Elke soort heeft waarde Pluk rozen op aarde en vergeet mij niet Die schutting staat er na honderd jaar nog steeds Nieuwe Raadkaart woensdag 6 februari 2002 Vleermuizen krijgen meer slaapplaatsen, onder meer in oude bunkers. foto's Dirk-Jan Gjeltema Vorig jaar verscheen de eerste Zeeuwse Nota Soortenbeleid. Daarin opge nomen de stand van zaken van flora en fauna. Duidelijk is dat heel wat planten- en diersoorten het moeilijk hebben. Op de dijken zitten ruige anjer, wilde peterselie en levendbarende hagedis in de knel. In de polders gaan patrijs, veldleeuwerik en steenuil gestaag achteruit. Uit de getij de wateren ver dwijnen lamsoor, zeegras, dwergstern en bontbekple- vier. De nota levert een bij drage om de verarming van de Zeeuwse flora en fauna, die zich met name in de twee de helft van de 20ste eeuw voltrok, een halt toe te roe pen. Een actieprogramma moet dat in de praktijk ge stalte geven. De Nota Soortenbeleid van de provincie is redelijk en thousiast onthaald. Algemeen wordt de noodzaak erkend om extra maatregelen te nemen voor het behoud van zeldzame planten- en diersoorten, die on voldoende profiteren van het re guliere beleid voor natuur, mi lieu en water. Voorkomen moet worden dat bijzondere soorten het loodje leggen. Om dat ook waar te maken, moeten de han den uit de mouwen gestoken worden. Niet met grootscheepse projecten, maar stap voor stap, met gerichte activiteiten. Daar is na het vaststellen van de nota Voor uilen worden nestkasten geplaatst. meteen een begin mee gemaakt. Jaarlijks kan er ongeveer 450.000 euro besteed worden. Provinciaal medewerker Piet van der Reest is niet ontevreden Hij vindt dat er met het soorten beleid een behoorlijke slag is ge maakt. „De organisaties pak ken het goed op, dat merk je ook aan de projecten die er komen. De nota heeft bij de politiek wel gescoord. Er moet nog veel aan voorlichting gebeuren, maar we willen de geldmiddelen toch vooral aan praktisch beheer be steden. Daarbij is het nog wat zoeken naar de juiste formules en een goede aanpak." Voor Van der Reest is soortenbe leid geen kwestie van hobbyis me, met oogkleppen op gericht zijn op 'n vrij onbekend plantje of dier. Het is in feite vrij simpel, legt hij uit. „Als je niets doet, dan raak je soorten gewoon kwijt, dan is het afgelopen met een aantal planten en dieren. Kijk bijvoorbeeld naar de sterns. Die zitten nu bijna alle maal op speciaal aangelegde vo geleilanden. Als je die niet had gemaakt, dan was het afgelopen met de stems, want hun oor spronkelijke broedgebieden zijn vrij wel allemaal verdwenen of verstoord. En wat je kwijt raakt, ben je voorgoed kwijt." De noodzakelijke aandacht voor bedreigde soorten is niet goed te combineren met het ge bruikelijke natuurbeheer, zegt Van der Reest. „De projecten zijn vaak kleinschalig en heel gericht." Hij vindt aparte aan pak ook verantwoord uit oog punt van duurzaamheid. Het is de bedoeling dat de soorten zich na verloop van tijd op eigen kracht kunnen redden. De maatregelen hebben een tijde lijk karakter en ze zijn nodig om soorten uit de put te trekken. Uiteindelijk moeten de Zeeuw se natuurgebieden zo 'robuust' zijn dat ze daarin kunnen over leven. De activiteiten hebben te ma ken met de waardering die men sen aan soorten toekennen. Van der Reest: „Het is niet maar een enkeling, maar een behoorlijk aantal mensen in Nederland dat zo denkt. Daar sta je nog van te kijken." Hij attendeert ook op de groeiende behoefte aan een kwalitatief goede leefomge ving, met name ook vanwege de toenemende vrije tijd. De provincie zorgt in het bijzon der voor (financiële) ondersteu ning en voert het secretariaat van de provinciale Werkgroep Soortenbeleid. De uitvoering van het project is aan verschil lende organisaties, zoals terreinbeheerders en water schappen, de stichting Land schapsbeheer Zeeland, de nieuwe stichting Agrarisch Na tuurbeheer en natuurverenigin- gen. Ook de Dienst Landelijk Gebied is erbij betrokken. De provinciale werkgroep advi seert over uitvoering en bekijkt of projecten ook bijdragen aan het beoogde doel: kwetsbare soorten sterker maken. Genenbank De inkt van de Nota Soortenbe leid was nauwelijks droog toen er in 2001 al daadwerkelijk met projecten werd begonnen. Van der Reest noemt onder meer het geschikt maken van een bunker in natuurgebied Oranjezon voor vleermuizen, nestkasten plaat sen voor kerk- en steenuilen, opzet van een genenbank voor bedreigde akkerplanten en ak- kerrandenbeheer a la carte, aanleg