Politie richt aandacht op jeugd Mosseloorlogen bij Tholen PZC Pleidooi voor nauwer contact met burgers Niemand veilig voor grappen van Kobus Groengarantie voor nieuwe wijk Ouverture/Aria Amokmaker aangehouden Boete voor dreigende taal Ontploffing in Gentse kanaalzone Rijontzegging voor drankrijders Scholieren geven Cliniclowns geld Extra toezicht op uitgaande en rondhangende jongeren in Reimerswaal Toneelavond PJZ Tholen Expositie van sieraden SGP bijeenkomsten woensdag 6 februari 2002 MIDDELBURG - In de V& D in Middelburg is gistermiddag een 33-jarige Vlissinger aangehouden voor lokaalvrede breuk. De man, onder invloed van alcohol, weigerde de win kel te verlaten en sloeg dreigende taal uit tegen het personeel. Tevens vernielde hij een ruit van een deur. Hij is na opmaken van proces-verbaal met een dagvaarding op zak weer naar huis gestuurd. MIDDELBURG - Een 33-jarige man uit Middelburg is giste ren door politierechter M. Tilman veroordeeld tot 225 euro boete. De verdachte had 2 mei vorig jaar in zijn woonplaats ie mand bedreigd met de dood. „Als ik morgen mijn radio niet terug heb, dan schiet ik je kapot", had hij gezegd. GENT - In de Gentse kanaalzone was er gisterochtend heel even opschudding na een ontploffing in het chemisch bedrijf Oleon, het voormalige Fina Oleochemicals, aan de Kuhlman- kaai op de westelijke kanaaloever. Rond half negen 's och tends hoorde een werknemer een droge knal gevolgd door een steekvlam. Het bleek te gaan om een ontploffing in een leiding met vetzuren. Volgens de directie gebeurde het ongeval na het overpompen van plantaardige en dierlijke vetten en het leegdrukken van een leiding tussen twee opslagplaatsen. Bij aankomst van de brandweer hadden de bedrijfsbrandweerkorpsen van Oleon en van het naburige Fina het vuur al gedoofd. Bij de explosie kwamen geen schadelijke stoffen vrij. Er vielen geen gewon den en de materiële schade bleef beperkt. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter veroor deelde gisteren een 54-jarige inwoner van Koudekerke voor het rijden onder invloed tot 600 euro boete en zes maanden voorwaardelijke rijonzegging. De politie hield de man 7 de cember in Middelburg aan. Hij blies 575 microgram. De man had er weinig tegen in te brengen. „Het was koopavond. Ik had gegeten en gedronkenIn een overmoedige bui ben ik naar huis gereden." Officier van justitie J. Groen maakte hem duidelijk dat hij be ter een taxi had kunnen nemen. „U bent gaan rijden, maar een ongelukje zit een klein hoekje." SINT JANSTEEN - Twee leerlingen uit groep 3 van basis school Inghelosenberghe in Sint Jansteen hebben gistermor gen een cheque van 900 Euro overhandigd aan C. Schrijvers, ambassadeur van de Cliniclowns. Het geld is door de basis school bijeengesprokkeld tijdens een kerstmarkt in december vorig jaar. Alle dertien groepen van de school hebben zich in de decembermaand tijdens handvaardigheids lessen enkele weken uitgeleefd met het maken van kerstverwante spulle tjes. Die werden tijdens de kerstmarkt te koop aangeboden. Het kinderkoor en de leerkrachten zongen kerstliedjes en de oudervereniging droeg bij met onder meer het bakken van wafels en pannenkoeken. Bij de entree van de school stond nog een collectebus voor het goede doel. Schrijvers kwam niet alleen het geld ophalen. Als ambassadeur bezocht hij ook de klassen om de kinderen iets te vertellen over de opleiding en het werk van de Cliniclowns. Zijn verhaal werd met video beelden onderstreept. Door de hele school heen hingen kleur platen van de grappenmakers. Verschillende kinderen had den zelf ervaringen met de Cliniclowns en vertelden daarover aan de ambassadeur. door Rob Paardekam KRUININGEN - De Reimers- waalse jeugd blijft voor overlast zorgen bij de bekende hang plekken in de dorpen. Dat schrijft het politieteam van Rei merswaal in haar werkplan voor 2002. Ook jongeren die vanuit Reimerswaal op de fiets SINT-MAARTENSDIJK - De afdeling Tholen van de Platte lands Jongeren Zuid (PJZ) houdt zaterdag 16 februari de jaarlijkse toneelavond