Want wind is er altijd Cursus schrijven Door de Granny's geen tijd voor Het Huwelijk Ipl J streekverhalen Zeêuwse Taelsite Boeren richten zich op duurzame energie 25 c^ZK\ Van de Leie toet de Zeê Agenda ONDERWEG in d'n böógerd woensdag 6 februari 2002 Zeeuwse boeren werken hard aan oprichting van kleinschalige windenergie parken. Bedoeling is dat er op negen plaatsen in de pro vincie groepen molens ko men. Het gaat om parken met drie tot tien turbines, die samen ongeveer honderd megawatt aan windenergie moeten opleveren. In het kader van Vitaal Platte land hebben de provincie Zeeland en de Zuidelijke Land en Tuinbouw Organisatie (ZL- TO) hiervoor een project opge zet. De weg naar het bouwen van windparken is bezaaid met voetangels en klemmen, maar toch hoopt Jan Withagen, speci alist duurzame energie van de ZLTO, dat in de loop van 2003 daadwerkelijk met de bouw van het eerste agrarische windpark kan worden begonnen. De aandacht van de Zeeuwse boeren voor windenergie heeft alles te maken met het streven naar aanpassing en vernieu wing van de bedrijfsvoering, blijkt uit de toelichting van Jan Withagen. „De pure agrarische productie staat maatschappe lijk onder druk. Voedselveilig heid, dierwelzijn en verbreding zijn begrippen die steeds meer de boventoon voeren. Die krij gen ook binnen het beleid van de ZLTO steeds meer aandacht. In het kader van vernieuwing zijn de leden op zoek naar alterna tieve mogelijkheden, denk aan agrarisch natuurbeheer, agro- toerisme en daar kun je ook duurzame energie bij betrek ken." Inkomen Dan gaat het de agrariërs bij duurzame energie vooral om windenergie, verduidelijkt Wit hagen. „De agrarische sector heeft grond beschikbaar om turbines op te plaatsen. Mikken op duurzame energie heeft naast een milieucomponent ook een ondernemerskant: men pro beert er toch wat aan inkomen mee te realiseren. Daar is niks mis mee." De ZLTO-er geeft aan dat er forse bedragen gemoeid zijn met investeren in windmo lens. Eén molen van 1,5 tot 2 me gawatt kost al gauw 2 tot 2,5 miljoen euro. „Bij zo'n investe ring mag er ook wel wat inko men tegenover staan en dit gaat bovendien gepaard met winst voor het milieu." Volgens Withagen is het exploi teren van kleinschalige wind- parkeh in Zeeland ondanks de hoge kosten zeker winstgevend. „Belangrijk is dat het voldoen de waait. Dat is de basis. Diver se andere factoren bepalen me de het rendement, zoals de terugleververgoeding die je kunt krijgen en eventuele fisca le voordelen, maar de wind is het belangrijkste. In Zeeland ligt dat gunstig, er is een goed windaanbod." Hij voegt eraan toe dat het op lichten van windparken wel valt of staat met nationale maatregelen. Het huidige beleid is erop gericht de komst van windenergie te bevorderen. Withagen: „Je weet niet wat een nieuw kabinet brengt. Als men de stimulerende maatregelen voor windenergie terugdraait, dan wordt het wel moeilijk." Hindernissen Het aanleggen van windparken is geen simpele zaak. Erzijn veel hindernissen, met name ook in de sfeer van ruimtelijke orde ning. Veel mensen zeggen wind energie een warm hart toe te dragen, maar dan niet in de ei gen achtertuin. Plannen voor molens kunnen dan ook steevast op verzet rekenen. „We consta teren al jarenlang dat het proces om vergunningen voor elkaar te krijgen langdurig is en vaak op niets uitloopt", zegt Withagen. „Een aantal van onze leden deed vergeefse pogingen om turbines van de grond te krij gen. Als belangenbehartigende organisatie wil de ZLTO probe ren om dit patroon te doorbre ken. Daarom hebben we samen met de provincie het project op gezet." Bedoeling is dat een windpark gezamenlijk door een groep boeren wordt opgericht. Nog af gezien van het feit dat solitaire windmolens niet meer zijn toe gestaan, kan door samenwer king een investering ook beter gespreid worden. Inmiddels zijn er in Zeeland drie samenwerkingsverbanden