van een vogeleiland in inlaag 's-Gravenhoek, afpalen van een stuk Banjaardstrand voor dwergsterns, opzet van ganzenrestaurants in Oost- Zeeuws-Vlaanderen en onder zoek naar het toekomstig be heer van de damherten in de Manteling van Walcheren. Ook de al enige jaren bestaande vrij willige weidevogelbeschex-ming profiteerde van geld uit de pot voor soortenbeleid, evenals het langlopende boomkikkerpro ject in West-Zeeuws-VLaande- ren. Een aantal projecten krijgt in 2002 een vervolg, zoals nieu we slaapplaatsen voor vleer muizen, nestgelegenheid voor uilen, het redden van akker- planten en broedgelegenheid voor oeverzwaluwen. Daaraan worden nieuwe projecten toege voegd. In de Kop van Schouwen wordt onderzocht hoe de zand- hagedis, de heikikker en de le vendbarende hagedis ervoor staan. Rinus Antonisse Huwelijkskast met driedimensionale felicitatie- kaarten, begin twintigste eeuw. foto's-Dirk-Jan Gjeltema Sommige plaatj es in de kasten die De Valk restau reert, zijn gedeeltelijk losgeraakt van hun steun- strookjes en hangen voorover, andere plaatjes zijn helemaal los en onderin de kast gevallen. De Valk stoft, samen met medewerker Cas de Nood, alle plaatjes af met een zacht kwastje of met een stof zuiger met een speciaal mondstuk. Ze zetten ook de losgeraakte plaatjes vast, soms voorzien van nieuwe steunstrookjes. Krullende plaatjes trekken ze recht door aan de achterkant tarwestijfsel te smeren. Ook de lijst moet worden schoongemaakt en gerestaureerd want soms zit er houtworm in. Sommige kasten hebben door de watersnood ramp van 1953 schimmel opgelopen die De Valk en De Nood dan weer weghalen. Waar ze niets aan kunnen doen is de verkleuring van de plaatjes. Door zonlicht zijn ze fletser geworden. Toch zijn de huwelijkskasten meestal nog heel kleurig. De kasten die Marijn de Valk onder haar hoede heeft, zijn ingelijst bij Boekbinderij en kunsthan del Dhuijtoen woonachtig op de Lange Burg B18 in Middelburg, zo staat op de achterkant van de kasten vermeld. Het is niet duidelijk of daar de collage ook werd samengesteld. Prieeltjes In de huwelijkskasten zitten kaarten met lieflijke tafereeltjes: duiven die per paar met een gouden draadje aan elkaar zitten, prieeltjes en engeltjes en vooral veel bloemen. Er zijn veel dubbele exemplaren te vinden in één kast. De keus in kaar ten moet trouwens sowieso niet groot geweest zijn, want ook in verschillende kasten komen veel dezelfde kaarten voor. De kaarten zijn zorgvuldig gerangschikt: de col lages zijn vaak symmetrisch opgebouwd. In het midden van de kast staat vermeld van welk bruidspaar de kaarten zijn. Zo staat er op de ene kast die De Valk restaureert: 'Janus Besuijen en Susanna Poppe 22 sept: 1899 O'kapelle', en op de andere: 'Cornells Melis en Hendrika Sanderse 28 april 1905 Serooskerke'. Op de kaarten staan wensen geschreven voor het bruidspaar: 'Hartelijke Gelukwensch' en 'Ik feli citeer maar mooier is natuurlijk: 'Pluk rozen op aarde en vergeet mij niet', 'Moge uw levenspad steeds effen zijn' en 'Moge geluk en voorspoed u steeds nabij zijn'. Carla van de Merbel Wie meer weet over huwelijkskasten wordt ver zocht dit door te geven aan de redactie van Bui tengebied. Dit is kitsch', denk je meteen als je een huwe lijkskast ziet, met z'n vele kleuren, tierelan tijnen en petieterige, zoete afbeeldingen. Huwe lijkskasten zijn een soort vitrinekasten van zo'n vijftien centimeter diep, een meter hoog en tach tig centimeter breed. Eromheen zit een lijst; aan de voorkant een glasplaat. In de kast zijn driedi mensionale felicitatiekaarten voor een huwelijk geplakt, met aan de bovenkant een lint met daar op gedrukt 'huwelijksaandenken'. Er is maar weinig bekend over deze kasten met collages van soms wel honderd kaarten, zelfs niet of ze ook wel echt huwelijkskasten heten. Waar schijnlijk werden ze vooral samengesteld in op dracht van pasgetrouwde rijke boeren op Walche ren in de periode 1900-1920. Het bestaan van zo'n tien kasten is bekend (waaronder twee in het Zeeuws Museum in Middelburg), maar er moeten er veel meer zijn. Poëzieplaatjes De in de huwelijkskasten getoonde uitvouwbare kaarten werden met de hand gemaakt van poëzie plaatjes. Door met stijfsel strookjes papier lood recht tussen de plaatjes te plakken, ontstond het driedimensionale effect. Deze kaarten waren in de eerste helft van de twintigste eeuw algemeen bekend in Nederland. Boek-en papierrestaurateur Marijn de Valk in Middelburg heeft een aantal huwelijkskasten in