in De Haestinge in Sint Maartensdijk. Het stuk handelt deze keer over een onmoeting tussen een inter nationaal gezelschap en een Friese dorpsgemeenschap in een Fries cafeetje ten tijde van de eerste vorst. De personages dragen achternamen als Siep- ma, Pietsma, Veenstra en Boers- ma, maar er zijn er ook met Rus sische en Engelse namen. Ze komen juist op tijd binnenwaai en om het jaarlijkse dorpsfeest, èn dat van de PJZ, tot een muzi kaal festijn te maken. De leden van de PJZ-Tholen doen alles zelf. De regie in is handen van Piet Kuyper en Annemarie de Wit. Na de voorstelling, die om 19.30 uur begint, wordt de avond afgesloten met nog meer muziek. HEINKENSZAND - Anneke Pool-de Kam stelt tot en met 11 maart sieraden met edelstenen tentoon in de openbare biblio theek in Heinkenszand. De kunstenares voltooide oplei dingen tot juwelier en edel- steenkundige en maakt niet al leen nieuwe ontwerpen. Ook knopen of rijgen van oude edel stenen rekent ze tot haar werk zaamheden. Anneke Pool is op 22 en 27 februari en op 6 maart van 19.00 tot 20.30 uur in de bi bliotheek aanwezig om uitleg en demonstraties te geven. naar de middelbare school in Goes gaan, blijven veel aan dacht vragen. Uit de verantwoordingsrappor tage van het politieteam Ooster- schelderegio blijkt dat ruim 36 procent van alle misdrijven in Reimerswaal wordt gepleegd door jongeren tot 24 jaar. Daar mee zit Reimerswaal zo'n beetje op het gemiddelde, maar toch wil de politie het percentage graag terugbrengen. Ook aan de overlast die veel jon geren veroorzaken, wil het Rei- merswaalse team een halt toe roepen. Daartoe wordt in onder meer Hansweert een jeugdpar- ticipatieproject gestart, maar er zal ook wekelijks gecontroleerd worden bij de hangplekken waar buurtbewoners structu reel overlast melden. Dat ge beurt voornamelijk in de avond- en nachtelijke uren. De politie zal ook weer participe ren in het School Adoptieplan. Verder constateert de politie re gelmatig gewelddadigheden rond horecagelegenheden in di verse kernen. Rondom deze uit gaansgelegenheden zal de poli tie daarom preventief toezicht houden. Ook de uitgaande jeugd die van het veer Kruiningen- Perkpolder gebruik maakt, waagt extra aandacht, omdat ze regelmatig voor overlast zorgt. Op het gebied van verkeersvei ligheid toont het Reimerswaalse team zich ambitieus. Het aantal verkeersongevallen is ten op zichte van enkele jaren geleden behoorlijk gedaald, maar toch moet het nog minder worden. De jeugd krijgt daarbij veel aandacht. Zo zal er flink gecon troleerd worden op het rijge drag van de scholieren die naar Goes fietsen. Baldadig, irritant en intimide rend gedrag wordt daarbij niet getolereerd. Ook in algemene zin (dus niet alleen de jeugd) wordt er gecontroleerd op de verlichting van fietsen en brom fietsen. Andere zaken die voor dit jaar een hoge prioriteit hebben ge kregen, zijn het controleren op autowrakken en de aanpak van wildparkeren en het parkeren van te grote wachtwagens bin nen de bebouwde kom. De toneelvereniging Baarland speelt Boerenkool met Worst. foto Dirk-Jan Gjeltema door Harold van Ginkel BAARLAND - Toneelvereni ging Baarland speelt vrijdag 15 en zaterdag 16 februari het stuk Boerenkool met Worst. Beide opvoeringen vinden plaats in dorpshuis The Cameronian te Baarland en beginnen om 19.30 uur. Het toneelstuk gaat over de ou de sjacheraar Kobus (Kees van Damme). Zodra hij ten tonele verschijnt is niets en niemand nog veilig voor zijn grappen. Zo pikt hij gehaktballen uit de pan en voert hij oma (Nel van Win- gen) dronken uit een theepot waarin hij peperdure cognac heeft gegoten. Naast zijn grappen en grollen, weet hij ook op slinks wijze de bevriende boerin Jannie Landstra (Lenie de Bart) van een financiële ondergang te red den, wanneer zij haar pacht niet op tijd kan betalen. De eigenaar van de boerderijde verwaande jonkheer Pierre van Hanekam tot Kakelhof (Frans van de Ak ker), wordt hierbij in zijn hemd gezet. Daarbij spelen velen een rol, maar wat boerenkool met worst daarmee te maken heeft, is