gevormd (voor vier locaties). Noord-Beveland is er één van. Withagen hoopt dat nog in 2002 voor alle negen locaties samen werkingsverbanden opgericht zijn. Over de plaatsen waar de parken moeten komen wil de ZLTO-specialist nog niet veel kwijt. Dat komt wel als de plan nen wat concreter zijn. Withagen is zich ervan bewust dat windenergie voor- en tegen standers kent. Zelf heeft hij er uiteraard geen moeite mee. „Het energieverbruik neemt nog steeds met zo'n drie procent per jaar toe, ondanks allerlei be sparingsprogramma's. Dat meerdere verbruik moet wel ge- pi'ocluceerd worden. De natio nale overheid kiest ervoor een deel ervan duurzaam te laten produceren; dat is met name windenergie. Die keuze bete kent dat je ook nadelen accep teert. Het belangrijkste nadeel is wel dat je die palen in het landschap ziet staan en daar naast heb je te maken met geluid en slagschaduw. Daar zijn lan delijke regels voor en natuurlijk zullen we gewoon aan de wette lijke eisen voldoen." Bij de keus van locaties voor de parken wordt natuurlijk gepro beerd met de landschappelijke inpassing zo goed mogelijk re kening te houden. „Je hebt al tijd met omwonenden te maken. We willen met deze mensen een goede communicatie en de plan nen objectief voorleggen. We weten hoe gevoelig het ligt en dus zorgvuldig met de omwo- nenden omgaan. We hopen op die manier voldoende draag vlak te krijgen, al zullen er altijd wel mensen tegen blijven", be toogt Withagen. Pluspunt is dat de betrokken boeren achter de plannen staan, waardoor al een flink obstakel uit de weg is ge ruimd. De belangstelling bij de Zeeuwse boeren om in wind energie te stappen is groot, stelt Withagen. „Dat blijkt uit het Onlangs is in Biervliet de cur sus streekverhalen schrij ven begonnen, waarvan in deze rubriek al eerder melding werd gemaakt. Wekelijks komen tien schrijvers samen onder leiding van Marjon Sameel. De cursus kwam tot stand door medewer king van de Zeeuwse Dialect vereniging en de stichting School en Dialect. De cursus is met tien deelne mers helemaal volgeschreven. Dat komt omdat de begeleiding zeer intensief is. De tien cursis ten komen allemaal uit Zeeuws- Vlaanderen en bijna alle Zeeuws-Vlaamse dialecten zijn vertegenwoordigd. Iiet is de be doeling dat op het eind van de cursus een aantal teksten gepro duceerd worden. De teksten kunnen gedeeltelijk in dialect geproduceerd worden en bevat ten in elk geval streekeigen elementen.De cursus wordt be taald door de Zeeuwse Dialect vereniging. Er kunnen zich nu voor deze cursus geen mensen meer opgeven, maar belangstel lenden kunnen contact opne men met George Sponselee (tel. 0114 313707 of per e-mail mar- jonsl@zeelandnet.nl). Wellicht dat er een vervolgcursus komt. Een en ander is wel afhankelijk van een subsidieverzoek dat aan de provincie Zeeland is gericht. Het vorige verzoek is afgewezen omdat de aanvraag een alge meen karakter had en te weinig met de streektaal te maken had. aantal mensen dat zich heeft op gegeven voor een samenwer kingsverband en uit de vele vra gen die mij bereiken. In Noord- Brabant is het hetzelfde ver haal." Hij wijst erop dat het niet de bedoeling is om met de plan nen van de boeren andere, be staande windplannen te dwars bomen. „We proberen die plan nen te respecteren en zo moge lijk samen iets op te zetten." Rinus Antonisse Zeeuwse boeren willen op negen plaatsen in de provincie kleine windmolenparken oprichten. Op de Zeêuwse Taelsite, die onlangs is verhuisd naar www.amaai.nl/zeeuws, kan via het gastenboek gediscussieerd worden over de erkenning van het Zeeuws als streektaal en het belang van het Zeeuws voor de Zeeuwse samenleving. Die discussie sluit aan op de handtekeningenactie van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) vóór erkenning van het Zeeuws. Die stichting De 'Zeeuwse voorraad' van de dichtbundel 'Van de Leie toet de Zeê' van de Frans- Vlaamse