behandeling. „Opeens duiken nu van die kasten op. Ik had er nog nooit van gehoord. Waarschijn lijk worden ze gevonden op zolders van oude boerderijen. De vinders willen ze in goede staat teruggebracht zien en dan komen ze hier." Cas de Nood stoft zorgvuldig de plaatjes af. wordende supermarkten", al dus Lansu. „Enkele jaren gele den is het huis weer verbouwd in de oorspronkelijke staat, zoals op de foto." Deze inzender wijst erop dat het Bevelandse Driewegen regel matig verwisseld wordt met het Driewegen bij Terneuzen, al is dat meer een gehucht dan een dorp (hetzelfde geldt voor Drie wegen bij Biervliet). „Ikzelf heb het al enkele malen meege maakt dat een vrachtvervoerder eerst al naar Zeeuws-Vlaande ren was geweest en uiteindelijk bij mij het vrachtje afleverde." Lansu gaat ook nog in op de naamgeving van de Nieuw- straat, die bij de herindeling van 1970 omgedoopt werd tot Cou- dorpseweg. „Zo genoemd om dat deze ligt in zuidelijke rich ting naar de zeedijk, daar waar in vroeger eeuwen het dorpje Coudorpe lag, dat nu een stukje van de Westerschelde is gewor den." Het witte huis met de blinden op de achtergrond, richting Pau- lushoekseweg, was de manufac turenzaak van Kees Paauwe, die mijn grootvader was, meldt J. Bouma-Paauwe uit Kapelle. „Later is de zaak overgenomen door mijn vader Hendik Paau we. Ik ben zelf in dat huis gebo ren. Nu is het al ruim dertig jaar geen winkel meer, maar een woonhuis," J. Remijnse uit Ka pelle attendeert erop dat ver derop in de Dorpsstraat de bezi- nepomp van garage G. de Jager stond. Hij was zeventien jaar melkman in Driewegen en voor hem is dè foto een bekend straatbeeld. Twee inzenders meenden het dorp Nieuwland te herkennen. De winnaars van de waarde bonnen zijn: J. A. van der Maale, Rilland, F. Tempelman, Driewe gen en M. Wagenaar, Borssele. Rinus Antonisse Uit de collectie van Hans Lindenbergh opnieuw een Zeeuws dorp, maar in een heel andere regio. De vraag is om welk dorp het gaat (en eventueel ook de naam van de straat). Mensen die over de afbeelding meer weten te vertellen, worden uitgenodigd dat te schrijven aan de redactie van Buitenge bied. Inzendingen kunnen tot en met uiterlijk maandag 11 februari worden gezonden aan: redactie PZC Buitengebied, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, fax 0118-470102, e-mail redactie@pzc.nl. Onder de inzenders van goede oplossingen worden drie waarde bonnen verloot. Er zijn drie plaatsen met de zelfde naam van in Zeeland: Driewegen. ITet dorp op de raadkaart van vorige week is Driewegen in de Zak van Zuid- Beveland. Een afbeelding uit circa 1905 van de toenmalige Dorpsstraat, die tegenwoordig Van Tilburghstraat heet, ge noemd naar een monumentale hofstede uit 1778. De straat die links op de voorgrond begint is de Coudorpseweg, die eerder de Nieuwstraat heette. Op de ach tergrond is de Paulushoekseweg gelegen, waar nieuwe woningen gebouwd zijn. A. Krijger uit Driewegen weet de namen van de vrouwen in klederdracht voor de schutting: Tannetje Nijsse en Johanna de Waal. De jongeman met de stok is Marinus Nijsse. „Rechts ver moedelijk de winkel van Jaco bus Krijger en daarvoor de hon denkar van Kootje Braber uit Goes. Op de straat in kleder dracht Neeltje de Bue-Paauwe met haar kinderen." C. Polder man uit Wemeldinge voegt er aan toe dat Kootje Braber elke week kaas en vis naar de winke liers in het dorp kwam brengen. „Om te weten waar deze foto ge nomen is, moet voor zowat de hele bevolking van Driewegen (laatste gemeentelijke telling 548 inwoners) een fluitje van een cent zijn, daar de schutting links op de kaart nog steeds aan wezig is", schrijft J. Lansu uit Driewegen. „Die degelijkheid is vanzelfsprekend, want in het huis op de hoek woonde tim merman Piet deMuynck. Ook de timmermanswerkplaats er naast is nog in originele staat. Volgens zoon Jaap die inmiddels alweer jarenlang het bouwbe drijf De Muynck leidt aan de Smitsweg, staat zijn vader daar bij het trapje en de ladder: één van zijn specialiteiten destijds." Lansu constateert dat er zo'n honderd jaar lang in het hele dorpstafereel weinig veranderd is, al is de lantarenpaal vervan gen door een modernere versie en rijden er auto's in plaats van een hondenkar. „Het huis naast de lantarenpaal is jarenlang een winkeltje geweest waar je te recht kon voor je dagelijkse boodschappen. Maar ook Ma- rietje Goeree kon het niet bol werken tegen de steeds groter HjJiHÜWELjJffS SM1B ]ftk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 24