nog even de waag. In de komedie spelen verder Hanny Otte als de boerendoch ter Linda, Jan van der Maden als de knecht Hannes, Ans de Vriend is het buurmeisje van Kobus en Jacqueline van Win- gen speelt Conny van de Berg, de vriendin van Kobus. Na afloop van de zaterdagse voorstelling kunnen bezoekers dansen. Ook is een extra voorstelling ge pland op zaterdag 30 maart, eveneens om 19.30 uur in het dorpshuis van Baarland. door Jan van Ommen DEN HAAG - De gemeente Goes en de provincie Zeeland garanderen dat er een strook van minimaal veertig meter breed met bos en struiken komt tussen de nieuwbouwijk Aria en de wijk O verzuid. Dat zei de woordvoerder van de provincie gisteren bij de Raad van State. Die behandelde de bezwaren van bewoners van Overzuid tegen het Goese be stemmingsplan Ouvertu re/Aria. Het plan, dat door Zee land is goedgekeurd, maakt de bouw van een groot aantal wo ningen tussen de Deltaweg en de wijk Overzuid mogelijk. De be zwaarmakers storen zich eraan dat het bestemmingsplan geen keiharde garanties biedt voor een forse groenstrook tussen hun woningen en de nieuwe wijk. „Voor hetzelfde geld ko men er woningen of ei-ven in de toegezegde groenstrook", zei de raadsman van de omwonenden. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Ron Magnée Rob Paardekam Esme Soesman Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Staatsraad G. Posthumus wilde van de provinciewoordevoerder weten of de gemeente Goes, die niet aanwezig was, aan de be zwaarmakers had beloofd een groenstrook van tachtig meter te maken. Volgens de provincie woordvoerder is dat nooit schriftelijk toegezegd. Wel heeft de tachtig-meterstrook ooit op een schetstekening gestaan. De staatsraad zei dat het ook nog wel wat uitmaakt welke be stemming de groenstrook krijgt: „Een algemene groenbestem- ming kan van alles zijn, bijvoor beeld zes bomen, twee struiken en daartussen een aantal par keerplaatsen." De provinciewoordvoerder zei dat Goes en Zeeland garant staan voor 'minimaal een veer tig meter bosachtige strook'. De strook wordt bovendien 'ra felig' aangelegd, waardoor deze op sommige stukken nog" veel breder is dan veertig meter. De Raad van State gaat de ko mende weken bekijken of de groenstrook door de beugel kan. STREEKACTIVITEITEN GOES - De Spinne, 13.00-16.45 uur: Seni oren biljart competitie; 13.30-16.30 uur: Koersbal senioren; Ambachtscentrum van de Hollandsche Hoeve, 13.00 uur: Demonstratie oude ambachten; 15.00 uur: Poppentheater Sim Bolus met 'De Koning is bloot, leve de koning', voor volwassenen en kinde ren van 5 t/m 8 jaar; De Pit, 13.30-16.30 uur: Biljartclub De Pit competitie; 14.00 uur Uiteenlopende ac tiviteiten voor WAO'ers; Openbare bibliotheek, 14.00 uur: Voorle zen voor kinderen van 4 t/m 8 jaar; Balletschool, 19.00-20.00 uur: Instapcur- sus Line Dance; 20.00-22.00 uur: Line Dance voor gevorderden door Country Club The Sounthern Riders; KAPELLE - De Vroone, 13.30 uur: Biljar ten en kaarten voor ouderen; 14.00 uur: Sjoelen; KORTGENE - Gymzaal in de Bernhard- straat, 10.45 uur: Hatha Yoga door Wilma van den Broeke; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 9.30 uur: Biljarten en/of kaarten voor WAO'ers, 50- plus of ouderen vanaf 57 jaar; Koersbal voor50-plussers; Gemeentehuis, 19.30 uur: Commissie vergadering Financiën en algemene za ken; OUD-VOSSEMEER - Vossenkuil, 14.00 uur: Koersballen ANBO; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Volks dansen; THOLEN - Wijkgebouw aan de Zoekweg, 14.00-16.00 uur: Jeugdsoos; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We- mel, 13.00-17.00 uur; Kaarten en biljar ten; YERSEKE - Openbare bibliotheek, 14.00- 14.30 uur: Voorlezen voor kinderen t/m 9 jaar.Achter het havenmeesterkantoor aan de Prinses Beatrixhaven, einde stei ger, 13.30 uur: Vertrek rondvaart op de Oosterschelde; De Zaete, 16.00-17.00 uur: Volksdansen voor 50-plussers. K O >V M V' 'Rommerswaal aen de zeekant, meest geïnundeert of weghgespoelt'; kopergravure uit de kroniek van Smallegange (1696) van het