' met meerdere zalen aan de rand van het baddorp. Zo kan definitief worden afge rekend met overlast voor om wonenden én krijgt de jeugd een complex dat is toegesneden op de jongste wensen. Van de Velde gooide gisteren tijdens een dis cussiebijeenkomst in Burgh- Haamstede over de toekomst van het toerisme en de recreatie ojD Schouwen-Duiveland de knuppel in het hoenderhok. Om te kunnen aanhaken bij het nieuwe elan in toeristenland, moeten ondernemers volgens haar juist nu risico durven ne men. De bestaande discotheken zijn 'hopeloos verouderd en niet meer van deze tijd'. Renesse ver dient op dat front een opwaar dering, vindt de lijsttrekker van de VVD. Maar de huidige loca ties bieden te weinig armslag en dus is het beter de zaak rigou- reus aan te pakken. Van de Velde pleitte voor de volle zaal van middenstanders, horeca- en re creatie-ondernemers voor slui ting van de discotheken in het hart van Renesse en verplaat sing van die activiteiten naar een nieuw te bouwen complex aan cle rand van het dorp. Het initiatief daartoe zal van de on dernemers zelf moeten komen. BERGEN OP ZOOM - Het COC in Bergen op Zoom bestaat clit jaar 25 jaar. In verband met een reünie op zaterdag 1 juni in café Het Zwijnshoofd is het COC op zoek naar oud-vrijwilligers. Be langstellenden kunnen zich aanmelden via Postbus 590, 4600 AN Bergen op Zoom of re- unie@cocbergenopzoom.nl per jaar trekken. Linssen nam een wel heel opmerkelijk be sluit. „Ik wilde wel een advies uitbrengen", liet hij gepikeerd weten. „Ik wilde, meegaan met de meerderheid van cle coalitie- stemmen. Maar die zijn er ook niet in geslaagd iets te beslissen. Ik wil meegaan met de meerder heid. Dat is de enige manier waarop er eens iets gebeurt in Bergen op Zoom. We hebben een kast vol plannen, maar we doen er niets mee.Ook de rest van de adviescommissie kon geen vuist maken en de knoop doorhak ken. De WD wilde eigenlijk het col legevoorstel afwachten. Het CDA was verdeeld en de PvdA zag in beide partijen wel iets goeds, al leken ze te neigen naar het Franse plan. A. Hagenaars van de PvdA twijfelde of het kennisidee van Hommerson de tand des tijds zou doorstaan en dacht zeker niet dat de perma nente attracties veel mensen van buiten de regio zouden trek ken. Maar ook op de Fransen had de PvdA kritiek. „Er is ge noeg parkeergelegenheid, maar of die nu allemaal boven het maaiveld moet komen?" Hage naars wilde weten wat er nog bespreekbaar was in de plan nen. „Want Hommerson heeft wel meer respect gehad voor het gebouw De Zeeland. GroenLinks werd weggehoond toen er werd gezegd dat ze geen beslissing hadden kunnen ma ken omdat ze het allemaal veel te snel vonden gaan. „Het lijkt wel of er ergens brand is en we in rap tempo beslissingen moeten maken." De rest van de adviescommissie kon zich daar helemaal niet in vinden. Maar een bewoonster van de Bergse Plaat die ook nog even haar zegje mocht doen, had het zelfde idee gekregen. „Het plan ziet er schitterend uit, maar het heeft óok grote consequenties en ik heb de indruk dat het plan binnen twee maanden door de raad wordt geflanst." De afgevaardigden van Hom merson en Groupe Tranchant lieten de gehele discussie mach teloos over zich heen komen. De eigenaar van Tranchant liet aan het begin van de avond nog we ten 'Iam happy to be. here'. Maar of hij na twee uur vergaderen en nog geen beslissing te hebben gehoord nog zo blij was, valt te betwijfelen. Danslerares Stavroula Malamidis (r) legt de danspasjes uit. foto Lex de Meester Dansgroep Piloxenia combineert liefde voor dans met liefde voor cultuur door Ab van der Sluis MIDDELBURG - „Niet