schrijver Jean-Noël Ternynck is uitverkocht. Dat heeft de Nederlandse distribu teur van de bundel, Stichting Zuudwest 7, bekendgemaakt. De bundel, die 28 gedichten in het Frans-Vlaamse dialect be vat, vond in Zeeland gretig af trek. Dat vooral doordat het dialect van het meestnoordelij- ke punt j e van Frank rijk sterk op Zeeuws lijkt. Vooral Zeeuws- Vlamingen herkennen er veel in. Het cassettebandje bij de bun del, maakte de vele overeen komsten extra duidelijk. Zodra er in Frankrijk een her druk van de bundel verschijnt, zal Stichting Zuudwest 7 de verdeling voor Zeeland en de rest van Nederland weer op zich nemen. Voor meer info kunt u mailen naar de stichting, zw7@- zeelandnet.nl. 't Is morgn carnaval Moeder 'pannekoekte' mee schóne witte bloeme die kwaam van de terve van de velden rond 't 'uus 'emaold in een steênmeulen, nie varre van mien 'uus een zak bloem in dien tied was liek een goude bloeme Ze schoenk een lutje bier in d'oude ronde ko'mme in plekke van melk om zudder te kunn bakn miek er tweè op een keêr voo nuuze gulzige mondn ze kunde ze draain; ze was da- orom nie domme! Mee brune potsuker m' aotn toen vele te vele die suker kwaam assan van djuuste over de schreeve beter en goeköper per velo op de dreeve zonder kommiezekotje geên rie- sche of nie vele. Op vasten-diessendag en een dag van Lichtemesse 't was eten van 's naovers mee kaffie of mee bier carnaval overtied was een gróte feêste 'ier in Duunkerke, in Belle nog as- san kerremesse! verzamelde inmiddels zo'n 7000 ingevulde en ondertekende ac- tiekaarten. Die kaarten worden aangeboden aan de staatssecre taris van Binnenlandse Zaken, die uiteindelijk over erkenning van het Zeeuws moet beslissen. De initiatiefnemers van de Zeeuwse Taelsite vinden dat het onderwerp onvoldoende be kend is bij de Zeeuwen. Door middel van de openstelling van het gastenboek van de site voor reacties op de mogelijke erken ning en de actie van de SCEZ, willen ze een steentje bijdragen aan de discussie en helpen het onderwerp de aandacht bren gen. De 'taelsite' is de belangrijkste site over de Zeeuwse dialecten. Er is volop informatie te vinden over het Zeeuws, er zijn oude af leveringen van deze rubriek na te lezen, de spelling van het Zeeuws komt er uitgebreid aan bod, het blad Noe heeft er een plekje gevonden en in de taela- genda zijn alle activiteiten rond het Zeeuws terug te vinden. Al zo'n 14.500 mensen bezochten de site. De site is te bezoeken via wwio.amaai.nl/zeeuios. Ook via Zeelandnet kan de site geraad pleegd worden: http://people. zeelandnet.nl/evenhuis. Oecumenische bijeenkomst in Ellewoutsdijk Op zondag 17 fibrewaori is t'r wee een oecumenische bieeèn- komst in 't Zeêuws in 't kerkje vanEllesdiek. De overdienking wor verzurgd deur Ds. J. H. Overbeek in 't dialect van Schouwen-Duveland. 't Thema is 'Gods goeie scheppieng'. Anja Kopmels uut Kortjee briengt paereltjes van Zeêuwse liedjes, 't Begunt om 14.30 uur. Poëzie van eigen boom Vriedag 15 februari om 20.00 uur is t'r volop poëzie van eigen boom in 't Kerkje van Ellesdiek. Commissaris van de Koneginne Wim van Gelder verzurgt de openienge. Daènaè is 't woord an de dichters Lou Vleugelhof en Johanna Kruit. Anna van Avalon speelt harp. Entree 6,80. Reservere via tel. 0113 351317. In boswachterij Westerschou- wen wordt dinsdag een wan delexcursie gehouden. Een gids van Staatsbosbeheer geeft uit leg over het beheer en gebruik van het bos. De wandeling be gint om 13.30 uur bij de excur- sieschuur van Staatsbosbeheer, Kraaijensteinweg 140, Westen- schouwen. Aanmelden bij het VVV Haamstede, 0111-651513. Riek (55) en Adri (59) Hoogstrate telen op tien hectare bij Kloetinge, in een maatschap met doch ter Arianne (30), appels, peren en pruimen. In het dorp verkopen ze de eigen producten plus groenten vanuit de schuurvan hun boerderij aan de Zomer- weg. Elke week klappen ze uit de boomgaard. Terwijl