verdronken Reimerswaal. Zeeuws Archief, coll. Zeeuwsch Genootschap, Zelandia 11lustrata. door Jan J. B. Kuipers Zeelands beroemdste verhalen en le genden hebben een maritiem karak ter: de meermin van Westenschouwen, de Vliegende Hollander uit Terneuzen, de verdronken stad Reimerswaal in oostelijk Zuid-Beveland. De befaamde dichter Gerrit Achterberg wijdde een mooi vers aan deze stad: 'Een, die zichzelf niet meer bezit, is aan de mist geschonken. Klok ken zijn mee verdronken en luiden dit ononderbroken. Maar niemand weet of ziet de plaats, waar alles ligt gezonken.' De door Achterberg bezongen onwetend heid omtrent de ligging valt trouwens erg mee. De resten van Reimerswaal liggen nu grotendeels onder het talud van de Oes- terdam, ten zuiden van het Tholensche Gat en de Bergsediepsluis. Met de rest van het Verdronken Land van Zuid-Beveland ging Reimerswaal ten on der door de beruchte vloeden van 1530 en 1532. Maar haar doodsstrijd zou zich een eeuw rekken. Pas in 1631 verlieten de laatste Reimerswalers hun stad, om inhet nabije Tholen een nieuw leven te begin nen. Tot in de achttiende eeuw zouden ze er een aparte bevolkingsgroep vormen, die zich afzijdig hield van de Tholenaars. Ze hielden zich vooral bezig met de mos selvangst. Reimerswaal werd voor het eerst vermeld in 1214 en kreeg pas in 1375 een stads rechtprivilege. De handel in wol, vis en zout vormde de voornaamste bron van in komsten. Reimerswaal groeide uit tot de derde stad van Zeeland, en was de hoofd plaats van het kerkelijk rechtsgebied Zuid-Beveland. De voorspoed werd te nietgedaan door een reeks rampen die uit eindelijk de ondergang van de stad bete kenden. In 1450 en 1520 werd Reimers waal geteisterd door branden. De storm vloed van 1530 isoleerde de stad van het vasteland; slechts de muren weerden nog het water. Maar in november 1532 stuwde de noordwesterstorm het water tot acht voet hoog in de kerk op. Vloed volgde op vloed: 1552, 1555, 1557 en 1570. In 1558 woedde weer een felle stadsbrand. Ver volgens staken de Geuzen in 1573 Rei- mei'swaal, dat trouw wenste te blijven aan de koning van Spanje, opnieuw in brand. Ruim twintig jaar na het vertrek van de laatste bewoners toonde de kaart van Zeeland van Nicolaas Visscher en Zacha- rias Roman (1655) de stad Reimerswaal met de vermelding 'nu verdestrueert en geheel te niet'. Belangrijke rol De laatste Reimerswalers waren welis waar arme mosselvissers, maar ze speel den na hun vestiging in de stad Tholen een belangrijke historische rol. In de loop van de zeventiende eeuw groeide het belang van de Zeeuwse mosselvisserij namelijk sterk. In het Verdronken Land van Zuid- -Beveland bleken mosselen zeer goed te gedijen. De oud-Reimerswalers voeren elk jaar in juni met ongeveer dertig plat bodemschepen naar de platen van Rei merswaal en Lodijke, waar de mossels dan waren volgroeid. Tholen, waar in 1689 een gilde van mosselvangers werd vermeld, ontwikkelde zich dankzij hun activiteiten tot het belangrijkste Zeeuwse mosselcentrum: een rol die pas in de late negentiende eeuw door Yerseke werd overgenomen. De Thoolse mossel- en krabbenvissers kwamen herhaaldelij k in conflict met col lega's uit Bruinisse, Axel, Sas van Gent en Terneuzen over het vissen op bepaalde mosselbanken en het rapen van zaaimos- selen. Men spreekt wel van 'mosseloorlo gen'. De 'vijand' kwam soms ook uit het buitenland. De Staten van Zeeland beslo ten in 1707 dat alleen nog Zeeuwen in de eigen provincie mochten vissen. Tholena- ren betrapten in 1741 voor de zoveelste keer enkele Antwerpse vissersscheepjes op heterdaad. Ze namen deze bodems in beslag en brachten ze op naar Tholen .Pas na veel rumoer van de zijde van het Ant werpse stadsbestuur gaf men de 'krab- schuiten' en 'knossebollen' weer terug aan de gedupeerde Vlaamse schippers. Dik dertig jaar later kreeg Tholen luid keels ruzie met Bergen op Zoom over de visrechten in het Verdronken Land van Zuid-Beveland. Dat conflict eindigde uit eindelijk in het voordeel van Tholen. Sommige Bergenaren gaven toen de visse