EEUWSE COURAN Macht autofabrikanten geknakt PZC EURO PAKKER Zeeuwen zijn gezond en leven lang Bredaas bedrijf spil in fraudezaak hbo-opleidingen 9° |5° seX sells Handelaar mag vanaf oktober alle merken verkopen Vos passeert Te Veldhuis Raad voor de Cultuur tegen erkenning Zeeuwse taal Ideeën in papier EUROPAjuiN I Kerkhof biedt schoon heenkomen België zegt sorry tegen Congo PSV maakt misstap bij RKC 14 Telegraaf zet mes in redacties Beveiliger van koningshuis verdacht van verkrachting Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- Verzorgd wandelen in Zeeland W 4 Enkele bui Vooral in de ochtend een bui, 's middags opklaringen en zon. Circa 9 graden bij een matige westenwind. 245e jaargang no. 31 woensdag 6 februari 2002 los nummer 1,00 van onze redactie buitenland STRAATSBURG - Er komt een einde aan het systeem van autodealers die één merk verkopen en alleenvertegenwoordiger zijn. Vanaf oktober zijn nieuwe regels van kracht, die gisteren door de Euro pese Commissie zijn aan genomen. Daarin krijgen dealers meer vrijheid ten opzichte van de fabrikant. De Commissie hoopt dat de au- toprïjzen omlaag gaan wanneer er meer concurrentie komt tus sen de verkopers. De kale prij zen van auto's (zonder belastin gen) verschillen van land tot land. Een dealer uit een goed koop land mag straks ook wa gens verkopen in andere landen en daar ook mee adverteren. De nieuwe regels zijn omstre den. Voor het eerst sinds lange tijd heeft de Commissie ze niet unaniem aangenomen, maar is er gestemd. En de Duitse rege ring heeft zich herhaaldelijk ne gatief uitgelaten over de plan nen. Oneerlijk Hoewel de autobranche flink zal veranderen, is de Commissie teruggeschrokken van nog ver dergaande maatregelen. Zo zijn fabrikanten niet verplicht te le veren aan dealers die uitslui tend via internet werken. 'Brus sel' vindt dat internetdealers oneerlijk concurreren. Consu menten maken de proefrit bij dealers die hebben geïnvesteerd in personeel en showroom, maar door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De Raad voor de Cultuur Zeeland is tegen de erkenning van het Zeeuws als regionale taal. Het provinciale adviesorgaan keert zich daarmee tegen het dagelijks provinciebestuur dat ijvert voor de erkenning van het Zeeuws als Europese streektaal, en de Stichting Cultureel Erf goed Zeeland die hiervoor een handtekeningenactie op touw heeft gezet. Tijdens een vergadering in Mid delburg toonde de Raad voor de Cultuur zich gisteravond ont stemd dat het provinciebestuur niet vóór zijn aanvraag bij staatssecretaris De Vries van Binnenlandse Zaken zijn eigen culturele adviseurs had gecon sulteerd. „Het moment om de provincie te adviseren is eigenlijk geweest", mopperde P. Henderikx. Politiek Hij liet geen misverstand be staan over hoe het advies van de Raad voor de Cultuur zou zijn uitgepakt. „De wil om het Zeeuws erkend te 'krijgen is een politieke beslissing. Taalkundig en wetenschappelijk ontbreekt elke grondslag. Het Nederlands heeft vele varianten, maar om als taal erkend te worden moet je ook een taal zijn." Omdat een advies aan de pro vincie weinig zin meer heeft, be sloot de Raad voor de Cultuur op voorstel van M. Beinema een adhesiebetuiging te sturen aan de Nederlandse Taalunie, die de erkenning op taalkundige gron den heeft afgeraden. ze kopen de wagen vervolgens bij een internetbedrijf. Dealers worden minder afhan kelijk van fabrikanten. Ze mo gen meerdere merken verkopen en ze mogen nieuwe verkoop punten openen, ook in andere landen. Ze zijn niet langer ver- plicht een garage te hebben. Fabrikanten en importeurs kunnen minder makkelijk druk uitoefenen, want het dealer schap zomaar opzeggen, is ver boden. Ook garagehouders worden 'be vrijd'. Fabrikanten moeten on afhankelijke reparateui's toela ten op alle cursussen en hun toegang geven tot alle appara ten en reserveonderdelen. De garagist mag ook goedkopere, niet-merkonderdelen gebrui ken zonder gevaar dat hij zijn status van geautoriseerde gara ge verliest. Het is namelijk aan de fabrikant om te bewijzen dat de goedkope onderdelen minder van kwaliteit zijn. De nieuwe regels hebben in Ne derland tot gemengde reacties geleid. De koepel van Neder landse importeurs, de RAI, voorziet dat autofabrikanten de kale prijzen (zonder belasting) in heel Europa gelijk zullen trekken. Door de hoge belastingdruk in Nederland zullen auto's daarom duurder worden, aldus de ver eniging, die in deze mening wordt