pzc Gemeenten ïnetiicient zegt FNV Netelenbos in gesprek met België Slordigheid kenmerkt ESF-fraude Hulpverleners België en Nederland gaan beter samenwerken Sara heeft nog zo'n 130 meter te gaan 19 Grote verschillen in beleid Vismijndirecteur Ufa weg na meningsverschil over toekomst bedrijf Meerderheid Staten voelt niets voor nieuw onderzoek WCT |£MÖ© A woensdag 6 februari 2002 Vorig jaar traden de ministers Netelenbos en Stevaert in Kallo nog in goede harmonie samen op. foto Charles Strijd doorEmile Calon en Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Het armoede beleid van de gemeenten in Zee land en Midden- en West-Bra bant laten nog steeds grote verschillen zien. Het merendeel van de gemeenten is inefficiënt en heeft de administratie vol strekt niet op orde, vindt de FNV. Districtsbestuurder J. Breen spreekt zelfs van een 'ad ministratieve chaos'. De vakbond komt tot die con statering omdat de meeste gemeenten er niet in slagen ant woord te geven op 'simpele vra gen' over het minimabeleid. Sinds 1997 vraagt de bond de gemeenten op welke manier het armoedebeleid vorm wordt ge geven. Elke keer weer consta teert de FNV dat tal van gemeenten niet in staat zijn ant woord te geven. Deze maal kreeg ze alleen tijdig antwoord van Borsele, Goes, Hulst, Sas van Gent, Schouwen-Duive- land en Vlissingen. En die ge meenten zijn ook niet in staat alle vragen volledig te beant woorden. Van de 40 gemeenten in de regio Zuid-West hebben er slechts 17 aan het onderzoek meegedaan. „Dat aantal moet volgend jaar dubbel zo hoog zijn", vindt Breen. De districtbestuurder vindt het extra treurig dat grote gemeen ten als Terneuzen en Middel burg er niet in slagen die lijsten in te vullen. Landelijk kan één op de drie gemeenten niet aan geven wat de resultaten zijn van het minimabeleid. De Zeeuwse score valt heel wat negatiever uit: bijna twee van de drie kun nen niet aan het verzoek van de FNV voldoen. Volgens Breen heeft het dan ook geen zin aan te geven welke Zeeuwse gemeen ten een goed beleid voeren en welke daar niet in slagen. „Want als we tweederde deel van de ge gevens niet hebben, is er geen vergelijking te maken." Uit het onvolledige lijstje van de FNV blijkt dat Borsele en Hulst tussen de 250 en 5 0 0 euro aan in komstenondersteuning geven. Daarmee scoren ze volgens Breen 'redelijk goed'. Er zijn echter ook gemeenten die meer dan 750 euro geven, zoals Alme- re en Zwolle, volgens Breen de absolute toppers. Goes, Sas van Gent, Schouwen-Duiveland en Vlissingen, die de lijst wel heb ben opgestuurd, waren volgens de FNV niet in staat antwoord te geven op de vraag hoeveel inkomstenondersteuning er wordt gegeven. Voldoende Hulst scoort als enige van de Zeeuwse gemeenten een ruime voldoende als het gaat om de vraag naar de categoriale rege lingen. Aanvragen hoeven daar voor een belangrijk deel niet in dividueel ingediend te worden; de bijdragen worden recht streeks aan een bepaalde cate gorie inkomens overgemaakt. Breen hoopt dat er volgend jaar meer gemeenten in slagen dan het verzoek van haar bond te voldoen. Ze riep ze gisteren op de administratie op orde te brengen zodat het mogelijk is die lijsten volledig in te vullen. Overigens blijkt uit het onder zoek ook dat het uitmaakt wel ke politieke partij de meeste in vloed heeft. De PvdA blijkt het meeste positieve invloed uit te oefenen, meteen gevolgd door GroenLinks en D66. Het CDA komt het meest negatief uit het onderzoek. Hoe sterker de partij in de gemeenteraad is vertegen woordigd, hoe slechter het mi nimabeleid. Opmerkelijk ge noeg, zo concludeert de FNV, gaat van alle overige partijen geen aantoonbare invloed uit op het minimabeleid. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Minister Netelen bos van Verkeer en Waterstaat hoopt op korte termijn weer za ken te kunnen doen met België en de Vlaamse gewestregering. Op eigen initiatief heeft zij gis teren een ontmoeting gehad met de Belgische ambassadeur in Den Haag. Netelenbos heeft ge probeerd de kou uit de lucht te nemen over twee beladen on derwerpen, het herstel van de IJzeren Rijn (de oude spoorweg Antwerpen-Duitsland) én over de Westerschelde. Aanleiding voor het gesprek was het onverwachte besluit van de Vlaamse regering, afge lopen vrijdag, om een bijeen komst over de Westerschelde af te zeggen. Netelenbos en haar Vlaamse collega Stevaert zou den elkaar gisteren in Vlissin gen ontmoeten. Zij zouden een intentieverklaring tekenen over studies naar een eventuele ver dere verdieping van de Wester schelde. De Vlaamse regering zegde de topontmoeting op het laatste moment af, omdat volgens een officiële persmededeling nog wat puntjes op de 'i' moesten worden gezet. Naar buiten toe ontstond echter de indruk dat Vlaams premier Dewael en mi nister Stevaert kwaad waren op Netelenbos, vanwege haar standpunt over het herstel van het oude tracé van de IJzeren Rijn bij Roermond. Juist vorige week had Netelenbos daarover een brief aan de Tweede Kamer gestuurd. Zij meldde in die brief dat Nederland zo kort mogelijk treinen wil laten rijden over het oude tracé en 'liever helemaal niet'. In het gesprek met de Belgische ambassadeur in Den Haag, J. Swinnen, heeft Netelenbos dui delijk gemaakt dat zij niets nieuws heeft geschreven. Zij is van plan zich te houden aan ge maakte afspraken. Eén van die afspraken is dat een onafhanke lijk accountantsbureau, KP- MG, onderzoek doet naar de kosten van het herstel van het oude IJzeren Rijn-tracé door Nederland. Vlaanderen schat de kosten van die operatie veel lager in dan Nederland. De re sultaten van de KPMG-studie worden eind deze week, begin volgende week verwacht, aldus een woordvoerster van Verkeer en Waterstaat (V en W). Daarna kan er verder gesproken worden over reactivering van de oude spoorlijn en wie wat gaat beta len. Datum Wat betreft de Westerschelde wil Netelenbos snel tot afspra ken komen, heeft zij aan de Bel gische ambassadeur meege deeld. Nog deze maand zou zij de uitgestelde topontmoeting met Stevaert willen hebben. Er is nog geen datum vastgelegd. Volgens de woordvoerster van V en W staan IJzeren Rijn en Wes terschelde 'volstrekt los van el kaar'. Er is naar haar mening ook geen sprake van een ge spannen relatie met Vlaande ren. Netelenbos is gebaat bij een goede verstandhouding met België en Vlaanderen. Zij wil voorkomen dat de aanleg van de hogesnelheidslijn (hsl) tussen Antwerpen en Breda vertraging oploopt. En Netelenbos wil af van de sinds de negentiende eeuw bestaande koppeling van loodstarieven tussen Antwer pen en Rotterdam. De minister heeft daarvoor toestemming van Vlaanderen nodig. Ze hoeft niet voor tegenkanting beducht te zijn. Stevaert zei gis termiddag in de Vlaamse ge westcommissie voor openbare werken dat Vlaanderen niet van plan is olie op het vuur te gooien. Er is de laatste jaren een klimaat ontstaan waarin beide landen het belang van goed nabuur schap hebben onderstreept. Stevaert voelt er niets voor - en de commissie was dat met hem eens - deze verstandhouding op het spel te zetten. De Vlamingen zijn dus niet van plan de mede werking van Nederland in de dossiers IJzeren Rijn en Wester schelde langs juridische weg af te dwingen of dwars te liggen in onderwerpen als de loodstarie ven, de hsl en aansluitende we gen op de weg naar de Wester- scheldetunnel. De conclusie werd getrokken dat na de Twee de Kamerverkiezingen wellicht weer zaken zijn te doen met Ne derland. door Herssel de Ree DEN HAAG - De