heel Nederland naar Het Huwelijk zat te staren, hebben Adri en Riek een paar honderd bomen geplant, Gran ny Smith, in een bed dat speci aal bestemd is voor de verkoop in de schuur. „Geen tijd voor ko ninklijke trouwpartijen", zegt Riek, „al heb ik wel even goed naar die jurk gekeken. Mooi hoor, mooi spul." Naderhand hebben ze nog wat van de mu ziek opgevangen uit de samen vattingen, maar toen was het Oranjezonnetje al achter de westelijk kim weggezakt. Adri: „Leuk voor die gasten, zo'n zon netje, maar ook leuk voor ons. Het was een prachtdag om bo men te planten,vooral ook omdat alle nattigheid van de af gelopen weken helemaal ver dwenen was." De Granny's, die zo snel moge lijk nadat de kwekerij ze ge bracht heeft, de grond in moe ten, zijn voor klanten die graag in een harde appel bijten. „In het najaar hebben we Granny's uit Europa en daarna van het zuidelijk halfrond. Zelf hebben we er als bestuivers tussen de andere soorten staan en in het algemeen vinden onze klanten die erg lekker. Het zijn er alleen te weinig. Vandaar dat bedje dat we nu hebben ingeplant", legt Riek uit. Het uitzonderlijk mooie weer heeft ook de knoppen op voor sprong gezet. „Ik zie overal, maar vooral op de St.-Remie, een stoofpeer, witte tot licht groene randjes aan de knoppen. Als de temperaturen zo blijven, zien we binnenkort blaadjes te voorschijn komen." Is zo'n vroe ge bode geen risico in verband met nachtvorst? „Ach, dat weet je nooit, je hebt met de natuur te maken. We hebben weleens een nachtvorstperiode gehad na zo'n zachte winter waarvan we dachten dat die ons de das om zou doen. Maar er kwam toch een mooie perenoogst. Je moet helemaal niet piekeren over wat er fout kan gaan. Een leraar op de landbouwschool, Meester Nieuwenhuijze, zei altijd 'en as d'n hemel nè benee voalt, m'n ollemaele 'n blauwen 'oed.' Zo is het. Er kan pas niks meer gebeu ren als je fruit verkocht is en je centen in je zak zitten." Zo ligt de oogst van 2001 nog grotendeels in cellen bij de vei ling. „Dat is nog niet verkocht, dus in principe kan er nog van- alles mee gebeuren." Toch re kent Adri erop dat het wel snor zit, want bij de veiling worden de fruitsoorten optimaal be waard. „Ze gaan, zoveel moge lijk ras bij ras, in cellen die gas- dicht worden afgesloten met een soort fietsband in het deurgat. Vervolgens wordt het zuurstofgehalte, normaal 21 procent, omlaag gebracht naar 1 tot 2 procent. Het C02 gehalte, normaal 0,03 procent, wordt 1 tot 5 procent en de luchtvoch tigheid gaat omhoog naar 97 procent. De verschillen zitten 'm in de behoeften van de ras sen. In die omstandigheden stopt het rijpingsproces en de activiteit van micro-organis men, maar een mens legt er het loodje in. Elk jaar gebeuren er weer ongelukken, als veiling werknemers te vroeg zo'n ge opende cel instappen." In de cellen kunnen wel vijfhon derd kisten worden opgeslagen. „De indeling gebeurt naar het ras, niet naar de teler. Erzijn wel grote telers die een cel in hun eentje kunnen vullen, maar veel van die grote bedrijven hebben ook zelf koelcellen op hun ter rein. De indeling wordt ook ge maakt naar gelang de tijd dat de cel open moet. Je moet vantevo- ren afspreken wanneer je fruit eruit wil hebben, want de boel kan niet tussendoor open. Het streven is dus om van een ras een cel te vullen, maar je kunt som mige rassen bij elkaar stoppen. Jonagold en Golden Delicious, bijvoorbeeld, of Cox en Goud- reinet. Maar stop nooit een Jo nagold bij een Cox, want dan gaat de ene of de andere eraan." Dankzij de computergestuurde bewaarregimes in de veiling kunnen we buiten het seizoen appels en peren van eigen bo dem eten. „Sommige rassen, kun je het jaar rond bewaren: Jonagold, Golden Delicious en Conference." Mieke van der Jagt - 'te. foto's Dirk-Jan Gjeltema Alleenstaande windmolens zijn niet meer toegestaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25