zo hoog die benen. Een beetje stijf, anders haal je de sfeer uit de dans." Danslerares Sta vroula Malamidis is streng. Ze wil het groepje dansers, dat el ke maandagavond in sporthal De Kruitmolen bij elkaar komt, niet alleen Griekse, volksdansen leren, maar ook iets van de eeuwenoude cul tuur meegeven. „Ik kan ze wel de pasjes leren, maar het ge voel moet van de mensen zelf komen." De Griekse dansgroep Phi- loxenia (Gastvrijheid) bestaat uit een kleine dertig mannen en vrouwen uit Vlissingen, Mid delburg en Goes. Leeftijd is on belangrijk. De oudste danser nadert cle vut, de jongste zit net op de middelbare school. Eén ding bindt ze: liefde voor Grie kenland en de cultuur. Pen ningmeester Plenny Evers bij voorbeeld komt al tien jaar in Griekenland. Hij gaat voor het weer, het eten en de cultuur. Van de overige dansers van Philoxenia komen sommigen al twintig jaar in Griekenland. Anderen zijn getrouwd met een Griek of zijn van Griekse afkomst. De liefde voor Griekenland stond ook aan de basis van de oprichting van de dansgroep. Zonder dat de toekomstige le den het van elkaar wisten, kwamen ze vorig jaar tijdens het Zeeland Nazomer Festival luisteren naar cle groep Anoka- to. Midden in de regen kwam het tot een spontane Kalama- tiano, een nationale dans. Zou het niet mooi zijn, mijmerde de Vlissingse Jenny Moerkerken bij die gelegenheid, als we ook in Zeeland Grieks volksdansen kunnen leren Efi Malamidis van Grieks restaurant Posei don in Vlissingen hoorde die opmerking en moest meteen aan schoonzus Stavroula den ken, die jarenlang in Utrecht meedanste in een Griekse groep. Philoxenia was gebo ren. Sinds 7 januari vullen elke maandagavond Griekse klan ken een zijzaaltje van sport complex De Kruitmolen. Stavroula telt afwisselend in Grieks en in het Nederlandsde dansers volgen. Bij cle Zonaradiko (een dans uit Thracië) houden de dansers elkaar vast aan een sjaal, die rondom het middel is gebon den. De benen gaan slechts centimers cle lucht in. „Een beetje eleganter nog", zegt Stavroula. Gezellig „Het is gewoon een gezellig heidsclubje", meent Evers. „Als we het in de toekomst re delijk kunnen, wachten we op uitnodigingen. Maar het is ze ker niet ons eerste doel. Als je al zo lang naar Griekenland gaat, is het niet meer dan lo gisch dat je de cultuur van de Grieken een beetje in je op neemt. Hetzij door dansen; hetzij door de taal. Zeker als je in kleine dorpjes komt, wordt het zeer gewaardeerd als je de taal een beetj e kunt spreken. Je wordt dan met open armen ontvangen." Verliefd Jenny Moerkerken komt al sinds haar vijfde jaar in Grie kenland. Ze is totaal verliefd op alles wat met het land te maken heeft. Ze leert de taal en volksdansen is een logisch ver volg. Bij de Griekse dans spreekt het hele lichaam. „Wil je het dansen snel doorheb ben", zegt ze, het hoofd nog rood van de inspanningen, „clan moet je wel een beetje ge voel voor ritmiek hebben en cle muziek moet je aanspreken. Als je die twee dingen hebt, gaat het goed. Het ziet er niet echt intensief uit, maar je zweet je de blubber." Elke dansles eindigt traditie getrouw met de Chasapiko, bij Nederlanders beter bekend als de Sirtaki. Stavroula maant de dansers, die in een rij staan met de handen op eikaars schou ders, tot het maken van een vloeiende, draaiende bewe ging met de linkervoet. „Niet te snel, want dat is geen ge zicht. Goed naar de muziek luisteren. Als je cle bouzouki hoort spelen, ga je naar voren. Aan de muziek hoor je ook, hoe snel je moet." Ze wordt een beetje bozig als sommige dan sers in hun enthousiasme gaan springen. „Niet doen, dat hoort niet