grensover schrijdende samenwerking tus sen Belgische en Nederlandse politie- en hulpdiensten wordt versterkt. Daar hebben de mi nisters van Binnenlandse en Buitenlandse Zaken van beide landen gisteren afspraken over gemaakt. De regeringen willen met name dat er beter wordt gecommuni ceerd over de grens, vooral in geval van (dreigende) rampen en spoedeisende politiezaken, zoals ontvoeringen en gijzelin gen. Hiertoe gaan de ministers nog dit jaar satellietcommuni catie voor de hulpverleningsin stanties aanschaffen en worden radiofrequenties uitgewisseld. Ook moeten gemeenten en pro vincies aan beide kanten van de grens elkaar beter informeren over veiligheidsrisico's in hun gebied. Koppeling Om de communicatie tussen de politieteams te verbeteren, zul len België en Nederland hun nieuwe, digitale meldkamer systemen in 2003 aan elkaar koppelen. Dat kan volgens woordvoerder S. Worm van de politie in Midden- en West-Bra bant belangrijke tijdswinst op leveren in dringende zaken, zo als achtervolgingen. „Als we nu de Belgische politie willen in schakelen omdat een vluchtau to richting België rijdt, moeten we eerst de meldkamer in Ant werpen bellen. Straks kunnen mobiele patrouilles aan de an dere kant van de grens gelijk meeluisteren." Een werkgroep gaat dit jaar in kaart brengen welke knelpunten er nog meer zijn voor de politie. Onduidelijkheid Dat de grensoverschrijdende samenwerking nog niet perfect loopt, bleek bij de grote brand die in maart vorig jaar een groot transportbedrijf op het Belgi sche gedeelte van industrieter rein Hazeldonk platlegde. Ne derlandse brandweerteams klaagden toen dat ze te laat wa ren gewaarschuwd door de Bel gen, terwijl er ook onduidelijk heid rees over de bevelvoering. Naar aanleiding van de ramp nam een Belgisch-Nederlandse commissie onder leiding van de Bredase burgemeester C. Rut ten de grensoverschrijdende hulpverlening onder de loep. Deze zal binnenkort aanbeve lingen doen voor het aanscher pen van bestaande procedures en het instellen van een hotline tussen de alarmcentrales in Bel gië en Nederland. Overeenkomst Een woordvoerder van het mi nisterie van Binnenlandse Za ken in Den Haag zegt dat de gisteren gemaakte afspraken losstaan van de commissie Rut ten, maar dat haar werk 'er mooi bij aansluit'. Vorig jaar heeft Nederland met Duitsland een zelfde overeenkomst getekend.. Geluidsschermen langs spoor bij Rilland uitgesteld STATIONSBUURT - Er komen voorlopig geen geluidsscher men langs het spoor in de Sta- tionsbuurt bij Rilland. In een brief aan de provincie laat minster J. Pronk (VROM) weten dat de subsidies zijn ver geven en dat de gemeente Rei- merswaal pas in een volgende ronde weer kans maakt. Met het oog op het toenemende aantal goederentreinen ziet de ge meente graag geluidsschermen in de Stationsbuurt. Veel wo ningen in het gehuchtje liggen pal naast het spoor en hebben zodoende te maken met geluids overlast. Voor 2001 had de gemeente sub sidie aangevraagd bij het minis terie van VROM, maar Pronk liet onlangs weten dat de Sta tionsbuurt is gepasseerd, omdat er veel andere projecten waren met een hogere prioriteit. Door Reimerswaal ook geld toe te kennen, zou het subsidiepla fond overschreden worden en dat ziet het ministerie niet zit ten. In de loop van 2002 volgt een nieuwe subsidieronde en daarin gaat de subsidieaan vraag voor de Stationsbuurt op nieuw mee. door Harmen van der Werf STELLENDAM - De vismijnen van Stellendam, Colijnsplaat en Scheveningen, verenigd in Uni ted Fish Auctions (Ufa), zitten eind deze week zonder alge meen directeur. Met ingang van vrijdag legt zittend Ufa-direc- teur H. Venema zijn functie neer, na overleg met de Raad van Commissarissen van het verzelfstandigde