gesteund door de Neder landse Dealer Associatie. De merkloze autoreparatiebe drijven, daarentegen, zijn zeer tevreden met de voorstellen. Vooral het vrijgeven van techni sche informatie van alle auto modellen maakt het makkelij kervoor de automobilist om zijn auto bij een merkloos bedrijf te laten onderhouden, vinden zij. „De concurrentie onder garages zal toenemen, met gunstige ef fecten voor de consument", al dus een woordvoerder. ANP AMERSFOORT - Het kunstenaarscollectief Artstation is bezig met een bijzonder project in museum De Zonnenhof in Amersfoort. Het collectief creëert enorme papie ren kunstwerken. Inwoners van Amersfoort spelen daarin een actieve rol. Hun ideeën worden door de kunstenaars in de sculpturen verwerkt, foto Robin Utrecht/AN P door Claudia Sondervan BERGEN OP ZOOM - Zeeuwen zijn een gezond en langlevend volk. In Zeeland overlijden minder mensen aan hart- en vaatziekten en kanker dan het landelijk gemiddelde. Dat blijkt uit de vergelijking van sterftecijfers en doodsoor zaken die de GGD Zeeland en de vijf GGD's in Noord-Brabant gisteren presenteerden in Ber gen op Zoom. De cijfers bestrij ken de periodes 1984-1987 en 1990-1995. Gemiddeld sterven in Zeeland veel minder mensen dan op grond van het landelijk gemiddelde vernacht kan wor den. Dat was zo in de jaren tach tig, voor de jaren negentig geldt het nog sterker. De zuigelingen sterfte, zeker voor jongetjes, is zelfs belangrijk lager, terwijl sterfte door aangeboren afwij kingen de landelijke trend blijft volgen. De Zeeuwse babysterfte door onduidelijke oorzaken als wiegendood is echter bovenge middeld en lijkt zelfs te groeien. Cara Onder Zeeuwen vallen relatief weinig slachtoffers van long kanker en prostaatkanker. Borstkanker komt hier even vaak voor als landelijk gemid deld, maar maagkanker blijkt in Zeeland en Noord-Brabant weer bovengemiddeld te doden. Aandoeningen aan de ademha ling zoals Cara eisen in Zeeland veel minder slachtoffers dan ge middeld. Welke factoren de verschillen veroorzaken kunnen de GGD's slechts globaal aangeven met termen als industrialisatie en omgevingsmilieu, sociaal-eco nomische status en aanwezig heid van zorgvoorzieningen. Vanaf 2003 moeten gemeenten preventief gezondheidsbeleid hebben. In Zeeland zijn de ge meenten daar goed mee op dreef, stelt directeur V. Slenter van GGD Zeeland. De gunstige positie die Zeeland op gezond heidsvlak lijkt te hebben, vindt hij reden temeer voor nader onderzoek. „Factoren als zorg- dichtheid spelen mee. Mis schien zijn de Zeeuwen voor zichtiger met hun gezondheid omdat er minder voorzieningen zijn." Een onderzoek naar overge wicht dat pharmaceutisch fabrikant Roche Nederland gis teren publiceerde, stelt dat Zeeuwen het op één na slankste volk van Nederland zijn. Hoe wel volgens Roche nog altijd 45 procent van de twintig-plussers te zwaar is, kent enkel Overijs sel een lager pex-centage: 44 pro cent. De rest van de provincies heeft tussen de 57 (Noord-Bra bant) en 85 procent zwaarlijvige inwoners. De GGD in Zeeland zegt geen overgewichtcijfers paraat te hebben. Advertentie Primula 2 Zoetgeurende voorjaarsplant. In diverse vrolijke kleuren. Per stuk 1,05 .195! 3 voor Xf MOOI WEER --T-* 1 OOSTBURG, 0117-452279. f RENESSE, 0111-461031 3 JAKARTA - Een familie zoekt een tijdelijk heenkomen op een kerkhof in Jakarta. Hon derdduizenden inwoners van de Indonesische hoofdstad zijn op de vlucht voor de overstro mingen als gevolg van zware regenbuien die de stad al een week teisteren. Het agentschap voor de volksgezondheid meldde gisteren dat onge veer 380.000 mensen kampen met ziekten als griep, diarree en huidaandoeningen. Vooral gebrek aan schoon drinkwater wordt als oor zaak genoemd. Op veel plaatsen wordt de was gedaan in modderig water. In hetzelfde water moeten anderen ook hun behoeften doen bij gebrek aan andere voorzieningen. Het water peil is op veel plaatsen inmiddels tientallen centimeters gedaald. Waar het water is ver dwenen, is een stinkende dikke modderlaag achtergebleven. De wateroverlast heeft in Ja karta meer dan dertig levens geëist. foto Dita Alangkara/AP Marijke Vos, Kamerlid voor GroenLinks, wordt voorzit ter van de parlementaire en- quêtecomissie die fx-aude in de bouw gaat onderzoeken. Haar nominatie kreeg gis- tex'avond steun van een Ka mermeerderheid. Vos pas seert hiermee Middelburger Jan te Veldhuis (WD), die alleen van het CDA steun kreeg. De WD is boos, met name op coalitie partners