bij cle dans. Een beetje stijf. Je moet een mooie, rechte lijn houden." Eigen dansen In Griekenland, vertelt Sta vroula na afloop, heeft elke streek zijn eigen clans. „Als je daar de mensen ziet dansen, clan lijkt het wel alsof ze zwe ven. Het helpt hier wel dat de mensen vaak in Griekenland komen. De Chasapiko is een trotse dans en zo moet-ie over komen. Als je gaat springen, haal je cle sfeer uit de dans. Je moet de Griekse trots in de Chasapiko zien. Maar, het gaat heel goed. De mensen hebben er zin in en dat vind ik heel be langrijk." doorMieke van der Jaqt GOES - De provincie betaalt ruim 121.000 euro mee aan de herinrichting van de Goese Van der Spiegelstraat, al thans het stukje tussen de Dam en de Koepoort. De bijdrage uit het fonds voor stads- en dorpsvernieuwing is even hoog als een eerder toegekend be drag, al zijn de plannen inmiddels aan zienlijk veranderd. Het aanvankelijke voornemen om de west- en cle oostvest met elkaar te ver binden door de oorspronkelijke water loop in cle Van der Spiegelstraat terug te brengen, is verlaten. De ruimte tus sen het in aanbouw zijnde Stadspoort complex en de bestaande bebouwing: ING-bank, GAK, de Villa en Randstad, is te smal voor nog een waterpartij, te meer daar de bevoorrading van onder meer V&D vanuit de Van der Spiegel straat moet plaatsvinden. Hoewel het busstation verdwijnt naar cle Koepoort, is er onvoldoende ruimte om de oorspronkelijke relatie tussen de vesten te herstellen. Daarvoor zou een breedte van minstens zestig meter no dig zijn. De gemeente Goes heeft in het Master- plan Binnenstad echter een manier ge vonden om de link tussen beide water partijen tenminste visueel te leggen. Als op termijn het groen op de koppen van de oostvest en de westvest zal zijn uitgebreidkun je het allebei zien als je, pakweg, ter hoogte van de Villa staat. De inrichting van het stukje tussen de Dam en de Koepoort is echter veel ur genter, al was het alleen maar om de Stadspoort zijn naam eer te kunnen la ten aandoen. Als het complex klaar is, moet de voetganger via een passage tussen de rotonde bij de Michiel de Ruyterlaan en de Van der Spiegelstraat de stad in kunnen wandelen. Het pro fiel van de Van der Spiegelstraat, die moet blijven dienen voor voetgangers, fietsers en de bevoorrading van win kels in het Schuttershofgebied., wordt smaller en aan weerskanten moeten groenstroken komen met laag, bodem- bedekkend spul. De twee monumenta le bomen voor cle Villa, een rode beuk en een linde houden hun ereplaats en her en der worden bomen bijgeplant om de groenkoppeling tussen de vesten te ac centueren. Op het pleintje tussen de Stadspoort en de Villa zou een fontein kunnen komen, die het element water toch nog in de straat terugbrengt. De gemeente Goes heeft berekend dat cle operatie zo'n 812.000 euro gaat kos ten, waarmee het busstation is ver plaatst en ook de rioleringen ver nieuwd zijn. De provincie is daarmee akkoord en wil. het eerder toegekende bedrag bijdragen. door Emile Calon MIDDELBURG - Nederland moet eisen stellen aan immi granten, zeker als ze het Neder landerschap willen verwerven, betoogde publicist, weten schapper en oud-medewerker van de PvdA, P. Scheffer gister avond tijdens zijn spreekbeurt in de Middelburgse Bibliotheek. Beheersing van de Nederlandse taal, historisch besef en kennis van de rechtscultuur. Taalbe heersing is volgens hem abso luut nodig om deel uit te kunnen maken van de Nederlandse sa menleving. Hij ziet nog teveel immigranten die geholpen moe ten worden door kinderen bij het afhandelen van zaken. Die afhankelijkheid, die omgekeer de