vismijnbe- drijf. Aan het vertrek van Venema ligt geen conflict ten grondslag, ver klaren Venema en voorzitter C. Sinke van Raad van Commissa rissen onafhankelijk van elkaar. De meningen over de toekomst van Ufa bleken niet verenig baar. Sinke, tevens burgemees ter van Goedereede, wil daar verder niet op ingaan. Venema is iets concreter. Hij wilde van Ufa een grote organisatie maken die een belangrijke rol kan spelen op de vismarkt. Deelname in viskwekerijen hoort daar bij voorbeeld bij, vindt hij. „Het ging dan vooral om de vraag op welke schaal je in zulke nieuwe activiteiten stapt." Met andere woorden: de plan nen van Venema waren de Raad van Commissarissen te ambiti eus. Volgens Sinke is dat niet he lemaal waar. Hij spreekt van 'andere ambities'. Sinke ver wacht binnen één a anderhalve week de naam van een nieuwe algemeen directeur bekend te kunnen maken. Het contract met Venema loopt officieel 1 juni af. Venema kwam bijna vier jaar geleden via een headhuntersbureau voor mana gers de visserijwereld binnen. Zijn taak was de drie voormali ge gemeentelijke vismijnen van Stellendam, Colijnsplaat en Scheveningen tot een drie-een heid te smeden. Hij heeft het idee daarin geslaagd te zijn en zelfs meer dan dat. „Ik heb het vismijnwereldje aardig op we ten te schudden." Als voorbeeld noemt hij de verkoop van vis via internet. Venema die eerder in de aannemerij en de verkoop van grote ketels zat, weet nog niet wat hij straks gaat doen, in of buiten de visserij. door Wout Bareman TERNEUZEN - Ook de tweede boormachine van de Wester- scheldetunnel nadert het eind punt. Gisteren was Sara nog precies 130 meter ofwel 65 tun- nelringen van de schijf van zes meter zacht beton in de caisson- wand in Ellewoutsdijk verwij derd. De verwachting is dat de boormachine begin volgende week, vermoedelijk 's nachts, in het caisson tevoorschijn komt. Dat is dan precies 24 dagen na de aankomst van Neeltje Su- zanna. Sara arriveert met een kleine vijf maanden vertraging, Neeltje Suzanna deed er ruim twee maanden langer over dan verwacht. Voor de honderden tunnelbouwers was het feest rond de aankomst van Neeltje Suzanna nog maar een generale repetitie voor het festijn dat volgt nadat Sara de tocht onder de Westerschelde heeft vol bracht. Nu al is een grote salon boot besteld, waarop alle bou wers zich volgende week don derdag verenigen om er - in be sloten kring - pas echt feest te vieren. Dan ook wordt bekend wie de aankomst van de twee boormachines goed heeft voor speld. Aan die prognostiek is door honderden tunnelbouwers uit Terneuzen (Ellewoutsdijk deed niet mee) meegedaan. Nu al is bekend dat slechts één bou wer de aankomst van de eerste boor goed heeft geraden. Maar de goede voorspelling van de aankomst van Sara levert extra bonuspunten op, dus is de uit slag nog ongewis. Feit is dat de winnenden tunnelbouwer met vele duizenden euro's naar huis gaat. De leden van de boorploe- gen kunnen sowieso rekenen op een bonus. Want het boorproces kon toch nog maanden eerder worden afgerond dan in de bij gestelde planning was aangeno men. De laatste planning ging ervan uit dat de boormachines pas vlak voor de zomer zouden arriveren in Ellewoutsdijk. Met de ontmanteling van de boren wordt na de aankomst zo snel mogelijk begonnen. Een aantal onderdelen wordt hergebruikt; de rest gaat naar de sloop. '%mÊ. Het arbeidsbureau in Goes. foto Willem Mieras door Jeffrey Kutterink GOES - Het Centrum voor Vakopleiding (CVV) in Goes is op zijn minst slordig omge sprongen met geld en admini stratie. Hoewel het juridische onderzoek naar vermeende fraude met geld uit het Euro pees Sociaal fonds nog loopt, blijkt dat uit een nog vertrou welijk Europees inspectiever- slag. Ook zou er volgens