De ene voet voor de andere Zeldzame kustplanten tussen Cadzand en Hoofdplaat 23 24 Verzorgd wandelen in Zeeland 25 25 weerwoord Zuinig met alle soorten Vitrines vol zoete plaatjes Windmolens in kleine parken Granny's gaan nu de grond in bijzonder blauw woensdag 6 februari 2002 foto Peter Nicolai Op de grens van water en land is één van de thema's van een compleet verzorgde wandeltocht. Blazen de muggen in februari alarm, houdt in maart de oren warm. Nieuwe weerwoorden zijn welkom bij de redactie PZC, postbus 18, 4380 AA, Vlissingen, fax 0118- 470102, e-mail redactie@pzc.nl. We zongen het vroeger al: 'De pa-ha-de-hen op, de la-ha-ne-nen in, voor uit, met flinke pas'. Wande len als tijdverdrijf is van alle tijden. Toeristisch Zeeland heeft daar in de loop van de jaren stevig op ingehaakt met het uitzetten van tal van routes. Leuk voor een stukje dagvulling in vakantie en vrijetijd. Maar nog niet eer der bestond er de mogelijk heid van een geheel verzorg de wandelvakantie. Wel zelf lopen natuurlijk, maar aan het eind van de dag staat een warme maaltijd te dampen en is daar een prettig opge maakt bed om bij te komen van de aanslag op de spieren. Joke de Witte uit Vlissingen heeft daarmee in een leemte voorzien. Zij had al geruime tijd met het toerisme te makenAan- vankelijk als WV-bestuurster, daarna bijna dertig jaar als ex ploitant van camping Dishoek, onder de rook van Koudekerke, vervolgens als bestuurslid van de Recron, de Zeeuwse organi satie van recreatieondernemers. Sinds kort is ze uitbater van het reisbureau De Witte Wandelin gen, gespecialiseerd in het aan bieden van wandelpakketten, compleet met logiesaccommo- datie en bagagevervoer en dat alles binnen de provincie Zee land. Joke wandelt zelf graag. Tot haar verbazing bestond het aanbieden van wandelvakan ties nog niet in deze provincie. Haar reisbureau heeft als uit gangspunt dat wandelen meer moet zij n dan lopen van plaats A naar plaats B. De wandelingen zijn afgestemd op wat ieder individu wil. Dat betekent dat degene die een wandelvakantie boekt, in over leg zelf kan bepalen welke af stand er per dag wordt gelopen. Wil je zes uur onderweg zijn, vier uur of liever nog minder. Aan de hand van die voorkeur wordt de route bepaald. Het is ook aan de wandelaar om te be palen hoeveel dagen die tevoet Zeeland wil verkennen, van 2 tot 7 dagen. De deelnemer brengt in een ver- scheidendheid aan accommo daties de nacht dooi". De ene keer is dat een hotel met uitzicht op zee, een volgende dag kan dat een gemoedelijk pension zijn of een trekkershut pal aan een bin nenwater. Voorts wordt aan dacht besteed aan de culinaire genoegens die er in Zeeland te beleven zijn. ,,Als je een drukke baan hebt en er een paar dagen uit wil om te wandelen is het plezierig om te weten dat alles is geregeld", noemt De Witte als voornaam punt van haar aan biedingen. „Bij uw eerste voetstappen voelt u de druk van het gewone leven nog", luidt de filosofie van DeWitteWandelingen. „Daarna verandert het leven in het zetten van de ene voet voor de andere. Haasten heeft geen zin, tijd voor bespiegelingen is er wel. Verras singen zijn te vinden bij een op vliegende vogel, bij verre hori zonten, dromerige koeien en een andere keer wordt je weer ge confronteerd met het trotseren van de elementen." Omdat Joke Walcheren als haar rugzak kent is ze daar begonnen met de samenstelling van haar wandelvakantiepakket. Ze vond het niet wenselijk om het wiel opnieuw uit te vinden. Daarom maakt zij voor een deel gebruik van bestaande wandel trajecten. „Soms heb ik wat veranderd omdat ik denk dat dat de wan deling nóg leuker maakt." Ook was het nodig om sommige wan deltrajecten aan te passen aan de in de omgeving beschikbare logiesaccommodatie. „Wantje kunt het wandelaars niet aan doen dat ze aan het einde van hun tocht nog eens vijf kilome ter moeten lopen naar hun ver blijfadres. Dan kun je er beter voor zorgen dat het hotel langs de route ligt." Er zijn inmiddels twee complete wandelpakketten ontwikkeld. Het ene noemt Joke 'de contou ren van Walcheren', uitgezet op de grens van water en land. Tus sendoor kan even van de route worden afgeweken door bij voorbeeld de omgeving van het landgoed Ter Hooge nader te verkennen. De wandeling onder de titel 'De grenzen van het bui tenland' gaat door Zeeuws- Vlaanderen en voert van Sluis naar Perkpolder. De tocht leidt door een gebied waar de stilte niets bijzonders is. De Witte: „Het bijzondere van die wande ling is dat je onderweg nog tot zelfs diep in het land de sporen van de strijd met het water kunt terugvinden." Ook in deze tocht zijn uitstapjes mogelijk, bij voorbeeld naar oorden als Het Zwin en het Land van Saeftin- ge. In de maak zijn vei'der wan delingen met als thema's 'Meer van het Veerse Meer', 'Rondom de Oosterschelde' en 'Zwerven door de Zak'. De aanbiedingen van DeWitteWandelingen gel den het jaar rond. Wie geen mooi-weer-wandelaar is zal zich dan moeten kleden naar de elementen. Jacques Cats Meer informatie op de website