generatiekloof, werkt verbit tering in de hand. Zorgt ervoor dat deze mensen hun toevlucht zoeken binnen de muren van de moskee waar hen vaak voorge houden wordt dat ze niets te winnen hebben bij integratie, betoogde Scheffer. „Waar ze horen dat dit land hen niets te bieden heeft." Aldus de publicist die twee jaar geleden met zijn geruchtmakend artikel 'het multiculturele drama' de discussie over de multiculturele samenleving aanzwengelde. Volgens hem is Nederland geen multiculturele samenleving maar een culturen-eilanden rijk. De culturele afstand tussen de verschillende bevolkingsgroe pen is volgens hem groot. Na de aanslagen in de Verenigde Sta ten zag hij premier Kok koorts achtig allerlei moskeeën bezoe ken en handen schudden als een soort goedmaker voor de nala tigheid van de afgelopen decen nia. Want nimmer is serieus ge probeerd immigranten echt te integreren, zei hij tegen de bijna zestig aanwezigen, Zeelandbrug Historisch besef is ook nodig om het Nederlanderschap te ver- weiven, aldus Scheffer. Hij ver telde over cle teleurstelling van immigranten als ze merken dat een naturalisatie-procedure slechts vijf minuten in beslag neemt. Daar wordt hen niets ge vraagd over Thorbecke, Van het Reve, de twaalf provinciehoofd steden, cle lengte van de Zee landbrug noch iets over de Gou den Eeuw, Rembrandt of Vondel. Onze historie maakt wie we zijn, aldus Scheffer. Met eni ge afschuw vertelde hij dan ook; dat er nu al Nederlandse scho len zijn waar cle joden vervol-: ging niet meer aan bod komt. Dat ligt te gevoelig, 'is onbe- spreekbaar'. Rechtscultuur Kennis van de rechtscultuur is ook een noodzaak, betoogde hij verder. Daarbij hekelde hij hel Nederlandse gedoogbeleid. Want wetten zijn er niet om ge negeerd te worden. Dat gedoog beleid werkt verwan-end, werkt wetteloosheid in de hand. Een cursus seksualiteit voor jeugdige verkrachters is clan ook niet cle manier om hen rechtsgevoel bij te brengen, schamperdè'hij. Scheffer merkte op dat de inte gratie nog maar aan het begini staat. De tweede generatie is volgens hem nog lang niet daad werkelijk opgenomen in de Ne derlandse samenleving'. Hij be twijfelde of de derde generatie er in zal slagen te integreren, Want achterstanden worden van de ene naar de volgende ge neratie doorgegeven. En de Ne derlandse overheid voert tot nu toe een halfslachtig beleid. Vol gens hem moeten er eisen wor den gesteld. Want wie geen eisen stelt verplicht zich ook tot niets, hield hij de witte toehoorders voor. Ook pleitte hij voor veel meer directe betrokkenheid. De migranten mogen niet aan hun lot overgelaten worden. Ook niet de eerste generatie. Want die groep omvat in 2015 1,5 mil joen mensen. Zo'n groep mag en kan je niet in de steek laten, al dus Scheffer. Hij pleitte dan ook voor een duidelijk beleid. Vol gens hem moet dus duidelijk ge steld worden hoeveel immi granten Nederland nog nodig heeft. En het moet afgelopen zijn met de vrijblijvendheid, want anders worden cle proble men alleen maar groter. Wor den ze onoplosbaar." Help het geluk 'n handje: collecteer voor Kinderhulp! collecteweek 2002 12 t/m 18 mei Het Nationaal Fonds Kinderhulp zoekt collectanten voor de landelijke collecteweek in het voorjaar. Helpt u mee? Bel 0570 611899. NATIONAAL FONDS KINDERHULP Er zijn honderden spierziekten. Er is één vereniging. Bel voor informatie, steun of advies de Spierziekten Infolijn 0900 5480480 op werk dagen van 10.00' tot 16.00 uur (10 c p/m) Vereniging Spierziekten Nederland Lt.Gen. van Heutszlaan 6,3743 JN Baarn. Postbank 1422400 Internet: mvw.vsn.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 32