de Eu ropese inspecteurs sprake zijn geweest van machtsmisbruik. De inspecteurs concluderen in het verslag dat essentiële ge gevens in de boekhouding ont breken en dat er sprake is van dubbel-financiering door het meermalen opvoeren van cur sisten voor projecten. De Europese ambtenaren heb ben begin vorig jaar het CVV, onderdeel van het toenmalig Regionaal Bureau Arbeids voorziening, gecontroleerd. Op grond daarvan heeft het in spectieteam de Europese Commissie gerapporteerd over op welke wijze in 1998 subsidie uit het Europees So ciaal Fonds is ingezet. De be vindingen waren zo ernstig dat het verslag is doorgestuurd naar Olaf, het hoogste fraude- bestrijdingsorgaan van de Eu ropese Commissie. Op basis van het rapport heeft het ministerie van Sociale Za ken en Werkgelegenheid in Den Haag vorig jaar april aan gifte gedaan bij het openbaar ministerie in Rotterdam. Die onderzoekt de zaak nog en doet daarover geen medede lingen. Een woordvoerder van het ministerie verklaarde vo rig jaar tegenover deze krant dat het CW acht miljoen gul den niet kan verantwoorden. In het inspectieverslag wordt een dergelijk bedrag genoemd, maar er blijkt niet uit het rap port of het ook daadwerkelijk onterecht ontvangen ESF- subsidie is. Te laat Het inspectieverslag geeft wel een beeld van de zaken waar tegen de controleurs zijn aan gelopen. Zo blijkt onder ande re dat aanvragen voor subsi dies te laat zijn ingediend. Dat moet volgens de Nederlandse regels uiterlijk twee maanden na aanvang van het project ge beuren. In het onderzochte ge val was de aanvraag bijna vijf maanden te laat gedaan. „Volgens de voormalige ESF- coördinator in de regio is hij door de toenmalige RBA-di- recteur gedwongen om deze aanvraag zonder toepassing van selectiecriteria te aan vaarden", schrijven de inspec teurs van de Europese Com missie. De directeur in kwestie was gisteravond niet bereik baar voor commentaar. Ook de voormalig voorzitter van het Regionaal Arbeidsbureau was niet bereikbaar voor een reac tie. Vereiste bijlagen waren niet ingediend. De aanvraag zou volgens de controleurs niet mogen worden goedgekeurd. Maar door gebrek aan gege vens kan niet worden nage gaan of het project in overeen stemming met de aanvraag is uitgevoerd. Elektronische controle van de registratie van de cursusuren van de deelnemers en vermel ding van de begin- en eindda tum van de cursus bleek onmo gelijk. „Volgens de directeur van het RBA zijn de gegevens over 1998 namelijk gewist om ruimte te creëren op de harde schijf. Merkwaardig genoeg was geen back-up van deze ge gevens gemaakt", zo staat in het inspectieverslag. Deelnemers „Het ziet ernaar uit dat de meeste opgevoerde deelne mers aan méér dan één van de verschillende financierende organisaties, zowel in over- heids- als particuliere sector, in rekening zijn gebracht en dat de voor een aantal van deze deelnemers ontvangen inkom sten niet zijn opgegeven. Ook vermoedt het inspectie team dat de Centrale Arbeids voorziening extra geld heeft geclaimd door Uitzendbureau Start (een volle dochter van RBA) kosten door te bereke nen voor de selectie van kandi daten voor werkgelegenheids projecten, De inspecteurs schrijven in het verslag de in druk te hebben dat de Centrale Arbeidsvoorziening die selec tie zelf heeft uitgevoerd, maar er wel ruim 1500 gulden per deelnemer bij Start voor te hebben gedeclareerd. En die kosten vervolgens te hebben opgevoerd bij de aanvraag voor Europese subsidie. door Maurits Sep MIDDELBURG - Een ruime meerderheid van Provinciale Staten heeft geen behoefte aan een maatschappelijke kosten- /batenanalyse voor de aanleg van de Westerschelde Container Terminal (WCT). De collegepar tijen WD, CDA en PvdA en de grootste oppositiepartij