PvdA en D66. Veertig jaar na dato heeft België toegegeven dat zijn toenma lige regering in 1961 afwist van de moord op Patrice Lumum ba, de eerste premier van het onafhankelijke Congo. Excuses waren er daarom gisteren van de regering aan Lumumba's zoons en het hele Congolese volk. RKC heeft de titelaspiraties van PSV een fikse knauw toegebx-acht. De Waalwij- kers versloegen de lands kampioen gisteren met 2-1. Bij rust was het 1-0 door een treffer van topscorer Hoo- gendorp. In de tweede helft maakte Gakhokidze gelijk. Het was niet de kentering. Invaller Putter besliste het duel zeven minuten voor tijd in het voordeel van RKC. HAARLEM - Op de redacties van Haarlems Dagblad, Leidsch Dagblad en De Gooi Eemlander is ernstige arbeids onrust ontstaan. Aanleiding vormen voorstellen om fors in het personeelsbestand te snij den. Redactie en hoofdredactie heb ben gisteravond eensgezind gedreigd het vertrouwen in de directie op te zeggen. Acties worden niet uitgesloten. De drie kranten vallen onder de Hol landse Dagblad Combinatie, een dochteronderneming van De Telegraaf. Op verzoek van het bedrijf heb ben externe adviseurs een onderzoek gedaan om tot verbe- tering van de exploitatie te ko men. Een van de voorgestelde maatregelen betx-eft een ver mindering van het redactie bestand met zestig banen. In to taal zijn er nu 225 arbeidsplaat sen. GPD DRIEBERGEN - De politie is een onderzoek begonnen naar een voormalig medewerker van de dienst koninklijke en diplo matieke beveiliging van het Korps Landelijke Politiedien sten Een schoonmaakster heeft aan gifte gedaan tegen de politie man wegens aanranding en ver- krachting. Het zou gaan om een leidinggevende binnen de dienst. De vrouw werkte voor een schooixmaakbedrijf dat on der meer een vestiging van de beveiligingsdienst in de Haagse Oranjestraat schoonhield. De vrouw beweert dat zij van september tot en met november van het vorig jaar verschillende keren gedwongen seks heeft ge had met de politieman. ANP door Mark Langeslag DEN HAAG - Het Bredase bu reau Onderwijs en Ondersteu ning (O&O) is de spil in de fraude die nog steeds wordt ge pleegd door een handvol hoge scholen in Nederland. Het bedrijf levert duizenden buitenlandse studenten in ruil voor een vorstelijke beloning. Voor iedere ingeschreven Belgi sche student ontvangen Neder landse hbo-instellingen gemid deld 4550 euro rijkssubsidie. Voor dat geld hoeven de scholen bijna niets te doen, omdat de lessen voornamelijk plaatsvin den in België. Aan het einde van de rit ontvangen de studenten in sommige gevallen een Neder lands diploma waarmee ze in België een doctoraal opleiding kunnen volgen. Het Bx'edase bu reau, dat optreedt als een soort studentenmakelaar, wordt er ook beter van. O&O vx-aagt on geveer tweederde deel van de 4550 euro. Directeur H. van La moen van Onderwijs en Onder steuning wil niet reageren op de aantijgingen. De Hbo-x-aad presenteerde gis teren een eigen inventarisatie van het gesjoemel door hoge scholen. Conclusie: Zes van de vijftig aangesloten hogescholen hebben in strijd met de regels gehandeld. Zij maakten alle maal, vaak zonder het van el kaar te weten, op grote schaal gebnxik van diensten van O&O. Het gaat om de Amsterdamse Hogeschool, de Hogeschool van Utrecht, de Hogeschool Alk maar, de Hanzeschool in Gro ningen, de Hogeschool Brabant met vestigingen in Breda, Til burg en Etten-Leur en de Saxion Hogescholen IJsselland in Deventer en Enschede. GPD Advertentie voorletters:m/v straat: postcode: plaats telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- 111 11 1 1 1 1 handtekening: 8 713214 000002 c noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 15,- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: "n per maand met automatische incasso 19,25). - o per kwartaal met automatische incasso 52,-). per jaar met automatische incasso 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) Meerdaagse wandeltochten langs de kust van Walcheren of langs de Zeeuws-Vlaamse grens. Maar dan wel met de zeker heid van een gespreid bed en een voedzame maaltijd aan het eind van de dag. Reisbureau DeWitteWandelingen biedt ai'rangementen aan voor wie wil onthaasten h door de ene voet voor de andere wil zetten. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 6radio en televisie: 7uit: 9,10 en 11sport: 13 en 14; zeeland: 15,16,17,19 en 21; buitengebied: 23,24 en 25.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1