www.dewittewandelingen.nl. Buitengebied is een wekelijkse bijlage over natuur en landschap, land- en tuinbouw, streektaal en streekcultuur, visserij, recreatie en vrije tijd. Vragen, opmerkingen en suggesties zijn welkom bij de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA, Vlissingen, fax 0118-470102, e-mail redactie@pzc.nl De wandeltocht door Zeeuws-Vlaanderen verkent de grenzen van het buitenland. illustratie Adri Karman West-Zeeuws-Vlaanderen, en dan in het bijzonder de kustzone is voor liefhebbers van wilde planten een bijzonder oord. Wie vanaf het veerplein in Breskens naar het oosten loopt komt in een uur tijds meer dan dertig zeldzame soorten tegen, waaronder enkele die elders in Nederland niet voorkomen. Tien verschillende orchideeën, waaronder zeldzaamheden als poppenorchis, groenknolorchis en bokkenorchis, maar ook bij zonderheden als kustmelde, ge lobde melde, Vlaamse peterselie of oogstpeterselie en kleinbloe- mige salie. Waarschijnlijk is er buiten Zuid-Limburg en enkele Waddeneilanden geen gebied in Nederland te vinden waar zo veel zeldzame soorten op een kluitje staan. Dat betreft trouwens niet alleen het net genoemde stukje kust van Breskens tot Hoofdplaat: westelijk van Breskens wemelt het Zeeuws-Vlaamse kustge bied eveneens van de bijzonder heden. Het Zwin bijvoorbeeld is één van de beste gebieden van Nederland als het gaat om vloedmerkplanten. De al ge noemde meidesoorten staan er, evenals de gele hoornpapaver, de strandbiet, de zeekool en de zeevenkel. De laatstgenoemde kustplant doet het de laatste ja ren bijzonder goed in het Delta gebied. Tot voor kort waren er heel wat jaren dat de zeevenkel in Nederland verstek liet gaan, maar tegenwoordig zijn er jaar- lijk zeker vijf groeiplaatsen te vinden. Een andere zeldzame kustplant in het Zwin is de gesteelde zout- melde. Waarschijnlijk vormt het Zwin de grootste groeiplaats van deze soort langs de Noord- west-Europese kust. De groei plaats ligt net over de grens in het Belgische Zwin, maar regel matig pendelt de soort ook de grens naar Nederland over. Een gebied waar de gesteelde zoutmelde al heel lang ieder jaar te vinden is, is de Verdronken Zwarte Polder bij Nieuwvliet. Ook dat is weer een lustoord voor floristen. Helaas geldt hier, net als op tal van andere plaat sen in Nederland dat veel vond sten uit het verleden niet meer terug te vinden zijn. Zo kwamen in 1977 op de zeedijk van de Ver dronken Zwarte Polder nog de inmiddels in Nederland uitge storven wilgsla en de zeer zeld zame oogstpeterselie en het akkerdoornzaad voor. De laatstgenoemde heeft het nog het langst uitgehouden, maar ook die lijkt inmiddels het lood je gelegd te hebben. Wat wel tot op heden stand houdt is het laksteeltje. Dat is een zeldzame eenjarige gras soort die alleen op zilte, zandige plaatsen voorkomt. Het lak steeltje groeit in de Verdronken Zwarte Polder al heel lang, maar de plaats waar de plant voorkomt is wisselen en de soort is ook wel eens enkele jaren zoek geweest. Voor floristen is in West- Zeeuws-Vlaanderen nog heel erg veel te vinden. Maar net als elders in Nederland is er ook schrikbarend veel verdwenen. Het smalbladig zonneroosje, dat in Nederland uitsluitend in de duinen bij Cadzand groeide, verdween al voor de Tweede We reldoorlog. De zeer zeldzame honingorchis, langs de binnen- duinrand bij Cadzand Bad, viel ten offer aan de recx-eatieve ont wikkelingen in de jaren zestig en het klein spiegelklokjc, dat in West-Zeeuws-Vlaanderen meerdere groeiplaatsen op ak kers had, is al tientallen jaren niet meer gevonden. Heel opmerkelijk trouwens dat naast planten van bijzondere milieus als jonge kustduintjes en natte duinvalleien, ook de akkerkruiden enorm achteruit gegaan zijn. In West-Zeeuws- Vlaanderen is dat niet anders. In het verleden was de streek het bolwerk voor het driehoornig walstro, de vlasdolik en het al genoemde spiegelklokje. Zelfs de laatste decennia zijn nog zeldzaamheden als de brede wolfsmelk en de akkerboter bloem aangetroffen. Momenteel zijn die geen van allen meer uit de regio bekend. Toch is het niet onwaarschijnlijk dat van som mige streekspecialiteiten nog onbekende groeiplaatsen aan wezig zijn. Wat dat betreft kan de komende zomer nog verras singen opleveren, omdat de vrij willigersorganisatie FLORON een kampweekend in West- Zeeuws-Vlaanderen organi seert. De ervaring leert dat dat bijna een garantie is voor ver rassende vondsten. Chiel Jacobusse De PZC heeft een stuk Oosterscheldenatuur geadopteeixf Het gaat om de Rumoirtschorren en de Slikken in de Krabbenkreek, achterin de Oosterschelde. Ook het schorretje voor de Oesterput, langs de noordkust van Noord-Beveland behoort bij het geadopteerde ge bied. De krant betaalt mee aan het behoud van dit bijzondere stukje Zeeland, door een sponsorbijdrage aan Het Zeeuwse Landschap. In 'Bijzonder blauw' wordt het wel en wee van het reservaat belicht en bovendien komen er regelmatig vertegenwooi'digers van de unieke flora en fauna ter sprake.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 23