SGP menen dat de nu gevolgde pla nologische procedure en het mi lieu-effectrapport (mer) vol doende zijn om het nut van de WCT aan te tonen. Vereniging Redt de Kaloot, te genstander van de WCT, heeft de statenfracties benaderd met het verzoek een analyse aan te vragen waarin de voor- en nade len van de terminal voor de sa menleving tegen elkaar worden afgewogen. De vereniging heeft nog niet van alle partijen een standpunt vernomen. Een bel- rondje langs de fracties leert echter dat een meerderheid van het provinciebestuur niet van plan is om zo'n kosten/baten analyse te vragen. Argument Belangrijkste argument van de tegenstanders (WD, CDA, PvdA en SGP; 35 van de 47 Sta- tenzetels) is dat voor de aanleg van de WCT een planologische procedure is gevolgd en een mer is gemaakt. Die zijn voldoende voor een goede afweging, vin den zij. De commissie voor de mer heeft echter al kritiek geuit op het mi- lieu-effectrapport. Zij verlangt meer inzicht in de natuurcom pensatie, de veiligheid, de toe name van het wegverkeer en het nautisch beheer op de Wester schelde. Vertegenwoordigers van het Rijk en de Zeeuwse Mi lieufederatie (ZMF) achten om dezelfde redenen een kosten/batenanalyse noodza kelijk. Antwoordnota Gedeputeerde Staten en haven schap Zeeland Seaports, dat de aanvraag voor de WCT heeft in gediend, zijn nu bezig met een antwoordnota op de inspraak reacties die op de mer zijn inge bracht. Daarin wordt ook inge gaan op de vragen van de commissie voor de mer. „Laten we die eerst maar eens afwach ten", reageren J. Ramondt (CDA) en D. Holtkamp (PvdA). De SGP benadrukt wel dat de overlast van met name het goe derenvervoer per spoor door de kernen van Goes, Kapelle, Krabbendijke en Rilland bij zondere aandacht verdient. W. Kolijn: „Je mag van elke over- heidsbeslissing verwachten dat er iets goeds aan ten grondslag ligt. Hebben we het hier over een prestige-object of staat er echt iets tegenover?" Maar een maat schappelijke kosten/batenana lyse vindt hij daarvoor niet per se nodig. De SGP is de enige oppositie partij die niet warm loopt voor een aanvullend onderzoek. Alle andere - GroenLinks, D66, ChristenUnie, Partij voor Zee land en Partij Weststrate; samen goed voor 12 zetels - zeggen daar wel behoefte aan te heb ben. Al was het maar, zoals de PvZ redeneert, om de kritiek weg te nemen. Voorspelling De centrale vraag voor die frac ties blijft of de WCT wel zo veel gaat opleveren als wordt voor speld. De voorspelling van 1500 banen lijkt D66 bijvoorbeeld veel te optimistisch. Vooral GroenLinks is een pleit bezorger van een kosten/baten analyse. M. Wiersma: „De eco nomische baten zijn wel in beeld gebracht, maar de economische schade niet. De effecten zullen tot in Noord-Brabant te voelen zijn." De grondhouding van Groen Links over de WCT is negatief, maar niet uit principe, zegt hij „Als we schade in de Rijnmond of in Antwerpen, denk aan ver dieping van de Westerschelde, kunnen voorkomen, dan is dat het overwegen waard. Herzien Ook andere fracties - zowel voor- als tegenstanders - laten doorschemeren eventueel hun mening over de terminal te zul len herzien als een kosten/batenanalyse daar aan leiding toe geeft. „Wij zijn op basis van de huidige gegevens wel voor de WCT, maar dat wil niet zeggen dat we geen analyse willen. Die kan onze mening nog veranderen, al moet die dan wel heel negatief uitpakken", stelt J. van Ginkel (CU). De WD vindt het echter geen taak van de overheid een maat schappelijke kosten/batenana lyse te maken voor iets wat een commercieel bedrijf wil J. Suurmond: „Wij gaan ervan uit dat de WCT binnen een sluitende exploitatie van Zee land Seaports wordt aange legd."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19