rij op. Maar anderen kozen voor het ande re kamp en vestigden zich in onder andere Tholen. Tot de laatsten behoorde de fami lie Schot, wier naam tot in onze dagen be kend bleef in de visserij Romantisch Jan Vermeer, een nu vergeten publicist uit de vroege twintigste eeuw, riep in een ar tikel uit 1927 een beeld op dat de sfeer van ordinaire mosselruzies ver achter zich laat. Vermeer verleende de vissers uit zijn tijd een romantisch en nostalgisch aure ool, door ze in verband te brengen met het vei-dronken Reimerswaal. Misschien herinnerden de schippers die hier voeren zich nu en dan 'dat ginds in de diepte de bouwvallen liggen van wat eens een wélbevolkte en aanzienlijke stad was', schreef hij'Maar dan wenden ze den steven en zeilen verder, over de dooden- stad heen, de steden der levenden tege moet.' door Harold van Ginkel De Kapelse afdeling van de SGP wil betere communi catie tussen de gemeente en de burgers. Dat is één van de speer punten in hun verkiezingspro gramma Tot Uiv dienst voor de gemeenteraadsverkiezingen op 6 maart. Het SGP-programma is opge steld vanuit vijf invalshoeken, te weten het be stuurlijk, ruimte lijk, economisch, maatschappelijk en financieel per- spectiefIn het pro gramma spelen de christelijke normen en waarden een belang rijke rol. De partij pleit voor het verder uitbouwen van de communica tie en samenwei- king met de burger. Daarom wil de SGP de gemeentelijke website interactie ver maken en moe ten er onderzoeken gehouden worden naar de mening van burgers over actue le onderwerpen. Verder is de partij voor versterking van de samen werking tussen de Bevelandse gemeenten. Doel is om uiteinde lijk tot één regionale sociale dienst en één regionaal handha- vingsteam te komen. Ruimtelijke ordening Op het gebied van de ruimtelij ke ordening meent de SGP dat er voldoende mogelijkheden moeten zijn op de woningmarkt voor starters, minder draag- krachtigen en één verdieners. Voor de herinrichting en uit breiding van bedrijventerrein De Smokkelhoek heeft de partij geen hoge bedragen over. Jongeren - en ouderenbeleid vormt een belangrijk onderdeel De partij meent dat de gemeente deelname van ouders aan cur sussen opvoedingsondersteu ning behoort te stimuleren en aandacht besteed moet worden aan voorzieningen voor de jeugd vanaf 9 jaar. Voor de oude ren wil de SGP een woonzorg complex (wozoco) realiseren naast het verzorgingstehuis Ce derhof en ook pleit de partij voor de oprichting van een Seni orenraad om de gemeente te ad viseren over het ou derenbeleid. De SGP onder steunt het nemen van verkeersrem- mende maatrege len in woonwijken. Op het ge bied van parkeren stelt de partij dat samen met bewoners de mo gelijkheden voor het parkeren op eigen grond wordt bekeken. Daarnaast is het mógelijk om het aantal parkeer plaatsen uit te brei den, maar een be langenafweging is hiervoor noodza kelijk. De recreatieve ont wikkeling in We- meldinge heeft haar grenzen be reikt, meent de partij. De uit breiding was een middel om de kern Wemeldinge levensvat baar te houden. Hoogstens kan nog worden gedacht aan kam peren bij de boer. De SGP wil het karakter van de landelijke gebieden behouden. Het combineren van agrarische activiteiten met het land- schaps- en natuurbeheer moet daarom bevorderd worden. Lijsttrekker van de SGP is de huidige wethouder L. Niewen- huijse. Op de tweede plek staat L. Kosten, gevolgd door de hui dige fractievoorzitter H. Koster. De vierde stek is bestemd voor J. Dekker. De partij bezet nu twee zetels in de Kapelse raad van het verkiezingsprogrammaen levert een wethouder. De ChristenUnie op Tholen houdt op woensdag 13 februari een verkiezingsbijeenkomst in het Hervormd verenigingsge bouw te Tholen. Spreker is het Tweede-Kamerlid André Rou- voet. Het thema van de avond is 'Durf te kiezen voor zorg en vei ligheid'. Na de toespraak is er gelegenheid om vragen te stel len aan het kamerlid en de Thoolse raadsleden P. van Bel- zen en A. Piet. De avond begint om 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31